i m. Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 29 JULI 1967 81e Jaargang no. 44 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOGR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Niets nieuws onder de zon I Er zijn mensen, ook in ons land (en hun aan tal schijnt toe te nemen) die bij voorkeur ver keren in een toestand, die zij „high" noemen. Ze proberen dit op allerlei manieren te be reiken. Huges, de man met „het gaatje in het hoofd", propageerde de trepanatie en we hebben onlangs in Amersfoort een geval ge had met „psychodelic sound", waarbij een toestand van geestvervoering bereikt wordt door beatmuziek met flikkerlicht. En het meest besproken en ook het gevaarlijkste mid del is LSD (lysegic acid diethylamide). Voorzover de mensenheugenis strekt, hebben mensen bepaalde middelen gebruikt om te komen in een toestand van geestvervoering, waarin ze als het ware uit de werkelijkheid traden en zichzelf in staat achtten (en het soms ook waren) tot wat anders onmogelijk zou schijnen. Het moderne LSD heeft dezelfde eigenschap pen als twee reeds lang bekende „giffen", t.w. peyote, een soort cactusschimmel, en moederkoorn, een vergiftige woekering in gerst. De hasjisj, vooral in het oosten gebruikt en bereid uit hennep, heeft indertijd de naam gegeven aan de secte dre Hasjisjin, van welk woord het franse „assasin" (moordenaar) is afgeleid. De nozieten van deze secte werden in een staat van geestvervoering gebracht, waarin hun allerlei vleeslijke genietingen ten deel vielen. Eenmaal uit deze droom ont waakt, werd hun verteld, dat ze in het paradijs hadden vertoefd en dat ze door het strikt op volgen der bevelen dit paradijs zouden ver dienen. De dood had dus voor deze mensen geen enkele afschrikking en zij verrichten hun taak, het vermoorden van de tegenstanders der secte, letterlijk met volledige doodsver achting. RELIGIEUS GIF Ook in het religieuze leven hebben deze mid delen van ouds een rol gespeeld. In het oosten bezorgt het intensieve gebruik van wierook tijdens godsdienstige handelingen ook een soort trance. De peyote vervulde een belang rijke functie in de riten der Sioux- en Cheyen- ne-indianen en de roes, waarin zij werden ge bracht, deed hun haat tegen de blanke in dringers nog toenemen. Dat opium de gebruikers ervan in een toe stand van geestvervoering brengt, is eveneens bekend. Dezelfde verschijnselen kunnen wij in de maatschappij van heden constateren. De „hap pening" bereikt pas de vereiste hoogte wan neer men „de hoogte heeft", de beste ver taling van het begrip „high" zijn. Men ziet alles in andere kleuren en verhou dingen, licht en geluid zijn veel intenser, en zo kan men bijvoorbeeld zich inbeelden, dat men in staat is te vliegen en uit het raam van de derde verdieping springen - om dood te vallen op het plaveisel. Zo kan men menen, dat men in staat is op het water te lopen en verdrinken. Al de hiervoor genoemde giffen zijn plantaar dig van oorsprong. Maar LSD, het moderne middel, is een chemisch produkt. De invoer van hasjisj, hennep, opium kan worden ge controleerd, men kan smokkelaars betrappen en hun buit in beslag nemen, maar bij LSD is dat praktisch onmogelijk. FANCY-PRIJZEN. Het kan heel gemakkelijk worden» bereid, ook door amateur-scheikundigen. Het begon zijn loop als geneesmiddel. Een Zwitserse fabriek had het vervaardigd ten dienste van de psy chiatrie, omdat men inzicht zou kunnen krij gen in de diepste roerselen van de ziel, wan neer men en onder invloed van dit middel tenslotte ook de „zevende sluier" afwierpen en zonder enige remmingen te ondervinden zichzelf toonden zoals ze waren. Het kwam in kleine hoeveelheden op de markt, gemerkt als niet voor menselijk ge bruik bestemd vergif, maar toen eenmaal de mogelijkheden - vooral de commerciële - werden ontdekt, belandde het al spoedig te gen fantastische prijzen op de zwarte markt. Een ongelooflijke kleine dosis is reeds vol doende om het gewenste stadium van „de hoogte" te bereiken. Eén druppel bevat zeker honderd van zulke doses. LSD in de samenleving II. De officiële prijs van een gram LSD schom melt tussen de 75 en 150 gulden, maar op de zwarte markt is die prijs al opgelopen tot tussen de twee en zesduizend gulden per gram. Dat is dan de groothandelsprijs, de detaillist legt er vaak nog eens een paar honderd pro cent winst op. VOORAL JONGEREN De Amerikaan Lawrence Schiller, die zich in deze materie heeft verdiept, meent, dat mins tens vier miljoen Amerikanen, waarvan zeker driekwart scholieren en studenten, LSD ge bruikt en er soms aan verslaafd is. Een aanzienlijk aantal daarvan is inmiddels in psychiatrische inrichtingen beland. Anderen hebben, onder invloed van LSD, het leven verloren, zoals de man, die de autobaan opliep om de auto's te laten stoppen... Het is een dure liefhebberij en de beste ma nier om er aan te komen is zelf „in de han del" te gaan, waardoor dus de verspreiding weer wordt bevorderd. Twee Amerikaanse geleerden, Alpert en Leary, hebben de aandacht gevestigd op de mogelijkheden van LSD en het middel daar mee eigenlijk gepopulariseerd. Het resultaat hiervan is geweest, dat men in wetenschaps kringen van dit middel afkerig is geworden, maar dat tal van mensen, van wie het meren deel tieners, er naar hadtelust mee experimen teren op de eigen komer, in cafe's en nacht clubs of in kelders waar de aan dit middel verslaafden elkaar vonden en soms ware orgiën doorleefden als ze het overleefden, nl Amerika heeft LSD reeds zijn miljoenen verslagen. Ook Europa is op weg. En de Amsterdamse kapper, die „voor de lol" zijn damesklanten LSD op een suikerklontje in de koffie gaf om te genieten van de uitwer king, is een onsmakelijk voorbeeld van de mentaliteit, die de gebruikers bezielt. (nadruk verboden) WEER MET VAKANTIE NAAR EGYPTE Per charter naar Israël agr De oorlog tussen Israël en de Arabische lan den heeft de vakantie van menige Nederlander in de war geschopt. De laatste jaren bewoog zich een groeiende stroom toeristen van Schiphol naar zowel Egypte als Jordanië en Israël. Dank zij de activiteiten van het Eind- hovense reisbureau FIT vonden duizenden Nederlanders de weg naar de pyramiden, de koningsgraven van Luxor, naar de citrus- tuinen van Jericho, de heilige plaatsen van Jeruzalem en Bethlehem, de terrasjes van Tel Aviv en de wonderen van de bloeiende boomgaarden in de Negev-woestijn. De tanks en straaljagers maakten aan deze moderne vorm van toerisme een abrupt einde. Begin juni riep het reisbureau de toen nog in het midden-oosten vertoevende toeristen terug... De oorlog duurde vijf dagen... de gevolgen zullen nog jarenlang merkbaar zijn, zowel voor de Israëli's als voor de Arabieren. Maar op 12 augustus, 's morgens om twaalf uur gaat een honderdtal Nederlanders de draad weer opnemen, waar die in juni werd door gesneden. De Arabische landen zowel als Israël, kunnen de inkomsten van het toeris tenverkeer niet missen. Ze hebben alles op haren en snaren gezet om zo spoedig moge lijk de stroom weer op gang te krijgen. De directeur van FIT, de heer van Gennip was een der eersten, die hen de helpende hand bood. Toen de kanonnen zwegen, bezocht hij Tel Aviv, Jerusalem en Caïro. Hij werd er met open armen ontvangen. De minister van Tourisme in Caïro gaf hem een brief mee, waarin hik het Nederlandse volk uitnodigde, opnieuw de oudheidkundige schoonheden van zijn land te komen zien. „Wij zullen u even gastvrij ontvangen als wij altijd gedaan hebben" schreef hij. De hotel houders in Egypte, zowel als de gidsen en de kameeldrijvers, de winkeliers en de sou venirverkopers wrijven zich in de handen als ze denken aan die duizenden klanten, die ze de laatste maanden zo node hebben gemist. En Israël ,Kom naar Israël en zie Jordanië', zeggen ze daar. Het aantal heilige plaatsen is meer dan verdubbeld. De tourist, die vroeger een lange omweg moest maken om in een reis zowel Hebron en Jericho als Tiberias, Haifa en Kaperneum te zien, kan nu in een enkele reis alle plaatsen bezoeken, die hem na aan het hart liggen. De heer van Gennip heeft alle oude contacten weer opgenomen. Alleen het arme Jordanië bleef aan de kant staan. Aan de oostelijke oever van de Jordaan zijn nauwelijks beziens waardigheden voor de westerse tourist. Ko ning Hoessein grijpt ernaast. Maar in Israël wachten de hotelhouders met smart op de Nederlandse gasten. Ze zullen er straks weer zijn, in Nathanya - waar de Israëlische gastvrouw van Nederlandse afkomst, Eliza, opnieuw de honeurs waarneemt - en in het oude Jeruzalem, dat nu weliswaar bij Israël hoort, maar dat geheel zijn eigen sfeer heeft behouden. In Cairo lag de zaak heel eenvoudig ieder een wilde graag de contacten vernieuwen. Ook de United Arab Airlines, de Arabische luchtvaartmaatschappij, die nu al vele jaren de Nederlandse passagiers naar het Midden Oosten vliegt. De Arabieren vliegen niet rechtstreeks meer van Schiphol naar Caïro, maar maken een tussenlanding op Cyprus. In Nicosia stappen de voor Israël bestemde pas sagiers uit. Zij vliegen later met de Cyprische luchtvaartmaatschappij naar Israël. Want zo goed is de samenwerking tussen beide landen nu ook weer niet... Op de terugweg pikken de Egyptegangers de Israëlvaarders weer op in Nicosia. Op die manier kan het reisbureau gebruik maken van Arabische vliegtuigen om zijn klanten naar Israël te brengen. Dat moet wel, wil men de scherp concurrerende prijzen handhaven. Chartervluchten maken naar Israël is immers verboden en de Arabieren worden betaald met in Caïro geblokkeerde tegoeden. Dankzij deze ingenieuze transacties kost straks een vijftiendaagse reis naar Israël niet meer dan 817,-, terwijl men al voor 595, - de pyramides en de Sahara kan aanschouwen. De oorlog, die dreigde het hele midden-oosten-tourisme in de soep te laten lopen, is voorbij, 't Was toch maar een inci dent, de toerist gaat weer op de oude voet verder. Naar alle overdadige schoonheid van dit obsederende gebied. AARDGAS vordert nu ook in West Zeeuwsch-Vlaanderen West ZeeuwscMVlaanderen krijgt sinds begin deze week geen gas meer uit België. Dat is het gevolg van de vorderingen, die de Zegam maakt met de aardgasvoorziening in dat ge bied. De afgelopen weken zijn Oostburg, Zuidzande, Breskens, Nieuwvliet en Groede op het aardgasnet aangesloten, dinsdagavond waren Aardenburg en Sluis aan de beurt. Die ontwikkeling maakte de levering van het gas uit de hoogovens van Zeebrugge over bodig, de kraan naar Zeeuwsch-Vlaanderen werd dichtgedraaid en er stroomt niet langer Belgisch gas Zeeland binnen. In drie weken zijn rond 3500 verbruikers in Zeeuwsch-Vlaanderen op het aardgasnet aan gesloten. De ombouw van de gastoestellen in Sluis en Aardenburg is nu in volle gang, in de overige gemeenten wordt op verzoek van de verbruiker zonodig nog nazorg voor de omgebouwde toestellen verleend. De omschakelactie in West Zeeuwsch-Vlaan deren gaf bijzondere moeilijkheden omdat het vakantieseizoen is. Daarom werken de om bouwers zonodig 's nachts door om bijvoor beeld de hoteliers enz., in de gelegenheid te stellen de gasten toch volle service te kunnen geven. In West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men grote belangstelling voor ruimteverwar ming. De Zegam treft daarom maatregelen om de leveringscapaciteit flink op te voeren en deze aan de te verwachten behoeften aan te passen. ZAAMSLAG Intussen is reeds meer dan de helft van het hoofdbuizennet in Zaamslag gelegd. Deze week is men begonnen met het maken van de eerste buis-aansluitingen zodat al in tien tallen woningen de maaltijden op aardgas ge reed worden gemaakt. Ook de ombouw van toestellen is gestart. De aardgasverbruikers in Zaamslag treffen nu ook maatregelen om aanstaande winter de woning met aardgas te kunnen verwarmen. Uit de meldingen blijkt dat reeds 50 procent van degenen die besloten een gasaansluiting te nemen, een gaskachel hebben gekocht. Het winnen van gasverbruikers verliep in het be- gn van de actie wat stroef, maar nu het de finitieve besluit moet worden genomen, blij ken velen nog gebruik te maken van de tij delijke gunstige aansluitvoorwaarden. De verbruiksgarantiebepalingen, die voor deze nieuwe gasverbruikers golden, zijn belangrijk gunstiger geworden. Men garandeert nu het verbruik van 200 m3 aardgas per jaar gedu rende de eerste drie volle kalenderjaren. Deze garantiehoeveelheid is gelijk aan de inhoud van 10 flessen gas per jaar of 2Yi hl kolen. Het leggen van hoofdleidingen en het aan sluiten van percelen wordt voortgezet, het ge hele werk hoopt Zegam in de loop van sep tember aanstaande gereed te hebben. (P.Z.C.) BRUG TE KOOP De London Bridge, een der oudste en be kendste bruggen over de Theems gaat ver dwijnen. De brug is te klein voor het snel toenemende verkeer. Ze is trouwens al 136 jaar oud. In november begint men met de bouw van een nieuwe brug. Er zou geen re den zijn dit vermelden, ware het niet dat de City Corporation van Londen, eigenaresse van de brug, haar in haar geheel te koop heeft aangeboden. Zodra bekend was dat de brug zou worden afgebroken kwamen er namelijk bij de eigenaresse stapels aanvragen binnen voor souvenirs. Er zijn gegadigden voor de lantaarns, voor bepaalde brugdelen en zelfs voor de bogen en delen van de borstwering. Bijna iedereen wenst een herinnering aan dit dierbare oudje te bezitten. De brug heeft in 1831 ruim vijf miljoen gul den gekost. De nieuwe brug zal 33 miljoen gulden kosten. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 HoofdredaktieJ. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij konlrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. High In de straten van Cairo wordt het handwerk in de buitenlucht verricht.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1