Opening Cultureel Centrum De uitvoering. Wij vermeldden reeds het optreden van ,Asaf' als representant van de plaatselijke verenigin gen, voor de pauze. „Asaf" bracht enkele nummers ten gehore op de manier zoals wij dat van deze vereniging gewend zijn, en dus op een niveau, dat zeker representatief voor Axel en zelfs voor de gehele streek mag wor den genoemd. Na de pauze kwam de cabaretier Seth Gaai- kema aan het woord met een greep uit zijn nieuwe programma, waarvan de landelijke première a.s. dinsdag zal plaats vinden in Amsterdam. Het leek ons dat ook hier alle nieuwigheid bij elkaar wat strubbelingen veroorzaakte. Wellicht was het publiek na de plechtige toe spraken en de bezichtiging van het gebouw in de pauze nog niet helemaal „in" voor cabaret, en had ook Gaaikema wat moeite met het vinden van contact en een goede keus. Overigens was het een prettig en luchtig slot aan deze feestelijke opening. Tot slot was er voor de bezoekers dan nog de fototentoonstelling van de Axelse fotoclub in de benedenlokaliteit. Een tentoonstelling waar een veelheid van fotografisch werk werd getoond, en wat een goede indruk gaf van het peil waarop onze Axelse amateur fotografen zich bevinden. Veel fraai en deco ratief werk, dat helaas in deze ruimte niet ten volle tot zijn recht kon komen, daarvoor was de collectie te groot. Ongekendheid met de mogelijkheden van deze ruimte was stellig de oorzaak. Vanaf vrijdag heeft de fraaie col lectie een plaatsje gevonden in de foyer, waar het geheel aanzienlijk beter tot zijn recht komt, en waar wij u, zo u deze regels voor zaterdagavond leest, zeker zouden opwekken nog een bezoek te brengen. De tweede openingsavond Donderdagavond vond nog een tweede ope ningsavond plaats, waartoe o.a. alle gevers van bijdragen waren uitgenodigd en waarvoor ook een aantal plaatsen voor de verkoop be schikbaar waren. Ook nu was de zaal vrijwel geheel gevuld toen burgemeester Van Dijke de avond opende en de vele gevers dankte voor hun bijdragen waardoor de aanschaf van de vleugel mogelijk werd. Met name dankte hij ook de vele niet- inwoners van Axel die vanuit de streek toch hun waardering wilden uiten voor hetgeen hier tot stand is gekomen. Hierna kwam Seth Gaaikema met zijn vol ledige programma voor het voetlicht, dat deze avond aanmerkelijk vlotter verliep dan de eerste avond. Er was contact met de zaal, er werd spontaan op zijn monologen gereageerd en er was een uitstekende stemming bij het publiek, dat zijn conferences vaak met een langdurig applaus beloonde en zelfs af en toe onderbrak. Ook de exploitant-beheerder van het cultureel centrum de heer Reinerie met zijn staf ver dient zeker een woord van waardering voor de manier waarop hij deze eerste dagen met nieuwe apparatuur en nieuw personeel deze eerste vuurproef heeft doorstaan. „De Halle" zal en door de zaalaccomodatie, en door de prettige ontmoetingsruimten en door de vlotte service van de heer Reinerie en zijn staf ze ker kunnen uitgroeien tot een ontmoetings centrum en een trefpunt voor vele culturele en maatschappelijke evenementen uit de hele streek. Uit onze omgeving Axel BEVRIJDINGSWANDELTOCHT TE AXEL Zaterdag 21 september a.s. organiseert de Wandelsportvereniging „Emma" in en ron dom Axel voor de achtste maal haar Bevrij dingswandeltocht Er kan zowel individueel als in groepsver band deelgenomen worden op de afstanden 5, 10, 15, 20 km. De starttijden vanaf het startbureau dat ondergebracht is in het R.K. Gezellenhuis in de Polenstraat te Axel, is om 14.30 uur. Elke deelnemer die de tocht volbrengt ont vangt een door de vereniging speciaal ontwor pen medaille. De tocht wordt geopend met een défilé voor het Stadhuis. Deze tocht wordt gehouden onder auspiciën van de N.W.B. COLLECTE De in Axel gehouden collecte voor het Kon. Wilhelminafonds bracht een totaalbedrag op van 1.298,30. Bevrijdingsherdenking zaterdag 21 sept. 1968 De dodenherdenking zal dit jaar in tegen woordigheid van de Poolse oud-strijders plaatsvinden op zaterdag 21 september 1968, bij het monument aan de Zeestraat. Hoewel wij weten, dat het steeds moeilijker zal worden om de zin van deze herdenkingen aan de kinderen en leden bij te brengen, ge loven we toch, dat het een goed ding is, dat we onszelf en onze kinderen steeds weer voorhouden, dat onze tegenwoordige vrijheid met veel strijd en verlies van mensenlevens is bevochten. Daarom verzoeken wij u ook ditmaal weer uw medewerking te verlenen door uw kinderen en leden bij deze herdenking aanwezig te doen zijn en zo mogelijk ook iets van deze bovenge noemde strijd en de daarbij gebrachte offers te vertellen in de voorafgaande dagen. Hieronder laten we het programma volgen. De organisatie van deze herdenking berust bij de heren Klein, den Doelder en Roelands. Wij vertrouwen, dat u aan dit verzoek om medewerking zult willen voldoen, zodat we allen na afloop kunnen zeggen, dat het toch een zinvolle herdenking was. Nu reeds willen wij u voor uw medewerking danken. PROGRAMMA VOOR DE DODEN- EN BEVRIJDINGSHERDENKING OP ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1968 10.15 uur Officiële ontvangst van de Poolse gasten in de raadszaal van het stadhuis. 10.40 uur Bezoek aan de graven van de burgerslacht offers en het graf van Mevr. Szydlowski op de R.K. Begraafplaats met bloemleg- ging. 11.00 uur Bezoek aan de graven van de gevallen Poolse militairen en de graven van de bur gerslachtoffers op de Algemene Begraaf plaats. 11.15-11.30 uur Opstelling voor de Stille tocht op de Markt 11.30 uur Vertrek Stille tocht naar het Monument. 11.35- 11.40 uur Opstelling bij het Monument aan de Zee straat. 11.40 - 11.42 uur Koraalmuziek door muziekvereniging „Hosanna". 11.42- 11.49 uur Kranslegging door deelnemers aan de Stille tocht en zij die reeds bij het Monu ment staan. 11.49- 11.50 uur „The last Post". 11.50 - 11.52 uur Twee minuten silte. 11.52- 11.53 uur Reveille. 11.53 11.56 uur Zingen van het Poolse volkslied door het N.H. Kerkkoor waarbij de Poolse vlag wordt gehesen door Wethouder Ysebaert. 11.56 - 11.57 uur Ontsteking van de bevrijdingsvlam door de Burgemeester. 11.57- 12.00 uur Wilhelmus. Te spelen door de muziekver eniging „Hosanna", en te zingen door de deelnemers aan de herdenking, waarbij de Nederlandse vlag wordt gehesen door Wet houder van der Lee. 12.00 uur Afmars naar de markt. Voorts zullen die dag buiten het officiële programma om de volgende evenementen plaatsvinden 14.30 uur Start van de bevrijdingswandeltochten, ge organiseerd door de W.S.V. „Emma", ge volgd door een défilé op de Markt voor de autoriteiten en genodigden. 15.00- 16.00 uur Bespeling van het carillon in de stadhuis toren. 17.30 uur Prijsuitreiking deelnemers aan de wandel tocht in het Gezellenhuis aan de Walstraat. 19.30 uur Muziek en drumbandshow op de Markt, (mogelijke wijzigingen voorbehouden). Faillissementen Uitgesproken 4 september 1968 J. A. Rottoer, landbouwer, Anemoonstraat 1 Kloosterzande. Cur. Mr. LI. B. L. de Rechter, Steenstraat 35, Hulst. Kerkdiensten ZONDAG 15 SEPTEMBER 1968 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur: Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Wal straat 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Weekend-diensten ARTSEN 14-15 september Dokter Boor. TANDARTSEN 14 - 15 september J. C. A. Neve, Hemel- straat 12, St. Jansteen. tel. 2084. Spreekuur zaterdag 10 - 10.30 uur en 18.00 18.30 uur zondag 12-12.30 uur. NIEUWE AANWINSTEN Christelijke Openb. Bibliotheek STUDIEBOEKEN BUITENLANDSE ROMANS ENGELS FRANS Kanaal TerneuzenGent wordt nog 1 meter dieper OPENING VOOR GROTE ZEESCHEPEN OP 19 DECEMBER De ministers Bakker (van verkeer en water staat) en De Saeger (van openbare werken in België) hebben tijdens een conferentie over wegen en waterwegen in het grensgebied over eenstemming bereikt over een verdere ver dieping van het kanaal Terneuzen - Gent met één meter, waardoor schepen tot ongeveer 60.000 ton er kunnen varen. Tevens hebben de ministers besloten, dat het kanaal op 19 december a.s. voor grote zee schepen in gebruik gesteld zal worden. Ver zocht zal worden of koningin Juliana en ko ning Boudewijn de opening willen verrichten. MUTATIES BEVOLKING AXEL t/m 31 augustus 1968 Geboorten 4 augustus Colaone, Claudia; 16 augustus de Deijn, Erwin; 25 augustus van den Ber gen, Laurentius J.; 26 augustus van Vliet, Lambertus G.; 25 augustus Veenstra, Grietje A.; 6 augustus Dijksterhuis, Nicolaas W.; 16 augustus van Driel, Carolina J. Overledenen 31 augustus Witte, Cornelia e.v. Verberk- moes; 12 augustus de Putter, Janneke w.v. de Putter. Gehuwd Rossou, Jacques R. (van St. Niklaas België) en van den Berg, Marijke; Pijpelink, Jan P. (van Terneuzen) en Beeldens, Dini; Venus, Leendert (van Terneuzen) en Verpoorte, Cor nelia M. Vertrokken Nevsen, Lodewijk M. met 5 gezinsl. naar Hekelgem (België); Verpoorte, Cornelia M. e.v. Venus naar Terneuzen; Lippens, Hen- ricus A. M. naar Oudenbosch; Volwerk, Jeannette B. naar Etten-Leur; Beck, Augusta P, C. w.v. van Hecke, naar Deurne; Busch, Benedictus P. A. M. naar Dongen; Sponse- lee, Robert L. M. naar Vlissingen; De Vet, Theophiel naar Clinge; de Bruyckere, Robert A. C. naar Breda; Brugge, Marie L. naar Terneuzen; Beeldens, Dini e.v. Pijpelink, naar Terneuzen; van Rijen, Nelli naar Dord recht; Scheele, Jacobus met 2 gezinsl. naar Terneuzen; Overdulve, Adriaan D. naar Bre da; Willighagen, Gerrit J. met 3 gezinsl. naar Kapelle; Faas, Jan D. naar St. Niklaas België); Bij de Vaate, Maria P. e.v. Haak naar Arnhem; van der Lee, Dorine M. A. naar Leiden; But, Johanna L. met dochter naar Spanje; de Ruijter, Jacobus naar Arn hem; Dieleman, Susanna naar Middelburg; den Hamer, Jan C. naar Zuiddorpe; Goos- sen, Neeltje naar Terneuzen; Pijpelink, Jan P. naar Terneuzen; Nelis, Engelina C. naar Domburg; Verhoeven, Gerrit met echtg. naar Ridderkerk; Zwaan, Elizabeth naar Callants- oog; Reuhl, Frits naar Vlissingen. Vestiging in de gemeente Sponselee, Maria M. L. van Hulst naar Evertsenstraat 10; Cappendijk, George T. J. van Hontenisse naar Bachstraat 59; Versluys, Adriaan P. van Biervliet naar Zeestraat 11; Faas, Cornelia M. van Biervliet naar Zee straat 11; Matthijs, Levina W. van Zaamslag naar Julianastraat 38; Burgers, Jacobus van Werkendam naar de Ruyterstraat 34; Hui- bregtse, Maarten J. van Wissenkerke naar Sweelinckplein 3; Wilderom, Maatje A. van Wissenkerke naar Sweelinckplein 3; Hui- bregtse, Stefanus B. van Wissenkerke naar Sweelinckplein 3; ITuibregtse Freddy, van Wrsenkerke naar Sweelinckplein 3; Vinke, Jozias J. van H. I. Ambacht naar Keuche- niuslaan 2^ Martheze, Suzanna M. van H. I. Ambacht naar Keucheniuslaan 2; Vinke, Ro bert J. C. van H. I. Ambacht naar Keuche niuslaan 2; Vinke, Gabrielle C. M. E. van H. I. Ambacht naar Keucheniuslaan 2; Mie ras, Neeltje van 's-Gravenhage naar Juliana straat 91; Aarnoutse, Cornelia L. van Amers foort 'naar van Gistellelaan 41; Schieman, Santina van Zeist naar Sasweg 16; Hamelink, Aukje van Halsteren naar Marijkestraat 10; van Alten Jacobus P. van Zaamslag naar Wilhelminastraat 64; van Oort, Debora van Zaamslag naar Wilhelminastraat 64; van Al ten, Leentje C. van Zaamslag naar Wilhel minastraat 64; Veefkind, Abraham van Rot terdam naar Wilhelmniastraat 2; Hoogendijk, Krijntje van Rotterdam naar Wilhelminastr. 2; Veefkind, Abraham van Rotterdam naar Wilhelminastraat 2; Veefkind, Karine van Rotterdam naar Wilhelminastraat 2; Veef kind, Corry H. van Rotterdam naar Wilhel minastraat 2; Veefkind, Gerry A. A. van terdam naar Wilhelminastraat 2; Hoogendijk, kind, Arie K. van Rotterdam naar Wilhel minastraat 2; Veefkind, Mirjam C. van Rot terdam naar Wilhelminastraat 2; Gibson, Douglas A. van Zürich (Zwitserland) naar Churchillaan 17Durkin, Margaret van Zürich (Zwitserland) naar Churchillaan 17. Verhuizing binnen de gemeente Koek, Johannes W. C. met gezin van Gen. Sikorskistraat 13 naar Schaepmanlaan 4; Vink, Josephus met gezin van de Ruyterstr. 17 naar Ferdinandstraat 31; van Dongen, Adrianus L. C. met echtg. van Keucheniuslaan 2 naar Troelstralaan 8; Meijer, Jacoba W. van Pr. Hendrikstraat 11 naar Beatrixstraat 36 bov. Aantal inwoners der gemeente op 31 juli 1968 8566. op 31 augustus 1968 8564. Vogelwaarde JONGETJE DOOR AUTO GEDOOD Zondagmiddag is het 3-jarige zoontje Edwin van de familie Van der Meijden in de ge meente Vogelwaarde door een personenauto aangereden. Het kind stak plotseling bij Stoppeldijk-Veer de provinciale weg Terhole- Zaamslag over. De bestuurder van de per sonenauto, de heer P. J. Ph. uit Terneuzen, kon het jongetje niet meer ontwijken. Het kind overleed op de plaats van het ongeval. vervolg van pagina 1 toneel, ook de accomodatie voor de uitvoe renden in de kleedkamers aan hoge eisen vol doet. Het zou ons te ver voeren hier alles tot in details te vermelden, waar zeker zeer velen bij uitvoeringen en vergaderingen het gebouw nader zullen leren kennen, terwijl ook vrijdag velen de gelegenheid te baat na men een kijkje in „de Halle" te nemen. Vermelden wij tenslotte nog dat ook de Axelse Boerenkamer een representatief plaatsje heeft gevonden in het nieuwe culturele centrum door een fraaie vitrine waarin enkele voor werpen uit dit museum opwekken tot een be zoek aan de rijke collectie die in de Nieuw- straat ligt geëxposeerd. Alberts, A. Johan Rudolf Thorbecke; Barjitzchak, Uriel da Costa; Bayer, C. Solowiew; Bierens de Haan, J, D. Schopenhauer; Boissevain, W. Romain Rolland; Bronkhorst, H. Lloyd George; Constandse, A. L. Josip Broz Tito; Delaunay, A. Jean Rostand; Duverger, M. Politiek als weten schap; Eliot. T. S. The cocktail party; Goede boodschap. De. volgens Markus, Matthijs, Lukas en Jan; Groot, H. Sir Isaac Newton; Het Grote Sportboek; Haas, W. Bert Brecht; Helsdingen, H. J. van. Jung; Henze, A. Le corbusier; Hilger, G. Stalin; Hodgkin, E. C. Arabische landen; Hooft, P. C. Warenar; Huisman, C. Nasser; Jong, A. de. Domela Nieuwenhuis; Karei en de Edelgast; Kerk en pers 1967; Korte sketches, voordoekscènes en black-outs; Kruyer, G. J. Suriname en zijn buren; Langendijk, P. Don Quichot op de bruiloft van Kamacho; Last, J. Confucius; Last, J. Lau- tse en de Tauïsten; Randwijk, H. M. van. 1909—1966; Raptschinsky, B. Leo Tolstoj; Rassow, P. Karei de Vijfde; Rauch, G. von. Lenin; Ridley, A. The ghost train; Rostand, E. Cyrano de Bergerac; Sas sen, F. Thomas van Aquino; Schierbeek, A. An- thonie van Leeuwenhoek; Schierbeek, A. Charles Darwin; Schilfgaarde, P. van. Sophokles; Sneth- lage, J. L. David Hume; Snethlage, J. L. Mon taigne; Snethlage, J. L. Montesquieu; Staa:ts- natuurreservaten; Stresau, H. Ernest Hemingway; Tak, W. G. van de. Bento de Spinoza; Vaizey, J. Onderwijs in de modêrne wereld; Vloemans, A. Bergson; Vloemans, A. Nietzsche; Vloemans, A. Pascal; Vloemans, A. Sokrates; Wilde, O. Berg son; Wilkeshuis, C. Diderot. Andres, S. Wir sind Utopia, dui; Böll, H. Die schwarzen Schafe; Hoerner, H. von. Der §raue Reiter; Kafka, F. Der Prozess; Scholl, I. Die weisse Rose. Amis, K. Lucky Jim; Austen, J. Pride and preju dice; Baldwin, J. Go tell it on the mountain; Ben nett, A. The card; Christie, A. M. C. Ten little niggers; Doyle, Arthur, Conan. The hound of the Baskervilles; Eliot, T. S. Murder in the cathe dral; Faulkner, W. The sound and the fury; Gal- lico, P. The small mirade; Galsworthy, J. Two Forsyte interludes; Greene, G. The third man; Hardy, Th. The return of the natives; Jerome, J. K. Three men in a boat; Linklater, E. Private angelo; Malamud, B. Idiots first; Salinger, J. D. The catcher in the rye; Stevenson, R. L. Treasure island; Wilde, O. The Canterville ghost. Anouilh, J. Le voyageur sans bagage; Arnothy, Chr. J'ai quinze ans et je ne veux pas mourir; Daudet, A. Le petit chose; Gide, A. La porte étroite; Maupassant, G. de. Contes choises; Si- menon, G. Sept petites croix dans un carnet; Troyat, H. La neige en deuil.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2