Uit onze omgeving Axel Zondagsdiensten Zondagsdienst artsen REGIONAAL WOONWAGENKAMP VOORLOPIG VAN DE BAAN Zaamslag Plan hotelflat Domburg in plaats Badhotel AUTO IN DE SLOOT Vrijdagmiddag omstreeks 14.15 uur haalde F. J. S. uit Denderhoutem (B) komende uit de richting Terneuzen op de provincialeweg Terneuzen - Axel even voor Spui met een bijna nieuwe sportauto een voor hem rijdende personenauto in. Toen S. terug naar rechts reed is de auto door onbekende oorzaak de sloot ingereden. S. en zijn medepassagier H. de P. uit Zeele (B) werden gewond uit de auto gehaald en nadat dokter Kok de eerste hulp had verleend werden beiden per ambu lance naar het ziekenhuis te Terneuzen ver voerd. Het had zich voor de inzittenden gelukkig ernstiger laten aanzien dan het was en 2 uur na aankomst in het ziekenhuis konden zij huiswaarts keren. De auto was totaal vernield. K. J. VAN DRONGELEN 25 JAAR IN DIENST DER P.T.T. Vrijdag 1 september zal de heer K. J. van Drongelen zijn zilveren ambtsjubileum bij de P.T.T. vieren. 1 September 1942 trad de heer van Drongelen in dienst bij de P.T.T. en kreeg in Terneuzen zijn opleiding tot loket ambtenaar. Na de beëindiging van deze op leiding op 1 maart 1943 kreeg hij Axel als standplaats, waar hij thans nog geplaatst is, nu als hoofdemploye. Na de bevrijding zette de heer van Drongelen zich aan de studie en in 1950 behaalde hij zijn vakdiploma's. De heer van Drongelen staat bij de Axelse bevolking bekend als een vriendelijk en be hulpzaam ambtenaar. Velen zijn in de loop der jaren bij hem ge weest om inlichtingen op kantoor maar ook velen komen bij hem thuis om hulp bij het invullen van stukken wat hij altijd zeer be reidwillig heeft gedaan. Ook bij het overige personeel staat de heer van Drongelen bekend als een goed collega die men nooit tevergeefs een beroep op zijn hulp of medewerking doet. Bij de verschillende direkteuren waaronder de heer van Drongelen zijn diensten heeft verricht stond hij in een hoog aanzien voor zijn ijver, correctheid en bereidwilligheid. Ook zijn vrije tijd was altijd goed gevuld. Zo heeft de heer van Drongelen in zijn vrije tijd vanaf 1958 opleiding aan P.T.T.-perso neel uit Axel, Terneuzen, Hulst en Sas van Gent voor de vakexamens. Toch vond hij ondanks deze drukke werk zaamheden nog voor vele andere functies de tijd. Reeds 11 jaar is hij voorzitter van de wandel commissie van het Rode Kruis, tevens was hij administrateur van de Roode Kruis Kolon- ne en sinds 1962 is hij secretaris van het Roode Kruis en bestuurslid van het Jeugd Roode Kruis. 4 Jaar had de heer van Drongelen zitting in de oudercommissie van de Kleuterschool „Roodkapje" waarvan 2 jaar als voorzitter en sinds 1963 is hij secretaris van de ouder commissie van de Prinses Marijkeschool. 1 September 1967 zal voor hem zeker een dag worden die niet gauw vergeten zal wor den. OFFICIËLE OPENING „DE VURSSCHE" OP VRIJDAG 8 SEPTEMBER A.S. Het Verzorgingstehuis „De Vurssche" - voor vele Axelaars nu weer al enige maanden een vertrouwde naam en haast een begrip ge worden - zal op vrijdag 8 september a.s. officiéél worden geopend. De opening zal geschieden des namiddags om 3 uur door mevr. C. van Aartsen-Stap, de echtgenote van de Commissaris van de Koningin in onze provincie. 11-16 SEPTEMBER DRUKKE WEEK VOOR AXEL De door de Stichting Streekcentrum Axel te organiseren Breughelweek van 11 tot en met 16 september belooft een sukses te worden. Men is er thans in geslaagd reeds diverse aan trekkelijke middag- en avondvullende punten te enaggeren. Bovendien blijkt de stemming thans naar de verschillende winkelstraten over te slaan, zo dat Noordstraat, Zeestraat en Weststraat druk doende zijn met het maken en uitvoeren van plannen om hun straten zo aantrekkelijk mo gelijk te maken voor deze week. De reklamekaravaan die op dinsdag 5 septem ber door Zeeuwsch-Vlaanderen zal trekken belooft eveneens groots te worden. Er zijn nu reeds ongeveer 75 deelnemende wagens ge noteerd en nog dagelijks groeit het aantal aan meldingen. Verder zijn er in deze week nog diverse an dere aantrekkelijke evenementen, die door an dere verenigingen of personen worden geor ganiseerd op zaterdag 9 september is er een jeugdhengelwedstrijd die wordt georganiseerd door de hengelsportvereniging G.O.A. Op zaterdag 16 september komt er een interna tionale motorcross, georganiseerd door enkele particulieren onder aanvoering van de heer H. J. M. Goossens, die als voorzitter van de motorclub St. Anthonius reeds zeer vele jaren zijn sporen op dit gebied heeft verdiend en daar ieder voorjaar de eerste grote cross in Nederland organiseert, met tienduizenden be zoekers. Ook in Axel zal men stellig op het opgespoten terrein achter de watertoren grote rijders van internationale faam zowel uit Ne derland, België als Duitsland aan de start kunnen zien verschijnen. Hoogtepunt van deze week beloven de woens dag en de donderdag te worden waarop een groots Breughelfestijn zal worden georgani seerd, waaraan enige honderden in kostuums uit de tijd van de grote Vlaamse schilder zul len deelnemen. Natuurlijk biedt ook de zaterdag vele aattrac- ties terwijl voor het kopende publiek iedere dag een hoogtepunt zal kunnen betekenen, want elke dag wordt een bedrag van •500 aan waardebonnen verloot onder allen die in een van de deelnemende winkels hun aanko pen doen. SNELLE START BOUW CULTUREEL CENTRUM Nadat vorige week de Axelse raad besloot accoord te gaan met de voorstellen van de stichting Cultureel Centrum tot het bouwen van een nieuw zalencomplex, en bereid bleek de hiervoor benodigde gelden beschikbaar te stellen is thans dit raadsbesluit reeds goed gekeurd door het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Zo kon reeds deze week worden begonnen met het grondwerk voor de bouw en kan wor den verwacht dat zeer binnenkort de aanne mer de Fa. Korteweg te Breda (die ook het bejaardentehuis „De Vurssche" heeft ge bouwd) zal kunnen starten met de daadwerke lijke bouw. Hoopgevend voor het gereedkomen van het cultureel centrum voor het seizoen 1968 - 1969 is deze start in ieder geval GOEDE VERRICHTING VAN HANS HERMAN Zondag speelde S.K. Sint Niklaas ter gele genheid van de Stadsfeesten tegen Anderlecht. In het St. Niklaasse elftal was Hans Herman opgesteld en daar er in Axel geen voetbal was trokken vele Axelaars naar St. Niklaas om de verrichtingen van Hans te zien. Reeds enkele oefenwedstrijden was hij opge steld maar deze werden gespeeld tegen elf tallen uit lagere klassen. Eenieder was benieuwd hoe het zou gaan te gen de top van het Belgische voetbal. Anderlecht kwam op volle oorlogssterkte bin nen de lijnen. Het was te zien dat het voetbal dat zij brachten top-voetbal was, maar de Sportkring gaf goed partij en wist zelfs na 13 min. spelen de leiding te nemen. Een vrije trap werd naar Hans Herman ge plaatst die op zijn beurt de bal naar Viniers plaatste die zuiver inschoot 1-0. Even later wist Hans goed door te breken maar bij zijn schot werd hij door Heilens ge hinderd en het schot ging naast. Hans stond steeds scherp opgesteld, maar door te traag afgeven van de bal stond hij enkele malen buitenspel toen de bal werd doorgegeven. In de 32e minuut maakte Puis met een hard en zuiver afstandschot de stand gelijk 1 1. 2 minuten later was het dezelfde speler die weer hard inschoot 1-2. 1 Minuut na de rust bracht Jurion de stand op 1 3. Na de hervatting waren er bij Sportkring en kele wijzigingen in het elftal evenals bij An derlecht. Hans Herman kwam er steeds beter in en bleek zeker geen angst te hebben voor de grote namen die zijn tegenstanders hadden. Zo schoot hij eenmaal hard op de paal, een andere keer moest een solo van hem worden gestopt ten koste van een vrije trap. N Hans was de gehele wedstrijd zeker een van de gevaarlijkste aanvallers van de Sportkring en zal zeker zijn plaats in het elftal wel heb ben verdiend. Waren er anders reeds velen uit Zeeuwsch- Vlaanderen die regelmatig de wedstrijden van de Sportkring bezochten, nu er een speler in opgesteld is uit Axel die zeker in het elftal past zullen zeker velen naar St. Niklaas trek ken om de wedstrijden bij te wonen en Hans aan het werk te zien. G.O.A. AXEL EERSTE BIJ PRIJSVISSEN De Axelse Hengelclub G.O.A. is eerste ge worden bij het prijsvissen te Hulst op de Sas sing en Kapottedijk. Er waren in totaal 158 deelnemers en 67 prijzen. De clubuitslag luidt 1. G.O.A. Axel; 2. „Lustige Hengelaar", Hulst; 3. „De Vogel", Vogelwaarde en 4. Roedekes Kijken te Den- dermonde. De persoonlijke uitslagen luiden 1. K. Prudent te Axel (27), 2. J. Pey te Axel (23) van G.O.A., 3. R. de Kin (19) van de „Lustige Hengelaar" te Hulst, 4. J. A. Rooze (19) van G.O.A. te Axel en 5. J. A. Braem (15) van de „Lustige Hengelaar". Het evene ment werd georganiseerd door de „Lustige Hengelaar". RADIO-UITZENDING OVER HET LAND VAN AXEL Volgende week komt de reportagedienst van de AVRO enkele dagen naar Axel om opna men te maken over onze omgeving en op de ze manier mee te werken om meerdere be kendheid te geven aan een voor vele in Ne derland nog onbekend gebied. Een aantal personen uit overheidssector en verenigings leven zullen worden geinterviewd. Een specia le attraktie in de uitzending die vermoedelijk op 7 of 8 september zal plaats vinden vormt een koor van burgemeesters. Op initiatief van Marie-Cecile Moerdijk is namelijk een koortje gevormd van Zeeuwsch- Vlaamse burgemeesters. Een 15-tal burger vaders doet hieraan mee. Er wordt thans druk gerepeteerd ten huize van de familie Moer dijk waarna het koor in dit programma een oud Zeeuwsch-Vlaams volkslied en het „Wol- galied" ten gehore zal brengen. Burgemeester van Dijke is de enige bariton in het koor, de meeste burgemeesters blijken over een bas stem te beschikken, terwijl er nog drie teno ren zijn. De muzikale prestaties zijn volgens de tot oordelen bevoegde Marie-Cecile en haar moeder, de pianiste mevrouw Moerdijk- van der Swalm, zeer bevredigend. UITBREIDING SZYDLOWSKIPLEIN GEREED De sloopwerkzaamheden, egalisering en be strating tussen het Szydlowskplein en de Gentsevaartstraat zijn thans gereed op enkele kleinigheden na. In ieder geval kan de ruimte thans al voor parkeren worden gebruikt waardoor de par- keeraccomodatie die vooral op zaterdag vol komen ontoereikend is, weer enige uitbrei ding heeft ondergaan. Hopelijk zal het de gemeente lukken ook met de voorbereidingen en financiering van het geplande terrein tussen Kerkdreef en Juliana- straat snel vorderingen te maken, waardoor aan een dringende behoefte zou kunnen wor den voorzien en de accomodatie voor de dui zenden die iedere zaterdag van heinde en ver naar Axel trekken, weer aanmerkelijk zou worden verbeterd. ZONDAG 27 AUGUSTUS 1967 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings. Gerefk. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) zaterdag 26 aug. nam. 2 uur Ds. Heemskerk, huw. bevesti- gingsdienst. Zondag 27 aug.: 10 uur: Ds. Zwaan van Zaamslag; 5 uur ds. Heemskerk. Geref. Gemeente 10 en 3.00 uur Student Boogaard van Nisse. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. 26 27 AUGUSTS Dokter Kok. In Zeeuwsch-Vlaanderen komt voorlopig geen regionaal woonwagenkamp aldus de PZC. De reeds gevorderde plannen daarvoor zijn voorlopig in de ijskast gezet. Een be langrijk struikelblok vormde de weigering van de gemeenteraad van Axel om in te stemmen met vestiging van het kamp in deze gemeente. Maar reeds daarvoor hadden de gemeenten Terneuzen en Sluis zich op het standpunt gesteld dat het streven naar een centraal woonwagenkamp weinig opportuun is, zolang er (nog) geen wettelijke regeling bestaat. In de opvattingen van de drie gemeentebe sturen blijkt sindsdien geen verandering te zijn gekomen. Gedeputeerde staten hebben zich neergelegd bij het feit dat een regionaal kamp in Zeeuwsch-Vlaanderen moet wachten op de nieuwe woonwagenwet. Ruim een half jaar geleden leken de kansen van een centraal woonwagenkamp in Z. Vlaanderen er aanzienlijk beter voor te staan. Gemeenteraad na gemeenteraad ging akkoord met een gemeenschappelijke regeling voor het gezamenlijk stichten en exploiteren van een regionaal kamp in Axel. De noodzaak van een dergelijk kamp bleek uit een lijvig rap port van de werkgroep „Regionaal woonwa genkamp Zeeuwsch-Vlaanderen". Deze werk groep werd in oktober 1964 ingesteld na af loop van een voorlichtingsbijeenkomst in het gemeentehuis van Hulst. Doel van de bijeen komst was de Zeeuwsch-Vlaamse gemeente besturen te informeren over de (toen) nieuwe ontwerp-woonwagenwet en de mogelijkheden van regionale woonwagenkampen. De hij de ze gelegenheid gevormde werkgroep kreeg tot taak de vestiging van een dergelijk kamp in Zeeuwsch-Vlaanderen voor te bereiden en wel in de vorm van een rapport ten behoeve van het college van gs. De werkgroep waarin de burgemeesters van vijf gemeenten zitting hadden, had precies twee jaar nodig om het gevraagde rapport te produceren. Vooral ten aanzien van de si tuering van het regionale kamp ondervond men nogal wat moeilijkheden. In aanmerking kwamen plaatsen in de gemeenten Axel Hulst Vogelwaarde en Hontenisse. Overleg met de PPD en b. en w. van Axel resulteerde tenslotte in een plaatsbepaling ten noorden van de bebouwde kom van Axel. De gedachten gingen uit naar een kamp van 3 ha met plaats voor 60 of 70 wagens en een roya le outillage (kampgebouw, school en zaal). De vraag of een regionaal woonwagenkamp in Zeeuwsch-Vlaanderen noodzakelijk is, be antwoordde de werkgroep bevestigend. Men liet zich daarbij leiden door de ontwefcp- woonwagenwet waarin is bepaald dat iedere gemeente een openbaar woonwagenkamp in stand moet houden. Ontheffing van die ver plichting is alleen mogelijk als gemeenten met elkaar een regionaal kamp stichten. De noodzaak van een regionaal woonwagen kamp op grond van een toekomstige wet bleek de Zeeuwsch-Vlaamse raadsleden niet altijd even sterk aan te spreken. Niettemin besloot het merendeel van de gemeenteraden mee te werken (en te betalen) aan de totstandko ming ervan. Een uitzondering vormden de gemeenteraden van Sluis en Terneuzen waar men besloot met het doen van een uitspraak, te wachten op de woonwagenwet. Op zich betekende deze houding geen belem mering voor de plannen ten aanzien van het regionale kamp. Maar die belemmering ont stond, toen de gemeenteraad van Axel zich begin maart op het standpunt stelde dat een regionaal woonwagenkamp in ieder geval niet in Axel thuishoort. Wel toonde men zich bereid mee te werken aan de stichting van 'n kamp elders in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het blijkt thans, dat gedeputeerde staten on geveer zes weken geleden een poging hebben gedaan de zaak weer op gang te brengen door de gemeentebesturen van Terneuzen, Axel en Sluis uit te nodigen voor een bespreking. Daarbij bleek slechts dat er in de opvattin gen geen wijziging gekomen is. De meerder heid van de gemeenten wil eerst de totstand koming van de woonwagenwet afwachten al vorens een beslissing te nemen. Men heeft zich bovendien op het standpunt gesteld dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen aan een regio naal kamp weinig behoefte bestaat, omdat er een aantal redelijk geoutilleerde gemeentelij ke voorzieningen zijn. Tenslotte bleek ook de komende herindeling aanleiding te zijn tot het innemen van een afwachtende houding, al vormde dit geen doorslaggevend argument. De nieuwe woonwagenwet, waarop het stich ten van een regionaal woonwagenkamp in Zeeuwsch-Vlaanderen nu dus wacht, zal ver moedelijk dit najaar in de staten-generaal worden behandeld. Er is dan nog eén zekere tijd gemoeid met de samenstelling van de uitvoeringsbesluiten. De vertraging in de Z. Vlaamse plannen om in Midden-Zeeland een regionaal woonwagenkamp te stichten. Voor de vestiging daarvan heeft men een plaats even buiten Goes op het oog. Planologisch schijnen er tegen deze plaatsbe paling een aantal bezwaren te zijn, maar niet temin verwacht men een vrij spoedige beslis sing. De totstandkoming van het kamp Mid den-Zeeland is vrij urgent, omdat er op Wal cheren en op de Bevelanden vrijwel geen be hoorlijke standplaatsen voor woonwagens zijn. DODELIJK ONGEVAL Woensdagmiddag omstreeks één uur is de 71-jarige ongehuwde heer J. de Jonge, een der bewoners van het gereformeerde rusthuis, door eeri vrachtauto in de Terneuzensestraat overreden en kort daarna overleden. De heer De Jonge reed op zijn fiets in de richting Terneuzen en moest ter hoogte van de timmerfabriek de weg oversteken. Hij lette daarbij niet op het achteropkomende verkeer, zodat de chauffeur van de vrachtauto, de heer P. H. uit Terneuzen, hem niet kon ontwijken. Zwaar gewond bleef het slachtoffer op straat liggen. Dokter M. Elenbaas, die spoedig ter plaatse was, verleende eerste hulp. De heer de Jonge overleed korte tijd later ter plaatse. Het stoffelijk overschot is naar het mortuarium bij het geref. rusthuis over gebracht. Het honderd jaar oude Badhotel te Domburg, het laatste van de vier z.g. Palacehotels van deze Walcherse badplaats zal waarschijnlijk in de naaste toekomst verdwijnen. De N.V. Ho telmaatschappij Domburg, de eigenaresse van het Badhotel, heeft een nieuw plan voor een hotelflat bij het gemeentebestuur ingediend. Het project omvat een torenhotel van ruim vijftig meter hoog, gecombineerd met vier blokken van 244 flats voor verkoop en ver huur, alsmede een zwembad, een sauna, een eigen parkeerterrein en een restaurant op de bovenste verdieping van de hotelflat. Het plan is ontworpen door de Voorburgse architect ir. H. Geisdorfer. Het vergt een in vestering van tien Miljoen gulden. Voor de IV2 ha waarop het project is gedacht moet een terrein worden aangekocht naast het Bad hotel.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 2