TV anders dan andere WIELERSPORT Ad van Overveld won in Koewacht Ad van Overveld was donderdag in Koewacht drie concurrenten te snel af in de eindsprint. Gaby Minneboo, die met een half wiel ver schil werd geklopt, was de animator geweest van de beslissende ontsnapping, die pas 15 kilometer voor het einde werd ingezet. Een attente Buckaki inspireerde het peloton echter steeds tot grotere spoed, zodat er her haaldelijk een hergroepering ontstond. Maar juist toen Minneboo zijn sprong lanceerde was Buckaki niet present om in te grijpen. Stander was in eerste instantie de man die gevaarlijk en snel bij Minneboo aanhaakte. De twee vluchters kregen niet meer dan 15 seconden voorsprong, maar bleven stug door gaan. Maar juist op tijd wipten Van Over veld en een ook nu weer soepel draaiende Van Campen uit het peloton en kregen bij het in gaan van de laatste ronde, toen nog 2 kilo meter moesten worden afgelegd, de koplopers te pakken. Van Overveld zegevierde met ge ring verschil en kwam 25 meter voorbij de eindstreep ten val waarbij hij een lichte hersenschudding opliep. De klassementspre mie werd gewonnen door Buckaki. De uitslag 1 Ad van Overveld, Zegge, 100 km in 2 uur en 12 min.; 2. Gaby Minneboo, Heenvliet; 3. Waldy van Campen, Hulst; 4. Henk Stander, Oude-Tonge; 5 op 16 sec., R. Buckaki, Axel; 6. Peter Vonck, St. Jan steen; 7. Fido Paridaen, St. Kruis; 8. Hans Hoek, Schiedam; 9. Rien Roks, St. Wille- brord; 10. Henk van Hooydonk, Zundert. PAARDENSPORT TE AXEL Zaterdagmiddag werd op het concoursterrein te Axel door de landelijke ruitervereniging „De Oranjeruiters" te Axel, een streekwed- strijd georganiseerd. De verschillende dres- suurproeven, die moesten worden verreden, bestonden uit een B 1 en een B 2 proef. De test werd afgelegd door twaalf leden van genoemde vereniging. De uitslag was als volgt 1. Adri den Exter met paard John, 107,5 pnt.; 2. Johan Merrelaar met paard Benita, 104 pnt.; 3. Adrian Verhulst met paard Astor 101 pnt.; 4. J. Riemens met paard Ronnie, 100,5 pnt.; 5. R. Paulides met paard Dan- cing-maid, 98 pnt.; 6. M. Bolden met paard Ascot, 97,5 pnt. Bij de uitreiking van de protocollen aan de betreffende ruiters en amazones werd door de jury nog een opbouwende toelichting ge geven. Het evenement mag bijzonder geslaagd heten en is in de toekomst voor herhaling vatbaar. Algemene Vergadering van de Afdeling Axel van het Nederlandsche Roode Kruis Woensdagavond heeft de afdeling Axel van het Nederlandsche Roode Kruis in de boven zaal van het Centrum haar algemene leden vergadering gehouden waarvoor een zeer ma tige belangstelling bestond. De waarnemend voorzitter de heer J. Blok deelde in zijn openingswoord mede dat de voorzitter dokter Schiltman wegens vakantie niet aanwezig kon zijn. De notulen door de sekretaris de heer K. van Drongelen werden onder dankzegging goed gekeurd, waarna deze het volgende jaarverslag voorlas. Mijnheer de voorzitter, leden van het bestuur, dames en heren Een der vaste punten van een jaarvergadering is steeds het jaarverslag van de secretaris. En al hebben velen van u de gebeurtenissen in en rondom het Roode Kruis van nabij mee gemaakt, toch is het wel goed dat dit alles nog eens wordt gereleveerd. De eerste verenigingsavond in januari wordt steeds begonnen met een dia-avond door de colonne-commandant. Een avond, die door velen wordt bezocht en die wij nog lang ho pen voort te zetten. Op 15 maart werd een cursus tot opleiding helpster 3e kl., waaraan 5 dames deelnamen, beëindigd. Vier van hen hebben thans reeds voldaan aan het theoretisch gedeelte voor helpster 2e kl. Door de indeling van deze dames als Roode Kruis-helpsters, bedraagt de sterkte thans 16 dames, bij de heren is de sterkte in 1967 constant gebleven, nl. 21. De oefen-avonden zijn onder leiding van de colonne-commandant, dr. Boor, regelmatig gehouden. Het bezoek hieraan was in 1967 in vergelijking met 1966 aanmerkelijk beter. Vanaf deze plaats willen wij u met klem ver zoeken deze oefeningen zoveel mogelijk bij te wonen. U zult het toch ook wel met ons eens zijn, dat oefenen een vereiste is en blijft om bij eventuele ongevallen en daarnaast op de wedstrijden efficient te kunnen werken. En het zal u genoegzaam bekend zijn dat de co lonne Axel een goede naam heeft, dit is ook weer gebleken uit de mededelingen omtrent de hulpverlening op hét hospitaalschip en in het Henry Dunanthuis. Want ook daar heb ben onze mensen hun taak vervuld. Het geeft ook steeds een voldoening dat ook van het veelomvattende werk van het Roode Kruis ook stadgenoten kunnen genieten. Drie patiënten zijn met de Zeeuwse boottocht mee geweest, 1 patiënt werd uitgezonden naar het Henry Dunanthuis en 1 patiënt verbleef op de Val- kenbergh. Op de grote gewestelijke demonstratie te Middelburg, die aldaar werd gehouden in het kader van het 100-jarig bestaan, was Axel eveneens vertegenwoordigd. Naast de helpers en helpsters, waren Dr. Boor en Zr. Geleijnse als afdelings-hoofden aanwezig. De nieuwe chef-staf van het gewest Zeeland, de heer Reneman, bezocht ook Axel en bij deze gelegenheid werd een oefenpop voor mond op mond beademing aangeboden. De jaarlijkse inzameling heeft tot genoegen van de penningmeester een zeer gunstig re sultaat opgeleverd. De opbrengst was in 1966 2993,- en in 1967 3239,-. Een meer opbrengst van 246, - In procenten uitge drukt is dit 155,7% van het streefbedrag. Met grote voldoening heeft het bestuur kun nen vaststellen dat het gestegen ledenaantal geen nadelige invloed heeft uitgeoefend op de inzameling. Een ander punt dat toch ook wel uw aan dacht verdiend en wat waarschijnlijk niet aan ditionele personeels-reunie van de Zeeuwse boottocht plaats. De grote verrassing van die avond was wel het opspelden van de medaille van verdienste in zilver bij Zr. Geleijnse, door de gewestelijk commandante der helpsters, in welke kwaliteit zij haar grote verdienste als leidster in de colonne Axel en als hoofdver pleegster aan boord van de Henry Dunant naar voren bracht. Ook de Roode Kruis wandeltochten zijn we derom goed geslaagd. Het aantal deelnemers, dat in de laatste jaren iets was teruggelopen, blijft nu vrij constant. Namens het bestuur dank ik alle medewerkers voor het vele werk dat zij hieraan hebben gedaan. De verdere activiteiten van Roode Kruis mensen hebben zich ontplooid op alle sport evenementen, zowel hier ter plaatse als buiten onze gemeente. Terugziende op het voorbijgegane vereni gingsjaar, mogen wij het toch wel zo stellen dat in ieder geval geen ongunstig jaar is geweest - doch laten wij ook in 1968 actief blijven Tenslotte wil het bestuur haar dank betuigen aan de helpers, helpsters en EHBO-leden voor hun werk in de afdeling Axel van het Ned. Roode Kruis, en aan allen die het werk van het Roode Kruis steunen. Daar de penningmeester A. P. Esselbrugge door ziekte was verhinderd werd een finan- cieël overzicht gegeven door de sekretaris, waaruit bleek dat het jaar afgesloten was met een iets groter batig saldo dan het vorig jaar. Door de colonne-commandant dokter K. Boor werd met passende woorden de medaille van verdienste voor 10 jaar dienst uitgereikt aan de helpsters Mevr. Jansen-Verschelling en Mej. P. Mieras. Mej. A. de Feijter die ook deze onderschei ding kreeg toegewezen was niet op de ver gadering aanwezig maar zal deze thuis worden overhandigd. In de rondvraag kwamen enkele vragen naar voren van interne aard welke tot voldoening werden beantwoord waarna de vergadering door de waarnemend voorzitter werd gesloten. CARLOS MOERDIJK slaagde met hoogste lof De 22-jarige Carlos Moerdijk uit Zuiddorpe, broer van zangeres Marie-Cécile Moerdijk, is tijdens een openbaar eindexamen in de aula van de stadsschouwburg te Tilburg met de hoogste lof voor het einddiploma conservato rium-piano geslaagd. Carlos Moerdijk, leerling van Gérard van Blerk, speelde een programma van werken van Bach, L. Toebosch, Prokofieff, Mozart, Ravel, Chopin en Liszt. Zijn uitmuntende voordracht leverde hem een gemiddeld exa- mencijfer van 9,5 op. Bovendien werd hem door de examencommissie, waarvan de heer L. Toebosch voorzitter was, een onderschei ding toegekend. Naar wij vernemen heeft Carlos Moerdijk reeds een uitnodiging ont vangen voor een optreden met het Rotterdams Philharmonisch Orkest. VOOR DE ZOMER spaar-uw-banden-tfips Het leven van een autoband is één ononder broken marteling. Het ergst krijgt de gemid delde band het echter in de zomermaanden te verduren, als de zon op de wegen bakt, gemiddelde automobilist in de zomer harder slijten dan normaal. Met het oog op de komende zomer stelden de technici van Goodyear Technical Center- Europe (Goodyear's banden testcentrum in Luxemburg) een aantal adviezen op die de automobilist kunnen helpen de bandenslijtage in de zomermaanden tot een minimum te beperken en de levensduur van de band in het algemeen te verlengen. De ,,spaar-uw-banden-tips" voor de zomer luiden als volgt 1. Rijdt met matige snelheid. Zelfs al zijn de moderne autobanden ontworpen voor hoge snelheden, te hard rijden produceert teveel hitte waardoor de banden sneller slijten. 2. Wees er zeker van dat uw banden, ge durende de warme maanden, precies de juiste spanning hebben. Het personeel van de meeste service-stations kan ver tellen hoeveel lucht er in de banden moet zitten. Te weinig spanning maakt dat de band sterker doorbuigt, waardoor het karkas beschadigd kan worden. De ban denspanning moet in de zomer tenminste eenmaal per week worden gecontroleerd. 3. Banden met te weinig of geen Ioopvlak moeten worden vervangen of van een nieuw Ioopvlak worden voorzien. Banden zonder Ioopvlak zijn op vele manieren ge vaarlijk. Zij kunnen het plotseling be geven en leveren bovendien geen „hou vast" op natte wegen. Bovendien zijn gladde banden geneigd om te gaan „zweven" over een film van water op een nat wegdek; een berucht effect dat „aqua planing" wordt genoemd. 4. Banden met een Ioopvlak dat beschadi gingen, gladde plekken of onregelmatige slijtage vertoont, zouden eveneens moe ten worden vervangen. Een ongelijkmatig Ioopvlak veroorzaakt meer wrijving, waar door de band sneller slijt dan normaal. 5. Zorg ervoor dat de wagen bij lange toch ten en speciaal bij hoge snelheden niet te zwaar wordt belast. Alle voertuigen zijn uitgerust met banden die het gewicht van dat voertuig kunnen dragen plus nog wat extra gewicht. Maar zeer zware be lastingen gedurende de warme maanden kan buitensporige bandenslijtage veroor zaken. 6. Als er banden worden gekocht, laten het dan goede zijn. Banden van mindere kwa liteit lijden meer onder de gevolgen van de dagelijkse martelingen, speciaal tij dens de zomer. 7. Laat banden alleen monteren bij erkende garages en bandenspecialisten. Onjuiste montage veroorzaakt uiteraard extra slij tage waardoor de levensduur van de ban den wordt verminderd. 8. Wees er zeker van dat het voertuig zich in goede staat bevindt, dat de wielen goed zijn uitgelijnd en dat schokdempers goed functioneren. Is dit niet het geval, dan kan er eveneens ongelijkmatige slijtage van het Ioopvlak optreden. 9. Zet de wagen zoveel mogelijk in een ga rage als hij niet wordt gebruikt. Zelfs als de banden stilstaan heeft het zonlicht schadelijke invloed op de algemene toe sand van de band. Bovenstaande tips, aldus Goodyear, zijn be doeld om elke automobilist te helpen zoveel mogelijk profijt van zijn banden te trekken. ZEELANDBRUG Meer tol in 1969? Het verkeer over de Zeelandbrug is ook in 1967 tegengevallen. De tolopbrengst bleef acht procent beneden de raming. Aangezien de risico-reserve, die voor de brug is gevormd, op het eind van dit jaar zal zijn uitgeput, zal een nieuwe exploitatie-opzet voor de brug worden ontworpen. In eerste instantie wordt niet gemikt op een verhoging van de toltarieven. Gedacht wordt o.m. aan een verlenging van de af- schrijftermijn. Hogere tolgelden per 1 januari 1969 zijn echter niet uitgesloten. De tolopbrengst in 1967 bedroeg iets meer dan 3,25 miljoen gulden. Ten opzichte van 1966 is dit een stijging van 12 procent. Er was op een toename van 20 procent gerekend. Er moet voor meer dan een miljoen gulden uit de risico-reserve worden geput om de ex ploitatie over 1967 sluitend te kunnen ma ken. Het aantal personenauto's en bussen dat van de brug gebruik maakte, viel tegen. Dit wijst er volgens het verslag op dat de Zeeland- brug nogal snel van de lijst van attracties is verdwenen. Het vrachtverkeer over de brug nam toe. Deze gunstige ontwikkeling heeft zich in het begin van dit jaar voortgezet. Ten opzichte van 1966 is het aantal pech- gevallen op de brug met bijna veertig procent verminderd. Automatisch bellen met Frankrijk voor Zeeuwen Met ingang van 15 juni a.s. zullen de abon nees van het telefoonnet Goes - dat zijn alle abonnees uit Zeeland - zelf hun gesprekken met de geautomatiseerden in Frankrijk tot stand kunnen brengen. Vanaf dat moment zullen uniformtarieven gelden voor het tele foonverkeer vanuit Nederland. De drie thans in Frankrijk geldende tariefzones zullen dan worden afgeschaft. Het uniformtarief voor een automatisch te voeren internationaal gesprek met Frankrijk bedraagt 17 cent per drie en een halve seconde, verhoogd met 7 cent per gesprek. Een gesprek door bemiddeling van de telefoniste bedraagt 3,60 gulden voor de eerste drie minuten en 1,20 gulden voor elke volgende minuut of gedeelte daarvan. Bekendmakingen Gemeente Axel OPHALEN HUISVUIL Burgemeester en Wethouders van Axel ma ken bekend, dat in de wijken waar het huis vuil op maandag en dinsdag wordt opgehaald, dit in de Pinksterweek zal geschieden op donderdag 6 juni en vrijdag 7 juni 1968. Op woensdagvoormiddag 5 juni 1968 wordt het huisvuil opgehaald in de buitenwijken. Axel, 21 mei 1968. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. Gemeente Axel ALGEMENE ONTHEFFING SLUITINGSUUR De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat in verband met de Pinkstervermakelijk heden algemene ontheffing van sluitingsuur wordt verleend aan alle vergunning- en ver lofhouders op vrijdag 31 mei 1968, op maan dag 3 juni 1968 en op dinsdag 4 juni 1968 tot 1 uur na middernacht. Axel, 21 mei 1968. De Burgemeester van Axel, M. K. van Dijke HINDERWET openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Axel ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van de N.V. Ned. Gasunie, Gevers Deynootweg 134, 's-Gravenhage om vergunning tot oprichting van een meet- en regelstation voor aardgas. Datum van het verzoek 30 oktober 1967. Adres van de inrichting Kruisweg, kadastraal gemeente Axel, sectie A nummer 1296. SCHRIFTELIJKE BEZWAREN tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het ge meentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. MONDELINGE BEZWAREN kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op vrijdag 7 juni 1968 om 11.00 uur in het stadhuis te Axel. BEROEP tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door a een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bo venbedoelde zitting is verschenen b een andere belanghebbende, mits hij bin nen de gestelde termijn schriftelijk bezwa ren heeft ingebracht. Axel, 21 mei 1968. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. de temperaturen hoog oplopen en wanneer allen bekend is - en ik citeer het hier let-^automobilisten lange vakantietochten gaan terlijkOp 24 augustus vond te Goes de tra-BImaken. Het gevolg is dat de banden van de I caballero CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.50

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 3