Hill* ■tv Commissaris der Koningin Mr. J. van Aartsen opende het Cultureel Centrum „de Halle" n -J Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1968 82e Jaargang no. 50 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN "W'' i" >5 W .W- 'X Het in minder dan 1 jaar gebouwde fraaie Cultureel Centrum „de Halle" is woensdag avond officiéél geopend door de Commissaris der Koningin in Zeeland Mr. J. van Aartsen. Voor deze opening was de grote zaal (ruim 400 plaatsen) geheel gevuld door genodigden w.o. Statenleden, burgemeesters uit Zeeuws- Vlaamse gemeenten, hoofddirectie en directie van de Nederlandse Stikstof Maatschappij, gemeenteraadsleden en vertegenwoordigers van tal van verenigingen. Burgemeester M. K. van Dijke, voorzitter van het Stichtingsbestuur opende de avond. Mijnheer de Commissaris der Koningin, Mevrouw van Aartsen, Dames en Heren, Het is mij als voorzitter van de Stichting Cultureel Centrum Axel een aangename taak en tevens een groot voorrecht u vanavond als onze zeer gewaardeerde gasten welkom te mo gen heten in ons zojuist gereedgekomen Cul tureel Centrum „de Halle". Dat u meneer de Commissaris der Koningin spontaan bereid werd gevonden om in aan wezigheid van uw echtgenote de officiële opening van ons gebouw te verrichten stemt ons tot grote vreugde en is eens te meer een blijk van uw beider intense belangstelling voor de ontwikkelings-activiteiten in Z. Vlaanderen. Het totstandbrengen van openbare gebouwen als stadhuizen en vooral ook gebouwen ten dienste van het cultureel-sociale leven wordt hier en daar wel aangemerkt als een aandirft hier en daar wel aangemerkt als een aandrift van zich naar voren dringende gemeentebe- symbool. Zo deze gesteldheid in mijn gemeente al vóór ondersteld wordt somtijds aanwezig te zijn, kan ik u in alle openheid verklaren dat zulks met dit project niet het geval is. Uit bittere noodzaak is het plan geboren om met bekwame spoed een accomodatie tot stand te brengen waar onze bevolking haar cultu- reel-maatschappelijke activiteiten kan bele ven. Want toen ruim een jaar geleden het particulier verenigings- en toneelgebouw „het Centrum" voor het merendeel van deze activiteiten haar poorten sloot ontstond een gevaarlijk vacuüm in Axel, waardoor toneel-, muziek-, zang-, jeugduitvoeringen en grote vergaderingen onmogelijk werden. Deze gebeurtenis was des te gevaarlijker om dat zij plaats vond in een gebied waar in de laatste jaren een versnelde economische ont wikkeling op gang was gekomen, welke onder meer noopte tot een actief begeleiden van het culturele leven. Immers wil ook onze streek zich op een harmonische wijze blijven ontwik kelen, dan dient de ontwikkeling van het geestelijk leven zo veel mogelijk gelijke tred te houden met de economische groei. Naast een belangrijke taak voor de kerken meer speciaal op religieus terrein, kan in dit opzicht naar mijn overtuiging een doelbewuste en actieve cultuur-politiek van overheidswege niet worden gemist. Het stichtingsbestuur is dan ook grote dank verschuldigd aan de gemeenteraad van Axel die in zijn vergadering van 15 augustus 1967 besloot een bedrag van ruim 700.000, - beschikbaar te stellen als bijdrage a fonds perdu in de stichtingskosten. Dat Gedeputeerde Staten van Zeeland niet alleen snelle goedkeuring verleenden aan dit besluit doch daarenboven een provinciaal sub sidie van 50.000, - bewerkstelligen mag vanavond in de zeer op prijs gestelde aan wezigheid van leden van Gedeputeerde Sta ten en fractie-voorzitters uit de Provinciale Staten met grote dankbaarheid worden ge memoreerd. De financiële bijdragen welke van de burge rij en het bedrijfsleven werden ontvangen wa ren voor ons mede een sterke stimulans om met spoed verder te arbeiden. Het zij mij vergund in dit verband met name te herin neren aan de genereuze gift van de Neder landse Stikstof Maatschappij, die ik hier tot mijn vreugde vertegenwoordigd zie door hoofd-directie en directie. De adviezen welke wij mochten ontvangen van de Stichting Zeeland-Provinciaal Op- bouworgaan, de Rijkscommissie van Advies voor de bouw van schouwburgen en concert zalen en de enthousiaste medewerking van de Zeeuwse Culturele Raad waren ons tot grote steun. Het stemt het gemeentebestuur stellig tot vol doening dat met het gereedkomen van dit gebouw tevens de eerste fase wordt afge sloten van de sanering van de binnenstad. Nog slechts enkele jaren geleden toonden smalle kronkelende straatjes met verkrotte woningen de noodzaak aan van een snelle chirurgische ingreep. Het is bepaald de ver dienste van onze toenmalige stedebouwkun- dige, Ir. W. F. Schut, dat de situering van ons gebouw temidden van dit saneringsge- bied als welhaast uniek mag worden aange merkt. Dat het onze architect, de heer R. G. Roden burg, gelukt is de aangewezen situering uit te buiten op een zodanige wijze dat van een doelmatig ingedeeld gebouw met een fraaie vormgeving mag worden gesproken is eens temeer een bewijs van zijn erkende bekwaam heden op dit gebied. De vertaling van de plannen van de architect in een degelijk en goed afgewerkt gebouw danken wij aan de voortreffelijke zorgen van de hoofdaannemer, de firma Korteweg, te zamen met de andere aannemers en onder aannemers. De door de bouwers geleverde prestatie is te meer opmerkelijk indien ik u releveer dat de gunning van de bouw eerst plaats vond bij schrijven van 17 oktober 1967. Met betrekking tot de bouw wil ik de naar mijn gevoelen zeer geslaagde kunstzinnige verfraaiing van het cultureel centrum door de talentvolle jonge Zeeuws-Vlaamse beel dende kunstenaar, de heer Klinckhamers, niet onvermeld laten. Dat het provinciaal bestuur aan deze kunste naar de opdracht verstrekte zijn enige jaren geleden aan Axel gedane toezegging voor een beeld-plastiek te honoreren aanvaarden wij met grote dank. U bemerkt dames en heren dat hier een stich» tingsvoorzitter voor u staat wiens hart met dank vervuld is. Onvervulde wensen zijn er vanzelfsprekend ook nog. Maar op deze fees telijke bijeenkomst wil ik u daar geen deel genoot van maken. Het stichtingsbestuur zal ook in dit opzicht in de toekomst actief bezig blijven. Gaarne wil ik dit kort welkomstwoord be sluiten met de wens en het vertrouwen uit te spreken, dat dit gemeenschapshuis door onze plaatselijke gemeenschap in al haar ge ledingen aanvaard en gedragen moge worden. Hierna verzocht burgemeester van Dijke aan Mr. van Aartsen „de Halle" officiéél te wil len openen. Mr. van Aartsen, begon zijn toespraak met te zeggen dat hij werkelijk onder de indruk was van dit gebouw, het geld is goed besteed. Axel was in moeilijkheden gekomen doordat 1 de grote zaal van 't Centrum weg viel en geen grote ruimte meer beschikbaar was. De bijdrage van de Provincie is door de Staten spontaan beschikbaar gesteld, waar voor ik ze dankbaar ben. In onze provincie zijn meer gemeenten die plannen hebben een gebouw te doen verrijzen. Mr. Van Aartsen wees er op dat bij hoge uit zondering de Staten 'n bedrag van 50.000,- hadden gevoteerd, om de bouw van ,de Halle' mogelijk te maken. Dat ook bedrijven en par ticulieren hun steentje hadden bijgedragen vond de commissaris der koningin een lof waardige geste. Spreker noemde „de Halle" een gebouw waarop niet alleen Axel, maar ook de gehele streek trots kan zijn. Zich tot de heer Van Dijke richtend zei mr. Van Aartsen tenslotte dat het Stichtingsbestuur zich voor de toekomst niet al te veel zorgen moet maken over de exploitatie, hoewel hij geen mogelijkheid zag nogmaals een bijdrage te schenken. „Er zijn meer projekten die ons zorg geven, aldus de commissaris der koningin, maar wij zouden ze voor geen goud willen missen en dat moet ook bij u 't geval zijn." Ik wil het gemeentebestuur, het stichtings bestuur en de streek geluk wensen met dit gebouw „de Halle" waarvan de naam is ge baseerd op historische gronden. Mr. Van Aartsen sprak de wens uit dat het gebouw in alle opzichten aan zijn doel zal beantwoorden het heeft een belangrijke func tie te vervullen in deze streek. Waarmee hij „de Halle" voor geopend verklaarde. 1* ilili Door het Chr. Zangkoor „Asaf" werden hier na een tweetal liederen van Mendelssohn ten gehore gebracht. Na dit intermezzo kreeg architect R. G. Roo- denburg, de ontwerper van „de Halle" het woord, die vanaf het eerste begin tot op dit moment het gebeurde de revue liet passeren. Hij wees op de unieke mogelijkheden die er hier waren door het glooiende terrein. Het is voor ieder duidelijk dat hier een cultureel centrum staat en geen kerk of gemeentehuis. De heer Rodenburg maakte met dankbaar heid gewag van de prettige samenwerking die er van de eerste dag af is geweest tussen de opdrachtgevers, de architect en de aannemers. Hij verklaarde vooral getroffen te zijn door Je snelle besluitvaardigheid van het stich tingsbestuur, die zeker in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de zo bijzonder vlugge tot standkoming van dit gebouw. Wat soms in tien jaren voor elkaar komt, is hier in ruim een jaar gepresteerd 1 De hoofdaannemer Korteweg's Bouwmaat schappij te Breda, de fa. Asselbergs-Nache- nius voor de verwarming en ventilatie, de fa. de Hoop te Terneuzen voor de gecompli ceerde electro-technische installatie en de fa. Antheunis te Axel voor de stoffering. Ook het schoonmaakbedrijf van de heer Janssens mocht een dankwoord in ontvangst nemen voor het vele werk dat in de laatste paar da gen moest worden verzet en waardoor dit bedrijf het mogelijk heeft gemaakt, deze avond het gebouw brandschoon op te leveren. Namens het architectenbureau bood de heer Rodenburg het in hard hout uitgevoerde naamvignet „de Halle" aan dat in de tuin een plaats heeft gevonden. Namens de aannemers sprak ir. Romein van Korteweg's Bouwmaatschappij. Dit culturele centrum is niet het eerste gebouw dat ons bedrijf in Axel heeft mogen bouwen aldus ir. Romein, en hij hoopte mede door de goede teamgeest en de prettige gang van zaken, dat het ook niet het laatste zijn zou. Na tijdens de bouw van de voorzitter diverse suggesties te hebben gehoord over ontbrekende zaken had zijn directie gemeend met het aanbieden van een katheder, uitgevoerd in een fraaie houtsoort en ingelegd met het vignet van „de Halle", een goede keus te hebben ge daan voor het openingsgeschenk. Het geschenk van de burgerij Namens de „commissie tot het bijeenbrengen van het ontbrekende bedrag" later omgedoopt in de „commissie Bijdragen De Halle" bood de voorzitter van deze commissie drs. Geradts het geschenk van de burgerij aan. De com missie was unaniem van oordeel er goed aan te doen geen financiële bijdrage te schenken in het kapitaal van de stichting, maar te zoe ken naar een passend geschenk behorende tot de outillage van een cultureel centrum. De keus is daarbij gevallen op een concert vleugel, die bij tal van evenementen als be- geleidings- of als solo-instrument dienst zal kunnen doen, terwijl tevens een belangrijke aanbetaling zal kunnen worden gedaan voor een geluidsinstallatie. Tenslotte bood dhr. Geradts aan mevr. Van Dijke een bouquet aan, en aan burgemeester van Dijke als voorzitter van de stichting een fraaie Parker-set als blijk van waardering voor het enorm vele werk dat hij met zijn mede bestuurders in de nu verstreken periode heeft verricht voor het tot stand komen van dit gebouw. Burgemeester van Dijke toonde zich bijzonder verrast door deze geste en dankte voor dit persoonlijke geschenk en voor de vele voor het gebouw aangeboden geschenken. De inrichting van het gebouw. Voor de pauze gaf „Asaf" enkele zangnum mers zoals wij reeds in het verslag memo reerden. Deze evenals de toespraken door de verschillende sprekers gaven de indruk dat ook de acoustiek van de nieuwe zaal zeer goed is. Er behoefde van de geluidsinstallatie slechts een zeer beperkt gebruik te worden gemaakt, waarbij men de indruk kreeg dat zelfs zonder versterking in de zaal met ruim 400 mensen alles goed is te verstaan en te volgen. De zang klonk voor een gezelschap van 60 zangers soms wat zwak. maar hierbij speelde wellicht ook de korte repetitiejtijd voor de uitgevoerde nummers en wat planken koorts voor deze eerste welluidende klanken in een zo totaal nieuwe entourage een rol. Slechte plaatsen om het gebodene te horen of te zien zijn er in deze zaal dachten wij niet. Wel bleek de eerste avond de ventilatie nog enig geluid te produceren en was deze soms ook voelbaar, maar stellig zullen deze kleine foutjes na een periode van experimenteren en een goede afstelling kunnen verdwijnen. De verlichting zowel van zaal als toneel is bijzonder goed et» smaakvol. Vooral de wand- verlichting draagt zeer veel bij tot een tege lijkertijd feestelijke en intieme sfeer in deze zaal. Ook de voorste schijnwerpers geven, gericht op het gordijn, dit gordijn een feeste lijke glans. Tot slot is er een op accumula toren werkende noodverlichting, die duidelijk de uitgangen van zaal en gebouw markeert. Ook café-restaurant, foyer en vergaderruim ten zijn zeer smaakvol ingericht met passend meubilair en stoffering. De garderobe is be rekend op de volle capaciteit aan bezoekers, terwijl naast de technische outillage voor het (zie vervolg op pagina 2) s AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. 0>V..v. .'.'a oAy,1.-/ 1 v .v.' „de Halle' gezien vanaf „de Vurssche" Mr. Van Aartsen tijdens zijn openingsrede

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1