Snuif en wrijf Wethouder Cr. van Bendegem onder enorme belangstelling ten grave gedragen Uit onze omgeving Axel Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van wethouder C. van Bendegem vanuit het Verenigingsgebouw in de Kerkdreef naar zijn laatste rustplaats gebracht. Het aantal personen dat hem op deze laatste reis vergezelde was enorm groot, terwijl overal langs de route welke naar de Algemene be graafplaats af te leggen was de mensen ston den opgesteld om hem de laatste eer te be wijzen. De samenkomst voor deze uitvaart vond plaats in het Verenigingsgebouw in de Kerkdreef, maar reeds vlug bleek dat deze ruimte veel te gering was om de vele genodigden te kun nen opvangen. Voor het vertrek naar de begraafplaats sprak Ds. Pennings de vele aanwezigen toe Geachte aanwezigen. Allereerst u naaste familie, wil ik condoleren met het overlijden van uw man en vader. U verzocht mij op de begraafplaats een woord te willen spreken, dit niet in mijn kwaliteit als predikant of vertegenwoordiger van de Herv. Gemeente en dat waardeer ik zeer. Te velen staan buiten de kerk en menen bij bij zondere gelegenheden dat die kerk er toch aan te pas moet komen maar waarom in vre desnaam Daar is niemand mee gediend. Ik sta hier op verzoek van een bewust buiten kerkelijk gezin. Ook weer niet als vriend daar voor hadden wij veel te weinig contact, maar omdat we een bepaalde sector van denken ge meen hadden. Het sociale beeld van de sa menleving waarbij de individu tevens bewust lid in de gemeenschap wil zijn, de verant woorde maatschappij, ging ons beiden ter harte maar wat bij de een politiek realiserend van karakter was, was bij de ander van bijbels verkondigend karakter. We ^tellen dit alleen even, om u te verklaren hoe er een weinig bepraat en toch wederzijds gevoeld klimaat van gedachten was. In deze streek waar notabene nog wel na klinkt dat socialisme alleen maar materialisme zou zijn. In wat ik pleeg te noemen mijn bijbelsrood en Van Bendegem's „politiekrood" hadden wij ons contact en onze gescheidenheid. En we hebben beiden op ons stuk gestaan maar ik dacht beiden met begrip voor elkaar. Van Bendegem kwam niet naar de kerk al was hij daar niet helemaal los van en ik kwam niet over naar de politieke partij al was ik daar ook niet helemaal los van. Dat is wel de achtergrond van mijn aanwezig heid op deze begrafenis. U hebt dat gevoeld en daarom dank ik u voor uw uitnodiging en wens ik u van harte sterkte bij het gewennen aan het gemis en het verwerken van de schei ding. En zelf realiseer ik me, dat ook dat voorbij is: Van Bendegem uit zijn rooie autootje en ik uit mijn witte zullen geen bewuste korte groet meer uitwisselen. Moge ons werk enige vrucht ten goede opleveren ieder naar eigen karakter. Wij op onze manier zeggen moge op het werk onzer handen Gods zegen rusten en moge dit werk van ons die zegen enigermate waardig zijn. De kameraad en de naaste niet hetzelf de en toch trekken van verwantschap. De socialistische maatschappij en het Konink rijk Gods niet hetzelfde en toch verwant. Mevrouw van Bendegem ik wens u en uw kinderen sterkte. Na deze toespraak werd achter het stoffelijk overschot van de heer Van Bendegem de stoet geformeerd waar, na familie en vrienden het voltallige gemeentebestuur en raadsleden zich aansloot, vele vertegenwoordigers van ver enigingen en commissies waarin de overledene zitting had gehad. Vele persoonlijke vrienden en kennissen, partijgenoten, hoofden van di verse diensten, raadsleden uit omliggende ge meenten. Het gehele gemeentepersoneel als ook de leden van de Axelse brandweer sloten aan bij de lange stoet welke Van Bendegem naar zijn laatste rustplaats voerde. Bedolven onder een ontelbaar aantal bloem stukken stond de kist boven het graf waar burgemeester M. K. van Dijke als enige spre ker enkele woorden ter nagedachtenis sprak Bij het graf van een goede vriend staande maakt menselijke smart het moeilijk om te spreken. Toch wil ik hier enkele waarden zeggen ter nagedachtenis van vriend Van Bendegem. Ik wil hem graag hier herdenken als mens en als bestuurder van onze stad hoop ik hem aanstaande dinsdag in de ver gadering van de gemeenteraad te herdenken. Het verscheiden van de heer Van Bendegem heeft een grote leegte bij ons allen achter gelaten. In de allereerste plaats gaan onze gedachten uit naar zijn familie wie ik mijn hartelijke deelneming wil betuigen. Het is mij bekend dat u een liefhebbend vader, man en grootvader ontvallen is. Met hoeveel trots kon de thans overledene niet spreken over zijn dochter Rena, hoe trots was hij niet op de muzikale bekwaamheden van Kees, hoe blij was hij niet dat José voort gang maakte in zijn werk. Wij kunnen met u meevoelen dat u een bij zonder liefhebbend man en vader nu aan het graf moet toevertrouwen. Gaarne wens ik u toe dat a de kracht zal moge worden gegeven om dit grote verlies te dragen. Boven de droefheid uit moet er echter ook vandaag plaats zijn voor een gevoel van grote dankbaarheid, dankbaarheid voor hetgeen Van Bendegem betekend heeft in zijn gezin maar ook dankbaarheid voor hetgeen hij betekend heeft in onze plaatselijke gemeenschap. Van eenvoudige arbeidersjongen, een afkomst waar hij trots op was, is hij uitgegroeid tot een bestuurder die in de ware zin des woords het algemeen belang wist te dienen. Van Bendegem keek niet naar richting of ge loof, hij stond altijd voor iedereen klaar, hij was een typisch gevoelsmens met een snel- bewogen hart. Met hoeveel waardering kon hij na vele jaren nog niet getuigen van zijn liefde voor zijn moeder. Ook in het college van B. en W. was Van Bendegem een goed kameraad hij toonde zich een man waar je op aan kon, collegiaal ten opzichte van de andere leden van het college en joviaal tegenover iedereen, een man begif tigd met bovendien een zeer groot gevoel voor humor, „echte Vlaamse humor". Hoe dik wijls- kon niet in een moeilijk gesprek een humorvolle opmerking van Van Bendegem in eens de lucht opklaren. Hij was een samen bindende figuur, een man bovendien met grote plichtsbetrachting. Axel had de liefde van zijn hart. De vernieuwing en de uitbrei ding van onze gemeente lagen hem zeer nauw aan het hart, ook hierdoor was hij voor ons, zijn collega's, een stimulerende figuur. Ik wil graag getuigen dat het voor mij een groot voorrecht is geweest om 5 jaar lang zeer nauw met deze nobele man te mogen samen werken. De dank van onze gemeenschap ten opzichte van Van Bendegem is groot, maar het af scheid nemen doet pijn. Van Bendegem was niet kerks, maar dat betekende niet dat Van Bendegem onchristelijk was. Met hoeveel waardering kon hij gewagen van de christe lijke opvoeding hem vooral door zijn moeder gegeven. AJs laatste wens hier bij zijn graf zou ik wil len uitspreken dat onze goede vriend Kees van Bendegem waarlijk moge rusten in vrede. Ik dank u. Hierna verzocht ds. Pennings hem in de ge legenheid te willen stellen het „Onze Vader" te bidden. Hierna werd de overledene neergelaten in zijn laatste rustplaats, waarna de honderden langs het graf défileerden om een laatste groet te brengen. Terug in het verenigingsgebouw werd de ge legenheid geboden om woorden van troost tot de familie te spreken en een terugblik te wer pen op het leven van de overledene. Als eerste maakte van deze gelegenheid ge bruik de direkteur van de Centrale de heer L. C. de Coole. Deze zeide o.a. Heden heb ben wij onze vriend Van Bendegem naar zijn laatste rustplaats gebracht. Van Bendegem is voor de Centrale gaan werken in november 1939 vlak voor de moeilijke oorlogsjaren '40 - '45 wat voor hem een moeilijke aan vangstijd was. Hij had een groot en omvang rijk rayon waarin hij een grote en belangrijke portefeuille wist op te bouwen. Deze arbeid te verrichten is alleen mogelijk wanneer men veel vertrouwen bij zijn verzekerden heeft en indien men een wezenlijk vertrouwensman is. Zijn vele werk op sociaal en economisch ter rein wist hij van zijn werk voor de Centrale te scheiden, zijn plichtsbetrachting was voor beeldig. De toestemming die wij hem ver leend hebben om een wethouderszetel in de gemeente Axel te bezetten hebben wij nimmer betreurd; integendeel. De Centrale heeft goe de herinneringen aan onze overleden vriend Van Bendegem. Wij waarderen zijn volledige inzet voor zijn werk tot nog kort voor zijn overlijden. Bij het uitspreken van deze woorden beseffen wij maar al te zeer hoe groot het verlies voor zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen moet zijn. Zij verliezen in hem een goede man, vader en grootvader, die ook in zijn gezin de centrale figuur was. Onze deelneming gaat in het bijzonder naar hen uit. Als tweede spreker nam de direkteur van het Bijkantoor Rotterdam van de Centrale de heer J. C. de Graaf het woord, deze zeide o.a.: Het was niet mijn bedoeling nadat de heer de Coole het woord had gevoerd ook nog het woord te voeren maar nu ik hier ben kan ik het niet laten ook nog enkele woorden te spre ken over de overledene. Ook de heer de Graaf sprak woorden van bij zondere waardering voor wat Van Bendegem voor de Centrale heeft gedaan en betekend. Spreker bracht in herinnering dat hij 3 jaar geleden naar Axel kwam om Van Bendegem te huldigen bij zijn 25-jarig jubileum bij de Centrale. En ik ben uitermate dankbaar dat wij toen de gelegenheid hebben gekregen om onze waardering en ons respect uit te spreken, ik ben dankbaar omdat hij geweten heeft hoe we over hem dachten. Te vaak wordt vergeten datgene te zeggen wat we zouden willen zeg gen en dit dan pas doen wanneer het te laat is. De volgende spreker was de Inspecteur van het rayon Zeeland de heer M. van Rossum. Ook deze sprak woorden van waardering voor het werk en persoonlijke contact met de heer Van Bendegem. Hierna volgde de voorzitter van het Gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid de heer M. A. R. Hubregtse Wij hebben zojui.t afscheid genomen van een van onze trouwste leden, vele jaren heeft Van Bendegem de socialistische beweging gediend, eerst in de S.D.A.P. later in de P.v.d.A. Jarenlang was hij lid van ons bestuur waarin hij veel werk verzette, ^ltijd was hij present en daarom was het voor ons vrienden een teleurstelling dat partijgenoot Van Bendegem niet op onze vergadering aanwezig kon zijn waar we afscheid van hem zouden hebben genomen. Zijn minder goede gezondheid was er de oorzaak van, al wisten wij toen nog niet hoe ernstig zijn ziekte was. Verder ging spreker nog in op het vele wat Van Bendegem vele jaren voor de socialis tische beweging heeft gedaan en betekend. Hij zal in onze herinnering steeds blijven voortleven. Vervolgens sprak collega-agent van de Cen trale de heer J. Eckhart uit Vlissingen namens de collega's. Laatste spreker was de voorzitter van de af deling Axel van de P.v.d.A. de heer J. Die- leman die het woord voerde Familie en genodigden Na het ten grave dragen van wijlen Cornelis van Bendegem, heerst grote en diepe droef heid in ons hart. Allereerst gaat onze innige deelneming met dit grote verlies uit naar de achtergebleven weduwe en familie. Een man, die geboren uit de Axelse bevol king, ook gewerkt en gestreden heeft voor deze bevolking. Dit werk werd gedaan en deze strijd heeft hij gevoerd vanuit zijn socialis tische overtuiging, die hem vanaf zijn jaren, dat hij tot onderscheid des vermogens kwam tot zijn laatste dagen is bijgebleven. Opgegroeid als een arbeiderskind in zijn ge liefde gemeente vond hij al vroeg de weg naar de toen in opkomst zijnde S.D.A.P. de latere Partij van de Arbeid. Dit was nog in een tijd, dat men een grote moed en een vaste innige overtuiging moest bezit'en om zich in te zetten voor een strijd, die toen nog door de overgrote meerderheid van het volk met wantrouwende ogen werd gadegeslagen en gevolgd. Dank zij de pioniers van het eerste ogenblik, waaronder wij zeker Kees van Bendegem moe ten rekenen is de partij in Axel geworden wat hij nu is; een belangrijk deel van onze Axelse bevolking. Niet in het minst is dit te danken aan Kees. Met een klare kijk op de toekomst begreep hij, dat, wilde het socialistich deel van onze bevolking volledig geintegreerd zijn in de Axelse gemeenschap, men zich niet afzij dig moest houden om vanuit de veste de ont wikkeling gade te slaan, maar dat men naar voren moest treden om daadwerkelijk aan deze evolutie mede te werken. Ik geloof te mogen stellen dat het Kees is gelukt, en met sukses is gelukt, dat, wat hij zich voor ogen had gesteld, ook te realiseren. Na veel vallen maar steeds weer opstaan heeft hij al die jaren, gesteund door zijn partij-af deling in Axel, de weg naar de top bereikt. Gedragen door zijn Partij en aanvaard door zijn geliefde Axelse bevolking, heeft hij ge durende 5 jaren lang het genoegen mogen smaken op het eerste plan te mogen mee werken aan de ontwikkeling van onze gemeen te, heeft hij mogen aanschouwen, dat mede onder zijn 'leiding Axel is geworden, wat het nu is Een parel in het Oost Z.-Vlaamse land, waar het prettig is te wonen en te wer ken. Menselijkerwijs gesproken werd Kees te vroeg aan ons ontrukt. Nog te veel was er voor hem te doen. Nog te veel moest worden afgemaakt. Het heeft zo moeten zijn. Wij kunnen niets anders doen dan daar in be rusten. Het zij zo. Wij hebben echter toch een grote troost. Wij zullen kunnen verder marcheren. De weg die Kees voor onze Partij in Axel heeft gebaand is groots van opzet, heeft een goede basis en is goed geplaveid en makkelijk begaanbaar. Hoewel het moeilijk zal zijn zonder zijn lei ding verder te gaan beloven wij niet te zullen versagen en niet zullen laten afbreken, wat hij met zoveel moeite heeft opgebouwd. Kees namens je partij-afdeling. Rust zacht en in vrede Gemeentesecretaris P. G. van den Bosse dank te namens de familie Van Bendegem allen die in deze droeve dagen en bij deze laatste gang hun medeleven en belangstelling hadden ge toond. De talloze bewijzen van deelneming en de woorden die aan het graf en ook in deze zaal zijn gesproken zijn voor de familie Van Ben degem tot een rijke troost. Van ons aller vriend Kees van Bendegem nemen wij afscheid in de we enschap dat zijn leven voor gezin en gemeenschap weibetekenend is geweest. Ik dank u allemaal. BOTSING OP RIJKSWEG AXEL - SLUISKIL Woensdagmiddag omstreeks half één kwamen op de rijksweg Axel - Sluiskil een bestelauto en een personenauto met elkaar in botsing. De botsing ontstond doordat de bestuurder van de bestelauto, de heer J. P. uit Goes, die vanaf het Axelse bruggetje kwam gereden, geen voorrang verleende aan de personenauto, bestuurd door de heer T. L. P. uit Axel, die over de rijksweg reed. Er deed zich geen per soonlijk ldtsel voor. Het voertuig van de Axelaar werd zwaar beschadigd, de schade aan de bestelauto was minder zwaar. MEVR. VAN DIJKE-VAN DIJK OPENDE HOBBY-WAS Zaterdagmiddag heeft de echtgenote van Axels burgemeester Mevr. van Dijke-Van Dijk in het pand Oosterstraat 9 de officiële opening verricht van het gecombineerde be drijf Hobby-Was. In dit sterk uitgebreide pand werd in een deel hiervan een hypermodern wasserette ge creëerd. Een 25 m2 vloeroppervlakte groot is deze wasserette waar men geheel automatisch zijn was kan behandelen tot kastdroog. Het overige deel een oppervlakte van 140 m2 is een hobbyhuis, maar deze naam is voor deze zaak zeker te bescheiden, daar naast alles voor de doe-het-zelver ook een collectie gereedschap waar de vakman zeker ruim gebruik van zal maken. Men kan hierin vin den van het kleinste schroevendraaiertje tot machinale gereedschappen en meubel- en be kledingsplaten. Mevr. van Dijke verrichtte de opening door een van de drogers in werking te stellen waar door tevens alle wasmachines in bedrijf gin gen. Zowel de wasserette als de hobby-zaak is ruim en smaakvol ingericht en de vele bloem stukken die bij de opening waren aangeboden verhoogde deze sfeer nog sterk. Na de officiële opening was het reeds bijzonder druk om dit bedrijf dat zeker in een behoefte voor ziet te bezoeken. BEJAARDEN-ONTSPANNINGSAVOND IN ,,'T TREFPUNT" Dinsdagavond werd in ,,'t Trefpunt" een ont spanningsavond belegd voor de bewoners van de bejaardentehuizen in de kanaalzone. De heer L. Dieleman, voorzitter van de bejaar dencommissie van dit dienstencentrum, mocht in z'n openingswoord een volle zaal welkom heten. Deze avond, die als generale repetitie gold voor de komende ontspanningsavonden in de diverse bejaardentehuizen en waarbij het initiatief van de bewoners zelf uitgaat, had een gezellig en afwisselend verloop. Het ont spanning, team, dat met toneel, zang en mu ziek voor het voetlicht treedt en de naam „spelevaert" draagt, heeft als conferencier de heer De Vries uit Terneuze'n. Gezelschappen uit Terneuzen, Zaamslag, Westdorpe en Sas van Gent voerden toneel stukjes op Zuiddorpe gaf gymnastiekoefe ningen ten beste, terwijl de Axelse 'bejaarden de avond afsloten met het zingen van het Zeeuws-Vlaamse volkslied. De directrice van „Bachten Dieke" uit Terneuzen, mevr. Maat- Dieleman, sprak een slotwoord. PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN Woensdagmiddag kwam de afdeling Axel van de bond van Nederlandse plattelandsvrouwen in „Het Centrum" voor de eerste maal in het nieuwe jaar bijeen. Tijdens het huishoudelijk gedeelte besprak men de mogelijkheid deel te nemen aan een landelijke fotowedstrijd. Ook bracht men ter tafel om bij voldoende deelname deze zomer een bezoek te brengen aan de beurs van de bond van plattelands vrouwen in Rotterdam. Hierna hield de heer J. C. Cornelis te IJzen- dijke een causerie over boerderijen in West Zeeuws-Vlaanderen, geïllustreerd met kleu rendia's. Aan het eind sprak de presidente, mevrouw Van Dijke-van Dijk, een dankwoord tot de heer Cornelis voor z'n interessante lezing, waarna zij de goed bezochte bijeenkomst sloot. Uw verkoudheid van neus, keel of borst wee met

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2