AGENDA Nieuwe C.A.O. voor de Z.-Vlaamse Kanaalzone Vier procent meer Uit onze omgeving Axel UITSTAPJE PLATTELANDSVROUWEN De afdeling Axel van de Bond van Neder landse Plattelandsvrouwen maakte dinsdag haar jaarlijks uitstapje. Ditmaal was een reisje georganiseerd naar Brussel en omgeving, in de Belgische hoofd stad brachten de dames een bezoek aan de Koninklijke tuin, het Kongolees Museum en het Brussels stadhuis. Het gezelschap dat uit 45 personen bestond, mag op een zeer geslaagd uitstapje terug zien. BEJAARDENVERENIGING OP REIS De Bejaardenvereniging van de Geref. Kerk (vrijgemaakt) te Axel had dezer dagen voor haar leden een reisje georganiseerd. Het gezelschap telde 95 personen. De heen reis bracht de bejaarden via de Oosterschelde- brug naar Vlaardingen, waar zij rondgeleid werden door ds. M. van Dooren (voorheen te Axel). Ook kregen zij in Vlaardingen een koffiemaaltijd aangeboden. De terugreis ver liep via Zevenbergen. AFSLUITING VAN HET WINTERSEIZOEN IN HET TREFPUNT Een diner waaraan door 71 personen werd deelgenomen was de afsluiting van het win- terprogramma welk door de aktiviteitencom- missie was georganiseerd. Het diner dat bij de bejaarden goed smaakte en het omlijstende programma waaraan de bejaarden zelf hun medewerking verleenden was een waardige afsluiting van het winter- programma. De voorzitter de heer L. Dieleman opende na het zingen van het welkomstlied dit diner met een kort woord, waarna men zich aan de dis tegoed ging doen. Een dameskoortje met piano begeleiding van de heer van Doeselaar gaf een feestelijk ka rakter aan dit diner. Deze bijzonder geslaagde avond werd besloten door gezamenlijk het afscheidslied te zingen. DRUMBAND AXEL 2 DAGEN NAAR PARIJS De drumband „Axel" zal het a.s. weekend een tweedaags bezoek brengen aan Parijs. De drumband is uitgenodigd om deel te ne men aan diverse festiviteiten. Voorts zal de drumband in de maand juni nog driemaal in Frankrijk optreden, t.w. in Lomme, Orchies en Valenciennes. Op 23 juni verleent het korps van tamboer- maitre R. Schoot medewerking bij feestelijk heden in het Belgische Ertvelde. LEERLINGEN BLO-SCHOOL TE HULST HIELDEN VAKANTIE TE AXEL Vorige week brachten 27 leerlingen van de „Mariaschool" voor blo te Hulst hun vakantie door in de jeugdherberg de Blije Haghe' te Axel. Het was voor de vijfde maal dat geeste lijk gehandicapte kinderen - leerlingen van de Hulsterse B.L.O.-school - in de leeftijd van 6 tot 19 jaar hun vakantie in deze jeugd herberg doorbrengen. De eerste dagen vermaakten de kinderen, van wege het slechte weer, zich met plaatjes- draaien, dia's vertonen en tal van korte filmp jes. Toen het weer wat beter werd maakten de leerlingen een aantal wandelingen door het recreatiebos. Donderdag kregen zij bezoek van de ouders. Namens het gemeentebestuur van Axel gaf wethouder M. L. M. IJsebaert blijk van belangstelling. De godsdienstleraar, kapelaan Fr. A. Buysse, droeg donderdag morgen een mis op. De leiding van deze vakantieweek was in han den van mejuffrouw M. Baart. De kosten werden voor het grootste gedeelte gedragen door de ouders van de leerlingen. Het overige deel werd betaald uit de kas van de ouder vereniging „Het Zorgenkind". Evenals voor gaande jaren verleende de jeugdherbergvader, de heer Nobel, zijn volle medewerking. TELEFOONCENTRALE AXEL UITGEBREID Dinsdag werd de telefooncentrale Axel met tweehonderd nummers uitgebreid tot een ca paciteit van duizend nummers. Om deze uit breiding en tevens vernieuwing van appara tuur tot stand te kunnen brengen is de cen trale enkele maanden buiten bedrijf geweest. De mobiele telefooncentrale die naast het ge bouwtje was opgesteld, heeft gedurende die maanden de functie van de centrale overge nomen. Op de adressen van de ruim honderd gega digden die tijdelijk niet konden worden aan gesloten, wegens het tekort aan nummers, zijn in de afgelopen maanden reeds toestellen ge plaatst. De aanvragers kunnen vanaf afgelo pen dinsdag hier profiteren van de centrale uitbreiding en modernisering. Door de overschakeling op een 4-cijfer sys teem en plaatsing van moderne, compact ge bouwde apparatuur zal de centrale de eerst komende jaren weer geheel in de steeds groeiende vraag naar aansluitingen kunnen voorzien. DRIE LANDEN IN EXTRA NATIONALE MOTOCROSS TE AXEL OP ZATERDAG 15 JUNI De deelnemerslijst van de motorcross te Axel op zaterdag 15 juni bevat nu reeds een aantal interessante namen. De organisatoren zijn er in gelukt om naast de Nederlandse toprijders, Sigmans, Karsmakers en Lammers enkele bui tenlanders met naam te contracteren. De in schrijvingen van de Engelse toprijders Chris Horsfield voor de solo-klasse en Dave Tre- laeven zijspannen zijn reeds binnen evenals van de Belgische internationalen Frans Slech ten en Walter Baeten. De Axelse organisatie heeft vaste plannen om van deze Zeeuwsch-Vlaamse cross een jaar lijkse topper te maken. Buiten de grote inter nationale evejiementen gebeurt het niet zo vaak dat men een dergelijk deelnemersveld aan de startlijn ziet. Vooral de genoemde Ne derlandse vedetten trekken duizenden naar de circuits. De tweede Axelse motocross zal dan ook zeker het sukses van vorig jaar verre overtreffen. Ook de zijspanklasse krijgt een internationaal tintje door de deelname van de Engelse stuntrijder Dave Trelaeven. Sor van Heugten, Ben Snijder, Jan ten Thije en van de Goorbergh zullen het dan ook zeker niet gemakkelijk krijgen. Het ziet er naar uit dat de Axelse cross een der hoogtepunten van het motorsportseizoen zal worden. CONCORDIA OP TOURNEE De harmonie „Concordia" is, nu het voor jaar zijn intrede heeft gedaan voornemens haar jaarlijkse bezoeken weer te gaan afleg gen in de diverse buitenwijken van onze ge meente, waar deze vereniging ook een deel van haar donateurs en vrienden telt. A.s. maandagavond wordt gestart met een muzikaal bezoek aan de buurtschap Sassing. SCHADE IN PLANTSOENEN Het bestuur van onze gemeente doet haar uiterste best om onze stad een zo fleurig mogelijk aanzien te geven, en zo zijn in de diverse plantsoenen weer al de nodige bloe men te vinden, terwijl ook de bloembakken met geraniums enz., weer een plaats hebben gevonden op de brede trottoirs in de hoofd straten en op enkele andere punten. Bij som migen onder de bevolking blijkt echter een misverstand te bestaan over de bedoeling van deze bloembakken. Men schijnt daar te denken dat deze een kosteloos depot van planten zijn ten dienste van- de tuintjes van de inwoners. Er is tenminste al op verschillende punten geconstateerd dat bloemen en planten zijn verdwenen en wellicht een plaatsje hebben gevonden in tuintjes van bewoners. Donderdag slaagde de politie er in een „plan tenliefhebber" op heterdaad te betrappen bij deze ongewenste uitbreiding van zijn eigen bloemenschat. Tegen hem werd proces-ver- baal opgemaakt en het lijdt wel geen twijfel dat de „gratis" planten in dit geval wel aan zienlijk duurder zullen worden dan de nor maal in de handel geldende prijs. Laat een ieder er aan meewerken, dat de verfraaiing in straten en plantsoenen waar wij allen tijdens een wandeling door Axel van kunnen genieten, onbeschadigd blijft en mee werken dat noch door vernièlzucht, noch door diefstal onze stad van haar kleurige zo mertooi wordt beroofd. Zaterdag hebben de hoofdbestuursleden van de drie erkende vakcentrales de heren H. Penninkhof (algemene bedrijfsgroepen cen trale), J. Janssen „St. Willibrordus") en H. Spoelstra (christelijke bedrijfsgroepen centra le voor Nederland) in het „Gezellenhuis" te Axel, de uitslag bekend gemaakt van de on derhandelingen met de werkgevers in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone, (de Neder landse Stikstof Mij. en de Cokesfabriek te Sluiskil, de Stijfselfabriek, Zuid-Chemie en Walzenmolen te Sas van Gent) die hebben geleid tot het aangaan van een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst ingaande per 1 april j.l., indien „het loonbureau" er zijn goedkeuring aan verleent. Met deze c.a.o. zijn in totaal ongeveer 2500 werknemers gemoeid. PER MAAND „Eén van de opmerkelijkste punten in deze nieuwe overeenkomst is", aldus de districts bestuurder van „St. Willibrordus", de heer C. Schoof, in zijn inleidend woord tot' de morgenvergadering, „het feit dat, nadat de weekloners sedert enige tijd hun loon per maand ontvangen (de z.g. geconverteerde weekloners), dit vanaf 1 oktober a.s. ook het geval zal zijn met de werknemers, die tot nu toe per uur betaald worden". Vervolgens gaf de heer Janssen een uitvoe rige uiteenzetting over de onderhandelingen van 27 maart j.l. die er toe leidden dat beide partijen opnieuw bijeen moesten komen. Deze laatste vergadering werd gehouden j.l. Warmbloedfokkerij in Zeeuws-Vlaanderen Onder auspiciën van de vereniging tot be vordering van landbouwtuigpaardfokkerij in Nederland (V.L.N.), gevestigd in Bilthoven, is kort geleden in Zeeuws-Vlaanderen het ini tiatief genomen om tot de oprichting te ko men van een vereniging ter bevordering van de warmbloedfokkerij in Zeeuws-Vlaanderen. Het doel van de vereniging is de bevordering van en de belangstelling voor de warmbloed fokkerij in Zeeuws-Vlaanderen met alle daar toe geëigende geoorloofde middelen. Deze vereniging van warmbloedpaarden zal voorlopig Axel als standplaats aanhouden. Het bestuur wordt gevormd door de heren Dr. Th. C. M. Melchers uit Koewacht (voor zitter); E. J. M. Frusch uit Axel (secretaris); A. E. Milliano uit Oostburg en P. J. den Ha mer uit Axel (bestuursleden). Een vijfde be stuurslid zal nog nader worden toegevoegd. Thans staan bij de vereniging reeds 35 leden ingeschreven. De vereniging heeft in haar pril stadium reeds het initiatief genomen voor haar leden een cursus te organiseren. Deze cursus, die op diverse bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden gehouden, duurt ongeveer een half jaar en zal met een examen worden afgesloten. De fokkers worden geinstrueerd in o.a. be oordelen en toiletteren van paarden. Cursus leiders zijn de heren W. Spoelstra uit Leeuw arden, P. Ripping uit Boskoop, beide rijks ambtenaar en verbonden aan het ministerie van landbouw, en mevrouw E. H. M. de Jongh-Verbeek uit Nispen. Kerkdiensten ZONDAG 19 MEI 1968 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. A. van Leeuwen (Pernis). 23 mei Hemelvaartsdag 10 u. Ds. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. A.s. woensdag 22 mei om half acht Ds. West- strate van Meliskerke. R.K. Kerk H. Gregorius de Gro.te, Wal- straat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Weekend-diensten ARTSEN 18- 19 MEI Dokter Boor. TANDARTSEN Spreekuur: zaterdag 10-10.30 uur en 18.00— 18.30 uur zondag 12 12.30 uur. 18-19 MEI G. A. M. Vermeulen, Heren gracht 13, Terneuzen. tel. 2004 donderdag 9 mei en leverde tenslotte een aan tal voor de werknemers gunstige resultaten op, waarover de heren Penninkhof en Spoel stra aan het einde van de vergadering hun tevredenheid en waardering uitspraken t.a.v. de werkgevers die, zoals de heer Penninkhof het uitdrukte, daadwerkelijk hebben getoond, begrip voor deze tijdsomstandigheden te heb ben en tgvens inzien dat Zeeuws-Vlaanderen niet meer als een „eiland dat voor een aparte behandeling in aanmerking komt", kan wor den gezien. VIER PROCENT De heer Janssen deelde mede dat de werk nemers, die onder de c.a.o. vallen, een loons verhoging zullen krijgen van 4,25 procent, dat er met ingang van 1 januari 1969 een pensioenverhoging van 1,50 procent zal wor den doorgevoerd. De oorspronkelijke eis van de bonden was per 1 januari 1967, maar ter compensatie zal de jaarlijkse gratificatie met 0,77 procent worden verhoogd. De ploegen- toeslag voor de vol-continudienst zal met 0,46 procent per half jaar worden verhoogd, per 1 oktober a.s. wordt een „inschakeling" van ongeveer 1 procent toegepast, terwijl ten gevolge van de door te voeren werktijdver korting een verhoging van nog eens 1 procent zal worden verkregen. Na de rondvraag, waarvan een vrij druk ge bruik werd gemaakt, en die door de heer Penninkhof werd behandeld, gaf de verga dering, als antwoord op de vraag van de heer Spoelstra, haar akkoord op het verder te voeren beleid. Zaterdag 18 mei 15.00 16.00 uur Beiaardconcert, te geven door Mevrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm. Donderdag 23 mei 14.00 uur Nationaal Federatief Muziekconcours te Terneuzen in het Concertgebouw, georgani seerd door de Bond van Muziekverenigin gen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij het Informatiecentrum V.V.V. I Gemeente Axel in het stadhuis, liggen ter inzage de evenementenlijsten van de gemeenten Antwer pen en Gent. Tevens zijn aldaar verkrijgbaar toeristische folders van een groot aantal Nederlandse. Belgische en Luxemburgse gemeenten. Ook toeristische A.N.W.B. - routekaarten, kaarten en hotelgidsen van Zeeland; platte gronden en wandel-, fiets- en autoroutes van Axel en omgeving worden tegen betaling van een kleine vergoeding verstrekt. Gevonden Voorwerpen OPGAVE VAN GEVONDEN VOORWERPEN VANAF 29 MAART 1968 1 Grijs jongenskostuum, Rijkspolitie te Axel; 1 rechter bruinlederen bromfietshandschoen, F. Boeije, Eglantiersweg 18, Axel; 1 wit kus sentje, Pironstraat 42 te Axel; 1 wieldop van personenauto, Rijkspolitie te Axel; 1 zilveren kettinkje, Singelweg 95 te Axel; 1 sleutel ring met sleutels, J. van Wijk, Wilhelminastr. 23, Axel; 1 bruin bril-étui, Rijkspolitie te Axel; 1 blauw windjack, J. Goossen, By- locquestraat 25, Axel; 1 bruine portemonnee met ritssluiting met geringe inhoud, Rijks politie te Axel; 1 wit kinderwantje, S. Hoek-1 stra, Zuidsingel 44, Axel; 1 groen-witte bromfietstas, Rijkspolitie te Axel; 1 bankbil jet, R. Dieleman, Noordstraat 1, Axel; 1 con tactsleutel, Rijkspolitie te Axel; 1 huissleutel, Gillissen, Molenstraat 4, Westdorpe; 1 bril met donker montuur, K. den Hamer, Elzas- straat 26, Axel; 1 bruin lederen portemonnee, Fam. Haak, Evertsenstraat 14, Axel; 1 groe ne regenbroek, W. Ollebek, Boschplein 4, Axel; 1 portemonnee met geld, huissleutel en zegelkaartje, Van Cadsand, Churchillaan 15, Axel; 1 bril met bronskleurig montuur, Ivon- ne, Boutershemstraat 15, Bergen op Zoom; 1 contactsleutel, Snoodijk, Beatrixstraat 20, Axel; 1 zilveren boeren-manchetknoop, D. Koek, Gen. Sikorskistraat 13, Axel; 1 paar zwarte kinderschoentjes, Rijkspolitie te Axel; 1 doublé schakelarmband, L. Verhoef, Crijns- senstraat 13, Axel; 1 bruine aktentas met in houd, B. Dierickx, Te Waterstraat 9, Axel; 1 blauwe dameshandschoen, J. Piessens, Joost de Moorstraat 42, Axel. MUTATIES BEVOLKING AXEL T.M. 30 APRIL 1968 GEBOORTEN 5 april de Clippelaar, Silvia J.G.; 15 april van Rijn, Yvonne P.; 19 april Verschueren, Patrick L. C„ 20 april Buijze, Sandra; 21 april, Groothaert, Carlos G.; 21 april van den Bos, John E. J. M.; 24 april van Adrichem, Robert P.; 24 april Visser, Angelique; 24 april Neve, Lonneke C. E.; 28 april Mooij, Saskia; 4 april de Koeijer, Albert G.; 9 april van der Welle, Jolanda C.; 21 april Provoost, Elisabeth; 22 april Dane, Janneke F.; 17 april Verplanke, Pieter A.; 8 april Bakker, Ingeborg C.; 12 april Oostdijk, Jacobus F. W.; 18 april van Dijk, Petra J.; 21 april Naeije, Cornelis J.; 24 april Hoogstraate, Geertrui; 13 april Hamelink, Aldert; 15 april van Geldere, Mirjam P. OVERLEDENEN Grootenboer, Emma A. e.v. van Acker, Geor ges P. A.; Zegers, Frederik J.; Wieles, Jacob; Hamelink, Leendert. GEHUWD van den Bergen, Alphonsus J. en Rampart, Cornelis W. M.; Cleijman, Iheodorus (van Hulst) en Verstraten, Magdalena; de Putter, Jacobus j. en de Bruijn, Elisabeth; Meesen. Jan en Wissel, Catharina; van de Velde, Jan A. (van Rotterdam) en Steenbakker, Petro- nella M. G. M. VERTROKKEN Bauwens, Jozef C. met echtg. naar Westdor pe; van Trappen, Petrus J. met 5 gezinsl. naar Vogelwaarde; Kastelein, Jan P. naar Terneuzen; Herman, Rogerius H. met 2 ge zinsl. naar Zuiddorpe; Roose, Maria M. ev. Bentschap Knook naar Maurik; Verstraten, Magdalena J. ev. Cleijman naar Hulst; Gans, Andriesina J. naar Den Helder; de Bruijne, Jan met 2 gezinsl. naar Zaamslag; van der Welle, Abraham met 2 gezinsl. naar Kapelle; van Heerde, Machteld J. A. naar Baarn; de Bruijne, Helena w.v. de Putter naar Hulst; Hoekman, Leijn C. met 2 gezinsl. naar Vlaardingen; Dieleman, Janneke naar Vlis- Vanaf 1 oktober a.s. allen „maandgelders" «k

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2