200.000 Belastingverhoging noodzakelijk Aanbieding Gemeentebegroting 1968 Uit onze omgeving Axel BROMFIETSER LIEP ZWARE HERSENSCHUDDING EN SLEUTELBEENBREUK OP In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 12.00 uur is de Axelse bromfietsberijder D. F. ter hoogte van Vaartwijk ingereden op een vrijend paartje, dat zich op het rijwielpad be vond. F. smakte hierbij tegen het rijwielpad waar door hij een zware hersenschudding en een sleu'elbeenbreuk opliep. De dame van het paartje mej. M. v. K. uit Terneuzen kreeg een erikelbreuk en lichte ontvellingen. Dokter K. Boor, die bij dit ongeval medische assistentie bood, liet zowel F. als mej. v. K. per ambulance overbrengen naar het Juliana- ziekenhuis in Terneuzen. F's brommer werd flink beschadigd. AUTOBOTSING In de nacht van zaterdag op zondag om streeks 0.30 uur reed J. W. uit Axel met een personenauto vanaf de Noordstraat de Sta tionsstraat in. Op het kruispunt met Kerk- dreef-Pr. Hendrikstraat werd hij aangereden door een uit de Stationsstraat komende auto van de heer J. P. D., die op de koperslakken- bestrating wegslipte. Na de aanrijding schoot de auto van D. nog naar de andere kant van de straat en botste tegen de gevel van de fa. de Blaay-Boer. De auto van W. werd licht, van D. zwaar beschadigd. JOYRIDER MET AUTO TEGEN BOOM In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks middernacht is A. D. uit Axel even voorbij de Bonte Koe tegen een boom opgereden. D. liep hierbij verwondingen op aan hoofd en handen. De huisarts van Koewacht vervoerde D. naar Axel voor verdere behandeling door dokter Schiltman. Na verbonden te zijn moest D. naar het ziekenhuis te Sluiskil om daar te worden behandeld. De auto was door D. „geleend" voor een ritje, en was eigendom van een in Gent woonach tige Hongaar. De wagen werd onherstelbaar beschadigd. AUTO OVER DE KOP Donderdagmiddag omstreeks 14.10 uur reed A. H. Ch. H. uit Goes met een bestelauto vanaf de Sasweg de rijksweg Axel Sluiskil op. H. verleende hierbij geen voorrang aan de uit de richting Axel over de rijksweg rijdende personenauto bestuurd door F. L. K. uit Ter neuzen. K. zwenkte ver naar rechts om achter om de bestelauto om te rijden, hierbij kwam de personenauto te slippen en sloeg over de kop en belande op het meer dan 1 meter la ger gelegen rijwielpad. De auto werd zwaar beschadigd, persoonlijk letsel deed zich niet voor. ORANJEVERENIGING „AXEL" VERGADERDE Dinsdagavond kwam de Axelse Oranjever eniging in algemene ledenvergadering bijeen. Het huishoudelijk agenda kon vrij snel wor den afgewikkeld. In de bestuursfuncties tra den geen noemenswaardige wijzigingen op. Na een korte pauze werd een uitvoerige dis- cu.sie aangegaan over de komende Oranje festiviteiten in 1968. Speciale aandacht werd tijdens deze geani meerde bespreking gewijd aan de eerstkomen de Koninginnedag, waarop getracht zal wor den een nóg meer uitgebreid-, leuk en afwis selend programma voor de jeugd maar ook voor de ouderen samen te stellen dan in voor gaande jaren het geval was. Uit ervaring is gebleken dat alleen al het vie ren van Koninginnedag volledig gevuld met attracties voor jong en oud aan kosten een bedrag van zo'n 2500, vraagt. Het ac tieve bestuur van de Oranjevereniging Axel zal dan ook in de nabije toekomst een beroep doen op de Axelse bevolking tot het verkrij gen van steun en medewerking voor het or ganiseren van Oranje-festiviteiten voor jong en oud. Tijdens deze goed bezette bijeenkomst werden reeds in grote trekken de plannen voor 1968 doorgenomen. PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN V/oensdagmiddag kwam de afd. Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen in „De Stads herberg" in vergadering bijeen onder voorzit terschap van Mevrouw C. van Dijke-van Dijk. Na een kort huishoudelijk gedeelte sprak gynaecoloog G. L. J. M. Driebeek uit Axel over „de overgangsjaren". Dat deze lezing veel interesse opwekte bleek na de pauze duidelijk uit de overstelpende reeks van vragen, welke tot aller tevredenheid door spreker werden beantwoord. Mevrouw van Dijke bracht aan het eind van deze zeer druk bezochte bijeenkomst een woord van dank aan de heer Driebeek. BIJEENKOMST KATHOLIEK VROUWENGILDE Op maandag 30 oktober a.s. te 19.30 uur komt het Vrouwengilde bijeen in het Bejaar denlokaal aan de Walstraat. De heer S. van Harn zal vertellen over „Men sen uit Zuid Afrika". Een cursus „Reparaties in de huishouding" zal eind januari 1968 starten. GEZELLIGE AVOND VOOR BEJAARDEN IN ,,'T TREFPUNT" Door de activiteitencommissie van het Tref punt was er voor de bejaarden weer een ont spanningsavond belegd woensdag, waarvoor een zeer grote belangstelling bestond. Na de opening door de heer L. Dieleman die allen hartelijk welkom heette was het de heer M. Klaassen die op zijn elektronisch orgel een serie oude en populaire liedjes speelde, waarbij vooral bij de oudere liedjes de stem men van de oudjes steun aan de muziek ga ven. Hierna werd door de heer C. Weltevreden (hoofd lagere school Spui) een aantal kleuren dia's vertoond over het leven van de bewoners van ons land in de prae historie, waarbij op interessante wijze uitleg over dit leven werd gegeven. Na de pauze waarin koffie werd verstrekt volgde er een spel waaraan alle aanwezigen konden meedoen. Door de heer J. H. Bouman waren van een aantal bekenden uit Axel o.a. burgemeester Van Dijke, wethouder C. van Bendegem, en kele artsen en domine's dia's vervaardigd van jeugdfoto's van hen. Ook van een aantal trouwe bezoekers van het Trefpunt waren er dia's uit hun jeugd gemaakt. In totaal werden 24 jeugdfoto's getoond, aan de oudjes was het nu om op de uitgereikte formuliertjes waarop de namen van de getoonden stonden met het juiste cijfer van de dia in te vullen. Dit bleek geen gemakkelijke opgave, toch woren er 2 van de bejaarde dames die 19 van de 24 getoonden het juiste nummer had den gegeven. Dit waren Mevr. Koole en Mevr. Scheele welke moesten loten voor de le en 2e prijs. Het was Mevr. Scheele die de le prijs kreeg. Het was Mevr. de Kraker-van Es die aan het einde allen hartelijk dankte voor hun mede werking aan deze geslaagde avond. ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Zondagsdiensten ZONDAG 29 OKTOBER 1967 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Verheul. Gerefk. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. M. Brandes van Hengelo. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 28 - 29 OKTOBER Dokter Kok. Toekomstverwachtingen voor Middelburg en Vlissingen In een rapport van het Economisch-techno- logisch instituut voor Zeeland, dat in op dracht van Middelburg en Vlissingen is op gesteld, wordt de verwachting uitgesproken dat in het jaar 2000 het aantal inwoners van Middelburg en Vlissingen, in een dubbelstad, 100.000 zal bedragen. Tot dat jaar zal het aantal arbeidsplaatsen in die steden toenemen met 15.000 als gevolg van de ontwikkeling van het industriegebied Vlissingen-Oost en het industrieterrein te Middelburg. Van de 15.000 arbeidsplaatsen zijn er 12.000 be stemd voor mannen. Genoemde groei zal voornamelijk geschieden na 1970. In het rapport wordt voorts gesteld dat het inwonertal van 100.000 het richtgetal moet zijn voor het voorzieningen-niveau en dat dat voorzieningenniveau weer een essentiële voorwaarde is voor de geschetste groei. In 1980 zal de dubbelstad ruim 20 procent van de Zeeuwse bevolking tellen. Als dat in het jaar 2000 ook nog het geval is, zou dit be tekenen dat de dubbelstad dan 160.000 men sen zal tellen. Tussen nu en 1980 zullen in Vlissingen-Oost 5 a 6000 arbeidsplaatsen worden gecreëerd door nieuwe industrieën. Daarbij komen naar verwachting nog ongeveer 6.500 arbeidsplaat sen in de dienstensector. Het nieuwe Middel burgse industrieterrein waar zich maar één industrie bevindt, zal tot 1980 naar verwach- In de raadsvergadering van dinsdag is door burgemeester en wethouders de begroting voor 1968 aangeboden. In de begeleidende brief schrijven B. en W. Hierbij doen wij u toekomen de ontwerpen voor de gemeentebegroting en de begrotingen van de gemeentelijke takken van dienst voor het dienstjaar 1968. Tevens sluiten wij hierbij in de le wijziging van de gemeentebegroting en van de begro tingen van het gemeentelijk grondbedrijf en het gemeentelijk sportbedrijf. In deze wijzi gingen worden, zoals te doen gebruikelijk, in hoofdzaak de nieuwe investeringen en de daaruit voortvloeiende lasten geraamd. Vervulde het aanbieden van een sluitende be groting ons de voorgaande jaren reeds met zorg, dit jaar waren de moeilijkheden uiter mate groot. Dit is, naast de normale trend matige stijging van de uitgaven onder meer een gevolg van onderstaande investeringen, waarvan de lasten in de primitieve begroting werden verwerkt a. de bouw van de nieuwe school voor bij zonder gewoon lager onderwijs aan de Burchtlaan b. de reconstructie van het itracée en de riolering van de Zuidsingel c. de bouw, inrichting en exploitatie van het cultureel centrum Axel d. de invoering van het M.A.V.O.-experi ment aan de bijzondere U.L.O.-school e. de bouw en inrichting van de bijzondere kleuterschool aan de Generaal Maczek- straat. Daarnaast zijn er factoren, die de gewone dienst zwaar belasten, waarvan wij noemen de nieuwe regeling inzake het pensioenver- haal en de zeer belangrijk gestegen uitgaven van de gemeentelijke dienst voor sociale za ken. Alleen reeds laatstgenoemde stijging vergt een bedrag gelijk aan de som der uit gaven ten behoeve van de investeringen ge noemd onder a t/m e. Bij het oorspronkelijke voor-ontwerp der ge meentebegroting dreigde een dermate groot tekort te ontstaan, dat wij ons een en ander maal genoopt zagen drastische bezuinigingen in dit ontwerp aan te brengen. Deze hebben wij echter slechts in zoverre toegepast, dat naar ons oordeel thans niet mag worden ge sproken van een ernstige aantasting van het gemeentelijk verzorgingspeil. ondanks het feit, dat de bedoelde bezuinigin gen in het voorontwerp ongeveer 100.000,- bedroegen, hebben wij tot onze spijt geen mo gelijkheid gezien u zonder belastingverhoging een sluitende begroting aan te bieden. Tot dekking van het tekort, dat ongeveer 208.000, - bedraagt, zullen wij u adequate voorstellen doen tot verhoging van diverse belastingen en heffingen. Wij achten het hier niet de plaats daarop na der in te gaan, maar verwijzen u daarvoor naar de afzonderlijke voorstellen, die u zullen worden gedaan. Wij vertrouwen, dat uw Raad zich daarmede zal kunnen verenigen. Uit het vorenstaande valt op te maken, dat de financiële positie van de gemeente nog steeds zorgelijk is. Niettemin verheugt het ons, dat ting met omstreeks 1500 arbeidsplaatsen groeien. De helft van de 12.000 mannelijke arbeidskrachten zal zich in Vlissingen en Middelburg vestigen, de overigen in de om streken. De naaste toekomst Over de cijfers in de naaste toekomst en voor heel Zeeland heeft drs. L. D. van der Werf, hoofdinspecteur-directeur van het districts bureau voor de arbeidsvoorziening in Zee land, dezer da'gen enige mededelingen gedaan. In de metaal-industrie en in de chemische in dustrie mag in de komende twee jaar volgens hem op een verdere uitbreiding met ongeveer 1100 arbeidsplaatsen voor mannen en om streeks 250 arbeidsplaatsen voor vrouwen worden gerekend. Dit betreft dan alleen al de uitbreiding en vestiging van bedrijven on der toepassing van de premieregeling in dustrie-vestiging. In dit verband kan nog worden opgemerkt dat de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen op het ogenblik denkt aan het aantrekken van 300 tot 500 perso nen. De werkloosheid in de winter die vroe ger in Zeeland steeg tot ongeveer 3000, be draagt thans volgens de heer Van der Werf maximaal 1400 tot 1500. Het eenzijdige ka rakter van de werkgelegenheid is thans in Zeeland verdwenen. 1966 werd daarom een jaar van „full exployment" met in de zomer maanden een nog licht gespannen arbeids markt. De uitgaande pendel overteft thans nog de ingaande pendel in Zeeland met ruim 1000 personen. Het aantal pendelaars handhaafde zich de laatste jaren op circa 3000 werkne mers. Daarvan zijn 2100 afkomstig van het eiland Tholen. het ons mogelijk is de hierboven genoemde kapitaalswerken uit te voeren, c.q. daarmee een aanvang te maken. Wij blijven er ondanks de beperkte middelen bij de voortduur naar streven het verzorgings peil van onze gemeente te handhaven en het woon- en leefklimaat zo mogelijk te verbe teren. Met enige voldoening menen wij te consta teren, dat ons college, dank zij de prettige en constructieve samenwerking met uw Raad, daar tot nog toe in redelijke mate in is ge slaagd. De woningbouw in Axel is verheugend inten sief. Naar het zich laat aanzien zal aan het einde van dit jaar een aantal van 275 wonin gen in aanbouw zijn. Axel blijft zich verder ontwikkelen als een verzorgingscentrum voor de omgeving de nieuwe R.K. Kleuterschool en de nieuwe lagere technische school kon den in gebruik worden genomen, terwijl de ULO-School werd aangewezen als M.A.V.O.- experimenteerschool De huisvesting en verzorging van de bejaar den is als gevolg van de ingebruikneming van het bejaardencentrum aanzienlijk ver beterd. De bouw van 48 bejaardenwoningen aan de Kanaalkade vordert goed, terwijl met de bouw van het cultureel centrum inmiddels een aan vang kon worden gemaakt. Met de wens, dat deze activiteiten in het ko mende jaar zullen kunnen worden voortgezet en dat wij in harmonieuze samenwerking met uw Raad onze gemeente zullen mogen bestu ren, willen wij deze aanbiedingsbrief beslui ten. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. Hoewel de brief van Burgemeester en Wet- waaruit de te verwachten belastingverhogin gen zullen bestaan, valt uit de ontwerp begroting af te leiden dat de volgende voor stellen zullen worden gedaan Verhoging van de marktgelden. Hierdoor zal de opbrengst van deze heffing kunnen stij gen van 11.500 tot 24.000 gulden. Rioolbelasting. Deze zal worden gewijzigd in een vast bedrag van 90, - per perceel. Reinigingsrechten. Deze zullen worden ge bracht op een bedrag van 24 gulden voor de eerste emmer en 15 gulden voor elke volgen de emmer. Straatbelasting. Deze zal met 25% worden verhoogd, wat een meer-opbrengst voor de gemeente oplevert van ca. 25.000, Hondenbelasting. Deze zal worden voorge steld op 40 gulden voor een hond in klasse I en 20 gulden in klasse II. Dit zijn dan wel de belangrijkste verhogingen waarmede de gemeente hoopt haar inkomsten zodanig te kunnen opvoeren dat een sluiten de begroting voor het jaar 1968 kan worden verkregen. Natuurlijk zijn er nog diverse kleine wijzigingen in diverse opbrengsten, maar deze zijn slechts in enkele gevallen van belang, zodat het ons te ver voeren zou, deze hier alle te gaan opsommen. De inkomende pendel omvat 1400 Belgische mannen en ca. 400 Belgische vrouwen, tegen over 400 Nederlandse mannelijke en 50 vrouwelijke uitgaande grensarbeiders. De heer Van der Werf zei voorts o.m. dat in Zeeuwsch-Vlaanderen weinig is gemerkt van teruggekeerde pendelaars na de ontslagen in de Rotterdamse haven. Hij dacht dat dit ver band zou kunnen houden met de gunstige uitkeringsregeling, en andere mogelijkheden in het Rotterdamse en Antwerpse havenge bied. VERNIEUW UW LAMPEN OM DE TWEE JAAR Van goed licht bent u verzekerd wanneer u op gezette tijden alle lampjes vernieuwt. Zo'n zogenaamde groepsvervanging biedt grotere zekerheid dat uw verlichting altijd in orde is. Het Verbond voor Veilig Verkeer adviseert Is een lamp voor of achter defect, vernieuw dan beide. Om de hoeveel tijd een groepsvervanging moet plaats hebben is afhankelijk van het type auto en de soorten lampjes. Als richtlijn kan worden aangehouden elke twee jaar. Wanneer u op regelmatige tijden al uw lam pen vernieuwt en de contacten regelmatig op corrosie en verbuigingen controleert of laat controleren, weet u zeker dat u zelf ziet... en gezien wordt. De lichtbundels van de koplampen dienen goed gericht te zijn, maar ook moet worden nagegaan of het lampje goed gecentreerd is. Elke garagehouder is thuis op dit terrein en kan het controleren. Bedenk dat er maar één stand is, waarin de lichtopbrengst het hoogst is.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 2