Uit onze omgeving Axel AUTOBOTSING Dinsdagavond omstreeks 18.00 uur reed A. R. B. uit Hontenisse met een personenauto komende uit de richting Sluiskil over de Zuidsingel, waar de auto kwam te slippen. De auto kwam dwars over de rijbaan en botste tegen een uit tegenovergestelde richting ko mende personenauto bestuurd door R. E. B. M. uit Gijzeghem (B) waardoor beide auto's zeer zwaar werden beschadigd. OFFICIËLE OPENING VAN DE „ZEVENSPRONG" De nieuwe r.k. kleuterschool „De Zeven sprong" gelegen in plan Oost en begrensd door de Sikorskystraat, de Maczekstraat en de Mozartstraat is maandagmiddag officiéél in gebruik genomen. Bij deze opening waren aanwezig het voltallig college van B. en W. van Axel, de pastoor deken Van Mechelen uit Terneuzen, evenals de inspectrice van het kleuteronderwijs, mej. M. J. de Jonge uit Middelburg, de besturen van andere scholen ter plaatse en de architect de heer J. J. Steel en de aannemers. De voorzitter van het r.k. schoolbestuur pastoor De Jong sprak een welkomstwoord tot de genodigden, die zijn vreugde er over uitsprak dat deze school tot stand is kunnen komen. Hij roemde de medewerking, welke alom verkregen is, o.a. van het gemeentebe stuur en de inspectrice van het kleuteronder wijs en bracht hulde aan de architect J. J. Steel en de aannemers en verdere werkers om deze school te realiseren. Ook sprak hij zijn blijdschap er over uit, dat mej. Marie de Rijcke op haar hoge leeftijd hier aanwezig kon zijn. Zij is het geweest, die omstreeks 1900 alhier is begonnen met de z.g. bewaar school. Toen was het z.g. „lapjespluizen" nog een van de voornaamste bezigheden van de kinderen. Het kleuteronderwijs is ontwikkeld tot wat het tegenwoordig is, n.l. aangepast onderwijs in een modern gebouw met moderne leermid delen. De pastoor ging hierna over tot de inzegening van het gebouw. De burgemeester van Axel de heer M. K. van Dijke, feliciteerde het schoolbestuur met het geen thans tot stand is gekomen. Hij ging nog eens na de weg, die is afgelegd sinds de aanvrage tot stichting der school bij het col lege van B. en W. is ingekomen en ook de moeilijkheden welke door de gemeente (finan ciering) overwonnen moesten worden. Hierna was het woord aan de inspectrice mej. De Jonge voor de officiële opening. Een groepje kinderen voerde het oude volksdansje „De Zevensprong" uit, waarmee de opening een feit was. Mej. De Jonge sprak vervolgens woorden van waardering aan allen die hadden medege werkt om deze mooie school in een mooie omgeving te realiseren. Zij onderstreepte de woorden van de burgemeester, dat het onder wijs gespreid moet zijn over de gehele ge meente. Het is inderdaad beter van kleine schooltjes in verschillende wijken, dan 'n grote school, ook al is deze centraal gelegen. Men moet met de school, en vooral met een kleuterschool, naar de kinderen toe gaan. Hierna was ieder in de gelegenheid „De Ze vensprong" te bezichtigen. GESLAAGDE OEFENING VAN HET AXELSE ROODE KRUIS Donderdagavond heeft de afdeling Axel van Het Ned. Roode Kruis op de braakliggende grond ten noorden van het John. F. Kennedy- plein een volkomen geslaagde oefening gehou den. Op dit terrei nhad volgens de opgave een vliegtuig een noodlanding moeten maken waarbij een 12-tal inzittenden werden gewond. De transportcolonne onder leiding van de commandant de adjudant P. Michielsen greep snel in en had ook kundig en snel de gewonden uit het wrak gehaald en naar het medisch centrum vervoerd, waar zij het da mesteam onder leiding van mej. A. de Feijter voor verder transport werden behandeld. Van hieruit werden zij naar een hospitaal ver voerd, waar zij werden verzorgd door een Rode Kruis-helpster-groep onder leiding van Mej. Giljam. De gehele oefening werd geleid door dokter K. Boor, die over de wijze van transport en verzorging zeer tevreden was. ALGEMENE VERGADERING V.V.-AXEL Woensdagavond heeft de V.V.-Axel haar al gemene vergadering gehouden in haar club lokaal ,,'s Lands Welvaren", waarvoor een goede belangstelling bestond. De voorzitter de heer J. Dieleman heette allen hartelijk welkom en in het bijzonder het ere lid de heer A. Riemens. In zijn openingswoord zeide de voorzitter dat de algemene vergadering voor elk jaar be langrijk is, men kan dan bespreken wat in het afgelopen jaar is gepasseerd. Een van de belangrijkste punten van de agen da is „het bestuursbeleid" waar men zijn kritiek kan geven en wat door het bestuur graag wordt aanvaard wanneer dit opbouwend is en we zullen daar dan ook volop de gele genheid voor geven, dit is in het belang van de vereniging. Het afgelopen jaar zal zeker een mijlpaal zijn in onze voetbal-geschiedenis, er zijn belangrijke besluiten genomen. Ten eerste de overdracht van onze accomoda- tie aan de gemeente, wij waren gelukkig dat de leden begrepen dat het nu overdragen in het belang was van de vereniging. Gisteren is de mondelinge overeenkomst schriftelijk vastgelegd en hebben gezorgd dat het ontvangen bedrag zo goed mogelijk is ge plaatst. Ook het besluit om de kleedaccomodatie te verbeteren is ons inziens een juist besluit ge weest. Wij hopen hier veel plezier van te hebben en gezien er een kantine bij is misschien ook nog enige winst. Wij waren aan onze stand verplicht verbete ring aan te brengen. Door de gemeente kon dit niet gebeuren en daarom hebben wij het zelf gedaan nu wij in de gelegenheid waren voor een billijke prijs iets te kunnen kopen. Dat onze vereniging kerngezond was is wel gebleken uit de verschillende kampioenschap pen en de gewonnen tournooien. Dit alles is bereikt kunnen worden door een goede verstandhouding tussen bestuur en le den. De elftalcommissie die pas voor het eerste jaar haar functie heeft verricht heeft zeker een duw in de goede richting gegeven. Ik wil hen dan ook onze dank overbrengen. Zij hebben zeker moeilijkheden moeten overwin nen, men moet steeds tot een compromie we ten te komen en het oog overboord zetten het belang van de vereniging moet steeds voorop staan. Ook bracht spreker dank aan de jeugdcom missie voor het vele werk dat zij hadden ge daan voor de jeugd en met veel sukses. De notulen van de vorige algemene en bijzon dere vergadering samengesteld en gelezen door de 2e secretaris de heer K. Hamelink werden zonder op of aanmerkingen goedge keurd. Hierna werden achtereenvolgens de jaarver slagen, die aan elk lid waren toegezonden be sproken. Zowel het jaarverslag van de secretaris als het financiëel verslag van de penningmeester L. v. d. Berge werden door de vergadering goedgekeurd. Ook de verslagen van de strafcommissie, jeugdcommissie, ontspanningscommissie, to to-commissie werden goedgekeurd. Bijzondere vermelding verdiend zeker het ver slag van de secretaris der jeugdcommissie, de heer J. Jansen wat weer bijzonder interessant en geestig was opgesteld. Bij de behandeling van het bestuursbeleid werden verschillende vragen gesteld zonder dat er sprake kon zijn van enig kritiek en zo antwoord geven op de gestelde vragen. De periodiek aftredende besuursleden J. Die leman, K. Hamelink en A. Deij werden her benoemd daar geen tegencandidaten waren gesteld. In de vacature ontstaan door het aftreden op eigen verzoek van de heer C. van Gremberghe was door het besutur candidaat gesteld de heer P. Peters, daar ook hier geen tegen candidaten waren gesteld werd P. Peters tot bestuurslid benoemd. Bij de bespreking training werden diverse vragen gesteld welke door trainer A. van de Velde naar ieders genoegen werden beant woord. In de rondvraag werden enkele vragen ge steld van interne aard en tot volle tevreden heid beantwoord. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met een opwekkend woord om niet stil te staan daar dit achteruitgang betekend. Verder vraagt hij steun van de leden en de grotere jeugdleden bij de bouw van kleed lokaal en kantine. De gehouden discussies waren zeker op bouwend en daarom wil ik besluiten met te zeggen dat het een goede algemene verga dering was. REIS BOND VAN BEJAARDEN Donderdag hebben 87 leden van de afdeling Axel van de Alg. Bond van Bejaarden met een 2-tal bussen van de Z.V.T.M. hun jaar lijks uitstapje gemaakt. De reis ging via Terneuzen en de Braakman naar Cadzand-haven waar in restaurant „De Blanke Top" de koffie werd gebruikt. Van hier ging de reis via Damme naar Brugge waar men geruime tijd vertoefde om de fraaie oude stad te bezichtigen. Na dit verblijf reed men naar Oostende waar men een rondrit maakte door de stad en over de boulevard. Na een korte pauze in Oostende reed men naar Knokke waar in een van de bekende wafel-restaurants van „Siska" koffie werd gedronken en wafels gegeten. De terugreis ging via Sluis - Oostburg en Philippine en omstreeks half acht atriveerde men voldaan terug in Axel. OOK IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN GASKRANEN MET PLASTIC PLAATJES Alom hebben de dagbladen melding gemaakt van het feit dat in Nederland gaskranen voor aardgas zijn gemonteerd met plastic afdek plaatjes waarvan thans blijkt dat deze door een samenloop van omstandigheden, spatten van hete margarine, synthetische wasmiddelen e.d. kunnen gaan scheuren of barsten. In een geval in het land is hierdoor een ontploffing ontstaan, waardoor men enkele maanden ge leden op dit gevaar opmerkzaam is geworden. Ook in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zijn af- sluitkranen met deze plaatjes gebruikt en ook hier zal men tot vervanging moeten over gaan. In West Zeeuwsch-Vlaanderen waar men enkele maanden geleden met de ombouw js begonnen zijn geen kranen met plastic plaatjes meer gebruikt. Gezien de nog betrekkelijk korte periode waarin de aardgaskranen in onze omgeving in gebruik zijn is hier nog geen enkel geval geconstateerd waarin de kranen niet meer voor de volle 100% aan de gestelde eisen voldeden. Om iedere kans voor toekomstige moeilijkheden te voorkomen zijn evenwel ook hier ter vervanging reeds metalen plaatjes besteld welke te zijner tijd door de Zegam en - wanneer althans de fabrikant niet aan sprakelijk kan worden gesteld - ook voor rekening van de Zegam zullen worden ge monteerd. Wanneer dit zal geschieden is thans nog niet te zeggen, aangezien men nog niet weet binnen welke termijn de nieuwe plaatjes aan de gasbedrijven zullen kunnen worden ge leverd. GEMEENTERAAD Mijnheer de voorzitter, Nu blijkt dat het particulier initiatief is te kort geschoten om te zorgen voor een aan deze tijd aangepase voorzieningen, prijs ik mij gelukkig dat de overheid dit in eigen handen heeft genomen en B. en W. nu met een voor stel bij de raad komt ons haar goedkeuring te geven voor de bouw van een cultureel cen trum, zoals dat hier ter tafel in plan ligt. Het is een prachtig gebouw, dat aangepast is aan de omgeving waar het zal komen te staan en dat voor vele doeleinden geschikt is en voor alle groeperingen in onze Axelse bevol king. Mijnheer de voorzitter, ik realiseer mij, dat dit cultureel centrum, veel geld kost. Ik re aliseer mij ook, dat de exploitatie voorlopig niet zó zal kunnen zijn, dat het zichzelf finan cieel zal kunnen bedruipen. Hoewel dit zeer aantrekkelijk zou zijn, mag dat m.i. niet een kwestie zijn van staan of vallen van deze aanpak. Ik meen dat dit gebouw voorlopig de gemeenschap wel enig geld mag kosten. Het geraamde exploitatietekort gaat m.i. onze toekomstige begrotingen niet te boven. Last not least voel ik behoefte om aan B. en W. mijn waardering kenbaar te maken voor haar initiatief in dezen. Zij heeft vele moei lijkheden moeten overwinnen en alleen om haar doorzettingsvermogen en het geloof in de mogelijkheid tot deze bouw is het te dan-^ ken, dat dit prachtige plan nu ter tafel ligt. De heer Maas zegt zich graag te willen aan sluiten bij de woorden van waardering die zijn gesproken. De Voorzitter betuigt namens het college zijn dank voor de woorden van waardering. De heer Oggel bracht zijn dank aan mij maar dit werk is tot standgekomen door goed team werk van het stichtingsbestuur en het college van burgemeester en wethouders. Wij zijn dan ook blij met dit voorstel tot de raad te kunnen komen. Er zijn enkele vragen gesteld waarop ik dan nu wil antwoorden. De heer Oggel sprak over de samenstelling van het stichtingsbestuur. Wij hebben hier niet intensief bij stilgestaan, maar in de toe komst zullen wij hier zoveel mogelijk rekening mede houden. Wat betreft de situering de architect heeft voor een goede geluid-isolatie gezorgd en aan de zijde van de begraafplaats zijn ruimten ont worpen waardoor de rust zeker niet zal wor den verstoord. Ook voor de geluidshinder naar het bejaar dencentrum behoeft niet gevreesd te worden. Het starten van de auto's op de parkeerplaats is iets dat mogelijk enig leven zal kunnen ver oorzaken, maar dit is ,nu eenmaal zo als er een parkeerterrein in de nabijheid is. Ik heb alle reden voor vertrouwen in het be heer. Het dagelijks bestuur heeft een grote invloed op het stichtingsbestuur en ook de raad zal dat zeker hebben. De heer Van der Lee sprak zijn spijt uit over het verdwijnen van enkele dingen uit het oor spronkelijke ontwerp. Het eerste ontwerp was iets royaler maar het was iets te groot voor het beschikbare kre diet. Er komt geen balkon maar er is naar gestreefd achter in de zaal een plafond te la ten uitsteken die het geheel toch een goed aanzien geeft. Door een andere indeling van de zitplaatsen is men toch kunnen komen tot ruim 400 zit plaatsen zinder balkon. Toen wij de berichten hoorden dat „Het Cen trum" de bioscoopzaal sloot hebben wij snel gewerkt en naar een oplossing gezocht en ge vonden om ook de zaal voor bioscoopvoorstel lingen bruikbaar te maken. De extrakosten hiervoor zijn niet hoog, slechts 1000, - Het bestuur heeft nog geen besluit genomen om eventueel een bioscoopvergunning aan te vragen en apparatuur aan te schaffen. Dit zou een investering zijn van f 30.000. De heer Dieleman zeide dat het particulier initiatief tekort heeft geschoten en nu door de overheid iets gedaan moet worden. Toch wil ik gebruik maken om van deze gelegen heid mijn waardering uit te spreken dat de familie Dieleman dit heeft gedaan zonder overheidssteun. We weten dat overal in deze branche met ex ploitatietekorten gewerkt wordt en overheids steun vaak moet worden gegeven. De exploitatie van het cultureel centrum zal voor de gemeente jaarlijks de volgende con sequenties hebben a. het gemis van de rente van de belegde reserve t.w. 31.769,— b. de dekking van het geraamde exploi tatietekort ad 20.000, - c. de rente en afschrijving van de grond, zijnde 8.700, - Tot slot worden nog aangenomen een voorstel tot het garanderen van een Geldlening, aan te gaan door de Katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging, gevestigd te Hulst, ten behoeve van de Stichting van 88 Premie woningen te Axel. De Katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging gevestigd te Hulst, is voor nemens in de gemeenten Hoek, Westdorpe, Zaamslag, Sas van Gent, Philippine en Axel een aantal premiewoningen te stichten. In Axel zullen in plan-west 88 woningen wor den gebouwd. Ter financiering van de stichtingskosten zal het bestuur van de woningbouwvereniging een geldlening aangaan, groot 6.500.000, - De gemeenten, waarin die woningen worden gebouwd, dienen garant te zijn voor de prompte betaling van rente en aflossing van een evenredig deel van de lening. Het door de gemeente Axel te garanderen aandeel in genoemde lening is 3.330.000, - Besloten wordt B. en W. te machtigen om met de in aanhef genoemde gemeenten de betaling van rente en aflossing van de te sluiten geldlening te garanderen. Een voorstel tot het garanderen van een Geld lening aan te gaan door de Katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging, gevestigd te Hulst, ten behoeve van de Stich ting van 48 Bejaardenwoningen te Axel. In de vergadering van 29 november 1966 heeft de Raad B. en W. gemachtigd tesamen met de gemeenten Hontenisse, Clinge, Koe wacht, Sint Jansteen en Zuiddorpe de rente en aflossing te garanderen van de door de bovengenoemde woningbouwvereniging te sluiten geldlening Nter financiering van de bouw van een aantal bejaardenwoningen. Als gevolg van de gestegen grond- en bij komende kosten is het noodzakelijk alsnog een geldlening te sluiten groot 1.750.000, - Het door de gemeente Axel te garanderen aandeel in genoemde lening is 183.475, - Besloten wordt de Financiële Commissie gehoord - B. en W. te machtigen om met de in de aanhef genoemde gemeenten de be taling van rente en aflossing van de te sluiten geldlening te garanderen. Rondvraag. De heer Maas zegt te willen wijzen op de alarmerende berichten over lekkende gaskra nen en vraagt of ook in onze gemeente hier aan al aandacht is besteed en wie de even tuele kosten, hieraan verbonden, zal moeten dragen De heer Oggel vraagt aandacht voor de be planting. In onze gemeente is veel gedaan aan beplanting voor verfraaiing. Als deze be planting klein is, is het mooi maar nu die groot wordt belemmert het soms het verkeer. Zo kan men wanneer men van de Kanaalkade de Crijnssenstraat inrijdt maar net meer de middenbermbeplanting van de Kanaalkade overzien, Ook vraagt spreker aandacht voor de kruising Kanaalkade - Zuidsingel, Zeestraat - Kinder dijk. Het is daar bijzonder gevaarlijk en acht het met de grote verkeersdrukte nodig dat hier een verkeerslichtbeveiliging wordt aange bracht. Verder wijst spreker erop dat op de nota's voor de riool- en straatbelasting wèl staat wat er betaald moet worden, maar dat er niet op te zien is voor welke panden dit geldt. Moge lijk kan op de aanslagen een iets meer gespe cificeerd overzicht worden gegeven. De heer De Waard zegt te willen wijzen op het pand op de hoek van de Noordstraat - Weststraat. Dit pand wordt bouwvallig en het verdient aanbeveling tot sloop over te gaan. De Voorzitter sluit hierop de vergadering met het uitspreken van het dankgebed. vervolg van pagina 1 en grotere gezelschappen aan te trekken nihil waren wegens een te beperkte en niet meer aan deze tijd beantwoorddende toneelruimte.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 2