t Mooiste bruin DE HERINDELING Zoals bekend vinden in de laatste dagen van deze week de „hearings" plaats waarin de vaste commissie van de Tweede Kamer zich op de hoogte zal stellen van de zienswijze van alle gemeentebesturen in Zeeuwsch-Vlaande- ren ten opzichte van de herindelingsplannen zoals die geruime tijd geleden na uitvoerige voorbereidingen als ontwerp van wet zijn ge publiceerd. Zoals bekend berust het uiteindelijke plan op de vorming van 5 gemeenten in geheel Z. Vlaanderen drie in Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren Hulst, Hontenisse en Terneuzen en twee in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Er zijn tegen deze plannen nogal wat uiteen lopende bezwaren. Aanvankelijk vonden velen de plannen niet radicaal genoeg en wan neer het dan toch moest gebeuren - oordeel de men twee gemeenten in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen en een in het westelijk deel vol doende. Anderen waren van mening dat men alles maar moest laten zoals het was, des noods de kleinste gemeenten bij enige grotere voegen, maar zeker niet tot slechts 5 nieuwe gemeenten gaan. Het is al geruime tijd geleden dat de plannen in het middelpunt van de belangstelling ston den, men heeft er nu geruime tijd over kun nen denken, en men heeft kunnen zien wat er in de laatste twee jaar is terecht gekomen van de voorziene ontwikkelingen in het bij zonder in de Kanaalzone. Zonder hier tekort te willen doen aan alles wat tot stand is gekomen, mag men toch wel stellen dat de ontwikkeling niet zo revolu tionair verloopt als men soms wel heeft ge dacht, terwijl ook de economische toestand stellig wel remmend werkt op het stichten van nieuwe grote fabriekscomplexen. Men is overal in de wereld wel wat voorzichtiger ge worden nu men ziet, dan de welvaartsexplosie van na de oorlog toch ook zijn grenzen heeft en niet steeds bij voorbaat gegarandeerd is dat als nieuwe bedrijven met enorme investe ringen een geweldig sukses worden. Wij verwachten dan ook wel dat in het alge meen de geluiden die de Tweede Kamerleden te horen zullen krijgen niet zo bijster enthou siast zullen zijn en dat zo men het hele plan niet zal moeten terugnemen en opnieuw op de helling zal moeten zetten, er toch zeker heel wat aan zal moeten worden bijgeschaafd, wil men de zienswijze in eigen streek eniger mate kunnen bevredigen. Wij wensen degenen die hier de uiteindelijke beslissing zullen moeten nemen de wijsheid toe om te komen tot een project, dat zonder ingrijpen een te radicaal ingrijpen toch zal kunnen strekken tot het meest gunstige kli maat voor overheid en bedrijfsleven om tot een gezonde ontwikkeling van onze streek te komen, en de „service" van de gemeenten aan hun inwoners ook in de toekomst ook in de kleinere gemeenschappen zal kunnen brengen en houden op een peil zoals men dat aan het eind van de 20e eeuw in West-Europa algemeen mag verwachten, zonder uitzonder lijk hoge financiële offers hiervoor te moeten vragen. Opening Bijkantoor Raiffeisenbank te Sluiskil De Raiffeisenbank te Terneuzen opende maandagmiddag haar nieuwste aanwinst, een bijkantoor aan het nieuwe winkelcentrum, het ir. Lelyplein te Sluiskil. De officiële opening geschiedde in aanwezig heid van tal van genodigden door burge meester Aschoff van Terneuzen. Nu er na de tweede wereldoorlog een ontwikkeling gaande is, waarbij ook het grote publiek meer en meer met de bank in aanraking komt, en ook het uitbetalen van lonen via een bankrekening steeds meer in gebruik komt, meende de Raif feisenbank ten dienste van haar cliënten ook in Sluiskil een eigen kantoor te moeten stich ten. Tijdens de opening werd van verschillende zijden waardering voor deze zienswijze tot uiting gebracht. Het nieuwe bankgebouw werd ontworpen door architectenbureau Van Zantbeek Schonis te Sas van Gent en gebouwd door de Fa. Krieckhaert te Hengstdijk. Fokveedag te Zaamslag Voor de negende maal na de oorlog organi seerden de Oost Zeeuwsch-Vlaamse rundvee fokkers deze week een fokveedag, ditmaal op een weiland van „De Torenberg" te Zaam slag. De belangstelling was niet zo bijster groot, maar men was het er wel unaniem over eens dat de kwaliteit van het ter keuring aanwezige fokvee bijzonder goed was. De uitslagen waren eerste categorie (stieren geboren vóór 1965) Bert 2 van J. Pieters te St. Jansteen, IA pre mie en tevens reservekampioen. Belter Tos- caan 17 van J. A. Dees te Zaamslag verwierf in dezelfde categorie een 3A premie. Kam pioen werd Spuidijker Beatrix Wouter van J. Goossen te Axel. In deze rubriek kreeg John- heer van P. Dieleman te Sluiskil 'n 1B pre mie. In de rubriek stieren, geboren tussen 31-12-'65 en l-7-'66 kreeg Mintjes Geale van J. Pieters te St. Jansteen de IA premie, nl de vierde kategorie behaalde Adelborst van Iz. de Feijter te Zaamslag een IA premie. Bij de kalfvaarzen vijfde katergorie werd Jeltje van Iz. de Feijter te Zaamslag kam- piien, terwijl Jaantje van C. de Feijter te Axel een 1B premie kreeg. Bij de vaarzen en kalfvaarzen in rubriek 6 verwierf Aagje 20 van de Meidoorn van K. Tollenaar te Hoek een IC premie, Teatske van Dekker te Axel de IA premie. Bij de vaarzen in rubriek 7 behaalde Gerard Anna 53 van F. Dekker te Axel de IA pre mie, terwijl Aagje 22 v. d. Meidoorn van K. Tollenaar te Hoek een IC premie kreeg toe gewezen'. De 1B premie was voor Harmke 5 v. d. Mei doorn van K. Tollenaar. In rubriek 8 ging de IA premie naar Tet 95 van F. Dekker te Axel. Bij de melkgevende koeien verwierf Aagje 19 van de Meidoorn van K. Tollenaar te Hoek een 1B premie. Bij de droogstaande koeien en melkgevende, langer dan 6 maan den gekalfd was de IA premie voor Adele 20 van de Meidoorn van de heer Tollenaar. In deze kategorie verwierf ook Harinke 4 van de Meidoorn van de heer Tollenaar een IA pre mie. In rubriek 12, melkgevende koeien ging de IA premie naar Jaantje 4 van C. de Feijter te Axel. nl rubriek 13 tot 15 werd een 1B premie toegekend aan Berth 30 van C. Suij te Koewacht, evenals aan* Aagje 16 van de Meidoorn van de heer Tollenaar te Hoek. Bij de melkgevende koeien, hoogstens 6 maan den gekalfd, geboren in 1963 ging de IA pre mie naar Teatseke 51 van Iz. de Feijter te Zaamslag. Dodelijk ongeval bij Terhole Op de weg Hulst - Terhole nabij „Rustwat" werd dinsdagochtend omstreeks 10 uur een dodelijk ongeval veroorzaakt door de bestuur der van een zware oplegger, geladen met ce- mentpoeder. Door onverklaarbare reden reed de ongeveer dertig ton zware combinatie in de flauwe bocht naar rechts rechtdoor, waardoor de wa gen geheel op de linker rijbaan kwam, daar bij in botsing komend met een als tegenligger aankomende Volkswagen, waarna het geheel doorschoof en via een langs de weg staande boom en de berm naar beneden schoof en in de langs de weg lopende sloot terercht kwam. De zware tankwagen kantelde daarbij bovenop de personenauto, die totaal werd verpletterd en als door een schrootwals samengeperst in een onherkenbaar kluwen staal veranderde. De bestuurder de 19-jarige veehandelaar A. van de Veecken uit Boschkapelle werd hierbij gedood en eerst uren later slaagde men er in zijn deerlijk verminkte stoffelijk overschot te bergen. De bestuurder van de tank-oplegger E. W. uit Geleen (Limburg) raakte bekneld tussen de motorkap en de tankwagen en ook hij kon eerst na enkele uren moeizaam zwoe gen bevrijd worden, toen men met meerdere kraanwagens er in slaagde de tank enkele centimeters te lichten. Overigens bleek er in heel Zeeuwsch-Vlaan deren geen voldoend zwaar materiaal aanwe zig te zijn voor het bergingswerk. Eerst don derdag in de loop van de dag toen de cement- tank was geledigd kon met zwaar materiaal de wagen worden weggetakeld. beschermt j tegen zonnebrand Pigma-^ derm* MODERNISEREN VOLGENS PLAN door Ep. Simons Hoe degelijk en mooi de inrichting van uw kamer ook is, er komt een ogenblik dat vloer bedekking en meubelbekleding gaan slijten, dat de gordijnen er niet meer zo fris en nieuw uitzien als eerst en dat het geheel een wat ver waarloosde en verouderde indruk maakt. Nu zijn er van die geluksvogels, die een vette bankrekening hebben of die heel trouw elke maand wat hebben weggelegd en daardoor zonder zorgen tot vernieuwing en moderni seren van hun interieur kunnen overgaan. Het leven biedt echter zoveel aantrekkelijke dingen, dat het merendeel van de wonenden door de slijtage en veroudering van hun huis inrichting een beetje overrompeld worden. Dit komt misschien ook omdat we ondanks beter weten er vast van overtuigd zijn dat meubelen en stoffering het ongelooflijk lang zullen uit houden. Hoe dit ook zij in zeer veel gevallen ontbreken de middelen om op een zeker ogen blik alles van de hand te doen en met een schone lei of in dit geval een lege kamer te beginnen. Dit laatste is niet altijd nodig want het is heel goed mogelijk om een kamer op peil te houden door zo nu en dan eens iets vernieuwen. Vaak wordt die kans dan benut om voor vloerbedekking, meubelbekleding of gordijnen een ander kleurtje te kiezen, maar daardoor wordt de kamerinrichting in feite niet ver anderd. Dit vernieuwen moet tot het normale onderhoud worden gerekend. Anders ligt het als de inrichting is verouderd en het herstel len eigenlijk niet meer verantwoord is. In zo'n geval moet alles vernieuwd worden, maar dit is tegenwoordig een dure liefhebberij. De oplossing is dan om te gaan moderniseren volgens plan. Dit is niet alleen een praktische, maar tegelijk een fascinerende oplossing. Hoe maken wij een plan Bij het maken van zo'n plan gaat u uit van een lege kamer. U doet alsof u niets hebt. U begint met het verzamelen van meubel- catalogussen, folders van lampen en stalen van gordijnstofjes, vloerbedekking en meubelbe kleding. Kortom, van alles wat u nodig hebt gaat U gegevens verzamelen en dan natuur lijk met de prijzen erbij want u moet ook een begroting kunnen maken. Het gemakkelijkste is wel om voor het maken van zo'n plan con tact op te nemen met een woninginrichter. Hij heeft van alles stalen en folders in huis en kan u bovendien precies vertellen wat het verwerken van bepaalde materialen kost. Het is bijzonder leuk om voor het maken van zo'n plan een plakboek aan te leggen waarin de afbeeldingen van de meubelen en lampen worden geplakt en waarin u tevens kleine staaltjes van vloerbedekking, gordijnen, meu belbekleding en behang opneemt. Een schilder kan u helpen aan kleurstaaltjes van de verf, zodat u alles bij elkaar hebt. Ziet u in een tijdschrift een leuke oplossing, die als voor beeld kan dienen dan knipt u die uit en deze foto krijgt dan ook een plaatsje in uw plak boek. Voor de meubelopstelling maakt u een plattegrondje van de kamer op schaal 1 20 (alle maten door 20 delen) waarop de plaats van de toekomstige meubeltjes staat aange geven. Vooral het zoeken naar modellen en kleurtjes en het verzamelen daarvan is al een bijzonder prettig werkje waarmee u heel wat avonden door kunt brengen. U kunt bij het maken van zo'n plan heel veel plezier hebben van een paar boekjes over woninginrichting. Het geld, dat u hier voor uitgeeft komt dub bel en dwars terug. Als dan eindelijk het plan klaar is, zal in veel gevallen de begroting laten zien, dat uitvoe- ring-in-één-keer niet mogelijk is. Dit is hele maal niet zo erg want het is heel goed moge lijk de uitvoering van uw plan te verdelen over een aantal jaren. Zelfs vadertje staat werkt volgens een zoveel-jaren-plan dus waarom zullen wij dat niet doen Nu komt natuurlijk de vraag waarmee u moet beginnen. Het ant woord is U moet beginnen met die dingen die een zo lange levensduur hebben dat ze er bij het klaarkomen van de uitvoering van uw plan nog gloednieuw uitzien. Even een voorbeeld als u een drie of vier jaren-plan maakt en u begint met een heel goedkoop tapijtje, dat nu vier of vijf jaar niet toonbaar meer is krijgt u uw plan nooit klaar. Er zijn wat de vloerbedekking betreft twee mogelijkheden. U begint met een materiaal, dat een zeer lange levensduur heeft of u ein digt met een materiaal, dat aanzienlijk korter meegaat, maar dat dus nieuw is op het mo ment, dat uw kamer klaar is. Verschillende soorten vloerbedekking. Tapijt heeft alleen een lange levensduur als u een zeer goede kwaliteit neemt. De woning inrichter kan u precies vertellen hoelang een bepaalde kwaliteit zal meegaan als u eerst heel openhartig met hem praat over uw ma nier van wonen. Is die kwaliteit voor u te duur neem dan een goed gelegde linoleum- vloer met bij het zitje een los kleed van zeer goede kwaliteit. Een goed gelegde linoleum- vloer gaat zeker 25 jaar mee en blijft tot het laatst toe nieuw mits u de vloer op de juiste wijze onderhoud. Een hand- of machinaal ge knoopt kleed van goede kwaliteit gaat nog langer mee en geeft uw interieur een warme en verfijnde sfeer. In de tegenwoordige woon kamer speelt de zithoek een dominerende rol en wilt u direkt al wat meubelen kopen, dan moet u dus met een bankstel of in elk geval met lage zitmeubelen beginnen. Een redelijk goede meubelstof zal in een ge zin met kinderen ongeveer zes jaar meegaan. Vindt u dit wat kort neem dan een goede kwaliteit kunstleer. Wilt u in de toekomst liet voor grote kosten komen te staan neem dan een bankstel met losse kussens. Voor weinig geld kunt u zelf nieuwe hoezen maken. Als u begint met een nieuw bankstel en het dressoir en de eethoek nog een paar jaar mee moeten, overweeg dan of het niet mogelijk is om het dressoir van de hand te doen en tijde lijk een muurkast te gebruiken. Zet de grote tafel ergens tegen de wand, zodat de oude eethoek minder opvalt. Er ontstaat nu een situatie waarin oud en nieuw worden gecom bineerd en dit zal in de meeste gevallen niet zo aardig zijn. Zorg dan dat het plakboek met het complete plan bij de hand ligt. U kunt dan uzelf en uw vrienden en kennissen elk ogenblik laten zien hoe het straks zal worden... Lampen en gordijnen hebben een lange levensduur en kunnen dus ook boven aan de lijst worden gezet. Hetzelfde geldt voor kastmeubelen en wandrekken. Gewoon behang verkleurt en vervuilt spoedig en het vernieuwen daarvan behoort tot het normale onderhoud. Het is dus niet raad zaam om met duur behang te starten. Wilt u eindelijk eens van het steeds terugkerende behangen af neem dan plasticleer of p.v.c. behang gecombineerd met een houten wandje. De beide genoemde soorten behang kunt u onbeperkt met water en zeep afnemen. Zelfs schoensmeer laat geen vlekken na... Met het schilderwerk kunt u ook direkt be ginnen want dit gaat in huis zeer lang mee. Het is best mogelijk, dat een model of stofje dat u in uw plan hebt opgenomen niet meer is te krijgen op het ogenblik waarop u het no dig hebt. Gelukkig leert de ervaring dat het in zo'n geval weinig moeite kost om een meu bel of weefsel te vinden dat er sprekend op lijkt. Wat de bergmeubelen betreft zijn vooral aanbouwmeubelen en wandrekken bijzonder geschikt voor een zoveel-jaren-plan, omdat u eenvoudig kunt beginnen en telkens kunt bij- kopen. Als dit de bedoeling is neem dan voor al een systeem dat reeds lang in de handel is. Gloednieuwe systemen verdwijnen soms weer, omdat er niet genoeg belangstelling voor be staat en dan komt u voor moeilijkheden te staan als u wilt bijkopen. Het moderniseren volgens een zoveel-jaren- plan kan een groot sukses worden mits u begint met dingen die een lange levensduur hebben, zich nauwkeurig houdt aan het ge maakte plan en wat nieuw is duidelijk laat domineren. Het mooiste is als u de kosten kunt verdelen over twee of drie jaar. Gaat het aanzienlijk langer duren dan neemt de belangstelling af en gaat men wennen aan de half opgeknapte kamer of wordt de ver leiding groot om van het plan af te wijken. Bij een plan dat twee of drie jaar omvat is men ook eerder genegen een tijdelijke com binatie die eigenlijk helemaal niet mooi is te accepteren. SPORT Voetbal SPUI - OUDE SPUI-SPELERS 2-4 Zaterdagavond werd te Spui de voetbalwed strijd gespeeld tussen v.v.-Spui en een elftal met oud-Spui-spelers. Het elftal der Oud-Spui-spelers dat enkele jaren geleden nog tot de top-ploegen van het Zeeuws zaterdagvoetbal mocht worden aan geslagen, was in deze vrij aardig gespeelde ontmoeting duidelijk de beste ploeg. Bij rust hadden zij reeds een 3 0 voorsprong geno men door doelpunten van Verberkmoes, Maas en Overdulve. Spoedig na rust liet Verberk moes met een kopbal het vierde doelpunt aan tekenen. Hierna deden de „oudjes" het wat kalmer aan, waardoor Goethals en van Es in de gelegenheid werden gesteld de uitslag een enigszins aandraaglijker beeld te geven 2-4. Hengelen HENGEL WEDSTRIJD OM JEUGDKAMPIOENSCHAP Zaterdag werd op de ijsbaanvijver de eerste van de twee hengelwedstrijden gehouden die tellen voor het Jeugdclub-kampioenschap van de Hengelsportvereniging G.O.A. 40 Jeugdige hengelaars waren hiervoor vroeg uit de veren gekomen en zij wisten samen 47 vissen te vangen. Uitslag t.m. 11 jaar 1. Edwin de Block, Axel 30 pnt.; 2. Jos. Scheele, Axel 30 pnt.; 3. Mark Droesbeke, Westdorpe 20 pnt.; 4. Ko van Meurs, Axel 10 pnt. 12 t.m. 16 jaar 1. Olaf Droesbeke, Westdorpe 115 pnt.; 2. Jo Wolfert, Axel 80 pnt.; 3. R. de Witte, Axel 50 pnt.; 4. H. van Voren, Westdorpe 30 pnt.; 5. Jac. Koekkoek, Axel 30 pnt.; 6. M. van Ham, Axel 20 pnt.; 7. Jan van Dron- gelen, Axel 20 pnt.; 8. Paul Brandt, Axel 20 pnt.; 9. C. Hamelink, Axel 10 pnt.; 10. M. de Witte, Axel 10 pnt.; 11. H. Janssen, Axel 10 pnt.; 12. H. Smies, Axel 10 pnt. SCHIETING Door de Handboog Mij „Ons Vermaak" te Axel werd op 24 juni 1967 een schieting gegeven waarvan de uitslag was als volgt WIPI le Hoogvogel R. van Loy, Wachtebeke (B.); 2e Hoogvogel Versloot; le Zijvogel J. Brug- geman, Westdorpe; 2e Zijvogel R. Water schoot, Kloosterzande; 3e Zijvogel R. Clays, Watervliet (B.); 4e Zijvogel A. Herman, Axel; le Kal A. de Brouwer, Zelzaete (B.); 2e Kal Em. de Nijs, Koewacht; 3, Kal J. v. Driesche, Exaarde (B.); 4e Kal A. Boolaert, Gent (B.). WIP II le Hoogvogel V. Verhagen, Slijdinge (B.) 2e Hoogvogel G. de Bruine, Wachtebeke (B.); le Zijvogel A. de Smedt, Overslag (B.); 2e Zijvogel V. Verhagen, Slijdinge (B.); 3e Zij vogel J. Bruggeman, Westdorpe; 4e Zijvogel G. de Bruine, Wachtebeke (B.); le Kal R. v. Remoortel, Stekene (B.); 2e Kal B. Plas- schaert, Graauw; 3e Kal A. v. Hoorebeke, Slijdinge (B.); 4e Kal J. v. Driessche, Exaar de (B.).

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 3