IVOROL Tentoonstellingsagenda Snuif en wrijf Uit onze omgeving Axel ACTIE „KOM OVER DE BRUG" TE AXEL Tijdens een bijeenkomst in het jeugdgebouw van de Ichtuskerk aan de Pironstraat te Axel werd de laatste hand gelegd aan de voorbe reidingen voor de actie „Kom over de Brug", die volgende week in Axel wordt gehouden. Ruim 70 medewerkers(sters) zullen meehel pen om deze actie ook in Axel te doen slagen. Deze personen zullen trachten maandagavond 18 maart a.s. vóór de t.v. uitzending van de grote film-actie om 10 vóór 9, de foldersets te hebben uitgereikt. Vrijdagavond 22 maart zullen de medewerkers (sters) weer op pad gaan om de z.g. offer zakjes op te halen. De Kerkeraad van de Herv. Gemeente is be reid gevonden de consistorie beschikbaar te stellen om de ingezamelde bedragen te tellen. Van hieruit zal het eindbedrag zo spoedig mogelijk aan het hoofdkwartier in Amsterdam worden doorgegeven. Dezelfde avond komen vanaf kwart voor elf de opbrengsten op de televisie. Een en ander werd deze week met Wika Dijkman uit Oosterhout doorgenomen. Wika Dijkman lichtte 'hierbij ook aan de hand van dia's toe aan welke projecten de ingezamelde bedragen hun bestemming zul len krijgen. V AARD IGHEIDSPROEVEN SPORTVERENIGING* „VOORWAARTS" TE AXEL. Dinsdagavond werden in het gymnastiek lokaal van de Prinses Marijkeschool te Axel door 180 jongens en meisjes van de sport vereniging „Voorwaarts" vaardigheidsproe- ven afgelegd voor de diverse graden van be kwaamheid. Het bestuur van de Sportvereniging, dat op deze avond de ouders van de kinderen had uitgenodigd, mocht zich verheugen in grote mate van belangstelling. In de jury hadden zitting, mej. Loeve uit Goes, voorz. technische commissie kring Zeeland, mevrouw Hazelhoff, de heren Vinke en Vermeulen, laatste drie bestuursleden van „Voorwaarts". De voornaamste uitslagen waren Meisjes 9—10 jaar, 3e graad 1. Elly de Feijter 38Vè pnt.; 2. Jolanda Schippers, 35 pnt.; 3. Emmeke Buursma, 34 pnt. Meisjes 11-12 jaar, 3e graad 1. An ja den Hamer, 37Vè pnt.; 2. Ineke le Feber, Els van Gink, Marjan Oppeneer, Els Overdulve, allen 36 V2 pnt.; 3. Trudie Loeve, 35 pnt. Meisjes 12-13 jaar, 2e graad 1. Marjan Bolleman, 40 pnt.; 2. Ella Bolle- man, 37V£ pnt.; 3. Addy le Feber, 36V2 pnt. Meisjes 12-13 jaar, 3e graad 1. Annet van de Wege, 36 pnt.; 2. Elly Bare- man, 34Vi pnt.; Rian Folmer, 34Vè pnt.; 3. Judith de Jonge, 34 pnt., Janneke Goos- sens, 34 pnt. Meisjes 13 - 14 jaar, le graad 1. Gerda Beeldens, 35 Vï pnt. Meisjes 13 - 14 jaar, 2e graad 1. Marijke Dieleman, 39V2 pnt.; 2. Tilly Verstraeten, 39 pnt.; 3. Sini de Feijter, 37 pnt. Meisjes 13-14 jaar, 3e graad 1. Wilma Hoogstraate, 34 pnt.; 2. Ineke van Wijck, 32Vè pnt.; 3. Marijke Goossen, 31 pnt. Jongens 12-13 jaar, 2e graad 1. Peter Goossen, 36Vl pnt.; 2. Sjaak Goos sen, 36 pnt.; 3. Jaap Bakker, 33V2 pnt. Jongens 10-12 jaar, 3e graad 1. Piet van Driel, 35Vè pnt.; 2. Peter Snoo- dijk, 34Vi pnt.; Ko deTSlaay, 341/2 pnt.; Jan Verlinde, 34Vè pnt.; 3. Gerard Kooman, 33Vz pnt.; Johan Eckhardt, 33V2 pnt. Adspirant-dames 3e graad 1. Anita Weesepoel, 40 Vè pnt.; 2. Corry Ver poorten, 39V2 pnt.; 3. Jetty de Caluwé, 38V2 pnt. Dames, 3e graad 1. Mevr. K. Roelse, 38Vè pnt.; 2. E. J. W. Weststrate, 34 pnt. De eerste prijswinnaars kwamen hierdoor in het bezit van een medaille de nummers twee en drie kregen een lintje aangeboden. AXEL KREEG OUDE GRENSPAAL Bij werkzaamheden aan de kade nabij de Cokesfabriek te Sluiskil moest een oude hardstenen „grenspaal" worden verwijderd. De paal draagt aan de ene kant het wapen van Axel (het Axeler Ambacht) aan de andere zijde dat van Terneuzen (Ter Nose). De paal heeft kennelijk juist op de plaats waar ook de huidige gemeentegrens loopt het gebied van het Axeler Ambacht afgebakend. De paal die ter plaatse niet kon blijven staan, en waarvan de aanwezigheid op die plek mis schien ook slechts aan enkelen bekend was, is thans ondergebracht bij het museum van de Axelse Boerenkamer. DIERENARTS JANSSEN GAAT AXEL VERLATEN Zoals ook elders in dit blad blijkt uit de raadsagenda heeft de heer J. Janssen ontslag gevraagd per 1 april a.s. als hoofd van de Vleeskeuringsdienst, kring Axel. Dit in ver band met het feit dat de heer Janssen met ingang van deze datum een benoeming heeft aanvaard als Inspecteur in algemene dienst bij de Veeartsenijkundige Dienst te Leidschen- dam. De heer Janssen zal in Voorschoten gaan wonen. De praktijk van dierenarts Janssen zal wor den overgenomen door zijn collega's de Haas te Zaamslag en Cijsouw te Sas van Gent. De heer Cijsouw gaat van Sas van Gent naar Axel verhuizen en de praktijk uitoefenen in het oude vertrouwde praktijkhuis in de Sta tionsstraat. Tanden blank-Adem f Cis Onbetwist de beste tandpasta A.Z.V.V. HEEFT CLUBBLAD Met het verschijnen van het eerste nummer van een clubblad van de Axelse Zaterdag voetballers is een reeds lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Dit schrijft A.Z.V.V.'s voorzitter, de heer J. Deurloo in z'n voorwoord van het eerste nummer dat dezer dagen uitkwam onder de naam „De Zaterdagvlieger". Voorts zegt de voorzitter dat het streven van het clubblad er op ge richt zal zijn op deze manier de leden nog nader tot elkaar te brengen en daarmede een nog betere onderlinge verstandhouding en ruimer begrip te kweken. Ook betuigt de heer Deurloo in z'n openingswoord dank aan degene die door het plaatsen van advertenties het verschijnen van het clubblad hebben mo gelijk gemaakt. De heer A. Verschelling, die met de heren J. Bakker en J. Dieleman, de redactie vormt, beschrijft in de eerste uitgave de naam van het clubblad. Verdere memoreert hij de up en downs van de achttienjarige levensgeschie denis van de vereniging. Trainer de heer A. Stehouwer uit in z'n artikeltje over voetbal len is een mooie sport z'n gelukwensen aan het bestuur met het uitkomen van het nieuwe clubblad. „De Zaterdagvlieger" zal voorlopig elke twee maanden verschijnen. 9 maart - 31 maart 1968 Dr. P. C. Boutens tentoonstelling Vleeshal Stadhuis Middelburg. Geopend maandag t/m vrijdag 11.00- 12.00 uur en 14.00- 17.00 uur vrijdagavond 19.00-21.00 uur; zaterdag 10.00- 17.00 uur zondag 14.00- 17.00 uur. Beperkt aantal ontslagen bij de N.S.M. De Directie van de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil deelt ons het volgen de mede De snelle technologische ontwikkeling in de chemische industrie heeft in de laatste 2 a 3 jaar geleid tot de toepassing van produktie- eenheden van zeer grote capaciteit. Deze eenheden kenmerken zich door verre gaande automatisering en een geringe per soneelsbezetting. Teneinde haar concurrentiepositie te behou den was ook de N.S.M. verplicht tot de bouw van deze eenheden over te gaan. Na het inbedrijfkomen van deze nieuwe grote eenheden konden verouderde produktie-instal- Iaties met een grote personeelsbezetting wor den stilgelegd. Hoewel de totale stikstofproduktie bijna werd verdubbeld is het aantal arbeidsplaatsen aanzienlijk teruggelopen en bestaat er reeds zeer geruime tijd een overbezetting. De Directie hoopte dat deze overbezetting door natuurlijk verloop binnen een redelijke termijn zou zijn verdwenen. Waarschijnlijk onder invloed van de algemene werkgelegen heidssituatie ook in Zeeuwsch-Vlaanderen voltrekt deze aanpassing zich helaas niet in het tempo als aanvankelijk mocht worden verwacht. Na zorgvuldige overweging van alle omstan digheden heeft de Directie moeten besluiten aan 45 werknemers tot ontslagverlening over te gaan, waarvoor vergunning zal worden gevraagd aan het Gewestelijk Arbeidsbureau. Alhoewel ook hierna nog sprake is van een overbezetting zullen hiervoor geen maatrege len noodzakelijk zijn, aangezien dit overtollig personeel tijdelijk voor uitbreidingswerkzaam heden kan worden ingezet om geleidelijk aan door het natuurlijk verloop te worden opge vangen. Over de te nemen maatregelen heeft overleg met de Ondernemingsraad plaatsgevonden en voor betrokkenen zal een in alle opzichten sociaal verantwoorde afvloeiingsregeling wor den getroffen, waaromtrent - overeenkoms tig het bepaalde in de kollektieve arbeids overeenkomst - met de vakverenigingen na der overleg zal worden gepleegd. Financieel deblacle bij Industriewaterleiding Zeeuwsch-Vlaanderen Maandagavond zijn de aandeelhouders van de n.v. Industrie Watervoorziening Zeeuwsch- Vlaanderen (de Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten) op de hoogte gesteld van de ernstige moeilijkheden waarvoor deze n.v. staat en de zeer deplorabele financiële toestand, die op dit moment melding maakt van een onren dabele investering van vijftig miljoen. Er werd een perscommuniqué verstrekt van de volgende inhoud „Aangezien het werkelijk verbruik van in dustrieel water achterblijft bij de aanvankelijk opgestelde prognoses en verwacht wordt dat dit ook de eerstkomende jaren nog het geval zal zijn, is de van rijkswege gereserveerde bijdrage van 20 miljoen niet toereikend om in verband met de omvang van de thans reeds bestaande werken de periode te kunnen overbruggen na afloop waarvan deze werken ten volle rendabel zullen zijn. Het in het kader van het industrialisatiebeleid gewenste prijsniveau voor industrieel verbruik kan slechts worden gehandhaafd indien een belangrijk hogere rijksbijdrage wordt ver strekt. Deze situatie heeft de rijksoverheid gebracht tot het stellen van bepaalde voor waarden ten aanzien van de beheers- en or ganisatievorm van de n.v. Industriewater voorziening Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij ondermeer gesteld is dat de provincie Zee land mede risico dient te dragen en dienten gevolge een belangrijke zeggenschap in de vennootschap zal moeten verwerven. De maatschappij beraadt zich thans over de te treffen maatregelen, gelet op de door de over heid geuite wensen. In ieder geval zal de temporisering van de investeringen, welke reeds in 1967 werd ingezet, worden gehand haafd en voorlopig in versterkte mate worden voortgezet". Alleen koffiedikkijkers zullen veel wijzer kun nen worden uit deze vage omschrijvingen. In feite komt het hierop neer De n.v. Industriewatervoorziening Zeeuwsch- Vlaanderen werd nog niet zo veel jaren ge leden opgericht als dochtermaatschappij van de n.v. Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch- Vlaanderen. Doel was te voorzien in de be hoefte aan zoet water bij de industrie die bijzonder groot zou zijn. Met name de DOW zou, - zo werd de gemeenten-aandeelhou ders gesuggereerd - bereid zijn tientallen miljoenen kubieke meters water per jaar af te nemen. De voorzitter, - de toenmalige burgemeester van Terneuzen -en de di recteur hebben dit dure plan weten door te zetten, niettegenstaande meerdere aandeel houders, w.o. ook de gemeente Axel tegen het plan waren. Er werd begonnen met de aanleg van spaarbekkens in de Braakman, met een pijpleiding door de Schelde om zoet water uit Brabant naar Zeeuwsch-Vlaanderen te brengen en last but not least werd een overeenkomst met de P.Z.E.M. gesloten voor de afname van 10 miljoen kubieke meter zoet water per jaar, waarvoor de PZEM dan een Uw verkoudheid van neua, keel of borst wee met Kerkdiensten ZONDAG 17 MAART 1968 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. R.K. Kerk H. Gregorius de Grofe, Wal- straat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 16-17 MAART Dokter Kok. Faillissementen UITGESPROKEN 6 Maart 1968 M. W. Post, Margrietstraat 10, Westdorpe. Cur. Mr. H. B. L. de Rechter, Steenstraat 35, Hulst. 6 Maart 1968 V.o.f. M. W. Post, expeditiebedrijf, Graaf- jansdijk 120, Westdorpe en de vennoten Mevr. de Wed. N. E. Post-Huurman, Karei Doormanplein 78, Zoetermeer en M. W. Post, Graafjansdijk 120, West dorpe. Cur. Mr. H. B. L. de Rechter, Steenstraat 35, Hulst. elektrische centrale annex zoetwaterfabriek nabij Terneuzen ging bouwen. De spaarbek kens zijn er, de pijpleiding ligt er en de zoet waterfabriek - n.b. de grootste in Europa - komt nog dit jaar in produktie. Totale capaciteit zo'n 70 miljoen kubieke meters zuiver industriewater per jaar. Huidige af name: alleen DOW met 6V2 miljoen kubieke meter per jaar, terwijl deze fabriek verwacht door andere installaties in de toekomst aan zienlijk minder water te zullen gaan gebrui ken. Er is nimmer een overeenkomst gemaakt tot verplichting tot afname van de mogelijk in de toekomst benodigde tientallen miljod- nen kubieke meters industriewater. Wanneer de regering niet bijspringt zal dit spel met technisch bijzonder fraaie, zo niet unieke installaties een ramp gaan betekenen voor de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten, die tot voor kort overigens geheel onkundig wa ren van de onheilspellende vooruitzichten. In het ergste geval zullen zij garant moeten zijn voor de strop hetgeen alleen de gemeente Axel al 5 miljoen gulden zou kunnen gaan kosten! Te verwachten is dat bij de maatschappij bin nenkort 30 a 40 man personeel zullen wor den ontslagen, terwijl een nieuwe maatschap pij zal worden opgericht waarbij de provincie een meerderheidsbelang zal hebben, en zo doende controle kan uitoefenen en beslissin gen kan nemen in het te voeren beleid. Al leen wanneer deze maatregelen worden ge nomen zal de regering wellicht bereid zijn financieel aan de sanering mee te werken. Het overleg om te komen tot samenwerking met de waterleiding mij Midden-Zeeland voor industriewatervoorziening in dat gebied is door deze maatschappij opgezegd. Deze maat schappij was bereid tot het sluiten van een overeenkomst, wanneer de financiële stukken van de n.v. Industriewatervoorziening op ta fel zouden komen en bevredigend zouden zijn. Tot nog toe waren deze stukken niet ter tafel gekomen en begrijpelijkerwijs heeft men met de huidige stand van zaken geen behoefte tot samenwerking. De droom waarin de fabrieken in de Kanaal- zóne als paddestoelen uit de grond schoten, de bevolking in korte tijd meer dan verdub belen zou, en tal van voorzieningen hiervoor nodig werden geacht begint nu te veranderen in een nachtmerrie. Wij verzen dat het niet alleen bij deze „wa tersnood" zal blijven. Er staan al aardig wat woningen op bewoners te wachten in onze streek, maar toch heeft men 14 dagen gele de de le paal geslagen voor 'n complex van ruim 400 woningen in Terneuzen. „Een deel zal wellicht wel leeg komen te staan, maar wil men nieuwe industrieën aantrekken, dan moeten die huizen beschikbaar zijn", zo ver klaart men. Wanneer die nieuwe industrieën dan met 10 tot 20 arbeidskrachten starten - waar van het grootste deel al in de streek woon achtig is - dan zullen nog heel wat vestigin gen kunnen worden aangekondigd, alvorens de woningreserve, niet alleen in Terneuzen, maar in de gehele Kanaalzone, zal zijn uit geput. Het wordt de hoogste tijd, zeker nu de alge mene economische toestand, en niet alleen in ons land of in onze streek minder gunstig is, dat men zich alvorens grootscheepse plannen uit te gaan voeren, eens afvraagt of deze ook financieel verantwoord zijn, en niet de ge meenschap op extra hoge lasten jagen. A.N.W.B.-kantoor in Terneuzen geopend De A.N.W.B. opende donderdag nummer 27 in de reeks van landelijke kantoren. De openingsplechtigheid werd verricht door burgemeester Aschoff van Terneuzen in hotel „Des Pays-Bas", waarna de genodigden een kijkje gingen nemen in het zakelijk ingerichte nieuwe kantoor in de Noordstraat. Daarmee heeft de A.N.W.B. vaste voet gekregen in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar men tot nu toe gebruik moest maken van een mobiel kantoor. Ten dele is het Terneuzense kantoor een ver vanging van het grenskantoor in Sluis. De opheffing daarvan past geheel in het huidige A.N.W.B.-beleid, aldus mr. J. K. Schellen- bach, lid van het dagelijks bestuur. „Zowel in nationaal als internationaal verband heeft de A.N.W.B. steeds aangedrongen op vereen voudiging van de douaneformaliteiten. Bene lux en E.E.G. hebben deze ontwikkeling ver sneld met als consequentie een afnemende betekenis van de grenskantoren en hun uit eindelijke opheffing, aldus mr. Schellenbach. Vaste Oeververbinding Het Terneuzense kantoor is nummer twee in de provincie Zeeland, afgezien van het we genwachtstation Zeelandbrug. „Hemelsbreed is onze zetel in Middelburg niet ver van hier verwijderd", zei de heer Schellenbach, „maar in de praktijk is het an ders vele kwartieren wachten, varen en rij den, afgezien nog van de extra-kosten die I

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2