GEMEENTERAAD VAN AXEL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1967 82e Jaargang no. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vergadering van dinsdag 26 september 1967 Aanwezig Voorzitter burgemeester M. K. van Dijke Secretaris gemeentesecretaris P. G. van den Bosse. Wethouders M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem. Leden de heren J. Dieleman, J. den Doel- der, P. Dekker, M. 't Gilde, A. H. van der Lee, E. A. Maas, D. J. Oggel, J. Vink en A. de Waard. Afwezig met kennisgeving de heren J. H. Bouman en J. C. van Luijk. Opening de voorzitter opent de vergadering met het ambtsgebed. Notulen de notulen van de vergadering van 15 augustus '67 worden onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken en mededelingen De heer D. J. Oggel zegt naar aanleiding van punt P van de ingekomen stukken, een schrijven van het dagelijks bestuur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht en Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen van 21 augustus 1967, houdende toezending van enige financiële stukken - zeer te zijn geschrokken. De kosten van deze dienst lopen wel bijzonder hoog op en worden een te grote post op de begroting die moeilijk te verantwoorden zal zijn. De heer Oggel vroeg inlichtingen hoe het komt dat deze Dienst steeds duurder wordt. De Voorzitter antwoord dat het niet de ge woonte is om ingekomen stukken in de raad in discussie te brengen, men kan wel inlich tingen vragen maar wat hier naar voren wordt gebracht is een deel van de begroting en geen inlichtingen over een ingekomen stuk. De heer Oggel kan deze vraag dan beter stel len in de rondvraag. Hierna worden ingekomen stukken en mede delingen voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel tot het herbenoemen van de le den van de Huisvestingscommissie ingevolge artikel 8 van de Woonruimtewet wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De leden van de Huisvestingscommissie tre den jaarlijks periodiek af per 1 oktober. De commissie bestaat uit de volgende leden C. J. van den Bos, Kanaalkade 28, voorzit ter M. J. van den Berg, Oranjestraat 8 J. H. Bouman, Joost de Moorstraat 38 Mevr. L. Hoorman-Silvester, Irenestraat 7 J. J. van de Velde, Bernhardstraat 20. Vastgesteld wordt de 2e wijziging van de „Salaris- en Loonverordening 1967". Gedeputeerde Staten van Zeeland delen bij schrijven van 15 augustus 1967 en van 2 augustus 1967 mede, dat over het algemeen geen bedenkingen bestaan tegen de „Salaris- en Loonverordening 1967", noch tegen de eerste wijziging hiervan per 1 juli 1967. Voornoemd college acht het wel gewenst dat in de bezoldigingsverordening een bepaling wordt opgenomen, waarin wordt gesteld dat de in staat C genoemde bezoldiging van de ambtenaar van de burgerlijke stand het totaal der beloningen voor de ambtenaren van de burgerlijke stand vormt, te verdelen naar aan wijzing van burgemeester en wethouders. Verder moeten enkele redactionele wijzigingen worden aangebracht in verband met de nieuwe algemene burgerlijke pensioenwet. Het koffiegeld behoort te worden gereduceerd van 1,50 tot 1,— per dag, omdat toe lagen die het karakter dragen van een ver goeding per 1 januari 1967, ongewijzigd die nen te worden gehandhaafd. Ter voldoening aan het verlangen van Ge deputeerde Staten is de autovergoeding van de Directeur van de Vleeskeuringsdienst be paald op een bedrag, dat is gebaseerd op het aantal te rijden kilometers per jaar, zodat deze vergoeding niet langer in een percen tage van het salaris wordt uitgedrukt. Besloten wordt tot het verlenen van mede werking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot het treffen van diverse voorzieningen aan het schoolgebouw in de Walstraat. Besloten wordt tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Rooseveltlaan, aan de heer P. Lambert te Axel, groot ongeveer 552 m2. van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Elzasstraat, aan de heer I. Elenbaas te Baar land, groot ongeveer 170 m2. van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Ferdinandstraat, aan de Fa. F. J. Steel Zn. te Axel, groot ongeveer 511 m2. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Elzasstraat, aan de heer P. S. J. Engels te Axel, groot onge veer 170 m2. Tot aankoop van een gedeelte voortuin van de heer J. Haak te Axel. Voor de reconstructie van de Weststraat ter uitvoering van het saneringsplan Oude- wijk en omgeving is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking verkrijgt over een gedeelte voortuin van het perceel West straat 63, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie F, no. 1710 gedeeltelijk, eigen dom van de heer J. Haak te Axel. Over de aankoop van dit strookje grond is met de eigenaar overeenstemming bereikt. Een voorstel tot het converteren van een geldlening met de Postcheque- en Girodienst, per resto groot 166.010, - wordt eveneens aangenomen. De Postcheque- en Girodienst heeft ge bruik gemaakt van de bevoegdheid het restant van de geldlening, oorspronkelijk groot 208.100.09, per 1 oktober 1967 bedragende 166.010, -geheel op te vragen. De liquiditeitspositie van de gemeente laat echter geen mogelijkheid om tot aflossing over te gaan, zodat de lening onder na dere voorwaarden diende te worden gecon verteerd. DE RONDVRAAG Begrijpelijkerwijs kwam de heer Oggel in de rondvraag terug op de door hem bij de inge komen stukken gestelde vragen, waarop hij bij dat agendapunt een zo teleurstellend ant woord had gekregen. De heer Oggel stelde in de eerste plaats de vraag wanneer er nu gelegenheid bestaat om over de ingekomen stukken te praten. Tevens wilde hij weten welke waarde aan het agenda punt ingekomen stukken op de agenda moet worden toegekend, wanneer over deze stukken in de raad niet mag worden gediscussieerd. Tot slot kwam de heer Oggel dan weer op het punt van zijn eerste vraag door zijn ver ontrusting kenbaar te maken over de kosten van deze Centrale Dienst, waar een bezit van 340.000 gulden in 1966 nu reeds ver is in geteerd en men voor 1968 een tekort ver wacht van 160.000 gulden Hij verzocht het college de raad een betekening voor te leggen aangaande de kosten van een eigen gemeen telijke dienst voor openbare werken. Een laatste vraag van de heer Oggel was dat naar zijn mening het antwoord op een door hem in de vorige vergadering gestelde vraag over het kruispunt Kanaalkade - Zuidsingel/ Oranjestraat - Kinderdijk niet juist is. De heer Oggel is van mening dat deze krui sing een groot gevaar is. Er is hier geen middenberm en men moet hier 2 wegen gelijk kruisen. De voorzitter zegt in antwoord op vraag 1 dat het een goed gebruik is in de Axelse raad om te discussieren over ingekomen stuk ken. Men kan hierover wel informaties vra gen maar hierover geen discussie voeren. Het lijkt mij goed deze gewoonte te handha ven, men kan dan bij de rondvraag altijd een vraag stellen. Op de tweede vraag zal de heer Oggel schrif telijk antwoord ontvangen. De 3e vraag Hierover kan men van mening verschillen. Als u het niet eens is met het College dan is dit uw goed recht. U ziet het anders dan wij, wij zien op dit moment geen noodzaak om verkeerslichten te plaatsen. Mogelijk dat in de volgende vergadering waarin voorzieningen van de Zuidsingel op de agenda komen dat dan ook voor het kruis punt kleine wijzigingen mogelijk zijn. De heer P. Dekker verklaarde ook iets over punt P van de ingekomen stukken (de finan ciële kant van de centrale dienst) te willen vragen, met name over een tweetal posten van autovergoedingen aan en reiskosten van het personeel resp. ter grootte van 24.000 en 25.000 gulden. Burgemeester van Dijke antwoordt ook dit punt voor de begroting te vinden. Wanneer alle leden van de raad tijdens de rondvraag met vragen komen die in de begrotingsbehan deling horen voldoet de rondvraag niet meer aan zijn doel. De heer Oggel verklaart hierop dat het geen zin heeft stukken bij de ingekomen stukken ter behandeling te leggen, wanneer hierover geen vragen mogen worden gesteld. B. en W. kunnen dan beter wachten met het ter inzage leggen tot de begrotingsbehandeling. Na het voor Axel vrij gemotiveerde verloop van deze op zichzelf vrij onbelangrijke raads- agenda sluit de voorzitter de vergadering met dankgebed. Voorontwerp van wet „HAVENSCHAP TERNEUZEN" ingediend Het gemeentebestuur van Terneuzen en het provinciaal bestuur van Zeeland zij)i thans in het bezit van het voorontwerp van wet voor het havenschap Terneuzen. Dit ontwerp komt vrijwel overeen met het ontwerp voor het havenschap Vlissingen, het welk vrijdag tegelijkertijd in de prov. staten en in de Vlissingse gemeenteraad is bespro ken. Ook wat het toekomstige havenschap Ter neuzen betreft zullen provincie en gemeente hun oordeel ter kennis van Den Haag bren gen. In dit havenschap zullen deelnemers het rijk voor 50% en de provincie zowel als de nieuw te vormen gemeente „Groot Terneuzen" elk voor 25%. De gemeentelijke deelname houdt alzo ver band met de herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen. Zou deze onverhoopt niet door gaan, dan zouden in het havenschap voor deelneming in aanmerking komen de gemeen te Terneuzen, Sas van Gent, Axel en West- dorpe. Aldus een persbericht. Wij vinden het wel een vreemde zaak dat enkele jaren geleden het door een initiatief van Axel, Sas van Gent en Westdorpe gedane voorstel om te komen tot een havenschap voor de Kanaalzone destijds is verworpen terwijl men nu weer terug komt met een havenschap waarin bij een niet doorgaan van de vorming van de gemeente „Groot-Terneuzen", toch weer wel deze gemeenten zouden worden op genomen. Nog vreemder is het dat wanneer deze ge meenten zouden blijven bestaan, welke veronderstelling ons voor Axel en Sas van Gent wel gerechtvaardigd lijkt zij voor deelneming in aanmerking zouden komen, dat zij dan thans geen inspraak hebben bij dit voorwerp dat niet te hunner kennis is ge bracht. DRAADOMROEP wordt opgeheven Ingevolge een reeds in 1964 door de regering genomen besluit tot geleidelijke beëindiging van de exploitatie van het landelijke draad- omroepnet, zal per 1 oktober 1968 worden overgegaan tot liquidatie van een aantal net ten Bij deze fase zijn 13.846 abonnees, dit is 4% van het huidige aantal aansluitingen, verspreid over het gehele land, betrokken. Deze abonnees hebben, op grond van de be paling dat een opzegtermijn van een jaar in acht moet worden genomen, dezer dagen be richt van de liquidatie ontvangen. In Zeeland zal de opheffing betrekking heb ben op circa 550 abonnees in de volgende netten Tholen (25), Kortgene (6), Yerseke (48), Aardenburg (43), Oostburg (116), Sluis (48), Axel (85), Sluiskil (14), Westdorpe (38) en Zierikzee (119). Deze opzegging is reeds nu gedaan teneinde de abonné s in de gelegenheid te stellen tijdig maatregelen te nemen om te zijner tijd even tueel op andere wijze in de ontvangst van radioprogramma's te voorzien. Indien men het abonnement op de draad omroep vóór 1 oktober 1968 zou willen beëindigen, kan zulks geschieden op het einde van elke kalendermaand. Dierendag gewoonte of nog iets meer? Het is nu al sinds vele jaren gebruikelijk die rendag te houden. Wanneer iets regelmatig gebeurt, loopt het gevaar voornamelijk een gewoonte te worden en zijn frisheid en iets van zijn oorspronkelijke opzet te verliezen. Hoe staat het in dit verband met dierendag Ontkomen we wel aan dat gevaar en wat is eigenlijk de betekenis van dierendag voor ons Het is op zich zelf een goede gedachte om in elk geval op één dag in het jaar aan het probleem der dieren, aan onze verhouding tot hen, aan de noodzaak van hun bescherming, bijzondere aandacht te geven. Het is ook een uitnemende gedachte om hiervoor de dag te kiezen, waaraan herinneringen zijn verbon den aan de heilige van Assisi, wiens naam een zo bekende klank heeft bij dierenvrien den. Het is nuttig en toe te juichen dat kran ten althans één keer per jaar hun lezers op de betreffende vraagstukken opmerkzaam maken, dat er in kerken over wordt gespro ken, dat propagandavergaderingen die dag een breed publiek bereiken. Van al het op die dag door het woord uitgezaaide zal onge twijfeld een deel vrucht dragen en daarvoor moeten dierenbeschermers zeer erkentelijk zijn. Er zijn echter aan het houden van een dieren dag ook enkele gevaren verbonden. Er bestaat in de eerste plaats de zo even reeds genoemde mogelijkheid, dat men aan een dierendag te veel gewend raakt en dat de aandacht voor de probleemstellingen daardoor vervlakt. Voorts is er het gevaar dat een belangrijk deel der mensen het bij een aantal woorden en ge dachten op één dag laat en dat men de rest van het jaar weinig aandacht voor dieren en hun bescherming heeft. En een derde moei lijkheid bestaat hierin, dat het meestal alweer de honden en poesen - dieren die toch al in de bijzondere gunst der mensen staan zijn, die van dierendag profiteren, voorzover althans mensen zich gedrongen voelen die dag iets speciaals te doen. Waarmee dan dieren dag kans loopt in oppervlakkigheid op het peil te komen van moeder- en vaderdagen. Ik moet althans bekennen, dat ik wel een wat onplezierig gevoel krijg bij het lezen van be richtjes, waarin wordt verteld dat mensen op dierendag aan hun hond, of dat verenigingen aan een aantal honden, een extra stuk worst hebben gegeven. Het is alles wel goed en braaf bedoeld, maar we blijven bij zo iets met onze gevoelens en daden toch wel wat erg in een klein kringetje. Wie heeft er bijvoorbeeld enige gedachte over voor het dier, dat tot deze worst werd ver malen Willen we werkelijk van dierendag iets meer maken dan voornamelijk wat verwenning van honden en poesen, dan zal het een dag moeten zijn, gewijd aan alle dieren. Dan zullen onze gedachten en ons meegevoel niet slechts naar die dieren moeten uitgaan, die we bezitten of die ons in het algemeen vertrouwd en sym pathiek zijn, maar ook naar de zeer veel andere dieren, die niet of minder binnen onze dagelijkse gezichtskring vallen, zoals de dui zenden anonieme dieren, die ook die dag de slachthuizen binnen gaan, die op de markten worden verhandeld of worden vervoerd, of naar de zwerfdieren, de dieren waarop wordt gejaagd. We denken hierbij alleen nog maar aan de tragiek van hun bestaan en spreken nog niet eens over wreedheden. Wil dierendag méér dan voorbijgaande be tekenis hebben, dan zullen ons meegevoel met de dierenwereld, onze activiteit inzake be scherming en onze wil om verbetering te brengen in onze verhouding tot dieren niet op één dag geconcentreerd moeten zijn, doch gedurende het gehele jaar aanwezig moeten zijn. Hoe meer dit laatste het geval is, hoe meer dierendag in de goede zin een gewone dag wordt. Hopelijk zó gewoon, dat ze als bijzondere dag tenslotte overbodig wordt. Prof. Dr. S. Hofstra LAGERE BELASTING VOOR DIESELAUTO'S Minister Witteveen en staatssecretaris Grap- perhaus (Financiën) willen per 1 januari de motorrijtuigenbelasting voor auto's met diesel motor verlagen door de tijdelijke verhoging van de dieseltoeslag van 255 tot 275 punten ongedaan te maken. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij konlrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. i

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1