OPENBARE VERGADERING Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1967 81 jaargang, no. 46 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN van de GEMEENTERAAD van AXEL op dinsdag 15 augustus 1967, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA 1. Opening 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel om akkoord te gaan met de uitreiking in verband met de verlate in werkingtreding van heit Verhaalbesluit aan secretarissen en ontvangers. 5. Voorstel tot intrekking van de raads besluiten dd. 27 september 1966, nrs. 671 en 672, tot verkoop van bouw grond aan de heren J. A. D. Vonck en A. F. Kruisifikx beiden te Axel, 6. Voorstel tot het aangaan van grond- transakties met mevrouw P. de Feijter- de, Regt te Axel. 7. Voorstel tot verkoop van een perceel achterterrein aan en aankoop van een strookje trottoirgrond van de firma F. J. Steel en Zonen te Axel. 8. Voorstel om akkoord te gaan met een wijziging van de „Bezoldigingsregeling gemeente-ontvangers Zeeland 1965". 9. Voorstel om akkoord te gaan met een wijziging van de „Bezoldigingsregeling gemeentesecretarissen Zeeland 1965". 10. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond gelegen aan de Roosevelt- laan hoek Zuidsingel, aan de heer M. de Feij- ter te Axel. 11. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Marijkestraat aan de heer J. Wieles te Axel. 12. Voorstel tot het vaststellen van: a. de 17e wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement b. de 12e wijziging van de Arbeidsover eenkomstenverordening c. de le wijziging van de Wachtgeldver ordening. 13. Voorstel tot het nemen van een nieuw besluit dat een bestemmingsplan in voor bereiding is voor een gedeelte van de be bouwde kom der gemeente, ten oosten van de Noordstraat en omgeving. 14. Voorstel tot het verlenen van medewer king voor de bouw van een cultureel cen trum 15. Voorstel tot het garanderen van een geldlening aan te gaan door de Katho lieke Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouw vereniging, gevestigd te Hulst, ten be hoeve van de stichting van 88 premie woningen te Axel. 16. Voorstel tot het garanderen van een geldlening aan te gaan door de Katho lieke Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouw vereniging, gevestigd te Hulst, ten be hoeve van de stichting van 48 bejaar- denwoningen te Axel. 17. Rondvraag 18. Sluiting. MEDELINGEN Wij delen u in antwoord op de door de heer Oggel in de raadsvergadering van 28 februa ri 1967 gestelde vraag inzake verlichting kruispunt Sasweg-rijksweg Axel-Sluiskil na bij de Axelse Sassing het volgende mede: Wij hebben de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij opdracht gegeven een lichtmast te plaatsen bij het westelijke kruispunt Sasweg-rijksweg Axel-Sluiskil na bij de Axelse Sassing. TEKEN AAN DE WAND Geestelijke paupers die hun leeg bestaan op deze wijze willen rechtvaardigen, slimme pro fiteurs, maar vooral ook vele eenzamen, on- evenwichtigen, overgevoeligen, de mensen die nergens bij willen behoren en toch in een groep geborgen willen zijn, zij alleen zien zich door LSD de deuren geopend. De publieke opinie wordt beinvloed door mensen die, vooringenomen tegen het be staande en het normale (al is ook dit laatste een gevaarlijk begrip) niet vragen naar de oorsprong van deze uitingen, maar hen be groeten als tekenen van een nieuwe tijd, van geniaal individualisme, van een visionnaire revolutie. Het verzet hiertegen is latent, want verreweg de meesten voelen er niets voor, pu bliekelijk aan de schandpaal te worden gezet als morele herbewapenaars, kuisheidsaposte len of hele of halve facisten. En op de achtergrond van dit bedrijf, dat zeer velen blijvend schaden of zelfs totaal vernietigen kan, staan de profiteurs, de zwar te handelaren, de verkopers van dit gif, die ontzaglijke winsten maken. De mensen van de vermaakindustrie, die zelf de „tiener" aan de macht hebben geholpen, zien geen kans tegen uitwassen zoals het oeuvre van Dylan Thomas op te treden. De tovenaarsleerling heeft wel de formule ge vonden om het kwaad te ontketenen, maar kan het niet meer bedwingen. LSD... drie magische letter. Ze vormen een teken aan de wand van de welvaartsstaat. LSD in de samenleving II Dat het toenemend gebruik van LSD niet al leen in Amerika maar ook in Europa met zorg wordt gadegeslagen vindt zijn oorzaak voor al daarin, dat zovele jongeren er gebruik van maken. Het kan niet worden bestreden met verboden en politiemaatregelen want die kunnen maar al te gemakkelijk worden ont doken. Of de thans steeds duidelijker aan de dag tre dende mentaliteit, waarbij het abnormale de boventoon voert, waarbij de verborgen drif ten en eigenschappen van de mens het volle pond krijgen, oorzaak of gevolg is van het ge bruik van LSD, is een moeilijk te beantwoor den vraag. Waarschijnlijk ligt de waarheid in het midden. Er is een duidelijk streven, dat ook duidelijk wordt aangemoedigd, om alle remmen los te gooien, om zelfbeheersing en onderdrukking van driften en begeerten te zien als burger lijk en huichelachtig. Wat onder op de bo dem van het ik sluimert, moet naar boven komen vooral in de kunst, of wat er voor doorgaat. Het leven van iedere dag wordt afgeschil derd als grauw, eenvormig. Plichten en nor men worden afgewezen. Boven dit alles uit komt men door „high" te zijn. Een zanger zoals Dylan Thomas propageert deze toe stand openlijk in zijn door de tieners zo gewaardeerde songs. EIGEN JARGON Er is een heel jargon ontstaan, dat de onwe tende buitenstaanders niets zegt, de insider des te meer. Allerlei schijnbaar onschuldige uitdrukkingen slaan rechtstreeks op de toe stand waarin men komt hetzij door het ge bruik van LSD, hetzij door de „psychodeli- sche muziek" het opzwepende rytme van de beat, begeleid door met het hoge frequentie aan- en uitflitsendeo schijnwerpers, waar door mensen in een toestand kunnen komen, die de verschijnselen van vallende ziekte. Wanneer in zulke liedjes wordt gesproken van een trip wordt niet een onschuldig reis je bedoeld maar een LSD-ervaring. De „Tra val agent" de reisleider, is de man die de mensen hieraan kan helpen. Een „bum trip een mislukte reis is een experiment, dat slecht is afgelopen. Een „Cap" (pet) is het sym bool voor capsule. Er zijn bepaalde etablis sementen waarvan de naam de buitenstaander niets zegt, maar waarvan de LSD-genieters meteen weten, dat ze hier LSD kunnen krij gen en er hun gelijke vinden. Men kan door het gebruik van LSD komen in een toestand, waarin men alles in verhoog de intensiteit waarneemt en als verdwaasd huppelend en opgetogen door het leven gaat, maar ook tot een soms uren durende perio de van volkomen in zichzelf opgesloten zijn, onaantastbaar voor de buitenwereld, waarin de geest als het ware acrobatische sprongen maakt, waarin alle theoretische en praktische belemmeringen wegvallen, men oplossingen meent te vinden voor tot nu toe onopgeloste problemen. Zo wordt een alle logica overwinnende visie op de meest gecompliceerde situaties verkre gen men ,ziet het licht'. Van vele moderne kunstuitingen kan men zich afvragen of ze wellicht in zo'n toestand tot stand zijn gekomen en soms wordt dit ook openlijk toegegeven. De kunstenaar heeft méér gezien dan een gewoon mens. GUNSTIG KLIMAAT Het verslaafd zijn aan verdovende middelen wordt meestal nog gezien als iets waarvoor men niet uitkomt. Men geniet hen in het verborgene, waartoe de vrees voor ontdek king bijdraagt. Bij LSD is dit veel minder het geval en niet alleen omdat de ontdekkingsmogelijkheden hier zo veel geringer zijn. In de duidelijke stroming, die de het leven beheersende normen afwijst, die het ongewo ne en het extreme de voorkeur geeft en als ideaal nastreeft, vol verachting voor „het klootjesvolk" en zijn burgerlijke maatstaven is het voor de LSD-genieters gemakkelijk meedrijven. De grens tussen het geniale en het belachelijke, c.q. het waanzinnige is soms nauwelijks te onderscheiden, maar men houdt het op het geniale. Een behoorlijke dosis snobisme, waardoor het oude verhaal van de „nieuwe kleren van de keizer" meer dan ooit actueel is, de begeerte om vóór alles „bij" en „in" te zijn, de ongezonde - want maar al te vaak commerciële - belangstelling voor „de tiener" scheppen het klimaat, waarin het ge bruik van LSD wordt gezien als een aange prezen methode om boven dit alles uit te ko men. Uitbreiding apparatuur telefooncentrale Axel In de eerste week van augustus 1967 zal wor den begonnen met de vernieuwing en uitbrei ding van de apparatuur in de telefooncentra le te Axel. Omdat de thans in gebruik zijnde apparatuur gesloopt moet worden zal de tele fooncentrale buiten dienst gesteld worden voor de duur van ongeveer 8 maanden; haar funktie wordt gedurende die tijd overgeno men door een mobiele telefooncentrale die naast het telefoongebouwtje te Axel is opge steld. Een dergelijke „rijdende" telefooncen trale is ook reeds in gebruik in Kruiningen. De telefoonkabels van het net Axel welke nu samen komen in het telefoongebouw te Axel zullen daarom op donderdag 3 augustus wor den verbonden met de mobiele centrale. Aangezien de rijdende" telefooncentrale van een ander fabrikaat is dan de huidige cen trale heeft dit voor de abonnees enige con sequenties. Men zal n.l. iets langer dan gewoonlijk op de kiestoon moeten wachten. Bij het horen van de kiestoon moet het gehele nummer zonder te lange onderbrekingen worden ge kozen. Indien men tussen het kiezen van de cijfers langer wacht dan ongeveer 10 seconden wordt de verbinding verbroken. Het ligt in de bedoeling om de vernieuwde centrale Axel, die dan 1000 nrs. zal tellen tegen de huidige 800, in het eerste kwartaal van 1968 in bedrijf te stellen. Dan zullen te vens de telefoonnummers, welke nu uit 3 cij fers bestaan, worden gewijzigd in nummers van 4 cijfers (door voor het bestaande num mer het cijfer één te plaatsen). De abonnees zijn hierover al individueel in gelicht. In de komende maanden zullen de telefoon toestellen reeds worden geplaatst op de adres sen van degenen die een aansluiting wensen, maar door het ontbreken van nummer nu nog niet kunnen worden aangesloten. De wachtlijst telt thans een 100 tal aanvragen. Amerikaanse familie - vijf perso nen - gedood bij ongeluk op rijks weg 58 Baby van 15 maanden en 4 volwassenen Bij een frontale botsing tussen een station car en een vrachtwagen ten oosten van Ril- land-Bath op rijksweg 58 is woensdagavond om kwart voor zeven een Amerikaanse fami lie - vader, moeder, zoontje, schoonmoeder en vader - om het leven gekomen. Het onge luk gebeurde toen de heer Martin L. Kain met een gehuurde auto, die in de richting van Bergen op Zoom reed, door nog onop gehelderde oorzaak plotseling de file verliet en op de linker weghelft kwam. Op dat mo ment bevond zich dertig meter voor hem een met 25 ton papiergeladen vrachtwagen met oplegger bestuurd door de Terneuzenaar J. D., die hem tegemoet reed. Uiteraard was een frontale botsing niet meer te vermijden, hoewel de vrachtwagenchauffeur zijn stuur nog wel omgooide waardoor zijn voertuig in de berm terecht kwam. Het ongeluk gebeurde op een overzichtelijk recht gedeelte van rijks weg 58. De huurauto van de Amerikaanse familie werd totaal in elkaar gedrukt door de bot sing en de vier volwassen inzittenden wa ren op slag dood. Het 15 maanden oude zoontje Aaron Andrew van de heer en me vrouw Kain vertoonde nog wel tekenen van leven en werd per ambulance naar het Al gemeen Burgergasthuis in Bergen op Zoom vervoerd. Onderweg overleed deze Aaron Andrew echter. Fantastische bedragen voor steun aan Israël In de eerste week na het uitbreken van de oorlog werden in de Verenigde Staten 540 miljoen gulden voor Israël ingezameld, dat is dus bijna drie gulden per hoofd der bevolking. Ook op andere wijze dan door giften steunde men Israël op grote schaal, namelijk door de aankoop van Israëlische staatsobligaties. Ook in Engeland was de behoefte om in klinkende munt te getuigen groot. Tot dusver is in veertien dagen tijds rond 115 miljoen gulden ingezameld. Dit zijn cijfers, die inmiddels vermoedelijk al belangrijk overtroffen zullen blijken te zijn, ofschoon nu de oorlog is afgelopen de be hoefte zijn sympathie te tonen natuurlijk wel wat is gedaald. Meer inkomsten voor Zeelandbrug In de eerste zeven maanden van dit jaar hebben de tolopbrengsten van de Zeeland" brug 1.990.000,— bedragen dat is 193.000,meer dan in de overeenkom stige periode van 1966. Dit positieve ver schil is voor een belangrijk deel te verkla ren uit het feit, dat aanmerkelijk meer vrachtwagens van de brug gebruik hebben gemaakt. Het aantal lichte vrachtwagens lag in de eerste zeven maanden van 1967 5.731 hoger dan in dezelfde periode van vorig jaar (36.183 en 30.452). Het aantal zware vrachtwagens liep met 4.494 op van 8.jl46 tot 12,640. Het aantal personenauto's dat van dé Zeelandbrug gebruik maakte, is de eer ste zeven maanden met ruim 13.000 ach tergebleven bij vorig jaar in dezelfde maanden 540.903 (inclusief motoren en scooters) tegen 553.960, Door het sterk toegenomen vrachtverkeer bedraagt het negatieve verschil uiteindelijk nog geen 2.900 eenheden. De hier geschetste ontwikkeling is uit een complex van factoren te verklaren. Voor het vrachtverkeer blijkt de tariefswijzi ging per 1 januari j.l. (tienrittenkaarten) van positieve invloed te zijn geweest. Het iets geringere gebruik dat personen auto's van de brug maakten vindt - naast het wat gestegen toltarief voor de onregel matige gebruikers - vooral zijn oorzaak in het feit dat het „nieuwtje" er voor velen af is. Zo was het weekendverkeer vorig jaar intensiever dan dit jaar in de afge lopen maanden, waar tegenover het z.g. weekdagverkeer hogere gemiddelden no teerde. In het algemeen kan worden verwacht, dat het verkeer over de brug in belangrij ke mate zal toenemen, als de bewegwijze ring vanaf Rotterdam duidelijker zal zijn (hieraan wordt gewerkt) en de verbindin gen in noordelijke richting zullen zijn ver beterd. Daarbij wordt gedacht aan de tun nel Heinenocrd en aan de aansluitende wegen op de Beneluxtunnel. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij konlrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1