AGENDA Uit onze omgeving Axel INTREDE DS VERHEUL Naar wij vernemen zal ds Verheul die het beroep als 2e predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Axel enige tijd geleden heeft aan vaard, op zondag 24 september a.s. zijn in trede doen in Axel. DIPLOMAZWEMMEN Op woensdag 13 september a.s. zal voor de tweede maal in het Axelse zwembad gelegen heid bestaan tot het afleggen van proeven voor de diverse door de KNZB uit te reiken zwemdiploma's. Liefhebbers kunnen nadere inlichtingen verkrijgen en zich laten inschrij ven op het zwembad bij de badmeester. ONDERWIJSTENTOONSTELLING Met het nieuwe schooljaar beginnen ook alle nevenaktiviteiten weer op gang te komen. In de voormalige l.t.s. in de Kerkdreef zal in de komende weken weer een onderwijstentoon stelling worden gehouden, ditmaal over de scheepvaart. De expositie zal op dinsdag 5 september a.s. om 4.30 uur worden geopend door de wethouder van onderwijs, de heer C. van Bendegem. BREUGHELWEEK Het enthousiasme voor deelname aan deze week is nog steeds groeiende. Naast de akti- viteiten die door de stichting Streekcentrum zijn ontwikkeld om te komen tot een attractief en nog niet in deze streek getoond program ma voor deze week beginnen nu ook de di verse straten in het winkelcentrum van Axel eigen aktiviteiten te ontplooien. Zo mag men verwachten dat er naast het officiële program door diverse strat enzoals Weststraat, Zee straat, Markt en natuurlijk Noordstraat ook eigen attracties zullen worden georganiseerd, die het verblijf in die straten en de daar ge vestigde winkels extra aanlokkelijk zullen ma ken. Straatverkoop, verkoopshows, shows door muziek en drumbands, enz., enz. staan hierbij op de lijst. Ook de enkele maanden geleden in Axel opgetreden Majorettes uit Breda zullen in deze week weer optreden in hun leuke show en kleurige kostuums. OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN IN DE OUDE WIJK Bij het ontgraven van de bouwput voor het Cultureel Centrum aan het John. F. Kennedy- plein in de vroegere Oudewijk heeft men deze week enkele interessante vondsten gedaan. Zoals bekend bevindt men zich hier in het oudste deel van Axel en het ligt voor de hand dat beroeps en amateur oudheidkundigen der halve gespannen de graafwerkzaamheden in deze buurt afwachten. Zo is de heer D. J. Oggel een trouwe bezoe ker van de bouwput en kwamen ook reeds de heren Trimpe Burger en wethouder Brandt uit Hulst een bezoek brengen, benieuwd naar mogelijk interessante vondsten. Welnu hun aller belangstelling is niet geheel ongemoeid gebleven deze week werd een stuk afslag van een vuurstenen beitel gevon den, terwijl men ook stuitte op een diepe ge metselde put, waarschijnlijk een oude welput, van ca. 7 meter diep. In de hoop dat wellicht vroeger ook wel eens iets in deze put zou zijn gevallen of wegge gooid werd de put drooggepompt en daarbij kwamen enkele stukken leisteen, en een stuk van een altaarsteen te voorschijn, alles ver moedelijk afkomstig van de in deze buurt ge staan hebbende kerk. Het interessantst was wel dat in de put ook een mes werd gevonden waarop het jaartal 1356 werd aangetroffen. Het 611 jaar oude voorwerp zal nu een plaatsje vinden in de Axelse Boerenkamer. Eén uur AXEL VOOR DE RADIO A.s. donderdag 7 september zal de AVRO des middags van 5 tot 6 uur een programma van een uur aan Axel wijden. Axel zal daarbij 'van verschillende kanten worden bekeken en ter sprake komen, terwijl als exclusieve Axelse evenementen het kort geleden opgerichte Zeeuwsch-Vlaamse burgemeesterskoor en een uitvoering van een mars door carillon en drumband de specialiteiten van dit program ma zullen vormen. De reportageploegen hebben het er maar druk mee gehad. Woensdagnamiddag arriveerde de leider van dit programma de heer Roel Balten met een zijner assistenten in Axel om met diverse medewerkers een bespreking te heb ben, waarna donderdagochtend omstreeks 9 uur al met de opnamen werd begonnen die tot in de avonduren voortduurden. Omstreeks 9 uur verscheen de opnameploeg al in de Axelse Boerenkamer terwijl daarna in de loop van de dag dus gesprekken volgden met de burgemeester met bestuursleden van diverse verenigingen zoals VVV, Hengel sportvereniging, Duivensport, Axel - Polen, en Handboogschutters. Ook kwam een oudere Axelaar de heer V. Brandt aan het woord en werd gesproken over de school voor creatieve expressie, terwijl opnamen werden gemaakt van het Hervormd Kerkkoor, en een solo nummer door Mevr. Risseeuw-Verdouw. In de middag werden ten huize van de familie Moerdijk-Vanderswalm opnamen gemaakt van het koor van Zeeuwsch-Vlaamse burgemees ters waar een 15-tal eerste burgers, nl. van Axel, Oostburg, Zaamslag, Waterlandkerkje, Hulst, Graauw, Cadzand, Clinge, Sas van Gent, Westdorpe, St. Jansteen, Koewacht, Aardenburg, Breskens en Zuidzande aanwe zig waren. Al is dit koor pas zeer kort geleden opgericht en al zijn stellig vele burgemeesters het zin gen al sinds de schooljaren ontwend, het feit dat dit koor onder leiding stond van Marie- Cecile Moerdijk en begeleid werd door haar moeder die evenals oud-gemeentesecretaris zanger Jos. Moerdijk allen een veel meer dan gewone muzikale begaafdheid bezitten, maak te dat toch zeker een bepaalde minimum eis aan de zang van het koor werd gesteld, zodat de burgemeesters druk moesten repeteren al vorens het gezang een radio-opname waardig werd bevonden. Een oud-vlaams vers (het is ons bekend en wellicht eerst dezer dagen aan een ver his torisch verleden ontrukt) werd ten gehore ge bracht Daarna werd het voor het koor nog moeilijker want na het Vlaams dat al spreken vele burge meesters het wellicht niet van nature, toch be paald geen vreemd geluid voor onze burge meestersoren moet zijn, werd nu russisch, met het zingen van het bekende Wolgalied. Maar het bleek dat onze burgemeesters van alle markten thuis zijn en ook vlot russisch zon gen (of zij het zelf verstonden is ons niet be kend). Hiermee was ook dit programmapunt teneinde en kwam als laatste nog een opname van de drumband Axel in een samenspel met mevr. Moerdijk die als beiaardierster het Axelse carillon bespeelde. Ook voor dit novum waren woensdagavond nog enige repetities noodzakelijk alvorens het noodzakelijke samengaan was bereikt, maar om goed 8 uur onder direktie van program maleider Roel Balen kwam er een goed sa menspel tot stand en kwam ook dit Axelse gebeuren op de band te staan. Wanneer u belang stelt in wat er van dit alles terecht is gekomen AVRO op donderdag 7 september 's middags om 5 uur. Antwerpenaar plaatst eerste element Kennedy-tunnel Op 26 september zal in aanwezigheid van koning Boudewijn het eerste van vijf tunnel elementen in de Schelde geplaatst worden. De „Kennedy tunnel" moet imstreeks septem ber 1968 gereed komen. De tunnel bestaat uit drie rijbanen in beide richtingen, twee spoorbanen en een vrijf meter brede baan voor fietsers en motorrijders. De tunnel kost naar schatting vijf miljard franken en wordt vervaardigd door vier Belgische fir ma's en een Deense aannemer. Dokter grijpt bromfietsers die wandelaar mishandelden Twee jeugdige Belgische bromfietsers hebben zondagavond op de oude rijksweg van Kapel- lebrug naar Hulst ter hoogte van de Witte- brug een bejaarde wandelaar op het rijwielpad bij het passeren een klap in de nek gegeven. Getuigen verklaarden later tegenover de po litie, dat de man goed rechts liep en de brom fietsers op geen enkele wijze gehinderd had. De man was er zo ernstig aan toe, dat ogen blikkelijk een dokter gewaarschuwd moest worden. Deze achtte een schedelbasisfractuur niet uitgesloten. Enige tijd na het incident kwamen de jongens, terwijl dokter Caspari uit Hulst bezig was met een onderzoek, in de richting van de plaats waar de man was ge vallen. Toen deze zagen wat het gevolg was geweest van hun daad, sloegen ze ijlings op de vlucht. Onmiddellijk sprong dokter Caspari in zijn auto en zette een achtervolging in. Het gelukte hem na enige tijd de jongens klem te rijden en over te geven aan de politie. SURSEANCE VAN BETALING dd. 29-8-1967 is aan A. Begheijn en Zn. N.V., vervaardigen van en handel in land bouwwerktuigen, motoren, zuivelwerktuigen, gereedschappen, wasmachines en kleinhandel in elektronische bedrijfstoestellen gevestigd te IJzendijke voorlopig surseance van betaling verleend. Het verhoor is bepaald op 7-11-1967 te 11.00 uur. Bewindvoerder is Mr. G. Tichel man, Oostelijk Bolwerk 8, Terneuzen. BENOEMD Tot leraar aan de MAVO-school te Axel is met ingang van 1 december of zoveel eerder als mogelijk mocht blijken benoemd de heer L. P. Wolse, onderwijzer aan de school voor C.V.O. te Zaamslag. Luistercursus TOT BETER BEGRIP In het seizoen 1967/68 zal door de Stichting Nederlandse Radio Unie en de VPRO in sa menwerking met de Stichting Gaudeamus een luistercursus worden georganiseerd. De cursus zal gericht zijn op de muzieklief hebber/concertbezoeker, zonder speciale op leiding. Samenstelling en presentatie BERNARD VAN BEURDEN. Naast de werken uit het gangbare concert repertoire zal aandacht worden besteed aan hedendaagse werken, waarbij algemene pro blemen zoals, vorm, instrumentatie en uitvoe ring ter sprake komen. De cursus zal als volgt worden uitgezonden vanaf 1 oktober iedere zondagmiddag gedurende 20 minu ten, in de pauze van het symfonie-concert, dat van 14.30 - 16.30 uur wordt uitgezon den i.i het N.R.U.-programma, vanaf 3 november eens per 4 weken op vrijdagavond van 20.00 - 20.45 uur in het VPRO-program- ma. In de korte uitzendingen op de zondagmid dagen wordt een algemene en voor iedere muziekliefhebber begrijpelijke toelichting ge geven op de vrijdagavond wordt aansluitend hierop één bepaald werk uitgebreid behandeld. Voor de maand oktober zijn de volgende on derwerpen gepland Zondag 1 oktober algemene inleiding Zondag 8 oktober „de viool", met als muzikale illustraties Gavotte uit de partita in E van J. S. Bach, deel uit de Sonate voor viool-solo van B. Bartók. Zondag 15 oktober „de altviool" met als muzikale illustraties Scherzo en Trio uit de Solosuite van M. Reger, deel uit de solo-sonate van P. Hindemith, deel uit Duo voor viool en altviool van W. A. Mozart. Zondag 22 oktober „de violoncello" met als muzikale illustra ties o.a. deel uit de Sonate voor cello-solo van Ton de Kruyf, laatste deel uit de Serenade voor strijktrio van L. v. Beethoven. Zondag 29 oktober „de contrabas", met als muzikale illustra ties deel uit „Carnaval des animaux" van C. Saint Saens deel uit de Sonate van P. Hindemith, deel uit Concert voor contrabas van K. Czerny. Vrijdag 3 november Sonate voor cello-solo van Ton de Kruyf. Deelnemers aan de cursus ontvangen aan het begin van iedere maand de samenvattingen van de in die maand komende uitzendingen (zodat iedere uitzending ook te volgen is, als een voorgaande niet beluisterd kon worden), alsmede in een aantal gevallen, gedeelten uit de partituren van de te bespreken composities en een handig opbergmapje. De kosten voor deelname bedragen 12,50 welk bedrag moet worden overgemaakt op girorekening 1449000 t.n.v. Luistercursus „TOT BETER BEGRIP" te Bilthoven. De cursus loopt van oktober t/m mei 1968. VAN HANDWERK TOT WEGWERP-ARTIKEL Met de massaproduktie van allerlei gebruiks artikelen verdween het oude handwerk, dat gericht was- op duurzaamheid. Het maakte plaats voor de fabrikage van het massa- produkt, dat uniform en lang niet zo solide is. Bestemd om na een paar jaar gebruik te wor den vervangen. Daarna kwam het wegwerp artikel, maar deze kategorie industriële pro- dukten beperkte zich aanvankelijk tot vrij goedkope zaken. Men neemt echter aan dat de groep artikelen die men na eenmalig of betrekkelijk kort gebruik in de vuilnisemmer stopt hoe langer hoe groter zal worden. De moderne technologische ontwikkeling schept daartoe tal van mogelijkheden. Deze tendens wordt bovendien sterk in de hand gewerkt door de omstandigheid, dat i.v.m. de huidige arbeidslonen het in vele gevallen minder kost een bepaald gebruiksvoorwerp dat beschadigd is, te vervangen dan het te laten repareren. Zo wordt thans in de Verenigde Staten al ge dacht over wegwerp-radiootjes en scheerap- paraten, die men natuurlijk wel meer dan eens gebruikt maar die men, zodra ze niet goed meer functioneren, in de vuilnisbak laat verdwijnen. Een gebruiksvoorwerp, dat naar men zou veronderstellen buiten deze groep artikelen valt, is het horloge. Toch onderzoekt de Zwitsersche uurwerkindustrie thans de mogelijkheid een goedkoop wegwerp-horloge op de markt te brengen. De gedachte gaat uit naar een horloge dat niet gerepareerd kan worden. Horloges van uitstekende kwaliteit zullen er natuurlijk altijd blijven. En wanneer zij een defect vertonen zal dit kunnen wor den gerepareerd, zij het tegen steeds stijgende prijzen. LICHTBUNDEL loopt mee met voorwielen Koplampen van automobielen, die bij het maken van een bocht met de voorwielen mee draaien, zijn thans in Engeland ontwikkeld. Menigeen, die 's avonds op een donkere en bochtige weg rijdt zal wel eens gewenst heb ben, dat hij althans enigszins zou kunnen overzien, wat hem om de bocht wachtte. De conventionele ingebouwde koplampen belich ten echter alleen wat recht voor hen ligt. De thans geconstrueerde „Road dipper" maakt het niet alleen mogelijk als het ware om de hiek te kijken, maar geeft ook gelegenheid om de lampen vertikaal te bewegen. Bij zware belading op de achteras is het vaak gewenst de lichtbundel wat lager te stellen, dit is ove rigens al bij enkele automerken mogelijk. De uitvinder van de Road-dipper heeft de lampen gemonteerd in een speciaal plastic omhulsel, dat zowel horizontaal als vertikaal beweeg baar is. Deze hulzen worden gekoppeld aan de stuurstang en volgen aldus de draaiing van de voorwielen wanneer de wagen een bocht maakt. De vertikale beweging kan van het instrumentenpaneel af geregeld worden door een kabeltje. Bij proeven is gebleken dat de Road-dipper bijzonder nuttig is vooral op nauwe, door heggen omzoomde wegen en op hellingen met bochten. H-DAG in ZWEDEN „H-dag" nadert thans snel in Zweden. Op 3 september gaan de Zweden van linkshou dend op rechtshoudend verkeer over. De H staat voor hoger, Zweeds voor rechts. De to tale kosten van deze overgang worden thans geraamd op niet minder dan 700 miljoen gulden. Nog in 1955 leverde een plebisciet over de vraag, of men het Britse systeem van linksrijdend verkeer zou verlaten voor het rechtshoudende, dat algemeen geldt op het continent van Europa een meerderheid op voor de tegenstanders van niet minder dan 83 procent. Maar in 1963 gaf een stemming onder de volksvertegenwoordigende lichamen eèn overweldigende meerderheid vóór de over gang. En nu gaat het dan gebeuren. Een van de voornaamste redenen voor deze maatregel is de fenomenale ontwikkeling van het motor- verkeer ook met het buitenland. Gingen er in 1955 nog maar 1.5 miljoen automobielen over de grens - in beide richtingen thans wordt het aantal geschat op bijna 15 miljoen en de verwachting is, dat in 1970 het aantal van twintig miljoen zal zijn bereikt. Zweden is, zoals men weet, het land met de grootste autodichtheid in West-Europa acht miljoen Zweden bezitten 1.8 miljoen auto's. In 1980 zullen, naar men aanneemt elke twee Zweden een auto bezitten. AXEL zaterdag 2 september 15.00 - 16.00 uur Carillonconcert door dhr. Brakman Maandag 4 september 19.30 uur organiseert het Kath. Vrouwengilde een demonstratie bereiding indische gerech ten in de zaal aa nde Walstraat. Alléén toegankelijk voor leden. Donderdag 7 september 17.00- 18.00 uur Hilversum I 402 m. Reportage over Axel, specifieke Axelse verenigingen en gesprekken met verschil lende personen uit Axel, een en ander af gewisseld met muziek en zang door het koor van burgemeesters en solo-zang door Mevr. Risseeuw. 11-16 september Breughelfeesten in Axel met velerlei evene menten. Zaterdag 16 september internationale motorcross op het opspuit- gebied van de rijkswaterstaat. Toegang Drieschouwen. Toegangsprijs volwassenen ƒ4, Kinderen ƒ2,- HULST Zaerdag en zondag 2 september internationaal senioren-tournooi georgani seerd door de Mixed Hockeyclub in het gemeentelijk sportpark te Hulst. Aanvang 15.00 uur. BELGIE 3 September St. Niklaas Bloemencorso en zomer-- cavalkade. Zondagsdiensten ZONDAG 3 SEPTEMBER 1967 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds'. Pennings. Gerefk. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 2-3 SEPTEMBER Dokter Boor. In Axel, in Axel daar zijn de meisjes koene ze vrijen tot de middernacht en slapen tot [de noene amaai is da niet fraai en slapen tot de noene

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 2