Uit onze omgeving Axel BROMFIETSER LICHT GEWOND Disndagmiddag reed L. F. G. uit Gorkum met een personenauto vanaf de Buitenweg de voorrangskruising met de Stationsstraat op. Hierdoor moest de bromfietsbestuurder V. E. uit Axel plotseling remmen, waardoor hij kwam te vallen. E. liep lichte verwondin gen op en de bromfiets werd beschadigd. AUTOBOTSING Zondagavond omstreeks 18.45 uur reed R. P. V. uit Axel vanuit de Catharinastraat de Oude Zeedijk op, hierbij verleende deze geen voorrang aan de van rechts komende per sonenauto bestuurd door J. E. L. uit Goes. Door de botsing die hierdoor ontstond liep een mede-inzittende van V. snijwonden op aan haar been. Beide auto's werden beschadigd. 55-JARIG HUWELIJK Woensdag 3 april vierde het echtpaar J. J. Dieleman-Scheele hun 55-jarig huwelijk. Sedert de ingebruikname van het bejaarden tehuis „De Vurssche" zijn zij hier woon achtig. In de voormiddag bracht de direktie en het personeel het echtpaar een bezoek en er wer den bloemen aangeboden. Ook Burgemeester M. K. van Dijke bracht hen een bezoek om hen met dit feest te fe liciteren. De heer J. J. Dieleman is 73 jaar zijn vrouw J. M. Dieleman-Scheele is 75 jaar, beiden hebben een nog zeer goede gezondheid. 10 Van hun kinderen zijn nog in leven er zijn 20 klein- en achterkleinkinderen. Het was voor de echtelieden een drukke dag, maar in juni wanneer ook de twee kinderen die in Canada woonachtig zijn, aanwezig zijn, zal er een feest ter ere van deze dag worden ge houden. BOOMPLANTING GING NIET DOOR De boomplanting door de leerlingen uit de hoogste klassen der lagere scholen, welke woensdag zou worden gehouden vond geen doorgang. Gezien de bijzonder slechte weersomstandig heden werd besloten deze af te lassen. Wel werd op de scholen gesproken over de be doeling van de boomplanting, dit Dm de jeugd meer begrip te laten krijgen voor de natuur en dit niet te vernielen. Op een later tijdstip zullen de leerlingen een excursiewandeling door het bos maken. PAASVIERING IN 'T TREFPUNT Woensdag 10 april zal in 't Trefpunt een Paasviering voor de bejaarden worden ge houden. De meditatie zal worden verzorgd door Ds. van der Wielen, predikant te Spui. Verder zal deze middag worden gevuld met het voorlezen van een Paasverhaal en een da meskoortje zal deze Paas-bijeenkomst om lijsten. Voor die bejaarden die slecht ter been zijn zal het mogelijk zijn zich op te geven voor de ophaaldienst waardoor ook deze de Paas viering kunnen bijwonen. FILMAVOND IN 'T TREFPUNT De filmavond in 't Trefpunt trok vrijdag een groot aantal bejaarden. Het was voor de eerste maal dat er een film voorstelling werd gegeven met de eigen ap paratuur. Vertoond werden o.a. de films „Zeelandjournaal", „Oogstgebruiken uit het verleden" en „Prinses Margriet is de bruid". De avonden georganiseerd door de aktivitei- tencommissie, vallen bij de bejaarden zeer in de smaak. FILMAVOND IN „DE VURSSCHE" Donderdagavond werd in de eetzaal van „de Vurssche" de speelfilm „Jaontje" vertoond. Deze film is gemaakt naar het bekende toneelstuk van de zelfde naam, geschreven door de heer Cor Schijve. Het was de heer Schijve die vooraf aan de film een uiteenzetting gaf van de film. De inhoud is gebaseerd op het leven in het „Land van Cadzand" van een 50 jaar geleden en speelt in het het dorp Sinte Pier (Nieuw - vliet). Het spel in deze film werd vertolkt door amateur toneelspelers, maar zij wisten door hun spel en het platte dialekt een goed stuk te maken. Verder kan men in deze film genieten van goede zang van het koor dat haar mede werking gaf. De eetzaal was geheel gevuld door de be woners van „de Vurssche" en deze hebben een genotvolle avond aan deze streekfilm be leefd en men zong aan het einde van de film uit volle borst het Zeeuwsch-Vlaams Volks lied Van Deé tot Hontenisse mee met het koor dat de film afsloot. De directeur van „de Vurssche" de heer van Nierop dankte de heer Schijve hartelijk voor het vertonen van deze film. HULDIGING MEESTER VAN DEN BERG Maandag 1 april had de feestelijke huldiging plaats van Meester E. E. van den Berg, die op die dag 40 jaar aan de R.K. School alhier was verbonden. Tegen 9 uur werd de jubilaris met zijn gezin aan de kerk opgewacht en onder jubelgezang van alle schoolkinderen naar zijn plaats ge leid, waarna een H. Mis werd opgedragen uit dankbaarheid door pastoor De Jong, welke gezongen werd door de schoolkinderen. Na afloop van de Mis werden de feestvier ders ontvangen in de hal van de school, die voor deze dag een bijzonder fraai aanzien had gekregen, door de leerlingen zelf gemaakte slingers, tekeningen en vele bloemen. Hier werd een kopje koffie gebruikt en sprak de heer J. Blaakman als voorzitter van het oudercomité de jubilaris toe. Hij prees de jubilaris en stelde uitdrukkelijk dat deze de opvoeding van het kind steeds previleerde boven onderwijs. U bent de tijd al vele jaren voor met de me thode van les geven, aldus spreker. Bij u gaat leerling boven leerstof. Tegen half elf ging men naar het Gezellen- huis voor de huldiging van de meester door de kinderen. Ook hier was de zaal feestelijk versierd, de jubelende kinderen waren getooid met zelf gemaakte feestmutsen. Onder een ereboog en bestrooid met confetti, werden de jubilaris en zijn gevolg naar hun plaatsen gebracht. Na een inleidend woord door het Hoofd der School de heer Boeding, werd de jubilaris toegesproken door pastoor de Jong namens het Schoolbestuur, waarbij de gebruikelijke enveloppe werd aangeboden. Namens het bestuur mocht hij een prachtige vaas met bloemen in ontvangst nemen. Hierna werd hij gecompliteerd namens het gehele personeel en reikte de heer Boeding hem een pracht van een scheerapparaat aan. Klas voor klas kwamen nu de leerlingen op het podium om in de vorm van voordrachten, zang, dans en muziek, de meester te bedan ken voor zijn 40-jarige arbeid aan de school. Daarbij werden de jubilaris nog diverse ca- deaux en zijn echtgenote bloemen aangebo den. O.a. een aktetas en enkele boekwerken. Hierna kwam de heer de Kort, Oud Hoofd Alg. Ledenvergadering Het Groene-Kruis heeft vrijdagavond in het consultatiebureau haar algemene ledenver gadering gehouden. De voorzitter de heer J. Blok zeide in zijn openingswoord dat het voorbije jaar voor het Groene Kruis in Axel een goed verloop had gehad, al was er een kleine achteruitgang in het ledental. De notulen van de vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. Hierna las de secretaris het volgende uitge- breid jaarverslag voor. aiainMiii mmuhb mum ig Mijnheer de voorzitter, dames en heren, Nu we op deze algemene ledenvergadering van Het Groene Kruis weer terugzien op het voorbijgegane jaar 1967 en nagaan wat er zo al in onze vereniging heeft plaats gehad, kunnen we wel vaststellen dat het jaar 1967 in het algemeen een rustig verloop heeft ge had. Wel heeft Het Groene Kruis een groot verlies geleden door het overlijden van de heer Iz. de Feijter, die na vele jaren bestuurs lid van Het Groene Kruis te zijn geweest, in maart 1967 ten grave werd gedragen. Het ledental is in 1967 verminderd met 43 leden en liep terug van 1503 leden per 1 ja nuari tot 1460 op 31 december 1967. Het verloop van het ledental kan als volgt worden samengevat. Overleden zijn 12 leden. Vertrokken naar een andere gemeente 35 le den. Intrek genomen in de Vurssche hebben 32 leden en bedankt hebben 14 leden. De leden die hun intrek hebben genomen in het bejaardentehuis moesten worden afgeschre ven, daar zij in het bejaardentehuis een vol ledige verzorging genieten. In totaal werden van de ledenlijst afgevoerd 93 leden. Aan nieuwe leden werden geboekt 50 leden zodat er een vermindering was van 93 50 43 leden. Dat er in 1967 toch nog 50 nieuwe leden zijn ingeschreven is mede te danken aan het goede werk van onze bode-inkasseerder, de heer G. Beeldens. We zeggen hem hiervoor hartelijk dank. De contributie werd in 1967 verhoogd van 10,— tot 12,— per jaar, wat zeker nog niet hoog is. Onze vereniging behoort met een contributie van 12, - nog tot de Groene Kruisverenigingen met de laagste contributie, in ons land. Toch is het bestuur van mening dat ondanks de steeds stijgende kosten, contributieverhoging de eerstvolgen de jaren niet nodig zal zijn. De rekening over 1967 geeft een batig saldo van 236,36. Dit is niet veel, maar gezien de onvoorziene toch niet geringe uitgaven, een alleszins bevredi gend resultaat. Een uitvoerig overzicht van ontvangsten en uitgaven hoort u straks van de penningmeester. De bestuursvergaderingen welke werden ge houden hadden alle betrekking op de gewone der school waarmee meester van den Berg ruim 31 jaar heeft samengewerkt naar voren. Deze memoreerde nog eens de kwaliteiten van meester van den Berg als onderwijzer en hoopte ook nog getuige te mogen zijn van zijn afscheid op zijn 65-jarige leeftijd. Na afloop sprak de heer van den Berg een dankwoord tot ieder die had meegewerkt om hem deze onvergetelijke dag te bezorgen. Aan de uitgang van de zaal werden alle kinderen nog eens getracteerd. In de namiddag was het aan huis van de jubilaris een drukte van belang, ofschoon er geen officiële receptie werd gehouden, was het een gaan en komen. De woning was een bloemenzee geworden. Het zal de heer van den Berg ongetwijfeld veel voldoening hebben gegeven, bemerkt te hebben dat velen in Axel hem nog niet zijn vergeten. UITVOERING VAN 'T MOZAÏEK Ondanks de matige belangstelling voor de uitvoering in het Gezellenhuis van 't Mozaiek kan men zeggen dat het een geslaagd optre den was, Onder regie van Johnny van Overmeeren werd het blijspel „Moderne puzzels" van Wim Bischet in een fris decor van Jaap van der Veldt ten tonele gebracht. Na elk bedrijf kregen de spelers een warm applaus. Veel bijval oogstte ook het optre den van de volksdansgroep onder leiding van E. Sorber met een aantal dansen uit diverse landen. De medewerkers verdienden onge twijfeld meer belangstelling van het Axelse publiek. AUTO GESLIPT Donderdagavond omstreeks 8.30 uur is de heer J. H. uit Terneuzen met zijn personen auto op de Zuidsingel geslipt en vervolgens tegen een lichtmast terechtgekomen. De ver lichting op de Zuidsingel viel hierdoor uit, doch deze werd in een minimum van tijd weer in bedrijf gesteld. De achterzijde van de auto werd zwaar be schadigd, evenals de lichtmast. VOOR BABY'S HUIDJE van Het Groene Kruis gang van zaken in de vereniging. Op de dis trictsvergaderingen in april 1967 te Terneu zen en oktober te Biervliet was een afvaar diging van ons bestuur aanwezig. Ook op de algemene vergadering van de Prov. Zeeuwse Ver. Het Groene Kruis, welke dit jaar in Terneuzen werd gehouden waren wij vertegenwoordigd Zr. Geleijnse heeft evenals vorige jaren ook in 1967 weer een week lang als hoofdzuster de scepter gezwaaid op het hospitaalschip voor chronische zieken, de Henri Dunant. De zuster heeft het gehele jaar haar werk voor het Groene Kruis kunnen verrichten. Zij heeft dit gedaan tot volle tevredenheid van ieder die met haar heeft te maken ge had. We willen van deze plaats onze welge meende dank betuigen aan Zr Geleijnse voor het vele werk door haar verricht. Dat dit werk zich niet meer alleen bepaald tot het geven van wasbeurten moge blijken uit de volgende cijfers. Het aantal ziekenbezoeken bedroeg in 1967 2801; Bezoeken voor het kleuterbureau 86; Bezoeken voor het zuigelingenbureau 253; Voor de rheumabestrijding 66 bezoeken aan 16 gezinnen. Voor de T.B.C.-bestrijding 52 bezoeken aan 18 gezinnen. Aan 60 gezinnen werden in totaal 148 verplegingsartikelen uit geleend. Het kleuterbureau hield 11 zittingen met 240 consulten waarbij 96 nieuw ingeschrevenen. Het zuigelingenbureau hield 22 zittingen met 850 consulten waarbij 85 nieuw ingeschreve nen. Voegen we hierbij nog dat de zuster ook verschillende keren 's nachts werd geroepen voor het verlenen van een laatste dienst, en assisteert bij het vaccineren van de school kinderen, bij de sportkeuringen enz. dan krijgt u al enigszins een beeld van de vele facetten der volksgezondheid waarbij Het Groene Kruis is ingeschakeld. Nog veel te weinig zijn de leden hiermee bekend. Nog te weinigen weten wat er voor hun 12, - contributie per jaar gedaan moet worden en ook voor ieder van hen - zo nodig - ge daan zal worden. Daarom is het jammer dat elk jaar weer gelukkig maar enkele - mensen als lid van Het Groene Kruis bedan ken. En waarom Wij houden het op onbe kendheid met het Groene Kruiswerk. Want er bedanken leden waarvoor de 12, con tributie zeker geen te zware last is. Het be stuur hoopt en vertrouwt er op dat steeds meer mensen het grote belang van Het Groe ne Kruis zullen gaan inzien. Dit is nog een vereniging met particulier initiatief, uiteraard met steun van de overheid. Gelukkig kunnen wij op de volle medewerking van het Ge meentebestuur rekenen en is ook voor 1968 een subsidie toegezegd gelijk aan 50% van de contributiegelden. We zijn hiervoor het gemeentebestuur erg dankbaar. De samenwerking met onze zustervereniging Het Wit-Gele Kruis is goed. Het voor elkaar waarnemen tijdens de weekends en vakantie's verloopt zeer vlot. Ook verloopt de samen werking met het kraamcentrum zeer goed. Dames en heren, rest mij nog enkele medede lingen van financiële aard. Het consultatie bureau werd ook in 1967 verhuurd aan Dr. van Gelder internist te Terneuzen voor het eenmaal per week houden van spreekuur. Ook geeft Mej. Witkamp spraaklessen in het gebouw en worden er de sportkeuringen ge houden. De E.H.B.O.-lessen enz. vinden er eveneens plaats. Aan de Nutsspaarbank te Vlissingen was op 31 december 1967 nog verschuldigd een be drag van 6.000,- Dit is een hypothecaire lening oorspronkelijk groot 30.000, - Aan de A.N.V. Het Groene Kruis te Ut recht was nog verschuldigd een bedrag van 6.750,-. Deze lening is renteloos en was oorspronkelijk groot 10.000, - Genoemde leningen werden destijds in 1954 gesloten voor de bouw van het consultatiebureau. Dit is wel het belangrijkste wat over 1967 om trent het wel en wee van onze vereniging Het Groene Kruis te vertellen is. Moge het jaar 1968 ons alles geven wat nodig is om onze vereniging te leiden en te besturen. Daarbij rekenen wij op de steun van al onze leden. Helpt allen mee om Het Groene Kruis zo sterk mogelijk te maken en te houden. Dames en Heren ik dank u voor het aanhoren van dit drie en vijftigste jaarverslag van Het Groene Kruis. Het aftredend bestuurslid de heer A. van de Broeke werd bij acclamatie herkozen. In de vacatures van wijlen Iz. de Feijter en het bedanken als bestuurslid van de heer L. P. Bakker werden gekozen de heren A. P. de Ruijter en J. Quist. Bij het aftreden van de heer Bakker stond de voorzitter even stil, deze was vanaf de oprichting 53 jaar geleden bestuurslid ge weest en had altijd zijn werk voor Het Groe ne Kruis met grote liefde gedaan. Hij was altijd zeer actief in het werven van leden waarvoor we hem hier onze dank wil len brengen. Na de rondvraag waarin enkele vragen wer den gesteld en tot tevredenheid door de voor zitter werden beantwoord sloot deze de 53e jaarvergadering van Het Groene Kruis waar voor maar geringe belangstelling bestond. Kerkdiensten ZONDAG 7 APRIL 1968 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul. Geref. Kerk (Kerkdreef) 9.30 en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Viering H. Avondmaal. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. Heemskerk, 's morgens openb. belijdenis, in beide diensten viering H. Avondmaal. 12 April (Goede Vrijdag) 's avonds half 8 Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Gro.te, Wal- straat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 6 7 APRIL Dokter Kok. Terneuzen 14-jarige autobestuurder maakte brokken Zaterdagmorgen omstreeks tien uur reed de 14-jarige P. A. W. uit Terneuzen met een personenauto van de firma Tollenaar uit de Dokweg de Axelsestraat op. De autobestuurder C. J. van M. uit Ter neuzen, die uit de richting van de Axelse- brug kwam, werd door de knaap als eerste slachtoffer aangereden, ten gevolge waarvan de auto zwaar werd beschadigd. Vervolgens kwam de jongeman op het fiets pad in botsing met mevr. M. H. M. - O. F. Tenslotte kwam de jeugdige W. na een muur tje te hebben geraakt tegen de voorgevel van de in de Axelsestraat staande woningen 147 en 149 tot stilstand. De materiële schade was aanzienlijk. Dokter Van de Griek verleende eerste hulp aan de betrokken dame en liet haar voor verdere behandeling naar het Julianaziekenhuis over brengen. Aanrijding Op het kruispunt Guido Gezellestraat - Frederik van Eedenstraat te Terneuzen ver leende zondagmorgen de Belg C. G. uit Ste- kene, als bestuurder van een personenauto, geen voorrang aan een auto, bestuurd door F. M. de J. uit Axel. Beide wagens werden totaal vernield. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De Belg kwam uit de rich ting Axel en wilde op 't kruispunt links af slaan. De Nederlander reed rechtdoor in de richting Axel.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2