AGENDA Hulst Schoondijke Rechtszaken Uit onze omgeving Axel SLIP OP GEVAARLIJK WEGDEK Vorige week donderdagavond omstreeks half twaalf reed W. A. de F. uit Terneuzen met een personenauto in de richting Nieuwendijk door de Stationsstraat. In de bocht kwam de auto te slippen en botste tegen de op de lin- kerparkeerstrook staande personenauto van W. E. P. uit Kerkrade en het Volkswagen busje van P. J. S. uit Uierstraat (Limburg). Alle auto's werden zwaar beschadigd. Per soonlijk letsel deed zich niet voor. Dit is op korte tijd het tweede ongeval in deze slipgevaarlijke bocht van de Stations straat. Nu veel van het doorgaande verkeer door de verplaatsing van de brug bij Sluiskil de route via Oranjestraat Kerkdreef, Stations straat en prov. weg Terneuzen naar Sint Anna verkiest boven de vroeger gebruikelijke route Zuidsingel-Buthdijk Sluiskil blijkt duidelijk dat ook de koperslakken in de Kerkdreef en de Stationsstraat uitermate slipgevaarlijk zijn bij nat weer. Het is te hopen dat men hier tijdig maatrege len ter verbetering van het wegdek zal nemen, gevolgen niet tot materiële schade beperkt gevolgen niet tto materiële schade beperkt blijven. NOORDSTRAAT KRIJGT ANDER AANZIEN Deze week is op de hoek van de Weststraat en de Noordstraat het deze hoek markerende maar in bouwvallige toestand verkeren de - pand van de voormalige bakkerij De Hullu onder slopershanden gevallen. Met modern slopersmateriaal heeft het niet lang geduurd voor dat de zaak met de grond gelijk was. De keldergewelven zijn het enige wat nog wijst op hetgeen hier gestaan heeft. Reeds nu is de hoek Weststraat-Noordstraat belangrijk overzichtelijker geworden, en wan neer straks trottoir en rijweg aan de nieuwe toestand zijn aangepast en doorlopen overeenkomstig de situatie voor de Boeren leenbank ,,Axel" zal dit de verkeerstoestand belangrijk verbeteren. Reeds spoedig hoopt men met de bouw van een nieuw kantoor- en winkelpand op deze hoek te beginnen, waar mee dan de Noordstraat weer aanmerkelijk zal worden verfraaid. BURGEMEESTERS VAN LIVERPOOL EN AXEL WISSELEN GROETEN UIT Het is bekend, dat regelmatig groepen school kinderen uit Engeland bezoeken aan Z. Vlaanderen brengen. Deze kinderen overnachten dan in de jeugd herberg „Bleye Haghe" te Axel en maken van daar uit verschillende tochten. Een dezer dagen is een groep van vijftig leerlingen van de Rathbone County Primary School uit Liverpool in het stadhuis van Axel ontvangen. De gemeentesecretaris, de heer P. G. van den Bosse, die het gemeentebestuur van Axel vertegenwoordigde, heette de onderwijzers en de leerlingen welkom. Hij wees op de banden, die er gelegd zijn tussen de Engelsen en de gemeente Axel, eerst toen hier na de tweede wereldoorlog Engelse militairen gelegerd waren en thans door het verblijf van Engelse kinderen in de jeugdherberg. Het hoofd van de Rathbone County Primary School had een brief van de lord mayor van Liverpool voor de burgemeester van Axel meegebracht. De lord mayor schreef onder meer, dat hij de uitwisseling van jeugdgroe pen van onschatbare betekenis achtte voor een beter wederzijds begrip van de onderling ver schillende levenswijze. Hij bracht zijn harte lijke groeten over aan de bevolking van Axel. De heer van den Bosse verzocht een antwoord brief aan de burgemeester van Liverpool te willen meenemen, waarin de waarnemend burgemeester, wethouder M. L. M. Ysebaert, stelde overtuigd te zijn van het belang van dergelijke bezoeken voor de culturele betrek kingen tussen de inwoners van beide landen en voor de algemene ontwikkeling van de jeugd. De leerlingen bleven hierna onder het genot van een glaasje limonade nog enige tijd bij een. Als aandenken werden een vaantje met de Axelse vlag en enkele folders aangeboden. GESLAAGD Voor het praktijkexamen Boekhouden te Mid delburg is geslaagd G. D. L. v. d. Heijden alhier. Voor het Propaedeutisch examen Sociale Wetenschappen (Sociologie) aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde J. H. van Harn te Axel. Aan het Nederlands opleidingsinstituut voor het buitenland, stichting Nijenrode te Breu- kelen, slaagde de heer A. Olijslager te Axel. GESLAAGD Aan het Koninklijk Technicum P.B.N.A. te Arnhem slaagden o.a. de heren E. P. Oostdijk te Axel voor Adsprirant Wa terbouwkundig Opzichter-Tekenaar. C. A. Overdulve te Sluiskil voor Adspirant Bouwkundig Opzichter-Tekenaar. C. M. de Pooter te Axel voor Bouwkundig Opzichter-Tekenaar (deel 1). M. A. Verstraeten te Koewacht voor Bouw kundig Uitvoerder. J. J. M. Gommers te Sluiskil voor Kandidaat Technicus Chemicus. A. de Poorter te Axel voor Chemisch Vak man A. M. D. Haak te Axel voor Chemisch Vak man A. C. C. H. van Zuilekom te Axel voor Che misch Vakman A Kerkdiensten ZONDAG 28 JULI 1968 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur: ds. Kooy van Emmen. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 5 uur ds. Heemskerk (in beide diensten viering H. Avondmaal). Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur ds. Huisman van Vlaardingen. R.K. Kerk H. Gregorius de Gro,te, Wal- straat 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Weekend-diensten ARTSEN 27-28Juli Dokter Boor. TANDARTSEN 27-28 juli J. v. d. Burgh, Oostkade 17, Sas van Gent. tel. 1317. Spreekuur zaterdag 10 10.30 uur en 18.00- 18.30 uur zondag 12—12.30 uur. Zaterdag 27 juli 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert, te geven door Mevrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm. HULST - Markt Zondag 28 juli 13.00 - 15.00 uur Optreden folkloristische dansgroepen uit Turkije - Zweden - Frankrijk - Oostenrijk. Zaterdag 3 augustus 15.00 - 16.00 uur Beiaardconcert, te geven door de heer P. C. Brakman te Axel. BRESKENS Donderdag 1 augustus 19.30 uur Monding Westerschelde Showboatvaarten. Afvaart Handelshaven Westzijde. MIDDELBURG Dinsdag 30 juli 20.00 uur Nieuwe Kerk Orgelconcert door Piet van Egmond - Amsterdam. VLISSINGEN Zaterdag 27 juli 8.00 uur Stenen Beer Ringrijden te paard en ringrijden met sjezen. GENT Belichting van monumenten en bezienswaar digheden juli iedere avond van 21.00 tot 23.30 uur. 27 juli tot 2.00 uur 's morgens. 28 juli belichting a giorno van de kouter. Augustus iedere avond. 1 aug. tot 15 aug. van 21.00-23.30 uur. 16 aug. tot 31 aug. van 20.30-23.30 uur. Bij net Informatiecentrum V.V.V./Gemeente Axel in het stadhuis, ligt ter inzage het speel plan, seizoen 1968/1969 van de K.N.S. - Gent. STREEK ROND GENT 28 juli tot 15 september Bezoek aan de Begoniavelder SINT NIKLAAS-WAAS 4 augustus Bloemencorso. ANTWERPEN Bezoek aan de Havenwerken iedere zaterdag tot het einde van septem ber telkens te 14.00 uur met vertrek aan de Ellermanstraat, hoek Italiëlei. Bezoek aan de ondergrondse ruien van het oude stadsgedeelte van Antwerpen. Grote tochten duren ongeveer anderhalf uur. De kleine tochten daarentegen iets minder dan één uur. De tochten worden ondernomen met twee boten. Twee franse deserteurs na diefstal in Oostburg gearresteerd Na een wilde jacht hebben enige burgers maandagavond in Oostburg twee Franse de serteurs in de kraag kunnen vatten en aan de politie kunnen overleveren. De twee Fran sen, de twintigjarige D. C. uit Pinteaux en de eveneens twintigjarige J. N. uit Grande Chapelle, die in een gestolen auto reden, had den een dame een handtasje afhandig ge maakt en reden na bij een benzinestation te hebben getankt weg zonder te betalen. Hier bij reden ze bijna de vrouw van de pomp stationhouder omver. Door burgers werd de achtervolging ingezet. Na enkele honderden meters reden de Fransen al in een scherpe bocht met hun auto van de dijk en kwamen in een bietenveld terecht. Hier konden ze snel worden gepakt en aan de inmiddels ge arriveerde rijkspolitie worden overgegeven. Behalve de twee jongens bleek ook de acht tienjarige Marie-Odile Chatelaine uit St.- Michel uit het departement Meuse in de auto te zitten. Het minderjarige meisje heeft aan de politie verklaard de beide jongens niet te kennen, maar met hen te zijn meegelift. Ze zou van huis zijn weggelopen. De beide Fransen hebben verklaard uit het leger te zijn gedeserteerd, terwijl ze nog ongeveer drie maanden moesten dienen. De auto had den ze in het departement Nord in Frankrijk gestolen. Deze auto is volkomen vernield. Behalve het handtasje van de Oosttburgse mevrouw E. de Badts bevond zich in de auto nog een handtasje met identieteitspapieren van een Belgisch meisje uit Lier. De politie vermoedt dat ook dit tasje is gestolen. Omdat het hier militairen betreft heeft de rijkspolitie te Oostburg het verdere onder zoek overgegeven aan de marechaussée in Terneuzen. UITBREIDING TELEFOON De telefooncentrale te Hulst is met 200 num mers uitgebreid tot een capaciteit van 1800 aansluitingen. Een honderdtal gegadigden voor telefoonaansluiting hebben enige tijd op hun aansluiting moeten wachten, omdat de centrale geheel bezet was. Zij zullen van de uitbreiding spoedig kunnen profiteren, want in de afgelopen maanden waren deze aansluitingen lin de woningen reeds voorbereid. VOETGANGER GEDOOD Zaterdagavond is buiten de bebouwde kom van Schoondijke een voetganger tijdens het oversteken van rijksweg no. 58 gegrepen door n autobus en ter plaatse aan zijn verwon dingen overleden. Het slachtoffer was de 42-jarige ongehuwde landbouwer W. Ramondt, woonachtig te Schoondijke. V I i s s i n g e n PRINS BERNHARD VERRICHT OFFICIËLE OPENING HöCHST Prins Bernhard is voornemens op vrijdag 13 september a.s. een bezoek te brengen aan Zeeland. Des morgens gaat de prins naar het loodswezen in Vlissingen, gevolgd door een vaartocht in de Scheldemond. In hotel Brit- tannia biedt 't provinciaal bestuur de prins een lunch aan. Des middags zal de prins de officiële opening verrichten van de nieuwe chemische fabriek van de firma Höchst, be horende tot de Farbwerke Höchst A.G. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIE DE AUTOSNELWEG BRUSSEL - OOSTENDE Eenrichtingsverkeer op alle zondagen van augustus Elke zondag van augustus en eveneens op 15 augustus zal de autosnelweg Brussel Oostende op éénrichtingsverkeer overgescha keld worden. Richting Brussel - Oostende vanaf 7.30 uur tot 12.30 uur. De automobi listen zullen op de twee baanvakken gesor teerd worden vanaf het rond punt van Groot Bijgaarden. Alle opritten langs het trajekt kunnen normaal gebruikt worden in de rich ting Oostende. Richting Oostende - Brussel vanaf 17 uur tot 22 a 23 uur. Bij het begin van de autosnelweg in Oostende zal het ver keer op de twee zijvakken naar Brussel ge leid worden. De opritten onderweg kunnen normaal gebruikt worden in de richting Brus sel. De aangegeven uren kunnen aangepast wor den aan de drukte. De weggebruikers worden op de hoogte gehouden door de Centrale Dienst van de Rijkswacht via de zenders van de B.R.T. en R.T.B. Het is ten strengste verboden, op straffe van zware boete, van de ene rijbaan via de groene strook op de andere over te steken indien dit niet uitdrukkelijk door de Rijkswacht op be paalde punten toegelaten is. Helikopters zul len hierop streng toezicht houden. De politierechter te Middelburg behandelde een aantal zaken tegen automobilisten in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij gebruik van alcohol in het geding was. Een week gevangenisstraf en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid was het onverbiddellijke vonnis, dat donderdag door de politierechter te Middelburg werd uitge sproken over het hoofd van de monteur H. van B. uit Hoogerloon. De verdachte was ten laste gelegd nabij Hulst onder invloed van sterke drank achter het stuur te hebben gezeten en daarbij een ernstig ongeval te heb ben veroorzaakt. De verdachte, die toen het ongeval gebeurde op weg was naar Heikant/St. Jansteen, zei, dat hij met te hoge snelheid had gereden, de weg niet kende en met een medepassagier in gesprek was geweest waardoor hij de haakse bocht niet goed had beoordeeld. Van te veel drank was volgens hem geen sprake geweest omdat hij maar twee biertjes had gedronken. De officier, mr. Th. Lebret, vond de verkla ring van die twee biertjes niet helemaal op recht omdat, zo zei hij, het bloedonderzoek een promillage van 0,9 had aangewezen, waarvoor om dat te bereiken heel wat meer moet worden gedronken. Hij eiste een week gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. J. Z. uit Zaamslag was in zijn woonplaats, nadat hij een aanrijding had veroorzaakt, doorgereden zonder de politie te waarschu wen. De reden daarvan was, dat de verzeke ring van zijn auto nog niet helemaal in orde was. Z. vreesde daar nadelige consequenties van. De officier eiste voor de aanrijding een boete van 50 gulden en voor het doorrijden een boete van 100 gulden en drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Mr. Van Empel bepaalde de straf op resp. 50 en 75 gulden. Een aanzienlijk zwaardere straf kreeg de las ser H. K. uit Axel. Hem werd ten laste ge legd in Terneuzen onder invloed achter het stuur te hebben gezeten, tegen een gevel te zijn gereden en er daarna vandoor te zijn gegaan zonder zijn identiteit op te geven. Een getuige had gezien, dat K. na de botsing met grote snelheid en slingerend was wegge reden. Mr. Van Empel veroordeelde hem, conform de eis van dë- officier, tot een week gevan genisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid waarvan drie maanden voor waardelijk en met een proeftijd van twee jaar en onder toezichtstelling van het consultatie bureau voor alcoholisme. Vreemde Aardappelziekte in Zeeuws-Vlaanderen Het consulentschap voor plantenziekte en het consulentschap voor hakvruchten te Wage- ningen onderzoeken momenteel 'n aardappel ziekte, die zich in Oostelijk Zeeuws-Vlaan deren voordoet en die nog niet geïdentificeerd is. Volgens de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Axel zou al minstens 40 ha door deze onbekende aardappelziekte zijn aangetast. Er wordt rekening gehouden met de moge lijkheid dat het hier een virusziekte betreft. Het is echter ook mogelijk dat de ziekte ont staat door de grondstructuur. De combinatie van hoge temperatuur en veel regenval in de laatste tijd zouden een zuurstofgebrek in de grond veroorzaakt kunnen hebben. Door de aardappelziekte gaan de blaadjes van de aardappelplant omkrullen en een paarse kleur aannemen. De groei van de knollen onder de grond gaat na het intreden van de ziekte niet meer verder. De kwaliteit van de aardappelen blijft goed, maar er wordt gevreesd, dat de aardappelen wanneer zij ge rooid worden, te klein voor consumptie zul len blijken en slechts voor het vee kunnen worden gebruikt. Dezelfde ziekteverschijnselen hebben zich vorig jaar ook reeds op twee aardappelper celen in Zeeuws-Vlaanderen voorgedaan. Toen werd aangenomen dat de ziekte werd veroorzaakt door de luchtvervuiling, maar omdat de ziekte nu voorkomt in gebieden die ver van de industrieën afliggen en ook reeds in Zuid-Beveland werd gesignaleerd, is lucht vervuiling als oorzaak van de aardappelziekte afgeschreven. Er is nog geen reden voor ongerustheid over de geheimzinnige aardappelziekte, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van landbouw desgevraagd meegedeeld. Op het departement wordt gewacht op de uitslag van het onderzoek naar de identiteit van de ziek te. Pas dan kan worden gezegd, of eventuele maatregelen nodig zijn. De woordvoerder zei dat de epidemie in Zeeland in elk geval niet in het nationale vlak moet worden getrokken.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2