GEMEENTERAAD VAN AXEL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 1 JUNI 1968 82e Jaargang no. 36 /A iNIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN verschijnt iedere zaterdag VERGADERING VAN DINSDAG 28 MEI 1968 De vergadering stond onder voorzitterschap van burgemeester M. K. van Dijke. Aanwezig waren alle leden. De voorzitter opende de vergadering met het uitspreken van het ambtsgebed. De notulen werden hierna goedgekeurd, ter wijl de ingekomen stukken en mededelingen voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 4 van de agenda, voorstel tot voor ziening in de vacature van lid van de finan ciële commissie gaf aanleiding tot enge dis cussie. Als lid van de financiële commissie werden voorgedragen de heren den Doelder en K. Hamelink. Bij de eerste stemming werden 6 stemmen uitgebracht op de heer Hamelink; de heer Den Doelder kreeg 5 stemmen. Op de vraag van de voorzitter of de heer Hamelink de benoeming aannam, zei deze door drukke werkzaamheden de benoeming niet te kunnen aanvaarden. De heer Oggel vond dat deze zaak niet ele gant werd gespeeld. Nu de heer Hamelink de benoeming niet aanneemt, is er geen keuze meer. De Prot. Chr. fractie heeft op de heer Hamelink gestemd omdat deze eerder in de commissie goed werk heeft verricht. Nu moe ten wij gedwongen op de andere kandidaat stemmen, aldus de heer Oggel. De heer Van Luijk vraagt of er overleg heeft plaats gevonden met de heren die op de voor dracht stonden. De Voorzitter zegt dat de eerste opmerking van de heer Oggel van politieke aard is, waar voor hij begrip heeft. In de vorige vergade ring heb ik geadviseerd politiek overleg te plegen, maar dit heeft dus geen resultaat op geleverd, aldus de voorzitter. Er is geen over leg geweest met de kandidaten. Wethouder IJsebaert zegt dat het niet de bedoeling is geweest politiek te spelen. Dat de heer Den Doelder er bij staat, heeft geen politieke bedoeling. Wethouder Van der Lee geeft tc kennen dat deze voordracht dezelfde is als die van twee maanden geleden. De heer Oggel In het overleg waren de andere partijen niet bereid de commissie tot zes leden terug te brengen. Het spijt ons dat dit onelegant wordt gespeeld. Daarom wil ik nogmaals adviseren neem dit voorstel terug en breng het aantal leden op zes. De heer Hamelink deelt mede dat het niet aanvaarden van deze benoeming geheel vrij willig geschiedt. De heer Dieleman wil even ingaan op de woorden van de heer Oggel. Bij de samenstel ling van de commissie was er in de nieuwe raad geen bezwaar tegen 7 leden, omdat men er toen zelf goed was in vertegenwoordigd; nu gaat men hierover keet schoppen. Het is niet de bedoeling de rechterzijde een spaak in 't wiel te steken. De heer Van Luijk vraagt waaruit dit keet schoppen bestaat. Een adviescommissie die uit 7 leden bestaat, geeft geen fraai aanzien. Waarom hierover zoveel woorden De Voorzitter vindt dat het eleganter was geweest wanneer deze discussie was gehou den vóór de stemming. Hierna wordt de heer Den Doelder met 11 van de 12 uitgebrachte stemmen gekozen. Voorstel tot benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het Gemeentelijk Woningbedrijf. De heer Wullems, Crijnssenstraat 9 te Axel had als huurder van een woningwetwoning zitting in de Commissie van Toezicht op het gemeentelijk woningbedrijf. Nu hij een eigen woning heeft betrokken, is zijn lidmaatschap ingevolge het bepaalde in artikel 3 van het huishoudelijk reglement van deze commissie, van rechtswege beëin digd. Ter voorziening in deze vacature doen B. en W. de volgende aanbeveling 1. de heer K. C. M. van Dorst, van Gistelle- laan 28; 2. de heer J. van Bendegem, van Gistellelaan 20. De heer Van Dorst verkreeg 12 stemmen; één stem werd uitgebracht op de heer Van Bendegem. Voorstel tot het vaststellen van de 3e Wijzi ging van de Bouwverordening der Gemeente Axel. Gedeputeerde Staten van Zeeland delen bij schrijven van 13 maart 1968 mede, dat op de bij de Bouwverordening behorende kaart, aanduidende de bebouwde kom van Axel, en kele percelen bij de bebouwde kom zijn be trokken, welke voorheen hiertoe niet behoor den. Op deze percelen zijn voorschriften van goedgekeurde bestemmingsplannen van toe passing. Voornoemd college verzoekt een gewijzigde kaart vast te stellen waarop de grenzen van de bebouwde kom zodanig zijn aangegeven, dat de geldende bestemmingsplannen hier buiten vallen. Voorts heeft de adviescommissie voor de unificatie en de toepassing van gemeentelijke bouwverordeningen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten enige wijzigingen ontworpen, welke in hoofdzaak verband hou den met de brandveiligheidseisen in stallen en voor bergplaatsen van hooi e.d., alsmede nadere bouwtechnische eisen aan gebouwen t.b.v. lichamelijk gehandicapten. Besloten wordt de ingevolge artikel 8 van de Bouwverordening vereiste tekening van de bebouwde kom vast te stellen overeenkomstig het bij de stukken gevoegde ontwerp-exem- plaar en de Bouwverordening te weizigen con form het ter inzage gelegde ontwerp-besluit. Voorstel tot het vaststellen van de le Wij ziging van de „Verordening op de Seizoen woonverblijven". Gedeputeerde Staten van Zeeland geven in overweging een redactionele wijziging aan te brengen in art. 157, lid 2, van de „Veror dening op de seizoenwoonverblijven", zulks in verband met de inmiddels vastgestelde 2e wijziging van de „Bouwverordening", aldus wordt besloten. Ter voldoening aan het verzoek van Gedepu teerde Staten van Zeeland stellen wij u voor, de Verordening op de seizoenwoonverblijven' te wijzigen conform het bij de stukken ter inzage gelegde ontwerp-besluit. Besloten wordt tot een herziening van de bezoldiging van de Wethouders per 1 jaunari 1968, dit in verband met de ontwikkeling van het salarispeil sedert 1 januari 1967. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van Artikel 72 van de Lager On derwijswet 1920 tot het stichten van een nieuwe school ten behoeve van de Christelijke school voor U.L.O. en M.A.V.O. te Ael. Een voorstel tot het verlenen van medewer king op grond van artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 tot het ombouwen van de centrale verwarmingsinstallatie op aardgas in de Christelijke School voor U.L.O. en M.A.V.O. te Axel. Een voorstel tot het verlenen van medewer king op grond van artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 tot het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de Christelijke school voor U.L.O. en M.A.V.O. te Axel. Een voorstel tot het weigeren van medewer king op grond van artikel 75, tweede lid, der Lager Onderwijswet 4920 tot het aanschaffen van een bandrecorder t.b.v. de van de hulp vereniging voor Gereformeerd schoolonder wijs te Axel/Spui uitgaande school te Spui. Een voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de van Middelhoven- straat, aan de heer H. J. V. Krieckaert te Vogelwaarde. En een voorstel tot aankoop van de woning Sassing 20 van de Erven Van Drongelen te Axel werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Oggel dankte het college voor het feit dat het voorstel tot aankoop van de wo ning Sassing 20 zo spoedig heeft gedaan na zijn desbetreffende vraag ook een voorstel tot verkoop van resp. Huurafstand t.b.v. de heer A. Kats te Leiderdorp van Bouwgrond, gelegen aan de Zuidsingel. Een voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Rooseveltlaan, aan de heer T. J. Felius te Axel. Een voorstel tot verkoop van 4 percelen bouwgrond, gelegen aan de Van Middelho- venstraat, aan de Fa. F. J. Steel Zn. te Axel. Een voorstel tot verkoop van 2 percelen bouwgrond, gelegen aan de Ferdinandstraat, aan de Fa. F. J. Steel Zn. te Axel en een voorstel tot het vaststellen van de 4e Wijzi ging der Gemeentebegroting voor het Dienst jaar 1968 werden zonder nadere bespreking of stemming aangenomen. RONDVRAAG De heer Hamelink vraagt of het geen aanbe veling verdient plannen te maken voor 'n nieuw zwembad, daar het water in het huidige bad niet goed is. De Voorzitter wil deze vraag gezien het be lang voor de bevolking, meteen beantwoor den. De situatie geeft doorlopend zorgen. Regel matig wordt het water gecontroleerd en daar uit blijkt dat het bacteriologisch goed is; al leen het doorzicht is uitermate gering. Dit geeft het toezicht grote problemen. Bij grote drukte op warme dagen is het haast niet mo gelijk een goed toezicht te houden, ook niet wanneer hiervoor meerdere mensen worden ingezet. In de voorbije maanden is er met verschil lende instanties overleg gepleegd of het mo gelijk is het doorzicht te verbeteren. Het blijkt echter bij een buitenbad als dit niet mogelijk. Dit heeft er toe geleid te onderzoeken of de bouw van een nieuw zwembad mogelijk is. Vanmorgen hebben wij het besluit genomen ons te wenden tot de vereniging van Nederl. gemeenten voor een advies. Wanneer wij spoedig met een voorstel in de raad zouden kunnen komen voor een nieuw zwembad en de raad zou dit voorstel aan nemen, dan zal men er volgend seizoen nog geen gebruik van kunnen maken. Wij zullen nog even het bestaande bad moeten gebrui ken. Wel kan ik verzekeren dat wij alles in het werk stellen om tot een oplossing te ko men. De heer Oggel vraagt of het mogelijk is aan de oude panden in de Gentsevaartstraat die door de gemeente zijn aangekocht, iets te doen. Deze ontsieren de markt. Verder vraagt spreker aandacht voor het parkeren in de straten. Dikwijls komt het voor dat aan beide zijden van de straat wordt geparkeerd. Is het niet mogelijk in alle straten slechts aan één zijde parkeren toe te staan De derde vraag van de heer Oggel betreft de ontwikkeling te Sluiskil. Spr. vraagt hiervoor de aandacht van B. en W. nu oost en west van elkaar zijn afgesloten. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met het uitspreken van het dankgebed. Axel verwacht uitzonderlijk drukke Pinksteren Een voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Admiraal Hel- frichlaan, aan de heer A. C. Heijens te Axel. Een voorstel tot aankoop van dé won'ng Bui tenweg 25 van de Erven van wijlen Mevrouw J. Verpoorte-Smies te Axel. Een voorstel tot aankoop van de woning Bui tenweg 26 van de heer J. S. Buijze te Axel. Een voorstel tot het voteren van een krediet voor de bouw van 2 opvanglokalen bij de Openbare Lagere School, alhier. Een voorstel tot verkoop van een strook grond gelegen aan de Vaartstraat, aan de Firma Gebr. Schieman te Axel. Axel bereidt zich voor op de traditionele Pinksterdagen waarbij steeds de hele streek en ook nog velen van verder weg zich op maken om onze Zeeuwsch-Vlaamse centrum plaats te bezoeken. Het belooft dit jaar weer een extra grote drukte te worden door de grootse opzet waar mee de belangrijkste attractie's zijn aange pakt, met daarbij bovendien een aantal om lijstende attractie's zoals het vermaakspark en de aktiviteiten van vele plaatselijke horeca bedrijven, die vooral voor de tieners en twen- ners het verblijf in Axel extra aantrekkelijk zullen maken. HET CONCOURS-HIPPIOUE Deelname van 250 paarden. Axel beleeft op tweede Pinksterdag een in ternationaal concours-hippique van formaat. Op het concoursterrein tegenover de water toren zullen ongeveer 250 paarden deelnemen aan dressuur- en springwedstrijden. Voor de eerste maal zullen enkele Belgische lande lijke rijverenigingen in Axel vertegenwoordigd zijn en bovendien zullen 31 Gentse renpaar den tegen elkaar uitkomen; een extra-attractie. De organiserende Concours Hippique Ver eniging Axel verwacht vele duizenden toe schouwers - zes tot negenduizend - en heeft daarom een overdekte tribune met 400 zitplaatsen en twee open tribunes met samen 100 zitplaatsen gereedstaan. Een groot par keerterrein achter de Van Middelhovenstraat zal plaats bieden aan zo'n duizend auto's. Dressuur, springen, rennen en draven vormen de hoofdpunten van het programma, maar de grote parades aan het eind van de middag zullen zeker zo indrukwekkend zijn. Het „Speel Uw Spel", een spel waaraan ruiters kunnen deelnemen, de loterij met als hoofd prijs een New Forest pony ter waarde van 1000, - en het park in de nabijheid zullen zeker veel publiek trekken. AANSPORING Hoewel er op tweede Pinksterdag ook in Bergen op Zoom een concours hippique wordt gehouden nemen alle Zeeuwse landelijke rij verenigingen deel aan het Axelse concours. Dat er ook Belgische ruiters aan de start zul len verschijnen zal de Zeeuwse ruiters aan sporen tot grotere prestaties; de Belgische ruiters hebben in Nederland immers een goe de naam. En de Belgische verenigingen zullen stellig met het beste wat zij hebben aan de strijd deelnemen. Aan de dressuur voor achttallen zullen de volgende landelijke rijverenigingen deelne men De Oranjeruiters uit Willemstad; De Schouwse Ruiters uit Dreischor; Oranjezon uit Vrouwenpolder; Walcheren uit Nieuw en St. Joosland; De Veerse Dijkruiters uit Veere; De Paardenbloem uit Goes; De Honteruiters uit Kloosterzande; De Oranjeruiters uit Axel; De Eendracht uit Oud-Vossemeer en Soete Waesland uit St. Niklaas. Van dé volgende verenigingen zullen vier tallen deelnemen Broeder Isidoor uit Vra- sene, St. Isidoor uit Moerbeke-Waes, De Schouwse ruiters uit Dreischor, De Juliana- ruiters uit Zaamslag, De Oranjeruiters uit Axel, de Eendracht uit Oud-Vossemeer en Oranjezon uit Vrouwenpolder. Burgemeester M. K. van Dijke van Axel zal het concours 's middags om half twee offi cieel openen. In de morgenuren zullen er dressuurproeven voor achttallen, viertallen en individuele ruiters worden afgenomen op ne gen dressuurbanen. Dan zal ook de voor selectie voor de springwedstrijden worden ge houden. 's Middags zullen de springwedstrij den worden afgewisseld met de rennen en draverijen (6 koersen). Aan het eind van de middag nemen de paarden en de ponies, die dan eenzelfde programma achter de rug heb ben, deel aan twee grote parades, waarop de uitreiking van bekers, medailles en linten zal volgen. De ponies zullen op dit concours goed verte genwoordigd zijn. Zoals alle landelijke rij verenigingen kennen ook de ponyclubs een stijging van hun ledental. Eenderde van de aanwezige paarden zullen pony's zijn. De deelnemende verenigingen zijn De Haring- ruiters uit Biervliet; de Honteruiters uit Kloosterzande; de Oranjeruiters uit Willem stad; de Oranjezon uit Vrouwenpolder en de Kleppertjes uit Axel. De jury die de dressuur zal beoordelen, zal bestaan uit 13 Nederlanders en 3 Belgen. De parades zullen geïnspecteerd worden door de heer J. Dieleman, voorzitter van de Axelse Oranjeruiters, burgemeester M. K. van Dijke, jhr. mr. L. P. Quarles van Uffort, voorzitter van de gewestelijke bond voor Zeeland van de landelijke rijvereniging en de heer Smit, die de federatie van landelijke rijverenigingen zal vertegenwoordigen. De Concours Hippique Vereniging Axel, waarin de besturen van de Axelse Oranje ruiters en de Zaamslagse Julianaruiters sa menwerken, hebben aan de organisatie van dit concours - zij deden alles pro deo - veel werk gehad. Er is een springterrein van 80 bij 100 meter uitgezet en om dit terrein is een 500 meter lange draf- en renbaan aan- (zie vervolg op pagina 2) B AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Hoofdredaktie: J. C. VINK Halfjaar-abonnement: Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020* (3 lijnen), postbus 16 Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1