wDampo AGENDA TWEE PERSONENAUTO'S TOTAL LOSS Zondagmiddag omstreeks 4 uur zijn op het kruispunt Coegorsstraat/Kruisweg twee per sonenauto's met elkaar in botsing gekomen doordat de bestuurder C. V. uit Axel geen voorrang verleende aan z'n stadgenote me vrouw J. E. v. D. Bij deze botsing liepen 5 personen meer en minder ernstige verwondingen op. Dit waren de heer V. en z'n echtgenote, alsmede ook V's moeder. Mevrouw V. en haar zoontje werden eveneens gewond. Dr. C. A. Schiltman verleende hierbij medische assistentie. Beide voertuigen werden vrijwel total-loss. BOTSING MET LICHTE SCHADE Dinsdagnamiddag ontstond op de Oudeweg een aanrijding met lichte schade. De heer d. S. uit Axel kwam tijdens het achteruit rijden in aanraking met een geparkeerde per sonenauto, toebehorende aan J. B. eveneens uit Axel. AUTO IN HET KANAAL Tengevolge van het gladde wegdek kwam donderdagochtend de heer H. uit Axel met zijn auto ter hoogte van de Silo te Axel-Sas- sing te slippen en nadat de auto nog enige tientallen meters langs de berm van het Ka naal schoot, duikelde tot slot de wagen over de kop het kanaal in. Gelukkig wist de heer H. zich spoedig te bevrijden en op het droge te komen. Hij be kwam slechts lichte verwondingen. De wagen die midden in het kanaal terecht was gekomen werd later door een kraanwagen van Garage Cito op het droge gehaald en bleek zwaar beschadigd. KERSTBIJEENKOMST PLATTELANDSVROUWEN Dinsdagmiddag hield de afd. Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen in „Het Cen trum" haar Kerstbijeenkomst onder leiding van de presidente Mevrouw Van Dijke-van Dijk. Het kerstprogramma werd verzorgd door me vrouw Van der Meiden-Coolsma uit Dord recht. Eerst gaf zij een uiteenzetting over de kerst viering in Suriname. Vervolgens vertelde zij een Russisch Kerstverhaal van Leskov. Ge naamd Hoe onze lieve Heer een boer be zocht. Mej. Adrie Dieleman zong enkele kerstliede ren waarbij zij zichzelf op de gitaar begeleid de. Hierna trad voor de dames op, de Axelse blue-zangeres Janny Dieleman met tal van Gospelsongs. Nadat Mevrouw Van Dijke de medewerken den aan deze kerstmiddag met een dank woord had toegesproken werd besloten met het gezamenlijk zingen van „Ere zij God' INTERNATIONALE VOGELSHOW „De Zeeuwsch-Vlaamse Vogelvrienden" te Axel organiseren tijdens de Kerstdagen een internationale vogelshow. Deze show wordt gehouden in de lokalen van de voormalige l.t.s. aan de Kerkdreef. Inmiddels staan ruim 300 inzendingen genoteerd. De voorzitter van het gewestelijk district 7, de heer Boogers, zal zaterdagmorgen om 10.00 uur de offi ciële opening verrichten. De openingstijden van de show zijn op zaterdag 23, zondag 24, maardag 25 en dinsdag 26 december, alke dag van 10.00- 18.00 uur. De uitstekend aange brachte entourage van de Fa. J. J. den Doel- der te Axel geeft de show een natuurlijk aan zien. UITSTEKENDE RESULTATEN AXELSE VOGELLIEFHEBBERS Tijdens de gewestelijke wedstrijden, die j.l. zaterdag en zondag in Goes werden gehou den, hebben enkele leden van de Zeeuwsch- Vlaamse Vogelvrienden te Axel uitstekende resultaten behaald. B. de Waal behaalde bij de kanaries een le prijs met vier vogels eigen kweek. Mevrouw Van Zuilekom en de heer B. de Pooter legden eveneens beslag op een eerste pTijs. De eerste met 2 vogels eigen kweek, de heer de Pooter met 1 vogel eigen kweek. KERSTVIERING BOERINNENBOND TE AXEL Dezer dagen kwam de R.K. Boerinnenbond te Axel bijeen, in het vergaderlokaal aan de Walstraat. De presidente, Mevrouw de Winter, opende deze bijeenkomst, die in het teken stond van een advents en kerstviering. Afwisselend werd door enkele leden gedecla meerd, gemediteerd en kerstliedjes gezongen. Mevrouw de Nijs had de leiding bij de decla matie, terwijl mevrouw Hofman de zang ver zorgde. Na de pauze waarin getrakteerd werd op koffie met kerstkrans, kwam het meer gezel lige deel van de avond n.l. de pakjes met rijmpjes erin. Een voor een werden de pakjes uitgepakt en de rijmpjes voorgelezen, die stuk voor stuk fantastisch waren. Tot slot dankte mevrouw de Winer alle da mes die openigerlei wijze hebben meegewerkt om deze avond te doen slagen. GESLAAGD CONCERT Met voldoening kunnen allen die medewerk ten aan het kerstconcert van 16 december in Axel op deze avond terugzien; allereerst, om dat de grote benedenruimte van de kerk goed deels gevuld was. Dit was vooral voor de organisatoren een verblijdend feit. Wat was n.l. het geval De koren door hun plaatse lijke bekendheid de geëigende en zeer wel kome introduktie voor dit orgelconcert, wa ren al in de plannen betrokken om de orga nist Endre Kovacs te laten overkomen; en ze waren in dit evenement al geïnteresseerd toen het bericht kwam Eén concert is niet lo nend om de organist zo'n grote reis te laten maken. Maak er twee of drie concerten van. Goede raad was duur. Haastige informaties in Aardenburg, Oostburg, Goes en Terneuzen leverden geen uitzicht; het was al te laat of er waren al andere evenementen in deze kerst tijd geprojecteerd. Er bleef geen keus; een tweede concerthono rarium werd gegarandeerd om de avond te redden. Afgezien van de 200, - reiskosten, stelden de organisatoren zich telegrafisch ver antwoordelijk tegenover de Hongaarse Cul tuurkamer voor 2 maal honorarium. Dat het kerstconcert bijna 800, opbracht, was een onverwachte uitkomst. Een vergoeding voor de andere solist die een belangrijk aan deel had aan deze avond, de organist-pianist- componist Madge ontbrak. Evenals de kas- versterking, die men graag de koren voor deze inspannende avond had gegund. Evenals de attentie voor de dirigenten van „Asaf" en het kerkkoor. Evenals de onkostenvergoeding aan de Hervormde Gemeente die bereid was een etmaal gas te verstoken (gelukkig was 't niet te koud) om zekerheid te hebben dat he orgel 's avonds willig wezen zou. Evenals de onkosten aan drukwerk en programma's. Maar gezien de financieël riskante opzet van de avond en het prachtige verloop van de avond, gezien ook de zeer bevredigende be langstelling uit Axel en omstreken en gezien de zeer gelukkige omstandigheid dat sneeuw, gladheid, mist noch regen de toeloop verhin derden, kan er alleen sprake zijn van grote voldoening. Cultureel contact heeft een geslaagde avond gepresenteerd, van hoog en voor een kleinere plaats ongebruikelijk gehalte. De koren ,Asaf' en het Kerkkoor werden voor hun introductie beloond met het genot van een zeker voor liefhebbers belangwekkend orgelconcert, een breed gehoor voor hun eigen zangkwaliteiten en een geslaagde uitvoering van een gezamen lijk gebrachte moeilijke zangprestatie. Wanneer Kovacs over 3 maanden zijn tournee maakt door Rusland (om te concerteren in Moskou, Leningrad, Talin en Estland) hopen wij, dat hij in de Russische hoofdstad zich een ogenblik Axel zal herinneren. HET CONCERT Ongeveer 500 mensen beluisterden de orga nist Endre Kovacs (die alles uit zijn hoofd speelde). Het concert begon met een grandioze vertol king van Buxtehude met veel afwisselende combinaties. Het geheel van het spel van Kovacs was zeer rithmisch, strikt van tempo, onvermoeibaar, goed overwogen en brillant. De eerste helft vooral voor kenners, de tweede meer op een breder publiek afgestemd. Reger en Gardoniji was als recital stukken minder geslaagd, maar pasten goed in het kerst programma. Zijn laatste stuk was een virtuose vertolking van de toccata van Gigout, helder van klank; rithmisch pedaal; een mooie overgang naar het stuk van Madge. De registers werden be wonderenswaardig bediend door mevrouw Kovacs. DE KOREN „Asaf" en het Hervormd Kerk koor waren fraai van klank, helder van in tonatie, van een duidelijke opvatting; hetzij barok of (in het stuk van Madge) modern. DE COMPOSITIE op psalm 93 van Geoffrey Madge, was door beide koren zuiver en met overgave ingestudeerd, onder de bekwame leiding van de jonge dirigent Anton van Prooijen. De vertolking door de 130 stem men van de gezamelijke koorleden was prach tig en overrompelend in de vuurproef van dit zeer moeilijke stuk wisten de twee koren tot een eenheid te geraken en de uitvoering van deze compositie bood een fris slot van de avond. Madge blijkt begaafd daarin, dat hij geen enkele stijl imiteert, integendeel een zeer eigen opvatting heeft. Een moderne klank, verstaanbaar en genietbaar zowel voor ken ners als voor liefhebbers in ruimere zin. Hij gebruikt het orgel als solo- en begeleidend instrument uitstekend. Ook daarom is zijn begaafdheid te bewon deren dat de zettingen van het koor, zeer verschillend van karakter, licht samenvloeien met de af en toe zeer virtuoze en gedurfde zettingen van het orgel. R.K. JEUGDHAVEN Zoals ieder jaar wordt er ook nu weer een herderstocht gehouden in de Kerstnacht. Jon gens en meisjes vanaf 13 jaar moeten op zondagavond 24 december om half tien in het Gezellenhuis zijn. De afstand bedraagt ongeveer 20 km. Bij het eindpunt wordt om 2 uur de nachtmis opgedragen. Boterhammen meebrengen, voor koffie en soep wordt gezorgd. Het Kerstfeest begint om 14.30 uur in het Gezellenhuis. Deze middag wordt verzorgd met toneel en zang. Alle ouders en verdere belangstellenden zijn welkom. PRIJSKAARTING Zaterdag 30 december organiseert de v.v.- Axel een grote prijskaarting in de kantine nabij het voetbalveld. Gespeeld wordt bie den zonder roem. Aanvang 7.30 uur. De kaarting is toegankelijk voor leden, donateurs en houders van seizoenkaarten. TENTOONSTELLING „TER VERBETERING" IN AXEL In Axel hield de Konijnen- en Pluimvee houdersvereniging „Ter Verbetering" vrijdag en zaterdag j.l. een provinciale tentoonstelling van konijnen, hoenders en sierduiven. Burgemeester M. K. van Dijke verrichtte donderdagavond de officiële opening van deze 42e tentoonstelling. In z'n toespraak zei de burgemeester het bijzonder te waarderen dat elk jaar opnieuw een dergelijke tentoon stelling wordt georganiseerd, en moedigde de vereniging dan ook aan hiermede voort te gaan. Ook wees de heer Van Dijke op de mogelijk heid op andere jaren deze tentoonstelling eventueel te houden in een tentoonstellings zaal van het in aanbouw zijnde „cultureel Centrum". Ook dit jaar bleken de zeer talrijke inzen dingen opnieuw van goed tot zeer goede kwa liteit te zijn. Keurmeesters waren voor de konijnen de heer A. van Loenen uit Axel en de heer H. Wolbers uit Eindhoven, voor hoenders en krielen de heer P. Ramondt uit Sas van Gent en voor de sierduiven de heer B. Mulder uit Middelburg. De voornaamste uitslagen van deze in alle opzichten geslaagde tentoonstelling waren Mooiste konijn van de tentoonstelling Voedster jong (Belgische haas) van A. en R. Soethaert, Westdorpe, predikaat Z.Z.G. Mooiste grote hoender van de tentoonstelling: Haan jong (patrijs leghorn) van A. van Loenen, Axel, predikaat le Z.Z.G. Mooiste kriel van de tentoonstelling Hen jong (plymouth roks) van A. van den Abeele, Westdorpe, predikaat le Z.Z.G. Mooiste sierduif van de tentoonstelling Rood silveren doffer van A. van den Abeele, Westdorpe, predikaat U. De tentoonstelling, die ditmaal werd gehou den in het vroegere schoolgebouw van de L.T.S. aan de Kerkdreef, telde ruim 50 in zenders. BEIAARDPROGRAMMA In afwijking van de gebruikelijke regel wordt het carillonconcert a.s. zaterdag 23 december gegeven van 18.00 19.00 uur, door de heer P. C. Brakman. 1. Prelude pastoral. 2. Hoe zal ik u ontvangen 3. Daar komt een schip geladen 4. Nu zijt wellekome 5. Ons is geboren 6. Hoe liet dit kindeken 7. Stille nacht 8. De herdertjes 9. Daar is uit 's werelds duist're wolken 10. Engelenzang Zondagsdiensten ZONDAG 24 DECEMBER 1967 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Gerefk. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Maandag 25 dec. le Kerstdag 10 uur Ds. Heemskerk; 's Middags Kinderkerstfeest. Dinsdag 26 december 2e Kerstdag 5 uur (Zangdienst) Ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 23 - 24 DECEMBER Dokter Kok. 25 DECEMBER Dokter Boor. 26 DECEMBER Dokter Schiltman VOLKSKERSTZANG Woensdagavond is evenals vorig jaar ook nu weer een kerst-zangavond gehouden in de garage van de Gebr. Esselbrugge in de Bui tenweg, waarvoor ook dit jaar weer een grote belangstelling bestond. De heer J. Th. Klein sprak een inleidend woord bij deze bijeenkomst. Door „Hosanna" werd hierna het Koraal „Daar is uit 's werelds duistere wolken" ge speeld, waarna gesteund met de muziek van Hosanna in samenzang „Komt allen tezamen" werd gezongen. Door het koor „Thalia" werd een kerstlied gezongen waarna weer samenzang volgde „Nu zijt wellekome". Burgemeester M. K. van Dijke gaf hierna de evangelielezing Lucas 2:1-8 gevolgd door een koraal door „Hosanna". De volgende samenzang was „Komt verwon dert u hier mensen". De Burgemeester besloot hierna de Evangelie lezing met Lucas 2 8-21. In samenzang werd hierna gezongen „Zingt een nieuw lied voor God den Here" en „Stille nacht, Heilige nacht". Nogmaals werd door Thalia een krestlied ten gehore gebracht. Door de heer J. Th. Klein werd op een open en moderne wijze de meditatie gedaan, die bij de vele aanwezigen bijzonder aansloeg. „De herdertjes lagen bij nachte" werd ge zongen waarna de heer Klein een slotwoord sprak. Deze geslaagde Volkskerstzang werd besloten met „Ere zij God". KERST-ZANGDIENST Op 2e Kerstdag zal in de Ichtuskerk aan de Pironstraat een zangdienst worden gehouden. Aanvang 5 uur 's namiddags. Iedereen is van harte welkom. UNIVERSITAIR EXAMEN Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is ge slaagd voor het doctoraal examen scheikunde de heer J. A. de Feijter alhier. VOORRANGSREGEL AXEL—TERNEUZEN VERANDERD Nu de weg St. Anna - Sluiskil brug vrijwel gereed is en dezer dagen ook de tweede baan op het kruispunt bij Sint Anna in gebruik wordt genomen, gaat de regeling zoals die de laatste maanden gold en waarbij het verkeer op de provinciale weg Axel - Terneuzen voorrang had boven het verkeer dat uit de richting Zaamslag of Sluiskil kwam, ver anderen. Nu wordt de rijksweg Zaamslag - Sluiskil die op de kruising 4-baansweg is voorrangs- weg en zal men dus in de richting Axel Terneuzen of omgekeerd rijdend voorrang moeten geven aan het verkeer op de rijksweg. Het verkeer Axel - Terneuzen houdt wel voorrang boven het langzame verkeer dat op dit kruispunt gebruik maakt van parallel wegen of fietspad. De nieuwe regeling is logisch en welhaast vanzelfsprekend. Wij begrijpen alleen niet waarom men deze regeling niet direkt heeft ingevoerd, ook al was de weg nog niet geheel klaar. Elke verandering zoals nu weer nood zakelijk is, geeft slechts aanleiding tot ver warring en dat kan in het verkeer slachtoffers kosten. Hulst: Dronken automobilist tegen autobus Bij de Gentsevaart te Hulst kwam woens dagmiddag de dronken automobilist T. H. uit Kapellebrug in botsing met een autobus. De autobus kwam uit de richting Antwerpen en H. uit de richting Hulst. De bestuurder van de personenwagen had zijn stuur zo slecht onder controle, dat hij op de linker weghelft was terechtgekomen. De gevolgen van de bot sing bleven beperkt tot materiële schade. H„ die na de botsing was doorgereden, werd door de politie in zijn woonplaats achter haald. Zaterdag 23 december 18.00 - 19.00 uur carillonconcert te geven door de heer P. C. Brakman, (zie elders in dit blad). 23 - 24 - 25 - 26 december De Vereniging Zeeuws-Vlaamse Vogel vrienden organiseert in de oude technische school aan de schoolstraat 'n Internationale tentoonstelling van Keurkanaries en Tro pische vogels. De Fa. den Doelder zorgt voor versiering met planten, bloemen en heesters.. Geopend 23 december van 10.00 - 18.00 uur 24-25 december van 13.00— 18.00 uur 26 december van 10.00- 17.00 uur BIJ VERKOUDHEDEN miRTOE GERECHTIGD VOOR VADER, MOEDER EN KIND

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 2