Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 29 JUNI 1968 82e Jaargang no. 40 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Gemeenteraad van Axel dinsdag 25 juni j.l. De Axelse Gemeenteraad heeft in een zeer korte vergadering de twaalf punten tellende agenda bijzonder vlot afgewerkt. Alle voor stellen gingen zonder enig commentaar on der de hamer. Voorstel tot het vaststellen van de le wij ziging van de „Verordening regelende het dansen". Gedeputeerde staten van Zeeland vinden dat de eis die aan ruimten waar gedanst wordt gesteld wordt, namelijk dat de oppervlakte van het vertrek minstens 100 m2 en de dans vloer tenminste een vierde deel daarvan moet bedragen, te zwaar is. Nu is een ruimte van 70 m2 met een dansvloer die een zesde deel hiervan beslaat, voldoende. Daarmee was de raad het eens. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijs wet 1920 tot uitbreiding van de Christelijke School voor Uitgebreid Lager Onderwijs te Axel. Dit voorstel werd aangenomen overeenkoms tig advies van B en W. Voorstel tot aankoop van een gedeelte voor tuin van de heer F. E. Maes, Zuidsingel 26 te Axel ten behoeve van de reconstructie van de Zuidsingel. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Van Middelhovenstraat aan de heer W. C. Ruytenburg te Axel. Beide voorstellen werden door de raad goed gekeurd. Voorstel tot aankoop van het Carosserie- bedrijf aan de Koestraat en de Oosterstraat van de heer R. J. de Kraker te Axel. Deze aankoop vindt plaats in het kader van de sanering van de Oudewijk. De firma de Kraker zal nieuwe bedrijfsruimten laten bou wen in het uitbreidingsplan. Ook dit voorstel werd door de raad aange nomen. Voorstel tot het vaststellen van de 5e wijzi ging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1968. Voorstel tot het aangaan van een kasgeld lening, groot 600.000, - Voorstel tot huur van een gedeelte van het terrein van de V.V.Z.F. Alle voorstellen werden aangenomen con form het advies. Bij de rondvraag stelde de heer Oggel een vraag die schriftelijk beantwoord zal worden. Hij stelde dat de gemeente bepaald niet rijk bedeeld is met zebra's. De heer Oggel zag graag zo'n oversteek plaats bij het punt Beethovenstraat - Kanaal kade, vooral nu er daar een bejaardenflat wordt gebouwd. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voor zitter de vergadering. overgaan naar de Zeeuwse C.B.T.B., echter de voetangels en klemmen waren vele. En zo bleef het doorsudderen. Totdat afgelopen winter deze zaak op voort varende wijze werd aangepakt met het vaste voornemen nu spijkers met koppen teslaan. En dat is in de besturen van beide organi saties dan ook gedaan. Ik meen u reeds de nodige motivering te hebben gegeven om de noodzakelijkheid te rechtvaardigen, toch wil ik het nog eens her halen. Ik geloof, dat het er belangrijk genoeg voor is. JAARVERGADERING C.B.T.B. TE AXEL De Gewestelijke Afdeling Oost Zeeuwsch- Vlaanderen van de Zeeuwsche Christelijke Boeren- en Tuindersbond heeft dinsdag on der voorzitterschap van de heer P. van Hoeve in „Het Centrum" haar jaarvergadering ge houden. De goed bezochte vergadering werd geopend met het lezen van Matthëus 5 vers 13-16, waarna de voorzitter voorging in gebed. OPENINGSTOESPRAAK VAN DE VOORZITTER P. VAN HOEVE Geachte vergadering, U kunt geen krant opslaan, noch een agra risch vakblad, of er komt wel in één of andere vorm een artikel in voor, betrekking hebben de op concentratie of samenwerking van be drijven. Juist vorige week hebt u kunnen lezen, dat het ook bij ons bekende Landbouwbureau Wiersum in Groningen, dat zich bezig heeft gehouden met de vermeerdering en handel in zaaizaden en later is overgestapt naar de fa bricage en handel in chemische produkten ten behoeve van de landbouw, in allerlei vor men hetzij voor ontsmetting of onkruidbe- strijding of voor ziektebestrijding in land bouwgewassen, dat deze bekende onderne ming is opgegaan in het concern van de A.K.U. Wel met behoud van eigen naam, maar toch ingebracht in een groter verband. Deze ontwikkeling manifesteert zich ook in het organisatiewezen. En dan denk ik aan de nauwe samenwerkingsvormen tussen het R.K. Werkgeversverbond en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers. Wel eigen zelfstandigheid bewarend, maar toch, wat het apparaat betreft, het verzame len van gegevens, de documentatie, de voor lichting op bepaalde terreinen, als een een heid optredend. En, geachte vergadering, nu zijn wij als C.B.T.B. beslist nog niet zover, voorlopig althans niet, dat het verschijnsel, wat ik zo juist heb gesignaleerd, ook voor ons van toe passing zou of moet zijn. Ik dacht, dat de tijd nog niet rijp was, om in dezen het Prot.-Chr. Werkgeversverbond te gaan volgen. Niettemin moet de C.B.T.B. zich toch gaan bezinnen op welke wijze zij de toekomst tege moet moet gaan treden. De vraagstukken, waarvoor de landbouwor ganisaties, waarvoor de C.B.T.B. zich bij de voortduur geplaatst zien, worden steeds in gewikkelder en ingrijpender. De mankracht, om dit alles te omvatten, en om er althans nog eens een enkel verstandig woord over te zeggen, gaat ontbreken. Ik noem maar één voorbeeld de planologie, de streekplannen, de bestemmingsplannen. De behoefte aan voorlichting en wel voor namelijk de gespecialiseerde, de individuele voorlichting neemt gestadig toe. De landbouworganisatie, evenmin als u ieder persoonlijk, ontkomt aan de algemene stijging van het kostenpeil. En met deze drie faktoren op de achter grond de vraagstukken omvangrijker, de voorlichting intensiever, de kosten hoger, wordt de C.B.T.B. geconfronteerd met een teruggang van het aantal leden, een vermin dering van het aantal ha, waardoor het fi nanciële draagvlak kleiner wordt. Nu is een teruggang van het aantal leden van een landbouworganisatie op zich geen ongunstig verschijnsel, wanneer dit een ge volg is van bedrijfsbeëindiging of sanering of het overstappen naar een andere bestaans- bron. We horen in alle toonaarden, dat de sanering in de landbouw nog te langzaam gaat. En ik dacht, dat het de C.B.T.B. sierde, dat zij niet coüte que coüte, ter wille van het bestaan van de organisatie een star stand punt inneemt, zo in de geest van hoe meer leden, hoe groter de organisatie, des te meer glorie. In wezen is de C.B.T.B". bezig haar eigen omvang te beperken. Maar, mijne heren, het gaat niet in de eerste plaats om de organisatie, het gaat om de mens, die er achter staat. Het gaat er om de mens als beelddrager Gods de beste ont plooiingskansen te geven. Kan dit in de landbouw, akkoord Zijn er elders betere mogelijkheden, dan zal de C.B.T.B. er in moeten berusten, dat haar ledental afneemt. Wat zeg ik „berusten" nee, zij zal dit lid, of mogelijk toekomstig lid moeten begeleiden. Ik meen, dat de Christelijke landbouworga nisatie er hiermee getuigenis vanaf legt, dat zij het wel meent met onze plattelandssamen leving. Mijne Heren, Het verhaal, wat ik tot nu toe gehouden heb, had ik nodig om u mee te delen, dat er bij het bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. serieuze plannen bestaan om nauw te gaan samenwerken met de C.B.T.B. Holland- Brabant. Voor zover u aanwezig was op de jubileum vergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. on langs in Vlissingen, hebt u er uit de mond van voorzitter v. d. Bos al het een en ander over gehoord. De bedoeling is, dat deze plannen op de gewestelijke afdelingen ter discussie komen, want u leden van de C.B.T.B., zult hierover moeten beslissen, u hebt het laatste woord. Ik wil u graag gelegenheid geven, straks hier over van gedachten te wisselen. Wat de samenwerkingsgedachte aangaat, mijne heren, deze leven al lang, maar het is nog nooit gelukt, er concreet gestalte aan te geven. Er is in het verleden wel eens gesug gereerd, tot wijziging van werkgebied te ko men, bv. West-Brabant en Flakkee zouden Een zo groot mogelijke service te bieden, waarvoor als voorwaarde geldt Een deskun dig en gespecialiseerd apparaat voor de indi viduele dienstverlening. Óf het nu gaat over bedrijfsovername, over een bestemmingsplan, het plaatsen van uw boerderij op de Monu mentenlijst, de Organisatie moet zodanig ge ëquipeerd zijn, dat zij in staat is samen met u, zo nodig, tegenspel te bieden. En nu is het streven er op gericht, met de zo juist geschetste doelstelling voor ogen, het samenspel tussen beide organisaties zodanig te doen groeien, dat de uitgaven niet nog verder oplopen, om tegen een nog redelijke contributie de gewenste belangenbehartiging te kunnen verstrekken. Wanneer u mij, geachte vergadering, de vraag stelt, op welke wijze moet dit nu in concreto in praktijk worden gebracht, dan moet ik daar voorlopig het antwoord op schuldig blijven. Er is een samenwerkingsorgaan in het leven geroepen, dat zich intensief met deze zaak bezighoudt en dat wel voor de nodige puzzles zal komen te staan en zo nu en dan wel eens knopen zal moeten doorhakken. De duidelijke afspraak is gemaakt, dat alle gesprekken om te komen tot een nauwe vorm van samenwerking gevoerd zullen worden in een klimaat van wederzijds vertrouwen en de bereidfieid het beste te zoeken, voor de Chr. organisaties en daardoor voor de dienstver lening aan haar leden. En wanneer deze optimistische plannen naar wens verlopen, is het niet uitgesloten, dat deze uiteindelijk zullen uitmonden in een fusie tussen C.B.T.B.-Holland-Brabant en Zeeuwse C.B.T.B. tot de C.B.T.B.-West- Nederland. Kunnen deze plannen verwezenlijkt worden, dan doemt weer onmiddellijk de vraag op, hoe blijft de band tussen individueel lid en zijn over een groot gebied werkende organi satie in stand. Om deze band te blijven behouden en zo mogelijk te verstevigen, is reeds besloten, dat, hoe de besprekingen ook zullen uitval len, in ieder geval de beide kantoren, dus Haarlem en Goes zullen blijven functioneren, als zijnde de bekende adressen, waartoe men zich in eerste instantie moet wenden. U merkt wel, mijne heren, dat er voor onze organisatie heel wat op stapel staat en dat nog wel in het jaar, dat de Zeeuwse C.B.T.B. haar 50-jarig bestaan heeft gevierd en dat de C.B.T.B.-Oost Zeeuws-Vlaanderen een zelfde jubileum hoopt te herdenken in deze herfst. Er is, dacht ik, zeker geen sprake van ver starring in onze organisatie, maar, en laat ons onszelf nu ook eens op de borst slaan, het getuigt van een soepelheid van geest ons aan te passen aan nieuwe verhoudingen en klaar te staan voor toekomstige ontwikke lingen. Mej. J. A. stukje uit Middelburg, huishou delijk voorzitster van de C.B.T.B., gaf na de behandeling van de reglementaire agenda punten een toelichting over haar werk. Na de pauze werd in een open gesprek het rapport over verzekeringen en testamentaire beschikkingen voor de agrarische onderne mer behandeld. Dit gebeurde in het bijzijn van de heer W. de Wolf uit Kloetinge, economisch sociaal voorlichter der Zeeuwse C.B.T.B. Ter sprake kwamen hier diverse hoofd vra gen t.w. arbeidsongeschiktheidsverzekering, verzekering tegen financiële gevolgen van overlijden, en de ouderlijke boedelverdeling. Aan het eind spraken de leden hun waar dering uit over dit bijzonder interessant on derwerp. Gedurende het huishoudelijk gedeelte van de vergadering werd door de penningmeester, de heer P. de Koeyer uit Zaamslag, mede gedeeld dat het financieël resultaat over 1967 een positief saldo te zien gaf. Tot lid van de financiële commissie werd in de plaats van de heer H. de Jonge uit Sluiskil be noemd de heer A. G. Dees uit Axel. In het bestuur werd de heer Joh. de Putter uit Axel, die periodiek aftredend was, voor de nieuwe zittingsperiode met grote meerderheid van stemmen herbenoemd. Secretaris de heer L. Huyssen uit Temeuzen, eveneens aan de beurt van aftreden, doch niet herkiesbaar, wordt opgevolgd door de heer W. van Hoeve uit Terneuzen, voorzit ter P. van Hoeve sprak hierbij een dank woord tot de heer Huyssen voor het vele werk dat hij 15 jaar lang als bestuurslid, waarvan 10 jaar als secretaris, voor de af deling heeft verricht. Als blijk van waarde ring werd het scheidende bestuurslid een ca deau aangeboden. De heer Huyssen besloot de bijeenkomst met dankgebed. Koninklijke Onderscheiding Dinsdag werd in de Stadsherberg de heer C. P. van de Velde uit Koewacht, 40 jaar werkzaam bij de Zeeuws Vlaamse Carosserie- fabriek van R. J. de Kraker te Axel, op grootse wijze gehuldigd. Hoogtepunt van de receptie vormde de komst van een deputatie van de gemeente Koewacht met aan het hoofd burgemeester Dierikx. Dat deze met ambts keten op Axels grondgebied verscheen had een bijzondere reden. Hij sprak de heer Van de Velde, raadslid van Koewacht, op de meest hartelijke wijze toe. Namens Hare Majesteit de Koningin speldde hij hem de zilveren medaille in de Orde van Oranje Nassau op. Vooraf had de directeur van het bedrijf de heer R. J. de Kraker de jubilaris waarderend toegesproken. Hij ontving uit zijn handen een stoffelijke blijk van waardering terwijl zijn echtgenote ook in de hulde werd betrokken. De heer Quist uit Rotterdam afgevaardigde van de Nederlandse Vereniging Fabrikanten Carosseriebedrijf huldigde de jubilaris na mens deze vereniging. Hij ontving van hem de gouden medaille met oorkonde van deze vereniging. Tevens ontving de heer A. van Meurs, enigszins verlaat, de zilveren medaille voor 25 jaar trouwe dienst. De heer van de Velde heeft een geweldige staat van dienst achter de rug. Hij verzorgt alle voorkomende houtwerk in dit carosserie bedrijf. Hij heeft de hele evolutie in deze bedrijfstak meegemaakt. Begonnen in de rij tuigmakerij, landbouwwagens naar kippers en aanhangers. Maar ook op sociaal terrein en sportgebeid was en is de heer Van de Velde geen onbekende. Iedere oudere Axelaar herinnert hem als briljant doelverdediger van het eerste elftal. Nadien scheidsrechter en zelfs nu nog ligt de voetbaljeugd van Koe wacht hem na aan het hart. Zijn activiteiten strekken zich uit van bejaardenzorg tot de voetbalpupillen. Het is gemakkelijker gezegd van welke vereniging de heer Van de Velde geen lid is. Onnodig te zeggen dat alle col lega's acte de presence gaven. Afvaardigingen van talrijke verenigingen kwamen de heer Van de Velde en echtgenote gelukwensen. Ongetwijfeld is het voor hen, de familie de Kraker en zijn collega's een onvergetelijke dag geworden. AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie-. J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. Burgemeester Dierick speldt onderscheiding op.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1