Bejaardenpensiontehuis „De Vurssche" officieel geopend door mevr. G. v. Aartsen-Stap Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1967 81e Jaargang no. 51 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vrijdagmiddag is het bejaardenpensiontehuis „De Vurssche" officieel geopend door de echtgenote van de Commissaris der Koningin mevr. G. van Aartsen-Stap. Bij de aankomst van de Commissaris en zijn echtgenote werden zij op de trap die toegang tot „De Vurssche" geeft verwelkomt door burgemeester M. K. van Dijke en zijn echt genote, mevr. Van Dijke-van Dijk, terwijl hun dochtertje Bianka mevr. Van Aartsen een fraaie tuil bloemen aanbood. Hierna begaf men zich naar de eetzaal, die geheel was gevuld door het stichtingsbestuur en genodigden. Hier sprak burgemeester Van Dijke, als voor zitter van de stichting, de aanwezigen toe en heette de Commissaris en mevr. Van Aartsen hartelijk welkom en zeide het op hoge prijs te stellen dat mevr. Van Aarten bereid was gevonden de officiële opening te willen ver richten. Het is ons bekend dat u grote be langstelling heeft voor de bejaarden. De Zeeuwse bevolking heeft grote waardering voor de vele malen dat u uw man vergezelt bij zijn reizen in de provincie. Het is mij, aldus de burgemeester, niet mo gelijk u allen apart welkom te heten, maar toch wil ik een speciaal woord richten tot de bewoners van „De Vurssche", de bejaarden die via de huisradio deze opening kunnen meemaken. Wel zijn hier aanwezig de leden van de com missie der bewoners die hen vertegenwoor digen. Een woord van dank richtte spreker tot het architektenbureau van Teun Bier uit Boskoop voor de bloemen die op deze openingsdag zijn bezorgd. Hierna ging de burgemeester terug op wat er was gebeurd om dit gebouw tot stand te doen komen. Het was op 15 mei 1962 dat door B. en W. een studiecommissie werd ingesteld die tot taak had een onderzoek in te stellen inzake huisvesting voor bejaarden. Wij achtten het noodzakelijk dat in een wel vaartsstaat een goede verzorging voor de bejaarden moet zijn. Op 14 februari 1963 verscheen het eindrap port van deze commissie waarin werd voor gesteld tot de bouw van een bejaardenpension tehuis. Twee maanden later 23 april 1963 besloot de gemeenteraad in principe tot het stichten van een bejaardenpensiontehuis en werd een stich ting in het leven geroepen. Het bestuur werd samengesteld uit 3 leden aangewezen door het gemeentebestuur, 5 van prot. chr. zijde en 3 uit de r.k stichting be- jaardenwerk. Het was zeker een goede zaak deze stichting te maken tot een waarin alle richtingen ver tegenwoordigd zijn, zo blijkt het mogelijk sa men te wonen zoals dit ook in het normale leven gaat zonder scheiding in overtuiging. Op 15 mei 1965 werd de eerste paal door mijn echtgenote geslagen en kort hierna werd uit 300 sollicitanten een direkteur benoemd. Ik geloof dat met het aanstellen van de heer Van Nierop een gelukkige en goede keuze is gedaan. Half januari van dit jaar konden de eerste bejaarden het fraaie gebouw betrekken. De bewoning van „De Vurssche" bestaat uit 65% Axelaars en 35% uit omliggende ge meenten en van elders uit het land. Spreker bracht hierna dank aan enkele in stanties de gemeenteraad van Axel voor de steun bij het totstand komen van „De Vurssche", G.S. voor het vlot goedkeuren van de raadsbesluiten die voor de bouw genomen waren. Ook bracht hij dank aan de stedebouwkun- dige de tegenwoordige minister ir. Schut voor de situëring van dit huis. Deze heeft veel inzicht tentoon moeten sprei den om in de toen nog omliggende nauwe straatjes deze plaats te verkiezen. Verder bracht hij dank aan het architecten bureau van Teun Bier voor de fraaie vorm geving en de doelmatige bouw. Ook de aannemers werd dank gebracht voor de degelijke bouw en goede afwerking. De heer Van Dijke zeide ook dank te willen brengen aan de Rijkspostspaarbank die tegen 'n rente die te betalen was, geld beschikbaar had gesteld. Eveneens dank aan de adviseurs o.a. dokter Ramselaar en de heer Roelands sr. Het is mij niet mogelijk allen persoonlijk te bedanken voor hun medewerking maar vanaf deze plaats allen die hebben bijgedragen bij het tot stand komen van dit bejaardenpension hartelijk dank. Ook dank voor de talrijke giften, die wij mochten ontvangen en bijzonder de dames van de verschillende damesverenigingen die de lopers in de kapel hebben gemaakt. Hierna kreeg mevr. Van Aarten-Stap het woord waarna zij mevr. De Kraker de oudste bewoonster van het huis, mevr. De Kraker, voor het huis een fraaie smeedwerkkandelaar aanbood. Mevr. Van Aartsen zei dat een kandelaar twee functies heeft, 't uitstralen van licht en warm te, en sprak de hoop uit dat licht en warmte in dit tehuis zullen zijn. REDE VAN MEVROUW VAN AARTSEN Meneer de Voorzitter, zeer geacht Be stuur, Dames en Heren, Het is vandaag een feestelijke dag, niet alleen voor u, maar net zo goed voor mijn man en mij; eigenlijk voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Ik wil dan ook beginnen met u, meneer de Burgemeester, als voorzitter van het gehele bestuur van „de Vurssche", en niet in het allerminst u, dames en heren, die hier moogt wonen, van harte geluk te wensen met de totstandkoming van dit pensiontehuis. Een blijde dag, ook voor mij in 't bijzonder, omdat ik de opening verrichten mag. Als ministersvrouw is me zoiets nooit toever trouwd en mag u gerust weten, dat ik me, evenals u, op deze dag erg verheugd heb. De bejaarde mens is voor mij persoonlijk al tijd een boeiend mens en ik zal u ook zeggen waarom. U bezit zoveel, waar wij nog niet aan toe zijn. Mag ik iets noemen U leeft niet meer in het vaak gejaagde be staan van deze tijd; U kunt met uw levens ervaring zovelen tot steun zijn; u heeft tijd om werkelijk te luisteren naar de ander; u bezit de gave om de problemen van deze tijd met een zekere mildheid te benaderen, door dat het voor u mogelijk is, daarvan iets meer afstand te nemen. Kortom, u kunt als u wilt zoveel uitstralen voor uw medemens. Maar om aan al die voorwaarden te kunnen voldoen, moeten er mensen bereid gevonden worden om de be jaarde mens in deze fase van zijn leven, waarin hij nu verkeert, dit leven niet alleen dragelijk, maar ook boeiend en aantrekkelijk te maken. Deze dag is naar mijn vaste overtuiging een bewijs, dat dit mogelijk was en dat door de krachtsinspanning van velen iets tot stand is gebracht. Dit tehuis is verrezen en geworden tot een monument van zorg en liefde voor de mede mens in dit geval de ouder wordende mens. Een heel mooi tehuis, waarin de zon letter lijk, maar ik hoop bovenal figuurlijk, tot u allen - die hier woont - en dat zijn er als ik goed ingelicht ben 113, doordringen zal en waarin u met elkaar als bejaarden zichzelf kunt zijn en, naar ik hoop, ook een goede gemeenschap samen zult weten te vormen. Een moderne lift maakt trappen klimmen overbodig; er is een mooie recreatiezaal; er zijn ziekenkamers ingericht om, als het nodig mocht blijken, zieken op te nemen. Een prachtige kapel bezit u en wat is het niet belangrijk, dat u daar altijd terecht kunt, want ieder mens heeft op zijn tijd behoefte aan inkeer en gebed. Ik vind het zo jammer - en dat moet me nu even van 't hart dat onze Protestantse kerken alleen maar zondags geopend zijn. Een huis, waar het contact met de buiten wereld ook in stand blijft; ik denk aan de telefoon, radio en televisie, zodat uw tehuis niet een eilandje wordt van mensen, die zich hebben teruggetrokken uit de grote mensen gemeenschap. En wat zal ik nog meer opnoemen. De ter rassen, het plantsoen, de eigen omroepinstal latie en laat ik de keuken toch vooral niet vergeten, die voor de inwendige mens het beste belooft. En dan de kamers naar de laatste eisen in gericht en bovendien zó gebouwd, gesitueerd en gestoffeerd, dat ze met recht op de be titeling „eigen domein" aanspraak mogen maken. Het verheugt mij, dat als meubilering alleen aanweizg is bed, kussen en matras, 't Lijkt me zo belangrijk, dat de bewoners zelf hun kamer naar eigen smaak en keuze verder kun nen inrichten. Meer dan ooit heeft de ouderwordende mens behoefte aan een eigen sfeer en ieder mens heeft - of hij nu oud of jong is -- recht op een zekere privacy. Met de ingebruikneming van „de Vurssche" is het aantal bedden in nieuwgebouwde be jaardentehuizen in Zeeland sinds 1960 met 1 duizend 91 vermeerderd. In totaal 18 van deze tehuizen zijn sindsdien gebouwd. Voor een provincie als de onze is dat een respectabel aantal, waar we met recht trots op mogen zijn. Graag vestig ik ook nog de aandacht op de 16 bejaardenflats die zich naast het hoofd gebouw bevinden met liefst 14 garages, waar een heerlijke grote auto in past. Axel geeft met dit alles een prachtig voor beeld van verantwoorde bejaardenzorg; van realisering van de opvatting dat de bejaarde zo lang mogelijk zelfstandig dient te zijn, waarbij hij of zij kan terugvallen op een goed geoutilleerd dienstencentrum waar altijd een gezinsverzorgster aanwezig is, zodat de ze kerheid bestaat als er iets gebeurt, is er hulp. Uw pensiontehuis gaat uit van de Stichting Algemeen Bejaardencentrum. Op zichzelf is het niet ongewoon, dat een bejaardencentrum van een stichting uitgaat. Het bijzondere hier is, dat u met het volste recht uw sichting „algemeen moog noemen. Een prachtig en uniek voorbeeld in ons goede vaderland, waar in alle kerken zijn vertegenwoordigd alsmede de overheid, zodat we bijna zouden kunnen spreken van een samenwerking met een oecu menisch karakter. Persoonlijk juich ik deze vorm van harte toe. Zo gezien is de Axelse oplossing een tastbaar symbool van een gezamenlijke zorg voor de bejaarden, een zorg die niet vraagt naar for mele overwegingen van bevoegdheden en de ling van verantwoordelijkheden, maar die eenvoudig doet wat gedaan moet worden. Zoals ik u al zei, aan uw verzoek om dit pen siontehuis „de Vurssche" officiéél te openen, heb ik met heel veel vreugde gevolg gegeven. We zagen, dat de zorg waarmee dit tehuis is ingericht, een bewijs is van eerbied en liefde voor de bejaarden. Ik spreek dan ook de hartgrondige wens uit dat het bestuur, de directeur en al zijn mede werkers en -werksters in goede en grote har monie met elkaar zult samenwerken tot ze gen van hen die aan uw zorgen zijn toever trouwd. De burgemeester dankte mevr. Van Aartsen hartelijk voor haar woorden en het fraaie ge schenk en verzocht haar door het planten van de nog ontbrekende boom „De Vurssche" kompleet te doen zijn wat dan de opening ifficieël zal maken. Hierna plantte mevr. Van Aartsen, geassis teerd door enkele bejaarden, de boom. De burgemeester dankte voor deze boomplan- ting en wilde haar hiervoor een aandenken meegeven. Het was niet eenvoudig een aandenken te geven bij het planten van een boom. Maar bij bejaarden denkt men aan oud en antiek en zo is onze keus gegaan naar een gouden boerenknoop van meer dan 150 jaar oud. Hierna kreeg de vice-voorzitter van de stich ting, wethouder van Bendegem, het woord. REDE VAN WETHOUDER VAN BENDEGEM Mijheer de Voorzitter, Toen wij in het dagelijks bestuur het pro gramma voor deze middag bespraken, was het uitgangspunt, dat bij de officiële opening maar kort, in elk geval niet meer dan nodig gesproken zou worden. Men voelt wel mijnheer de Voorzitter dat zulk een thema voor verschillende uitleg vat baar is, en een oordeel over wat kort en no dig is hangt van allerlei omstandigheden af, welke ik hier niet ga etaleren, omdat mijn speech dan inderdaad lang zou kunnen wor den. Maar waarom ik het woord hier ge vraagd heb, heeft toch wel een bijzondere reden. Het dagelijks bestuur heeft mij echter niet gevraagd waarom ik wilde spreken en ook niet naar hetgeen ik wilde zeggen. Men heeft dus blijkbaar aangenomen, dat men dat maar moest riskeren. Welnu Mijnheer de Voorzitter ik heb het woord gevraagd om u persoonlijk en voor het front van de troep, eens te bedanken voor al hetgene wat u hebt gedaan voor de totstand koming van dit gebouw. Want voor er gebouwd werd, was er al veel werk verzet. Werk dat zeker niet onderschat mag worden, omdat het van zulke grote be tekenis is geweest. Wij zijn toen bij elkaar gekomen met groepen en personen van ver schillende richtingen. Geestelijk en Maatschappelijk. Er werd als het ware door ieder een andere taal gesproken. Het bleek moeilijk elkaar te verstaan, omdat wij van elkander, het waarom niet altijd be grepen. Het ging ongeveer zo, als iemand die een vreeemd land bezoekt, waarvan hij op school de taal geleerd heeft. ...maar zich toch, in het land zelf zijnde, zichzelf nu en dan op grammaticale fouten betrapt. En u Mijnheer de Voorzitter heeft de club bij elkaar gehouden en bij elke vergadering kwam er meer begrip voor elkaar. En onder uw leiding zijn wij het eens geworden... en onze vreugde was groot toen wij in de Raad zaal de macquette van dit gebouw voor ons hadden. U kwam toen naar mij toe en klopte mij op de schouder en zei dit gebouw gaan wij ver wezenlijken Jongen. Ik weet niet of er toen nog aanleiding was om jongen tegen mij te zeggen... Maar ik heb dit verstaan, zoals het bedoeld was. En ik hoop, dat men mijn woorden ook zal uitleggen zoals ik ze bedoel. Natuurlijk er is team-verband geweest. Maar ik weet wat u hiervoor persoonlijk heb ge daan. Ontelbare vergaderingen hebt Gij moeten lei den, met ons zoals wij zijn. Maar ook tijdens de bouw, was u veel te vin den op den traveaux. Geheel Axel is trots op dit gebouw. Dat weet ik en dat weet ieder. En daarom vind ik het nodig u te danken voor alles wat gij deed voor de totstandkoming van dit verzorgingshuis, dat hier staat als een monument van samenwerking. Namens het personeel en direkteur werd de stichting door mej. Corrie de Kraker een pop in Axelse klederdracht aangeboden die de naam „Sanne" draagt. Vervolgens werd mevr. Van Dijke door de directeur en het personeel van „De Vurssche" een bloemstuk aangeboden. Hierna werd het gebouw bezichtigd en on- derhield de Commissaris en zijn echtgenote zich met diverse bewoners op hun kamer. Terug in de recreatiezaal traden enkele leden van de balletgroep „Ilona" voor de aanwe zigen op, waarna een verfrissing werd aan geboden. s Avonds gaven de muziekverenigingen en de drumbands op het John F. Kennedyplein voor „De Vurssche" een muzikale op luis tering en een taptoe. AUTO GESLIPT Onze Axelse top-voetballer Hans Herman kwam donderdagavond omstreeks 6 uur toen hij per auto naar de training te St. Nicolaas reed te slippen, onder de gemeente Sint- Jansteen. Herman die van zijn gebruikelijke route was afgeweken om onderweg nog wat bestelwerk te doen kwam, in de Wilhelminastraat te Sint- Jansteen, tijdens een hevige regenbui, in een slip. Ternauwernood wist hij een tegemoet komende auto te ontwijken, die aan de achter zijde nog even werd geraakt. Daarna moest een bromfietser het ontgelden, waarna de auto tegen een boom op hardhandige manier tot stilstand kwam. Wonder boven winder liep voor alle betrokke nen het ongeval met enkele lichte verwondin gen af, de auto werd vrijwel totaal vernield. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij konlrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1