Dampo De lokkende schatten van de Andrea Doria Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 11 NOVEMBER 1967 82e Jaargang no. 7 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN In 1968 vaststelling tracé oeververbinding Westerschelde „In de loop van het komende jaar zal het tracé worden vastgesteld voor de vaste oever verbinding Westerschelde". Deze voor Zeeland bijzonder belangrijke me dedeling heeft de minister van verkeer en waterstaat drs J. A. Bakker dinsdagmiddag gedaan aan de vaste commissie van verkeer en waterstaat uit de tweede kamer. Hij gaf daarmee een antwoord op een directe vraag van een Zeeuws tweede-kamerlid C. F. v. d. Peijl (chu). Deze had namelijk gesteld dat het voor de ontwikkeling van Zeeland van vitale betekenis is dat het tracé zo snel mogelijk bekend wordt. Hij kreeg dus nu een concrete toezegging. Over het uitvoerings schema kon de minister echter zoals hij het uitdrukte - „nog geen zinnig woord zeggen". v En de bewindsman herinnerde wat dit be treft nog even aan wat hij enkele maanden terug in de plenaire zitting van de eerste ka mer had gezegd. En wel dit dat hij op zeer korte termijn een realisering van een vaste oeververbinding Westerschelde niet tot de fi nanciële mogelijkheden ziet. „Ik ben erg be nieuwd naar een rentabiliteitsberekening voor deze vaste verbinding", voegde de minister nu wel aan zijn beknopte mededelingen over dit voor Zeeland zo belangrijke onderwerp toe. Het punt was op de agenda van de ver gadering van de vaste commissie onder het hoofdstuk rijkswegenfonds gezet. De heer Van der Peijl was de enige, die er bij de behan deling iets over zei. „Ik kan de verleiding nauwelijks weerstaan", zo begon hij. En dan verder „Het is een gelukkige gedachte dat de denkbeelden over een vaste verbinding over de Westerschelde, althans in Zeeland, ge meengoed geworden zijn. Bij diverse plannen wordt er in toenemende mate rekening mee gehouden. Het is van bijzonder belang dat het tracé wordt bepaald". De heer Van der Peijl citeerde de PZC, toen hij naar voren bracht dat de hoofdingenieur-directeur van rijkswa terstaat in Zeeland, de heer J. Zuurdeeg, on langs heeft aangekondigd dat hij bezig was een interimrapport over het eerste onderzoek naar een vaste oeververbinding Westerschelde af te ronden. Dezelfde waterstaatsambtenaar had de veronderstelling geuit, dat in de toe komst mogelijk meer dan één vaste overver- binding nodig zal zijn. Het Zeeuwse kamer lid vroeg daarom bijzondere aandacht van de minister voor deze situatie. Bovendien drong de heer Van der Peijl aan op spoed. „De ont wikkeling van Zeeland vraagt dat". En pas sant wees dit kamerlid nog even op de plan nen voor een tunnel onder Het Kanaal van Frankrijk naar Engeland. In de verkeersge leiding daarheen zou de vaste verbinding Westerschelde een belangrijke rol kunnen spelen. (P.Z.C.) dan 10.000, - kosten, maar over het ge deelte dat boven dit bedrag uitgaat wordt geen subsidie toegekend. Bovendien kunnen gegadigden verzoeken in aanmerking te komen voor een gedeeltelijke garantie voor rente en aflossing van een even tueel af te sluiten geldlening. Voor verbetering van agrarische bedrijfsruim ten is het subsidie gelijk aan dat voor wo ningverbetering en -splitsing. Indien van een agrarisch bedrijf zowel de woning als de be drijfsruimten worden verbeterd, dan is voor subsidietoekening sprake van één project. Aan subsidieverlening volgens de nieuwe re geling is de voorwaarde verbonden, dat de verbeteringen door personen in dienst van bouwvakpatroons of door een patroon zelf worden uitgevoerd en wel in de normale werkuren. De nieuwe regeling heeft immers in het bijzonder ten doel de werkgelegenheid in de betrokken acht provincies te verruimen. Aard van de verbeteringen In eerste aanleg worden slechts primaire bouwkundige verbeteringen gesubsidieerd, dus verbeteringen die er toe leiden, dat op sobere wijze naar de huidige maatstaven ongewenste toestand waarin een woning of agrarische be drijfsruimte verkeert, wordt opgeheven. Voor een woning wordt hieronder mede verstaan een verbouwing die uitsluitend ten doel heeft haar beter geschikt te maken voor het gezin van de eigenaar/bewoner of huurder, bijvoor beeld door uitbreiding met een of meer slaap kamers. Voor het aanbrengen van een centrale ver- wajmingsinstallatie, installaties voor verbete ring van de stalinrichting, het transport e.d. in agrarische bedrijfsgebouwen of voor ver beteringsplannen die geheel of nagenoeg ge heel met nieuwbouw gelijk staan, zal geen subsidie worden toegekend. In dit opzicht is er overigens geen verschil met de oude rege ling voor woningverbetering. Daarentegen zal achterstallig onderhoud in zekere mate wel gesubsidieerd kunnen wor den, wanneer gelijktijdig een verbetering in de zin van de regeling wordt bewerkstelligd. Hierbij valt te denken aan eenmalige, nood zakelijke voorzieningen die in beginsel gedu rende een reeks van jaren niet meer behoeven te worden herhaald, zoals het vernieuwen van een kap. Schilderwerk kan alleen in het bedrag waar over subsidie wordt verleend worden opgeno men voorzover dat direct verband houdt met de andere uit te voeren verbeteringswerk zaamheden. Normaal binnen- en buitenschil derwerk komt niet voor subsidiëring in aan merking. Voor aanvraagformulieren en inlichtingen naar de gemeentesecretarieën Aanvraagformulieren voor de premie zijn bij alle gemeente-secretarieën verkrijgbaar. Hier kunnen ook inlichtingen worden ingewonnen over de mogelijkheden om subsidie te verkrij gen. Voor plannen tot verbetering van agra rische bedrijfsruimten verdient het aanbeve ling vooraf advies in te winnen van de Rijks- land- en tuinbouwvoorlichtingsdienst. Met de afhandeling van ingediende aanvragen zal zoveel mogelijk spoed worden betracht. Overigens mag met de uitvoering van de ver beteringswerkzaamheden reeds een begin wor den gemaakt, zodra de subsidieaanvraag bij de gemeente is ingediend en deze de even tueel noodzakelijke bouwvergunning heeft af gegeven. Belgen gedood bij ongeval op rijksweg DraaibrugSluis Bij een verkeersongeval op de rijksweg Draai brug - Sluis is woensdagavond de heer F. van W. uit Oostende, 31 jaar oud, om het leven gekomen. De heer F. van W. vloog ter hoogte van het voormalige Sint-Josef-pensionaat met zijn auto uit de bocht. Een andere inzittende, A.A., 32 jaar, eveneens uit Oostende, werd zwaar gewond naar het Sint-Antoniuszieken- huis te Oostburg vervoerd en is later over leden. Twee andere inzittenden, mevrouw H. B., 55 jaar, met een shock en haar 18-jarige dochter R. F. met een beenbreuk, (beiden uit Oostende) werden eveneens naar Oostburg overgebracht. Verbetering van woningen en agrarische bedrijfsruimten Voor het verbeteren en splitsen van parti culiere huur- en eigen woningen en voor ver betering van agrarische bedrijfsruimten heeft de Regering 10 miljoen extra beschikbaar gesteld in het kader van de maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid. Op grond hiervan zal behalve in de pro vincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Ut recht - tijdelijk een hoger rijkssubsidie voor woningverbetering en -splitsing kunnen wor den verleend. Bovendien zal eveneens als tijdelijke maatregel - de bestaande regeling eenvoudiger worden toegepast; zij zal mede betrekking hebben op de verbetering van agrarische bedrijfsruimten. In Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht blijven de oude bepalingen van de Premie regeling woningverbetering en -splitsing 1953 van kracht. De nieuwe, tijdelijke regeling houdt het vol gende in Subsidie Voor het verbeteren en splitsen van woningen en woongedeelten van boerderijen zal een derde gedeelte van de goedgekeurde kosten door het Rijk worden gedragen. Het Rijk aan vaardt echter geen hoger bedrag dan 10.000, -zodat de premie hoogstens 3.334, - zal zijn. Het werk mag wel meer Kan dit zeekasteel na elf jaar noq worden qelicht? gulden ongemunt goud aan boord zijn. Zelfs als het schip niet meer in de vaart zou kun nen worden gebracht, zou de romp nog een sloopwaarde hebben van meer dan tien mil joen gulden. Er werden schadeclaims ingediend tot een to taalbedrag van 417 miljoen gulden. De eiseTs moesten echter met nog geen 21 miljoen gul den genoegen nemen. PINGPONG BALLETJES Sinds de tragische ramp kan men regelmatig min of meer fantastische bergingsplannen vernemen. Zo noemt het artikel van Het Beste het plan van een aspirant berger, die de hele romp van het schip met met lucht gevulde pingpong balletjes wilde vullen. Hij kwam echter bijtijds tot de conclusie, dat de druk van zeven atmosfeer ter plaatse voldoen de was om alle pingpong balletjes plat te drukken. In 1964 ondernamen een aannemer, Robert F. Solomon en een makelaar in onroerend goed, H. Glenn Garvin, een poging, die ruim een miljoen gulden kostte. Hiervoor gebruik- den slagzij maken, meubilair en passagiers ten ZÜ een oude patrouilleboot van de Ameri- De Andrea Doria, eens de trots van de Italiaanse koopvaardij, ligt al elf jaar op de bodem van de zee. Er dringt maar weinig licht door de lagen plankton en de 68 meter zeewater boven haar witte bovenbouw, die daardoor een spookachtige groene kleur krijgt. Op de boeg kunnen duikers met moeite de naam van dit vlaggeschip van de Italië Lijn ontcijferen. Van tijd tot tijd worden er am bitieuze plannen aangekondigd om het schip of de schatten, die het casco moet bevatten, te bergen. Tot nu toe worden deze echter steeds uit technische of juridische overwegin gen opgegeven. Het novembernummer van Het Beste wijdt een belangwekkende reportage aan dit schip, dat met vele mysteriën is omgeven. De An drea Doria was een schip vol luxe en comfort en zoals wel eerder in de scheepvaarthistorie is geschied, werd zij „onzinkbaar" geacht. De elf waterdichte compartimenten zouden het fraaie schip in elk denkbaar geval van nood drijvende kunnen houden. Op de eerste de beste reis ging het al mis. Een reusachtige golf deed het schip 28 gra AANMOEDIGINGSPRIJS JONG ZEEUWS TALENT VOOR DAAN MANNEKE Gedeputeerde staten van Zeeland hebben voor de eerste maal de aanmoedigingsprijs jong Zeeuws talent op het gebied van kunsten of wetenschappen toegekend en wel aan de heer Daan Manneke te Vogelwaarde. De toe kenning is geschied in overeenstemming met de voordracht van een commissie ad hoe van drie deskundigen, te weten de heren mr. F. W. Adriaanse, G. W. Bergman en drs. K. de Jong Ozn. Zaterdagavond a.s. zal de Com missaris der Koningin, mr. J. van Aartsen, de prijs uitreiken tijdens het concert, dat de leraren van de Zeeuwse Muziekschool en het Zeeuws Jeugd Orkest in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg zullen geven ter ge legenheid van het 12 Va-jarig bestaan der Muziekschool. Gelet op Daan Manneke's veelzijdige begaafd heid als scheppend en herscheppend kunste naar (componist, organist, dirigent) heeft de commissie ad hoe hem unaniem aan gedepu teerde staten voorgedragen voor de toekenning van de aanmoedigingsprijs. Daan Manneke werd op 7 november 1939 te Kruiningen geboren. Na het lager en uit gebreid lager onderwijs volgde hij de rijks middelbare landbouwschool. Van 1960 - '65 aan een zijde van het schip op een hoop gooiend. Velen werden hierbij gewond. Het schip, dat een totale waarde van 112 miljoen gulden vertegenwoordigde, voer op 25 juli 1956 in de mist naar New York. Om 23.20 uur waren er nog een paar afscheidsfeestjes aan de gang, terwijl een groot aantal van de 1134 passagiers reeds zijn bed had opge zocht. Plotseling doemde uit de mist het elfduizend ton metende Zweedse motorschip „Stock holm" op, dat juist uit New York was ver trokken. De roergangers van beide schepen draaiden als razenden aan het stuurrad. Het mocht niet meer baten. Met een harde dreun boorde de „Stockholm" zich in de stuur boordzijde van de Andrea Doria. Binnen en kele minuten maakte het „onzinkbare" schip zware slagzij. De volgende ochtend, om 10 uur 9 verdween het trotse schip in de golven. Vierenvijftig mensen kwamen hierbij om het leven. GERUCHTEN Het schip lag nog maar nauwelijks op de bodem van het ter plaatse 68 meter diepe wa ter of de geruchten barstten los. De brand kasten zouden juwelen, effekten en contanten bevatten ter waarde van tenminste 3V2 mil joen gulden. Verder zou er voor 108 miljoen kaanse kustwacht, die voor dit doel werd verbouwd. Met twintig man, waaronder negen duikers van de Marine, vertrokken zij naar de plaats van de ramp. Men had echter het weer niet mee. Dagenlang joegen winden met snelheden van 55 kilometer per uur over de woeste zee. Toen het weer beter werd verschenen er haaien. Niettemin slaagden de duikers er in een gedeelte van de radarinstal latie en een schijnwerper van 1000 watt naar boven te halen. De schijnwerper bleek nog te werken. Acht dagen later haalde men na ge weldige inspanningen het levensgrote beeld van de zestiende eeuwse Genuese admiraal Doria, naar wie het scfiip was genoemd, uit een der salons naar boven. Van het laten springen van de verschillende kluizen zag men af, omdat men over de eventueel naar boven gehaalde kostbaarheden ongetwijfeld lang durig zou moeten gaan onderhandelen. De vraag is nu, zal de Andrea Doria ooit worden geborgen Er zijn wel meer schepen vergaan, die grote hoeveelheden kostbaarhe den aan boord hadden en zij liggen nog steeds onder het geheimzinnige oppervlak van de zee. Ondertussen ligt de Andrea Doria eveneens, tergend dichtbij, op de zeebodem, vooralsnog bewaakt door de grijze golven, die over haar romp spoelen. studeerde hij aan het Brabants Conserva torium. Negen kandidaten hadden zich (of waren) aangemeld om in aanmerking te komen voor de aanmoedigingsprijs, waarvoor deze eerste maal de sector muziek was aangewezen door gedeputeerde staten overeenkomstig het ad vies van de Zeeuwse Culturele Raad. De prijs bestaat uit een geldbedrag van 1.500,-, aan de besteding waarvan be paalde voorwaarden kunnen worden verbon den verband houdende met het karakter van de prijs, die in de eerste plaats is bedoeld als een financiële ruggesteun bij het opbouwen van een loopbaan. Gedacht kan daarbij wor den aan een bijdrage in de kosten van een studiereis, aan het aanschaffen van een in strument, aan het inrichten van een studio of een atelier, aan de uitgave van een publikatie enz. Hearing inzake herindeling Zeeuwsch-Vlaanderen De KVP-leden van de tweede-kamercommis sie voor binnenlandse zaken houden op 20 november een interne hearing inzake de her indeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. De hea ring begint om 10.30 uur in Axel tot 16 uur, waarna in de loop van de avond Oostburg zal worden bezocht. Indien mogelijk zal ook nog een gesprek plaatsvinden met de statenkringen van de KVP. Aan deze hearing zullen deelnemen drs J. Aarden, drs W. Dusarduijn, F. Fiéviez, C. v. Beek en A. Krosse. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. f BIJ VERKOUDHEDEN

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1