GEMEENTERAAD VAN AXEL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1968 82e Jaargang no. 52 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vergadering van dinsdag 24 september 1968 burgemeester M. K. van Dijke. gemeentesecretaris P. G. van M. L. M. IJsebaert en A. H. Aanwezig Voorzitter Secretaris den Bosse. Wethouders van der Iee. Leden de heer P. Dekker, J. Dieleman, J. Bouman, J. den Doelder, M. t Gilde, K. Hamelink, E. Maas, D. J. Oggel, J. Vink, J. G. van Luijk en A. de Waard. De Voorzitter opende de vergadering met het Ambtsgebed. De notulen van de vergadering van 27 aug. 1968 werden onveranderd vastgesteld. De Ingekomen stukken en mededelingen wer den voor kennisgeving aangenomen. Voorstel tot verkoop van de ondergrond en het erf van de voormalige Openbare Lagere School en van de voormalige Hoofdonder wijzerswoning aan de Schoolstraat, de Kerk- dreef en de Noordstraat aan Bredero Vast Goed N.V. te Utrecht. Reeds geruime tijd zijn door B. en W. onder handelingen gevoerd met gegadigden voor bovengenoemd perceel. Te meer nu de Christelijk Nationale Lagere School haar gebouw aan de Nieuwstraat heeft verlaten, heeft de gemeente er geen behoefte meer aan, het voormalige schoolgebouw ten koste van hoge onderhoudslasten ten gevolge van de vele ouderdomsgebreken in eigendom en in een behoorlijke staat te houden. Dit geldt eveneens voor de voormalige hoofd onderwijzerswoning. Voor de activiteiten van plaatselijke vereni gingen en voor het Rijkslandbouwconsulent- schap voor Zeeuwsch-Vlaanderen komt in verband met het hiervoor vermelde andere huisvestingsmogelijkheid beschikbaar Met Bredero Vast Goed N.V. te Utrecht is overeenstemming bereikt inzake de verkoop van het desbetreffende kadastrale perceel, na dat de opstallen van gemeentewege zullen zijn gesloopt, zulks ten einde aldaar een win kelproject te stichten. Dit schept de moge lijkheid om in plaats van deze oude en voor de gemeente steeds nadeliger wordende ge bouwen een belangrijke verbetering van het stadscentrum tot stand te brengen door reali sering van de zeer aantrekkelijk geachte plan nen. Voor een juiste vormgeving is het noodza kelijk dat een gedeelte van het perceel niet en een klein gedeelte van de Schoolstraat wel mee verkocht wordt. Bij dit punt informeert de heer Bouman naar het onderbrengen van de Rijkslandbouw Voor lichtingsdienst die thans in een gedeelte van deze panden is ondergebracht. Men zal voor deze dienst een ander onderdak moeten vin den en wat zijn hiervan de financiële conse quenties. Wordt hierdoor het voorstel tot ver koop niet minder aantrekkelijk De Voorzitter deelt mede dat met de Rijks gebouwendienst in principe overeenstemming is bereikt over deze zaak. De Landbouw Voorlichtingsdienst zal worden ondergebracht in de lokalen van de school in de Nieuwstraat. Deze zullen op kosten van de Rijksgebouwendienst hiervoor in orde wor den gebracht. Hierna wordt dit voorstel aangenomen. Een voorstel tot verkoop van een perceel Bouwgrond, gelegen aan de Van Middelho- venstraat, aan de heer G. J. A. de Jonge te Axel, groot ongeveer 1016 m2; een voorstel tot verkoop van enige percelen Bouwgrond, gelegen in Plan Oost, aan de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouw vereniging te Kloosterzande voor de bouw van 38 woningwetwoningen in plan Oost, groot ongeveer 6500 m2; een voorstel tot het vaststellen van de 4e wij ziging van de Bouwverordening der Gemeen te Axel; een voorstel tot het vaststellen van de le wij ziging van de Begroting voor het jaar 1968 van het Cultureel Centrum Axel; en een voorstel tot het verlenen van mede werking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot uitbreiding van de R.K. Lagere School aan de Walstraat, naar aanleiding van een verzoek van het R.K.- Schoolbestuur medewerking te verlenen tot uitbreiding van die school met een leslokaal, een dokterskamer, een bergruimte voor leer middelen en een lokaal voor handvaardigheid worden zonder enige discussie aangenomen. Een voorstel tot het vaststellen van de 9e wijziging van de Gemeentebegroting voor het Dienstjaar 1968, wordt eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Oggel zegde namens zijn fractie het College dank voor de spoed waarmede men aan de verbetering van de Stationsstraat is begonnen. Ook bracht hij dank voor de regeling welke is getroffen voor diegenen die schade hebben ondervonden van de wolkbreuk enkele weken geleden. Onze fractie heeft hierover opmerkingen ge maakt omdat wij van mening waren dat hier een vergoeding op zijn plaats was. De heer Oggel heeft nog wel wensen t.a.v. een afdoende riolering op deze bedreigde punten. Wethouder van der Lee verklaarde dat deze zaak een les is geweest voor het Gemeente bestuur, maar het moet ook een les geweest zijn voor de betrokken bewoners. Wanneer door hen direkte maatregelen waren genomen, had de schade zeker voor een deel kunnen worden voorkomen. Wethouder IJsebaert wees er tenslotte nog op dat het feit dat ditmaal door de gemeente een vergoeding is toegekend, niet betekent dat een volgende maal weer een vergoeding zal worden gegeven. De gemeente treft hier geen schuld. Besloten wordt tot aankoop van en verkoop aan de Rooms-Katholieke Parochie van de H. Gregorius de Grote te Axel van enige perceelsgedeelten, gelegen aan de Walstraat. Indertijd heeft de gemeente in het belang van het verkeer met toestemming van het kerkbestuur van de genoemde parochie een parkeerstrook langs de Walstraat aangelegd. Het kerkbestuur is genegen deze strook grond, voor zoveel deze is gelegen vóór de Rooms-Katholieke lagere school, voor een symbolische prijs en eveneens het resterende gedeelte aan de gemeente Axel te verkopen. Gebleken is dat een gedeelte van de onder grond van het verenigingsgebouw van de ge noemde parochie, alsmede een gedeelte van het erf van dat gebouw, eigendom van de ge meente Axel is. Met het kerkbestuur is overeenstemming ver kregen inzake aankoop door de genoemde parochie van de laatstbedoelde perceelsge deelten voor dezelfde prijs, als welke voor de aan de gemeente te verkopen, niet voor de lagere school gelegen, gedeelten is over eengekomen. Een voorstel tot het deelnemen aan de „Ge meenschappelijke regeling tot Stichting en exploitatie van een Regionaal Woonwagen centrum in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt van de agenda afgevoerd, aangezien door het ge meentebestuur van Terneuzen bezwaar is ge maakt tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten waarin wordt gesteld, dat de gemeente Terneuzen van deze Gemeenschappelijke re geling niet zou willen deelnemen. DE RONDVRAAG. De heer Oggel zegt ondanks het afvoeren van het voorstel inzake stichting van een regionaal woonwagenkamp hierover toch nog wel wat te willen vragen. In een vergadering van vorig jaar was de Axelse Raad akkoord om te komen tot een gemeenschappelijk woonwagencentrum, maar men was tegen vestiging hiervan in Axel. Ik vrees dat wanneer wij met deze gemeen schappelijke regeling instemmen ons de zeg genschap over de plaats waar dit zal komen uit handen wordt genomen. Ook verwacht de heer Oggel dat de raad zijn bevoegdheid in deze zal moeten overdoen aan B. en W. Wat zullen verder de financiële consequen ties voor de gemeente zijn Zullen deze niet bijzonder hoog zijn waardoor andere nood zakelijke werken die uitgevoerd moeten wor den worden vertraagd Wanneer de gemeen te eenmaal is toegetreden, zal het moeilijk zijn om wanneer de kosten te zwaar zijn weer uit te treden. De heer J. Dieleman vraagt wie de kosten zal moeten dragen wanneer bewoners van de woonwagens bijstand nodig hebben. Komen deze kosten voor de gemeente waar het kamp gevestigd is Graag zou hij zien dat deze kosten door de gemeenten gezamenlijk worden gedragen. De Voorzitter antwoordt op deze vragen dat vorig jaar de raad in principe niet tegen een gemeenschappelijke regeling was, maar wel tegen vestiging in Axel. Nu is nog geen vestigingsplaats bepaald, wan neer een plaats wordt aangewezen zal met de geëigende instanties, dus met de betrok ken gemeente overleg plaats vinden. Indien Axel zou worden aangewezen, wat de Voorzitter sterk betwijfelt, dan zou de raad altijd het laatste woord hebben. Het college zal dan moeten komen met een voorstel tot wijziging van het bestemmingsplan. AI is dit nog niet met zekerheid te zeggen, toch mag worden verwacht dat de kosten van deze regeling zeker niet zo hoog zullen zijn dat dit andere werken zal terugdringen. Wanneer wij niet zouden meedoen dan zou Axel zelf in een kamp moeten voorzien dat aan de eisen van de nieuwe wet voldoet. Dit zal zeker hogere kosten meebrengen. Wat de bijstandsuitkeringen betreft, deze zullen gemeenschappelijk door de deelnemen de gemeenten gedragen moeten worden, waar na deze weer een deel van het rijk terug ont vangen. Hierna sloot de Voorzitter deze vergadering met het dankgebed. Veel belangstelling bij de Bevrijdingsherdenking in Axel WEER VELE POOLSE OUDSTRIJDERS AANWEZIG Voor de 24e maal heeft Axel haar bevrijding gevierd, en de gevallenen herdacht, waarbij ook dit jaar weer Poolse oudstrijders uit Nederland en België aanwezig waren. Ook van de zijde van de bevolking bestond voor de herdenking grote belangstelling. Op de raadzaal werden de Poolse bevrijders ontvangen door het gemeentebestuur en het bestuur van de Vereniging Axel - Polen. In de toespraak van burgemeester M. K. van Dijke, heette deze de Poolse vrienden bijzon der welkom op deze bevrijdingsbijeenkomst. Gij waart het die Axel 24 jaar geleden de bevrijding bracht en dit deed op een wijze waarbij Axel en zijn bewoners zoveel mogelijk werden gespaard. Dit heeft u grote offers ge kost, wij zijn u van deze plaats dankbaar hiervoor. Wij zijn door u bevrijd, maar u moet nog steeds wachten om terug te kunnen keren naar een vrij Vaderland. Toch blijven wij met u hopen dat ook daar spoedig vrijheid zal zijn, al is de toestand in Oost-Europa niet hoopgevend gezien de ge beurtenissen in Tsjechoslowakije. Hier zijn tegen de wil van het Poolse volk ook Poolse troepen ingezet om de drang naar vrijheid te onderdrukken en de wil van de Russen op te leggen. Door burgemeester van Dijke werd een brief van Kolonel Szydlowski van de volgende in houd voorgelezen. Toronto, 12 september 1968. de Edelachtbare Heer Burgemeester van Axel de Leden van de Raad en de inwoners van Axel. Geachte Heer van Dijke, Opnieuw is het de verjaardag van de bevrij ding. Gedurende de achter ons liggende 24 jaar heeft de wereld zich economisch hersteld van de ellende van de oorlog. De mensheid heeft een geweldige sprong gemaakt met betrek king tot de wetenschap, techniek en uitbrei ding. Maar, de hemel boven ons is te vaak bewolkt en vele voorspellingen zijn duister en daarin is te horen het gerommel van naderend on weer. Ter gelegenheid van de komende verjaardag van de bevrijding van Axel wens ik u vele goede dingen toe voor u, Edelachtbare, voor uw gezin en voor al mijn andere persoonlijke vrienden. (Ik weet, dat dit een verkeerde uit drukking is, omdat alle inwoners van Axel mijn vrienden zijn). Mijn beste wensen zowel aan al diegenen, die mij gezien en gekend hebben, als aan de jongeren. Ik wens u allen veel sukses bij uw plannen om van Axel een nog mooier, welvarender, gelukkiger, gezonder stad te maken, steeds vermaard om zijn vaderlandslievendheid, goe de karakter, godvruchtigheid, hard en ef ficiënt werkende bevolking en bekend om zijn charmante vrouwen en krachtige mannen. Ik zend mijn persoonlijke vriendelijke groe ten aan u, Edelachtbare, aan de vroede va deren van de stad en aan u allen in Axel. Hoogachtend, Uw medeburger, Z. M. Szydlowski De heer D. J. Oggel, voorzitter van de Ver eniging Axel - Polen sprak zijn vreugde uit dat ook dit jaar weer een groot aantal Poolse oudstrijders naar Axel waren gekomen om de herdenking mee te maken. Gij hebt op weg om Polen te bevrijden, Axel de vrijheid gebracht, helaas is in uw Vader land nog geen vrijheid. Ook de heer Oggel sprak woorden van dank voor de gebrachte vrijheid en de goede band die altijd is blijven bestaan. Ir. J. Minkiewicz, voorzitter van de Vereni ging van Poolse oudstrijders in Nederland, sprak hierna de volgende woorden Namens de hier aanwezige Polen zeg ik u mijnheer de Burgemeester, en u mijnheer de Voorzitter van de Ver. „Axel Polen" har telijk dank voor de welkomstwoorden zoëven tot ons gericht. Deze doden- en bevrijdingsherdenking staat helaas onder de schaduw van de recente ge beurtenissen in Tsjechoslowakije. De gevolgen van de ongelukkige verdragen van Jalta, waardoor geheel Midden- en Oost- Europa onder de heerschappij van Sowjet- Rusland werd gesteld - worden steeds meer merkbaar. Stalin heeft op brutale wijze de vrijheid en onafhankelijkheid van Polen onderdrukt, Chroesjtsjov met militaire macht de opstand van Hongarije gebroken - terwijl de tegen woordige machthebbers in Sowjet-Rusland Kosygin en Brezjnev, voor de onderwerping en bezetting van Tsjechosolwakije zich niet alleen van het Russische leger hebben be diend, maar ook wat des te tragischer is i van de legers van Polen, Oost-Duitsland, Hongarije en Bulgarije. Het inzetten van het Poolse leger in deze misdadige actie, is niet alleen in strijd met de tradities van het Poolse leger dat altijd vocht voor de vrijheid maar ook en totaal in strijd met de houding van het Poolse volk - zowel in het land zelf als in ballingschap dat met grote sympathie en hoop de li beralisatie in Tsjechoslowakije heeft gevolgd. De Vereniging van Poolse Oudstrijders in Nederland heeft hiervan reeds uiting gegeven in een resolutie op de op 25 mei van dit jaar in Amsterdam gehouden landelijke jaarver gadering, waarin o.a. werd gezegd „De liberalisatie in Roemenië en laatst in Tsjechoslowakije, hebben de heer Gomoelka niets geleerd en geen wijziging gebracht in zijn starre houding van de meest trouwe sateliet van Rusland, die bereid is de meest essentiële levensbelangen van Polen op te offeren, alleen om in genade te vallen bij Moskou..." En naar aanleiding van de agressie op Tsje choslowakije hebben wij aan het Comité van Vrije Tsjechoslo waken in Nederland een brief gezonden met de volgende inhoud „Diep verontwaardigt over de nieuwe Sowjet-Russische agressie op Tsjechoslo wakije, alsook over de houding van het communistisch regiem in Polen, dat er niet voor terugdeinsde om het Poolse leger in deze schandelijke actie in te zetten, zenden wij onze Broeders de Tsjechoslo- waken de verzekering van solidariteit met hun strijd voor de vrijheid en onafhanke lijk bestaan van hun land en volk." Zowel de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije, als de demonstraties van de Poolse studenten in maart van dit jaar, die met de hardste maatregelen werden onderdrukt, hebben nog maals duidelijk aangetoond, dat de volkeren achter het „ijzeren gordijn" ondanks jaren lange communistische indoctrinatie, het ge loof op het herwinnen van de vrijheid niet hebben verloren en bereid zijn om voor de vrijheid te strijden. (zie vervolg op pagina 3) AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1