IVÓROL De Kwalifeil*» tandpasta h. Vraag van de heer Dieleman, inzake overlast aan Kinderdijk door zandverstui vingen spuitgebied Smitsschorre: Aangezien indertijd de Rijkswaterstaat 't onderhavige terrein heeft aangekocht als depot voor de berging van baggerspecie, afkomstig van de kanaalverbreding, heeft de gemeente Axel hier geen zeggenschap. Wel hebben wij reeds herhaalde malen, namelijk in september 1965 en in augustus 1967 de overlast tengevolge van de zand verstuivingen onder de aandacht van de Rijkswaterstaat gebracht, waarbij wij er op hebben aangedrongen de hinder te voorkomen c.q. te beperken. Naar aanlei ding hiervan heeft de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat op 27 september 1967 medegedeeld, dat de grondberging gren zend aan de Kinderdijk wordt geëgali seerd en daarna zal worden bekleed met een laag afdekgrond. Daar het aanbrengen van afdeklagen nog steeds wordt voortgezet, zijn wij van me ning, dat de hinder, die wordt ondervon den een aflopende zaak is. Indien van de zandverstuivingen ernstige overlast c.q. schade is ontstaan, betreft dit een civiele zaak tussen de Rijkswater staat en betrokkene(n), waarmede de ge meente Axel derhalve als zodanig geen bemoeiing heeft. OViERIGE MEDEDELINGEN a. Op grond van de circulaire van de mi nister van Binnenlandse Zaken dd. 18 maart 1968, afd. F.B.B. nr. F 68/338, is het voorlopige uitkeringspercentage van de Algemene uitkering uit het gemeente fonds over het dienstjaar 1967 verhoogd met 4 punten. Dit betekent bij een uitke ringspercentage van 194 een verhoging van de inkomsten met 24.584.85. De in het dienstjaar 1967 geraamde beschikking over reserve-middelen kon hiermede wor den teruggebracht tot 128.500. De bij vorenvermelde circulaire aange kondigde verhoging van het uitkerings percentage over 1968 is geraamd in de 3e wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1968; b. bij ons besluit van 2 april 1968 is de arbeidsovereenkomst met mej. A. G. Bau- te als schrijfster A ter gemeentesecretarie, op haar verzoek beëindigd met ingang van 1 mei 1968; c. bij ons besluit van 9 april 1968 is W. C. van Gremberghe benoemd tot brand wacht met ingang van 10 april 1968. Uit onze omgeving Axel SCHIETING De handboogschutterij „Ons Vermaak" hield zaterdag een schieting op haar staande wip pen. De resultaten waren WIP I le hoogvogel O. Neyt, Zelzate (B.), 2e hoog vogel W. de Munck, Zuiddorpe; le zijvogel B. Plasschaert, Graauw; 2e zijvogel R. Neijt, Overslag; 3e zijvogel A. Belaer, Westdorpe; 4e zijvogel R. Damers, Zavel; le kal J. Vereecken, Kloosterzande, 2e kal K. Verde- ghem, Watervliet (B.); 3e kal J. Caessens, Axel; 4e kal W. de Munck, Zuiddorpe. WIP II le hoogvogel A. v. d. Poel, Graauw; 2e hoogvogel J. v. Driessche, Eksaarde (B.); le zijvogel V. Goosen, Kloosterzande; 2e zij vogel E. van Marken, Koewacht; 3e zij vogel G. van Waes, Westdorpe; 4e zijvogel C. de Wilde, Carina (B.); le kal A. Audenaerd, Overslag; 2e kal J. Bruggeman, Westdorpe; 3e kal Vereecken, Kloosterzande; 4e kal A. Roose, Axel. 50 JAAR GETROUWD Vrijdag 26 april was het echtpaar Brandt- Verstraeten 50 jaar getrouwd en hebben op deze dag een ware feestdag beleefd. De heer Victor Johannes Brandt werd op 15 maart 1895 te Zuiddorpe geboren, zijn echtgenote, Stephania Maria Ver- traeten, zag op 24 juni 1893 het levens licht te Axel en op 26 april 1918 traden zij te Axel in het huwelijk. Beide echte lieden genieten nog een goede gezond heid. Zij hebben twee zonen (een twee ling) welke een dag voor dit feestje 49 jaar zijn geworden. Zij hebben 7 klein kinderen. De heer Brandt trad op zijn 18e jaar rrr dienst van de spoorweg maatschappij Mechelen-Terneuzen en toen het Neder landse deel werd overgenomen door de N.S. ging deze mee over naar de N.S. Hierbij bleef hij in dienst tot zijn pensio nering. Ook in het verenigingsleven heeft de heer Brandt aktief werk verricht, 33 jaar was hij bestuurslid van Herwonnen Levens kracht 17 jaar was hij een zeer aktief bestuurslid van Thalia en een even lan ge tijd had hij zitting in het R.K. arm bestuur. V|oor zijn lange diensttijd bij de spoorwegen en zijn werk in het vereni gingsleven werd hem enkele jaren gele den de Koninklijke onderscheiding ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver uitgereikt. Hun woning Kanaalkade 34 werd deze dag verlaten om feestelijk bijeen te zijn in ihet bejaardenlokaal aan de Walstraat waar vele vrienden en kennissen hen op deze dag hun felicitaties kwamen aanbie den. Vele bloemen werd het gouden paar aangeboden. Ook de mede-bestuursleden van de R.K. bond van bejaarden kwamen hun beste wensen aanbieden. De feestdag werd begonnen met een H. Mis uit dankbaarheid. Het is zeker een dag geweest waaraan de heer en mevrouw Brandt prettige her inneringen aan zullen overhouden. AUTOBOTSING Dinsdagmorgen omstreeks half tien heeft in de Oranjestraat een botsing plaats ge vonden tussen een vrachtauto met aan hangwagen en een personenauto. De vrachtauto bestuurd door J. K. S. uit Tholen moest voor een in de onoverzich telijke bocht geparkeerd staande perso nenauto uitwijken, op dat moment kwam uit tegenovergestelde richting een perso nenauto, bestuurd door A. F. J. S. uit St. Jansteen. De bestuurder van de personenauto pro beerde door krachtig af te remmen een aanrijding te voorkomen, maar de auto kwam te slippen en belandde tegen de vrachtauto. De personenauto werd zwaar beschadigd, persoonlijk letsel deed zich niet voor. THALIA-JEUGD BRACHT BONTE AVOND Het jeugdbestuur van Thalia schotelde in een vol Gezellenhuis een bonte avond voor, die herinneringen opriep aan een lang verleden. Geheel op eigen initiatief bracht de jeugd een aantrekkelijk en af wisselend programma, dat vele malen open doekjes oogstte. Erna Cortvriendt, Lizette Herwegh die de verbindende tekst sprak en José Brandt, die als conferen cier fungeerde, zorgden ervoor dat het programma vlot werd gebracht. Imitatie, toneelstukjes en optreden van de majo rettes, zorgden voor een bonte afwisse ling. Hoogtepunt vormde het eerste op treden van een tweetal balletgroepen on der leiding van mevrouw Florin. De klei nen dansten uit „Fur Elise" van Beet hoven, terwijl de groten Arabische en Chinese dansen brachten. Mevrouw Flo rin liet ook een staaltje van haar kunnen zien. Voor de muzikale entourage zorgden belangeloos de heer P. Mast en enkele leden van de Concords. Aan het einde waren er bloemen voor mevrouw Florin. Een pluim op de hoed van de Thalia-jeugd die deze geslaagde avond tot stand bracht De costuums waren door de jeugd zelf vervaardigd, terwijl de make-up werd verzorgd door Marian Blanckert. V.A.G.A. MAAKTE UITSTAPJE De personeelsleden van de vereniging van Axelse gemeenteambtenaren maakte woensdag een uitstapje naar de Keuken hof en omgeving. Tijdens de heenreis bezocht men de Euro mast in Rotterdam. In de middaguren werd een bezoek ge bracht aan de luchthaven Schiphol. De terugreis was via Utrecht-Breda- Antwerpen. NIEUWE AANWINSTEN Christelijke Openb. Bibliotheek STUDIEBOEKEN KINDERBOEKEN Kerkdiensten ZONDAG 28 APRIL 1968 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. Kuiper, Bijzonder verheugend was wel de nede- deling van minister Bakker die ook bij deze overdracht aanwezig was, dat de regering de provincie Zeeland toestem ming heeft verleend om een tweede dub beldekker te bestellen. Hiermede zal dus binnen afzienbare tijd kunnen worden voorzien in een reserve boot, tevens dienst doend tijdens revisie en onderhoudsbeur ten van het eerste schip. In de toekomst zullen bovendien deze schepen dan ook. wanneer de havens daartoe geschikt zijn gemaakt, dienst kunnen gaan doen op het veer Vlissingen-Breskens. D|e minis ter deelde nog mede, dat ook bij het tot stand komen van een vaste oeververbin ding onder of over de Westerschelde de ze tweede boot noodzakelijk zal blijken voor een goede verbinding Breskens- Vlissingen. Over de vaste oeververbin ding zelf werd weinig gezegd. Minister Bakker verklaarde dat hij niet over de financiële middelen hiervoor beschikte, hetgeen overigens voor de commissaris van de koningin aanleiding was de aan dacht te vestigen op 't plan van de grote aannemerscombinatie om deze bouw zelf te financieren. De eerste wéken zal de boot helaas nog geen dienst doen, aangezien de toevoer wegen bij Kruiningen en de hefbruggen aan weerszijden van de Schelde nog niet gereed zijn. Alles blijft er evenwel op ge richt dat de boot op 26 mei zal gaan va ren. Met de inzet van dubbeldekkers op de Westerschelde zijn grote investeringen gedaan. Wanneer op 26 mei aanstaande ook de walaccomodatie in de veerhavens van Kruningen en Perkpolder op deze nieuwe veerboten zal zijn afgestemd en de .Prinses Christina' werkelijk in de vaart komt is er voor deze verbeteringen in totaal een bedrag van 65 miljoen op tafel gelegd. De dubbeldeksveerboot zelf (capaciteit 200 personenauto's op twee rijdekken boven elkaar, lengte 113 meter, motorvermogen 5 x 1700 pk) heeft de som van bijna 20 miljoen gekost. ...en niet duurder dan andere Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Wal straat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 27-28 april; Dr. Boor. Koningin Juliana bezoekt Zeeland Koningin Juliana zal op 20 en 21 juni a.s. een bezoek aan Zeeland brengen. De eerste dag zal voornamelijk gewijd zijn aan Zeeuwsch-Vlaanderen, de tweëde dag gaat de koningin via de VeerseGat- dam naar Noord-Beveland om vervolgens naar Goes en Wilhelminadorp te gaan voor het bezoeken van de jubileumland bouwtentoonstelling van de ZLM. Er wordt thans een nader programma uit gewerkt. Zo wordt onder meer gedacht aan een bezoek aan het vormingscentrqm Hedenesse en de Braakman. Het is de bedoeling dat de koningin de nacht van 20 op 21 juni te Middelburg zal door-' brengen in de ambtswoning van de com missaris der koningin. Dubbeldekker feestelijk overgedragen Dinsdag was een feestelijke dag voor de provincie Zeeland. Toen werd n.l. tijdens een feestelijke vaartocht op de Wester schelde de nieuwe dubbeldeksveerpont door de werf overgedragen aan de pro vincie. Zeer vele genodigden waren hierbij te genwoordig en zelfs ook enkele niet ge nodigden woonden de overdracht bij. Da niet-genodigden waren per ongeluk aan boord geraakt toen de veerpont in Vlis- singen aan de normale steiger lag om de gasten aan boord te nemen en enkele niets vermoedende passagiers die meen den met de pont van de normale dienst Vlissingen-Breskens te doen te hebben, abusievelijk ook de pont opwandelden. VERMOEIDHEID: EEN GEVAAR OP DE WEG Een vermoeide chauffeur betekent een gevaar op de weg. Wij kunnen rustig aannemen, dat bij een belangrijk aantal verkeersongevallen vermoeidheid van de chauffeur een rol heeft gespeeld. Dat wij daar weinig van lezen komt omdat in veel gevallen vermoeidheid niet ge makkelijk aantoonbaar is. Het ongeval wordt dan uitsluitend toegeschreven aan een fout van de bestuurder bij de toepassing van de verkeersregels, zoals het niet voorrang verle nen, het rijden met te grote snelheid, een verkeerde inhaalmanoeuvre, slippen en der gelijke ongevalsoorzaken. Hoewel de direkte oorzaak van het ongeval dan inderdaad kan worden gevonden in een fout van de bestuur der, heeft in een aantal gevallen (overver moeidheid van de bestuurder een min of meer belangrijke rol gespeeld bij het ontstaan van het ongeval. Het is immers algemeen bekend, dat door vermoeidheid de geestelijke en lichamelijke prestaties van de mens afne men. Heel veel mensen weten niet, dat de Rijtijdenwet iedere bestuurder van een motor rijtuig verbiedt zijn voertuig in een staat van oververmoeidheid te besturen. Hoewel dat verbod moeilijk op zijn naleving is te con troleren en de niet-beroeps-chauffeur er in de praktijk dan. ook weinig van merkt, doet iedere automobilist er verstandig aan dit ver bod - dat in het belang van hemzelf en zijn medeweggebruikers is - goed in gedachten te houden en er naar te handelen. Vooral vakantiegangers, handelsreizigers en in het algemeen zakenlieden die lange en ver moeiende dagen maken, bezondigen zich dik wijls bewust of onbewust aan overtreding van dat verbod. Zij realiseren zich niet welke risico's zij daardoor lopen. Dikwijls loopt het goed af, maar het kan ook anders gaan, voor al als men in een soort van chronische ver moeidheidstoestand verkeert. Beroepschauffeurs zijn bovendien onderwor pen aan de in het Rijtijdenbesluit opgenomen dienst- en rusttijdenbepalingen. Zij moeten de door hen gemaakte tijden naar waarheid in het voor hen verplichte werkboekje in vullen. Blijven doorrijden terwijl men ver moeid is, is bijzonder gevaarlijk en daarom verboden. Vermoeidheid vormt voor iedere automobilist een dreigend gevaar, een gevaar waarmee voor velen helaas te weinig rekening wordt gehouden. f - V- Abspoel, J. J. en J. H. Riemens. Tuinieren zonder tuin; Aisberg, E. Zo... werken elektronische scha kelingen; Aisberg, E. Zo... werkt de radio; Ais- berg, E. Zo... werkt de televisie; Alezander, T. Het Apollo-project. Amerongen, M. van. Eins zwei drrrei... rechts!; Amstel, J. van. Zusters achter slot; Baarda, T. De betrouwbaarheid van de Evangeliën; Barbados. Amsterdam, Koninklijk instituut voor de Tropen; Baron van Heerdt, C. Nederlandse en buitenlandse ridderorden en onder scheidingen; Berry, J. Maak mozaïek in uw vrije tijd; Bree, L. W. de., M. P. de Bruin en G. A. de Kok. Middelburg in beeld-spraak; Brouwer, C., G. Ras en J. M. M. Aller. Nieuwe duitse spraak kunst; Caron, M., en H. Clos Jouve. Natuurgids voor de geneeskrachtige planten; Catalogus 1968 van de postzegels van Nederland, Ned. Indië, In donesië, Ned. Nw-Guinea, Curagao, Ned. Antillen en Suriname; Claus, H. Louis Paul Boon; Con stituties en decreten van het Tweede Vaticaans concilie; Diggelen, J. van. Van raket tot ruimte vaart; Dirksen, A. J. Kleurentelevisie; werking reparatie service; Dooys, D. Over typografie en grafische kunst; Drake, K. Pottenbakken in uw vrije tijd; Druktechnieken in uw vrije tijd; Eist, A. Ver. Met het „Legion Condor" van Madrid naar Duinkerken; Formsma, W. J. Gids voor de Ne derlandse archieven; Garthoff, B. Weer of geen weer; De Glorietijd van het oudé Rome; Goedman, M. H„ en M. G. H. den Haan ^n H. Koster. De opvoeding van het geestelijk zwakke kind; Göss- mann, E. De vrouw en haar levensopdracht; Gres- hoff, J. Verzamelde gedichten; Groot, A. W. de. Spelenderwijs Latijn; Griekenland vrij Hagepreek en beeldenstorm; Heiwig, W. L. De katholieke kerk in de loop der eeuwen; Homerus. Ilias; Hro- madka, J. Evangelie voor atheïsten; Huygens, C. Voorhout-, Kostelic man. -En, Oogentroost Hvass, H. Zee- en zoetwatervissen in kleur; In donesië; Irving, D. Poel van vuur; Jager, O. Eigentijdse verkondiging; Jay, A. Machiavelli in zaken; Keble Martin, W. Thieme's flora in kleu ren; Kernwapens voor alle landen Kitson, M. Het tijdperk der barok; Klijnsma, P. Passage; Kritisch akkoord; Kromwijk, G. Het nieuwe ka merplantenboek; Krook, H. Handboek voor de caravanner; Kuypers, G. Het politieke spel in Nederland; Leduc, V. De bastaard; Lidman, H. Levend woud; Meyerman, A. M. Hollandse win ters; Moll, M. J. van. Survey; Forty discussions of English and American works of literature; Mollema, J. C. De Nederlandse vlag op de we reldzeeën (2 din); Muiswinkel, F. L. van. Handel, markt en beurs; Nieuwe spelenboek; Pauwels, R. Toon; Pepys, S. Dagboek van een levensgenieter; de Planeten; Presser, J. De tachtigjarige oorlog (2 din.); Prause, G. Niemand heeft Columbus uitgelachen; Ramondt, S. Mythen en sagen van de Griekse wereld; Raynes, J. Schilderen met olie verf in uw vrije tijd; Reclassering nu en straks; Reyendam, D. C. van. Dat is nu radio; Rolnihajte, M. Ik kan niet zwijgen; Rossi, F. Musea in Flo rence; Sampedro, J. L. Het krachtenveld der we reldeconomie; Schultz, H. J. Na het amen; Soedan; Spruyt, O. A. M. De postduif van A-Z; Steiner, J. F. Treblinka; Stengel, E. Zelfmoord en poging tot zelfmoord; Verspyck, G. M. Het Nederlandsche Roode Kruis (1867—1967); Het vraagstuk van de niet-verspreiding van kernwapens en de controle op het vreedzame gebruik van kernenergie; Vries, Tj. de. en B. Ernst. Elseviers encyclopedie van het heelal; Vrimets Czn., Th. Tropenweelde in de volière; Wagner, A. Isaac Israels; Watersport (dl. 3.); Wesselink, F. Glazuren; Williams, J., en B. Louvry. Leonardo da Vind. Apol, G. De twee molens; Benstead, V. Ki-ka- kuiken; Blyton, E. De vrijf en de geheime door gang; Blyton, E. De vijf en de spooktrein; Cleary, B. Rikkie en Ripsie; Duplaix, G. Boudewijn de beer; Holm, A. Peter; Kerkwijk, H. van. De ont voering uit „De Swaan"; Leibbrandt, K. Speurder op bed; Linde, G. Het witte steentje; Lionni, L. Swimmy; Miller, J. P. Muisje Mientje; Rooy, P. de. Kees de onderstuurman; Rooy, P. de. Kees de scheepsjongen; Rooy, P. de. Kees de stuurman; Scarry, R. Nicolaas de haas; Schmidt, A. M. G. Jip en Janneke; Silverberg, R. Het gouden mas ker; Stouthamer, P. Mies; Stowe, H. Beecher. De hut van oom Tom; Ungermann, A. Poessie, geen vogel, geen vis; Westerink, H. Tussen vriend en vijand; Wijckhoff, Ch. C. Pioniers in eigen land.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2