Uit onze omgeving Axel DIA-AVOND IN ,,'T TREFPUNT" Vrijdagavond is er in de recreatiezaal van 't Trefpunt op uitnodiging van de Aktivitei- tencommissie door de heer R. Krusifikx een dia-vertoning gehouden over de natuur en het leven op Curacao. De heer Kruisifikx die een maand op dit Antilliaanse eiland op bezoek was geweest had een groot aantal fraaie kleurendia's ge maakt welke hij hier voor de bejaarden ver toonde. dia's en besprak het leven op Curacao. De dia's en besprak het leven op Curaqua, de stad Willemstad wat vroeger de hoofdwoon plaats was is nu voor het grootste gedeelte veranderd in winkel, kantoor en handels plaats. Het woongebied heeft zich verplaatst naar andere plaatsen op het eiland rondom de vele baaien en vele andere mooie plaatsen op het eiland. De heer Kruisifikx zei dat er hier geen rassendiscriminatie bestaat en de Antillaanse bevolking heeft een zeer grote belangstelling voor Nederland en weet hier over dan ook veel meer dan de Nederlander over de Antil len. De voorzitter van de aktiviteitencommissie de heer L. Dieleman dankte de heer Kruisifikx hartelijk voor het verzorgen van de gezellige en zeker leerzame avond. R.K. JEUGDHAVEN AXEL DRAAIDE DE ROLLEN OM Hoewel de leiding van R.K. Jeugdhaven Axel zich gewoonlijk tot de jongeren richt als het om ontspanning of vermakelijkheid gaat, had men besloten op 15 maart de rollen eens om te draaien en i.p.v. de jeugd de ouderen eens een gezellige avond in de jeugdhaven te be zorgen. Er werd op deze avond dan ook geen enkele jeugdige of vrijgezel verwacht, want het antwoord luidde „Eerst getrouwd, dan pas toegang." Voor deze gelegenheid was een 12 man sterk Tiroler-orkest uit Sprundel speciaal naar Axel gekomen. Om 8 uur stroomde het Gezellen- huis dan ook vol en onder het motto „Agge mar leut et" en „Moeders wil is wet" werd de stop van het vat gedraaid dat boordevol was met Axelse en Brabantse leute. Te vlug vlogen dan ook de uren om. Toen de Aal moezenier van R.K. Jeugdhaven Kapelaan Hermans tot slot nog een woordje sprak ver keerde ieder in een stemming van we gaan nog niet naar huis. De aalmoezenier maakte dan ook bekend dat, aangezien de ouders op deze avond bewezen hadden zich in R.K. Jeugdhaven net zo oppassend en goed te kunnen gedragen als de jeugd, de leiding be sloten had meer dergelijke avonden te orga niseren. Deze mededeling werd dan ook op een daverend applaus onthaalt en met een vrolijke polonaise werd rond middernacht het feest besloten. FILMAVOND IN 'T TREFPUNT Op vrijdag 29 maart zal in 't Trefpunt een film-avond voor de bejaarden worden gehou den. Deze geluidsfilm zal worden gedraaid met een onlangs aangekocht eigen filmapparatuur, zodat te verwachten is dat meerdere film avonden zullen worden gehouden. Deze avond vangt aan om 7.30 uur. CURSUS BOOGLASSEN TE AXEL Onder auspiciën van de Commissie Agra risch Vakonderwijs in Zeeland werd in de praktijklokalen van de Chr. Technische School te Axel een cursus booglassen voor beginners gehouden. Aan deze cursus werd deelgenomen door 40 leerlingen. Aan het examen namen 37 leerlingen deel, die allen slaagden. De cursus stond onder toezicht van de heer M. 't Gilde, direkteur der Chr. Technische School te Axel. De cursus zelf werd gegeven door de heer L. A. Verhulst te Axel. Geslaagd zijn de volgende leerlingen Joseph de Block, Koewacht; Krijn Dekker, Zaamslag; Leo Ferket, Zuiddorpe; Frits Goethals, Westdorpe; Harold Goethals, West- dorpe; Alphons d'Hert, Zuiddorpe; Gerardus Schout, Heikant; Theo de Vliegher, Koe wacht; Bernard van Acker, Axel; Adriaan Hamelink, Terneuzen; Gerard Lammens, Westdorpe; Cornelis de Putter, Axel; Petrus Serrarens, Westdorpe; George Soethaert, We.tdorpe; Aloysius de Bruycker, Ossenisse; Hector Burm, Nieuw Namen; Aarnout de Feijter, Kloosterzande; George Hermans, Os senisse; Jacobus Quaak, Kloosterzande; Ja cobus Serrarens, Ossenisse; Karei Steyaert, Terhole; Dick Vogelaar, Kloosterzande; Pie- ter Dieleman, Zaamslag; Pieter Dieleman, Sluiskil; Abraham Haak, Zaamslag; Krijn van Hoeve, Zaamslag; Jan Koster, Zaamslag; Jan de Pooter, Spui; Adriaan Scheele, Axel; Martinus Wieland, Zaamslag; Adriaan Die leman, Axel; Florus Dieleman, Axel; Jan Dieleman, Axel; Aarnout de Feijter, Axel; George Moorthamer, Axel; Johannus Murre, Axel; Jaspert Verplanke, Axel. INSTALLATIE KADERKLAS NAT. RESERVE Door het Hoofd Nationale Reserve Zeeland, de Majoor Jhr. D. C. Valckenier von Geusau is op 19 maart een kadercursus geïnstalleerd voor personeel van het 436e Peloton Na tionale Reserve, welk peloton bestaat uit re servemilitairen van o.a. de gemeente Axel. Wegens uitbreiding van dit peloton worden uit eigen personeel geschikte kaderleden op geleid. Deze kaderopleiding zal worden ver zorgd door de Axelse Sergeant-instructeurs Van Meurs en Buyze, terwijl het geheel onder leiding staat van de Pelotons Commandant de Sergeant-Majoor Riekwel. Deze Pelotons kadervorming zal ongeveer een jaar in beslag nemen. BESTUURSMUTATIES PLATTELANDSVROUWEN AFD. AXEL Dinsdagmiddag kwam het bestuur van de Plattelandsvrouwen afd. Axel bijeen om de functies van de nieuwe bestuursleden in te delen. Mevrouw P. de Feijter-de Regt zal mevrouw C. van de Bosse-Meijers opvolgen als secre- aresse. Mej. A. de Feijter wordt belast met het financiële gedeelte voorheen vervulde mevrouw M. Haak-Muller deze functie. Het presidentschap van mevrouw C. van Dijke- van Dijk blijft gehandhaafd. Tot vice-presi dent is benoemd mevrouw M. Verstraeten- Scheele. HANNY SIJS BEHAALDE DE ZWARTE BAND Onze stadgenoot Hanny Sijs van de Sport school De Moor is het gelukt om als eerste Zeeuws-Vlaamse junior judoka de zwarte band te behalen. In de te Eindhoven gehouden examens slaagde Hanny Sijs er in 3 punten te behalen wat hem de zwarte band opleverde. Voor Sijs en de Sportschool De Moor een fraai sukses. POLITIEKE AVOND Op dinsdag 26 maart organiseert de afdeling Axel - Zaamslag van de Plattelands Jonge- rengemeenschap en de Chr. Plattelandsjonge ren een politieke avond te Koewacht. Op deze avond zal de heer H. Koekkoek van de Boerenpartij en lid van de Tweede Kamer spreken. De avond wordt gehouden in de zaal van de heer A. de Schepper, Nieuwstraat 103. De aanvang is gesteld om 19 uur. Het ligt in de bedoeling van deze jongeren organisaties meer van dit soort avonden te gaan organiseren waar prominente politieke figuren het woord zullen voeren. Deze bijeenkomsten zijn voor ieder toeganke lijk. LEZING VOOR SCHEIDSRECHTERS IN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN TE AXEL Donderdagavond kwamen de scheidsrechters uit Oost Zeeuws-Vlaanderen in de kantine van de v.v.-,,Axel" bijeen. Voor deze avond waren ook uitgenodigd de clubbestuurders en jeugdleiders. De voorzitter, de heer M. C. van der Linde uit Terneuzen, sprak zijn vreugde uit over de grote belangstelling. Hij heette in het bij zonder welkom de heer F. J. van Veen uit Amsterdam, die de verre reis had gemaakt om op deze avond te spreken over „het scheidsrechteren" zoals de heer Van Veen het uitdrukte. De heer Van Veen die zelf 23 jaar scheids rechter is geweest en zevenmaal in het buiten land optrad, gaf vele voorbeelden uit de prak tijk. Een goede scheidsrechter moet aan tal van punten voldoen, n.l. grondige kennis der spelregels, uitrusting en houding moeten cor rect zijn, goede voorbereiding, goede con ditie, taktiek van optreden en leiding geven. Er zijn drie soorten van leiders dictatoriale, de alles-mag-leiders en de democratische lei ders. De eerste groep is nooit goed. De alles-mag- leider zal altijd in moeilijkheden komen, daar hij geen leiding geeft. De democratische lei der is de juiste, al zal ook hij wel eens krach tig moeten optreden. De taak van een scheidsrechter is het bewust zijn dat men een dienende taak heeft te ver richten. Men is vertegenwoordiger van de K.N.V.B. en men zal dan ook een houding moeten innemen die koninklijk is. Er moet voor gezorgd worden dat de wedstrijd een ordelijk verloop heeft. Hij heeft een tweele dige taak, waken over de lichamelijke en geestelijke zorg van de spelers. Het grootste nadeel bij de scheidsrechters is een slechte conditie, men kan dan nooit ten volle het spel volgen. Veel scheidsrechters hebben een angst voor het strafschopgebied, waar men ze alleen vindt bij het nemen van hoekschoppen, maar juist in dit gebied is zijn aanwezigheid meest al noodzakelijk. Te veel wordt de bal gevolgd zonder dat men de spelers observeert. Spreker zei na de wedstrijd Real Madrid - Feijenoord nooit meer naar een cupwedstrijd te hebben gekeken. Dit soort voetbal is een anti-propaganda voor de voetbalsport. Wan neer er in de week een cupwedstrijd op de t.v. is geweest, is het weekend daarop het aantal strafzaken 10 tot 15% hoger dan an ders. Een bewijs dat deze wedstrijden geen propaganda zijn. Veel wordt gesproken over spelverruwing, maar de scheidsrechter heeft door zijn lei derschap de gelegenheid verruwing tegen te gaan. De heer Van Veen besloot zijn inleiding met te zeggen „Het is een mooie taak, vooral als men zijn eigen tekortkomingen ziet". De heer Van der Linde dankte de heer Van Veen voor zijn nuttige lezing en bood hem een ingelijste foto aan van een stukje Zee land. De aanwezige scheidsrechters hebben voor deel kunnen putten uit deze inleiding. Kerkdiensten ZONDAG 24 MAART 1968 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. M. van Dooren van Vlaardingen. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grofe, Wal- straat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 23 - 24 MAART Dokter Boor. Grote schade na botsing Grote materiële schade ontstond door een botsing van twee personenauto's op de krui sing rijksweg 60 en Absdaalseweg onder Hulst. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. W. H. uit Berchem (België) verleende geen voorrang aan J. S. uit Rotterdam. Beide wa gens moesten worden weggesleept. EERSTE KIEVITSEI IN ZEELAND De 24-jarige Axelse douaneambtenaar H. Westenbrink heeft zondag bij grenspaal 281 onder Sint Jansteen - om in vaktermen te blijven - het eerste Zeeuwse kievitsei ge vonden. Dat gebeurde bij de uitoefening van zijn dienst in de Sint Jansteenpolder, op enige afstand van het dorp. Begin deze week hoorde de Axelaar via het gemeentehuis dat zijn vondst de eerste van die aard was in de provincie. Donderdagmiddag heeft de heer Westenbrink - in gezelschap van Axels burgemeester, de heer M. K. van Dijke het ei overhan digd aan de Commissaris der Koningin, mr. J. van Aartsen. Prinses Beatrix in verwachting BABY TWEEDE HELFT VAN SEPTEMBER VERWACHT Namens prins Claus en prinses Beatrix heeft de rijksvoorlichtingsdienst dinsdagavond me degedeeld, dat prinses Beatrix in verwachting is. Haar gezondheidstoestand is uitstekend. Het prinselijk paar hoopt, dat de heugelijke gebeurtenis in de tweede helft van september zal plaatsvinden. De prinses staat onder controle van prof. Plate te Utrecht. Prinses Beatrix heeft niet het voornemen belangrijke wijzigingen in haar programma aan te brengen. Zij voelt zich bij zonder goed en zal voorlopig haar werkzaam heden normaal voortzetten. Dirigent Herbert von Karajan koopt Zeeuws zeiljacht voor 135.000 gulden De gelukkigste exposant op de Hiswa, die momenteel in de Amsterdamse RAI wordt gehouden, is de werf Jacob en Krijn Maas uit het Zeeuwse Breskens. Na vijf minuten aan boord te zijn geweest, kocht de beroemde dirigent Herbert von Karajan bij de gebroeders een plastic zeiljacht van 135.000, - Von Karajan was met zijn privé-straalvliegtuig speciaal uit München komen overvliegen om de watersporttentoon stelling te bekijken. Bij het zien van de „Tina", zoals het schip heet, werd hij op slag verliefd. De dirigent een ervaren zee-zeiler - liet zijn plan om eerst nog in Amerika rond te kijken, varen en tekende onmiddellijk het koopcontract. De sneeuwwitte „Tina" is ruim elf meter lang en drie meter breed. Hij reikt met zijn 16 meter masthoogte tot de nok van de RAI. Von Karajan zal het schip neerleggen in het haventje van zijn villa te San Tropez. Nieuwe brug bij Sluiskil De ongeil r 1200 meter ten noorden van de „minister Lelybrug" gebouwde nieuwe brug over het kanaal naar Gent is maandag na de middag voor het verkeer opengesteld. Veel offijeël vertoon was aan deze opening niet verbonden. Ir van Rossum hoofd van het bouwbureau van Rijkswaterstaat te Ter neuzen wandelde met enkele genodigden over de brug en daarna ging het verkeer over de brug, waarbij als toevallig symbool van de internationale betekenis van het kanaal en ook van de wegverkeersverbindingen in Zeeuwsch-Vlaanderen een Belgische Mercedes de eerste was die over de brug reed. Vaardige handen waren ondertussen druk bezig met de nieuwe - tot dat moment nog gedeeltelijk afgedekte - wegwijzers schoon en leesbaar te maken, zodat al spoedig ieder zijn weg kou vinden. Een bezwaar dat vrijwel snel werd opgelost was, dat nen er in het begin niet aan had gedacht de wegwijzer bij de oude brug te Sluiskil af te dekken, zodat onwetenden de eerste uren nog wel eens vergeefs stonden te wachten totdat de - nu permanent geopen de minister Lelyburg weer zou worden dichtgedraaid. Een ernstiger bezwaar vinden wij de beweg wijzering bij de nieuwe brug die voor Axel bepaald ongunstig is. De afrit aan de oost kant is slechts eenzijdig zodat men bij het afrijden richting Axel al gedwongen is het via de vierbaansweg tegemoetkomende verkeer te kruisen. Bovendien staat bij deze afrit al leen aangegeven „Sluiskil-Oost" en niet Axel, zodat het verkeer naar Axel komende uit West Zeeuwsch-Vlaanderen officiéél de route zou moeten volgen Sluskil-brug, St. Anna- polder Spui Axel. Vooral voor toeristen is nu de kans groot, dat zij eenmaal op het kruispunt St. Anna gearriveerd zullen door rijden via Terhole naar Hulst dan wel af zul len slaan richting Terneuzen. Wellicht kan men zich nog eens beraden hoe hierin verbetering is te brengen. Ook een versnelde aanleg van de z.g. tractaatweg die in het verlengde van de Haarmanweg komt te lopen richting Axel-Sassing zou een aan zienlijke verbetering betekenen voor het ver keer dat via de brug van en naar Axel gaat. Tegelijkertijd met de in gebruik name van de nieuwe brug is op de plaats van de oude brug de nieuw gebouwde veerpont gaan va ren, ten dienste van de bewoners van Sluiskil, die te voet of per fiets naar de overzijde gaan. Overigens blijkt nu in de eerste dagen al dat de wachttijden voor de nieuwe brug, ook al door het meer tijd vragen van het open en dichtdraaien van de kolos, aanzienlijk zijn. Mede gezien ook de ontwikkeling van het scheepvaartverkeer op het kanaal vraagt men zich nu toch al wel af of wegverkeer en scheepvaart beiden niet beter gediend zouden zijn geweest door het leggen van een tunnel. Dit zou bovendien de permanente bezetting van de brug met bedienend personeel voor openen en sluiten en de daaraan ver bonden signalen en afsluitbomen voor weg en watergebruikers overbodig hebben ge maakt. De nieuwe brug heeft een lengte van 144 me ter, rijbaanbreedte 28 meter. De doorvaart- breedte bedraagt 64 meter, de doorvaart- hoogte 9,5 meter, de staalbouwconstructie heeft een gewicht van 800 ton. Bekendmaking GEMEENTE AXEL De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat de gemeenteraad in zijn openbare ver gadering van 19 maart 1968 heeft bepaald, dat I. een bestemmingsplan wordt voorbereid voor het gebied, dat voornamelijk wordt begrensd aan de noordzijde van de Ka naalkade en de rijkswaterleiding, aan de oostzijde door de Eerste Verkorting, aan de zuidzijde door de Langeweg en aan de westzijde door de Kinderdijk, zoals op de bij dit besluit behorende tekening is aan gegeven II het verboden is, zonder schriftelijke ver gunning van burgemeester en wethouders, binnen het onder I omschreven gebied a. opslagplaatsen alsmede vuilnis- en af- stortplaatsen op te richten, te hebben en te exploiteren b. sloten, vijvers en dergelijke werken aan te leggen of uit te breiden c. terreinen of paden te verharden d. platglasramen aan te brengen e. boomgaarden aan te leggen of uit te breiden en bomen voor houtwinning te planten. Voormeld raadsbesluit ligt voor een ieder op de gemeentesecretarie ter inzage. Axel, 5 april 1963 De Burgemeester voornoemd, M. K. van Dijke. r (De Stem).

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2