Uit onze omgeving Axel AUTOBOTSING Zaterdagavond te 18.25 uur heeft bij de Bontekoe een botsing plaatsgevonden tussen twee personenauto's. J. F. M. S. uit Koewacht remde met zijn auto af om op te stellen achter enkele auto's die stilstonden om de voorrangskruising op te rijden. U. A. B., eveneens uit Koewacht, botste met vrij grote snelheid tegen de achterzijde van de auto van S., waardoor beide auto's zwaar werden beschadigd. B. verklaarde dat hij door de remmen van zijn auto had getrapt. WIJZIGING OPENINGSUREN PTT-KANTOOR OP ZATERDAG Met ingang van zaterdag 5 oktober zal het kantoor, dat thans op zaterdag van 08.30 tot 11.30 uur is opengesteld voor het afdoen van spoedzaken, zegelverkoop en afhalen van cor respondentie geopend zijn van 09.00 - 12.00 uur. OVERDRACHT OPBRENGST HENGELWEDSTRIJD Dinsdagavond vond in het clublokaal „De Witte Leeuw" in aanwezigheid van het vol tallig bestuur van de Hengelsportvereniging „G.O.A." de overdracht plaats van de op brengst van de op 24 augustus georganiseerde internationale hengelwedstrijd. Deze wedstrijd, die een batig saldo opleverde van 800, - werd zoals voorgaande jaren, gehouden ten bate van de Axelse bejaarden. De heer A. van Meurs, die als voorzitter van „G.O.A." het woord voerde, mocht op deze avond verwelkomen het bestuur van de Ka tholieke Bejaardenbond en de Algemene Be jaardenbond. De heer van Meurs zei bijzon der verheugd te zijn op deze wijze het werk van de Axelse bejaardenbond te mogen steu nen. De bedragen, verdeeld in verhouding van het ledental van de bonden, werden uitge reikt door de penningmeester, de heer J. Deij. Beide bonden zijn geheel vrij op welke wijze zij deze bedragen zullen besteden. Namens de Algemene Bejaardenbond sprak de voorzitter de heer A. van Riet woorden van dank. De heer van Riet, die zelf 20 jaar bestuurslid van „G.O.A." was, en thans ere-lid, zei dat deze gift op gepaste wijze door de bejaarden besteed zal worden. De heer A. Audenaerdt, voorzitter van de Katholieke Bejaardenbond uitte eveneens z n erkentelijkheid en zei eveneens het bedrag een goede bestemming te zullen geven. Voor het pianoconcert door Geoffrey Douglas Madge dinsdagavond in „De Halle" was de belangstelling veel groter dan men had durven verwachten. G. D. Madge geb. 3 oktober 1951 in Ade laide (Australië) op 21-jarige leeftijd be voegd conservatoriumleraar, hoofdrepeti tor operagroep Elder conservatorium of Music Adelaide, trad geregeld op voor Austr. radio en t.v. Verscheidene prijzen, op concoursen in Australië behaald, von den hun bekroning in 1963: uit 250 deel nemers uit de hele wereld won hij de fi nale van de „ABC concerts and vocal competitions". In Nederland werkte hij aan de Studio voor Electronische Muziek te Utrecht; hij studeerde 'bij JaaP Sp3anderman, Jan Odé en Hans Heknemans en bij Eduardo del Pueijo in Brussel. Voor 't „Adelaide Festival of Arts" com poneerde hij op uitnodiging in 61 een stijkkwartet dat met succes werd uitge voerd. Bij de artistieke leiding van de Gentse opera fungeert hij momenteel als repetitor. Concertafspraken zijn overeengekomen nog dit jaar in Keulen en Londen, terwijl een aantal (met en zonder orkest) in Bu dapest en andere Hongaarse steden op het programma staan. Madge opende dit concert met een 4-tal sonates van Dominico Scarlatti t.w. C majeur (L 205), D mineur (L 413). C mineur (L 352) en G majeur (L 375). Reeds in deze opening bleek zijn grote talent. En in zijn tweede optreden, de so nate in C klein van Joseph Haydn, werd dit nogmaals duidelijk bevestigd. Dat ook hij de muziek vpn latertijdse componisten goed beheerst bleek in zijn uitvoering L'isle joyeuse van Claude De bussy welke hij op een voortreffelijke wij ze ten gehore bracht. Na de pauze stond het ruim 45 minuten durende Diabelli Variations opus 120 van Ludwig van Beethoven op het program ma. Dit werd door de pianist zo voortref felijk en met overgave gespeeld, dat aan het einde een ware staande ovatie los brak. Als dank hiervoor gaf Madge als toegift Tocata van Schumann, wat door de be zoekers bijzonder op prijs werd gesteld. Het optreden van Madge mag zeker een succes worden genoemd. Dinsdag 1 oktober j.l. was voor onze stadgenoot L. Hamelink een bijzondere dag. Hij was n.l. 40 jaar onafgebroken in dienst bij de familie P. A. P. Dieleman in de Coegorspolder en bij diens zoon WJ Dieleman te Zaamslag. Hij is thans 56 jaar oud. Toen burgemeester van Dijke om 4 uur op de boerderij arriveerde was er in de huiskamer van de heer Dieleman Sr. reeds een groot feestvierend gezelschap bijeen. De burgemeester sprak daarop de jubi laris toe in zeer lovende woorden en me moreerde daarbij naast de uitmuntende prestaties op het landbouwbedrijf gele verd, vooral ook zijn kerkelijke en maat schappelijke aktiviteiten, o.a. zijn 4^jarig lidmaatschap van de Axelse gemeenteraad voor het GPV en zijn bijna 20-jarig pen ningmeesterschap van de varkensvereni ging te Axel. „U hebt u op het terrein van kerk, staat en maatschappij voortref felijk gedragen en bent een zeer gewaar deerd lid van onze gemeente", aldus de heer van Dijke. „Daarbij werd u op bij zondere wijze gesteund door uw beste vrouw". Vervolgens spelde hij hem de ere-medail- le in zilver op behorend bij de Orde van Oranje-Nassau. De voorzitter van de afd. O. Z.-Vlaande ren van de Chr. Boeren en Tuindersbond de heer P. van Hoeve memoreerde in een geestige toespraak de uitmuntende eigen schappen van de jubilaris die hij als dijk graaf en als buurman van nabij kent en bood hem, mede namens de secretaris van de Zeeuwse CBTB die eveneens aan wezig was, een fraaie oorkonde aan. Nadat ook de zoon van de heer Hamelink namens de kinderen een geschenk had aangeboden, was het woord aan de huidi ge werkgever de heer Dieleman Jr. Met vele persoonlijke voorvallen door spekt, doorliep deze in vogelvlucht de car rière van zijn zo gewaardeerde medewer ker. Vooral het hoofdstuk „paarden" had daarbij zijn bijzondere aandacht. „Hoeveel rechte voren heb jij geploegd, hoeveel veulentjes ter wereld helpen bren gen, hoeveel hengsten opgevlochten en af gedraafd op de concoursen in al die 40 jaren" aldus de heer Dieleman. In een hooggestemd gedicht bracht hij tenslotte al zijn gedachten nog eens tezamen. Na mens de familie overhandigde hij hem een gouden polshorloge met inscriptie, waaraan de 77-jarige heer Dieleman toe voegde: „Leendert, je bent voor ons geen werknemer maar een vriend". De heer Brandes sprak als buurman even eens een hartelijk woord. Geroerd dankte de heer Hamelink tenslotte voor deze prachtige dag, maar bracht bovenal dank aan God, die hem de onmisbare kracht voor dit alles had geschonken. Om half 8 werd op de boerderij te Zaam slag het feest voortgezet maar nu met 'n andere samenstelling, want de heer Diele man had hiervoor naast de beide voltalli ge families en de buren vele oud-collega's van de jubilaris uitgenodigd. Kerkdiensten ZONDAG 6 OKTOBER 1968 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur: Ds. A. Veefkind. Geref. Kerk (Pironstraat) ds. A. J. Boss te Ermelo voorm. 10 uur voorber. H.A. nam. 5 uur. Geref. Gemeente 10.00 uur en 3.00 uur student J. Mijnders. van De Meeren. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Wal- straat 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Weekend-diensten ARTSEN 5 - 6 oktober Dokter Kok. TANDARTSEN 5 - 6 oktober L. W. Nooteboom, privé Bellamystraat 65, Terneuzen; praktijk Axel- sestraat 186, Terneuzen. tel. 3780. Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00 18.30 uur zondag 12 - 12.30 uur. Vorige week vrijdagavond - na een dag van benauwd en drukkend weer - ontlast te zich boven Axel en omgeving omstreeks kwart voor acht een geweldige onweers bui. De lichtflitsen en donderslagen wa ren hierbij niet het ergste, maar wel de angstwekkende hoeveelheid water dat in een minimum van tijd naar beneden viel, vermengd met flinke hagelstenen. Vele straten stonden binnen enkele minuten blank, terwijl het water door deuren en ramen door en soms zelfs door de muren bij velen naar binnen kwam. Op een dergelijke wolkbreuk is geen en kele afvoer berëkend en naast overlopen de goten bij particulieren kreeg dan ook de openbare riolering het bijzonder zwaar te verduren. Helaas moesten de laagst ge legen gedeelten van Axel het ook nu weer zwaar ontgelden en stroomde op de hoek Nieuwendijk-Oudeweg en in de Buiten weg het water weer verschillende huizen binnen, waar, nadat nog nauwelijks een maand geleden, de bewoners daar door binnendringend water aanmerkelijke scha de opliepen, opnieuw veel schade werd aangericht. Gemeentewerken deed met be hulp van de brandweer wat zij kon om de overlast tot een minimum te beperken, zodat binnen anderhalf uur na de over stroming het water weer was weggepompt maar ondanks dit snelle en effectieve in grijpen werden de bewoners van de be dreigde plaatsen weer ernstig gedupeerd door deze uitzonderlijk heftige regenval. NIEUWE AANWINSTEN Christelijke Openb. Bibliotheek STUDIEBOEKEN BUITENLANDSE ROMANS ROMANS KINDERBOEKEN Zaterdag bonden Zeeuwse en Gentse schakers in een internationaal treffen de strijd aan op de 64 velden. Burgemeester van Dijke opende 's mor gens om 10 uur dit tournooi met de wens uit te spreken dat deze dag zou beant woorden aan het doel dat de organisato ren zich stelden: meerdere propaganda voor deze vorm van denksport. Na alle deelnemers een prettige strijd te hebben toegewenst opende de burgemeester de strijd door aan het bord van de heren Willems (B.) en Gommers de openings zet c2-c4 te verrichten. De organisatie van deze dag was bij „Lan dau" in uitstekende handen terwijl van zelfsprekend de fraaie zaal van „De Hal- Ie" eveneens bijdroeg tot een goed ver loop en een bijzonder prettige sfeer op deze hoogtijdag voor onze schakers. De 20 Zeeuwen bleken uit het goede hout gesneden en tegen de Gentenaren bleken zij toen aan het eind van de middag de slotuitslag kon worden opgemaakt een 25-15 overwinning te hebben behaald. Toen na de eerste serie wedstrijden om streeks 2 uur de koffiemaaltijd kon wor den geserveerd sprak ook de voorzitter van de Zeeuwse schaakbond zijn bijzon dere waardering uit voor de prestaties die hier door „Landau" met de organisa tie van dit tournooi was verricht. De heer Goormachtig uit Gent dankte voor de prettige en gulle ontvangst en nodigde de Zeeuwen tegelijkertijd uit voor een revanche in Gent. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: Eerste ronde A. Willems (B.)-T. J. M. Gommers 1-0. M. Bonne-C. M. Jansen 0-1. G. Goetge- luck-J. J. Dubbeldam V2-V2. R. Loocke-A. den Hamer 0-1, W. Mulkers-J. J. Wes tendorp Boerma Vè-Vè. E. Criel-H. Groe nenboom V2-V2 P. Quintijn-S. Sanders 1-0 R. v, Mol-A. Dubbeldam Vi-Yï. A. Lodor- H. de Ridder V2-V2 R. Verkouille-J. Hoog- strate 1/2-/2. F. Paepens-J. Jansen Yz-Vi P. Planckaert-M. J. Enzlin 0-1. W. Roels- M. Wisse Vè-Vfi- Dt v. Wambeke-J. Soheltens 1/2-/4. G. Fernande-J. v. d. Ha gen Y2"Y2' O. Petit-J. de Baare 0-1. H. Bradt-J. Tholenaar Yi-Vi. M. Goormach- tigh-C. J. M. Nolet 0-1. G. Wante-M. RÏnn 0-1. L. Adang-J. Dubbeldam 0-1. Totaal 12V2-71/2. Alle Belgen speelden hier met wit. Tweede ronde C. M. Jansen-A. Willems V£-Vé- J- Gom- mers-M. Bonne 0-1. A. den Hamer- G. Goetgeluck V2-V2. J. J. Dubbeldam-R. v. Loocke 0-1. H. Groenenboom-W. Muikers 1/21/4. J. J- Westendorp-Boerma-E. Criel 0-1. A. Dubbeldam-P. Quintijn Yi-Yl. S. Sanders-R. v. Mol 1-0. J. Hoogstrate-A. Lodor 1-0. H, de Ridder-R. Verkouille 1/2-1/2. M. J. Ènzlin-F. Paepens J4-J Jansen-J. Planckaert 1-0. J. Scheltens-W Roels 1-0. M. Wisse-D. v. Wambeke V2-V2. J. de Baare-C. Fernande Vè-J4. J. v. d. Hagen-O. Petit />-/4. C. J. M. No- let-H. Bradt 1-0. J. Tholenaar-M. Goor- machtigh 1-0. J. Dubbeldam-G. Wante 1-0. M. Ri.nn-L. Adang 1-0. Totaal 121/2-71/2. Alle Zeeuwen speelden hier met wit. Eindstand per groep: I: A. Willems en C. M. Jansen l/> uit 2. M. Bonne 1 uit 2. J. Gommers 0 uit 2. II: A. de Hamer 1V2 uit 2. G. Goetge luck en R. van Loocke 1-2. J. Dubbeldam V6-2. Ill: E. Criel 1 />-2. W. Muikers en H. Groenenboom 1-2. J. J. Westen dorp Boerma Vè-2. IV: P. Quintijn D/è-2 A. Dubbeldam en S. Sanders 1-2. R. v. Mol V2-2. V: J. Hoogstrate 11/2-2. H. de Ridder en R. Verkouille 1-2, A. Lodor Vz- 2. VI: J. Jansen en M. J. Enzlin lVè-2. F. Paepens 1-2. J. Planckaert 0-2. VII: J. Scheltens 1V&-2. M. Wisse en D. v. Wambëke 1-2. W. Roels />-2. VIII: J. de Baare 11/2-2. J. v.d. Hagen en G. Fer nande 1-2. O. Petit 1/2-2. IX: C. J. Nolet 2-2 Tholenaar lVè-2 H. Bradt V2-2. M. Goormachtigh 0-2. X: J. Dubbeldam 2-2 M. Rinn 2-2. L. Adang en G. Wante 0 uit 2. Eerste tiental 9 Vè-10Vètweede tiental 15J/2-4H. GROTE BELANGSTELLING VOOR PIANOCONCERT DOOR GEOFFREY DOUGLAS MADGE ■•:Y* Af, KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING AXEL WEER DOOR WATER OVERSTROOMD Adler, B. Veldpost uit Vietnam; Alders, J. C. Microscopie; Ami, B (ps.) Tussen hamer en sik kel; Baldwin, J. Een geboren Amerikaan; Beets, Dr. N. De grote jongen; Bibeb. (ps. van B. Lampe- Soutberg). Bibeb en andere VIP's; Bomans, G. Denkend aan Vlaanderen; Brethouwer, D. H. G. Domineren en nossen; Brod, M. Franz Kafka; Chichester, F. De eenzame zee en de lucht; Cohn, M. Met Joden gesproken; Cornets de Groot, R. A. De zevensprong; Dorst, J. Zuid-Amerika, met Mid- den-Amerika en de Antillen; Dröscher, V. B. Ma gie der zintuigen; Durrell, G. (M.). Een huis vol dieren; Ebeling, H. C., en P. van der Maanden. Oude racers; De Eeuw der Koningen; Eten en drinken; Gorys, E., en T. C. van Es. Wij kaarten; Het Grote Sportboek; Gunawan, Basuki. Kudeta; Hameetemann, T. L. Het nieuwe pocketboek voor model-spoorwegbouw; Hiltermann, G. B. J. Charles de Daulle en de Fransen; Kafka, F. Brieven aan Milena; Kamp, J. E. van de. Mens, durf te leven; Medicijnen en narcotica; Rond de wereld -• thuis; Rissiter, C. Het Amerikaanse presidentschap; Veld kamp G. M. J. Sociale triptiek; Verlichting; Het Water; Het Wiel. Eng. Carroll, L. Alices adventures in Wonder land; and through the looking-glass; Fast, H. April morning; Orwell, G. 1984; Scott, W. Ivan- hoe; Shakespeare, W. Macbeth; The tragedy of Julius Caesar; The tragedy of Hamlet, prince of Denmark; Wester, J. Daddy- lang-' legs; Duits Aichinger, I. Die grossere Hoffnung; Schaper, E. Der Mantel der Barmherzigkeit. Arnold, M. (P.). De aartshertog; Bernlef, J. Ste nen spoelen; Burssens, G. Fabula rasa; Campert, R. Het leven is verrukklluk; Christie, A. (M.C.). Het wespennest; Dumas (Père, A.). De graaf van Monte Christo; Eden, D. Winterwood; Ekert- Rotholz, A. M. Chinese karakters; Feith, R. Julia; Fischer, M. L. Voor wie mij lief heeft; Gainham, S. Nacht over Wenen; Gallico, P. (W.). De lief de van de zeven poppen; Gore, S. Het gouden veld; Graham, W. De wandelstok; Guareschi, G. Mijn man is op kostschool; Gijsen, Marnix. Ter wille van Leentje; Harten, C. van. De meeuwen schreeuwen geluk! geluk!; Hornman, W. De rebel; Koolhoven, P. C. Kuieren met King; Kouse maker, Jan. Dien raoren Agestien; Landell, Olaf, J. de. Ave Eva; Lindop, A. E. Het begon op zon dag; Man, H. de. Het wassende water; Mqanko, L. De smaak van de macht; Morris, E. Met vrien delijke groeten; Nuis- Zuidema, M. van. Amaryllis en het atoom; Philips, M. Tussen heeml en aarde; Plaidy, Jean. Lucrezia Borgia; Plaidy, Jean. Het spookbeeld der laatste Stuarts; Plantenberg-Marres M. P. A. C. En toen brak de hel los; Potgieter, E. J. Hoe het weeuwtje uit het hof van Holland gevrijd werd; Reve, G. K. van het. De avonden; Ruyselinck, W. Het reservaat; Ruyselinck, W. Wierook en tranen; Sabbe, M. De filosoof van 't Sashuis; Sartre, J. P. De wegen der vrijheid; Seifert, Sh. De zon gaat op in Dallas; Shermann, D. R. Broeders van de zee; Smith, W. A. Vlam mend veld, heftig hart. dl. 2; Vries, A. de. Wij leven maar eens; Vries, Th. de. Februari; West, M. De toren van Babel. Het ABC van het postzegels verzamelen; Andreus, Hans. Waarom daarom; Arends, H. Esk, en de strijders; Battum, A. van. O, die zwarte Pieten; Bouhuys, M. Auto- Bas en de winter; Capelle, M. C. Moela krijgt moed; Coene, M. Marleentje en de kabouters; Gruyff, J. De aanvalsspits; Da- men, S. De Boontjes krijgen logés; Driebergen, M. Weet jt 't nu Sietske Duif, A. Hitters en top pers; Francis, T. Het hoedje van Eduard Ezel; Geïllustreerde Bijbel voor de jeugd. (6 dln); Gree- ve, A. de. De familie ongeluk; Grevers-van Dijke, C. Van Josje Puntmuts, Elsje, het elfje en juf frouw Spin; Hollander, P. den. Zijn broer vóórin; Hooftman, H. Zeldzame vliegtuigfoto's; Janssen, C. Kiebeltje Hengelaar; Katajew, V. Het aard beienfluitje; Könner, A. Jolli; Krouwers, P. L. G. Sprookjes; Lam, H., en W. ter Burg; Alles wordt nieuw; Lameris-Bolt, A. G. Marientje in Amerika; Lameris-Bolt, A. G. Het rode sleetje; Langeveld, C. M. Kant en klaar; Lugt, A. van der. De zil veren schorpioen; Lybeck, S. Egeltje Prik naar Egypte; Martin, J. P. Oom Olifant; Meeus, M. Piet Konijn; Minco, M., en M. Bouhuys. De tra peze; Norel, K. Aaltje zoekt de herders; Norel, K. Pim, Ineke en hun hondje; Oorthuys, C. Dit is onze hoofdstad Amsterdam; Paillot, J. de. De tong van Karolien; Papas, W. Verboden voor ezels; Reeskamp, J. H. E. De weg en het verkeer; Roest-Kleinmeyer, T. van den. Job en de witte ridders; Rood. R. N. Het hoe en waarom boek van de insekten; Ruskin, J. De koning van de gouden rivier; Sancha, J. Mitla en Lalo; Sanders, A. Ina van de dokter; Ster, J. van der. De geheim zinnige gast; Vladislav, J. Fanta Giro met het lieve gezicht; Weyk, L. Van Koning Smoutebol en de zeven kersepitjes; Zeeuw, JGzn., P. de. De dubbelgangaers. INTERNATIONAAL SCHAAKTOURNOOI

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2