Uit onze omgeving Axel BIJ BOTSING DIJBEENBREUK Zaterdagmiddag om 1 uur verleende bij de kruising in de Koegorsstraat de bromfietser C. M. W. uit Axel geen voorrang aan een per sonenauto bestuurd door J. W. uit Sluiskil, waardoor een botsing ontstond. W. liep bij deze botsing een dijbeenbreuk op en werd per ambulance naar het ziekenhuis te Sluiskil ver voerd. ANTOBOTSING Zaterdagmiddag verleende M. de B. uit Gent- Brugge met zijn personenauto bij het vanaf de Kinderdijk de kruising met Kanaalkade- Zuidsingel op reed geen voorrang aan een personenauto bestuurd door S. C. v. d. V. uit Geldrop waardoor een botsing ontstond. Beide auto's werden beschadigd. BOTSING TUSSEN AUTO EN BROMFIETS Op het Szydlowskiplein vond zaterdagmiddag een botsing plaats tussen een bromfietser, E. A. S. uit Axel en een personenauto be stuurd door mevr. V. V. uit Hoek. S. liep bij deze botsing een open beenbreuk op. WINTERPROGRAM R.K. BEJAARDENBOND Het bestuur van de Kath. Bejaardenbond te Axel vergaderde om te komen tot een winter- programma. Het was de eerste vergadering onder de nieuwe voorzitter dhr. A. Aude- naerdt. Hij hoopste de steun te krijgen van 't hele bestuur, daar alles voor hem nog zo vreemd is. Hij dankte de scheidende voor zitter dhr. P. de Kort en was blij dat deze de taak van secretaris op zich wilde nemen. Ook de scheidende secretaris dhr. V. Brandt kreeg een woord van dank vooral ook omdat hij nu de contributie zou innen. Dan kwam de vraag hoe komen we tot een goed winterprogramma. De Z.E. Heer Pas toor gaf het bestuur een goede tip, door aan diverse verenigingen een schrijven te richten, met de vraag op welke manier zij de Bejaar den hierbij konden helpen. Het is al gebleken, dat diverse verenigingen zich hebben ingespannen om de Bejaarden een gezellige middag of avond te bezorgen. Daarom hoopt 't bestuur op vrijdag 15 sep tember met enige vertegenwoordigers tot een bespreking te kunnen komen. Het bestuur zelf beraadt zich ook naast de kaartmiddagen meer cultureel werk te kunnen aanbieden. Jammer is, dat de geldmiddelen hier meestal spelbrekers zijn. Hopelijk zal de gemeente iets royaler worden met de subsidie, want hierin ligt ze ver achter bij omliggende plaatsen. WATERSCHAP AXELER AMBACHT Het Waterschap Axeler Ambacht zal een Al gemene vergadering beleggen op donderdag 14 september 1967, des namiddags 2.00 uur in „Het Gezellenhuis", Walstraat 39 te Axel. De agenda is als volgt 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel salarismaatregelen water- schapspersoneel 5. Voorstel overname beheer en onder houd wegen 6. Voorstel vaststelling Verordening ver goeding voor schade aan gewassen. 7. Voorstel uitvoering werken tot verbe tering ontwatering gedeelte vm. Koe- gorspolder 8. Aanbieding rekening 1965 9. Rondvraag en sluiting. n r 'i BEVRIJDINGEHERDENKING EN VIERING De zaterdag voorafgaand aan onze bevrijding organiseert Axel - Polen op de gebruikelijke wijze de herdenking van onze bevrijders. Zoals steeds zullen ook nu weer een aantal Poolse gasten Axel bezoeken op deze dag, waarbij Axel - Polen voor hun ontvangst zal zorg dragen. Terwille van een goed overzicht van hetgeen in de komende week zoal in Axel gaat ge beuren hebben wij het programma dat Axel - Polen deze dag ter gelegenheid van de be vrijding organiseert mede opgenomen in ons overzicht van al hetgeen volgende week te gebeuren staat. Wij verwijzen dus voor details en tijden naar het Feestprogramma elders in dit nummer. BEHEER TENTOONSTELLINGSFONDS Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft de heer F. de Feijter te Axel in de plaats van wijlen de heer I. de Feijter benoemd tbt lid van de commissie van beheer van het ten toonstellingsfonds. ONDERWIJSTENTOONSTELLING „DE SCHEEPSBOUW" Dinsdag werd in tegenwoordigheid van hoof den van scholen en verdere leerkrachten een tentoonstelling geopend in de voormalige openbare school in de Kerkdreef. De tentoonstelling, welke uitgaat van de stich ting „Onderwijstentoonstellingen" te 's-Gra- venhage, had als thema: „De scheepsbouw". Wethouder C. van Bendegem, die met de ge meente-secretaris de heer P. J. van den Bosse aanwezig was, opende de tentoonstelling. Hierna gaf de heer Ammerlaan uit Den Haag een zeer interessante uiteenzetting over de ontwikkeling in de scheepsbouw. Spreker wees er in dit verband op welke enorme betekenis de scheepvaart heeft voor de wereldeconomie en in het verkeer der vol keren. Wethouder Van Bendegem had in zijn ope ningswoord de hoop uitgesproken dat deze tentoonstelling een druk bezoek zal trekken van ouders en jongeren. DS. DE FEIJTER NAAR HOGEZAND Ds. J. de Feijter zal zondagmiddag 10 sep tember om half drie afscheid nemen van de gereformeerde (vrijgemaakte) kerk van Ber- kum bij Zwolle en veertien dagen later, na melijk zondagmiddag 24 september 1967 om half vijf, na vooraf 's morgens om half tien te zijn bevestigd door ds J. M. Kroes, eme ritus predikant te Arnhem, intrede doen als predikant van de gereformeerde (vrijgemaak te) kerk van Hoogezand-Sappemeer. Ds De Feijter werd op 19 januari 1919 te Axel geboren. Hij bezocht eerst de rijks hbs te Terneuzen, deed daarna staatsexamen gymnasium A en studeerde vervolgens nog aan de theologische hogeschool van de Ge reformeerde (Vrijgemaakte) Kerken in Ne derland, Broederweg 15 te Kampen, waar hij eind 1949 zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer De Feijter kort daarna in het begin van 1959 na praeparatoir examen door de classis Zeeland was beroepbaar verklaard in de Gereformeerde (Vrijgemaakte) Kerken in Nederland werd hij op 21 mei van dat zelfde jaar (1950) bevestigd als predikant van de gereformeerde (vrijgemaakte) kerk van Valthermond in de burgerlijke gemeente Odoorn (Drente). Op 25 juli 1954 verwissel de ds De Feijter deze kerk met die van Ber- kum in de classis Zwolle. Kampioenen van Nederland en België in Motocross te Axel Het laat zich aanzien dat de internationale motocross te Axel op zaterdag 16 september een daverend sukses zal worden. Dat is niet te verwonderen als men ziet dat het de orga nisatoren gelukt is de beste renners zowel van België als van Nederland te contracteren. Het is voor de eerste keer dat in Zeeuwsch- Vlaanderen een dergelijke grote cross onder auspiciën van de K.N.M.V. wordt verreden en een zo fantastische deelname had niemand durven verwachten. Het opgespoten gebied achter de watertoren biedt de mogelijkheid om een spectaculair cirquit uit te zetten en alle mogelijkheden worden zoveel als het kan benut om de vele motor-sportliefhebbers een daverende middag te bezorgen. Met vier van zulke toprenners is dat geen probleem. In het afgelopen seizoen hebben zij elkaar meerdere malen ontmoet op de ver schillende Europese cirquits, met wisselend sukses voor de Belgen en onze landgenoten. Nog onlangs in de klassieke motocross van Mol in België waar de beste coureurs van de wereld verzameld waren kwam het tot een fel gevecht tussen genoemde vier renners. Frans Sigmans verloor toen met amper twee seconden van wereldkampioen Friedrichs, ter wijl Teuwissen en Geboers elk een reeks wis ten te winnen. In Markelo tijdens de Moto cross des Nations waren de Belgen met aan het hoofd kampioen Teuwissen de sterkste, ploeg en het was domme pech die hen van de overwinning hield. Nu zijn onze landge noten er op gebrand de Belgen in eigen land te kloppen. Het is voor de eerste keer dit seizoen dat zowel Geboers als Teuwissen in ons land buiten de cross des Nations samen aan de start staan met Sigmans en Kars- makers. Het zal een keihard gevecht worden om de eerste plaatsen. Het cirquit achter de watertoren is bijzonder geschikt voor de zij spannen omdat daar de mogelijkheid is de baan goed breed te maken. Men heeft dus alle kans om elkaar te passeren wat op de meeste cirquits niet mogelijk is. De belangstelling voor deze eerste grote cross in Zeeland is groot, wat blijkt uit de vele telefoontjes en brieven om inlichtingen uit geheel Zeeland. De Firma Post zal al het mogelijke doen om het parcours zo spectaculair mogelijk te ma ken. Voor de organisatie is deze steun van grote waarde. Het organiseren van dergelijke crossen kost handenvol geld zodat de spon tane hulp van de heer Post de organisatoren zeer welkom is. Bovendien beschikt hij over het modernste materiaal als buldozers en draglines zodat er aan het cirquit niets zal mankeren. De enige ingang naar het terrein is voorbij de watertoren tegenover de Z.V.T.M. De parkeerterreinen liggen achter de jeugdher berg op het z.g. concoursterrein. Langs de Kinderdijk en Lange weg komt een volledig parkeerverbod waarop door de politie streng zal worden toegezien. De weg moet volledig vrij blijven voor de bezoekers van de cross. Vanaf 10 uur heeft de training plaats tot 12 uur. Daarna is de machinekeuring en om twee uur precies valt de startvlag voor de eerste manche van de internationalen. Deze rijden drie manches met onderbreking van de twee series voor de zijspannen. Aangeraden wordt om vroeg aanwezig te zijn omdat an ders de kans op vertraging bij de kassa tot de mogelijkheid behoord. Om vijf uur zal de cross afgelopen zijn. In totaal twintig man nen van de politie zullen het geheel in goede banen trachten te leiden. Als het weer een beetje meewerkt wordt het een daverende motorsportmiddag op het prachtige cirquit achter de watertoren. Zondagsdiensten ZONDAG 10 SEPTEMBER 1967 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Gerefk. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 9-10 SEPTEMBER Dokter Schiltman D. Kodde, oud-burgemeester van Zoutelande overleden Op 73-jarige leeftijd is donderdagmorgen in het Bethseda-ziekenhuis te Vlissingen over leden de heer David Kodde, oud-burgemeester van Zoutelande, oud-lid van de provinciale staten van Zeeland en oud-lid van de Tweede Kamer voor de staatkundig-gereformeerde partij. De heer Kodde bezocht in zijn geboorteplaats Zoutelande de lagere school en ving zijn loop baan aan op de gemeentesecretarie. In 1921 werd hij burgemeester en secretaris van deze gemeente. Van 1956 tot september 1963, toen hij om gezondheidsredenen zijn ontslag indiende, had de heer Kodde zitting in de Tweede Kamer voor de S.G.P. In die periode was hij een van de meest opmerkelijke parlementaire fi guren, aangezien hij de kamerzittingen bij woonde in Zeeuws kostuum. Streekhaven Walsoorden geopend Bijna een half jaar eerder dan het tijdschema aangaf, heeft het gemeentebestuur van Hon- tenisse een vergrote en verbeterde haven van Walsoorden in gebruik kunnen nemen. Geen anderhalf, maar slechts één jaar bleek het aannemers- en handelsbedrijf Van Oord te Werkendam nodig te hebben om van de oude tijhaven bij Walsoorden een op moderne leest geschoeide aanlegplaats te maken. Maandag stelde de commissaris der koningin, mr J. van Aartsen, deze nieuwe haven op een aan schouwelijke manier in gebruik aan het roer van de rondvaartboot Schouwen-Duive- land van de RTM voer hij een voor de haven ingang gespannen lint doormidden. De har monie St. Cecilia van Kloosterzande zette deze gebeurtenis van het met vlaggen versierde haventerrein muzikaal luister bij. De nieuwe haven van Walsoorden is bedoeld als aan- en afvoerhaven ten dienste van de gehele streek. Niettemin kwam het niet-ge- subsidieerde gedeelte van de kosten (bijna 3 miljoen) voor rekening van de gemeente Hontenisse. Het nieuwe havenbekken is 80 meter breed. De loskade heeft een totale lengte van 250 meter. De haven is ongeacht het tij toegankelijk voor coasters en binnen vaartuigen tot 2000 ton. Tegelijk met de uitbreiding van de haven werd ter plaatse de zeedijk op deltahoogte (7,50 meter NAP) gebracht. Deze dijk loopt rond de haven en het bijbehorende ha ven-industrieterrein van 2 hectare. In een volgende fase zal deze dijk doorgetrokken worden rond het vroegere, maar nog aanwe zige havenbassin. In een nog later stadium zal de functie van streekhaven een extra ac cent krijgen. In het kader van de'deltawerken zullen de (tij)haventjes van Kruispolder, Paal en in de Koningin Emmapolder stuk voor stuk verdwijnen. De haven van Walsoorden zal dan als enige in oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren overblijven. (P.Z.C.) MUTATIES BEVOLKING AXEL T/M 31 AUGUSTUS 1967 GEBOORTEN Hense, Angelo A.; Pieterse, Vera; Schijven, Jacobus B. P.; Herman, William F. A.; West- strate, Sophia A.; Wieland, Johanna K.; Eckhardt, Maatje J.; Knieriem, Peter J. J.; Boeije, Willem; Janssen, Johanna. OVERLEDEN Marcus, Petrus A. w.v. Mei, Maria L.; Jonk man, Marinus G. e.v. den Engelsman, Levina; Koekkoek, Adriaan e.v. van Drongelen, Cor nelia M.; Deij, Catharina w.v. Hamelink, Adriaan. GEHUWD de Rijcke, André J. en Jonkman, Wilhelmina; Bisschop, Franciscus A. M. en de Neve, Ma rijke E.; de Zeuw, Adriaan E. (van Terneu zen) en Ruijtenburg, Lourina M.; Dieleman, Levinus C. C. (van Terneuzen) en Helmen- dach, Johanna H.; Roodenburg, Robertus A. (van Enschede) en Naeije, Clara; Meertens, Thomas en Kiel, Janna P.; Meeusen, Fran- gois A. (van Terneuzen) en Vermeire, Gode- liva E. A.; Branderhorst, Adrianus (van Baarn) en Boor, Berdina J.; Verduin, Maarten (van Utrecht) en van Langevelde, Adriana; Schneider, Heiko O. en Deij, Maria A. VERTROKKEN Busch, Maria A. C. A. naar Terneuzen; van Denderen .Cornelia naar Clinge; Wijnacker, Emericus P. A. naar Hilversum; Sijs, Marinus P. naar Dongen; Kerckhaert, Ronald J. L. naar Huijbergen; Oostveen, Johannes A. met 4 gezinsl. naar Rozenburg; van Gorkum, Christiaan J. J. met echtg. naar Everdingen; Vermeire, Godeliva E. A. e.v. Meusen naar Terneuzen; Lippens, Henricus A. M. naar Ossendreche; de Bruijn, Margaretha S. e.v. den Hamer met kind naar 's-Gravenhage; Dieleman, Levinus C. C. naar Trneuzen; Hel- mendach, Johanna H. e.v. Dieleman naar Terneuzen; Verberkmoes, Jan M. naar Ter neuzen; van Vlaanderen, Jenneke e.v. Stroo- bant naar Tiel; Colijn, Anthonius naar Vlis singen; van Tatenhove, Jan M. met 4 gezinsl. naar Terneuzen; Dieleman, Krijn L. en 3 ge zinsl. naar Koewacht; de Ruijter, Ina naar Amsterdam; Hofland, Arie N. G. met 2 ge zinsl. naar Terneuzen; de Jong, Sikko W. naar Sneek; de Wit, Hendrik naar Eindhoven; van Dooren, Meijert en 4 gezinsl. naar Vlaar- dingen; Naeije, Janneke naar Dordrecht; Ruijtenburg, Lourina M. e.v. de Zeeuw naar Ternuzen; Bolleman, Pieternella W. naar Ter neuzen; Verduin, Jan naar Gouda; van Lan gevelde, Adriana e.v. Verduin naar Utrecht; Heijt, Huibregt met 5 gezinsl. naar Almelo; Eskiköy, Ramazan naar Turkije; Ozden, Im- dat naar Terneuzen. VESTIGING IN DE GEMEENTE Verschueren, George L. C. v. Middelhovenstr. 29; Antheunis, Amor L. L. C. E. Walstraat 3; Piessens, Emil J. Joost de Moorstraat 42; Bisschop, Franciscus A. M. Nieuwstraat 52; Mariman, Josephina E. Nieuwendijk 72; Cap- paert, Martha M. w.v. de Smet Roosevelt- laan 1; Dudek, Karl Wilhelminastraat 48; Van den Meersschaut, Jacques O. Roosevelt- laan 39; Vanderhaaeghen, Jenny Roosevelt - laan 39; Van den Meersschaut, Nadia R. M. Rooseveltlaan 39; Hamelink, Magda C. e.v. Koekkoek. Pr. Hendrikstraat 2; de Jonge, Ida E. Kinderdijk 19; Bolleman, Jacomina M. Irenestraat 17; Murre, Adriaan Stations straat 13; van Driel, Janna Stationsstraat 13; Murre, Jacobus. Stationsstraat 13; Braai, Jo- han J. Noordpolderstraat (salonwagen); Oosterling, Anna C. Noordpolderstraat (sa lonwagen); Braai, Willem A. Noordpolderstr. (salonwagen); Mülschlegel, Jakob S. Markt 15; Smits, Johannes C. W. van Gistellelaan 76; Sieveking, Nelly C. van Gistellelaan 76; Smits, Everarda W. C. van Gistellelaan 76; Smits, Ilona J. C. van Gistellelaan 76; Poppe, Jan Industrieweg (Zuid) a'b woonark Maaike; Dieleman, Anna M. e.v, Boeije Pr. Maurits- straat 17; Bakker, Marijke C. e.v. Dieleman Prins Mauritsstraat 14; Tondpour, Ebrahim Margrietstraat 32; van den Heuvel, Willem Magrette 58; van den Heuvel, Henny Ma- grette 58; van den Heuvel, Paul Magrette 58. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE van de Vijver, Camile E. M. met gezin Graaf Jansdijk 10; Stlvens, Aafien J. echtg. van Groenewoud met 3 kind. naar Buitenweg 70; Verhelst, Willem met echtg. naar Bylocque- straat 59; Oppeneer, Martinus J. met gezin naar Marijkestraat 2; Weggemans, Berend A. naar Banckertstraat 7Meertens, Thomas naar Bylocqueplein 6; Dophemont, Alouisius met gezin naar Kanaalkade 110; Verhagen, Jan H. met echtg. naar Westsingel 62; Rinn, Cor- nelis L. met echtg. naar Oudeweg 57; de Regt, Jacob met echtg. naar Sparksstraat 28; Bakker, Jacob W. met gezin naar Magrette 37; Boeije, Anthonij P. naar Pr. Mauritstsr. 17; Dieleman, Pieter naar Pr. Mauritsstr. 14; de Pooter, Abraham met gezin naar Gen. Meijerstraat 25. AANTAL INWONERS DER GEMEENTE op 31 juli 1967 8497. op 31 augustus 1967 8480.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 2