m T" Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 18 MEI 1968 82e Jaargang no. 34 i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 400 JAREN GELEDEN 23 mei 1568 Slag bij Heiligerlee Eerste veldslag in de 80-jarige oorlog De eerste Oranje gaf zijn leven voor Nederland Prins Bernhard zal op 24 mei a.s. de herdenking bijwonen E-35 is de naam, of zo men wil, het nummer, de internationale autoweg, die van van Amsterdam, via Zwolle, Meppel, Assen en Groningen, naar Duitsland loopt. Bij Nieuwe- schans verlaat de weg ons land om, via Olden burg, in Bremen te eindigen. De autorijder, die van zo'n moderne Europa- weg' gebruik maakt, ziet van de meeste dor pen en steden vaak niet meer dan de naam in witte letters op een blauw bord, voorzien van pijl, bij een uitrit. Hij rijdt om de plaat sen heen, maar leest - het is zijn enige lec tuur onderweg - de namen telkens weer en soms wekt zo'n naam herinneringen bij hem op. Dit zal zeker het geval zijn, wanneer de weg gebruiker, voorbij Groningen, rijdend in de richting Nieuweschans, even voorbij de afrit naar Winschoten, de naam „Heiligerlee" leest. Hij zal dan onwillekeurig terugdenken aan de Vaderlandse geschiedenisles op de lagere school, waarin de meester zo spannend kon vertellen over de eerste veldslag in de 80- jarige oorlog De slag bij Heiligerlee in 1568 - 400 jaren geleden - toen de beide graven van Nassau, Lodewijk en Adolf, broers van de Prins van Oranje met een leger van Duitsland uit ons land binnenvielen. Hoewel zij niet dezelfde route konden volgen als de tegenwoordige E-35, was hun einddoel toch hetzelfde het hart van Nederland. Zij kwamen niet verder dan Groningen. Toch was de slag bij Heiligerlee de eerste over winning op de Spanjaarden. SPAANSE TERREUR „Alva komtMet schrik en beving ging deze tijding door het land. Want ,dit bete kende, dat Philips II met recht bittere ernst met de zaak der Nederlanden ging maken. En dat wilde zeggen, dat de tijd van toevoe gen voorbij was en de „plakkaten" tegen de ketters streng zouden worden volvoerd. En deze verwachting bleek maar al te zeer uit te komen. Niet alleen tegen de ketters, doch ook tegen degenen, die de kerk trouw waren ge bleven, maar opkwamen voor de rechten en privilegiën der Nederlanders, nam Alva harde maatregelen, want de hertog had opdracht van Philips gekregen om „allen, die enige daad van rebellie hadden begaan of die oor zaak geweest waren van de beroerten in de Nederlanden" zwaar te straffen. De Spaanse koning kon geen betere man voor dit karwei vinden. Alva vierde niet alleen des konings instructies gehoorzaam uit, hij deed dit ook met veel genoegen. „Ik heb wel een volk van ijzer tam gemaakt, ik zal dat volk van boter ook wel klein krijgen", was zijn uitspraak. Philips II verschafte hem de middelen om zijn werk zo grondig mogelijk te verrichten. In Italië werd zijn leger verzameld. Vier regimen ten voetvolk uit Sardinië en 1200 Albanese ruiters. Geen groot leger, maar wel modern bewapend en stuk voor stuk bestaande uit oorlogsveteranen. Door het hoogland van Savoye, Bourgondië en Lotharingen kronkel de het leger als een slang door de uitgestrek te bossen en over hoge bergen. Alva ging recht op zijn doel af Brussel. Hoewel de stad was versierd ter ere van de komst van de „hoge gast" bracht die komst geen vreug de. De „Conseil de Troubles", de bloedraad, hield zonder onderbreken zitting. De ene ver oordeling volgde op de andere. Eenvoudige lieden verschenen voor de raad hageprekers, kerkschenders, maar ook vliesridders. Ver klikkers brachten telkens nieuwe slachtoffers aan. Zeven stuivers was het loon voor elke aangifte. Het was niet alleen wreedheid, maar ook angst, die Alva dreef tot het zaaien van schrik onder de bevolking. Want ondanks zijn grote woorden besefte de hertog heel goed hoe kwetsbaar hij was met zijn betrekkelijk kleine leger in een vreemde omgeving, ver van het moederland Spanje, en omringd door vijandig gezinde buurlanden. Hij koos het wapen van de terreur om zich veilig te stellen. Hij aarzelde niet om de meest afschrikwekkende maatregelen te ne men. Hij nam de hoge edellieden Egmond en Hoorne gevangen. Eind januari 1568 werden de eerste 84 veroordeelden te Brussel ont hoofd. ONDERGRONDS VERZET Zoals altijd bij een schrikbewind ontstond al spoedig een contra-terreur. In de bossen van West-Vlaanderen organiseerden vluchtelingen zich tot partisanenbenden. Deze „Bosgeuzen opereerden van hun schuilplaatsen uit het platteland. Ondanks hulp van overzee deden zij echter niet veel afbreuk aan Alva's macht. GEORGANISEERD VERZET Prins Willem van Oranje was gevlucht. Be tekende dit een opgeven van zijn verzet Geenszins. Zijn vlucht was een middel om aan het lot van Egmond en Hoorne te ont komen. Maar in het veilige Dillenburg nam de prins onmiddellijk maatregelen om de strijd zo effectief mogelijk voort te zetten. Allereerst op diplomatiek gebied. Hij had contact met de zoon van Philips II, Don Carlos. De Spaanse kroonprins had het plan om naar de Nederlanden te vluchten en zich aldaar aan het hoofd van de opstand te plaatsen. Dit plan mislukte, daar vader Philips zijn zoon gevangen liet nemen. Ook op militair terrein trof de prins voor bereidingen. Het grootste probleem was hier bij om aan geld te komen voor het op de been brengen van een leger. De gehele familie Van Nassau droeg hiertoe bij. Sieraden en andere kostbare bezittingen werden verpand. Het geld voor de financiering van de eerste mili taire acties in de 80-jarge oorlog werd vrij wel alleen door Willem van Oranje en zijn familie bijeengebracht. Willem begaf zich vervolgens naar Keulen, waar zijn leger werd geformeerd. Een krijgs plan werd opgesteld. De hoofdaanval zou rich ting Brussel gaan via Limburg. Een Hugeno- tenlegertje zou in het zuiden Artois binnen vallen en graaf Lodewijk van Nassau, de broer van Willem, zou het noorden van het land binnentrekken. Zijn broer Adolf zou hem hierbij vergezellen. Het totale plan mislukte voor twee derde. Het Hugenotenlegertje werd reeds in Frankrijk verslagen. De inval in Limburg werd een fiasco, de bevolking was vijandig gezind en de gealarmeerde hertog van Alva had Maastricht al bezet voor 's prin sen leger verscheen. Bij Rheindaelhem wer den 2000 Geuzen door de Spanjaarden ge dood. Maar in Groningen ging het goed. HEILIGERLEE Half april 1568 trok Lodewijk met drie ven dels voetvolk over de Duits-Groningse grens. Hij bezette het slot Wedde en richtte daar zijn hoofdkwartier in. Hij was van plan om van daar uit... Noord-Holland te bezetten. Adriaan van de Werff zou langs de op te rukken route overal het volksverzet organi seren en geholpen door deze verzetsbeweging zou het invasieleger snel kunnen optrekken. Te Wedde voegde graaf Adolf zich bij zijn broer met 300 ruiters. Ook 200 Geuzen uit Friesland sloten zich bij het leger van Nassau aan. Appingedam werd bezet. De stad Groningen werd bedreigd. Alva zag ook hier het gevaar tijdig in. Hij stuurde Arenberg met 10 Spaanse vendels via Amsterdam en de Zuiderzee naar het be dreigde noorden. Arenberg kwam de stad Groningen wel niet binnen, maar de stede lijke overheid voorzag het Spaanse leger toch van al het nodige. Een tweede Spaans leger, onder bevel van Megen, rukte langs de Nederlandse oost grens noordwaarts. Lodewijk besloot snel te reageren. Hij wilde eerst Arenberg in Friesland verslaan en ver volgens het leger van Megen aanvallen. Een combineren van beide Spaanse legers wilde hij in elk geval voorkomen. Maar zijn huur soldaten weigerden zijn plan uit te voeren. Zij wilden desnoods nog wel vechten, maar ook nog verder marcheren, dan moest er eerst meer soldij worden uitbetaald en daar Lode wijk geen geld meer had, bleef hij maar in Appingedam. Arenberg verplaatste zijn leger dus ongehin derd verder oostwaarts. Op 21 mei had hij Wittewierum, een plaatsje ten westen van Ap pingedam, bereikt. Na een kort gevecht ver joeg hij Lodewijks voorposten uit het Kloos ter. De graaf van Nassau begreep, dat, wilde hij de twee Spaanse legers alsnog afzonder lijk verslaan, snel optreden daartoe de enige en laatste kans bood. Maar zijn soldaten her haalden hun eis om meer geld. Er zat niets anders op dan... terug te trekken op Duits land. Middernacht verliet Lodewijk Appingedam. Snel, want nu wilden de soldaten wel, trok hij door de meinacht om de Dollard heen naar de grens. In de namiddag van de volgende dag was het Oranjeleger in de buurt van Heiligerlee. Het terrein was licht golvend en de omgeving was bosrijk. Lodewijk vond deze- omstandigheden gunstig voor een korte rust. Met zijn officie ren verschafte hij zich toegang tot het nabij gelegen klooster om aldaar een maaltijd te gebruiken. Er kwam van eten echter weinig terecht. Een boodschapper bracht de onheils tijding, dat de Spanjaarden nog maar een uur gaans van Heiligerlee waren verwijderd. Lodewijk had geen keus. Verder vluchten met de vijand vlak achter zich aan en wellicht een vijand - het leger van Megen - in het zicht zou de toestand maar verergeren. Hij besloot daarom een gevecht aan te gaan met Aren berg. Het terrein leek hem daarvoor wel ge schikt. Langs het klooster liep in noord oostelijke richting een weg over een open ge bied. Ten oosten van de weg was een moeras, waarachter een zandheuvel. Achter het moe ras, iets voorbij en benoorden van de heuvel, legerde Lodewijk een afdeling piekeniers. Achter de zandheuvel en links van de pie keniers werd een tweede carré opgesteld. Lo dewijk nam hierover zelf de leiding. Op de heuvel kozen 400 musketiers positie. In een greppel in de bocht van de weg, die voorbij de heuvel van richting veranderde en zuidoost liep, werd ook een afdeling musketiers ge legd. Ten noorden van de bocht stonden de ruiters, onder leiding van Adolf, in een bos. Verwacht werd, dat de vijand de afdeling piekeniers, zichtbaar opgesteld achter de zandheuvel, zou aanvallen. Tijdens die aanval zouden de Spanjaarden zich dan in moerassig gebied begeven, tussen de greppel en de zand heuvel, dus tussen de aan beide zijden ver dekt opgestelde musketiers. Het is de avond van de 23e mei 1568. Geen vijand is nog te zien. De stilte rondom werkt op de zenuwen van de soldaten. Voor som migen wordt de spanning te machtig twee vendels Oost-Friezen nemen al bij voorbaat de benen. Toch laat Arenberg niet te lang op zich wachten. Komend uit het bos bereikt zijn voorhoede de weg over de open vlakte. Dan zien de Spanjaarden plotseling hun vijand. Maar Arenberg is een te ervaren veldheer om zich tot een gevecht te laten verleiden. Hij weet dat Megens leger niet ver meer af is. Hij besluit Oranje aan de praat te houden zonder het tot een veldslag te laten komen. Maar de ruiters van Adolf treden provocerend op. Zij doen een aanval op de Spanjaarden, maar trekken daarna snel weer terug. Aren berg, denkend, dat hij slechts met een afdeling reeds vluchtende ruiterij en één carré pieke niers te maken heeft de enig zichtbare vijand, beslist dan toch maar om het Geuzen- legertje alleen te verslaan. De ruiterij van Adolf is inmiddels in het bos verdwenen en Arenbergs troepen vallen, onder steun van kanonvuur, de piekeniers aan en rukken daartoe voorwaarts door het moeras De in de vennen en veenputten wegzakkende soldaten worden nu links en rechts beschoten door de musketiers. De weer teruggekomen ruiters van graaf Adolf veroveren tegelijker tijd de kanonnen en de achter de zandheuvel opgestelde tweede afdeling piekeniers rekent met de Spaanse achterhoede af... De Nassau's geven geen kwartier. Zij wreken zich op de 2000 gedode krijgsmakkers van Rheindaelhem. 1700 Spanjaarden sneuvelden, waaronder Arenberg. Slechts enkele Duitse vendels krijgen op erewoord vrije aftocht... Het aantal doden van het Oranjeleger is ge ring, slechts 40 man. Eén van hen is graaf Adolf van Nassau. De eerste Oranje heeft zijn leven gegeven voor de vrijheid van de Nederlanden. HERDENKING Heiligerlee is een van die vredige Groningse dorpen, waar, ondanks de mooie omgeving en de aanwezigheid van een drietal campings in de buurt, de sfeer van landelijke rust zelfs in het hartje van de zomer niet door een te veel aan toeristen wordt gestoord. Misschien, dat een enkele nieuwsgierige automobilist of kampeerder een bezoek brengt aan het mo nument. Hij kijkt dan even naar het beeld van de stervende Adolf en leest in gedachten het onderschrift „23 mei 1568. De eerste zege in de tachtigjarige worsteling voor de vrijheid der Nederlanden". Maar op 24 mei a.s. zal dat anders zijn. Op die vrijdag beginnen om half twee de her denkingsplechtigheden, die door Prins Bern hard zullen worden bijgewoond. Na een of ficiële herdenking bij het monument zal - gedeeltelijk in historische kledij - de „Slag bij Heiligerlee" zoveel mogelijk worden „ge construeerd". Het 44e Pantserinfanterie - bataljon Johan Willem Friso uit Zuidlaren zal deze „show" verzorgen. Tot in de avond zullen de feestelijkheden doorgaan en om 10 uur worden afgesloten met een Taptoe door de Johan Willem Frisokapel. Heiligerlee zal op 24 mei het centrum zijn voor velen, die willen gedenken, dat ons volk zijn vrijheid niet cadeau heeft gekregen. Hier voor is veel strijd geleverd en zijn vele offers gebracht. Eigenlijk zolang ons land bestaat, van het begin van de 80-jarige oorlog af tot en met de laatste wereldoorlog. En telkens weer was er dan sprake van een nauwe ver bondenheid tussen Nederland en Oranje. (Nadruk verboden Indienststelling dubbeldekker „Prinses Christina" op 26 mei nog onzeker Het is nog niet zeker, wanneer precies de dubbeldekker „Prinses Christina" haar eerste „lijnvaart" tussen Kruiningen en Perkpolder zal maken. Het is mogelijk, dat dit lukt met ingang van de nieuwe dienstregeling op 26 mei, het kan ook zijn, dat het nog een week later wordt. Het hangt er vanaf hoe vlot de afwerking verloopt van de laatste karweien in en rond de Kruiningse veerhaven. Maandag kreeg een van de belangrijkste on derdelen van die laatste fase van het karwei een vlot begin het invaren van de toelei- dingsbrug (52 meter) verliep vlot en sinds maandagmiddag gaapt tussen de oprit aan de wal en de beide torens in de fuik geen hiaat meer, maar ligt daar de brug, die straks de verbinding vormt tussen weg en boot. De brug moet nu bevestigd worden aan de ligger tus sen de torens, waarin contragewichten en waarop lieren voor het evenwicht en de mo gelijkheid van manoeuvreren zullen zorgen. De bedoeling is, dat een gewicht van 10 ton (gewicht brug 320 ton) op de pont zal druk ken. Bij de oprit moet de brug in een korte baan worden gebracht, waardoor vrij schar nieren mogelijk wordt. Vóór de dubbeldekker in de vaart komt, zal er ook nog proef worden gemanoeuvreerd in de fuik, zodat het PSD-personeel enige rou tine kan opdoen in de nieuwe situatie. Het ziet er naar uit, dat bij de ingebruikname van de „Prinses Christina" ook het nieuwe op stelterrein en de toeleidende dubbelbaansweg kan worden gebruikt. Overstekende eenden veroorzaakten verkeersongeval Tussen Breskens en Schoondijke is een We genwacht-auto bestuurd door J. D. uit Ter- neuzen aangereden toen hij een eend met haar jongen wilde ontwijken, die de weg overstak. D. werd van achteren aangereden door een vrachtauto bestuurd door R. M. uit Aar den - burg. De W.W.-auto werd zwaar beschadigd en enkele jonge eendjes werden gedood. TWEEDE SIDMAR-OVEN IN BEDRIJF In het Sidmar-complex te Gent is maandag de tweede hoogoven aangestoken, nagenoeg een jaar nadat de eerste in gebruik was ge nomen. Alle afdelingen van de fabriek zijn nu in bedrijf. AXELSE COURAN: VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie Axel, Markt 12, tel. 2020A (3 lijnen), postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1