KLAPROOSDAG 1967 Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 4 NOVEMBER 1967 82e Jaargang no. 6 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VVV's in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen bespraken streek-activiteiten Vorige week donderdag vergaderde de con tactcommissie van de drie samenwerkende VVV's in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Axel, Hulst en Terneuzen - met de door haar in het leven geroepen raad van advies waarin alle subsidiërende gemeenten verte genwoordigd zijn, in het stadhuis te Hulst. Op deze vergadering werd het eerste verslag van de commissie over haar activiteiten, die dateren vanaf 1963, uitgereikt en besproken, terwijl ook de plannen voor het komende jaar 1968 werden besproken. Aan dit verslag ontlenen wij het volgende Uit het feit, dat dit verslag thans verschijnt, moge blijken, dat de werkzaamheden van de Contact-Commissie zich hebben gekristalli seerd en zichtbare resultaten hebben opgele verd. Hopenlijk zullen de resultaten in de nabije toekomst nog aanmerkelijk toenemen. Al zijn er nog wel zorgen, met name van financiële aard omdat nog steeds niet alle gemeenten het nut van een streeksgewijze be vordering van het vreemdelingenverkeer, schij nen in te zien, toch wil de Contact-Commis sie haar bijzondere erkentelijkheid uitspreken voor de financiële steun en het daaruit blij kende vertrouwen, die zij van een groot aan tal Oost Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten mocht ondervinden. Naast de dank aan de steun verlenende ge meentebesturen gaat de dank van de Con tact-Commissie ook uit naar de Provinciale Zeeuwse V.V.V. en haar directeur, de heer J. P. de Regt, en de A.N.V.V. voor de grote steun en de waardevolle adviezen, die zij ook van die zijden in grote mate heeft mogen ontvangen. De geschiedenis van de streeksamenwerking der drie Oost Zeeuwsch-Vlaamse V.V.V.'s, te weten die van Axel, Hulst en Terneuzen, dateert in feite van begin 1962. Eind 1963 kreeg deze samenwerking echter meer gestal te. Het ontwikkelen van de streeksamenwer king betekende in feite pionierswerk dat van de grond af moest worden opgebouwd. Na intensief overleg tussen vertegenwoordi gers van de genoemde V.V.V.'s en de toen malige administrateur, thans directeur van de Provinciale Zeeuwse V.V.V.liet laatst genoemde op 15 oktober 1963 een uitnodi ging uitgaan, gericht aan de besturen van de meergenoemde V.V.V.'s, tot het bijwonen van een bespreking op 24 oktober 1963. De agenda voor deze vergadering vermeldde onder meer het volgende Toelichting door de heer J. P. de Regt, ad- minisrateur van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. op de noodzakelijke streek-activiteiten. Bespreking van deze plannen. Bespreking financieringsmogelijkheden en intselling van een raad van Advies. In de toelichting van deze agenda werd ge steld „De toerist zal - mede als gevolg van de steeds verdergaande motorisering van het verkeer - meer belang gaan stellen in wat Oost Zeeuwsch-Vlaanderen als geheel te bieden heeft. Bovendien kan door samen werking meer gepresteerd worden, dan door de V.V.V.'s afzonderlijk. In dit verband denken wij aan 1. een streekfolder over Oost Zeeuwsch- Vlaanderen; 2. een routekaart van Oost Zeeuwsch-Vlaan deren; 3. routebeschrijvingen voor automobilisten, bromfietsers en wandelaars; 4. attractieve rondritten; 5. inschakeling van de pers. Zo zou er Ongetwijfeld nog meer te noemen zijn, doch alles kan niet ineens verwezenlijkt worden." Na een uitvoerige bespreking van de finan ciële mogelijkheden wordt besloten de boven genoemde punten verder uit te werken. Te vens zal een kostenbegroting worden samen gesteld en een circulaire worden ontworpen, waarin de plannen uiteengezet worden en deze plannen voor te leggen aan de besturen van de gemeenten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Op 16 juli 1964 werd aan alle gemeenten een uitvoerige vragenlijst met 48 vragen toe gezonden voor de samenstelling van een va demecum. Deze vragen hadden betrekking op de gemeente zelf 11 vragen; toeristische gegevens 24 vragen; kerken en erediensten 1 vraag; diverse adressen 12 vragen; Met de verkregen antwoorden is een vademe cum samengesteld, bevattende 61 bladzijden met alle mogelijke gegevens, die voor een toerist van belang kunnen zijn. Iedere ge meente die aan de streeksamenwerking deel neemt, werd een vademecum toegezonden, waardoor men de toeristen over alle gemeen ten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen kan in lichten. Het vademecum werd als eerste tastbare re sultaat van de streeksamenwerking „officieël" uitgereikt in een bijeenkomst in Hotel Rot- erdam te Terneuzen op 28 mei 1965. Jammer dat de gemeentebesturen van de gemeenten Hoek, Terneuzen en Zuiddorpe het niet no dig hebben geacht gegevens over hun gemeen ten voor opname in het vademecum toe te zenden. Het werk aan de voorbereiding van de streek folder, die inmiddels uitgroeide tot een bro chure, en aan de andere objecten ging inmid dels onverminderd voort, zij het, dat een en ander aanmerkelijk werd vertraagd, omdat sommige gemeentebesturen heel lang op hun subsidie-toezegging lieten wachten. DE UITVOERING DER PLANNEN Samengevat zijn de plannen a. een uitgebreide documentatie over alle samenwerkende gemeenten, die regelmatig bijgewerkt, aangevuld en zo nodig gecor rigeerd wordt; b. het uitgeven van een toeristische folder in een oplage van 25.000 exemplaren; c. het organiseren van toeristische rondrit ten; d. het organiseren van een foto- en dia wed strijd over Oost Zeeuwsch-Vlaanderen; e. het uitgeven van een toeristische wegen kaart van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen en een brede strook van België; f. het tot stand brengen van een nauwere samenwerking op toeristisch gebied tussen alle gemeenten in Oost Zeeuwsch-Vl. en later tussen alle gemeenten in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen g. het bij deze samenwerking betrekken van alle bij het toerisme belanghebbende in stellingen, organisaties en particulieren. De Contact-Commissie is, dankbaar voor de steun en het vertrouwen, die zij van een groot aantal gemeenten ontving. Zij kan zich ech ter indenken dat aan een organisatorisch ster ker verband met behoud van de zelfstandig heid van de bestaande V.V.V.'s de voorkeur wordt gegeven. Gaarne wil zij haar activiteiten ook in deze richting uitbreiden en onder zoeken welke wensen er leven en welke mo gelijkheden er liggen. Een versterking van de financiële positie van de streek-samenwerking is een absolute nood zaak om het toerisme in streekverband met kracht te kunnen bevorderen. Als de Con tact-Commissie ziet wat in andere delen van Nederland mogelijk is, dan moet dat in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen ook kunnen. De Con tact-Commissie gaat vol moed op de inge slagen weg voort. De documentatie over de gemeenten is reeds verschenen, ook de folder is in het voorjaar van 1967 uitgekomen en is het visitekaartje van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook de herinneringstegels voor de toeris tische rondritten zijn tegelijk met de folder verschenen. Zoals uit het verslag blijkt heeft de com missie dus al een flink deel van haar voor nemens tot werkelijkheid kunnen brengen, en zijn in hoofdzaak de geldmiddelen de rem om alle plannen uit te voeren. Zoals de voorzitter de heer Vink op de ver gadering mededeelde is het sukses van de ontplooide initiatieven welhaast verontrus tend: de aangemaakte tegels voor de toeris tische rondritten zijn na een seizoen vrijwel uitgeput, terwijl de oplaag van 25.000 folders waarmede men had gehoopt drie jaar in de behoefte te kunnen voorzien, ook in een jaar voor meer dan de helft is uitgeput, terwijl de aanvragen die van de buitenlandse kantoren van de ANVV worden ontvangen, dermate grote aantallen omvatten dat men hieraan slechts voor ca. 10% kan voldoen. Geconstateerd mag zeker ook worden dat on danks de uitzonderlijk mooie zomer van 1967 het toerisme in het achterland sterk is ge groeid, en men ook met dit mooie weer niet aan het strand blijft zitten, maar ook het achterland wil leren kennen. Gezien de zeer ontoereikende accomodatie voor verblijfstoerisme in onze streek moet men zich voor een groot deel richten op het dagtoerisme. Behalve de logiesmogelijkheden op enkele campings is het aantal bedden in hotels en pensions verre van toereikend en ondanks alle moeite die men zich hiertoe al enige ja ren heeft getroost, is er nog steeds geen be langstelling bij particulieren om in de vakan tieperiode over te gaan tot verhuur van ka mers, met of zonder ontbijt of gebruik van keuken. Voor burgemeester de Pree was deze uitlating aanleiding om te informeren of het niet moge lijk zou zijn, dat de VVV zelf bij een bun galowpark met vakantiebungalows zou kunnen gaan exploiteren. Gezien de zeer grote vraag naar folders wordt overwogen een zeer eenvoudige folder te gaan samenstellen, waarvan de kostprijs per exem plaar dan zo laag zou kunnen zijn, dat men deze in grote getale kan verspreiden en daar mede voldoen aan de vraag. De financiën zijn helaas zelfs voor dit plan ontoereikend. Wet houder Brandt van Hulst meende dat de be trokken bedrijven bepaald meer zouden moe ten doen. Zij profiteren het eerst en het meest van de resultaten van het toerisme, en nu de overheid de start mogelijk heeft gemaakt, moeten de bedrijven zelf toch minstens een gelijk bedrag als de overheid bijeen kunnen brengen. De voorzitter deelde naar aanleiding van deze opmerking mede, dat een circulaire te verzending gereed ligt, waarin horeca- en middenstandsbedrijven, vervoersbedrijven, enz in de hele streek zullen worden aangeschre ven om zich als donateur voor de commissie te melden tegen een minimale bijdrage van 25, - per jaar. Voor 1968 zal verder worden gerealiseerd de uitgave van een toeristische kaart van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen met het aangrenzende Belgisch Vlaanderen. Verder wil de commissie graag zo snel mo gelijk overgaan tot het omvormen van de con tact-commissie in een streek VVV, waarvan alle VVV's en subsidiërende gemeenten en het bedrijfsleven lid kunnen zijn. In de ko mende winter hoopt men met de VVV's een ontwerp te kunnen samenstellen, wat de basis hiervoor zal kunnen zijn. Hierdoor krijgt het werk een betere rechtsgrond en zullen ook de gemeenten een betere medezeggenschap en controle op hun medewerking kunnen verkrij gen. Gestreefd wordt om ook het contact met West Zeeuwsch-Vlaanderen te verstevigen en als ideaal ziet de commissie nog steeds het ontstaan van een gemeenschappelijk orgaan van alle VVV's in zowel Oost- als West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Burgemeester de Pree was de tolk van de aanwezigen op de vergadering toen hij zijn waardering uitsprak voor het uitgebreide ver slag, waardoor ieder een juiste en volledige indruk kreeg van het werk van de commissie, en voor het in de verstreken periode verrichte werk. Geef enkele vrije uren... voor hen, die een heel leven gaven! De 5e mei van 1945 ligt ruim twee en twin tig jaar achter ons. Deze periode overbrugt eigenlijk een generatie; vele honderdduizen den jongeren hebben de ervaringen van 1940 en 1945 alleen vernomen uit verhalen van ouderen. En het schijnen verhalen uit een onwezenlijk verleden Joodse landgenoten, die zonder meer werden opgepakt om ergens in een kamp volgens plan gedood te worden; razzia's, waarbij vaders en broers zomaar uit huis werden gehaald om ergens voor de vijand te moeten werken; executies op die plaatsen in onze steden en dorpen, waar nu de kruisen en monumenten staan en waar toen de kara- bijnschoten knetterden, die een eind maakten aan jonge levens vol idealen en toekomstver wachtingen, voedselrantsoenen-voor-een-hele- dag, bestaande uit een dun sneetje brood van erwten en aardappelmeel, een papje van suikerbietenpulp en een stuk koek van tulpe- bollen, zonder vlees, zonder jus, zonder vet, zonder broodbeleg, ja zonder alles wat we vandaag de dag als heel normaal beschouwen. Die tijd beleefden de ouderen twee en twintig jaar geleden. Maar... zij wisten dat er andere tijden zouden komen. Via hun weggestopte radio's - een radio mocht je toen ook al niet hebben - hoorden ze over de bevrijdings plannen der gealliëerden. Ze zagen hoe deze stap na stap werden verwezenlijkt eerst trokken de gealliëerde vliegtuigen over ons land om de vijand in zijn hart te treffen. Daarna kwamen de gealliëerde legers nader en nader. Frankrijk werd bevrijd, toen Bel gië, daarna Nederland. En op die gedenk waardige 5e mei van 1945 was het voorbij. Er kwam weer eten; de mannen konden te voorschijn komen zonder te worden opgepikt; de Joden konden vrij over de straat gaan. De oorlog was voorbij. We waren vrij Wij... maar zij? Wat is er toen gefeest en gedanst en gegeten. Thank you zeiden we tegen ieder, die een gealliëerd uniform droeg. „Holland thanks the Liberators" was op grote spandoeken ge schilderd, die hoog boven de straten hingen. Snel werd het weer normaal. De gealliëerde soldaten verdwenen uit ons land om thuis te worden gedemobiliseerd. Zij gingen terug naar Engeland en Amerika, naar Canada en Afrika èn Nieuw Zeeland. Maar... tiendui zenden anderen bleven in Nederland, op één van de meer dan vijfhonderd kerkhoven, waar op de gealliëerde gesneuvelden werden be graven. En in meer dan 30.000 gealliëerde gezinnen was het in mei 1945 geen feest, omdat daar een lege plaats was gekomen, die nooit meer zou worden ingenomen. Voor deze nabestaanden werd kort na de oor log het Nederlands Oorlogsgraven Comité opgericht. De voornaamste doelstelling hier van is aan de nabestaanden der voor onze vrijheid gesneuvelde soldaten gastvrijheid te verlenen, waarbij zij het graf van man, vader, zoon of broer kunnen bezoeken. Deze gastvrijheid kost in deze dure tijd veel geld. Om dit bijeen te brengen wordt elk jaar de „Klaprooscollecte" gehouden. Deze vindt dit jaar plaats van 6 tot en met 12 november, met als hoogtepunt „Klaproosdag" op zater dag 11 november. Het Nederlandse volk geeft gul aan deze in zameling. Maar... er moeten mensen zijn, die het geld ophalen. Mensen, die enkele uren van hun vrije tijd willen geven voor de na bestaanden van hen, die hun hele leven gaven. Wilt u hierover eens nadenken Duizenden nabestaanden, die nog niet naar Nederland kwamen, wachten vol spanning of zij volgend jaar mogen komen. Zij wachten... op wat u op Klaproosdag doet Hun dank. Het werk van het Nederlands Oorlogsgraven Comité - dat in geen enkel ander land op deze wijze plaatsvindt - wordt in de voor malige gealliëerde landen zeer gewaardeerd. Daarom nodigt „The British Legion", de Britse organisatie van oud-strijders en oor logsnabestaanden, 33 collectanten van de „Klaprooscollecte 1967" uit om volgend jaar een vakantieweek in Engeland door te bren gen. De gelukkigen, drie uit elke provincie, worden door het lot aangewezen. Freek van der Meer. Overdracht van Sluiskilse pont op 8 november Op woensdag 8 november zal wat officieel de rijkspont Sluiskil heet worden overgedra gen door de Arnhemse scheepsbouwmaat schappij aan Rijkswaterstaat. Dit zal gebeu ren tijdens een vaartocht vanaf de Terneu- zense middensluisbrug (de Ribbensbrug) naar Sluiskil. Burgemeester J. C. Aschoff zal de pont ten doop houden. De toch over het kanaal zal door verschillen de autoriteiten uit België en Nederland wor den meegemaakt. Aanwezig zullen o.m. zijn de directeur van de Zeeuwse rijkswaterstaat, de directeur van bruggen en wegen uit Gent en de Terneuzense rijkshavenmeester. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefsten FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij konlrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1