Bij een grote, vertrouwde bank: Algemene Bank Nederland Algemene Bank Nederland Waar is uw spaargeld veilig? LEDENVERGADERING Z.L.M. Mijne heren, in de vergadering van 24 fe bruari 1961 trad het bestuurslid, de heer P. B. van Hoeve, wegens gevorderde leeftijd af en werd in zijn plaats gekozen de heer J. W. de Putter. In de ledenvergadering van 12 februari 1962 trad af de heer Adr. Scheele om dezelfde redenen, als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer W. Dekker, die niet aanwezig was en later de benoeming niet bleek aan te nemen, waardoor op 5 februari 1963 een nieuwe verkiezing voor de vakature Scheele noodzakelijk was en gekozen werd de heer F. de Feijter, onze huidige secretaris penningmeester. In 1966 en wel op 9 maart was weer een algemene ledenvergadêring en daarin diende te worden voorzien in de vakature van W. L. den Hamer, die als bestuurslid ontslag had genomen wegens andere functies. Gekozen werd de heer H. de Feijter. In het voorjaar van 1967 overleed de secretaris-penning meester van de afdeling, de heer Iz. de Feijter, waardoor weer een vakature ontstond, waar voor op 10 mei werd gekozen de heer W. Dekker. Daarmee was het afdelingsbestuur dat direct na de oorlog optrad, op mij per soonlijk na, volledig vernieuwd en verjongd. Geachte vergadering, wellicht zult u zich herinneren dat in de ledenvergadering van 1960 ik de wens te kennen heb gegeven om af te treden in verband met mijn benoeming als voorzitter van de Kring Axel. U wenste dat toen niet en ik heb mij door u doen over reden om nog enkele jaren te blijven; dat zijn er inmiddels nog 8 geworden In deze 8 jaar hebben mijn werkzaamheden zich dermate opgestapeld, dat ik mij genood zaakt zie bepaalde taken af te stoten en daar onder valt ook het bestuurslidmaatschap van onze afdeling. Ik kan u zeggen dat speciaal mijn bemoeienissen met de Coöperatieve Sui kerindustrie mij hiertoe hebben genoopt. Ik kan u ook zeggen dat ik met een zekere spijt wegga, omdat ik het altijd een hoge eer heb gevonden de Axelse Z.L.M.-leden te mogen representeren en hun belangen te verdedigen en omdat ik steeds op bijzonder prettige ma nier met u allen heb mogen samenwerken. Maar ik vertrek ook met een gerust hart, omdat hier een goed bestuur blijft, met en dat moet ook gezegd worden, een prima se cretaris-penningmeester die in het afgelopen jaar, wat toch een moeilijke overgangsperiode was, heeft bewezen uit het goede hout te zijn gesneden, met bestuursleden die stuk voor stuk de capaciteiten bezitten om mij als voor zitter op te volgen. Ook omdat de financiële positie van onze vereniging gezonder is dan ooit te voren. Ook omdat u de grootste af deling bent van geheel de Z.L.M., waardoor u een stootje af kunt om het populair te zeg gen 1 Graag wil ik u allen, en in het bijzonder ook mijn collega's bestuursleden, danken voor het vertrouwen dat ik van 1945 tot heden van u heb gekregen. De periode die ik in deze afdeling het voorzitterschap van het bestuur heb bekleed zal vermoedelijk de beste periode van mijn leven zijn toch zeker in physiek op zicht en heeft mij in de gelegenheid gesteld om mijn bescheiden rol in de landbouworga nisatie in het naoorlogse Nederland te kun nen spelen. Ik ben u daarvoor zeer erkente lijk. En tenslotte zou ik nog dit willen zeggen, Mijne Heren. Wij Axelse boeren hebben deugden en ondeugden, dat is menselijk. Zeer uitgesproken hebben wij drie deugden, die ik u wil noemen bedachtzaamheid, critische waakzaamheid en loyaliteit. Dat zijn eigenschappen die wij van onze voor ouders hebben meegekregen, dat zijn Vlaamse deugden, die wij delen met onze stamgenoten bezuiden onze landsgrens Nimmer kwam dit beter naar voren dan uit de notulen van de bestuursvergadering van 5 mei 1941 blijkt, waar in antwoord op een vertrouwelijk schrijven van de toenmalige voorzitter van de Z.L.M., Mr. P. Dieleman, om steun voor zijn persoonlijk streven ge schreven werd, dat het bestuur besloot een vertrouwelijke brief terug te zenden waarin werd gesteld dat het bestuur achter zijn voor zitter stond, met behoud van Statuten en Reglement, dit laatste onderstreept. Bedachtzaam, critisch, loyaal, Vlaamse deug den I Vergadering, wanneer gij die behoudt zal ook voor u gelden het adagium van het Vlaamse volkslied, waar de dichter zegt Zij zullen hem niet temmen Den fieren Vlaamschen Leeuw, Al dreigen zij zijn Vrijheid Met kluisters en geschreeuw. Zij zullen hem niet temmen, Zolang één Vlaming leeft, Zolang de Leeuw kan klauwen, Zolang hij tanden heeft Dat wens ik u van harte toe. De vice-voorzitter de heer J. W. de Putter sprak daarna de scheidende voorzitter toe. Mijnheer Koster, Van 11 februari 1948 tot en met 9 februari 1968 is een lange periode. Om precies te zijn 20 jaar en 3 dagen. Een hele tijd. Maar nu we er achter staan maar een ogenblik. U hebt ons van dit feit reeds geruime tijd tevoren op de hoogte gesteld. Uw besluit hier toe is een persoonlijk besluit en dit hebben we te respecteren. We doen dit dan ook in de overtuiging dat het van uzelf is uitgegaan. Dat wil niet zeggen dat er onzerzijds geen spijt bestaat. Ook dankbaarheid, dat u door uw 20-jarig voorzitterschap deze afdeling hebt gevormd tot wat zij nu is. Naar mense lijke maatstaf gemeten vormen deze 20 jaren, een respectabel aantal jaren. 20 Jaren immers vormen de helft van de pe riode, die men voorstelt werkzaam te mogen zijn en blijven, in bedrijf, beroep of ambt. Uw 20-jarig voorzitterschap heeft onze afde ling uitzonderlijke voordelen gebracht. Wij hebben in deze lange reeks van jaren kunnen en mogen profiteren van uw voor lichting ten behoeve van onze bedrijven en wat daarmee samenhangt. Wij hebben gepro fiteerd van uw deskundigheid en van uw on aantastbare werkkracht. In een wereld waarin zich hoe langer hoe meer belangen groepen vormen en de enkeling in de verdrukking dreigt te komen, kan de boer en tuinder in dividueel niet veel meer bereiken. Het verdedigen van en het strijden voor deze gemeenschappelijke belangen is een mooie taak. Ik geloof het zo te mogen stellen, dat u wat dit betreft op waardige wijze uw taak hebt vervuld. Wanneer u op deze voorbije 20 jaar terug ziet zijn er allicht hoogtepunten; maar ook dieptepunten geweest. Maar de dankbaarheid zal toch overheersen dat u in deze 20 jaar veel voor deze afdeling hebt mogen betekenen, al komt het niet al tijd direkt tot uiting. U hebt voetsporen gezet en er staan er nog vers afgedrukt. Ik hoop dat degene die u als voorzitter op zal volgen, voorzover dit mogelijk blijkt, eerst in uw voet sporen zal gaan staan en probeert ze verder te vervolgen. Ik wil besluiten met te zeggen dat u in ruime mate vertrouwen werd geschonken. U hebt ook kritiek gehad, maar u hebt daar begrip voor getoond en een andere mening weten te respecteren. Desondanks dreven uw geest en werkkracht u voort. Ik heb getracht de betekenis van uw werk en uw persoon hier en daar wat aan te stippen. Uw reactie zal wellicht zijn dat u op bepaal de punten te kort bent geschoten en dat u bepaalde zaken uit het verleden nu anders aan zoudt pakken. Of de resultaten beter zouden zijn is de vraag. Ik besluit, mede namens bestuur en leden dezer afdeling van de Z.L.M., dat wij in u mijnheer Koster een voorzitter hebben gehad van allure en voorbeelding. Hierna werd de heer Koster een fraaie bu reaulamp aangeboden voor het vele gedane werk. Mr. J. F. G. Schlingemann, de oud-alg. se cretaris van de Z.L.M., en thans lid van de Tweede Kamer besprak actuele vraagstuk ken. Hij stelde het zeer op prijs het woord te mo gen voeren op deze vergadering waar de heer Koster de voorzittershamer neerlegde, met wie hij altijd heel prettig heeft samengewerkt. Spr., begon met erop te wijzen dat de kleine landen de snelle ontwikkeling na de oorlog niet konden bijhouden. Er ontstonden twee machtblokken, namelijk Amerika en Rusland. Zelfs Engeland heeft zijn positie als wereld macht moeten prijsgeven. Het is een geluk dat de twee machtige blok ken bang van elkaar zijn en elkaar in even wicht houden. De kleine landen profiteren daarvan en krijgen hun aandeel in de wereld handel. - In West-Europa heeft men de handen ineen geslagen en dat heeft gelei d tot de vorming van de E.E.G. Het is jammer dat Engeland toen niet direkt heeft meegedaan. Thans zijn er moeilijkheden rond de toetreding. Het is niet zó, dat alleen Frankrijk de Engelsen bui ten de E.E.G. wil houden. Andere landen van de E.E.G. staan heus niet te popelen om Engeland toe te laten, al beseffen zij wel, dat er meer mogelijkheden zouden ontstaan. De kabinetscrisis in België werkt ook weer rem mend. In 10 jaar E.E.G. is er veel tot stand ge komen en alle landen hebben offers moeten brengen. Het ene land moest zijn prijzen ver lagen en andere landen moesten hun con sumptieprijzen optrekken. De Nederlandse landbouw heeft daarvan geen nadeel ondervonden, evenmin als Frankrijk. De uitvoer is door dit alles verdubbeld en de voorsprong die we hebben, moeten wij pro beren te behouden. De Nederlandse landbouw heeft in zijn to taliteit voordeel gehad bij het openen van de grenzen. De uiteenlopende belastingstelsels der aange sloten landen blijven nog moeilijkheden op leveren, evenals de subsidies. De Nederlandse subsidie is gebaseerd op lan gere termijn. Dit is stellig niet de slechtste vorm van subsidiëring en de feiten hebben dan ook aangetoond dat het betere resultaten oplevert dan subsidie per bedrijf. Wij leven in een tijd dat de productie groter is dan het verbruik, waardoor er overschotten ontstaan, welke niet te plaatsen zijn, ondanks het feit dat er vele landen zijn, waar men grote tekorten heeft. De productie kan dus niet ongeremd voort gaan. Wij hebben altijd goede kwaliteit ge leverd en dat moet zo blijven. De Nederlanders die vooraanstaande posten bekleden in de Europese en in de wereld organisaties, zijn volledig voor hun taak be rekend. Spr. besloot met een welgemeend woord van dank aan de heer Koster voor de goede sa menwerking. Ik heb aldus de heer Schlinge mann, altijd veel vertrouwen gesteld in de aftredende voorzitter. Na een korte discussie naar aanleiding van het gesprokene sloot de heer J. W. de Putter de geanimeerde vergadering, waarna allen zich verenigden aan een welvoorziene koffie tafel. 4u/o - Spaarboekje 4% - Spaarrekening 4%% - Spaardeposito 4V2°/o - Spaardeposito 5% - Spaardeposito 51/2% - Spaardeposito 6% Spaardeposito U bent welkom bij de SPORT VOETBAL AXEL - DOSKO 6 - 1 Na een weinig fraaie wedstrijd behaalde Axel een geflatteerde zege. Dit was voornamelijk te danken aan een produktieve Lensen, want het spel van de thuisploeg kon weinig imponeren. Voor rust hadden de Bergenaren een voort durend overwicht maar bleken moeilijk te kunnen scoren, temeer omdat vrouwe fortuna hun niet welgezind was. Axel moest het heb ben van sporadische uitvallen, die voor rust tweemaal succes opleverden. In de 20ste minuut was het Lensen die een begin maakte met zijn productieve bui. Tegen de verhouding in bracht hij de stand op 1 0. Met kunst en vliegwerk werd er aan de andere kant de aanvalsgolven gestuit. De achterhoede maakte een onzekere en weinig trapvaste indruk. In de 25ste minuut trof Sheilds met een bekeken bal de paal. We moesten wachten tot de 38ste minuut voor Axel aan de eerste corner was. In de 41ste minuut weer een aanval, Sheilds lepelde naar Lensen, die geen fout maakte 2-0. In de 43ste minuut kwam eindelijk het meer dan verdiende doelpunt van Dosko linkshalf Brekelmans strafte een fout in de Axelse ver dediging resoluut af 2-1. Sterk tegen de verhouding in werd bij deze stand gedraaid. Na rust bleek Axel uit de winterslaap ont waakt te zijn. Ze waren veel meer in de aan val, zonder echter tot groots spel te komen. Wel kwamen ze tot vier doelpunten, facto ren, die nog steeds het zwaarste wegen. Zes minuten na rust was Lensen aan zijn hattrick toe. Uit een vrije trap van Verbunt sloeg hij de Dosko-doelman (3 - 1). Dosko viel ook regelmatig aan maar bleek niet over een afwerker te beschikken. In de 19e minuut een aanval over rechts. Lensen vond het hoofd van Dey en de vier verscheen op het scorebord. Dosko was een geslagen ploeg maar ging moedig tot de laatste mi nuut door. In de 24e minuut verraste Bouchoute de toe schouwers. Zijn afstandschot trof roos in de rechterbovenhoek 5-1. Dat Lensen 6 minuten later de bal voor de zesde maal in de touwen joeg was alleen be langrijk voor de statistiek. Even later trof de Dosko-aanval de lat en de terugspringende bal werd op de paal geplaatst, waardoor de pech van de bezoekers werd on derstreept. Een zeer geflatteerde uitslag met als eindresultaat twee belangrijke punten. A.Z.V.V. - DE MEEUWEN 1 - 2 De belangrijke Zeeuwse derby tussen AZVV en de Meeuwen, waarin voor de gastheren het ontkomen aan degradatie en voor de gas ten een mogelijke promotie naar de hoogste klas van het zaterdagvoetbal op het spel stond, is geëindigd in een verdiende 1 2 overwin ning voor de ploeg uit Zoutelande. De wed strijd, die een bikkelhard verloop had, stond op redelijk goed peil. Vooral het voetbal van de Meeuwen, dat tal van prominente spelers telt, was dikwijls van bijzonder hoog gehalte. Weliswaar kwamen zij op fortuinlijke manier aan beide doelpunten, doch hier staat tegen over dat het geluk hen ook vaak niet gezind was. A.Z.V.V. speelde ook aanmerkelijk be ter dan voorgaande wedstrijden. Vooral voor rust gaf de Axelse ploeg goed partij en waren zij geenszins de mindere. Na rust begon ech ter de conditie weer een woordje mee te spre ken. Ondanks deze nederlaag mag toch wel worden aangenomen dat gezien het vertoonde spel de resterende wedstrijden alle hoop geven tot behoud van het derde klasserschap. Nadat beide teams het eerste half uur vrijwel geen noemenswaardige scoringskansen had den gekregen, nam A.Z.V.V. in de 30e mi nuut de leiding. Wieland stapte handig over een voorzet van rechts heen, waarna links buiten Dieleman met een harde schuiver de Meeuwen-doelman kansloos passeerde (1 - 0). Lang plezier had A.Z.V.V. evenwel van deze voorsprong niet, want 5 minuten later was het alweer gelijk, dankzij een kapitale blun der van A.Z.V.V.-doelman Flipse, die een ongevaarlijk afstandsschot van Melis door handen en benen rustig over de doellijn liet gaan. (1 - 1). Met deze stand werd gedraaid. Zoals gemeld vormden de bezoekers na rust de betere ploeg. Toch gelukte het de goed sluitende A.Z.V.V.-defensie voorlopig stand te houden. De overwinningstreffer viel ten slotte in de 32e minuut. Een vrije trap van zeker 30 meter van rechtsbuiten Flipse werd door een A.Z.V.V.-achterspeler van richting veranderd, waardoor de bal onhoudbaar langs de verbouwereerde A.Z.V.V.-goalie in het net verdween. De Axelaars probeerden hierna nog wel het uiterste door met man en macht in het offensief te gaan, doch mede het goede werk van de Meeuwen-doelman leverde dit geen resultaat meer op. In de 2e helft werd zowel bij de thuisclub als bij de bezoekers een veldspeler vervangen. Voorts werd wegens natrappen Meeuwen speler Flipse voortijdig naar de kleedkamer verwezen. vervolg van pagina 1 Direct beschikbaar 2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Direct beschikbaar 2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Drie maanden opzegging Zes maanden opzegging Eén jaar opzegging Achttien maanden vast Twee jaren vast

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 3