De Kwalileits tandpasta Uit onze omgeving Axel AUTO TEGEN AFRASTERING Vrijdagavond omstreeks half elf is de Axelaar E. J. D. D. die met zijn personenauto van de Crijnssenstraat de Kanaalkade wilde op rijden vermoedelijk door een te hoge snelheid in de bocht de macht over het stuur kwijt geraakt en tegen een stenen afrastering van de fam. B. terechtgekomen. Zowel de auto als de afrastering werden zwaar beschadigd. ZWARE SCHADE BIJ BOTSING TE ZOUTESPUI Zondagavond is de bestuurder van een per sonenauto, de heer J. P. K. uit Axel, op de Provinciale weg Terneuzen - Axel ter hoogte van Zoutespui, met vrij hoge snelheid inge reden op eveneens een personenauto, die be zig was op de rijweg te keren. Deze werd bestuurd door Mej. P. B. uit Axel. K's auto sloeg hierbij over de kop en beland de onderaan de Spuidijk. Mej. B. haar auto werd tegen de benzinepomp van de heer C. D. V. gedrukt. Zowel K. als Mej. B. bleven ongedeerd. Beider voertuigen werden zeer zwaar beschadigd. SCHOORSTEENBRANDJE Zaterdag omstreeks het middaguur ontstond brand in de schoorsteen van de woning van de fam. K. in de Stationsstraat. De brand weer was snel ter plaatse en wist uitbreiding van de brand te voorkomen waardoor de scha de miniem bleef. AKTIE „KOM OVER DE BRUG" TE AXEL In Axel werd dezer dagen een comité gevormd voor de aktie „Kom over de Brug"; een aktie die ieder jaar landelijk door een tiental kerken wordt gevoerd voor financiële steun voor het overzeese werk van zending, tal van kerke lijke ontwikkelings- en hulpprojecten, het we- relddiaconaat van kerken, hongerbestrijding enz., enz. In dit comité voor Axel hebben zitting na mens de Herv. Kerk, de heer J. Wolfert (voorzitter), de heer J. Deurwaarder (secre taris), namens de Geref. Kerk Synodaal, de heren A. Sturm en P. Jansen. Verder dames van diverse Axelse Vrouwenverenigingen. Het ligt in de bedoeling deze plaatselijke or ganisatie uit te breiden tot 70 a 80 mede werkers ten einde de ca. 1450 adressen van de leden der deelnemende kerkinstanties op efficiënte wijze te kunnen bereiken. Deze lan delijke aktie, die in maart zal worden gehou den. wordt georganiseerd in samenwerking met behulp van pers, radio en televisie in een soort van „Open het Dorp-stijl". PROF. BENEVOLI IN AXEL Axels R.K. Jeugdhaven organiseert zaterdag avond in het Gezellenhuis in samenwerking met Prof. Benevoli een demonstratieavond. Benevoli zal de jeugd gedurende drie uren bezig houden met suggestie, magnetisme, te lepathie en telepsychie. De avond begint om kwart voor acht. Voor de lagere school staat voor zaterdag middag a.s. om 3.00 uur een kindervoorstel ling gepland. ALGEMENE LEDENVERGADERING R.K. VROUWENGILDE De afdeling Axel van het Kath. Vrouwengilde kwam maandagavond in het Gezellenhuis bij een voor een algemene vergadering. Tevens was voor deze vergadering een team uitgeno digd van de K.R.O. Nadat de presidente, mevrouw R. Boeding- Kindt de vergadering had geopend, gaf zij het woord aan de heer Van der Weyden van de K.R.O.welke een algemene inleiding gaf van het werk van radio- en t.v. in een leuk tekenfilmpje werd het ontstaan van deze communicatie-middelen geschetst. De heer Koot, eveneens van de K.R.O. be handelde met behulp van dia's en korte filmpjes het ontstaan, de bewerking en uit zending van zowel radio als televisieprogram ma's, hetgeen bijzonder interessant bleek, en veel vragen van de aanwezigen naar voren bracht. Na de pauze werd de agenda van de verga dering doorgenomen. Deze verliep bijzonder vlot. Slechts punt 7 van de agenda, bestuurs- mutaties, veroorzaakte enige vertraging door dat de functie van tweede secretaresse vacant is, en hiervoor nog geen candidate definitief is benoemd. Voor de cursus „Gasten Ontvangen" gaven veel aanwezigen zich op. Deze behandelen onderwerpen als uiterlijk, omgangsvormen, conversaties, samenstellen van menu's tafel dekken enz. De cursus bestaat uit drie lessen van 2 tot 2V£ uur op 23 april, 7 mei en 14 mei. Over het afgelopen jaar kan samenvattend worden gezegd, dat de belangstelling voor de verschillende aktiviteiten nogal uiteen liep. Niettemin mag over het geheel genomen de mate van interesse in 1967 verheugend groot genoemd worden. BEDANKT VOOR BEROEP Ds. R. te Velde te Schildwolde heeft bedankt voor het beroep dat op hem was uitgebracht door de geref. kerk (vrijgemaakt) te Axel. BOERINNENBOND BIJEEN De afd. Axel van de Boerinnenbond kwam dezer dagen bijeen in het vergaderlokaal aan de Walstraat. De vergadering stond onder leiding van de presidente mevrouw De Win- ter-Vermue. Als spreker was uitgenodigd de heer L. Lauret, die het maatschappelijk werk behandelde. Ook mej. Van de Putte was aan wezig en sprak over de gezinszorg. Na de inleidingen over deze onderwerpen werden nog tal van vragen gesteld. Met een woord van dank aan mej. Van de Putte en de heer Lauret sloot mevrouw De Winter de bijeenkomst. VOGELVRIENDEN VERGADERDEN Dezer dagen kwam de vereniging van Zeeuws Vlaamse Vogelvrienden te Axel in jaarver gadering bijeen onder voorzitterschap van de heer A. Schieman. Na een kort welkomst woord van de voorzitter, uitte vervolgens de secretaris zijn vreugde over het in allerlei op zichten welslagen van de tijdens de kerstdagen gehouden show. Bij de bestuursverkiezing werden de aftreden de leden, de heren J. de Maasschalk, C. Hoog- straate en F. de Blaay opgevolgd door de heren B. Lauret, B. de Waal en R. de Smet. De penningmeester gaf een gunstig overzicht van de financiële toestand van de vereniging. Tijdens deze vergadering werd reeds gespro ken over het organiseren van een tentoonstel ling op internationaal niveau. JAARVERGADERING Vrijdagavond 23 februari om half acht houdt de plaatselijke Hengelsportvereniging „Ge duld Overwint Alles" haar jaarvergadering in het clublokaal. AGENDA 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Jaarverslag. 5. Verslag kascommissie. 6. Behandeling begroting. 7. Bestuursbeleid. 8. Bestuursverkiezing, aftredend J. C. Dey, G. v. Drongelen en G. van Meurs (allen herkiesbaar). 9. Benoeming kascommissie. 10. Vaststellen wedstrijdprogramma en re glement. 11. Rondvraag, Verloting, Sluiting. Daar op deze vergadering diverse mededelin gen over het viswater en de vergunningen worden gedaan en de wedstrijdreglementen opnieuw moeten worden vastgesteld, rekent het bestuur op een grote opkomst. Tevens zullen tijdens deze vergadering de prijzen voor de grootste vissen, gevangen in 1967 worden uitgereikt. Lidmaatschapkaarten en vergunningen dienen voor of op 3 maart afgehaald te worden aan het clublokaal. SUBSIDIE VOOR CULTUREEL CENTRUM AXEL Gedeputeerde staten van Zeeland schrijven aan de prov.staten B. en W. van Axel vragen een provinciale bijdrage ten behoeve van de stichting van een cultureel gebouw aldaar. Dit gebouw zal om vatten een toneelzaal met 400 zitplaatsen, een toneel van 15 x 8 meter, een voordracht tevens vergaderzaal met een capaciteit van 120 personen, een vergaderzaal voor 60 per- sonén en een foyer met garderobe. De inves teringskosten worden geraamd op 894.000 (inclusief grondkosten en kosten van eerste inrichting). Tot voor kort kon worden beschikt over het gebouw „Het Centrum", dat evenwel een andere bestemming heeft gekregen. Pogingen van het gemeentebestuur de beschikking (koop of huur) over dit gebouw te krijgen hadden geen succes. De realisering van het onderhavige plan zal dus in een behoefte voorzien. Wij menen, dat er naast het culturele gebouw in Terneuzen plaats is voor voorzieningen, eenvoudiger van opzet, ten behoeve van an dere woonkernen (en hun directe omgeving), mede gelet op de voortgaande industriële ont wikkeling van de kanaalzone van Zeeuws- Vlaanderen, die een begeleiding op het ge bied van woon- en leefklimaat vraagt. G.S. achten een bescheiden bijdrage voor de stichting van een cultureel gebouw te Axel gerechtvaardigd. Voor een provinciale bijdrage is temeer reden, nu uitsluitend in verband met de beperktheid van de beschikbare gelden subsidiëring in het kader van het bijzonder maatschappelijke beleid in de stimulerings gebieden niet mogelijk is. Volstaan zou kunnen worden met een bij drage a fonds perdu van 50.000. Bij een dergelijk subsidie laat de financiële positie van de gemeente Axel realisering van het project toe. G.S. stellen voor in die geest een besluit te nemen. FAILLISSEMENT OPGEHEVEN Het faillissement van N. J. van Biezen, smid en handelaar in huishoudelijke artikelen, landbouwwerktuigen, haarden, kachels enz., Kerkstraat 9, Axel is, na gedaan verzet op geheven. AXELSE SOLDAAT VOOR ARNHEMSE KRIJGSRAAD Het moet wel een nevelige toestand zijn ge weest waarin de 21-jarige soldaat D. uit Axel met de auto van een vriend over de provin ciale weg Zuiddorpe - St. Jansteen reed, tij dens een verlofweekend in oktober van het vorige jaar. „Hij legde af en toe zijn hoofd op de bar", zei de juffrouw die de pilsjes schonk in café Dieleman in Axel, van waar de rit begon. Nauwelijks had D. de dancing achter zich gelaten of hij vloog uit de bocht, tegen een boom. „Uw hoofd was zeker wat zwaar die avond", zei gisteren mr K. N. Korteweg, president van de krijgsraad in Arnhem waar de soldaat zich moest verantwoorden voor joyriding en het in gevaar brengen van het verkeer. „Ik weet er niets van", zei D. „ik had drie tot vier pilsjes op". De joyriding ontkende hij ook. „Tobias heeft me de sleutels gegeven". Maar Tobias, een Hongaar die in Axel woonde, had verteld dat hij de sleuteltjes alleen maar had gegeven om D. zijn papieren te laten halen. Het echtpaar waarmee Tobias praatte, had niet willen ge loven dat hij al 32 was. Tonny D. liep naar buiten om de wettige bewijsmiddelen te halen. Dat hij de sleutels had gekregen om papieren te halen leek hem onwaarschijnlijk. „Dat was helemaal niet nodig, want de auto stond al tijd open. Ik geloof trouwens dat hij helemaal niet op slot kon. Volgens mij was Tobias al vergeten dat ie mij de sleutels gaf toen hij buiten kwam". Het zal allemaal wel op een misverstand hebben berust. Er zat een bandje van beat en hoempapa, zoals D. het uitdruk te, en ze konden elkaar niet zo best verstaan. veroorzaken van het ongeval. Dit vonnis werd verzwaard met een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor zes maan den. Voor joyriding, die de rechter niet wet tig en overtuigend bewezen achtte, volgde vrijspraak. ALGEMENE VERGADERING AFD. AXEL VAN DE BOND VAN BEJAARDEN De afdeling Axel van de Ned. Bond van Bejaarden heeft maandag in het Centrum haar algemene vergadering gehouden. Voorzitter A. van Riel sprak in zijn openings woord zijn genoegen uit over de grote op komst die er was. Uit het jaarverslag van de heer Meertens bleek dat het voorbije jaar geslaagd genoemd kan worden. De afdeling groeide met 50 leden en bedraagt thans 360 leden. Uit het financieel verslag bleek dat ondanks de hoog gestelde contributie toch nog een klein batig saldo was te noteren. Besloten werd dit jaar weer een reisje te ma ken en wel in de 2e helft van mei. Er werd een dames-comité gevormd die zich tot taak stellen, het bezoeken van alleen wonende bejaarden. De vergadering verliep in een gezellige sfeer. ...en niet duurder dan andere Maar auditeur militair mr B. H. van Ever- dingen kon er toch niet zo licht over denken. Hij eiste twee weken hechtenis en een jaar ontzegging en 100 gulden boete voor de joy riding. Raadsman mr. J. Dorhout twijfelde aan de getuigenverklaringen, omdat eigenlijk nie mand veel van de gesprekken had kunnen horen. Hij vond dat dit gevalletje D. niet te ernstig moest worden aangerekend. De krijgsraad veroordeelde de soldaat uitein delijk tot een boete van 150,- wegens het Zondagsdiensten ZONDAG 18 FEBRUARI 1968 -Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur Ds. A. Kuiper; 3.00 uur: Ds. J. v. d. Wielen van Zoutespui. Geref. Kerk (Pironstraat) 11.00 en 5.00 uur Ds. Gispen (Terneuzen). Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. Dinsdag 20 februari 19.30 uur Ds. v. d. Poel van Yerseke. R.K. Kerk: H. Gregorius de Grote, Wal straat 29: Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 17—18 FEBRUARI Dokter Schiltman Algemene vergadering van het Waterschap Axeler Ambacht. Op donderdag 22 februari 1968, des namiddags 2.00 uur zal het Waterschap te Axel een algemene vergadering houden. Axeler Ambacht in ,,'t Trefpunt' De agenda luidt als volgt 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen Naar aanleiding van de vraag van de heer Van Dijke in de vergadering van de Alge mene vergadering van 11 januari 1968 in zake de jaarwedde van de Dijkgraaf (volgno. 8 van de begroting 1968) deelt het dagelijks bestuur mede Wij zijn van mening dat de jaarwedden van de dijkgraven van de waterschappen in Zee land in het algemeen te laag zijn, gezien het bestuurlijke karakter en de omvangrijkheid van hun taak, alsmede hun grote verantwoor delijkheid en mede gelet op hun taak als voor zitter van een of meer waterkeringen. Wij stellen u voor het Dagelijks Bestuur te machtigen zich te wenden tot het Bestuur van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond met het verzoek de daartoe geëigende stappen te willen ondernemen om te komen tot een her ziening van de jaarwedden voor de dijkgra ven van de waterschappen in Zeeland. De suggestie zou daarbij gedaan kunnen worden op een of andere wijze als minimum-basis aansluiting te zoeken bij de bezoldiging van burgemeesters van kleinere gemeenten en/of bij de jaarwedderegeling voorwethouders in gemeenten met een inwonertal overeenkomen de met het beheersgebied van het waterschap, terwijl tevens gewezen zou kunnen worden op het voornemen van de Directie van het Alge meen burgerlijk pensioenfonds om te doen be palen dat de dijkgraven van de grote water schappen, uit hoofde van de omvang van hun werkzaamheden, onder de werking van de Algemene burgerlijke pensioenwet zullen val len. Wij merken hierbij op, dat het niet in onze bedoeling ligt te bepleiten, dat de funktie van Dijkgraaf als een volledige dagtaak dient te worden beschouwd. 4. Voorstel salarismaatregelen waterschaps- personeel. Het betreft een algemene salaris- en loons verhoging van 2% en het doorwerken in 1968 van de nacalculatie „trend" 1967. 5. Voorstel verhoging kredieten rekening cour anto vereenkomsten In de vergadering van 2 maart 1967 werd besloten de bedragen van de rekening-couran ten bij de N.V. Waterschapsbank, de Boeren leenbank Axel en de Coöp. Boerenleenbank Raiffeisen te Terneuzen te brengen op resp. 600.000, - 575.000, - en 575.000, - Voorgesteld wordt, in overleg met de banken en onder goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland de bedragen van de rekening- courantovereenkomsten te brengen op 800.000, - 775.000, - en 775.000, - voor resp. de N.V. Waterschapsbank, de Boe renleenbank Axel en de Coöp. Boerenleen bank Raiffeisenbank te Terneuzen. 6. Voorstel verbetering wegen. Voorgesteld wordt te besluiten tot verbete ring in 1968 van de volgende wegen de Armen- of Liniedijk, ter lengte van 1760 m; de Axelsestraat, ter lengte van 1640 m; dé Gemeenschappelijke weg, ter lengte van 1810 m en de Smidsschorreweg, ter lengte van 975 m. Hoewel hierover geen exacte gegevens be schikbaar zijn wordt verwacht dat aan bij dragen een bedrag van 480.000, - zal kun nen worden ontvangen, zodat van de totale geraamde kosten ad 741.700,- van het werk, inclusief grondaankoop ten laste van liet waterschap zou blijven een bedrag van 261.700,-. 7. Rondvraag en sluiting. De op de agenda betrekking hebbende stukken liggen ter inzage in het waterschapshuis, Burchtlaan 1, op werkdagen van 9.00- 12.00 uur. Veerdiensten Westerschelde 30 procent duurder Gedeputeerde staten van Zeeland hebben be sloten de tarieven van de veerdiensten over de Westerschelde met 30 procent te verhogen. Aan provinciale staten schrijven ze, dat er voor de provincie geen andere weg meer open blijit dan die van tariefsverhoging. Zoals bekend had de minister van verkeer en waterstaat vorig jaar aangekondigd de rijks bijdrage in de exploitatiekosten van de veer diensten te zullen verminderen. Felle protesten uit heel Zeeland en een met algemene stem men door de provinciale staten aangenomen motie waren het gevolg. Een motie over de veertarieven in de Tweede Kamer werd echter verworpen. De tariefsverhoging zal volgens het besluit van G.S. ingaan per 1 maart 1968. (P.Z.C.)

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2