IV0R0L ONTWIKKELING GAAT NIET VANZELF AGENDA verdediging ging er bijzonder hard tegenaan en maakte veel verwijten tegen de scheids rechter. In de 40e minuut was het Deij die uit een corner hard en zuiver in schoot maar ook nu was de Internos-doelman op de juiste plaats en bleef de stand ongewijzigd en kreeg Axel een kleine maar zeker verdiende overwinning. De rust kwam dan ook met dubbel blanke stand. 5 Minuten na rust nam AZVV de leiding door linksbuiten J. Dieleman die met een fraai doelpunt de uitstekende Meeuwen-doel man Van Wingen kansloos passeerde. Op fortuinlijke wijze kwam 10 minuten voor het einde de gelijkmaker via het lichaam van rechtsbuiten Flipse. 3 Minuten later viel tenslotte het winnende Meeuwen doelpunt uit een kopbal van Melis, waardoor AZVV een geslagen ploeg was. ZATERDAGVOETBAL DERDE KLASSE STAND TWEEDE KLASSE B Longa 6 4 1 1 9 15-11 Terneuzen 6 3 2 1 8 16-12 RKVVU 6 2 3 1 7 8- 4 Uno Animo 6 2 3 1 7 15-U Axel 6 2 3 1 7 7- 6 Zeeland Sport 6 2 3 1 7 5- 7 Roosendaal 6 2 2 2 6 11 - 16 Rood Wit 6 1 3 2 5 12-11 Internos 6- -1 3 2 5 8- 8 RAC 6 0 4 2 4 4- 6 VCW 6 1 2 3 4 12-15 DOSKO 6 0 3 3 3 12-18 MEEUWEN - AZW 2 - 1 Sprang 7 5 2 0 12 15- 8 Dinteloord 7 4 2 1 10 11- 7 De Meeuwen 7 4 1 2 9 21-8 SVV 54 6 4 0 2 8 13-7 Roda Boys 7 2 4 1 8 5- 4 Woudrichem 7 3 2 2 8 7- 6 Rillandia 7 3 1 3 7 13-16 AZVV 7 3 0 4 6 15-13 Good Luck 7 2 1 4 5 19-10 Tern. Boys 7 2 0 5 4 19-16 SEOLTO 7 1 1 5 3 11-22 Nivo Sparta 6 1 0 5 2 10-32 In een aan weerszijden goed gespeelde wed strijd heeft de meest gelukkige gewonnen. Een gelijkspel was in dit Zeeuwse treffen beter tot zijn recht gekomen. Doordat bij AZVV op de stopperplaats de geblesseerde de Putter vervangen was door Haak, had de AZVV-aanval hierdoor danig aan kracht ingeboet. Voor rust speelde AZVV met de harde wind in de rug, doch kreeg maar weinig kans hier uit profeit te trekken. BILJARTEN BILJARTKAMPIOENSCHAP ZEEUWS-VLAANDEREN De kampioenswedstrijd extra-libre, van Z. Vlaanderen wordt dit jaar georganiseerd door de biljartvereniging „Krijt op Tijd" te Sas van Gent. Deelnemers zijn de heren P. Freijser te Ter- neuzen; J. Blommaert te Hulst; Th. Verlinde te Zaamslag; R. Claeijssens en G. Begijn, beiden te Sas van Gent en A. Penneman te Kloosterzande. De speeldata zijn vastgesteld op 13, 14 en 15 oktober a.s. STIMULANSEN RIJKSOVERHEID VOOR ZEELAND NODIG - Uitvoering toegedachte taken kost veel geld In hun geleidebrief tot de provinciale begro ting voor 1968 geven gedeputeerde staten van Zeeland o.a. als hun mening, dat de ge dachte als zouden stimulansen van de zijde der regering voor Zeeland niet meer nodig zijn, geheel onjuist is: de verdere ontwikke ling gaat, nu de aanzet van een verdere in dustrialisatie aanwezig is, niet „vanzelf". Gedeputeerde staten wijzen erop, dat het - ondanks de reeds vele jaren bestaande dis harmonie in de structuele ontwikkeling van de provincie - langer dan elders heeft ge duurd voordat van de landelijke overheid gerichte en stimulerende medewerking werd ontvangen. De oorzaak daarvan wordt ge zocht in de versluiering van de werkelijke toestand in de jaren na 1945, toen er veel werk was tot herstel van de oorlogsschade. De ramp van 1953 leidde tot een nagenoeg zelfde situatie. Eerst in de loop der vijftiger jaren kwam de werkelijke toestand aan het licht, hefgeen een verlaat inschakelen van Zeeland in het nationale industriespreidingsbeleid tot ge volg had. „Dit beleid mag thans niet worden afgebroken. Omdat het hier gaat om werken die nationaal-economisch gezien een zeer hoog rendement opleveren, aarzelen wij niet om dit beroep op de nationale middelen te doen", aldus gedeputeerde staten van Zee land. INDUSTRIALISATIE In de geleidebrief wordt wat de industriali satie betreft o.a. gezegd, dat op rijksniveau beraad gaande is over de meest gewenste uit voering van de grote uitbreidingsplannen van Dow Chemical te Terneuzen. In het Zuidsloegebied heerst grote bouwac tiviteit (gereedmaken van industrieterreinen en havenaccomodatie en bouw van fabrieken) Het bedrijf van Billiton M T Chemische Industrie N.V. is de produktie begonnen en bij Hoechst Vlissingen N.V. zal dit voorjaar 1968 het geval zijn. Hercules N.V. op het nieuwe industrieterrein van Middelburg, gaat eind 1967 in produktie. Nieuwe vestigngen van grote omvang waren er dit jaar niet. Voortekenen wijzen er echter op dat van de genoemde grote bedrijven een agglomereren- de werking uitgaat. De vestiging van een Franse aluminiumfabriek is afhankelijk ge steld van de beschikbaarstelling van goed koop aardgas. Een beslissing hierover is nog niet genomen. INFRASTRUCTUURWERKEN De infrastructuurwerken, bedoeld ter verbe tering van het industriële vestigingsklimaat, worden met belangrijke financiële steun van Economische Zaken uitgevoerd. Op het door het departement goedgekeurde programma staan de volgnede (in uitvoering of in voor bereiding zijnde) werken: - de verlenging van de oostelijke Sloegweg hoefte bestaat aan woningwetwoningen, heb ben zij zich tot de minister van volkshuisves- (van Nieuwdorp naar rijksweg 58) - de verbetering van de Katspolderdijk en de verlenging van de toegangsweg tot Driewegen in Terneuzen - werken ten behoeve van het industrieter rein te Middelburg - de riolering te Sint Maartensdijk - de toegangsweg naar het industrieter rein te Zierikzee - de spoorlijn naar het havenindustrieter rein en de westelijke ontsluitingsweg te Goes Voor enige kostbare algemene voorzieningen is de afzonderlijke aandacht van de betrok ken ministeries gevraagd: - de aanleg van een openbare laad- en los- kade in de Sloehaven, zonder welke ha ven onvolledig zou zijn. - de aanleg van een vliegveld in Midden- Zeeland. Het gemis daarvan doet zich in de infrastructuur van Zeeland gevoelen. WERKGELEGENHEID De werkgelegenheidssituatie kan in Zeeland over het algemeen bevredigend worden ge noemd. Het aantal bezette arbeidsplaatsen in de nijverheid vertoont dit jaar echter niet de toeneming als in de laatste jaren. De bouw sector weet zich, hoewel op een wat lager niveau dan het vorige jaar, toch op een re delijk peil te handhaven. Na afloop van de werkzaamheden aan het kanaal Terneuzen- Gent geven de nieuwe veerhavens van Krui- ningen en Pefkpolder nog werk. Een belang rijke nieuwe werkgelegenheid - echter ook weer tijdelijk komt geleidelijk tot ontwikke ling bij de aanleg van de Schelde-Rijnver- binding. De chemische nijverheid zal, door de vesti ging van bedrijven, veel personeel nodig heb ben. Ook in de metaalnijverheid is de situ atie over het algemeen gunstig. De moeilijk heden in de Zeeuwse confectie- en textiel industrie is men veelal weer te boven geko men. Het afvloeiingsproces in de landbouw gaat nog wel regelmatig door, maar in vele gevallen gaat het om ouderen, die zich niet meer voor ander werk beschikbaar stellen of slagen de betrokkenen erin in een andere sector werk te vinden. Zowel de inkomende als de uitgaande pendel vertonen in verge lijking met vorig jaar een dalende tendens. WONINGBOUW Per 1 juli j.l. is het bouwbeleid zeer aan zienlijk verruimd, maar het systeem van de jaarlijkse toewijzing van woningwetwonin gen blijft voor 1968 gelden. Verwacht wordt dat het initiële contingent ook volgend jaar 750 woningwetwoningen zal bedragen. Er zal nog iets bijkomen vanwege het toepassen van arbeidsbesparende bouwmethoden en door 'n aanvullende toewijzing van woningen voor de industriekernen. Omdat er naar het oor deel van gedeputeerde staten een grotere be ting gewend. Die heeft zich bereid verklaard te zijner tijd te bespreken, of er, gelet op de behoefte - b.v. wegens de regionale indusri- alisatie - in Zeeland meer woningwetwonin gen nodig zijn. Wanneer die behoefte dui delijk blijkt, zal de minister onderzoeken of uit de reserves verdere toewijzingen kunnen worden gedaan. Uit een overzicht blijkt, dat het aantal ge reedgekomen huizen in 1963 1357 bedroeg (met 2242 in uitvoering op 31 december van dat jaar). Voor 1964 waren deze cijfers resp. 2102 en 2630, voor 1965 2949 en 2899, voor 1966 3056 en 3392. In de eerste acht maanden van dit jaar kwamen ong. 2390 woningen gereed. Omtrent de per 1 oktober j.l. ingegane huurliberalisatie zeggen gede puteerde staten, dat naar hun mening geen moeilijkheden van betekenis behoeven te worden gevreesd. STOOMBOOTDIENSTEN Medegedeeld wordt, dat de tewaterlating van de eerste dubbeldeksveerboot de „Prinses Christina" op 31 oktober a.s. zal plaats vin den. Op of omstreeks 1 maart 1968 mag de eerste oplevering van het schip tegemoet worden gezien. Er bestaat bij gedeputeerde dtaten enige beduchtheid over hét tijdstip van gereedkomen van de nieuwe aanlegin- richting bij Kruiningen. Veel moeilijker ligt de situatie ten aanzien van het veer Vlissin- gen-Breskens. Het staat wel vast, dat in 1970 op dit veer geen dubbeldekker zal kunnen varen. De voorbereidingen voor een geheel nieuwe veerhaven te Vlissingen en de uit breiding van de bestaande haven te Bres- kens vragen zoveel tijd, dat een herziening van het tijdschema onvermijdelijk zal zijn. De zeer sterk toegenomen verkeersstroom op de Zeeuwse veren brengt de noodzaak mee om de kwetsbaar blijvende situatie bij Krui ningen-Perkpolder op te vangen. Het is daar bij niet duidelijk hoe de dienst goed gaande kan worden gehouden tijdens de normale on derhoudsbeurten van de enige dubbeldekker en bij onverhoopte moeilijkheden met dit schip. Daarom is reeds enige maanden gele den aangedrongen op toestemming tot de bouw van een tweede dubbeldekker. Tot he den is die toestemming niet ontvangen. DE ZEELANDBRUG Het verkeer over de Zeelandbrug blijft tot nu toe vrij constant. In de eerste acht maan den van dit jaar passeerden 727.166 motor rijtuigen de brug tegen 737.284 in dezelfde periode van 1966. Dit betekent een daling van 1,4 procent. De tolopbrengsten liggen niettemin hoger, zowel vanwege de per 1 januari j.l. doorgevoerde tariefsherziening als tengevolge van een verschuiving in het ver- voerspakket. GASVOORZIENING Met uitzondering van Schouwen-Duiveland zullen begin november in de gehele provin cie de bestaande netten aardgasvoeding heb ben. De verwachting is gerechtvaardigd, dat het gasverbruik in Zeeland vooral in de sec tor ruimteverwarming, de landelijke cijfers ruimschoots zal benaderen. Voor geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen functioneert thans de gezamenlijke meteropnemings- en incasso- dienst. Het is de bedoeling deze geleidelijk over de gehele provincie uit te breiden. RUILVERKAVELINGEN Wat de rul verkaveling betreft wordt in de geleidebrief het volgende gesteld: - met de ruilverkavelingswerkzaamheden Koewacht is een begin gemaakt - die van Walsoorden nadert haar vol tooiing, het definitieve plan van wegen en waterlopen is vastgesteld - in de ruilverkavelingen Canisvliet, Stop peldijk en Noord-Beveland vindt 't werk goede voortgang - de stemming voor de ruilverkaveling De Poel-Heinkenszand is vastgesteld op 30 oktober a.s. - in voorbereiding zijn de ruilverkavelin gen Kapelle-Wemeldinge, Kieldrecht en Scheldezoom, terwijl nog verschillende ruilverkavelingen zijn aangevraagd. WATERSCHAPPEN Door invoeging (per 1 januari 1967) van de Nederlandse gedeelten van de internationale polders of waterschappen in West Zeeuwsch- Vlaanderen in het waterschap Het Vrije van Sluis is de reorganisatie van het polderwe zen in Zeeland vrijwel voltooid. ELEKTRICITEIT Wordt de toename van de nettoverkoop van elektriciteit voor dit jaar begroot op ruim 26 procent (516 miljoen kWh tegen 408 miljoen kWh in 1966), de procentuele stij ging in 1968 ten opzichte van de begrote verkoop voor 1967 wordt op niet minder dan 60 procent gesteld (829 miljoen kWh) op een hoog niveau blijvende stijging van het huishoudelijk verbruik en de overige kleinverbruiken van 15 procent, maar de ex plosieve groei zit toch vooral in de industrië le afname. Naar schatting zal volgend jaar 67 procent aan de industrie worden gele verd en 27 procent voor huishoudelijk ver bruik. In 1966 waren deze cijfers respectie velijk 51 en 49. De verdere behoefte aan elektrische energie zal niet meer gevonden kunnen worden door uitbreiding van de centrale Zeeland. Er zal een nieuwe centrale in de omgeving van de nieuwe zeehaven Vlissingen Oost moeten worden gesticht. Met de bouw van de satel lietcentrale bij Terneuzen is een begin ge maakt. Zij zal de elektriciteitsvoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen een belangrijk grotere zekerheid verschaffen, terwijl tevens baan brekend werk verricht kan worden op het gebied van de waterontzilting. De totale in vestering voor 1968 wordt geraamd op 65.150.000,- waarvan 40.412.000,- voor uitbreiding centrale en bouw centrale annex waterfabriek Terneuzen. De winst wordt geraamd op 973.000, - tegen 905.000, - voor 1966. WATERVOORZIENING De N.V. Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch Vlaanderen, de N.V. Industriewatervoorzie ning Zeeuwsch-Vlaanderen en de N.V. Wa terleidingmaatschappij Midden-Zeeland zijn in principe overeengekomen in de toekomst samen te gaan. De aandeelhoudersvergade ring van de N.V. Waterleidingmaatschappij Tholen besloot samen te gaan met de N.V. Waterleidingmaatschappij Midden-Zeeland. LANDBOUW Ook in de nieuwe economische ontwikkeling van Zeeland blijft de landbouw een belang rijke bron van bestaan. De belangenbeharti ging is op provinciaal niveau in het bijzon der gericbt op voorzieningen van structuele aard. In dit verband wordt o.a. genoemd het waterbeheersingsplan West Zeeuwsch-Vlaan deren. Verheugend noemen gedeputerde sta ten het, dat de eigen problematiek, verband houdend met de ontwikkeling van Zeeland, altijd weer de aandacht van de georganiseer de landbouw krijgt. Daarbij stelt deze zich steeds positief op tegenover de industriële ontwikkeling. Dit blijkt o.a. duidelijk uit de discussienota van de Gewestelijke Raad voor Zeeland. LUCHTVERONTREINIGING De technische commissie luchtverontreini ging kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen is tot heden voornamelijk bezig geweest met het in ventariseren. Gestart werd met een tweetal proefinventarisaties van luchtvervuilende uit worpen bij de bedrijven, waarvan vertegen woordigers aan het werk van de commissie deelnemen. Men beoogde de nodige erva ring op te doen om met de overige bedrij ven in de kanaalzone tot een vruchtbaar ge sprek te kunnen komen. WAPEN VAN ZEELAND' WINNAAR IN BIERTAPWEDSTRIJD Vorige week vrijdag werden in hotel .Rotter dam' de voor onze streek tot een jaarlijkse traditie geworden biertapwedstrijden voor Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden Zeven teams en negen eenlingen betraden het terrein van de strijd om met elkaar te bevechten wie nu wel de beste biertappers waren en tevens om gezamenlijk door deze wedstrijd te laten zien dat men ook in Zeeuwsch Vlaanderen weet hoe een glas bier behoort te worden getapt. Want dat is tenslotte het doel dat het cen traal brouwerijkantoor met deze wedstrijden beoogt: het goed tappen van een glas bier in de Nederlandse horecabedrijven. En dat dit succes heeft blijkt uit de mening van bij uitstek deskundigen zoals de Duitseers en Belgen die nu al jaloers zijn op de in Ne derland behaalde resultaten. De uitslag van de in sportieve en gezellige sfeer gehouden wedstrijd was: Teams: 1 dhr. en mevr. Flemm uit Cadzand 2. de heren v. d. Heide en Brouwer uit 's-Heerenhoek. Bij de eenlingen werd de le prijs behaald door de heer A. van Hilst jr. uit Axel, 2e dhr. Wauters uit Hulst en 3e mevr. Cauteren uit Terneuzen. De winnaars zullen begin volgend jaar deel kunnen nemen aan de strijd om de landstitel tijdens de Horecabeurs 1968. te geven ZATERDAG 14 OKTOBER 15:00-16.00 uur carillonconcert door de heer P. C. Brakman. 15.00 uur: voetbalwedstrijd op het terrein achter de jeugdherberg AZVV I - Dintel- oord I. 15.00 uur: R.K. Jeugdhaven organiseert in het Geze Henhuis, Walstraat 39 een span nende film voor jongens en meisjes van de lagere en kleuterschool. 19.30 uur: „VON RYANS EXPRESS" Deze film speelt in de 2e wereldoorlog en verhaalt de vlucht van de krijgsgevangenen onder leiding van kolonel Ryan (Frank Sina tra). Film voor ieder die de lagere school verla ten heeft.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 3