PufOlbrengï AGENDA Uit onze omgeving Axel INTOCHT SINT NICOLAAS Ook dit jaar zal Sint Nicolaas weer een offi cieel bezoek brengen aan Axel en wel, naar wij zo juist vernamen - op zaterdag 25 no vember a.s. De Sint zal dan weer zijn tra ditionele jaarlijkse rondrit maken en ook of ficieel door het gemeentebestuur van Axel worden ontvangen. Eveneens een traditie in deze periode is wel dat de Axelse middenstanders het kopen in Axel in de laatste maand van het jaar extra aantrekkelijk te maken door speciale aan biedingen of een verkoop-actie. Ook dit jaar zit ei weer een aantrekkelijke aktie in de lucht en stellig zal hierover een dezer dagen meer bekend worden. Kopen in Axel betekent een heel jaar, en zeker in de december- periode meer keus, gunstige prijzen en aan trekkelijke acties. Daar kunt u nu wel vast rekening mee houden. P.J.G.- AXEL - ZAAMSLAG VERGADERDEN De platelands jongeren gemeenschap afdeling Axel-Zaamslag heeft in de „Poort" te Zaam- slag een vergadering gehouden. De dijkgraaf van het Axeler Ambacht, de heer Van Hoeve, gaf een duidelijke uiteenzetting over de taak en werkwijze van een waterschap. In de le vendige discussie die hierop volgde kwam on der andere het punt naar voren dat er nu buiten de jongeren om beslissingen worden genomen (dijkverzwaringen, ruilverkavelingen en dergelijke), die later voor hen van evident belang zijn. De heer Van Hoeve vond dit eerste contact van de jongeren met het wa terschap zeer belangrijk om een inzich te krijgen in de bestaande problemen nodigde hij hen uit de eerstkomende algemene verga dering van het Axeler Ambacht te bezoeken. De avond werd onder meer bijgewoond door de burgemeester van Zaamslag en door één van de leden van de ZLM. DONATIE DOOR WIT-GELE KRUIS De afdeling Axel van het Wit-Gele Kruis heeft in een speciale bijeenkomst een donatie ontvangen uit handen van mevr. Van Dijke- van Dijk, als afgevaardigde van het plaatse lijke comité van het kinderpostzegelfonds. Nadat de voorzitter van de plaatselijke afde ling van 't Wit-Gele Kruis, de heer J. W. C. Koek alle aanwezigen hartelijk welkom had geheten gaf hij het woord aan mevrouw Van Dijke-van Dijk, echtgenote van de burge meester. Zij memoreerde, dat door de in schakeling van de kinderen bij de verkoop van de kinderzegels in 1956, de opbrengst van deze actie verdubbeld tot één miljoen gulden. Nu 11 jaar later, hoopt men de vijf miljoen gulden te bereiken, d.w.z. 2 miljoen zakjes zegels. Door de medewerking van diverse verenigin gen waarvan de verkoop van zegels rond 5 december gepland is, hoopt men de plaatse lijke opbrengst te stimuleren. Vorig jaar werd in onze gemeente door kinderen en ver enigingen voor 6000, aan zegels en kaar ten verkocht, wat 0,74 per persoon is. Dit bedrag ligt nog onder het landelijke gemid delde. Nadat mevrouw Van Dijke-van Dijk de hoop had uitgesproken, dat het Wit-Gele Kruis nog veel zegenrijk werk voor de gemeenschap mag verrichten, overhandigde zij een chèque van 300, - aan de voorzitter, de heer Koek. Deze dankte hiervoor hartelijk en beloofde de aanwezigen, dat deze gift niet gebruikt zal worden om de financieel precaire positie van de vereniging té versterken maar dat zij zal worden aangewend tot verhoging van het ver- zorgingspeil van de kinderverzorging. MEJ. DE BUCK BENOEMD TOT DIRECTRICE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL IN TERNEUZEN De directrice van onze Axelse landbouwhuis- houdschool Mej. D. de Buck is door het be stuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij benoemd tot directrice van de huishoud school te Terneuzen. De huidige directrice Mej. van Maldegem zal volgende week, op 15 november officieel af scheid nemen in Terneuzen, en tevens zal dan in Terneuzen de gelegenheid bestaan tot ken nismaking met haar opvolgster mej. de Buck. Dit wil echter niet zeggen dat mej. de Buck nu Axel al direkt gaat verlaten. Voorlopig zal de direktie van de school in Terneuzen aan een waarnemer worden opgedragen, en het ligt in de bedoeling dat per 1 februari 1968 mej. de Buck officieel te Terneuzen haar werk zaamheden zal beginnen. Stellig zal er voordien nog gelegenheid wor den geboden tot een officieel afscheid in Axel waar mej. de Buck in de bijna vier jaren dat zij de sceper over de Axelse school heeft ge zwaaid, zeker veler waardering en vriend schap heeft verworven. LEDENVERGADERING HENGELSPORTVERENIGING Vrijdagavond hield de plaatselijke hengel sportvereniging „Geduld Overwint Alles" een ledenvergadering in haar clublokaal. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de heer A. van Meurs zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst De plaats om kritiek te le veren is niet de waterkant maar de leden vergadering aldus de voorzitter. Het voorstel van de heer Evertsen werd hoe wel met beperkingen aangenomen. Dit voor stel omvatte het zgn. lepelen, spinnen en het vissen met de kunstvlieg. Resultaat Er mag het hele seizoen gespint worden en ook gevist met de kunstvlieg, vanaf Zomerlust tot piket paal nul (Kijkuit). Evenzo que plaats gelepeld alleen vanaf 1 september. Vervolgens kwam het wedstrijdprogramma aan de orde. De eerste wedstrijd zal niet gel den voor het clubkampioenschap, wel zal een afzonderlijke beker beschikbaar gesteld wor den. Tijdens de rondvraag werd door de heer J. v. Ecke gevraagd of hulpbehoevenden tij dens wedstrijden een beroep mochten doen op derden. In dit verband doelde hij op „Schepper" e.a. Ook dit werd goedgekeurd alleen zal in de praktijk misschien de moei lijkheid rijzen wat men onder hulpbehoevende dient te verstaan. Moeilijkheden bleken te zijn ontstaan om trent de grote vergunningen op de Grote Kreek. Het zal niet mogelijk zijn deze ver gunningen nog tijdig te reserveren. Eén en ander is het gevolg van de overdracht van de Kreek aan het Waterschap door de polders. Nadat de organisatie van de contact-avond, die op 17 november wordt gehouden, was doorgepraat, sloot de voorzitter deze geslaag de avond. LEDENVERGADERING C.H.U. Donderdag a.s. zal de afdeling Axel van de C.H.U. in de Stadsherberg een ledenverga dering beleggen met als hoofdpunt het be spreken van het rapport van mr. Scholten tot reorganisatie van de C.H.U. JAARVERGADERING BOND VAN GEPENSIONEERDEN In de bovenzaal van „Het Centrum" kwam de afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse bond van gepensioneerden deze week in algemene vergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. de Vries uit Ter neuzen, herdacht de overleden penning meester der afdeling, de heer R. van Dom melen. Hij richtte een dankwoord tot de heer Hamerlinck te Koewacht, die de financiële administratie had bijgewerkt. Op voorstel van het bestuur werd de heer C. Hamerlinck vervolgens tot penningmeester gekozen. Nadat verslag was uitgebracht over de alge mene vergadering te Utrecht, voerde de heer G. J. van der Waal uit Schoondijke als hoofd bestuurslid het woord over de verschillende activiteiten van de bond. Hij besprak de sa menwerking met andere organisaties van ge pensioneerden en wees op de noodzaak van een consequente doorvoering van de wel vaartsvastheid der pensioenen. Ten aanzien van de bekende korting (de z.g. inbouw) op de pensioenen blijft het hoofd bestuur het standpunt innemen dat die moet verdwijnen, daar de korting de eenmaal ver kregen rechten aantast. De spreker wees ook op de trage gang van zaken bij de ziekte kostenverzekering. Een geanimeerde discussie, waarbij de heer Van der Waal tal van vragen te beanwoorden kreeg, besloot de druk bezochte vergadering. KLEURENTELEVISIETOESTEL GEWONNEN Eén dezer dagen werd bij de firma Marteijn- de Boevere Noordstraat 26 te Axel, een door de Danlon-kousenfabrieken beschikbaar ge stelde kleurentelevisietoestel aangeboden. Deze prijs was toegekend wegens het bereiken van de hoogste omzetstijging in duetnylons in het zuidwestelijk rayon van Nederland. Zondagsdiensten ZONDAG 12 NOVEMBER 1967 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Gerefk. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 11-12 NOVEMBER Dokter Kok. Sluiskil Met heel veel goede wensen voor de toekomst en dat 't schip langdurige en nuttige diensten zal mogen bewijzen, heeft burgemeester Aschoff van Terneuzen woensdag even na de middag met de gebruikelijke fles champagne de rijkspont Sluiskil gedoopt. Tegen twaalf uur was de pont van „de brug van Ribbens" afgevaren om een proeftocht op het kanaal te maken. Aan boord bevonden zich o.m. vertegenwoordigers van rijkswater staat, van de rijkshavendienst, van de Arn hemse scheepsbouwmaatschappij te Arnhem, die de pont bouwde, en van het bureau voor scheepsbouw te Bloemendaal „Ir. P. H. de Groot n.v." Ook de Belgische dienst van rijkswaterstaat werd vertegenwoordigd. In een korte toespraak na de doopplechtig heid dankte de heer Prins namens de bouwers de rijkswaterstaat voor de verleende opdracht en bracht bovendien dank aan de medewer kers, o.a. het bureau voor scheepsbouw en de „onderaannemers". Daarna sprak ir. Van Rossum namens de rijkswatersaat. De pont werd ontworpen door ir. P. H. de Groot n.v. te Bloemendaal en in tien maan den gebouwd door de Arnhemse scheeps- bouwmij. Het schip heeft een lengte van 20 meter en is ongeveer 8 meer breed, heeft een 4 meter breed open dek met aan weerszijden overdekte zijgangen van een meter breed. De pont is geschikt voor het vervoer van 300 personen en heeft een laadvermogen van 30 ton. Midden boven het dek is de stuurhut, van waar alle handelingen, inclusief het vastleg gen en het neerlaten der ladingskleppen, door één man kunnen worden verricht. De voort stuwing geschiedt door twee dieselmotoren van 115 pk die elk een wendbare roerpropel ler aandrijven. Op beide kanaaloevers te Sluiskil is een aan- leginrichting ontworpen in de vorm van een fuik, voorzien van houten schotten op rubber rollen, waartussen het vaartuig, wanneer het gemeerd ligt, past. Tegen de tijd dat de pont in dienst wordt gesteld, zal de aanleginrichting op de weste lijke oever geheel gereed zijn. Op de ooste lijke oever is echter in een noodsteiger voor zien, omdat daar met de bouw van de deifni- tieve aanleginrichting pas kan worden be gonnen, dat de bestaande brug te Sluiskil buiten gebruik is gesteld en enige woningen zijn afgebroken. Als voorlopige dienstregeling zal een twintig- minutendienst worden aangehouden, waarbij de pont op het hele uur, 20 en 40 minuten erover de westelijke kanaaloever (dorpszijde Sluiskil) verlaat en na aankomst aan de oostelijke oever direkt weer naar de westelijke kant terugkeert. Tijdens de spitsuren zal zo mogelijk een tien-minutendienst worden on derhouden en 's nachts zal ook om de 20 mi nuten worden gevaren. De rijkspont Sluiskil, zoals de officiële naam thans luidt, keerde na de „doop" terug naar Terneuzen. Medegedeeld werd nog dat „de overtocht" slechts één minuut zal duren. Hoewel de pont bestemd is voor het lang zame verkeer, is er rekening gehouden met de mogelijkheid dat een ambulancewagen kan worden vervoerd. Het schip kost ongeveer 550.000, - Laatste Sluiskilgas uit het Zeeuwse buizennet In meer dan één opzicht was Veere deze week een historische plaats. Op de markt van dit aan eeuwen geschiedenis rijke stadje, vlak tegenover het stadhuis, verliet namelijk het laatste Sluiskilgas de Zeeuwse gasleidingen om een paar minuten later plaats te maken voor het aardgas. Daarmee was bijna geheel Zeeland voorzien van aardgas. De burge meester van Goes, mr F. G. A. Huber, sloot als secretaris van de ZEGAM een tijdperk in de energievoorziening in Zeeland af hij stak om 6 minuten over half elf de buis aan, waaruit het laatste Sluiskilgas afgefakkeld werd. Vijfien jaar lang stroomde tot dan toe ruw geschat tweehonderd miljoen kubieke meter Sluiskilgas door de Zeeuwse gasbuizen. Daartegenover wordt de ontwikkeling, die Zeeland momenteel doormaak, duidelijk ge tekend door het verkoopcijfer, dat de ZEGAM in 1968 zal bereiken; het gaat volgend jaar om ongeveer 45 miljoen kubieke meter aard gas. ir. T. Bogerd, de waarnemend directeur van de ZEGAM, wilde bij deze plechtigheid vol staan met te constateren, dat het dankzij de industrie was, dat het grootste deel van Zee land sinds 1952 de beschikking had over Sluiskilgas. Overigens bleef het gebruik van dit gas beperkt, hoofdzakelijk ten gevolge van de hoge kostprijs. INDUSTRIE Ir Bogerd wees er op, dat met de komst van het aardgas opnieuw de industrie een belang rijke factor uitmaakt. „Dat Zeeland behoudens Zierikzee, thans geheel is overgeschakeld op aardgas, terwijl Noord-Holland, ten noorden I van het Noordzeekanaal en grote delen van Noord-Brabant en Limburg nog moeten wor den omgebouwd, is mede te danken aan de grote indusriële afnemers in onder andere de kanaalzone en Vlissingen-Oost", aldus merkte ir Bogerd op. Hoewel de ,super'-grootverbruikers recht streeks door de Gasunie worden bediend, le vert ook de ZEGAM intussen reeds aan enke le grootverbruikers, maar dit aantal - dat volgens ir Bogerd beslis nog zal groeien - valt in het niet bij het totaal van 38.500 aan sluitingen, die de maatschappij thans geeft. Dat van het gas als goedkope energiebron voor de ruimteverwarming in de privésector een dankbaar gebruik wordt gemaakt blijkt duidelijk uit het verkoopcijfer voor kachels in Nederland, dat momenteel voor circa 90 pro cent uit gasverwarmingsapparatuur bestaat. In Zeeland kan men de toepassing van het aardgas afleiden uit het verbruik en het daar op gebaseerde tarief het wijst op aardgas verwarming in circa 20.000 kamers, zo reken de ir Bogerd voor, waarna hij er aan toevoeg de, dat ook de sterke toeneming van centrale verwarming een duidelijk gevolg is van de komst van het aardgas. „Dat het aardgas als zodanig een directe bijdrage levert tot de ver hoging van de welvaart in ons land is duide lijk", signaleerde de heer Bogerd. Voorts herinnerde ir Bogerd er aan, dat de ZEGAM een moeilijke periode afsluit. Hij was echter verheugd, dat de ombouw voor spoedig verlopen is. „Er heeft zich", zo her innerde de waarnemend directeur er aan, „geen enkel ongeval van enige omvang voor gedaan". Tegelijk met de ombouw speelde de samenvoeging van de verschillende maat schappijen tot de ZEGAM, terwijl intussen reeds werd begonnen met belangrijke uitbrei dingen van het distribuienet, o.a. Sas van Gent en Zaamslag, terwijl meerdere uitbrei dingen in studie of voorbereiding zijn. Tot slot dankte ir Bogerd de Gascon, alle medewerkers van de ZEGAM (die medewer kers stelde hij voor de bijzondere prestatie in de afgelopen twee jaar een gratificatie in het vooruitzicht) en de dagelijks bestuur- en raad van bestuursleden voor het werk, dat in het belang van de omschakeling verricht is. Wat het laatste betreft noemde hij met name gedeputeerde A. J. Kaland, die hij als voor zitter van de raad van besuur de pionier voor de ZEGAM noemde. Wegens aanwezigheid elders moest de heer Kaland in Veere verstek laten gaan. Zaterdag 11 november 1967 15.00— 16.00 uur carillonconcert te ge ven door de heer P. C. Brakman 15 en 16 november 1967 in het Bejaardenlokaal in de Walstraat, des middags van 2-5 uur en des avonds van 7-9 uur tentoonstelling van werkstukken, gemaakt door Bejaar de Dames, georganiseerd door de Kath. Bejaarden. in de huid gezondheid en zuiverheid MUTATIES BEVOLKING AXEL TOT EN MET 31 OKTOBER 1967 Geboorten Verhoeven, Marcelis P. G. 15 okt. 1967 van Poecke, Mario W. M. 21 okt. 1967 Wieland, Patrick P. J. 23 okt. 1967; Roelse, Pieter J. 14 okt. 1967; Schieman, Evelyn 18 okt. 1967; Meesen, Janneke A. 8 okt. '67; Bakker, Hendrik 20 okt. 1967; Minnen, Bianca 2 okt. 1967. Overledenen Herwegh, Joannes C. J. e.v. Pardon, Maria L. 6 okt. 1967; van Bellen, Jannetje e.v. Hoekman, Jacob 25 okt. 1967; Martin, Chris tina M. w.v. Scheele, Karei M. 27 okt. 1967; Wijna, Santina e.v. van Alten, Pieter 1 okt. 1967; Bakker, Aarnout e.v. van Dixhoorn, Janneke 17 okt. 1967. Gehuwd Neve, Josephus P. A. en Sijs, Anthonette L. 12 okt. 1967; Johary, Charli E en van Hoek, Ingrid E. A. M. (Sas van Gent) 27 okt. 1967; Gillissen, Abraham en Markusse, Catharina M. 9 oktober 1967. Vertrokken Tangelder, Bernardina M. E. naar Sas van Gent; Haulez, Nelly e.v. de Rijck naar Hulst; van Hecke, Theophilus M. J. naar Kruinin- gen; van der Heijden, Arnoldus P. naar Nij megen; van Assche, Eduardus F. M. met 3 gezinsl. naar Middelburg; Johary, Charli E. naar Sas van Gent; Smits, Henri A. J. met 2 gezinsl. naar Eindhoven; van Asperen, Ale- wijn J. A. naar Amsterdam; Weststrate, Gijs- bertus M. met 3 gezinsl. naar Zuiddorpe; Broek, Abraham met 3 gezinsl. naar Rockan- je; Naeije, Clara e.v. Roodenburg naar En schede; van Beveren, Marinus met 2 gezinsl. naar 's-GravenpoIder; Michielsen, Johan met 2 gezinsl. naar Antwerpen (B).; den Beer,

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 2