Drukkerij Boek- en Kantoorboekhandel Vink n anders dan andere Bezoek Tsjechoslowakije per auto Jaarlijks verschijnen ongeveer 20 miljoen personenauto's op de Europese autowegen. Snelheid verkort de afstanden, de wereld wordt kleiner de wegen internationaler. Zeven internationale autosnelwegen door kruisen Tsjechoslowakije, nl. de volgende routes: E-7, E-12, E-14, E-15, E-16, E-84 en E-86. Op het ogenblik wordt een nieuwe internationale snelweg aangelegd, die het noorden van Polen gaat verbinden met het zuiden van Hongarije en die heel Tsjecho slowakije in noord-zuid richting doorkruist. Voor reizigers uit het westen is de gemak kelijkste route de E-12 over Neurenberg - Plzen - Praag - Hradec Kralové, of de E-14 over Linz - Ceské Budéjovice - Praag - het Reuzengebergte. De E-15 over Dresden - Praag - Brno - Bra tislava - Wenen heeft de voorkeur van hen die uit het noorden komen. Garages en benzinestations, die meestal dag en nachtservice bieden vindt men langs al deze wegen. Het aantal benzinepompen in andere delen van het land is groot genoeg. In kleinere plaatsen zijn ze geopend van 7 tot 17 uur op werkdagen, en tot 12 uur op zondagen. De toerist die het land binnenkomt krijgt meteen een lijst waarop alle pompen op Tsjechoslowaaks grondgebied vermeld staan, met openingstijden. Men kan kiezen tussen twee soorten benzine, normaal 77 oct. voor 2,10 kronen per liter en speciaal 86 oct. voor 2,40 kronen per liter. Super van 92 oct. kan men alleen tanken in Praag en Bratislava voor 3 kronen per liter. Er zijn ook verschillende oliesoorten in de handel. Stations die ge merkt zijn met blauwe en witte strepen leve ren ook benzine tegen bonnen die door reis- bureaux verstrekt worden aan toeristen. De verkeersregels zijn iets meer gecompli ceerd dan men gewend is in de meeste Euro pese landen, ondanks de sinds januari be staande vereenvoudiging daarvan. Zodra hij de grens overkomt, krijgt iedere automobilist oog een reglement met de belangrijkste ver keersregels en verkeersborden. Desondanks wordt aangeraden voorzichtig te rijden, voor al in de grotere plaatsen. Tsjechoslowakije heeft een zeer dicht we gennet van totaal 73.000 km over een opper vlak te van 128.000 vierkante km en neemt een voorname plaats in Europa in wat het aantal geasfalteerde wegen betreft in verhou ding tot de totale lengte van haar wegennet. De conditie van de geasfalteerde secundaire wegen is aanzienlijk beter dan die der hoofd wegen, die te lijden hebben onder het toe nemende vrachtvervoer. Maar toch, vergele ken bij de staat van de meeste secundaire wegen in sommige Europese landen, slaan de meeste Tsjechoslowaakse wegen een heel behoorlijk figuur. Het uitgebreide secundaire wegennet verschaft de automobilist gemak kelijk en comfortabel toegang tot minder druk bezochte gebieden. Omdat er wel gezegd wordt, dat de bezoeker van Tsjechoslowakije zich elke dertig kilome ter in een andere wereld geplaatst ziet, is de beste kruissnelheid op deze wegen 80 tot 90 km.; binnen de bebouwde kom 60 km. Zelfs de meest bekwame bestuurder van de allerbeste auto kan wel eens pech krijgen, waardoor hij behoefte heeft aan deskundige hulp en de juiste onderdelen. Behalve voor de Fiat, Renault en Simca zijn reparatie- werkplaatsen voor een bepaald merk schaars. Er zijn echter genoeg algemene werkplaatsen. Tsjechoslowaakse automobilisten hebben ook z.g. Svazarmvereniging, die samenwerkt met het leger. Zij exploiteren de „doe-het-zelf- werkplaatsen" in bijna iedere stad. De auto mobilist kan daar alles vinden om reparaties uit te voeren tegen minimale kosten. Deze werkplaatsen zijn vaak de beste reparatiegele genheden in afgelegen gebieden. Het zijn er 446 over het gehele land verspreid. De meeste liggen in de d'stricten Zuid-Moravië (78) en Noord Bohemen (59). Voor pechgevallen onderweg en ongelukken bestaat een speciale dienst. Gele auto s van de wegenwacht opereren op alle E-wegen en andere belangrijke verbindingen. Zij zijn er op berekend kleine mankementen te verhel pen of, als het nodig is, auto's weg te slepen. Hun bijnaam „de gele engelen". Hun diensten worden zeer op prijs gesteld door automobilisten. Maar niet alleen de „engelen" staan voor u klaar, leden van de „doe-het-zelf'-groepen gevormd, zoals de „Svazarm" verlenen eveneens hun collegiale hulp. Hun personenauto's en vrachtauto's zijn her kenbaar aan een embleem achter hun voor ruit, dat een zwarte moersleutel op een wit blauw fond voorstelt. Indien al het andere mocht falen dan kan de ongelukkige automobilist overal per telefoon de wegenwacht bellen, die zijn auto naar de dichtstbijzijnde garage zal slepen. Bovendien zal geen voorbijganger ooit weigeren hulp en advies te geven aan een vreemdeling. Indien men Duits spreekt kan men zich gemakke lijk verstaanbaar maken. Welke documenten heeft een automobilist nodig wanneer hij door Tsjechoslowakije reist? Behalve een geldig paspoort en een visum, moet hij in het bezit zijn van een in ternationaal rijbewijs en een groene kaart. Voor de auto worden geen speciale voorzie ningen vereist, behalve het gebruikelijke na tionaliteitsplaatje. t DAGTRIP-FOTOTRIP Ga eens naar BRUGGE De romantische stad Brugge in België is vanuit Zeeland en westelijk Noord-Brabant gemakkelijk in één dag te doen. Of gemakkelijk... wie eenmaal met de camera in de aanslag door deze aan histo rische monumenten zo rijke stad dwaalt, zal het verlangen in zich omhoog voelen krui pen, hier in plaats van een dag, een gehele week door te brfengen. Een plek die veel belangstel ling trekt, is het Prinselijk Begijnhof ten Wijngaarde, zoals de naam voluit luidt. Een bord bij de ingang van het hof verzoekt de vreemde lingen beleefd in verschillen de talen, de benedictinessen uit piëteit niet te fotograferen. Het is een spijtig verzoek, want de zusterkens, die zich in hun vijftiende-eeuwse kle dij van hun woningen naar het kerkje begeven, vormen een schilderachtig foto-object. Maar als u genoegen wilt nemen met een af standsfoto van de zusters tussen de hoge bo men, of als u beschikt over een telelens, dan zult u zonder iemand te kwetsen toch met een fijn plaatje van het hof thuiskomen. Vóór het Begijnhof ligt het Minnewater (is dit eigenlijk geen vreemde combinatie met enige antiekwinkeltjes, die de ene foto na de andere, zowel in zwart-wit als in kleur, recht vaardigen. Draai op uw gemak rond de ko peren potten, richt uw lens omlaag en om hoog. Vergeet daarbij niet, dat ook in de fotografie overdaad schaadt. Natuurlijk zult u de Markt met zijn Halle en Belfort, Gouvernementspaleis en andere foto genieke gevels in uw zoeker nemen, alsmede zoveel andere beroemde bouwwerken. Maar verzuim ook niet door de smalle straatjes te dwalen, waar de kantwerksters haar ambacht nog uitoefenen in de deuropening van haar kleine huisjes. Een fotodag in Brugge is een heerlijke be levenis, die u weken fotoplezier oplevert. POOLONDERZOEK PER IJSSCHOTS De geheimen van de Poolzee hebben door de jaren heen ontdekkingsreizigers en geleerden gefascineerd. Het onderzoek van de Pool streken heeft in de loop der tijden vele slachtoffers geëist. Het Noordpoolonderzoek geschiedde in vroeger jaren meestal per schip. Tal van deelnemers daaraan overleefden de reis niet. Sedert enige jaren is een visite aan de Noordpool geen zeldzaamheid meer: vlieg tuigen gaan er met grote frequentie over heen. De oceaanografen intussen, zijn in het overvliegen van het poolijs niet geïnteres seerd. Voor hun onderzoek gebruiken zij echter niet meer in de eerste plaats schepen... maar ijsschotsen. In toenemende mate maken zij gebruik van dit |transportmiddel, dat zijn betrouwbaar heid inmiddels heeft bewezen, en dat niets kost. Een van de grootste stations van deze aarde wordt aangeduid met het symbool T3. Het reizen per ijsschots geeft de oceaanogra fen gelegenheid tal van experimenten uit te voeren en onderzoekingen te doen, die aan boord van een schip niet mogelijk zouden zijn. Zo zijn met behulp van camera's uit gebreide foto's gemaakt van de zeebodem en de onderzeese flora en fauna. Voorts zijn waarnemingen gedaan van de zeestromingen en wat niet al. (DIA) Bekendmakingen HINDERWET openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Axel ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van Lensen's Aannemingsbedrijf N.V., Singel- weg 26, Axel om vergunning tot het uitbrei den en wijzigen van een machinale houtbe werkingsinrichting door het bijplaatsen van een afzuiginstallatie voor zaagsel, krullen e.d. en 1 electromotor met een vermogen van 10 pk. Datum van het verzoek 4 juli 1968. Adres van de inrichting Singelweg 24, kadastraal gemeente Axel, sectie G nuumer 4021 ged. SCHRIFTELIJKE BEZWAREN tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het ge meentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. MONDELINGE BEZWAREN kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 20 augus tus 1968 om 11.00 uur in het stadhuis te Axel. BEROEP tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door a een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bo venbedoelde zitting is verschenen b een andere belanghebbende, mits hij bin nen de gestelde termijn schriftelijk bezwa ren heeft ingebracht. Axel, 1 augustus 1968 Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. Belangrijke mededeling Bevolkingsonderzoek op T.B.C. Van 27 augustus tot en met 4 september 1968 zal in de gemeente Axel weer een bevolkings onderzoek op tuberculose plaatsvinden. De vorige keren is duidelijk het grote belang van het onderzoek aangetoond. Het is daar om noodzakelijk dat iedereen weer aan dit bevolkingsonderzoek deelneemt. Herhaaldelijk blijkt, dat ook bij personen die zich volkomen gezond voelen, deze ziekte reeds bezig is haar slapend werk te verrichten. Deze personen kunnen bovendien gevaar van besmetting voor hun omgeving opleveren. Ook andere ziekten kunnen daardoor worden opgespoord. Uw aller medewerking wordt gevraagd in uw eigen belang, in het belang van uw gezin en van de gehele gemeenschap. Alle personen van 15 jaar en ouder ontvangen binnenkort een uitnodiging om aan het on derzoek deel te nemen. Axel, 1 augustus 1968 Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. Van 3 t.m. 12 augustus zijn wij wegens vakantie GESLOTEN Er zal deze week geen AXELSE COURANT verschijnen MARKT 12 AXEL TEL. 2020 OFF. FIAT-DEALER Autobedrijf FA. A. DE KEIJZER ZN. PLEIN 29 - ZAAMSLAG - TEL. 01153-468 Serv. TERNEUZEN Verl. v. Steenbergenlaan 25 - tel. 01150-4564 Vertegenw. 01150 - 3892 Bijschrift foto Richt bij de antiekwinkeltjes aan het Minnewater uw lens ook eens omhoog. caballero CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.50 m 4 cil-, 843 cc, 42 pk, 125 km/u., gesloten koel systeem, 4 versnellingen volledig gesynchroni seerd, regelbare air conditioning en verwarming met aanjager, carrosserie anti-roest door Electro forese. Compleet: (laken bekleding) f 4727,»

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 3