AXEL 1967 Uit onze omgeving Axel AUTO IN AFVOERKANAAL Vrijdagmorgen omstreeks 7 uur reed B. V. uit Westdorpe met zijn personenauto over de rijksweg Axel - Kijkuit komende uit de richting Kijkuit. Even voor de le Verkorting kwam ten ge volge van het gladde wegdek de auto te slip pen en belande' in het afvoerwaterkanaal waarin veel water staat. V. bracht het er met een nat pak en de schrik vanaf, de auto werd zwaar beschadigd. DRUK BEZOCHTE NIEUWJAARSRECEPTIE De nu al zo langzaam aan tot een traditie geworden nieuwjaarsreceptie van het Axelse gemeentebestuur werd dinsdagavond weer bijzonder druk bezocht. Nog ieder jaar neemt het aantal bezoekers, vertegenwoordigers van organisaties, instellingen, verenigingen, be drijven en zaken toe, dat hier bij het gemeen tebestuur zijn opwachting komt maken. Daarnaast is deze receptie ook een bijzonder goede gelegenheid om elkaar onderling het beste toe te wensen voor 1968 en in onge dwongen sfeer mensen te ontmoeten die men anders hetzij door uiteenlopende werkkringen, tijden of andere oorzaken zelden of nooit per soonlijk ontmoet. Wij vermoeden wel, dat wanneer de belang stelling zo toe blijft nemen de constructie van de bovenverdieping van ons stadhuis waarop de fraaie raadszaal is gelegen het niet meer toelaat de honderden bezoekers hier te ont vangen. Wellicht is het cultureel centrum dat dit jaar klaar moet komen een goede vervanging voor een volgende maal. KUNSTZINNIGE VERFRAAIING VAN HET CULTUREEL CENTRUM AXEL Naar wij vernemen, heeft het gemeentebestuur van Axel de beeldende kunstenaar P. Klinck- hamers te Terneuzen opdracht gegeven een artistieke verfraaiing aan te brengen aan en in het in aanbouw zijnde culturele centrum aan het John F. Kennedyplein. Deze verfraaiingen zullen bestaan uit een me talen muurplastiek, aan te brengen aan de buitengevel van het gebouw boven de hoofd ingang, terwijl in het tussen-plafond van de foyer de in brons gegoten Teliëfs van de 12 sterrenbeelden van de dierenriem zullen worden aangebracht. Zoals bekend zal zijn, heeft de heer Klinck- hamers enige tijd geleden in opdracht van de gemeente Terneuzen een bijzonder geslaagd beton-reliëf aangebracht tegen de wand van een gemeentelijke gymnastiekzaal. VERGADERING AXELER AMBACHT Het waterschap Axeler Ambacht houdt een algemene vergadering op donderdag 11 ja nuari 1968 a.s. des namiddags 2.00 uur in ,,'t Trefpunt", Singelweg 63 te Axel. De agenda luidt als volgt 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel verkoop eigendommen. 5. Voorstel inzake verbetering van wegen in het ruilverkavelingsgebied. 6. Vaststelling begroting 1968. 7. Rondvraag en sluiting. De op de agenda betrekking hebbende stuk ken liggen ter inzage in het waterschapshuis, Burchtlaan 1, op werkdagen van 9.00 - 12.00 uur. CHR. TECHNISCHE SCHOOL GAAT OPENEN EN UITBREIDEN Bij het bestuur van de Chr. Techn. School aan de Buitenweg is men thans druk doende met het maken van plannen voor de officiële opening van het nieuwe schoolgebouw, dat sedert augustus 1967 in gebruik is en dat men thans vermoedelijk eind van deze maand officiël gaat openen. Overigens zit het bestuur niet stil want nog voor dat deze opening een feit is liggen hans al weer plannen voor uibreiding - met na me voor de bouw van werkplaatsen achter de school - ter tafel. Bovendien zal het ge heel straks aanmerkelijk verfraaien nu men opdracht heeft verstrekt tot aanleg van de tuin om de school. Met deze tuinaanleg zal zeer binnenkort worden begonnen, en daar mee zal dus het idee dat de school nog altijd in het weiland staat ook vlug de wereld uit gaan. PRIJSKAARTING Zaterdag organiseerde de v.v.-Axel een prijs- kaarting voor leden, donateurs en houders van seizoenkaarten. Voor deze kaarting be stond ruime belangstelling. Uitslag 1. A. Dey; 2. J. Schelleman; 3. J. Bareman; 4. C. Wieland; 5. E. Marcus; 6. M. Verhelst; 7 M. v. d. Berge; 8. C. Wullems; 9. A. v. d. Velde; 10. J. Dieleman; 11. P. Peeters; 12. K. Keyzer; 13. J. Jansen; 14. T. Rinn; 15. R. v. Boven; 16. L. v. d. Berge; 17. K. Ver- bunt. RATIOBOUW VOOR DE HELFT BEWOOND De Ratiowoningen in Plan Oost beginnen thans gereed te komen. Van de 96 in aan bouw zijnde woningen zijn thans bijna de helft gereed, toegewezen en door de bewoners betrokken. Verwacht mag worden dat voordat het eerste kwartaal van 1968 verstreken is alle woningen zullen zijn opgeleverd en be woond. KERSTBOMEN VERBRAND Het vakantiecomité voor de Axelse jeugd heeft zich ook deze week weer ontfermd over de vakantie-vierende scholieren. Donderdag middag gaf de goochelaar Ali-Ben-Lux uit Middelburg een goochelvoorstelling in het Gezellenhuis, waarna aan het begin van de avond de jeugd werd verwacht op het Szyd- lowskiplein, vanwaar men met de thans uit gediende kerstbomen in optocht trok naar het van Deventerplein (aan het eind van de van Middelhovenstraat) waar de bomen tot een grote brandstapel werden, die tot grote vreug de van de jeugd een flink vuur opleverde. Het aantal bomen was geringer als vorig jaar en dus ook het vuur wat minder. Wellicht speelde hierbij de geringe bekendheid die aan de plannen van het comité was gegeven mede een rol. GESLAAGD Aan het Kon. Technicum P.B.N.A. te Arn hem slaagden Adspirant Waterbouwkundig Opzichter Te kenaar (deel I) J. L. de Jong, Terneuzen C. Joosse, Hoek Weg- en Waterbouwkundig Opzichter (deel I) C. Polfliet, Axel Uitgebreid Technisch Basisexamen Werk tuigbouw J. de Bruijne, Hoek L. de Kraker, Axel J. A. E. Picavet, St. Jansteen Uitgebreid Technisch Basisexamen Elektro techniek G. P. A. de Groene, Terneuzen Basisexamen Bedrijfstechnicus Chemische In dustrie J. W. A. Matthijssen, Terneuzen C. J. van Halst, Hoek „HOSANNA" AXEL Overzicht van de verrichte werkzaamheden over 1967 1 Mei Nationale feestdag 4 Mei Concours te Oostburg waar een le prijs behaald werd in de eerste afd., plus 3e prijs extra 5 Mei Bevrijdingsdag 16 Mei Rondwandeling met Kees Verkerk, voor de wielersport 3 juni Drumbanddag te Biervliet 16 Juni Wandelclub Emma 4-daagse 24 Juni Rode Kruisdag 27 Juni Bezoek aan Zoute Spui 29 Juni Verjaardag Z.K.H. de Prins. Taptoe op de Markt. 30 Juni Concert in de „Vurssche" 15 Juli Drumband naar Gorkum Wandelclub „Emma". 26 Juli Concert op de Magrette. 8 September Opening van de „Vurssche" 11-16 September Breugelfeesten te Axel, als slot Taptoe. 21 November Concert in ,,'t Trefpunt". 25 November Intocht van St. Nicolaas in Axel. 20 December Volkskerstzang in de Garage Cito. Ook in 1968 hopen wij onze activiteiten voort te zetten. Zondagsdiensten ZONDAG 7 JANUARI 1967 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Gerefk. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente: 10.00 uur en 3.00 uur Student de Boer van Ridderkerk. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur: 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 6-7 JANUARI Dokter Schiltman. Chronologisch overzicht over het verstreken jaar Jaunari - Het gemeentebestuur hield zijn nieuw jaarsreceptie op maandag 2 januari waarop weer een groter bezoek dan het vorige jaar werd geconstateerd. - Het vakantiecomité was ook in de Kerst vakantie aktief en organiseerde in het Gezel lenhuis een middag met kinder- en gezel schapsspelen terwijl de jeugd ook de afge dankte kerstbomen verzamelde en deze bij- eensleepte voor een gezamenlijke verbranding op het Van Deventerplein. - Burgemeester van Dijke zag zijn eerste zes-jarige ambtsperiode verstreken en werd herbenoemd en nog op de laatste dag van 1966 opnieuw beëedigd, door de Commis saris van de Koningin. - Nabij de kruising Westsingel - Buthdijk werd begonnen met de bouw van een riool gemaal. - Het Wit-Gele Kruis vierde op zijn jaar vergadering het heuglijke feit dat het 500e lid werd ingeschreven. - Axel kreeg, nadat enkele jaren geen acti viteiten waren ontplooid weer een padvinders- groep, zowel voor jongens als voor meisjes. - De heer M. den Doelder trad af als voor zitter van AZVV na 2 Vè jaar zeer aktieve dienst. In de loop van het jaar werd hij op gevolgd door de heer J. Deurloo. - Op het stadhuis werd door burgemeester Van Dijke het Axels jeugdoverleg geïnstal leerd. Een goed bedoeld initiatief, waarvan overigens verder in de loop van het jaar wei nig is uitgegaan. Wij geloven dat ook de jeugd georganiseerd of ongeorganiseerd bij zonder weinig interesse heeft of behoefte voelt aan dit overleg. - Het Trefpunt ontplooide het gehele jaar activiteiten. Een bijzonder goede gedachte was wel de in deze maand gehouden avond over verkeersvoorliching. - De winkelgalerij in Plan Oost werd ge opend, door de in gebruikname van de Super markt van de Fa. Mattheeuws. - De Axelse hotelaccomodatie ontving een uitbreiding door de in gebruikname van het verbouwde pand van Het Wapen van Zeeland op de Markt. - Van het fraaie bejaardentehuis „De Vurssche" kwam de eerste etage voor bewo ning gereed en werd door de bejaarden be trokken. Februari - De heer van Meenen vierde zijn 40-jarig jubileum in dienst van de slagerijen Gebr. Verstraten. - Oud-Axelaar H. Kayser vierde te Ter neuzen zijn 102e verjaardag en was daarmede de oudste inwoner van Zeeuwsch-Vlaanderen. - De Prinses Marijkeschool organiseerde haar jaarlijkse avond voor de ouders, waarin de leerlingen hun beste beentje voorzetten op het gebied van toneel, muziek enz. Als steeds een groot succes. - De oudheidkundige kring de Vier Am bachten hield een lezing over de geschiedenis van de polders rondom Axel en Terneuzen. - De verkiezingen voor de Tweede Kamer hadden in onze gemeente een rustig verloop en vertoonden in de uitslag een beeld dat overeenkwam met de algemene landelijke ten dens. - Axel kreeg er in het winkelcentrum weer een drietal nieuwe zaken of moderniseringen bij de Fa. Pot in de Weststraat, de Fa. Hoebé in de Weststraat en Drogisterij Dobbe in de Nieuwstraat. - Het Katholiek Vrouwengilde hield haar algemene vergadering. Men kon op een suc cesvol jaar terugzien en ook voor 1967 kwa men tal van aantrekkelijke ideëen ter uitvoe ring in het lopende jaar naar voren, grote en kleine excursies, lezingen enz. - De discussie over een vaste verbinding over of onder de Westerschelde laaide weer op naar aanleiding van een plan voor een ge combineerde brug-tunnel verbinding door ir. Lievense liit Breda. - In het voetbalseizoen betekende de strijd Axel - Hulst een hoogtepunt. Beide ploegen bleken aan elkaar gewaagd en de eindstand was 0 0. - De Gemeenteraad besloot in het kader van het beheer van de sportaccomodatie door de gemeente tot overname van de terreinen van de v.v.-Axel. - 22 Flats en 120 ratiowoningen werden door de gemeente overgedragen aan de Kath. Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging te Kloosterzande. - Dezelfde raadsvergadering deed nogal stof opwaaien naar aanleiding van een voorstel tot stichting van een regionaal woonwagen kamp waarvan men de vestiging in Axel had gedacht. De raad stemde dit plan met 11 tegen 1 stem af. - Het verenigingsleven inzonderheid in de landbouwsector trof een zwaar verlies door het overlijden van de heer Iz. de Feijter Wzn., een man die in vele comités, verenigingen en organisaties zitting had en daar belangrijke posities bekleedde. Maart - Van de onbezoldigd stadsarchivaris de heer J. R. de Jonge werd in een officiële bij eenkomst met burgemeester en wethouders afscheid genomen, naar aanleiding van het hem verleende eervol ontslag. Een fraai ge schenk gaf blijk van de waardering voor het werk dat de heer De Jonge zovele jaren belangeloos verrichtte. - De ZLM Kring Axel hield haar jaarver gadering, waarbij de heer Koster zoals ge bruikelijk een uitvoerig overzicht gaf over de gang van zaken in de landbouw in het Land van Axel. Hij toonde zich een goed pleitbe zorger voor deze in onze gemeente toch nog altijd belangrijke bedrijfstak, die met tal van regionale nationale en internationale proble men heeft te maken. - De heer W. L. den Hamer gerenommeerd rundveehouder en fokker behaalde een fraai succes toen aan de koe Kuyk Dirkje het hoogste praedicaat van het N.R.S. „Produk- tiekoe" werd verleend. - De Chr. Gymnastiekvereniging Voorwaarts gaf een goed geslaagde jaarlijkse uitvoering in „Het Centrum", waarin het kunnen van groot en klein op overtuigende wijze werd gedemonstreerd. - Het Waterschap Axeler Ambacht besloot tot overname van het waterschapshuis, dat tot nog toe van de gemeente Aexl werd ge huurd. - Het Winkelcentrum in Plan Oost kreeg een verdere bezetting door vestiging van de Fa. van Hoef laken in gas- en elektrische huishoudelijke en verwarmingsapparatuur. - De VVV Axel hield haar jaarvergadering en kon op een succesvol jaar terugzien. Er is een toenemend toerisme en een prettig con tact met hogere VVV-organen en de overheid. Zoals zo vaak zijn de financiën ook hier de rem op het ontplooien van nog meerdere ac tiviteiten. Ook in streekverband is er een goede en groeiende samenwerking. - De Landbouwhuishoudschool gaf voor een geheel gevulde grote zaal van „Het Centrum" haar schooluitvoering. - Leider en leidsters van de Zeeuwse Pad vinders en de Kath. Verkenners brachten een weekend door in de Jeugdherberg ter uitwis seling van ervaringen en ter kennismaking met het Axelse land en de Kanaalzone. - De NCVB hield onder leiding van pres. Mevr. Weijns-Bakker haar 33e jaarvergade ring. Na 8 jaar deze taak te hebben vervuld droeg de presidente de hamer over aan mevr. Heemskerk-Ouwens. - De vereniging Het Groene Kruis hield haar jaarvergadering, en constateerde een groei van het aantal leden met 33, waardoor het ledental steeg tot 1503. - In Terneuzen kwam men tot oprichting van een afdeling van de nieuwe politieke par tij D '66. - Bloemenhuis Multi Flora heropende na een ingrijpende verbouwing waarbij ook de kelder tot verkoopruimte werd geformeerd, meerd. - Prins Claus opende de nieuwe veiling gebouwen te Terneuzen. April - Axel vierde dank zij de activiteiten van onze Oranjevereniging de geboorte van onze Prins, welke vereniging trouwens ook de Koninginnedag weer op voortreffelijke wijze organiseerde, waarbij Axel ten voorbeeld ge steld kan worden aan vele andere gemeenten in onze streek. - Wnd. burgemeester IJsebaert had de eer om ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin een drietal onderscheidin gen uit te reiken en wel aan de heren C. J. Schieman, P. Mechielsen en Mej. M. de Rijk. - De Axelse balletgroep Ilona trad voor het eerst letterlijk en figuurlijk voor het voet licht met een feestelijke avond in „Het Cen trum", waarmee bijzonder veel succes werd geoogst. - De minister van onderwijs hechtte zijn goedkeuring aan een plan waarbij de Chr. ULO-school werd gemachtigd om per 1 aug. te beginnen met het Middelbaar Algemeen Vormend onderwijs, waardoor de school werd herdoopt in een M.A.V.O.-school. Mei - De Chr. Fanfare Hosanna behaalde een mooi succes door op het concours te O burg op Hemelvaartsdag in de le afde een le prijs te behalen en bovendien de extra-prijs van de gemeente Oostburg te overen. - De nog jonge fotoclub Axel organiseerde een eerste tentoonstelling tijdens de Pinkster dagen. Er was behoorlijke belangstelling en véle buitenstaanders waren verbluft over het gehalte van de fotografische meesterstukken die door de leden van de club werden geëxpo seerd. - De Drumband Axel o.l.v. tambour-maitre Dolf.Schoot maakte in deze en de volgende maanden een aantal excursies met zeer suc cesvol optreden in St. Quentin, in Ronse, in Rijssel, in Tielt, in Bapaume en in eigen v t

Axelsche Courant | 1968 | | pagina 2