IVOROL Uit onze omgeving Axel AUTOBOTSINGEN Zaterdagmiddag te 12.25 uur reed H. G. uit Axel vanuit de Kerkstraat de Markt op met zijn personenauto, gelijktijdig reed F. M. de D. eveneens uit Axel met een kleine vracht auto achteruit waardoor een botsing ont stond. Beide auto's werden beschadigd, er waren geen gewonden. Zaterdagmiddag zijn bij het parkeren van hun personenauto t.w. O. M. uit Laarne (B) en C. R. uit Terneuzen in botsing gekomen. Ook hier werden auto's beschadigd. UITVOERING CONCORDIA Vrijdagavond heeft de harmonie Concordia haar jaarlijkse uitvoering gegeven in het Ge- zellenhuis. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de heer D. Freekenhorst tot de geheel gevulde zaal een hartelijk welkom en in het bijzonder tot een drietal leden van De Volharding uit Zaamslag die «bereid waren gevonden om deze avond medewerking te verlenen bij het muziekaal gedeelte. Verder stelde hij aan het publiek voor de nieuwe dirigent de heer H. A. de Kant die voor het eerst met Concordia in het open baar optreed. Hierna verzocht de voorzitter de heer A. Audenaerdt met zijn echtgenote op het po dium te willen komen. De heer Audenaerdt werd dank gebracht voor het vele werk dat deze voor Concordia in de ruim 25 jaar als bestuurslid, waarvan 12V£ jaar als voorzitter heeft gedaan en nu om gezondheidsredenen heeft moeten bedan ken. De voorzitter zeide blij te zijn hem voor dit werk te mogen benoemen tot ere-lid van de Voor Baby vereniging en bood hem de bijbehorende oor konde aan en spelde hem het insigne van verdienste op de borst. Mevr. Audenaerdt werden bloemen aange boden. De heer Audenaerdt zeide dat hij er perplex van Ltond wat er hier nu gebeurd was, ik dacht dat ik alleen dat had gedaan als dat gene wat van een bestuurslid verwacht mag worden. Toch stel ik deze geste bijzonder op prijs en wil mijn hartelijke dank voor dit alles uit spreken. Na deze huldiging werden door de harmonie een zevental nummers ten gehore gebracht die bij het publiek zeer goed in de smaak vielen. Door het toneelensemble van Concordia werd hierna de klucht „jij er uit of ik er uit" door Piet Mossinkoff met groot sukses opgevoerd, onder regie van de heer J. A. Tiersen, de grime van de spelers was deskundig verzorgd door de heer H. Kolijn. Deze in alle opzichten geslaagde avond werd besloten met een gezellig bal. NATIONALE DODENHERDENKING Ter gelegenheid van de Nationale Doden herdenking op zaterdag, 4 mei aanstaande, zal bij het Poolse monument aan de Oranje straat een korte plechtigheid worden gehou den. Het programma hiervoor luidt als volgt 19.55 uur De genodigden komen bijeen in het stad huis. 19.56 uur Vertrek van het stadhuis in een stille tocht naar het Poolse monument. 19.58 uur Kranslegging door de burgemeester. 19.-59 uur Last Post. 20.00 uur Twee minuten stilte. 20.02 uur Bloemlegging door verenigingen, school kinderen. Daarna terugkeer naar het stadhuis. OPENBARE LES CHR. TECHNISCHE SCHOOL In de Chr. technische school aan de Crijns- senstraat werden zaterdagmiddag de openbare lessen gehouden. Vele ouders en belangstel lenden maakten van deze middag gebruik om de werkstukjes van de leerlingen, die in de diverse praktijklokalen waren opgesteld, te bezichtigen. Tevens bestond gelegenheid tot aanmelding van leerlingen voor het nieuwe schooljaar. De leiding van deze lessen berustte bij de direkteur, de heer M. 't Gilde. Zaterdag 27 april a.s. zullen de openbare lessen nogmaab worden gehouden. OPBRENGST COLLECTE De collecte voor SIMAVI heeft in Axel 500,21 opgebracht. JAARVERGADERING R.K. BEJAARDENBOND Op 4 april hield de Kath. Bejaardenbond te Axel zijn jaarvergadering. Om 10 uur werd begonnen met een Eucharistieviering, waar bij ruim 100 leden tegenwoordig waren. Na de H. Mis kwamen de deelneemsters en deel nemers bijeen in 't Gezellenhuis, waar koffie met gebak werd aangeboden. Nadat de pre sentielijst de aanwezigheid van 101 leden had vermeld kon de voorzitter, de heer A. Audenaerdt de vergadering openen en bijzonder welkom heten, de heer Cornelis uit IJzendijke als districtsbestuurder en mevr. De Winter, als voorzitster van de Katholieke Boerinnenbond. De agenda werd vlot afgewerkt. Uit de jaar verslagen bleek, dat de afdeling hard had ge werkt. Dit verslag vermeldde o.a. dat eind december '67 het ledental 155 bedroeg. 10 le den waren overleden. 3 Muziek- en toneelavonden werden gegeven; 2 dia-voorstellingen; 2 reizen werden ge maakt; 't St. Nicolaasfeest gevierd; een ten toonstelling van 't Welfare-werk gehouden. De gewone activiteiten bestonden uit kaarten en 't Welfare-werk van de dames-leden. De districtsleider hield een duidelijke uiteen zetting van het waarom lid-zijn van een be jaardenbond. Daar nog 55% alleen van de A.O.W. geniet, valt er nog genoeg te doen om onze Bejaarden, die feitelijk meegewerkt hebben aan de z.g. welvaart, ook daarvan iets te laten genieten. Spreker wees op Be zinningsdagen in Seppe; raadde aan het Bondsblad Levensavond goed te lezen, de geboden gelegenheden voor ontspanning goed te benutten om vereenzaming te voor komen. Tot slot volgde een gezamenlijke maaltijd, waarbij bleek, dat onze Bejaarden nog over een goede eetlust beschikten. Na de maaltijd werd nog koffie gepresenteerd. De voorzitter kon hierna een woord van dank spreken over het werk van de leidsters van 't Welfare-werk, voor het werk om deze maaltijd voor te bereiden, voor 't serveren van koffie op de kaartmiddagen, door een team dames, die dit alles uit liefde voor 't bejaar- denwerk doen. De groep bleef daarna nog een poos gezellig bijeen om voldaan huiswaarts te keren. De verstokte kaarters waren de laatsten die ver trokken. HERVORMD KERKKOOR BEZOCHT ZIEKENHUIZEN Het kerkkoor van de hervormde gemeente bracht zondag het jaarlijks bezoek aan het St. Elisabeth-ziekenhuis te Sluiskil en het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen. In beide ziekenhuizen ondervond het koor, dat gedirigeerd werd door de heer J. Smies, veel waardering voor de ten gehore gebrachte liederen. LIJDENSBIJEENKOMST Dinsdagavond hield de hervormde vrouwen dienst haar lijdensbijeenkomst in het Toren lokaal van de hervormde kerk onder voor zitterschap van mevr. Verheul. Eerslt werd het huishoudelijk gedeelte be handeld, waarin o.m. de paasgroet voor de ziekendienst werd geregeld. Uit de Matthëus Passion werden gedeelten ten gehore gebracht, afgewisseld met het voor lezen der lijdensgeschiedenis en het zingen van passende liederen. Tot slot stond mevr. Verheul nog even stil bij het leven en de dood van dr. Martin Luther King en het tragisch overlijden van ds. Talma en echtgenote. De goed bezochte bijeenkomst werd met dank gebed besloten. PAASRONDE Het wielercomité „Axel" organiseert traditie getrouw op Tweede Paasdag a.s. een wieler wedstrijd voor adspiranten en nieuwelingen. De adspiranten starten om half drie. Hierna zullen de nieuwelingen van start gaan. De wedstrijd wordt verreden op 't bekende par cours Noordstraat - Prins Hendrikstraat - Bylocquestraat - Zuidsingel - Zee straat - Weststraat - Noordstraat. PAASBIJEENKOMST In ,'t Trefpunt" waren de bejaarden woens dagmiddag bijeen voor de viering van het Paasfeest. Een kort openingswoord op deze druk bezochte bijeenkomst werd gesproken door mevr. Versteeg, die tevens de leiding van deze middag had. Ds. J. van der Wielen, gereformeerd predi kant te Spui, sprak vóór de pauze de medi tatie uit; zijn echtgenote zorgde voor decla maties. Tijdens de pauze werd de bejaarden koffie aangeboden. Mevr. Ver teeg bracht hierna een paasverhaal. Het geheel werd af gewisseld met zang van een dameskoortje van de N.C.V.B., met pianobegeleiding van mevr. De Feijter-La Gasse. Mevr. Versteeg sprak aan het eind tot de medewerkenden een dankwoord. Deze paasmiddag werd georganiseerd door de aktiviteitencommissie van het diensten centrum. VERGADERING NEDERLANDSE BOND VAN GEPENSIONEERDEN De afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen van de Ned. bond van gepensioneerden houdt haar ver gadering op donderdag 25 april a.s. om 14.30 uur in „Het Centrum" te Axel. De agenda vermeldt o.m.: bestuursverkiezing wegens pe riodiek aftreden van de heren Hamerlinck en Van Duyvenbode, die zich beiden herkies baar stellen; bespreking beschrijvingsbrief en verkiezing afgevaardigden naar de algemene vergadering te Utrecht op dinsdag 21 mei '68 en hun plaatsvervangers. JAARVERGADERING VW AXEL Woensdagavond hield de Axelse VVV in de Stadherberg haar jaarvergadering. De voor zitter moest helaas een geringe opkomst van de leden constateren, maar meende aan gezien toch regelmatig blijkt dat men bij moeilijkheden en wensen de vereniging toch wel weet te vinden - hieruit te mogen con stateren dat de leden toch tevreden zijn over het gedane werk. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd, terwijl bij de ingekomen stuk ken uit tal van zaken de vele facetten van het werk van deze vereniging al naar voren kwamen. Het jaarverslag dat vervolgens ter tafel kwam geeft een uitvoerig overzicht van het wel en wee der vereniging, de bestuursamenstelling, het aantal verzonden stukken en verstrekte inlichtingen (in 1967 een totaal aantal van 8331 stuks Tot de vermelde activiteiten in 1967 behoren o.a. besprekingen over de oplossing van de parkeerproblemen in Axel met gemeente en rijkspolitie; het uitgeven van folders over Axel, het samenstellen en uitgeven van een nieuwe plattegrond van de kom van Axel, medewerking aan WV- activiteiten in streek, provinciaal en landelijk verband, het verstrekken van inlichtingen aan de pers en begeleiden van journalisten die onze plaats of streek bezoeken. Adviezen en hulp aan kampeerterrein en jeugdherberg, en nog veel andere zaken. De penningmeester de heer Van Hilst gaf een overzicht van de financiële gang van za ken. Helaas moest worden geconstateerd dat de inkomsten nog steeds te gezing zijn en men het werk vaak- moet beperken om finan ciële redenen. Voor 1968 zal dank zij de verhoogde contributie en een verhoging van het gemeentelijk subsidie de zaak iets beter zijn, maar om alle (bescheiden) plannen uit te voeren zal de kas toch nog niet toereikend zijn, zodat men zich zeer zal moeten beper ken, met name in de propaganda. De heer Baert kon namens de kascommissie rapporteren dat alles in orde was bevonden. De heren v. d. Bosse en Vink werden in het bestuur herkozen, de heer W. Dieleman wenste zijn bestuurstaak te beëindigen. Aan gezien het aantal bestuursleden vrij groot is, besloot men in deze vacature geen nieuw be stuurslid te benoemen. Bij de plannen voor 1968 werd medegedeeld dat de VVV als steeds bereid is tot adviezen en hulp aan plaatselijke verenigingen die evenementen gaan organiseren. Verder is bij de ANWB en Rijkswaterstaat reeds de aandacht gevestigd op de slechte bewegwijzering vanaf de nieuwe brug over het kanaal in de richting Axel. Ook aan de bewegwijzering naar het centrum van Axel vanaf de invalswegen wil men wat gaan doen. Een groot probleem is nog steeds het tekort aan logies- en pensionruimte om vakantie bezoekers in Axel en omgeving onder te bren gen. Met de gemeente zal overleg worden gepleegd om de verontreiniging van de straten in Axel te gaan bestrijden, bijv. door een actie onder de schooljeugd. Bij de rondvraag werd gepleit voor een goede aanduiding naar het centrum van Axel tijdens de wielerkoersen, zodat ook niet-spotrtlief- hebbers in staat zijn de zaken te bereiken die zij wensen te bezoe.ken, terwijl ook gepleit werd voor het invoeren van seizoen-abonne menten voor de Axelse camping. Tevens werd door een der aanwezigen nogmaals de aan dacht gevestigd op de moeilijkheid tot het verkrijgen van taxi's met name in de week ends. Van de zijde van VVV werd inmiddels een overzichtslijst opgemaakt van de beschik bare taxi's en de openingsuren van de ben zinetankstations in de gemeente. Hierna niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering, waarbij hij ook de heer De Regt directeur van de prov. WV hartelijk dankte voor zijn aanwezigheid op deze jaarvergadering. CARILLONCONCERT Het carillonconcert zal in het teken van Pasen staan. Programma voor zaterdag 13 april 1968 van 3-4 uur 1. Prelude 2. Bretons Passielied 3. Kruislied 4. Lam Gods 5. O Hoofd 6. Christus is opgestanden 7. Paasjubel 8. Lenteliederen Kerkdiensten ZONDAG 14 APRIL 1968 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Gro,te, Wal- straat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 13 - 14 APRIL Dokter Boor. 15 APRIL 2e Paasdag Dokter Kok. OVER DE STREEP GESPROKEN... De verwarrende dtrepensituatie die er tot voor kort heerste is er in niet geringe mate oorzaak van geweest, dat de weggebruiker zich over die strepen totaal geen zorgen maakte, ze zelfs volmaakt veronachtzaamde. Met name het negeren van de middenstreep leidde veelvuldig tot zeer ernstige ongevallen. Hoewel sinds 1 juli van het vorig jaar voor lichting is gegeven over de wettelijke conse quenties van het overschrijden van de door getrokken streep kan een korte samenvatting van belang zijn, temeer daar thans aangeno men wordt dat de weggeb^jiker zich voldoen de vertrouwd heeft kunnen maken met de strepensituatie en er vanaf heden door de politie strenger dan voorheen zal worden op getreden tegen overtreders. Sinds 1 juli 1967 geldt het verbod om een doorgetrokken streep te overschrijden. Dit geldt zowel binnen- als buiten de bebouwde kom. De weggebruiker mag een dergelijke streep onder geen voorwaarde overschrijden zelfs, zoheeft de officier van justitie mr. S. J. van der Hoeven bepaald, als er in het be trokken vak een wegopbreking is dan is de weggebruiker nog strafbaar als hij de streep overschrijdt. Niet alleen betekent de doorge- Tanden blank-Adem ff is Onbetwist de beste tandpasta trokken streep een verbod tot overschrijden, maar ook indien deze over een kruising is doorgetrokken een verbod tot linksafslaan. Ook is, indien voor een uitrit de streep is doorgetrokken, het linksafslaan voor de uit een uitrit komende bestuurder niet meer mo gelijk. Tenslotte heeft de doorgetrokken streep nog consequenties ten aanzien van het par keren, dat ter hoogte van een doorgetrokken streep verboden is, indien Ide vrije ruimte tus sen het geparkeerde voertuig en de streep minder bedraagt dan 3 meter. Indien de rijstrookverdeling geschiedt door twee naast elkaar liggende strepen, dan mogen deze slechts worden overschreden indien de streep onmiddellijk links van de bestuurder een onderbroken streep is. Waar van politiezijde ook nauwlettend op zal worden toegezien is het juiste gebruik van de opstelvakken voor een stoplicht of weg- kruising. Indien in deze vakken pijlen zijn aangebracht mogen bestuurders op de krui sing of splitsing geen andere richting volgen dan die welke door de pijlen is aangeduid, ook al bemerkt men dat verkeerd is voorge sorteerd. Verwisselen van opstelvak is dus niet toege staan. In een dergelijk geval is „een blokje om" de enige juiste oplossing. Is er door middel van strepen op het wegdek een aparte rijstrook voor de bus aangebracht, dan mag die rijstrook alleen door zgn. lijn dienstbussen (eventueel politie-, brandweer- en ziekenwagen) worden gebruikt. Tenslotte dient men bedacht te zijn op de belijning waarmee kunstmatige fietspaden (herkenbaar aan een wit geschilderd fietsje op het 'wegdek) zijn aangegeven. Fietsers en bromfietsers zijn verplicht dit afgescheiden gedeelte te volgen. De overige weggebruikers mogen deze baan beslist niet gebruiken in dien de afscheiding bestaat uit een doorge trokken streep. Is de streep onderbroken dan mag wel van het „fietspad" gebruik worden gemaakt, mits men daar geen fietsers en bromfietsers hindert. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2