anders dan andere Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 8 JUNI 1968 82e Jaargang no. 37 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis in het Zilver Het programma van het Koninklijk bezoek aan Zeeland op 20 en 21 juni a.s. Op 1 januari van dit jaar was het vijfentwintig jaar geleden, dat het Centraal Laboratorium van de Bloediransfusiedenst van het Neder landsche Roode Kruis officiéél tot stand kwam. De voorgeschiedenis gaat nog verder terug. Reeds in 1926 stelden de drie oprichters van de bloedtransfusiedienst in Nederland, Dr. H. C. J. M. van Dijk, Prof. A. B. F. A. Pondman en Dr. G. E. H. Verspyck Mijnsen, dat het vrijwillig geven van bloed voor een medemens een daad van naastenliefde is en dat in het kader van een vereniging als het Nederlandsche Roode Kruis de beste voor waarden worden gevonden om dit hoge prin cipe te handhaven en te beschermen. In 1930 aanvaardde het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis onder voor zitterschap van Z.K.H. Prins Hendrik hun zienswijze en kwam de eerste Roode Kruis Bloedtransfusiedienst te Rotterdam tot stand. Hierna volgden spoedig andere plaatsen. In 1939 werden door het Nederlandsche Roode Kruis in samenwerking met de mili taire geneeskundige dienst twee conserveer- inrichtingen voor bloed opgericht, één te Rot terdam onder leiding van Dr. H. C. J. M. van Dijk, en één te Amsterdam, onder lei ding van Prof. Dr. J. G. G. Borst; uit de laatste heeft zich het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst ontwikkeld. Tijdens het bombardement van Rotterdam op 14 mei werd de Rotterdamse conserveerin- richting totaal verwoest. Het Amsterdamse centrum - ondergebracht op een zolderver dieping van het Binnengasthuis - kon, on danks zeer moeilijke omstandigheden, zijn werkzaamheden voortzetten. Prof. Borst en zijn toenmalige assistenten, waaronder Dr. J. Spaander als Officier van Gezondheid, ontwierpen en beproefden een ampul voor het bewaren van Bloed. De ampul heeft gedurende de Meidagen 1940 zeer grote diensten bewezen; vele honderden ampullen met geconserveerd bloed werden verzonden aan de militaire ziekenhuizen en veldhospitalen. In oktober 1940 werd de bestaande ampul voor vervoer over grotere afstanden geschikt gemaakt en begon de regelmatige distributie van transfusie-apparatuur aan de Nederland se ziekenhuizen. Na de produktie van transfusiesets in 1940 volgde de bouw van twee plasma-drooginstal laties, die in 1943 door Dr. J. Spaander en de chemicus Drs. G. G. A. Bastenbroek wer den gebouwd met onderdelen die ten dele langs klandestiene weg werden geïmporteerd of verkregen. Deze drooginstallaties werden geplaatst in hét inmiddels per 1 januari 1943 officieel tot stand gekomen Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst en in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. Hoewel de apparaten nog van primitieve sa menstelling waren, bleek het Nederlandse principe van de plasmadroger zeer geschikt, zodat het toch gelukte hiermede reeds in 1944 6000 sets gedroogd bloedplasma te ver vaardigen. Deze werden gedistribueerd onder de Nederlandse ziekenhuizen en ook in de strijd om Nijmegen en Arnhem gebruikt. Onmiddellijk na de bevrijding werd overeen komstig de opdracht van de Minister van Oorlog naast de civiele bloedtransfusiedienst een militaire dienst in het leven geroepen. Dr. Spaander vervulde sinds 1943 gelijktijdig de fuctie van directeur van het Centraal La boratorium en Hoofd van de Militaire Bloed- transfusiedenist tot zijn vertrek in 1950. Daarna werd zijn civiele taak voortgezet door Dr. J. J. van Loghem Jr., toendertijd Hoofd van de serologische afdeling. De voorbereidingen voor het koninklijke be zoek aan Zeeland op 20 en 21 juni zijn thans in volle gang. De eerste dag van het koninklijk bezoek wordt de aandacht gevestigd op Zeeuwsch- Vlaanderen. Er zullen bezoeken worden ge bracht aan Hulst, IJzendijke, Aardenburg, aan „De Braakman" en aan het vormings instituut „Hedenesse". Nadat zij in de huis houdschool in IJzendijke de lunch heeft ge bruikt zal de koningin een bezoek brengen aan Aardenburg. Zij zal eerst een kijkje gaan nemen bij het monument in Eede en vervol gens wordt een bezoek gebracht aan de St.- Baafskerk. Op „Hedenesse" zal er waarschijnlijk eerst een ontvangst zijn van het gemeentebestuur van Cadzand alvorens het dagelijks bestuur zal worden voorgesteld en de vorstin een dis cussie van een klas van de rijkskweekschool in Middelburg, die in die week op Hedenesse' verblijft zal meemaken. Er wordt ook een rondgang over het terrein gemaakt. De nacht van 20 op 21 juni zal de Koningin logeren in de ambtswoning van de Commis saris van de Koningin, Mr. Van Aartsen. Vrijdag 21 juni zal de televisietoren in Goes van binnen worden bekeken. Daarna vertrekt het gezelschap naar „Ter Valcke" waar ko ningin Juliana waarschijnlijk een patiënten afdeling en een afdeling van de fysische the rapie zal bezoeken. Omstreeks kwart voor een arriveert de landsvrouwe op het tentoon stellingsterrein van de grote Jubileumtentoon stelling van de Z.L.M. in Wilhelminadorp. De lunch wordt gebruikt in het „Wilhelmina- huis". Daarna begeeft de hoge gaste met het gezel schap genodigden zich naar de demonstratie- ring, waar de kampioensdieren zullen worden binnengeleid. Ook zal een aantal stands wor den bezocht. Het is niet bekend of de vorstin de reis naar Zeeland zal maken in gezelschap van prins Bernhard. Voorts is nog niet zeker of het koninklijk bezoek per helicopter arri veert of dat de reis vanaf de vliegbasis Woensdrecht per auto zal worden gemaakt. Op Haar reis door Zeeuwsch-Vlaanderen zal Koningin Juliana komende van Hulst de ge meente Axel passeren en via Kanaalkade en Zuidsingel naar Sluiskil Oost rijden, en van daar via de weg Sluiskil-9(ri Anna tot de Haarmanweg en dan langs de kanaalwerken en de nieuwe sluizen te Terneuzen haar reis vervolgen naar West Zeeuwsch-Vlaanderen. Vragen van Kamerleden over de industriewatervoorziening Zeeuws-Vlaanderen De leden van de Tweede Kamer, de heren Westerhout (P.v.d.A.) en Oele (P.v.d.A.) hebben onlangs aan de minister van econo mische zaken de volgende vragen gesteld be treffende de industriewatervoorziening Z. Vlaanderen. 1. Kan de bewindsman aangeven wat de budgettaire consequenties voor econo mische zaken zullen zijn voor de mede werking van dit departement bij het dek ken van de tekorten 2. Zijn er naast de toezegging van goed koop aardgas aan de door de Verenigde Machinefabrieken te bouwen installatie voor de omzetting van zout water in zoet water nog andere concrete toezeggingen gedaan, die het rijk betrekken bij het dek ken van de tekorten 3. Is de minister bereid een grondig onder zoek in te stellen naar alle oorzaken van het onverantwoorde investeringsbeleid - inclusief de klaarblijkelijk ontoereikende controle - en de resultaten van dit on derzoek aan de Kamer ter kennisneming te doen toekomen? Antwoord van de minister De minister van economische zaken heeft deze vragen op 4 juni 1968 als volgt beant woord. 1. Zoals de ondergetekende reeds heeft me degedeeld in antwoord op vragen van de heer Oele, is over de financiële conse quenties van de ontwikkeling bij de in dustriewatervoorziening Zeeuws-Vlaande ren uitvoerig overleg gaande. Zolang dit overleg niet is afgesloten, kan nog niet worden gezegd of, en zo ja, welke bud gettaire consequenties een en ander voor de begroting van economische zaken zal hebben. 2. Naast de toezegging van goedkoop aard gas aan de P.Z.E.M. voor de waterfabriek heeft de toenmalige staatssecretaris van economische zaken zich in juni 1966 in principe bereid verklaard een subsidie te verlenen in de kosten van de watervoor- zieningswerken teneinde te komen tot een redelijke Waterprijs voor de industrie. 3. Aangezien tijdens de voorjaarszitting van de staten van Zeeland door gedeputeerde staten bij monde van de heer A. J. Ka- land volledige opening van zaken is ge geven, komt het de ondergetekende over bodig voor naar de oorzaken van de gang van zaken bij de industriewatervoorziening Zeeuws-Vlaanderen nog eens een nader onderzoek in te stellen. Benzine en andere olieprodukten goedkoper In Zeeuws-Vlaanderen twee cent per liter De benzineprijzen in Nederland zullen met ingang van heden 7 juni een cent per liter worden verlaagd. De olie-industrie heeft mee gedeeld hiertoe in overleg met het ministerie van economische zaken te hebben besloten. Naast deze landelijke prijsverlaging zullen, tengevolge van het terugbrengen van het aan tal prijszones van 4 tot 3, in bepaalde delen van het land, Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Zuid-Limburg en Zeeuws-Vlaan deren, de auto-benzineprijzen met een cent per liter extra dalen. Hierdoor wordt dus het bestaande prijsver schil tussen de verschillende delen van het land verkleind. Voorts is besloten tot de volgende prijsver lagingen vloeibare gassen 0,3 cent per liter, vliegtuig brandstoffen, licht- en tractorpetroleum, auto- gasolie, gasolie, huisbrandolie 1 en 2 en dun ne stookolie 0,5 cent per liter. Tewaterlating visfabriekschip „Tkvarcheli" Zaterdag, klokslag 12.00 uur zal mevrouw V. F. Lavrova, echtgenote van de ambassa deur van de U.S.S.R. in Nederland, het vis fabriekschip „Tkvarcheli" te water laten. De plechtigheid vindt plaats op de werf van de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schel de" te Vlissingen. De „Tkvarcheli" is genoemd naar een plaats in de Kaukasus, een kleine 400 kilometer van de Zwarte Zee. De thuishaven zal Poti zijn. De „Tkvarcheli" is het zevende schip in een serie van tien zusterschepen, die de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde" in opdracht van V. O. Sudoimport te Moskou bouwt. De .Rembrandt',Van Dijck', Frans Hals ,Van Gogh', Zarechensk' en de Zodiak' werden in de jaren 1965 en 1967 reeds op geleverd. Ze zijn thans in gebruik voor de verre visserij in de Noordelijke wateren. Daar toe zijn deze schepen ook van een ijsbreker steven voorzien. De proviandruimten en olie- bunkers zijn zo groot, dat de schepen met hun ruim 100 bemanningsleden 60 dagen onafgebroken op zee kunnen blijven en bo vendien nog bunkerolie aan begeleidende trawlers kunnen leveren. Met de trawlwinch kan een net van 25 ton vis ingehaald worden. Er wordt over de ach tersteven gevist. Aan boord wordt de vangst onmiddellijk ver werkt en in de koelruimen geconserveerd. In de visfabriek wordt de vis ontkopt; van het afval wordt vismeel gemaakt, dat ter plaatse in zakken wordt verpakt. De visiever ver werkt men tot visie verolie. Deze Russische visfabriekschepen zijn allen uitgerust met twee geraffineerd geconstru eerde Schelde-diepvriestunnels, die per et maal 50 ton vis in blokken van 80 x 25 x 6 centimeter kunnen invriezen. Deze snel- vriezende Schelde-diepvriestunnel is een ge heel Nederlandse ontwikkeling, die in de praktijk in concurrentie met diverse buiten landse ontwerpen zeer goed voldoet. Dit type visfabriekschip van 2.650 t. dw. heeft een lengte over alles van ruim 100 me ter; een Schelde-Sulzer dieselmotor van 3000 pk drijft een Schelde-Lips verstelbare schroef aan, waarmee een snelheid van 14 knoop wordt bereikt. Gevist wordt met een snelheid van 4 a 5 knopen. „De Schelde" bouwde reeds eerder schepen in serie. In de jaren vijftig werden zes iden tieke ijsbrekende vrachtschepen met diesel- elektrische voortstuwing voor de U.S.S.R. ge bouwd. En in de periode 1958 1964 werden 19 standaard motorvrachtschepen van 14.800 ton deadweight geleverd aan reders over de gehele wereld. Met deze standaard series vaart de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" de koers, die in het zogenaamde „Rapport Keyzer" door de Commissie Ne derlandse Scheepsbouw 1965 werd aanbe volen. Dodelijk verkeersongeval Op de provinciale weg Schoondijke naar IJzendijke is dinsdagmiddag de dertienjarige fietser André Geernaert uit Schoondijke aan gereden door een personenauto. De jongen werd met zware verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis te Oostburg en later naar een ziekenhuis in Tilburg, waar hij in de loop van de avond is overleden. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. caballero CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.50

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1