AGENDA GESLAAGDE BREUGHELFEESTEN Uit onze omgeving Axel ONTSPANNINGSAVOND Woensdag 20 september a.s. om half acht zullen de Bejaarden-ontspanningsavonden in het Dienstencentrum ,,'t Trefpunt" weer aanvangen. Deze eerste ontspanningsavond beloofd zeer interessant te worden. Dhr. C. Riemslag jachtopziener van het recreatieoord de Braakman zal deze avond dia's vertonen. Zijn onderwerp zal zijn wat er in de verschillende jaargetijden leeft, groeit en bloeid in de natuur in de Braakman. Alle bejaarden zijn op deze avond hartelijk welkom. Voor diegene voor wie het bezwaarlijk is om op eigen gelegenheid te komen zal voor ver voer gezorgd worden. Zij dienen zich dan uiterlijk tot dinsdagavond op te geven bij het Dienstencentrum ,,'t Trefpunt". KAPSTERSOPLEIDING AAN DE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Op woensdag 13 september is aan de land- bouwhuishoudschool 'n nieuwe kapstersop leiding van start gegaan. In samenwerking met de stichting vakopleiding in het kappers- bedrijf is de Z.L.M. begonnen met een 2- jarige opleiding in het kader van het leerlin genstelsel. Dinsdagmorgen is men met enige feestelijk heden van start gegaan. De voorzitter van de commissie Landbouwhuishoudonderwijs van de Z.L.M.mr. E. Wage, opende de bijeen komst. Hij gaf in het kort een overzicht van de aanleiding en de totstandkoming van de opleiding. In het bijzonder heette hij welkom de vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur van Axel, de heer IJselbaert. Met de wens, dat deze opleiding moge gaan bloeien gaf de voorzitter het sein voor het be gin van de lessen. Terwijl de leerlingen reeds hun eerste lessen ontvingen bezichtigden de Reeds vanaf de opening maandagmiddag wees alles er op dat ook deze feestweek zou slagen. Evenals bij vorige in Axel gehouden evene menten kende ook nu weer elke dag een ge zellige drukte, waaruit duidelijk blijkt dat men in Axel feesten weet te organiseren. De winkelstraten waren versierd en verlicht en vele winkeliers hebben in de middaguren stal letjes op straat gezet met speciale aanbiedin gen wat een gezellig aanzien gaf. OPENING Maandagmiddag om half drie opende burge meester van Dijke de Breughelweek. De voor zitter van de stichting streekcentrum de heer J. C. Vink verwelkomde de burgemeester en de overige leden van het college en dankte voor de belangstelling die de gemeente nu zoals in vele andere gevallen toont voor de Axelse middenstand. Hij bood bij deze week die in het teken van de historie staat de burgemeester het oudste in Axel aanwezige mes aan - enkele weken geleden gevonden in de bouwput van het cul tureel centrum en daterend van 1357 - en verzocht burgemeester van Dijke hiermede een koord door te snijden ter opening van de feestweek. De burgemeester verklaarde zich hiertoe graag bereid en meende het idee van de Breughel week een bijzonder goede vondst te kunnen noemen. Pieter Breughel was een man die hield van het leven en van feestvieren, maar die daarnaast ook een gezond zakelijk inzicht bezat. Na de opening werd een rondgang gemaakt door de stands in de Molenstraat waarna via de Noordstraat in de Kerkdreef de schilderijen en foto-tentoonstellingen werden bezichtigd. In de avonduren werden deze tentoonstel lingen in aanwezigheid van enige bestuurs leden van de stichting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars en van de fotoclub Axel door de officieel geopend. Dhr. Vink dankte de expo santen voor de manier waarop zijn hun mede werking hebben willen geven, daarmede de Axelse middenstand helpend om naast het commerciële ook aandacht te schenken aan het culturele. Hij wenste de exposanten een goede tentoonstelling en hoopte dat bij een volgend evenement een expositieruimte naar de eisen des tijds zal kunnen worden geboden, wan neer het nieuwe culturele centrum in Axel gereed is. De Oranjeruiters gaven maandag een demon stratie op het concoursterrein. Om 8 uur toon de de folkloristische Vendeliersgroep „Cre- achor" uit Kortrijk haar kunnen op de Markt, nadat zij zwaaiend met hun vendels een rond gang door de straten hadden gemaakt begeleid door drumband Thalia", 's Avonds werden de loten getrokken voor de 500, - aan prijzen. Ook dinsdag was er weer al vroeg een gezel lige drukte. Te half vijf maakten de ruitertjes van de ponyclub „De Kleppertjes" een rondrit door het winkelcentrum waarna zij in de Buiten weg hun rijkunst demonstreerden. genodigden onder leiding van de directrice mej. De Buck, de bijzonder goede en uitge breide apparatuur. DEIJ'S HERENKONFEKTIE OPENDE HAAR NIEUWE ZAAK Dinsdagmiddag was het de jongste telg van de familie Deij, de 10-jarige Han Deij die met het doorknippen van een lint dat voor de ingang van het nieuwe pand was gespannen de opening verrichtte. Deij's herenkonfektie die reeds een ruim pand had op de hoek Noordstraat - Kerkdreef heeft thans iets verder in de Noordstraat een groot nieuw pand gebouwd dat elke verwachting overtreft. Men heeft in dit pand een vloeroppervlakte van 450 m2 en een etalagelengte van 22 me ter. Het interieur is eenvoudig maar smaakvol gekozen. Een bijzonderheid is zeker dat door een tech nisch idee van de heer Henk Deij zelf het in elk jaargetijde mogelijk is bij natuurlijk dag licht zijn keuze te bepalen. Belangrijker nog dan de grootte en het in terieur van de zaak is de enorme kollektie herenkleding die ruim en overzichtelijk aan wezig is. Dit alles werd bij de opening opgefleurd door een schat van bloemen, aangeboden door le veranciers, vrienden en kennissen. In de oude zaak zal nu de verkoop worden voortgezet van sport- en werkkleding. Wat het enkele maanden geleden Deij's da mesmode die een fraai groot pand opende nu is Deij's Kledingbedrijf gecompliteerd met deze herenzaak, waardoor de goede naam van Deij zeker nog verder zal gaan reiken. Een zaak die een aanwinst betekent voor de Noordstraat en voor Axel als winkelcentrum in zijn geheel, een zaak ook die weer eens te meer aantoont, dat Axel koopcentrum is voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen. In afwijking van het programma waarin het optreden van de Jeugdfanfare uit St. Lievens- Houtem stond vermeld dat door om standigheden moest vervallen, werd nu door de harmonie „De Volharding" uit Zaamslag een goed concert gegeven, waarbij bij het tal rijke publiek de moderne muziek bijzonder in de smaak viel. Door leden van de Volleybalclub van de Chr. Sportvereniging „Voorwaarts" werd een de monstratiewedstrijd op de Markt gespeeld. Woensdag werden er op het Szydlowskiplein skelterwedstrijden gehouden waarvoor de be langstelling zo groot was dat men reeds lang voor het einde de kaartverkoop moest stop zetten om tijdig met deze wedstrijden klaar te zijn. Om 3 uur werd door de voorzitter van het Streekcentrum het vuur onder de geslachte os ontstoken voor de Breugheliaanse maaltijd. Duizenden die zich rond de Markt hadden op gesteld waren getuige van dit festijn. Om 6 uur waren reeds de eerste fijnproevers, waaronder ook het gemeentebestuur aange zeten om Breugheliaans te eten. Met het verstrijken van de avond werd de aan loop voor de maaltijd steeds groter en toen het vuur gedoofd werd was er van het geslachte dier weinig meer over dan de botten. Ook zij die niet waren gekomen om te eten konden volop aan hun trekken komen. De bekende Keurgroep S.F.X. uit Brugge gaf een uitstekend programma te beste, bestaande uit choreografische dansen, een mandoline-orkest en een zuiver stemmig jongenskoor. Het was wel jammer dat aanvankelijk de ge luidsinstallatie onvoldoende was om in de openlucht alles tot zijn recht te doen komen. Tijdens het programma kon dit nog worden ondervangen door inschakeling van de al op de Markt aanwezige installatie van grotere ca paciteit van de Fa. de Jonge. Na het optreden van de Keurgroep S.F.X. kwam „Hosanna" in de kleedij uit de Breu- gheltijd de Markt opgemarcheerd om met vro lijke klanken luister aan het feest en de maal tijd bij te brengen. Ook een Belgische fanfare in Breughelkostuum bracht vrolijke klanken ten gehore. Donderdag was zeker in verschillende opzich ten een top-dag. Ook een T.V.-opnameploeg was deze dag aan wezig om de verschillende evenementen van de dag vast te leggen om deze in het voor programma „Van Gewest tot Gewest" van donderdag 21 september te 19.10 uur uit te zenden. Er was deze dag dan ook meer dan voldoende „stof" om een geslaagd programma te kunnen filmen. Om 3 uur was het burgemeester M. K. van Dijke die onder de vers geslachte os het vuur ontstak en men met het braden aan het spit begon. In de Molenstraat werd door de dames con fectiezaak Deij een grote modeshow geohuden waarbij bruids- en gelegenheidskleding werd geshowd. Voor de dames zal dit zeker wel een hoogte punt van deze dag zijn geweest. Er werden hier een zeer grote kollektie ge toond van Nederlandse mode maar ook van het overbekende Modehuis Christie uit Frank rijk waarvoor een 3-tal Franse mannequins naar Axel was gekomen. De plaats voor deze show was bijzonder leuk gekozen. Het looppodium werd afgesloten door de molen die gelijk dienst deed als kleedlokaal en al zijn mannequins zeker wel wat gewoon zij hadden nooit eerder een zo romantische kleedkamer gehad. Toen het ging regenen werd van de nood een deugd gemaakt en tussen de damesmode ook nog diverse keren regenjassen getoond terwijl de dames met een paraplu werden bewapend. Ook vandaag werd reeds om zes uur begon nen met de Breugheliaanse maaltijd en de annimo was zo groot dat gewacht moest wor den om een plaats te vinden. Ook nu was het avondprogramma weer druk bezet. Het was Hosanna dat het avondprogramma weer in middeleeuws kostuum met vrolijke klanken begon, waarna door de volksdans- en zanggroep „Edelhart" uit Zottegem (B) een optreden gaf. Amateurtoneelgroepen beeldden zegswijzen en fragmenten van Breughels schilderijen uit o.a. Tijl, Nele en Lamme, de „Pilaarbijter" en een groep die bijzonder veel sukses oogstte „De Blinden". T.V. film-fotocamera's verslonden het lichtgevoelige materiaal bij dit optreden, waarbij de felle belichting van de T.V.-ploeg het ook de amateurfotograaf gemakkelijk maakte bij dit avond-optreden een plaatje te schieten. Ook dit opreden bleek voor de cameramensen een dankbaar motief. Het was zeker niet alleen op de Markt dat er een gezellige sfeer heerste de afgelopen da gen. Zo was het in de Weststraat, Zeestraat, Molenstraat en Noordstraat in de horeca bedrijven een gezellige boel en de oliebollen en wafelbakkerijen in de Wesstraat en Noord straat kwamen handen te kort om aan de vraag te voldoen. Goede samenwerking Een bijzonder prettige samenwerking tussen de Stichting Streekcentrum Axel met ener zijds de gemeente Axel en anderzijds vele plaatselijke verenigingen heeft de Breughel week tot nog toe een uitstekend sukses ge maakt. Met name de Oranjeruiters, De Kleppertjes, de Gymnastiekvereniging Voorwaarts, Thalia en Hosanna hebben de afgelopen dagen mede gemaakt tot wat zij geworden zijn. Vrijdagavond zal de drumband Axel nog een show verzorgen terwijl zaterdag het vuurwerk en een taptoe door Hosanna een waardig slot zullen vormen. Wij twijfelen er niet aan of bij gunstig weer zullen deze beide laatste dagen het hoogtepunt in het bezoek aan Axel gaan vormen en de Breughelweek weer maken tot een week Axel waardig. Algemene Vergadering van het Waterschap „Axeler Ambacht" Donderdagmiddag heeft het Waterschap Axeler Ambacht een algemene ledenvergade ring gehouden in het Gezellen huis onder voorzitterschap van de Dijkgraaf de heer P. van Hoeve. De korte agenda kreeg een vlotte afwerking. Bij de mededelingen vraagt de heer van Waes of het juist is dat aan de gemeente Axel grond is verkocht voor de prijs van 20 cent per m2. De Voorzitter antwoord dat dit juist is, het gaat hier om een klein stukje grond. Bij punt 5 van de agenda vraagt Burge meester van Dijke naar aanleiding van het voorstel tot „vaststelling Verordening ver goeding voor schade aan gewassen" hoe men tot deze tarieflijst is gekomen en of deze is in overeenstemming met uitkeringen door nutsbedrijven. De voorzitter antwoord hierop dat deze tarief- lijst is opgevraagd bij de gewestelijke raad van het Landbouwschap en in grote lijn gelijk is aan de uitkeringen van de nutsbedrijven. Het voorstel „uitvoering werken ter verbete ring ontwatering gedeelte v.m. Koegorspol- der" is voor de heer van Hoeve aanleiding om te vragen of deze werken niet op parti culier terrein liggen. Als het Waterschap dit gaat doen zullen er mogelijk later meer aanvragen komen om dit te doen. De Voorzitter zegt dat dit zeker wel het ge val zal zijn, maar wanneer het noodzakelijk is zullen wij dit moeten doen. Het is zo dat wij de afwatering moeten ver zorgen tot aan de laatste eigenaar. De heer Jac. v. d. Ree meent dat wanneer het Waterschap de sloten door moet trekken tot aan de laatste eigenaar dit wel eens moei lijkheden kan opleveren daar deze percelen soms gesplitst zijn. De Voorzitter zegt het eens te zijn maar dit zit er nu éénmaal in. Ook dit voorstel wordt hierna aangenomen. RONDVRAAGD De heer van Waes zegt nu al enkele malen een voorlopige geschotsaanslag te hebben ontvangen, wanneer komt er een definitieve aanslag 'en hoe staat het met de toevloeiing van de polders. De Voorzitter antwoordt dat in deze G.S.- besluiten te pas komen. Van de voormalige polders moet een staat opgemaakt worden van bezittingen en schulden. Verder is er een achterstand in openbare werken. Zolang dit niet rond is kan er geen definitief geschot worden vastgesteld. Het streven is om 2, - per jaar op het geschot in te lopen en dit op 30 jaar gelijk te trekken, maar er zijn gevallen waar het niet mogelijk is om met 2, - per jaar dit in 30 jaar gelijk te krijgen. Daarom lijkt het ons het beste in deze ge vallen een hoger bedrag te hanteren. De planning is om bij het einde van dit jaar de definitieve geschotprijs over 1967 te kun nen stellen en daarna met enige tussenpozen dit van '65, '66 en daarna 1968. De heer J. de Putter zegt dat de nieuwe duiker in de Langedreef een mooi stuk werk is maar deze zal te klein zijn zodra men gaat schoonmaken, men zal in deze duiker niet kunnen werken met de schoonmaakmachines. Verder vraagt de heer de Putter, wie de bal ken in het sluisje steekt waardoor de water stand ten gerieve van de vissers veel te hoog wordt gehouden. Gaarne zag ik dat morgen of volgende week deze balken worden weggehaald en de water stand zakt. De heer v. d. Waa (technisch hoofdambte naar) zegt in antwoord op de eerste vraag, dat inderdaad het niet altijd mogelijk zal zijn de bedoelde machines te gebruiken, maar als wij hadden moeten bouwen dat dit mogelijk was zouden de kosten 100% hoger zijn ge weest. Om deze financiële is hiertoe niet overge gaan. Op de 2e vraag van de heer de Putter ant woord de voorzitter, dat deze balken door het Waterschap worden aangebracht. Of een waterstand hoog is, is voor ieder niet gelijk, wat de een hoog vindt is voor een ander laag, wij proberen altijd in het midden hiervan te blijven. Hierna sluit de voorzitter de vergadering en gaan de aanwezigen voor een excursie naar de werken van de dijkverhoging aan het Helle gat. zaterdag 16 september 15.00- 16.00 uur Beiaardconcert door dhr. P. C. Brakman. Programma 1. Wie dat zich zelfs verheft. 2. O Nederland let op uw zaak. 3. Wilt heden nu treden. 4. Helpt nu uwzelf. 5. 't Ros Beyaard. 6. Naar Oostland... 7. Je zeg adieu... 8. Schoon jonkvrouw... 9. Als de grote klokke... 10. Te Kieldrecht. 11. Zeeuws Vlaams Volkslied 12. Pools Volkslied 13. Wilhelmus zaterdag 16 september 10.45 - 12.00 uur Bevrijdingsherdenking 14.0.0 uur Internationale motocross 21.00 uur groot vuurwerk. donderdag 21 september 20.00 uur De N.S.V.B. organiseert in de zaal aan de Kerkdreef voor haar leden een lezing spreekster Mevr. de Jonge uit Yerseke. onderwerp Het felle tempo waarin we leven. donderdag 21 september 19.10-19.30 Nederland I Televisie-uitzending Van Gewest tot Ge west uitzending van de Breughelfestiviteiten in Axel. Zondagsdiensten ZONDAG 17 SEPTEMBER 1967 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur Ds. Pennings 10.30 uur P. A. v. d. Vlugt. Gerefk. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 16-17 SEPTEMBER: Dokter Boor.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 2