GEMEENTERAAD VAN AXEL J? NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Directie Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" wil bijna 40 man per 1 mei ontslaan Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 23 MAART 1968 82e Jaargang no. 26 AXEISE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Redaktie 4,25 Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. Dinsdagavond kwam onder voorzitterschap van burgemeester M. K. van Dijke de raad van Axel voltallig bijeen. Opening De voorzitter opende de vergade ring met het ambtsgebed. Notulen de notulen van de vergadering van 13 februari 1968 werden ongewijzigd vast gesteld. INGEKOMEN STUKKEN De heer D. J. Oggel heeft uit de ingekomen stukken opgemerkt dat de le en 2e wijziging van de begroting 1968 door G.S. zijn aange houden. De reden van dit aanhouden is be kend, maar het antwoord van B. en W. staat niet in de stukken. Kan de raad daarvan op de hoogte worden gesteld Wethouder A. H. v. d. Lee zegt dat de afde ling financiën nog met de beantwoording bezig is. Natuurlijk zal de gemeenteraad hiervan in kennis worden gesteld. Hierna werden de ingekomen stukken en me dedelingen voor kennisgeving aangenomen. Voorstel tot voorziening in enige vacatures, ontstaan door het overlijden van de heer C. van Bendegem. Tot voorzitter van de Financiële Commissie hebben B. en W. benoemd wethouder A. H. van der Lee en tot waarnemend voorzitter wethouder M. L. M. IJsebaert. Voor de vervulling van de vacature van de heer A. H. van der Lee als lid van de com missie bieden wij u de volgende voordracht aan: 1. de heer J. den Doelder 2. de heer K. Hamelink. Tot voorzitter van de Commissie Openbare Werken is benoemd wethouder M. L. M. IJsebaert en tot waarnemend-voorzitter wet houder A. H. van der Lee. Ter voorziening in de vacature van de heer A. H. van der Lee als lid van de commissie doen wij u de volgende aanbeveling toekomen 1. de heer K. Hamelink 2. de heer J. den Doelder. Ter voorziening in de vacature van een lid van het algemeen bestuur van de Stichting Algemeen Bejaardencentrum Axel doen B. en W. de volgende aanbeveling 1. de heer A. H. van der Lee, wethouder 2. de heer P. Dekker. Ter voorziening in de vacature van vertegen woordiger in het Algemeen Bestuur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht en Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen doen B. en W. de volgende aan beveling 1. de heer M. L. M. IJsebaert, wethouder 2. de heer E. A. Maas. Indien de heer M. L. M. IJsebaert, thans plaatsvervangend vertegenwoordiger, wordt benoemd tot vertegenwoordiger, dan advise ren B. en W. ter benoeming van een plaats vervangend vertegenwoordiger, uit de volgen de aanbeveling een keuze te doen 1. de heer A. H. van der Lee, wethouder 2. de heer K. Hamelink. Ter voorziening in de vacature van een lid van het algemeen bestuur van de Stichting Cultureel Centrum Axel doen B. en W. de volgende aanbeveling 1. de heer A. H. van der Lee, wethouder 2. de heer P. Dekker. Ter voorziening in de vacature van een lid van de Commissie voor het ontwerpen van straatnamen is de volgende aanbeveling op gesteld 1. de heer M. L. M. IJsebaert, wethouder 2. de heer A. H. van der Lee, wethouder. De heer Oggel wijst er op dat de financiële commissie uit zeven leden bestond. Sprekers fractie vindt dit aantal te groot; het is meer dan de helft van de raad. Voorgesteld wordt daarom geen nieuwe benoeming te doen en het aantal leden op zes te houden. Bij dit voorstel is een voordracht aangeboden, waardoor twee fracties geheel in deze com missie vertegenwoordigd zullen zijn. Daarom is het gewenst geen nieuwe benoeming te doen. Het is een commissie van advies, maar vaak wordt het advies niet door B. en W. gevolgd. De voorzitter antwoordt dat deze commissie volgens het reglement uit vijf leden bestaat. Zonder reglementswijziging is dit zeven ge worden; daarom zou het beter zijn dat één lid aftrad zodat het ledental weer vijf werd. Wethouder IJsebaert herinnert eraan dat om politieke redenen een lid aan de commissie is toegevoegd. Hiermede werd toen voldaan aan de wens van de Chr. fractie. Het is vreemd dat nu van deze zijde op beperking wordt aangedrongen. Wethouder v. d. Lee vindt persoonlijk zeven beter dan vijf, 'omdat leden van de raad die nog niet zolang zitting hebben, een beter inzicht krijgen over de gemeentefinanciën. De voorzitter stelt voor de benoeming aan te houden, zodat de fracties zich hierover kunnen beraden. De raad gaat hiermee akkoord. De heer Oggel zegt dat hij graag de heer Hamelink in het bestuur zou zien van het cultureel centrum. Dan is ook de P.v.d.A. hierin vertegenwoordigd. De voorzitter antwoord dat het in dit be stuur niet gaat om politieke personen of par tijen. Het gaat hier om niet-kerkelijk gebonden groepen. Wij zijn gelukkig weer iemand te kunnen aanbevelen van een niet-kerkelijk ge bonden groep. Verder is het zeker ook wel belangrijk dat de wethouder van financiën zitting heeft in het stichtingsbestuur daar de gemeente met deze Stichting nauw contact heeft. De heer J. C. van Luijk zegt dat cultuur niet aan politiek gebonden is maar er zijn 13 leden in het bestuur van de Stichting Cul tureel Centrum en er is 1 vacature. Het bestuur bestaat uit 4 Prot. Chr., 5 KVP en 4 leden van Algemene partijen. Mijn in ziens zijn de Prot. Chr. hier zwak vertegen woordigd. Is het hier bindend dat de Wethouder van financiën deel uitmaakt van het bestuur. De voorzitter antwoord dat het hier een aanbeveling is. De verenigingen zullen hier later de grootste sectie vormen. Vanuit de raad zullen 3 leden in het bestuur zitting hebben. Het zal zeker verstandig zijn ook de wet houder van financiën hierin plaats te laten nemen, vooral in de eerste jaren daar be hoedzaamheid betracht zal moeten worden. De heer J. Dieleman zegt in het verweer te gen de heer Oggel niet te hebben geconsta teerd dat op de aanbeveling, ook de heer Dekker voorkomt die wel kerkelijk is gebon den. De heer Oggel zegt voor de Centrale Dienst zijn steun te zullen geven aan wethouder IJsebaert maar wil als plaatsvervangend lid iemand van de Prot. Chr. fractie te zien in de persoon van de heer A. de Waard. Hierna wordt aan de stemming voor de va catures begonnen. Met algemene stemmen wordt de heer K. Hamelink benoemd tot lid van de Commissie van Openbare Werken. Minder eensgezind blijkt men bij de verkie zing van het lid van het bestuur Stichting Algemeen Bejaardencentrum. Hier wordt wethouder v. d. Lee met 7 stem men gekozen terwijl de heer Hamelink 6 stemmen verkreeg. Tot vertegenwoordiger in het Algemeen Be stuur van de Centrale Dienst wordt met al gemene stemmen gekozen wethouder M. L. M. IJsebaert en als plaatsvervanger wethou der A. H. v. d. Lee 7 stemmen, de heer de Waard 5 stemmen. Tot bestuurslid van dé Stichting Cultureel Centrum werd wethouder v. d. Lee met 9 van de 12 geldige stemmen gekozen. In de commissie voor het ontwerpen van straatnamen werd wethouder IJsebaert geko zen. Een voorstel om akkoord te gaan met een wijziging van de „Bezoldigingsregeling Ge meente-Ontvangers Zeeland 1965", een voor stel om akkoord te gaan met een wijziging van de „Bezoldigingsregeling Gemeente secretarissen Zeeland 1965". Voorstel tot het vaststellen van de 3e wijzi ging van de „Salaris- en Loonverofdening 1967", en een voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de woning Oudeweg 34 wer den zonder bespreking aangenomen. Voorstel tot aankoop van de woning Juliana- straat 52 van de heer C. P. Overdulve te Axel. Voor de realisering van het saneringsplan Oudewijk en omgeving is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking verkrijgt over het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, no. 4138, groot 106 m2, bestaande uit huis en erf, eigendom van de heer C. P. Overdulve, wonende aldaar. Met de eigenaar-bewoner is over de aankoop van dit perceel overeenstemming bereikt. Gehoord de Commissie van Bijstand voor Openbare Werken, stellen B. en W. u voor van de heer C. P. Overdulve te Axel voor meld perceel aan te kopen voor de prijs en onder de voorwaarden die zijn genoemd in het bij de stukken overgelegde ontwerp-be- sluit. De heer J. C. van Luijk vraagt of op dit pand de rijksregeling van 80% van toepassing is. Wethouder IJsebaert antwoord dat hij dit niet voor de volle 100% kan zeggen, maar B. en W. zullen zeker alles proberen dit gedaan te krijgen. Besloten wordt tot aankoop evenals op het voorstel tot aankoop van de woning Nassau- straat 1 van Mej. R. I. A. Lucas te Axel. Voorstel tot het nemen van een nieuw besluit ex Artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening tot voorbereiding van het Bestem mingsplan Zuid-Oost. Op 4 april 1967 besloot uw Raad een be stemmingsplan voor te bereiden voor het ge bied, dat voornamelijk wordt begrensd aan de noordzijde door de Kanaalkadeen de rijkswaterleiding, aan de oostzijde door de Eerste Verkorting, aan de zuidzijde door de Langeweg en aan de westzijde door de Kin derdijk. Het is niet mogelijk de vaststellings- procedure van het in voorbereiding, zijnde plan binnen een jaar na genoemd besluit te doen aanvangen. De stedebouwkundige heeft een en ander nog in studie. Ter voorkoming, dat het gebied minder geschikt wordt, voor de verwerkelijking van de daaraan te geven bestemming, achten wij het noodzakelijk een nieuw voorbereidingsbesluit te nemen. Gehoord de Commissie voor Openbare Wer ken, stellen B. en W. voor opnieuw te be sluiten, dat voor het voormeld gebied een bestemmingsplan wordt voorbereid, conform het bij de stukken overgelegde ontwerp besluit. De heer Oggel zegt dat voor dit soort be sluiten steeds verlengingen genomen moeten worden, is er nu enig zicht wanneer dit defi nitief kan worden. Wordt hieraan door de stedebouwkundige gewerkt. De voorzitter antwoord dat het de le maal is dat voor dit plan een verlenging wordt ge vraagd. Voor alles klaar is, is hier een zeer groot aantal besprekingen nodig en een goede stu die hierover moet vooraf gaan. Doordat het stedebouwkundig bureau een nieuw hoofd heeft gekregen doordat Ir Schut minister is geworden, heeft men enige tijd nodig gehad om zich in te werken, maar er is goede hoop dat binnen 1 jaar alles geregeld zal zijn. Hierna wordt dit voorstel aangeno men.Een voorstel tot het nemen van een nieuw besluit, dat een Bestemmingsplan in voor bereiding is voor de omgeving van de Sin- gelweg'Stationsstraat; een voorstel tot verkoop van een perceel Bouwgrond, gelegen aan de Ferdinandstraat, aan de heer A. P. Hoogstraate te Axel; een voorstel tot verkoop van een perceel Bouwgrond, gelegen aan de Ferdinandstraat, aan de heer C. van Gremberghe te Axel; een voorstel tot verkoop van een gedeelte van het perceel Weststraat 12 I Noordstraat 2 aan de Boerenleenbank Axel; een voorstel tot vaststelling van de vergoe dingen per lokaal en per kleuter over de jaren 1966 en 1967 en verrekening van de ont vangen voorschotten; een voorstel tot het toekennen van de voor schotten op grond van Artikel 42 juncto Artikel 126 en 73, eerste en tweede lid, der Kleuteronderwijswet, voor het jaar 1968; en een voorstel tot het toekennen van Voor schotten op de gemeentelijke vergoedingen aan de Bijzondere Lagere Scholen voor het jaar 1968 worden zonder nadere bespreking aangenomen. Voorstel tot herziening van het exploitatieplan Oost en West. De uitgifteprijzen van de in de gecombineerde exploitatieplannen oost en west gelegen gron den zijn laatstelijk bij besluit van de Raad van 25 oktober 1966 herzien. De sedertdien opgetreden stijgihg van kosten maakt het noodzakelijk de grondprijzen wederom te herzien. Onder verwijzing naar de overgelegde stuk ken stellen B. en W. de Financiële Com missie en de Commissie voor Openbare Wer ken gehoord - voor het exploitatieplan oost en west te herzien overeenkomstig de over gelegde berekening. De heer Oggel zegt dat de prijs voor gron den voor openbare gebouwen in 1964 vast gesteld, nog niet zijn gewijzigd, terwijl de grondprijs voor de woningbouw reeds meer dan verdubbeld is. De prijs voor de grond van openbare gebou wen is erg laag ten opzichte van de overige bouwgrond, hieraan mag zeker ook wel eens een wijziging aangebracht worden. Wethouder IJsebaert antwoord dat het in derdaad juist is dat de prijs voor grond voor openbare gebouwen niet is gewijzigd, maar het is ook niet interessant dit te doen, dit gaat bij scholen of andere gemeentelijke ge bouwen ten eigen koste. (zie vervolg op pagina 3) Vakbondsleider Van Aalst „ERGERLIJK BELEID" De N.V. Industriewatervoorziening en de N.V. Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen" zullen 't personeelsbestand te rugbrengen van 192 tot 155 personen. De 37 werknemers zullen per 1 mei worden ont slagen. De raad van commissarissen heeft het advies, dat de commissie voor het georgani seerd overleg op 19 maart heeft gegeven naast zich neer gelegd. De bonden wilden bij die gelegenheid niet weten van een lijst van werk nemers die zouden moeten worden ontslagen en vroegen om een duidelijk beeld van de fi nanciële moeilijkheden waarin de N.V. In dustriewatervoorziening verkeert. Er was toen sprake van dat ongeveer 30 werknemers door natuurlijke afvloeiing de maatschappij zouden verlaten en dat minder dan 10 personen zou den moeten worden ontslagen. In de verga dering van dinsdag j.l. nam de raad van com missarissen het besluit om tot ontslag over te gaan. De heer A. van Aalst, districtsbestuurder van de A.B.V.A., sprak donderdagmiddag op een persconferentie te Middelburg van een „er gerlijk beleid". Hij sprak mede namens de N.C.B.O. en de K.A.B.O. De vakbonden zul len zich niet bij dit besluit neerleggen. „Er is veel te weinig openheid aan de dag ge legd over de juiste financiële situatie", aldus de heer Van Aalst. Hij zei er bang voor te zijn dat de directie bij het ontslaan zal selec teren naar kwaliteit en te weinig rekening zal houden met de sociale positie van de betrok kene. GEEN KLAARHEID De waterleidingmaatschappij „Midden Zee land"' die al eerder de samenwerking met de Zeeuws-Vlaamse maatschappij opzegde, liet door middel van een perscommuniqué weten geen enkele verantwoordelijkheid voor de fi nanciële positie van de N.V. te aanvaarden. Daarin stond ook dat er nooit klaarheid was geweest in de financiële positie van de N.V. Zeeuwsch-Vlaanderen' Donderdagmiddag om half vijf deelde de di rectie het verzamelde personeel haar voor nemen mee. Zij kondigde aan dat de raad van commissarissen in de vergadering van vrijdag 29 maart de richtlijnen voor de afvloeiing en de financiële regeling in geval van ontslag zal opstellen. Onmiddellijk daarna zal de commissie voor het georganiseerd overleg wederom bijeen komen om te adviseren over de opgestelde richtlijnen, regelingen en voor genomen ontslagen. Aansluitend daarop zal door de raad van commissarissen een definitieve beslissing over de ontslagen worden bekend gemaakt, waarbij het nodige overleg met het gewestelijk ar beidsbureau en de uitvoeringsorganen van de sociale verzekeringswetten zal plaatsvinden.

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 1