Uit onze omgeving Axel 55-JARIG HUWELIJKSFEEST Dezer dagen vierde het echtpaar Schieman- Ortelee uit de Julianastraat te Axel haar 55-jarige echtvereniging. Zowel de heer als mevrouw Schieman, samen 154 jaar, genieten nog een goede gezondheid. Uit hun huwelijk werden 5 kinderen, 10 klein kinderen en 2 achterkleinkinderen geboren. Het jubilerend echtpaar, dat tijdens deze feestdag in het verenigingsgebouw van de Hervormde Kerk verbleef mocht bij deze ge legenheid een schat van bloemen in ontvangst nemen. SCHOOLREIS PRINSES MARIJKESCHOOL Dinsdag trokken de leerlingen van de le, 2e en 3e klasse van de Prinses Marijkeschool naar de Efteling voor hun jaarlijkse school reis. Om 8 uur vertrokken zij met 2 bussen van de Z.V.T.M. via Perkpolder. Er werd gestopt ter hoogte van het Mastbos waar zij een verfrissing ontvingen. Even over 11 uur arriveerde men met stralend mooi weer in de Efteling, waar eerst de meegeno men boterhammen werden verorberd met een verfrissing, waarna men het sprookjesbos in trok. Na de verschillende sprookjes te hebben be keken trok men naar de speeltuin waar men zich kon uitleven op de vele mogelijkheden die daar zijn. Toen men te half vier bezig was te verza melen voor de terugtocht brak er een ware wolkbreuk los en velen die niet meer een be schutte plaats konden vinden kwamen als verdronken poesjes uit de bus. Gelukkig hadden de chauffeurs spontaan hun bus reeds warm gedraaid zodat men geen kou behoefde te lijden en voor zover mogelijk werd de natte plunje verwisseld voor iets droogs. Om zeven uur arriveerde men terug bij de school en ondanks de vele regen waren alle kinderen in de beste stemming. BLIKSEMINSLAG Tijdens het heftige onweer dat zaterdagavond omstreeks negen uur boven Axel losbarstte, en dat gelukkig maar een licht noodweer was ten opzichte van de ramp die toen boven het Noorden van Frankrijk losbarstte in de buurt van Arras, en die zondagmiddag nog een voortzetting vond ten oosten van Antwerpen, in Brabant en in de Betuwe, sloeg met een heftige slag de bliksem in in een woning in de Van Gistellelaan. De televisie-antenne met aandrijving werd vernield, terwijl ook in het dak een brandgat werd geconstateerd. Verder liep de inslag goed af, terwijl door het los koppelen van de T.V.-antenne van het toestel ook het laatste onbeschadigd bleef. RODE-KRUIS OPBRENGST De in Axel gehouden inzameling ten bate van het Ned. Rode Kruis bedraagt 3.238,52 VAKEXAMEN Op het deze week te Bergen op Zoom ge houden examen voor het diploma schilders gezel slaagden onze stadgenoten W. van Gremberghe en C. Hoebé. ROODE-KRUIS-WANDELTOCHT Zaterdag werd voor de 11e maal de jaarlijkse Roode-Kruis wandeltocht in Axel gehouden waaraan door 600 wandelaars werd deelgeno- GESLAAGDEN Bij het dezer dagen te Goes gehouden examen voor het bediendendiploma kappersvak slaag den voor Herenvak de heren F. H. Doens, Biervliet; R. Kruisifikx Axel; F. Huygens, Hulst. Damesvak De heer O. P. de Geere, Aardenburg; Mej. A. M. Vermoet, Sas van Gent; Mej. V. E. J. van Opdorp, Sas van Gent; Mej. O. D. Ver- vaet, Walsoorden. Aan de industrie- en huishoudschool te Mid delburg slaagde voor het examen bejaarden helpster Mej. P. W. Haak te Axel. Bij de diplomauitreikingen aan de l.t.s. te Terneuzen konden onder andere aan de vol gende Axelse leerlingen getuigschriften wor den uitgereikt Afdeling Schilderen F. D. van den Berg en W. A. Provo. Afdeling Metselen G. v. d. Vijver en J. C. den Hamer Afdeling Metaalbewerken A. J. de Dijcker Afdeling Autoherstellen F. Zegers. Aan de U.T.S. voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen kon een getuigschrift worden uitge reikt Afdeling Bouwkunde L. van Wiemeersch en H. Wieles Afdeling Electrotechniek E. van Lieshout te Axel. men. Precies half drie vertrokken de wandelaars vanaf de Jeugdherberg via Kinderdijk en Zee straat naar de Markt waar bij defileerden voor het gemeentebestuur, bestuur Roode- Kruis en genodigden. De wandelaars werden voorafgegaan door de Marine-drumband uit Vlissingen onder lei ding van tamboer-maitre Corporaal Vuijk en begeleid door fanfare en drumband „Hosan na" en drumband Thalia". Na het défilé begaven de wandelaars zich naar de mooie polders rondom Axel voor af standen van 5, 10, 15 en 20 km. Het wandelen geschiede onder mooie weers omstandigheden, enkel de deelnemers aan de grootste afstanden kregen nog een buitje maar dit kon hun goede humeur niet bederven. Te half zeven werden de wandelaars weer op gesteld aan de Nieuwendijk vanwaar men voorafgegaan door de Marine-drumband en verder begeleid door „Thalia" en drumband „Axel" via Stationsstraat - Kerkdreef - Oranjestraat - Kinderdijk terug naar de Jeugdherberg. Hier werden door dokter K. Boor de prijzen uitgereikt. Het was de groep van de Openbare Lagere School uit Oostburg die op de 15 km. de wis selbeker met 906 punten wist te veroveren op „Emma" Axel die vorig jaar deze in bezit kreeg. De jury bestaande uit de heren J. den Engels man, P. Vermeulen, beiden uit Axel; J. Doorenbosch, Kloosterzande en P. Germans, Terneuzen hadden weer een zware taak, daar over het algemeen zeer goed werd gewandeld. Luchtmachtkapitein J. Pijpers uit Woensdrecht en Philemon de Pauw uit Zuiddorpe waren beiden wandelaars die alle 11 de tochten heb ben meegelopen. Ook een groep van de Luchtmacht uit Woens drecht liep deze wandeltocht weer mee. Er was een groot aantal fraaie bekers en lauwertakken aanwezig. Uitslagen 5 km 1. Beatrix, Terhole 827 pnt.; 2. O.L.S. Oost burg, 811 pnt.; 3. Oranje Nassau, Zaamslag 808 pnt.; 4. W.S.V. „Emma", Axel 792 pnt.; 5. Oda-groep Axel, 773 pnt.; 6. Sportvereni ging „Voorwaarts", Axel 767 pnt.; 7. Sportv. „Voorwaarts", Axel 751 pnt.; 8. Sportver. „Voorwaarts", Axel 748 pnt.; 9. Kennedy- groep, 719 pnt. 10 Km. 1. Oranje-Nassau, Zaamslag 850 pnt.; 2. O.L.S. Oostburg, 848 pnt.; 3. W.S.V. „Em ma", Axel 846 pnt.; 4. Sportver. „Voor waarts", Axel 845 pnt.; 5. W.S.V. „Clinge", 844 pnt. (bij loting); 6. Beatrix, Terhole 844 pnt. (bij loting); 7. W-.S.V. „Hontenisse", 837 pnt.; 8. Sportvereniging „Voorwaarts", Axel 834 pnt.; 9. Sportvereniging „Voor waarts", Axel 823 pnt.; 10. Sportvereniging „Voorwaarts", Axel 813 pnt.; 11. Oda-groep, Axel 805 pnt.; 12. Tippelaars, Westdorpe 797 pnt.; 12. Casembroot-groep 784 pnt. 15 Km. O.L.S. Oostburg 906 pnt. (wisselbeker). 20 Km. W.S.V. „Emma", Axel 899 pnt. BROMFIETS VOOR PUZZEL-WINNARES De 16-jarige Axelse Mejuffrouw Marlies Kries uit de Tewaterstraat werd woensdag middag als winnares van een voorjaarspuzzel actie uitgaande van het Vasa-Textielconcern een Typhoon Blitz brommer (waarde 488,-) aangeboden. Bij de uitreiking die plaats had in de zaak van de Vasa-leverancier Fa. D. P. Schutz in de Weststraat, was als afgevaardigde van het Vasa-Tecxtielconcern aanwezig, de verkoop leider de heer Schreinders, die met een toe passelijk speechje de winnares namens het concern de hartelijke gelukwensen aanbood. Behalve deze hoofdprijs zijn in Axel met deze puzzelwedstrijd ook enige troostprijzen ge vallen. TAPTOE Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard gaven Thalia en Ho sanna gisteravond op het verlichte Markt plein een taptoe, waarvoor op deze zomer avond een behoorlijke belangstelling bestond. Beide corpsen blijken actief vooruit te willen want wij zagen in hun uitvoering weer nieuwe figuren die de show aantrekkelijker maakten. Zoals steeds was het een fleurig geheel om de kleurrijke en met goud versierde unifor men te zien schitteren onder de schijnwerpers. Wat ons ook opviel is dat Hosanna met een steeds groeiend aantal uitvoerenden aan deze taptoe's deelneemt. Was enkele jaren met alle goede wil de omvang van het corps wat schriel, thans maakte men een goede beurt met een corps wat naar wij dachten 35 wer kende leden telde bij deze show. BEROEP N.H. KERK Door de Ned. Hervormde Kerk te Axel is als tweede predikant beroepen Ds. J. Verheul uit Julianadorp (bij den Helder). Dominee Verheul zal voor 16 juli zijn beslissing op dit beroep kenbaar maken. EINDLES LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL „MOLENKWARTIER" Op de Landbouwhuishoudschool „Het Mo lenkwartier" is j.l. dinsdag de eindles gehou den. De direktrice, mej. D. P. de Buck, verwel komde mej. A. v. d. Leeden, consulente; de heer mr. Wage, voorzitter van de commissie Landbouwhuishoudonderwijs der Z.L.M., en verder de commissie van Toezicht en ouders. Tot haar vreugde kon mej. de Buck mede delen dat alle leerlingen waren geslaagd, wat tot gevolg had dat de vlag voor de school werd gehesen. Ter ere van dit geslaagd leerjaar werd de koffie geserveerd met abrikozengebak. Hierna werden de diploma's uitgereikt met voor iedere leerlinge een toepasselijk speech je. De heer Wage feliciteerde de geslaagden en de ouders en bracht dank aan de direktrice en leerkrachten. Een bijzonder woord van dank namens de Z.L.M. richtte spreker tot de heer Heyt, die de school gaat verlaten. Namens de commissie van toezicht sprak mevr. De Feijter-de Regt felicitaties en dank. De heer Heyt sprak woorden van dank tot bestuur en leerkrachten voor de prettige sa menwerking. Door de geslaagden van de assistenten-klasse werd de direktrice een reproduktie aangebo den. De leerkrachten kregen ieder een anjer aangeboden. Door de eerste-jaars werden bloemen aange boden. 2-Jarige Primaire Opleiding J. de Regt (met lof), J. den Hamer, M. Rie- mens, C. Scheele, A. E. de Pooter, C. de Pooter, S. de Pooter, L. J. van der Have, C. H. Riekwel, A. van Doeselaar, J. C. Bakker, C. E. van de Velde, W. L. Schuitvlot, J. Fieret, P. S. de Pooter, C. L. Aarnoutse, E. M. van Deursen, J. C. Boon, L. M. Scheele, J. M. Maas, N. M. Verhulst en A. E. Ver hoeven, allen te Axel; M. Ch. C. den Beer, P. van Drongelen, A. J. Dees, E. Hamelink, J. Jansen, M. G. van Fraeijenhove en W. Bolleman, alleen te Zaamslag; M. C. Diele- man, A. Verhelst, M. C. Wolfert, M. de Vries en P. C. de Graaf, allen te Terneuzen; A. Vink te Vlissingen; I. M. B. van Bunder te Hulst; C. M. Janse te Vlissingen; E. A. van Duivendijke te IJzendijke; G. A. Wink te Amsterdam en C. J. Hamelink te Midden- meer. Assitenten H. C. van Cadsand (met lof), H. van Doeselaar, J. van Drongelen (met lof), C. C. de Feijter, H. Witte, S. S. Scheele en N. M. Verhulst (met lof), allen te Axel; P. van Cadsand, A. W. Dekker (met lof), W. M. Dieleman en J. Scheele, allen te Terneuzen. Assitenten N« M. Bakker, M. E. I. Blankert (met lof), M. A. Haak, A. D. van Meurs en D. J. Schutz (met lof), allen te Axel; M. N. van der Hooft, C. Kayser en F. Hamelink, allen te Zaamslag; E. B. F. de Dobbelaere en T. R. van Hulle, beiden te Sas van Gent en C. J. Hamelink te Middenmeer. Zondagsdiensten ZONDAG 2 JULI 1967 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. van Dooren Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Dr. M. J. Mulder van Badhoevedorp Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 1-2 JULI Dokter Boor. HULSTENAAR HALF JAAR CEL De Bredase rechtbank heeft maandag J. F. uit Hulst, tegen wie veertien dagen geleden wegens poging tot doodslag subsidiair poging tot het toebrengen van zwear lichamelijk let sel, achttien maanden gevangenisstraf was geëist, schuldig bevonden en gestraft met zes maanden met aftrek. F. die op 10 februari in Goirle, nadat in zijn auto aan de grens rookbommen waren ontdekt, er vandoor was gegaan, had een douanier die zijn auto vast greep een aantal meters meegesleurd. De douanier bleef ongedeerd, maar ontkwam nauwelijks aan een fatale aanraking met de ijzeren staander van de grensboom. De ver dachte beweerde niet gemerkt te hebben dat de douanier aan zijn wagen hing. Eerste paal voor Bejaardenwoningen in de grond Dinsdagmiddag heeft de hoofd-ingenieur- direkteur voor de Volkshuisvesting in Zee land, ir L. D. Huisman in plan Oost de eerste paal geslagen voor een complex be jaardenwoningen, waarbij 48 woningen voor de bejaarden zullen worden gebouwd, in 3 verdiepingen. Ten gerieve van de bejaarde bewoners zal dit complex met een liftinstallatie worden uitge rust. De huizen krijgen ook centrale vloer verwarming en zullen inclusief deze verwar ming van 20 - 25 gulden per week moeten kosten. De juiste prijs is mede afhankelijk van de grondprijs en zal nog nader worden bepaald. De bewoners krijgen tevens van rijk en gemeente gezamenlijk een subsidie van 2000, - per jaar. De regionale woningbouwvereniging Z. Vlaanderen is de bouwer van dit complex, dat een onderdeel is van een bouwstroom van in totaal 380 bejaardenwoningen, ver deeld over 16 gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan deren. De woningen worden gebouwd naar een ont werp van de heer P. Roelands te Hazers- woude door de Fa. Lambert te Stoppeldijk. Overigens is men in Zuiddorpe al verder ge vorderd met de realisering van dit voor de streek grootse plan. Voorafgaand aan het slaan van de eerste paal in Axel was daar namelijk een bijeenkomst, waarbij o.a. aan wezig waren de gemeentebesturen van de 16 deelnemende gemeenten en waarin gedepu teerde A. J. Kaland de sleutel van de eerste gereedgekomen woning overhandigde aan de eerste bewoners, het Axelse echtpaar J. Heijnsdijk-de Blaay. De heer W. Bartz, voorzitter van de bouw vereniging, opende de bijeenkomst in café Het Gemeentehuis te Zuiddorpe met lof toe te zwaaien aan zijn bestuur. Hij vertelde dat de vereniging in 1960 700 woningen in bezit had en dat dit er in 1967 drieduizend zullen zijn. Dat men nu ook premiewoningen gaat bouwen, achtte hij een gelukkige verbreding van de basis. LIBERALISATIE WONINGBOUW IN ZEELAND EEN SUCCES De heer Kaland haakte in op de lovende woor den van de voorzitter en herinnerde eraan, dat in dit gebied de grote stoot gegeven is voor het bouwen van woningen in een bouw stroom. Men begon in 1964 met 900 woning wetwoningen. De liberalisatie van de woningbouw heeft tot nu voor Zeeland gunstig gewerkt, deelde de gedeputeerde mee. De bouwmarkt is niet ver soord en de prijzen zijn niet abnormaal ge stegen. De heer Kaland achtte het gelukkig, dat ook in Zeeland het gebruikelijke bouwpatroon wordt doorbroken. Het was steeds de ge woonte, dat bejaarden bleven wonen in hun oude huis totdat ze naar een bejaardencentrum gingen. Gewoonte was het ook om voor elke groep (bejaarden, alleenstaanden en gezinnen) dezelfde huizen te bouwen. In geheel Zeeland zijn de laatste vijf jaar nog slechts 436 bejaardenwoningen gebouwd. In aanbouw en in gereed gekomen planning zijn 1508 van dergelijke woningen. Te weinig aandacht wordt echter besteed aan de huisvesting van de zieke bejaarde, was de mening van de heer Kaland. „Ik hoop dat voor de langdurig lichamelijk zowel als voor de geestelijk zieke bejaarden binnen niet al te lange tijd een oplossing gevonden wordt", zei hij. COMPLIMENT „Sinds de oorlog heb ik niet meer zulke ef ficiënt ingerichte huizen gezien", luidde het compliment van burgemeester Kesbeke van Zuiddorpe. Hij ging zijn vele gasten, onder wie burgemeester en wethouders van zestien gemeenten, voor naar de nieuwe bejaarden woningen, waar de heer Kaland de sleutel uit reikte aan de eerste bewoners van de 380 woningen. De heer Lambert bood vervolgens namens alle aannemers aan de directeur van de wo ningbouwvereniging, de heer Th. van Rooij, een ruime buitenbank aan, die gebouwd werd tussen de twaalf bejaardenwoningen. De heer Kaland onthulde vervolgens een gedenksteen, die in de bank is ingemetseld. St. Jansteen AUTO-ONDERDELEN GESTOLEN NA AANRIJDING Terwijl de automobilist G. van E. uit het Belgische Lookeren zaterdagavond met een hersenschudding naar het ziekenhuis te Hulst werd gebracht, hebben onverlaten een krik onder de in een sloot belande auto geplaatst en er de voorwielen vanaf gesloopt. Naast de sloot lag een aardbeienveldje, waarvan ze en passant het net van tien bij tien meter heb ben meegenomen. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. De heer Van E. was met zijn auto bij de Verlengde Hogeweg uit de bocht gevlogen en in een sloot beland.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 2