AGENDA Uit onze omgeving Axel WOESTE RIT EINDIGT TEGEN GEVEL Zaterdagavond omstreeks half elf is een woeste rit van een viertal jongelui uit Hulst met een personenauto geëindigd tegen een ge vel van een woonhuis in de Stationsstraat. Met zeer grote snelheid reed W. B. E. V. uit Hulst vanaf de Nieuwendijk de Stationsstraat op, door de snelheid kon V. de auto niet in de bocht houden en deze botste tegen een aan de linkerzijde staande lichtmast. Hierna kwam de auto terug op de rechter weghelft en ramde de op de parkeerstrook geparkeerd staande personenauto van W. E. Puit Kerkrade, die eerder in de week op dezelfde plaats door een slippende auto werd beschadigd. Tegen de gevel van een woonhuis kwam de auto eindelijk tot stilstand. Enkele van de inzittenden liepen lichte ver wondingen op die door dokter Boor werden behandeld. De geparkeerde auto werd aan de achterzijde in elkaar gedrukt, de auto van de jongelui werd totaal vernield en de lichtmast werd beschadigd. DE HEER D. DE PUTTER Donderdagmorgen is dan de heer Dirk de Putter ten huize van zijn werkgever de heer C. Dekker op de boerderij „Nooit Gedacht" een Koninklijke onderscheiding uitgereikt. Namens de minister van Landbouw, was het burgemeester M. K. van Dijke die de heer de Putter de zilveren medaille van Oranje Nassau op de borst mocht spelden voor 40 jaar trouwe dienst. Burgemeester van Dijke prees de onderschei dene voor zijn trouw en het vele dat hij ge daan heeft voor de paardenfokkerij. Tegenwoordig is men van hoog tot laag meer gesteld op rechten dan plichten, bij u is het altijd zo dat de plichten voorgaan, dit is zeker een grote verdienste. De voorzitter van de afdeling Axel van de Z.L.M. de heer W. Dekker bood de heer de Putter namens de Z.L.M. een getuigschrift aan. Na dit officiële gedeelte bleef men noch enige tijd gezellig tesamen ter ere van deze onder scheiding en dienstjubileum. ONDANKS REGENBUI SUCCESVOL OPTREDEN VAN DE TSJECHISCHE DANSGROEP „OSTRAVICA" Donderdagmiddag was er op het Szydlowski- plein een grote belangstelling voor het op treden van de Tsjechische dansgroep „Ostra- vica" die deze belangstelling ten volle ver diende. De dansen welke fraai van inhoud waren werden perfect uitgevoerd en de muzikale begeleiding was zeer goed. Ook het meisjeskoor dat aan deze dansgroep is verbonden gaf genotvolle zang ten gehore. De enorme regenbui die kort na de aanvang losbarstte deed het even lijken of het in zijn geheel in het water zou vallen, maar na een onderbreking van een half uur kon men ver der gaan met de afwerking van het program ma. Dat het gebodene de moeite waard was mag wel blijken uit het feit dat de vele toeschou wers die voor de regen waren gevlucht toen het weer droog was direkt terug op het Szyd- lowskiplein verschenen om het optreden te volgen en na afloop van iedere dans of zang nummer een gul applaus te geven. Het was zeker een goed idee van het Streek - centrum Axel deze Tsjechische groep in Axel te laten optreden. COLLECTE De jaarlijkse inzameling van het Ned. Roode Kruis heeft in Axel dit jaar iets meer opge bracht dan vorig jaar, n.l. 3.335,40. Schaakwedstrijd Zeeland—Gent te Axel Op zaterdag 28 september a.s. zal in Axel een massakamp worden gespeeld tussen Zeeuwse en Gentse schakers. De regeling van deze wedstrijd berust bij de Axelse schaakvereniging Landau". Deze ontmoeting maakt deel uit van een pro- paganda-actie die de Zeeuwse schaakbond op touw zet om meer bekendheid te geven aan de schaaksport mede in verband met het feit dat de belangstelling voor het schaken de laatste jaren in Zeeland is afgenomen. In Vlissingen worden op vijf achtereenvolgen de donderdagen, te beginnen op 1 augustus, simultaanséances in de open lucht georgani seerd, waar iedereen het kan opnemen tegen een vooraanstaande schaakspeler. A.s. don derdag is dat de Zeeuwse kampioen Cor Jansen uit Waterlandkerkje die om 19.30 uur zal spelen tegen een onbeperkt aantal tegenstanders. Zaterdag 3 augustus 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert, te geven door de heer P. C. Brakman te Axel. Zaterdag 10 augustus 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert, te geven door Mevrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm. MIDDELBURG Dinsdag 6 augustus 20.00 uur Nieuwe Kerk. Orgelconcert door Jan Hora - Praag. Programma werken van Palestrina, Vi valdi, Bach, Brahms, Cernohorsky, Zach, Martinu en Janacek. VLISSINGEN Vrijdag 9 augustus 19.15 uur Zomeravondrondvaart door de monding van de Westerschelde en langs de kust van Walcheren. Vertrek vanaf de Kanaalstraat. GROEDE Zaterdag 3 augustus 19.00 uur Kunstmarkt Gekostumeerd voetbal 21.30 uur Kampvuur met muziek. Zaterdag 10 augustus 14.00 uur op het strand. Wedstrijden voor kinderen. TERNEUZEN Woensdag 7 augustus 20.00 uur Grote Kerk, Noordstraat Orgelconcert door Willem H. Zwart. SINT NIKLAAS-WAAS Zondag 4 augustus Bloemencorso OOSTENDE 1-31 augustus in het Casino. Internationale dans- en muziekfestival-. GENT Boottochten op de Leie van Gent naar Deurle. Afvaart elke zondag tot einde augustus. Afvaart bij de „Verloren kost" brug te Gent. Vertrek 13.30 uur Terug omstreeks 19.45 uur. Kerkdiensten ZONDAG 4 AUGUSTUS 1968 EN ZONDAG 11 AUGUSTUS 1968 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur: Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Wal- straat 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Weekend-diensten ARTSEN 3-4 augustus dokter Kok. 10-11 augustus dokter Schiltman TANDARTSEN 3-4 augustus P. Fijn van Draat, Leeuwen laan 58, Terneuzen. tel. 2320. 10-11 augustus A. H. v. d. Lee, Walstr. 2, Axel. tel. 1686. Spreekuur zaterdag 10 10.30 uur en 18.00—18.30 uur zondag 12-12.30 uur. BURGERLIJKE STAND Huwelijks-aangiften Pijpelink, Jan Pieter, 24 jaar en Beeldens, Dini 23 jaar; Van Kampen, Frans 32 jaar en Vreeke, Jozina Pieternella 25 jaar; Van Dixhoorn, Leendert Anthonie (Hontenisse), 30 jaar en de Kraker, Cornelia 23 jaar; Colaone, Enrico 21 jaar en De Caluwe Leonie Johanna 22 jaar. Huwelijken Dobbeleir, Leonardus Jacoba (Terneuzen) 21 jaar en Vonck, Charlotte Josephina Rosaline 20 jaar; de Block, Emiel Johannes Jozef (Sas van Gent) 24 jaar en Asselman, Alice Rosalia Anna Maria 20 jaar; Riemens, Jo hannes Andries (Hoek) 31 jaar en de Feijter, Janna 28 jaar; van den Bergen, Albertus Jo- sephus Marie 21 jaar en Witte, Cornelia Aaltje Adriana 20 jaar; Swets, Gerrit Florus 24 jaar en 't Gilde, Pieternella Frederika 19 jaar. Geboorten Adriana Catharina dochter van Dieleman, Pieter, en, Bakker, Marijke Catharina, Pr. Mauritsstraat 14; Sandra Marguerite Maria Anthonius, dochter van Frusch, Eddy Joseph Marie, en, Vermeulen, Josephina Huiberdina Maria, Mozartstraat 48; Geertruida, dochter van Goossen, Willem Anthonij, en, Geerse, Pieternella, Pootersdijk 42; Ellen, dochter van de Weerd, Cornelis Adrianus, en, van Brakel, Petronella Catharina, Mozartstraat 8; Willem Johannis, zoon van Murre, Jacobus Lein, en, de Hullu, Magdalena Johanna, van Gistelle- laan 5; Sandra Ida, Marie, dochter van Heijens, Antoine Cyriel, en, Ferket, Marie José Paulina, Eisenhowerlaan 10; Annette Jolanda Wendelmoed, dochter van Pijl, Jan, en Zijlstra, Jetske Femke, van Gistellelaan 38 Angeline Theresia, dochter van de Bruijn, Richard Aioijs Marie, en, Crooy, Angelina Geertruida, Irenestraat 12; Erik, zoon van Bolleman, Nicolaas, en, le Sage, Janna, Wil- helminastraat 51. Overlijden van Rijn, Jan Pieter, oud 83 jaar, echtgenoot van Butler, Janna Adriana; Schalkens, Mar tha Angelina, oud 73 jaar, gehuwd geweest met de Gronckel, Camillus Maria; Naeije, Abraham, oud 91 jaar, gehuwd geweest met van Oosten, Clara. Axelse Dam in Terneuzen in gebruik Maandagmiddag omstreeks half één is in Terneuzen de Axelsedam over de voormalige oostelijke kanaalarm, door het wegverkeer in gebruik genomen. Vrijwel onmiddellijk daarna werd een begin gemaakt met de verdere sloop van de Axelsebrug, die al sinds maart geen dienst meer behoeft te doen voor het scheep vaartverkeer. Reeds om twee uur zweefde een losgebrand en gedemonteerd stuk van de heel frequent gebruikte brug boven de ge deeltelijk gedempte kanaalarm en uiteraard onder grote belangstelling van de vele pas santen. De brug wordt gesloopt door de frima Kruk uit Beverwijk, terwijl het zware ma teriaal van Stoof uit Breda het uitlichten en transport van de brugdelen verzorgt. Het ligt in de bedoeling alle ijzer-, staal- en betonwerk zo spoedig mogelijk te verwijderen en op te ruimen, waarna begonnen kan wor den met de aanleg van de definitieve dam over de vroegere kanaalarm. Dat wordt een zeer brede dam, die aansluit op het huidige damgedeelte en verder oostwaarts loopt tot voorbij de brug. Daar zal de dam met een talud aflopen in de nog te creëren (en al veel besproken) waterpartij tussen Heren gracht en Rosegracht. Gevonden Voorwerpen 1 Verzekeringsplaatje bromfiets. Rijkspolitie te Axel; 1 huissleutel, merk Nemef, Rijks politie te Axel; 1 plastic zak met kunstmest, Rijks politie te Axel; 1 bos fietsensleutels, Rijkspolitie te Axel; 3 badhanddoeken, Rijks politie te Axel; 1 autosleuteltje, Rijkspolitie te Axel; 1 koplampring van auto, Rijkspolitie te Axel; 1 wit lederen kinderschoentje, Rijks politie te Axel; 1 ring met sleutels, Rijks politie te Axel; 1 militaire baret, Rijkspolitie te Axel; 1 blauwe jasschort met geleidebiljet- ten en schetsen van vee en een rode sjaal, C. F. Bolleman, Hulsterseweg 21, Axel; 1 wiel dop van een auto, Bernhardstraat 33 te Axel; 1 muntbiljet, De Kraker, Pr. Mauritsstr. 8, Axel; 1 zwarte regenbroek, W. de Groote, Pr. Mauritsstraat 38; 1 muntbiljet, Lippens, Wal- straat 4, Axel; 1 beige damesportemonnaie, Pica vet, Zoutestraat 63 te Hulst; 1 zwarte hond, bouvier/poedel, Mevr. Jansen, Noord polderstraat 4, Axel; 1 goudkleurige dames broche, A. Verplanken, P. v. Strijenlaan, Ter neuzen; 1 lips huissleutel, Bruinzeel, A. Over- dulve, Olivierstraat 13, Axel; 1 zwarte bood schappentas, Hamelink, Schoenw., Noordstr., Axel; 1 armband met inscriptie Marion, B. Jager, Wilhelminastr. 28, Axel; 1 gele regen- coat, Rijkspolitie te Axel; 1 gouden oorbel, Mevr. Louwers, Klapstraat 15, Koewacht; 1 blauwe windjack, F. Koekoek, Oudeweg 78, Axel; 1 matras, van tweedelig bed, Blok, Po lenstraat 24, Axel; 1 agenda en etui met vul pen en ballpoint, Rijkspolitie te Axel; 1 wit kinderschoentje (sandaaltje), P. Schieman, Julianastraat 6, Axel; 2 leesboeken, Kesbeke, Weststraat 16 te Axel; 1 doosje met lepeltjes, J. v. Doeselaar, Nieuwstr. 18, Axel; 1 doublé herenpolshorloge, kampwinkel, camping ie Axe 1; 1 gouden trouwring, L. P. van Swaal, Kanaalkade 3, Axel; 1 K.L.M.-kindertasje, L. P. van Swaal, Kanaalkade 3, Axel; 1 he renregenjas en alpinomutsje, P. M. v. Mee- nen, Bernhardstraat 34, Axel; 1 varken (zeug) Van Ringvelde, Varempepolder B. 3 te Over slag; 1 boodschappentas met inhoud, A. C. Oudsen, Weelstr. 23, Hansweert; Klemmen met elektrisch snoer, F. Dieleman, Wilhel- minastraat 34, Axel; 1 muntbiljet, G. Ver wijs, Marijkestraat 32, Axel; 1 bankbiljet, G. Verwijs, Marijkestraat 32, Axel; 1 wit wollen kindersokje, Mevr. de Kraker, Stationsstr. 18 Axel; 1 paar rolschaatsen, Goethals, Beatrix - straat 41, Axel; 1 bruine herenportemonnee, M. Steel, Burchtlaan 6 te Axel. Faillissementen VERNIETIGD B. Warnier, exploitant van marktkramen, Tivoliweg 44, Hulst. Na gedaan verzet. G. Groenewoud h/o café 's Lands Welvaren, Noordstraat 9, Axel. In hoger beroep. FIETS EN JEUGD Van de Nederlander wordt wel gezegd dat hij op of met de fiets wordt geboren. Dat is na tuurlijk een beetje overdreven, maar geeft toch wel aan hoe de fiets met ons bestaan en dagelijks leven verweven is. Nederland staat als fietsland aan de wereldtop. Nergens be staat zo'n uitgebreid en goed onderhouden fietspadennet als in ons land; nergens ter wereld worden verhoudingsgewijs zoveel fiet sen verkocht en bereden. Vanaf zeer jonge leeftijd raakt de Nederlander vertrouwd met de fiets. De fiets is een van de eerste „grote" cadeaus die het kind krijgt en het leert er snel mee omgaan. Hoe men moet leren fietsen is helemaal geen probleem meer; het gaat in de meeste gevallen vanzelf, vooral nu de kinderfietsen geheel zijn aangepast aan vrij wel alle lichaamsmaten. Voor de kleintjes zijn zelfs fietsen met extra steunwielen in de handel die er afgehaald kunnen worden, zodra het kind de kunst helemaal meester is. De praktijk heeft uitgewezen dat er in feite geen leeftijdsgrens meer bestaat voor de eerste fiets. Wat voor velen wel een vraag blijft is op welke leeftijd een kind op de fiets aan het verkeer kan deelnemen. Dat is uiteraard af hankelijk van veel faktoren. Op een stil weg getje waar geen sneller verkeer mag of kan komen, kan zelfs het kleinste kind veilig fietsen. Dat ligt anders voor straten met druk of zelfs matig auto-verkeer. Er wordt van het kind dan niet alleen verwacht dat hij kan fietsen, maar ook dat hij kan deelnemen aan het verkeer en op de hoogte is van de ver schillende gebruiken en voorschriften. Het spreekt vanzelf dat heel jonge kinderen dat nog niet kunnen; zij zijn niet in staat om een verkeerssituatie te overzien en de nood zakelijke beslissingen te nemen. Aan het kind moet worden geleerd hoe het zich in het verkeer moet gedragen, ook als het op de fiets aan het verkeer gaat deelnemen. Dat betekent dat ouders aan het kind moeten ver tellen hoe hij op straat moet handelen. Onder toezicht van de ouders zal het kind dan in praktijk ervaring moeten opdoen. Niet ieder kind zal op dezelfde wijze reageren en niet ieder kind kan even snel alleen met de fiets de straat worden opgestuurd. Aanleg, karak ter en intelligentie spelen hierbij een rol. Ouders moeten het zich hierbij niet te ge makkelijk maken. Als zij hun kind alleen op straat laten fietsen, nemen ze hiermede een verantwoordelijkheid op zich. Zij moeten we ten of zij met dat kind bij een bepaalde ver keerssituatie deze verantwoordelijkheid kun nen nemen. Het blijft daarom aanbevolen om regelmatig met het k'ind te gaan fietsen om te zien hoe het kind zich in het verkeer ge draagt en waar het extra op gewezen moet worden. Leeftijd speelt hierbij niet de grote rol. Het is de ervaring en rijpheid die het kind geschikt maakt om op de fiets aan het verkeer deel te nemen. Een goed voorbeeld doet hierbij goed volgen. Er zijn kinderen die met vijf jaar gerust zelf standig kunnen gaan fietsen, anderen zijn daartoe nog niet in staat als zij zeven of acht jaar oud zijn. Een leeftijd is dus niet te stel len, dat hangt geheel van het kind af en van de wegen waarvan het kind gebruik moet maken. Het is verstandig om als men met het kind gaat fietsen ook van „moeilijke" wegen ge bruik te maken, zodat het kind meer inge wikkelde verkeerssituaties leert kennen. Raak daarbij zelf vooral nooit in paniek, want dit maakt het kind nu en straks onzeker. Kin deren die jong leren fietsen en dit regelmatig blijven doen blijken later doorgaans goede weggebruikers te zijn met een goed aanpas singsvermogen in het verkeer. Een waar schuwing geldt voor vermoeidheid; maak daarom zeker in het begin geen lange toch ten. Een te vermoeid kind reageert traag en zal op een bepaald ogenblik niet meer weten hoe het moet handelen. Zo zijn kinderen vaker bij ongelukken betrokken als zij van school naar huis fietsen dan van huis naar school. In het eerste geval kan een opwinden de schooldag hen ongeschikt maken om op verantwoorde wijze aan het verkeer deel te nemen. A. H. v. d. LEE afwezig «Hiin "f T-'-fl-*""* TANDARTS Wolstraat 2 - AXEL 1 t.m. 4 AUGUSTUS

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2