Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 6 APRIL 1968 82e Jaargang no. 28 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Burgemeester Van Dijke plaatste hoeksteen in Cultureel Centrum te Axel Het stichtingsbestuur, hoewel bijzonder verheugd over de snelle tot stand koming van het bouwwerk, meende deze plechtigheid eenvoudig te moeten houden en zo was dan ook slechts een klein gezel schap bij dit burgemeesterlijke metselwerk aanwezig B. en W. en raadsleden van de ge meente Axel, de leden van het algemeen bestuur van de stichting, de directeur van de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht, de Directie van de N.S.M. te Sluiskil en vertegenwoordigers van direc tie en uitvoerend personeel van de aannemer de Fa. Kor- teweg te Breda. In zijn welkomstwoord in de raadzaal zei burgemeester Van Dijke, dat het ondanks de minder gunstige weersomstan digheden een feestdag was voor Axel. Het is minder dan acht maanden geleden, dat de gemeenteraad zijn fiat gaf aan de stichting van het cul tureel centrum en nu wij de hoeksteen plaatsen, is de bouw reeds ver gevorderd. In plan aan- het oorspronkelijke zijn enkele wijzigingen gebracht. Het is mogelijk ge bleken er een zaalruimte van 14 x 8 meter bij te bouwen, welke voor de jeugdactivitei- ten kan worden gebruikt. De toneeltoren is op advies van de deskun dige twee meter verhoogd. De toneelzaal zal plaats bieden aan 400 tot 450 bezoekers. Ver der is er 'n voordrachtzaal met 100 zitplaat sen. Daarnaast zal men er een vergaderlokaal, een ruime foyer en een café-restaurant aan treffen. Deze ruimere opzet heeft natuurlijk finan ciële gevolgen gehad, zodat wij nog niet over voldoende middelen beschikken voor de ge hele inrichting, aldus de burgemeester. Het ligt in de bedoeling hiervoor een aktie op touw te zetten onder de Axelse bevolking. Binnen enkele weken zullen de verhuurvoor waarden worden vastgesteld. Aan de Axelse verenigingen zal vermoedelijk een reductie van 50% worden verleend. Er is reeds een overeenkomst met een pachter voor de exploitatie, n.l. de heer Reinerie uit Gouda, die reeds per 1 mei naar Axel zal komen. Er is wel eens gevraagd of het niet te veel van het goede wordt. In Terneuzen een schouwburg en in Axel eveneens een cultureel gebouw. Wij menen dat er geen sprake is van concurrentie. In Terneuzen gaat het om een schouwburg. Bij ons zal het ook moge- lijk zijn het gebouw als congrescentrum te gebruiken. Er is reeds overleg met Terneuzen om de activiteiten te coördineren. Het lag in de bedoeling de opening vast te stellen in september van dit jaar. Misschien kan dat, want we zijn met de bouw drie we ken voor op het werkschema. Het eerste ver huurcontract is reeds gemaakt. Het betreft het optreden van Wim Sonneveld met zijn cabaret op 25 september a.s. Na de inleidende woorden van de burge meester begaven de genodigden zich naar het bouwwerk, waar de architect de heer Rooden- burg nog even het woord nam om enkele me dedelingen te doen betreffende de werkzaam heden, waarna hij de burgemeester verzocht de troffel ter hand te nemen. Als een volleerd metselaar bracht de burge meester de gewenste hoeveelheid specie aan, waarna hij de hoeksteen op zijn plaats bracht. Mevr. Van Dijke-Van Dijk kreeg van de architect bloemen aangeboden. Ir. Van der Zwaard bood namens de Firma Korteweg de burgemeester een herinneringstroffel aan. Hierna bracht het gezelschap in groepjes een bezoek aan het gebouw. HET INDUSTRIEWATER-DRAMA Nog dagelijks kunnen wij in de provinciale dabladen nieuws lezen over de droeve situatie bij de N.V. Industriewatervoorziening, helaas een dochtermaatschappij van de Zeeuwsch- Vlaamse Waterleidingmaatschappij Helaas schreven we, want alle uiteenzettin gen met de strekking van „wij hebben zo ons best gedaan en kunnen het toch ook niet helpen" ten spijt blijkt op dit moment het jaarlijkse tekort toch zo'n 5-5,5 miljoen gul den te bedragen. En wanneer wij dat eens omrekenen op onze Zeeuwsch-Vlaamse be volking, dan betekent dit dat voor elke in woner jaarlijks aan dit tekort het slordige bedrag van zo'n 50 gulden valt bij te passen, of wel per gemiddeld gezin ca 175 gulden per jaar. Natuurlijk zal het zo ver niet ko men, maar uiteindelijk zullen de rijks- en gemeentelijke bijdragen toch ook uit de be lastinggelden van de Nederlander moeten komen. Gevreesd zal toch wel moeten wor den dat naast de verhoging van de drink watertarieven door verminderde subsidie van de overheid hierop, er toch wel een flink be drag extra ten laste van de particuliere wa terverbruiker gaat komen, wanneer het mi nisterie van Economische Zaken niet bereid mocht blijken de tekorten volledig voor zijn rekening te nemen. Volgens de directeur van de industriewater voorziening, ir. G. P. M. Dikötter, heeft de Amerikaanse directie van Dow Chemical de prognoses van de afname van industriewater teruggedrukt. Hij zei dit maandag tijdens een persconferentie. Dow Chemical Nederland N.V. deelde in mei 1966 mee, dat een ver bruik van 24 miljoen m3 per jaar reeds zou worden bereikt in 1970 of 1971. Kort daarna bevestigde Dow schriftelijk dat in 1967 zes miljoen m3 water zou worden afgenomen en in 1968 acht miljoen m3. In december van dat jaar kwam de mededeling dat de Ameri kaanse bedrijfstop niet met de voorgestelde afname akkoord ging. Het bedrijf zal in 1970 „slechts" ruim zeven miljoen m3 water af nemen. Ir. Dikötter zei dat het vertrouwen dat de directie van de industriewatervoor ziening in Dow Chemical had gesteld, was beschaamd, maar dat men deze fabriek moei lijk verwijten kon maken. „Wie er bij Dow Chemical een contract mag afsluiten, is niet duidelijk", zo zei hij. Ir. Dikötter zei in de veronderstelling te hebben geleefd dat Dow Terneuzen een Nederlandse directie zou krijgen, zoals vroeger deN.S.M. die had gekregen, die vèr gaande bevoegd heden zou hebben. Deze verwachting was niet bewaarheid. Momenteel neemt Dow Che mical vijf miljoen m3 per jaar af. Dat is ruim anderhalf miljoen m3 méér dan in het con tract is vastgelegd. INVESTERINGENSTOP Alle investeringen werden stopgezet, toen bekend werd dat Dow Chemical veel minder water zou gaan afnemen. Ir. Dikötter zei dat de onrendabele investering inderdaad tussen 80 en 90 miljoen zal liggen, indien er tot het jaar 2005 niet méér water dan vandaag zou worden afgenomen, wanneer er dus geen nieuwe industrieën zouden bijkomen en de waterprijs op het niveau van Antwerpen en Rotterdam zou moeten worden gehouden. Dat zou, wanneer men geen enkele subsidie in de berekening betrekt, neerkomen op een jaar lijks exploitatieverlies van 5 miljoen gulden. HISTORISCH OVERZICHT De heer J. Mijs, president-commissaris, zei in z'n historisch overzicht dat de besprekin gen tussen de gouverneur van Oost-Vlaan- deren en de Belgische regering over het op vangen van Belgisch oppervlaktewater aan het eind van 1964 waren vastgelopen. In 1956 had de Belgische minister van land bouw zich akkoord verklaard met dit Neder landse voorstel. In 1961 werd een begin ge maakt met het eerste bekken. Het lag toen in de bedoeling vier bekkens te bouwen met een totale capaciteit van 16 miljoen m3, waar door de totale waterproduktie in Zeeuwsch- Vlaanderen op ongeveer 20 miljoen m3 zou zijn gebracht. Maar tevens was er toen spra ke van dat de helft van die 16 miljoen m3 aan België zou worden teruggeleverd. 50 MILJOEN Omdat ook de spaarbekkens de waterbehoef te niet zouden kunnen dekken besloot de in dustriewatervoorziening tot het leggen van de zinkers door de Westerschelde. „Maar we zijn niet helemaal als „onnozelaars" te werk gegaan", aldus de heer Mijs. De plannen wer den eerst aan het ministerie van economische zaken voorgelegd om een waarborg voor de subsidiëring te krijgen. De staatssecretaris deed de subsidietoezeg ging in juni 1966 en voegde eraan toe „Uiteraard is mijn toezegging gebonden aan de voorwaarde, dat de voorgestelde werken in hun totaliteit worden uitgevoerd en wel zo danig, dat de indusriële watervoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gewaarborgd". Dit laatste betekent dat de plannen gericht moeten blijven op een suppletie van 50 mil joen m3 per jaar, waarvoor het rapport van 1965 de basis vormde voor de gevoerde be sprekingen tussen economische zaken en de provincie. Omdat de Gasunie buizen door de Wester schelde ging leggen en het veel goedkoper was de waterleidingbuizen gelijktijdig te leggen, besloot de N.V. tot de investering van 32 miljoen gulden, die op dat moment wel te zwaar was, maar daarna nooit lager had kun nen zijn. VASTGELOPEN Over het vastlopen van de besprekingen met de Belgische regering was men in Oost- Vlaanderen, dat al akkoord was gegaan met de regeling, een „tikkeltje verontwaardigd" zoals de heer Mijs zei. De in de loop van 1965 benoemde watercommissaris had ge adviseerd het Antwerpse industriegebied te gaan voorzien met water uit dit gebied in plaats van water uit de Ardennen. Daarom is men momenteel bezig met de aanleg van een proefbekken bij Kluizen. Ir. Diköter zei van mening te zijn dat dit bekken geen invloed zal hebben op de renta biliteit van de Braakmanbekkens. Het buizenstelsel door de Westerschelde bij Saeftinge heeft een capaciteit van 50 miljoen m3 per jaar. De heer Mijs zei dat er met de provincie Brabant was afgesproken dat er jaarlijks 10 miljoen m3 zou worden geleverd. Dat nu slechts 5 miljoen m3 per jaar door de buizen stroomt, vindt zijn oorzaak in de ver groting van de waterbehoefte in Noord-Bra bant zelf. Het dagblad „De Stem" meent uit deze pers conferentie zelfs te moeten concluderen dat de top van de Waterleidingmaatschappij de za ken zo ziet dat Zeeuwsch-Vlaanderen eigen lijk een pluim verdient voor de voortreffelijke wijze waarop hier de watervoorzening is ge regeld. Wij laten deze conclusie graag voor rekening van dit dagblad, maar wij geloven wel dat het de spijker op de kop slaat wanneer het hier mee wil aanduiden dat directie en commis sarissen zich nog steeds niet bewust zijn van de ernst van hun falen en van het foutieve in hun beleid, wat niet alleen in het groot maar ook in het klein al jarenlang is inge vreten, waardoor men blijkbaar zo gewend is aan een verkeerd uitgangspunt dat men alle besef hiervoor is kwijtgeraakt. De Waterleidingmaatschappij is een semi- overheidsbedrijf met een monopolie positie, dat zijn diensten levert aan alle inwoners. Het dient daarom in elk opzicht zich bewust te zijn van zijn verantwoording ten opzichte van die burgers en van de besteding van hun bijdragen. Het is te hopen, dat de aandeelhouders i.e. de vertegenwoordigers van de gemeenten hier op nog eens nadrukkelijk zullen wijzen, en dat uiterste zuinigheid bij het beleid van deze maatschappij is geboden. Wat de te verwachten ontslagen betreft blij ken directie en commisasrissen ondertussen ook tot een menswaardiger standpunt te zijn gekomen. Men wil thans de regelingen toe passen zoals die gelden voor overheidsperso neel en de ontslagen doen ingaan per 1 aug. Voor de betrokkenen een verbetering al is het te hopen dat de heersende onzekerheid ook snel zal verdwijnen en eenieder bij dit bedrijf zal weten waar hij aan toe is. De bon den zijn overigens hoopvol gestemd over de weg die men thans bij de regeling van deze ontslagen is opgegaan. Ver keersver wi kkel i ngen rondom het kanaal Voor al diegenen die Terneuzen bezoeken of passeren is het ontegenzeggelijk een enorme verbetering dat de beide bruggen binnen de stad overbodig zijn geworden. Rijkswaterstaat of de sloper hebben echter blijkbaar nu zo'n enorme haast met het ver wijderen van de bovenbouw van deze brug gen, dat geen dag gewacht kan worden. Maar slopen valt ook nog wel eens tegen, en zo bleek de Hoekse brug zich hevig te ver zetten tegen zijn liquidatie. Wat men hoopte in een nacht te klaren, werd een langer kar wei, maar het zou en moest gebeuren. Gevolg zaterdagochtend werd het verkeer over deze brug afgesloten. „Wanneer u in Terneuzen aan de Westzijde zijn moet rijdt u maar even rond over St. Anna en de nieuwe brug ten noorden van Sluiskil". Overigens wilde net op dat moment het pech- duiveltje dat bij deze brug het draaimechanis- me defect raakte door een scheur in een van de opzetstukken, zodat weggebruikers daar gearriveerd de goed bedoelde maar minder prettige raad kregen om maar even via Sluis kil, Sassing en Westdorpe naar Sas van Gent te rijden, waar dan de enige op dat moment functionerende brug over het kanaal lag. Ijlings werd daarna de oude brug bij Sluiskil - die men maandag j.l. wilde gaan slopen - weer in gereedheid gebracht, de afsluithekken bij de nieuwe brug werden weer terugge plaatst, en de nieuwe wegwijzers afgedekt en gedoofd, zodat velen tot hun verbazing zon dag weer de oude route reden via Sluiskil. Ook de bemanning van de pont kreeg enkele dagen vaarvrij, en de Sluiskillenaren waren blij weer een week van de oude vertrouwde Minister Lelybrug gebruik te kunnen maken, die toch een onmisbare schakel blijkt geweest te zijn in hun dorpsgemeenschap. De storing in de nieuwe brug bleek van vrij ernstige aard te zijn, want alhoewel men eerst verwachtte dat de brug een of enkele dagen buiten gebruik zou zijn, is dit ondertussen praktisch tot een week geworden. Eerst vrij dagochtend kon de brug weer draaien en voor het verkeer opengesteld worden. Tenslotte nog een waarschuwing De sloop- drang is nu ook al tot de Axelse brug in Ter neuzen doorgedrongen, en wanneer u er over rijdt spatten de vonken van de slopers in het rond. Wanneer u dus thuiskomend bescha digingen aan uw kleding of aan het lakwerk van uw auto ontdekt, dan weet u hoe het komt I AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 3,75.. Andere plaatsen 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en administratie: Axel, Markt 12, tel. (01155) 1246 en 1646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. Donderdagmiddag heeft burgemeester Van Dijke als voorzitter van het stichtingsbestuur van het Axelse Cultureel Centrum een hoek steen geplaatst, die de bouw van het Centrum sgboliseert.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1