,Het Centrum' verdwijnt als bioscoop- en concertgebouw AGENDA Er komt een nieuw cultureelcentrum naast ,De Vurssche" Zondagsdiensten Zondagsdienst artsen man 1. Prelude 2. Rondo J. Pleyel 3. Volksliedjes 4. a. Menuett J. S. Bach b. Walsje W. A. Mozart c. Berceuse F. Schubert 5. a. Gavotte P. Corbé b. Allegretto P. Corbé 6. Scherzo A. Gameren 7. Passacaille P. C. Brakman 8. Finale SPORT Bijeenkomst Jehovah's getuigen Bekendmaking 1 VIS IN DE E.E.G. Goede „weerwacht" zou miljarden besparen Per 1 september a.s. gaat ,Het Centrum' als concert-, bioscoop- en toneelzaal zijn deuren sluiten. De direktie heeft de ruimte van de grote zaal verhuurd aan Jac. Her mans n.v. die hier in opvolging van de zaken die deze firma de laatste tijd in Vlis- singen, Middelburg en Terneuzen heeft gevestigd, een grote zelfbedieningszaak gaat inrichten. Waar nu nog de stoelen in de bioscoop zaal staan rollen binnenkort de wagentjes van de winkelende dames aldus deelt de direktie van ,Het Centrum' in een communique mede. Daarnaast kunt u elders in dit nummer le zen dat B. en W. voor de .a.s. dinsdag te houden raadsvergadering een voorstel aan de raad doen tot het goedkeuren van de plan-< nen tot bouw en inrichting van een cultureel centrum die door de daartoe in het leven ge roepen stichting Cultureel Centrum Axel in de laatste anderhalf jaar zijn voorbereid en thans tot het stadium van uitvoering zijn ge naderd. Wanneer u het bovenstaande leest zou u kunnen denken dat het een en ander nauw keurig gepland is en mooi samenvalt, maar dit is, hoe onwaarschijnlijk het ook moge klinken, puur toeval. Het was het gemeentebestuur uiteraard wel bekend, dat mede door de landelijk steeds teruglopende belangstelling voor de bioscoop en andere zaalevenementen, hoodzakelijk ver oorzaakt door de televisie ,Het Centrum' in exploitatie lang niet meer zo aantrekkelijk was dan in vroeger tijden en dat derhalve gevreesd moest worden, dat, indien de di rektie op een of ander moment tot een beter exploitabele bestemming zou kunnen gera ken, gevreesd moest worden dat de zaal zou worden gesloten. En nu is het dan zover. Regeren is vooruitzien, zo wil het spreek woord en het Axelse gemeentebestuur be sloot dan ook al ongeveer anderhalf jaar ge leden tot het oprichten van een stichting die zich zou beraden over de stichting en exploi tatie van een cultureel centrum in Axel. Het plaatselijke verenigings- en bedrijfsleven werd bij de oprichting betrokken en zo ont stond de stichting Cultureel Centrum die on der voorzitterschap van burgemeester van Dij- ke en met als dagelijks bestuur mevrouw Sanderse Jacobs en de heren Geradts, Vink en de Wit, aan het werk ging. Door de stichting Provinciaal Opbouwor- gaan werd een onderzoek ingesteld en een rapport uitgebracht over de in Axel bestaan de behoefte. Het stichtingsbestuur heeft na een uitvoerige en diepgaande studie het ar chitectenbureau R. G. Rodenburg B.N.A. te Nymegen opdracht gegeven een plan voor 'n cultureel centrum te ontwerpen, dat gesitu eerd dient te worden naast het bejaardente huis „De Vurssche" aan het John F. Ken- nedyplein en in die omgeving ook architec tonisch past. Bij brief van 11 juli 1967 heeft het bestuur zijn plannen aan de raad overgelegd en daar bij verzocht: a. de benodigde bouwgrond beschikbaar te stellen; b. de reserve stichting cultureel centrum ad 726.980, - aan de stichting, hetzij in haar geheel, hetzij al naar gelang van het ver schijnen van de bouwtermijnen, uit te ke ren. Het verheugt B. en W. dat het bestuur er in geslaagd is een architectonisch en func tioneel volkomen verantwoord plan voor te leggen, dat mede gebaseerd is op het destijds door de stichting Zeeland-Provinciaal Op- bouworgaan uitgebracht rapport inzake de behoefte aan een cultureel centrum en dat de instemming heeft verkregen van de Zeeuwse Culturele Raad en van de Rijkscom missie van advies voor de bouw van schouw burgen en concertzalen. Dit plan behelst de stichting van een ge bouw, dat in hoofdzaak de volgende ruimten zal bevatten: a. een voordracht-vergaderzaal met een capa citeit voor 120 personen; b. een vergaderkamer met een capaciteit voor 60 personen; c. een instuif met keuken; d. een royale foyer met garderobe; e. een tweetal kleedkamers en de nodige sanitaire voorzieningen; f. boven de foyer, annex dienstruimten, een grote zaal met 400 zitplaatsen en een to neel van 15 meter breed en 8 meter diep, alsmede een achtertoneel met laadbordes. Deze indeling biedt de mogelijkheid het cul turele leven in Axel tot meerdere ontplooiing te brengen. Bovendien kan de dependance Axel van de Zeeuwse Muziekschool eindelijk een definitief onderkomen worden geboden. Tevens zal er, met name in de foyer, ruimte beschikbaar komen voor het inrichten van onderwijstentoonstellingen en andere exposi ties. De bouwkosten kunnen aan de hand van de aannemingsbedragen inclusief de kosten van de centrale verwarming en de architecten- en advieskosten, worden gesteld op 754.520,- de inrichtingskosten op 83.250,- en de overige kosten op 56.230,- zijnde totaal 894.000,- Tot gedeeltelijke dekking van de stichtings- kosten is de bovengenoemde reserve aanwe zig. Daarnaast heeft de directie van een plaatselijke industrie een bijdrage van in prin cipe 50.000,- toegezegd, welk bedrag zo mogelijk tot 100.000, - zal worden ver hoogd. Voor het ontbrekende bedrag zal een be roep worden gedaan op de provincie, de plaatselijke industrie, organisaties en bur gerij, alsmede op landelijke fondsen. De financiële consequenties voor de gemeen te zullen zijn het gemis van de jaarlijkse ren teopbrengst van de belegde reserve tot een bedrag van 31.769,- en de dekking van het geraamde exploitatietekort van 20.000,- Voor de gemeente dus een jaarlijkse last van ca. 50.000 gulden. Daar staat tegenover dat Axel weer een zaal zal hebben die toereikend is voor grotere manifestaties van plaatselij ke verenigingen en ook voor beroepstoneel, concerten e.d. zoals die o.m. door de Z.V.U. en andere instellingen kunnen worden ver zorgd. Bovendien zal deze zaal natuurlijk vol gens de huidige eisen die ook de technische accomodatie stelt, worden ingericht en waar de financiën eventueel nog beperkingen voor technische apparatuur zouden opleggen zo zijn gepland, dat men de technische voorzie-; ningen ook later nog kan uitbreiden. Dat dit voorstel nu juist de raad bereikt op een moment dat ,Het Centrum' zijn deuren sluit, is puur toeval, maar het gemeentebe stuur verdient zeker waardering voor het des tijds genomen initiatief waardoor althans de tijdsduur waarin Axel van alle culturele ma nifestaties verstoken zal moeten blijven, tot een minimum beperkt blijft. De voorberei dingen hebben ruim anderhalf jaar geduurd. Men verwacht nu, wanneer de goedkeuring door de raad wordt verleend,en ook Ged. Sta ten dit voorstel met spoed zouden willen be handelen, dat over enkele weken met de bouw kan worden begonnen en binnen een jaar het nieuwe centrum gereed zal kunnen zijn. Voor het winterseizoen 1968-1969 zou Axel dus weer volledig en beter dan ooit mee kunnen draaien in de culturele manifesta ties in onze provincie. Tenslotte zij nog vermeld dat van ,Het Cen trum' het café-restaurant en de bovenzalen normaal in tact blijven en evenals voorheen beschikbaar blijven voor verhuur aan vereni gingen enz. en verder ereprijzen der vereniging (minstens 10 deelnemers) waarvoor de behaalde punten van de 3 best geklasseerde deelnemers bij el kaar worden geteld. Geen extra inleg. In schrijvingen en inlichtingen: A. Baart, Mo lenstraat 2, Axel, tel. 01155-518 of J. A. Roose, Julianastraat 41, Axel. Een keurig verzorgd programmaboekje met een speciaal voorwoord van burgemeester M. K. van Dijke geeft een duidelijke uiteenzet ting over het doel van de wedstrijd. De ba ten zijn n.l. bestemd voor het jeugdwerk bin nen de vereniging en voor het organiseren van hengelwedstrijden voor de schooljeugd in de gemeente. Deze doelstelling: het bevorde ren van 'n gezonde vrijetijdsbesteding door de jeugd, verdient dan ook alle lof en steun. Voetbalnieuws Oefenprogramma v.v. Axel d.d. 13-8-'67 Steen I - Axel I. Axel II -• R.C.S. I, 14.30 uur. Axel III - R.C.S. II, 14.30 uur (veld 2). Axel Al - Axel IV, 12.00 uur. Beiaardconcert te Axel op zaterdag 12 aug. van 15.00-16.00 uur door dhr. P. C. Brak- ZONDAG 13 AUGUSTUS Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. Pennings, H. Avondmaal. Gerefk. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. H. J. Venhuizen van Noordbergem. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 u. Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. 12-13 AUGUSTUS: Dr. Boor. Axel II - Noormannen I 13-1 Zondag speelde een sterk verjongd Axel II een oefenwedstrijd tegen de Noormannen uit Westkapelle. Een nuttig partijtje voetbal waarbij de uitslag voor zichzelf spreekt. De Axelse ploeg combineerde naarmate de wedstrijd vorderde naar hartelust en doelt weer veel beloven voor de komende compe titie. Hengelwedstrijd Zaterdag hield de plaatselijke hengelsport vereniging „Geduld overwint alles" een hen gelwedstrijd op de IJsbaanvijver, die meetelde voor het clubkampioenschap. Het aantal deel nemers bedroeg 40. Uitslag 1. C. M. Roose Jr. 260 p. 2. G. Zegers 105 p. 3. C. C. Dieleman 95 p. 4 L. Mesure 80 p. 5. J. A. J. Heydens 80 p. 6. P. Bockstael 50 p. 7. G. de Rijck 30 p. 8. H. v.d. Biest 30 p. 9. A. Ykendaele 20 p. 10. F. Meche- link 20 p. 11. J. P. Paternoster 10 p. 12. F. Briquet 10 p. 13. J. C. Dey 5 p. 14. Th. Paelink 5 p. 15; H. Joos 5 p. „De Verwachting" - Axel Vlucht op Clermont. Tijd eerste duif 902.24. Laatste duif 925.36. Aantal duiven 278. 1. C. Verstraeten. 2. E. v. Dorsselaer. 3. P. Bakker. 4 en 6 W. de Groot. 5. Koster-Dey. 7. J. den Engelsman. 8. M. Butler. 9 en 10 A. Peersman. Grote internationale hengelwedstrijd Op zaterdag 26 augustus 1967 organiseert de plaatselijke hengelsportvereniging „Geduld overwint alles" een grote internationale hen gelwedstrijd op het viswater van de vereni-l ging nabij de watertoren. De wedstrijd vangt aan om 14.30 uur en eindigt om 16.30 uur. Iedereen kan aan deze wedstrijd deelnemen, de inleg bedraagt 3, - of 45 B.frs. Er wordt gevist met 1 hengel, 1 tuig, 1 haak. Werp hengels zijn verboden, alsmede kunstaas en een levend visje. De jury bestaat uit A. van Meurs, A. A. Pleunis en C. Scheele. Wed strijdleider de heer A. P. M. van Riel. Prijzen (in natura) 1 op 5 tot een waarde van 1100,- (B.frs. 15.000). Boven 200 deelnemers wordt prijzenbedrag verhoogd. Ere-prijzen voor: winnaar le buitenlander of Nederlander, le dame, grootste aantal vissen Zaterdag 12 augustus: 15.00-16.00 uur carillonconcert. Zaterdag 19 augustus: In Hulst jeugdtoernooi van de Mixed Hockeyclub „Rapide". 26 augustus: Grote internationale hengelwedstrijd in de Kleine Kreek en de IJsbaanvijver. Aanvang 14.30 uur, einde 16.30 uur. Inschrijfgeld ƒ3,-. Secr. café „De Wit te Leeuw", Molenstraat 2, Axel, telefoon 01155-518. Prijzen tot een waarde van 1100,-. Voor ruim drieduizend uiterst geconcentreer de toeschouwers werden op vrijdag 28 en zaterdag 29 juli in de Sporthal te Tilburg door amateurtoneelgroepen uit Den Haag en Haarlem Bijbelse toneelstukken opgevoerd. Deze toneelstukken, die maandenlange voor bereidingen hebben gevergd dienden als on dersteuning van een vierdaagse districtsver gadering van Jehovah's getuigen uit het zui delijke deel van Nederland. De vergadering met als thema „Maak discipe len" was de eerste van een reeks vergaderin gen die achtereenvolgens met eenzelfde pro gramma in Enschede en Utrecht zullen wor den gehouden. De bedoeling van deze districtsvergadering werd duidelijk benadrukt in het programma Naast de uitbeelding van Bijbeltaferelen als voorbeelden voor christenen in deze tijd wer den er opbouwende lezingen en demonstra ties gehouden, gericht op het aankweken van een sterk geloof in Bijbelse waarheid. ONTHEFFING SLUITINGSUUR De burgemeester van Axel maakt bekend, dat algemene ontheffing van sluitingsuur wordt verleend aan alle vergunning- en verlofhou ders op 11 tot en met 15 september 1967 (feestweek streekcentrum) tot 2 uur na mid dernacht. Axel, 9 augustus 1967. De burgemeester voornoemd, M. K. van Dijke Kenmerkende hoogtepunten waren lezingen over „Evolutie en het geloof" en „Heilig heid van het bloed". In de eerstgenoemde le zing werd duidelijk het standpunt van Jeho vah's getuigen, dat uitsluitend schepping van een volwassen mens als christelijke leer kan worden geaccepteerd, uiteengezet. De lezing betreffende bloed benadrukte de Bijbelse wetten over dit punt. Deze wetten leren, dat de enige juiste manier waarop ge bruik mag worden gemaakt van bloed is, het bloed te aanvaarden dat door Jezus Christus werd vergoten in het rantsoenoffer dat Hij bracht tot redding van de gehele mensheid. Enig ander gebruik van bloed, zoals in de vorm van transfusie, is voor een christen niet toegestaan en zal beslist tot de dood leiden. De gehele vergadering bracht de aanwezi gen, waaronder zich 73 personen bevonden die tijdens deze vergadering door onderdonn peling werden gedoopt, onder de aandacht welke Bijbelse beginselen en wetten voor christenen van toepassing zijn. Zondagmiddag werd deze districtvergadering besloten, nadat 4371 aanwezigen, de open bare toespraak getiteld „Een grote schare mensen uit Armageddon" uitgesproken door de heer R. J. Engelkamp, hadden bijgewoond In deze lezing benadrukte de spreker de be narde positie waarin de mensheid zich mo menteel bevind. Hieruit is slechts bevrijding mogelijk door aanvaarding van het eeuwige goede nieuws over het Koninkrijk Gods, het geen thans intensief door Jehovah's getui gen over de gehele wereld wordt gepredikt. Nederland is van de landen van de Europese Economische Gemeenschap het enige, dat een overschot aan vis en andere dierlijke voort brengselen van de zee heeft. Alle andere lan den van de gemeenschap voeren deze in. Nochthans staat merkwaardigerwijze Neder land niet op de eerste plaats wat het visver- bruik betreft. Dit bedraagt in Nederland 11.7 kg per hoofd per jaar en ligt maar wei nig hoger dan dat in de Bondsrepubliek en Italië (resp. 10.1 kg en 10.7 kg). In Frankrijk daarentegen is het cijfer 19.6 kg, in België en Luxemburg 13.6. Gezien de grote voedingswaarde blijft het een merkwaardig verschijnsel, dat Nederland zo weinig gebruik maakt van zijn overvloed. De Nederlandse consumptie laat voor export een overschot van 61% van de visvangst en 266% van die van kreeft en weekdieren. In geen van de andere landen dekt de visserij de behoefte, ofschoon in de Bondsrepubliek de kloof tussen produktie en verbruik de laatste jaren steeds kleiner wordt dank zij een krach tig doorgevoerde modernisering van de vloot. Als geheel blijft de E.E.G. nog aangewezen op invoer van buiten de landen der gemeen schap. De totale produktie van vis dekt 81% van de behoefte en van kreeft en weekdieren 87%. De weervoorspelling is de kinderschoenen ontwassen, maar bevindt zich toch ook nog niet in het stadium, waarin de weersomstan digheden trefzeker kunnen worden voorspeld. De instituten, die zich daarmee bezighouden zijn dan ook niet zelden het onderwerp van spot en hoon, wanneer weer eens een voor spelling niet uitkomt. De geleerden en tech nici, die voor de weersvoorspelling verant woordelijk zijn, wijzen de kritiek intussen af en zeggen: als de regeringen van de landen, die zich met de metereologische waarnemin gen bezighouden, wat dieper in de buidel zouden tasten, zou er veel grotere mate van nauwkeurigheid bereikt kunnen worden. De organisatie voor een wereldomspannend netwerk van weerstations is aanwezig in de vorm van de wereld-weerorganisatie van de Verenigde Naties (WHO), die te Genève is gevestigd. Zouden haar plannen kunnen wor den uitgevoerd dan zou dit per jaar vele men senlevens en enorme geldbedragen aan scha de besparen. De kosten die zouden moeten worden gemaakt voor een doelmatige weer wacht en een even doeltreffende beïnvloeding van het weer (volgens de huidige stand van de wetenschap moet dit mogelijk zijn) zinken in het niet bij de offers die thans in mensen levens en geld worden geëist. Het is thans reeds mogelijk regen uit wolken te laten val len vóór zij op natuurlijke wijze tot ontlas ting komen en de richting van wervelstormen te veranderen.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 3