S Prins Willem-Alexander van Oranje gedoopt NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Opening Bejaardencentrum „DE VURSSCHE sobere plechtigheid in Den Haag Programma Breughelweek 11-16 september '67 f rankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1967 81e Jaargang no. 50 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij konlrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. Op het moment dat u deze krant in handen hebt is de officiële opening van Axels jongste aanwinst en grootste trots het Algemeen Be jaardencentrum „De Vurssche" reeds officiéél geopend door de echtgenote van de Commis saris van de Koningin in Zeeland mevr. van Aartsen-Stap. Toen dit nummer ter perse ging was het nog niet zo ver en wij kunnen u daarom van de officiële opening op dit moment nog geen ver slag geven. Wel kunnen wij even stil staan bij „De Vurssche", zoals al gezegd de trots van Axel en met recht. „De Vurssche" is een van de modernste en best geoutilleerde huizen uit ons gehele land en kan stellig voor velen als voorbeeld dienen voor de wijze waarop volgens de huidige begrippen de zorg voor onze be jaarden dient te geschieden. bouwput is gegraven mede bepalend zijn voor het uiterlijk van de uitbreiding van het hart van Axel rondom het John F. Kennedyplein. Het bejaardencentrum, waarvan het bestuur is samengesteld uit vertegenwoordigers van de gemeente Axel, de R.K. Bejaardenstichting en de Protestants-Christelijke Stichting voor Bejaardenzorg te Axel en omgeving, bestaat uit 16 bejaardenwoningen en een verzorgings flat met een capaciteit voor 118 bejaarden, waaronder 12 echtparen, benevens 11 inwo nende personeelsleden. Voorts zijn er 3 zie kenkamers met in totaal 8 bedden. Op de eerste bouwlaag bevinden zich de dienstruimten, ziekenkamers, directiekamer en eetzaal, terwijl op de parterre zijn onderge bracht de recreatiezaal, de presoneelsafdeling en 17 bejaardenkamers. In het gebouw is een kapel geprojecteerd, Ook wat betreft het uiterlijk is de Vurssche een bouwwerk dat stellig aller waardering ver diend. Zowel de hoge flat als de vleugel met de afzonderlijke bejaardenwoningen zijn bij zonder geslaagd en architect Bier en Aanne mersbedrijf Korteweg hebben hier een juweel van een bouwwerk neergezet. Een bouwwerk dat functioneel uitstekend voldoet aan de eisen die aan een bejaardencentrum worden gesteld en een bouwwerk dat voor Axel een uitzonderlijke fraaie aanwinst betekent. De sanering van de Oude Wijk die al jarenlang aan de gang was en die al eerder vorm kreeg door de stichting van de kantoorgebouwen van de Centrale Dienst en van 't Axeler Ambacht is eerst met recht tot zijn nieuw geplande vorm overgegaan nu „De Vurssche" in zijn geheel daar domineert en het aanzien geeft aan een geheel nieuw centrum. Straks zal zeker ook het Cultureel Centrum waarvoor de plaats biedende aan ongeveer 30 personen. Deze kapel wordt zowel voor Rooms-Katho- lieke als voor Protestantse godsdienstoefenin gen gebruikt. In het gebouw zijn bovendien 2 liften, bad en douchegelegenheden op elke verdieping, terrassen en een prachtig aangelegd plantsoen. Uiteraard ontbreekt een modern geoutilleerde keuken niet. Dat dit centrum niet tevergeefs werd gebouwd, blijkt wel uit het feit, dat het tehuis reeds bij de ingebruikname volledig bewoond werd, terwijl inmiddels reeds een wachtlijst moest worden aangelegd. Ter gelegenheid van deze plechtigheid zullen de gezamenlijke muziekkorpsen en drumbands des avonds om 8.00 uur op het vóór het be jaardencentrum gelegen parkeerterrein, het John F. Kennedyplein, een muzikale show met taptoe verzorgen. Voor het eerst sinds 116 jaren weer een Prins(je) van Oranje bij de doopvont in de Haagse Grote of Sint Jacobskerk; Prins Willem-Alexander. Op donderdag 27 april 1967, 's avonds om drie minuten voor acht uur geboren in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Afgelopen zaterdag, 2 september 1967, rond twaalf uur 's middags middelpunt van een ingetogen, sobere, maar toch indruk wekkende plechtigheid de bediening van de Heilige Doop. Buiten de kerk (eigendom van de Hervormde Gemeente) is het guur en winderig. Langs de route, die de dertien auto's met de dopeling, de gelukkige ouders, de andere leden van de Koninklijke Familie en de getuigen volgen, zijn niet zo veel toeschouwers. De wagens rijden nogal snel van het Paleis Huis ten Bosch, op de rand van Wassenaar en de Residentie, naar de kerk in het hart van Den Haag. Het is moeilijk een glimp op te vangen van de inzittenden. En tenslotte kan iedereen alles heel comfortabel in de eigen huiskamer zetel, dankzij het beeldscherm, van nabij vol gen. Alleen rond het statige kerkgebouw zijn een paar duizend mensen bijeen. Juichende kinderen, volwassenen, die zwaaien en lachen of alleen maar nieuwsgierig kijken, opeen ge drongen door metalen politiehekken. Zij zijn door geen wind, geen bui te verdrijven. Het is ook hun feest, zal later de leider van de kerkdienst, Ds. Hendrik Jan Kater, zeggen. De Haagse straten glimmen, nat van de re gen. Maar als om half twaalf de statige hof- auto s voor de Grote Kerk stoppen, komt aar zelend een blekerig zonnentje tevoorschijn. Het op het laatste moment boven de kerk ingang aangebrachte baldakijn, hetzelfde dat op 10 januari van dit jaar boven het Haagse stadhuis was aangebracht voor het huwelijk van prinses Margriet en de heer Van Vollen hoven, behoeft in elk geval niet als regen scherm dienst te doen. Binnen in de Grote St. Jacobskerk, die al moet stammen uit de jaren rond 1280 toen op deze plaats een bidkapel werd gebouwd voor de graag in deze streken jagende Graaf Wil lem II van Holland, is het stil en warm. Achttienhonderd genodigden zijn bijeen. Mi nisters, Kamerleden, vertegenwoordigers van de kerkgenootschappen in Nederland, alle commissarissen van de koningin. Ook vier poliopatiëntjes, die het Prinses Beatrixfonds vertegenwoordigen. Overbekende sportmen sen, zoals Anton Geesink en de beide zusjes Kok. Delegaties ut alle provincies, gewone mensen in hun beste pak of een gehuurd jaquet, die trots maar wat onwennig temid den van alle gezagsdragers zitten. Het is in principe dezelfde doopplechtigheid Maandag 11 september 14.30 uur 16.30 uur 20.00 uur Dinsdag 12 16.30 uur 19.30 uur Woensdag 14.00 uur 15.00 uur 18.00 uur 20.00 uur Donderdag 15.00 uur 18.00 uur 20.00 uur Officiële opening van de feestweek door burgemeester van Dijke in de Molenstraat gevolgd door opening van de schilderijententoonstelling en de foto tentoonstelling in de voormalige technische school in de Kerkdreef. Ruiters maken in het winkelcentrum deze opening bekend. Paardensportdemonstratie door de l.r. de Oranjeruiters op het concours terrein. Rondgang door vendeliersgroep Crea hor uit Kortrijk samen met drumband Thalia door het winkelcentrum en daarna optreden od de Markt. Omstreeks 9 uur tijdens dit optreden trekking van de verloting. Prijzen t.w.v. 500 gulden. september Rondgang door het winkelcentrum van de Ponyclub „De Kleppertjes", gevolgd door een demonstratie op het terrein aan de Buitenweg. Rondgang door muziekcorps door het centrum, gevolgd door een op treden op de Markt Volleybalwedstrijd op de Markt Omstreeks 9 uur trekking van de verloting met prijzen t.w.v. 500 gulden 13 september Skelterwedstrijden voor de oudere jeugd op het Szydlowskiplein Ontsteken houtvuur voor het braden van de os op de Markt door burgemeester van Dijke Optreden van de keurgroep Sfx uit Brugge, mèt ruim honderd ge kostumeerde medewerkers Officieël begin van het Breughelfeest op de Markt, aangekondigd door hoornblazers De gehele avond op de Markt afwisselend optreden van showgroep, Hosanna en Vlaamse blaaskapel in Breugheliaanse kostuums Omstreeks 9 uur tijdens dit optreden trekking van de verloting met prijzen t.w.v. 500 gulden 14 september Ontsteken houtvuur voor braden os op de Markt Modeshow in de Noordstraat Start Breugheliaanse maaltijd Optreden folkloristische groepen uit beeldende taferelen en zegswijzen uit de Breugheltijd eerst in de straten van het winkelcentrum, daarna op de Markt, opgeluisterd door Hosanna en Blaaskapel in Breugheliaanse kostuums. Tijdens dit optreden omstreeks 9 uur trekking van de verloting met prijzen t.w.v. 500 gulden september Optreden dansgroep „ILONA" op het podium op de Markt Optreden drumband Axel met Majorettenkorps Oranjestad in Weststraat, Zeestraat en op de Mark Tijdens dit optreden trekking van de verloting met prijzen twv 500 gulden Zaterdag 16 september 10.30 uur Officiële ontvangst van de Poolse gasten ter gelegenheid van de her denking van onze bevrijding op het stadhuis door het gemeentebestuur Bloemlegging op de R.K. Begraafplaats Bloemlegging op de algemene Begraafplaats Herdenkingsplechtigheid bij het Monument in de Zeestraat Start Internationale Motorcross 14.30 uur Défilé van de deelnemers aan de Bevrijdingswandeltocht op de Markt voor het stadhuis la In UUr I']dTS deze, t0ch,t Bloemlegging bij het Poolse Kruis aan de Hulsterweg 19.00 uur Rondgang door het winkelcentrum en kort optreden van Thalia op de Markt ?pCnAnTg vTr,l°,pugniT n°taris de Graaf met PriJzen t.w.v. 500 gulden GROOT VUURWERK op een terrein aan het eind van de Van Middelhovenstraat nabij de le Verkorting 22.00 uur Taptoe op de Markt door Hosanna. De gehele week vanaf half drie 's middags tot 9 uur 's avonds SHOWS en demon s tra ties van diverse zaken op de Markt, in de Molenstraat, Noordstraat Weststraat en Zeestraat, alsmede terrasjes met muziek in de horeca bedrijven. Tijdens deze week optreden van John Russell and his band, The Outsiders Protest zanger Armand, R B-group Funoffit, Boudewijn de Groot, The Golden'Earrines en 1 alentenjacht. 6 Voor nadere bijzonderheden hierover zie men de aankondigingen van de betreffende ondernemers. Vrijdag 15 16.30 uur 20.00 uur 10.50 uur 11.15 uur 11.45 uur 14.00 uur 20.00 uur 21.00 uur zoals die steeds in Hervormde kerken wordt gehouden. Dezelfde procedure, dezelfde ge beden. Alleen het speciale doopgebed van de emeritus predikant Ds. J. H. Sillevis Smitt (die op 10 maart vorig jaar de predikatie hield bij de inzevening van het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus) is helemaal afgestemd op de doop van het prinsje. Hij bidt „God, ook dit kind is Uw kind. Laat dit kind een man worden, maar laat de man een echt mensenkind blijven, Uw kind". Zijn gebed zegt al, wat later Ds. Kater in zijn predikatie nog eens zal benadrukken ook een prins is een gewoon mens, die in een niet gemakkelijk leven de hulp van God nodig zal hebben. Het is de wens van prinses Beatrix en prins Claus, dat de plechtigheid eenvoudig is. Het dan ook uit het aange- van kerkgebouw is niet al te uitbundig versierd ïer en daar wat witte bloemen en pastel kleurige rozen. Alles is veel soberder destijds bij de doop van prinses Beatrix, oor in deze Haagse kerk. Zo ontbreekt in de uit moezel-kalksteen gehouwen doopvont grote gouden bekken,' dat wel werd ^°i°r de doop van de moeder Willem-Alexander. Ruim een uur is uitgetrokken voor de kerk dienst. Enkele dagen tevoren hebben Haagse ambtenaren een generale repetitie gehouden om te zien of alles kan verlopen zoals het op papier is gezet. Hun antwoord is bevestigend. Maar zaterdag wordt het tijdschema toch met een half uur overschreden. Onder invloed van de bijzondere sfeer in de kerk, een sfeer die (zie vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1