GEMEENTERAAD VAN AXEL m Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 1 JULI 1967 81e Jaargang no. 40 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vergadering van dinsdag 27 juni 1967 Voorzitter M. K. van Dijke, burgemeester. Secretaris P. G. van den Bosse, gemeente secretaris. Wethouders M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem. Leden H. Bouman, J. Dieleman, J. den Doelder, P. Dekker, A. H. van der Lee, M. 't Gilde, J. C. van Luijk, E. A. Maas, D. J. Oggel, J. Vink en A .de Waard. OPENING De Voorzitter opende de vergadering met het uitspreken van het ambtsgebed. NOTULEN De notulen van de vergadering van 30 mei j.l. worden vastgesteld conform het voorstel van burgemeester en wethouders. MEDEDELINGEN a. Ter voorkoming van liquiditeitsmoeilijk heden werd door burgemeester en wethou ders besloten per 25 mei 1967 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een kasgeldlening aan te gaan, groot 300.000, -looptijd 6 maanden, ren tende 5%% per jaar b. bij besluit van 13 juni 1967 is F. T. M. Schoof benoemd tot werkman in vaste dienst, ingaande 14 juni 1967. DE AGENDAPUNTEN Voorstel tot het voeren van een rechtsgeding tot onteigening van een oppervlakte grond van de heer F. Haak e.c. te Axel. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming conform 't voorstel besloten. Voorstel tot het voeren van een rechtsgeding tot onteigening van de schuur met erf Buiten weg (ongenummerd) van mevr. C. A. de Kraker-Dieleman te Axel. Voorstel tot verkoop van een op naam van de gemeente als consort geboekt gedeelte van het perceel Crijnssenstraat 1 aan de heer C. A. Vermeulen te Oostburg. Voorstel tot aankoop van de woning Nassau- straat 11 van de heer G. J. Koekkoek te Axel. Voorstel tot aankoop van de woning Roose- veltlaan 2 van de heer P. Lambert te Axel. Alle bovenstaande voorstellen van b. en w. worden zonder bespreking en stemming goed gekeurd. Voorstel tot ruiling van grond met de heer J. Verplanke, Stationsstraat 17, te Axel ter correctie van de grens der vuilnisbelt „De Vroegtij". De heer Van Luijk informeert of het enkel ruiling betreft en vraagt of er ook nog ver rekend moet worden. De heer Van Bendegem antwoordt dat de meerdere meters, zijnde 720 m2, met de heer Verplanke zullen worden verrekend. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 29 maart 1966, betreffende de overdracht van 32 woningwetwoningen aan de Prot. Chr. Woningstichting „Het Land van Axel" te Axel. Voorstel om akkoord te gaan met herziening van de bezoldiging van de wethouders per 1 januari 1967. In verband met de ontwikkeling van het sa larispeil sedert 1 januari 1966 ligt het in het voornemen van Gedeputeerde Staten van Zee land de wethoudersbezoldiging te herzien. Gedeputeerde Staten vragen hierover de me ning van de raad. De heer Van der Lee gaat wel akkoord met deze verhoging. De raad kan echter ook een afwijkende mening kenbaar maken. Spr. vindt de bezoldiging der wethouders absoluut bene den de maat. Gezien de tijd dat zij besteden voor het vervullen van hun ambt, dat niet alleen bestaat uit de vergaderingen van B. en W., maar ook het organisatorisch en regelend werk dat zij moeten doen kunnen zij zeker zeggen, dat deze honorering niet passend is voor deze tijd. Wij kunnen gerust kenbaar maken, dat de bezoldiging hoger moet zijn. De Voorzitter zegt dat de opmerking van de heer Van der Lee hem uit het hart gegrepen is. Bij een vorige gelegenheid heb ik zelf reeds geprobeerd, maar hoger gezag aan vaardde het niet. De bezoldiging staat in geen enkele verhouding, afgezien van de tijd, want dit is een andere kwestie. Voor mij, aldus spreker, geldt vooral de verantwoordelijkheid. Natuurlijk hebben de wethouders de leiding van de zaken die zij bij de portefeuilleverde ling zijn toegedacht. Zij zijn verantwoordelijk (met goedvinden van de raad) voor de uitgifte van miljoenen guldens. Daarnaast werken zij aan plannen die in de toekomst 10-tallen mil joenen zullen bedragen. Dan het organisatorisch werk, de vergaderin gen met de commissies, het oor lenen aan in gezetenen, kortom op de bres staan voor de belangen der ingezetenen. Hier gaat zowat een halve werkweek inzitten. Wij kunnen gerust stellen dat de bezoldiging veel te laag is en ik zou een initiatiefvoorstel van 1,- per inwoner, maar op zijn minst 7500, - per jaar toejuichen. De heer Van der Lee zegt dat de leden van het college ook bij zaken betrokken zijn die niet direkt van de gemeente zijn, b.v. terzake van het bejaardenpensiontehuis 2 leden in het dagelijks bestuur. Hij stelt voor de be zoldiging op 7500,- te stellen. De heren Den Doelder en Maas ondersteunen dit voorstel. De heer Oggel zegt wel overvallen te worden met dit voorstel. Men kan wel zeggen dat mo gen de wethouders wel hebben, maar zitten achter de gestelde normen geen andere mo tieven Is er nu verandering gekomen in de normen Wij weten het niet. Wij kunnen de wethouders niet gaan vergelijken. De heer Van der Lee zegt dat het hem spijt dat de heer Oggel wat aarzelend tegenover dit voorstel staat. Aan een goede vervulling van het ambt gaat veel tijd zitten en dat moet behoorlijk gehonoreerd worden. De Voorziter zegt naar aanleiding van de woorden van de heer Oggel, dat er geen Zeeuwse norm is. Als wij een wethouder zouden gaan verge lijken met een ambtenaar zouden wij tot an dere, hogere normen komen. Deze mensen zijn verantwoordelijk voor beleidsbeslissingen en als zij dan in hun bezoldiging gelijk staan met een typiste, dan zeg ik dat dit schriel is. De heer Oggel Ja, maar ik ben er niet te gen, maar ik had het beter gevonden dat wij ons op dit voorstel-Van der Lee eens hadden kunnen bezinnen. De Voorzitter Het college kan moeilijk zelf een voorstel doen. Het voorstel wordt met algemene stemmen aangenomen. Achtereenvolgens worden de volgende agenda punten zonder bespreking en hoofdelijke stemming overeenkomstig de voorstellen van burgemeester en wethouders aangenomen. Voorstel tot het toekennen van een uitkering ineens aan het personeel der gemeente Axel in verband met een verlate inwerkingtreding van het verhaalbesluit, zulks over de periode van 1 januari 1967 tot 1 juli 1967, overeen komstig ministeriële richtlijnen. Voorstel tot het toekennen van een verhoging van 1.44% met ingang van 1 juli 1967 aan gepensioneerden, wier pensioenen ten laste van de gemeente Axel komen. Voorstel tot het vaststellen van de le wijzi ging van de „salaris- en loonverordennig '67". Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der lager onderwijs wet 1920 tot uitbreiding van de Chr. U.L.O.- school. Voorstel tot verhoging van het aantal te ver goeden uren wegens vakonderwijs aan de Chr. U.L.O.-school te Axel. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der lager onderwijs wet 1920 tot de aanschaffing van nieuwe methoden en hulpmiddelen i.v.m. de omscha keling naar het M.A.V.O. van de Chr. ULO- school. Voorstel tot het vaststellen van de „Instructie voor de archivaris". Voorstel tot herziening van het exploitatie plan Oudewijk en omgeving. Voorstel om de uitbreiding van het leerplan aan de Landbouwhuishoudschool te Axel met een 2-jarige opleiding voor dameskapster - (kapster) nodig te oordelen. Voorstel tot vaststelling van de uitgifteprijzen voor de gronden in het exploitatieplan Spui. Voor dit plan is een exploitatiebecijfering ge maakt, waarbij de uitgifteprijzen zijn bere kend voor bouwgrond op 28,60 per m2 en voor volkstuintjes op 2,70 per m2. RONDVRAAG De heer Oggel deelt mede een vraag te willen stellen in besloten zitting van deze vergade ring. De Voorzitter schorst de openbare vergade ring. Na het weder openbaar worden der -verga dering wordt deze door de voorzitter gesloten met het uitspreken van het dankgebed. Installatie Provinciale Raad Luchtverontreiniging op 18 september a.s. Op maandag 18 september a.s. hoopt de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen, ten Provincie huize de Provinciale Raad inzake de lucht verontreiniging te installeren. Tot voorzitter van de raad hebben gedeputeerde staten be noemd de heer A. J. Kaland, lid van het col lege. De heer J. van den Bos, eveneens lid van gedeputeerde staten, zal optreden als vice-voorzitter. In de afgelopen maanden hebben de daarvoor in aanmerking komende instanties en organi saties op verzoek van gedeputeerde staten de leden, die namens hen in de raad zitting zul len nemen, aangewezen. Bivendien zijn enkele adviserende leden benoemd. De Provinciale raad inzake de luchtverontreiniging, tot in stelling waarvan provinciale staten van Zee land op 15 december 1966 besloten, zal tot taak hebben „zich te beraden omtrent vraag stukken, verband houdende met algemene as pecten van de luchtverontreiniging in de. provincie Zeeland". De raad zal gedeputeerde staten op verzoek of uit eigen beweging van advies dienen. Leden van de raad zijn, behalve de voorzitter en vice-voorzitter, de heren mr. F. G. A. Huber en J. W. Peters, respectievelijk burge meester van Goes en gemeentesecretaris van Vlissingen (namens de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten) ir. J. Prins te Goes "en G. J. de Jager te Anna Jacobapolder (namens de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap); C. A. Kameraad te Middelburg (namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland); ir. R. H. van Krevelen te Sas van Gent (namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen); A. de Kam, burgemeester van Veere (namens de Provinciale raad voor de recreatie in Zeeland); L. C. Buysert te Mid delburg (namens de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zeeland); dr. J. Tesink te Goes (namens Stichting gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland); ir. A. van Raay te Wageningen (namens Instituut voor planten- ziektenkundig onderzoek); ir. W. C. Reij te Breda (namens het 2e district van de Arbeids inspectie); ir. D. van Zuilen te Delft (namens de centrale organisatie TNO); P. R. Grund te Middelburg (namens de gezamenlijke vak- centralen NVV, CNV en NKV); drs. -P. A. Neeteson te Sas van Gent (namens de kring van werkgevers in de kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen). Adviserende leden van de raad zijn de heer S. Lelie, waarnemend geneeskundig inspec teur van de volksgezondheid in Zeeland, en mevrouw J. Laanbroek, regionaal inspecteur van de volksgezondheid op het gebied van de hygiëne van het milieu. Secretaris van de raad is de heer C. Heijstek, hoofdcommies A ter provinciale griffie van Zeeland. Eervol ontslag burgemeesters Vlissingen en Hontenisse Bij koninklijk besluit van 13 juni j.l. is aan de burgemeesters van Vlissingen en Honte nisse, de heren mr. B. Kolff en C. J. van Hootegem, op hun verzoek, met ingang van 1 oktober 1967 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend met dank voor de door hen als bur gemeester bewezen diensten. De commissaris van de koningin in de pro vincie Zeeland, mr. J. v. Aartsen, heeft het gemeentebestuur van Hontenisse medege deeld, dat het in zijn voornemen ligt de heer Van Hootegem na 1 oktiber a.s. te belasten met de waarneming van het burgemeesters ambt van genoemde gemeente. Jongetje gedood bij ongeluk in Biervliet Donderdagmiddag even na vijf uur is bij een verkeersongeluk in Biervliet het 5-jarige jon getje Ronny Pielaat om het leven gekomen. Het knaapje kwam op het kruispunt bij de Markt met zijn fietsje terecht onder de dub bele achterwielen van een achteruit rijdende vrachtauto, bestuurd door J. van de B. uit Biervliet. Het jongetje werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg. Autotransfer Zeelandbrug De Zeelandbrug heeft - zoals gemeld - sinds kort een eigen embleem. Het siert alle stukken, die van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brugmaatschappij uitgaan. Van dit embleem is nu ook een autotransfer gemaakt. Het zal binnenkort tegen een kleine vergoeding be schikbaar zijn op adressen, waar men sou venirs pleegt te verkopen, alsmede de VVV- kantoren. Vierbaansweg van Sluiskil naar Sint Anna De verkeersweg van de nieuwe brug bij Sluiskil naar St. Anna is voor een klein deel in gebruik genomen. Het verkeer dat vroeger over de Haarmanweg en de Blikstraat naar de oude Sluiskilse brug ging, rijdt nu over één van de twee banen, van de Haarmanweg tot voorbij het nieuwe spoorwegviaduct. Aan het eind van dit jaar, tegelijk met het gereed komen van de grote draaibrug, zal de tweebaansweg in gebruik genomen worden. Het spoorwegviaduct is gereed en de spoor dijk naar Axel kwam aan het begin van deze week gereed (de onderbreking door de blik straat moest nog gedicht' worden) en over een maand zullen goederentreinen van Ter- neuzen naar Axel kunnen rijden. De beide afritten van de brug en de afritten naar rijksweg 61 (westelijke oever) en de rijksweg Terneuzen - Axel (westelijke oever) worden door de aannemingsmaatschappij NBM aangelegd onder direktie van rijks waterstaat. De verlenging naar St. Anna, van af de Haarmanweg, wordt door de aanne mingsmaatschappij ELK aangelegd onder di rektie van de provinciale waterstaat. De weg zal bestaan uit twee door een brede midden berm gescheiden rijbanen en twee secundaire wegen voor het langzame verkeer. Het geheel zal de belangrijkste schakel in de verbinding met West Zeeuwsch-Vlaanderen worden. Z.L.M. 1843-1968 De Zeeuwse Landbouw Maatschappij, op gericht in 1843 hoopt in 1968 het 125-ja- rig bestaan te herdenken. Deze herdenking zal worden gecombi neerd met de grote provinciale Land- en Tuinbouwtentoonstelling der Z.L.M.die dank zij de medewerking van bestuur en directie van de Koninklijke Maatschappij „De Wilhelminapclder" in de gebouwen en op de terreinen van deze Maatschap zal kunnen worden ondergebracht. Een oppervlakte van tenminste 8 ha is alleen reeds voor de land- en tuinbouwwerktui- gen beschikbaar, eenzelfde oppervlakte is gereserveerd als parkeerterrein, terwijl ook grote oppervlakten worden gereser veerd voor andere takken van bedrijvig heid. Plannen voor een culturele expositie zijn eveneens in ontwikkeling. De herdenking van het 125-jarig bestaan der Maatschappij en de tentoonstelling zullen plaats vinden in de week van 17 tot en met 22 juni 1968. De federatie „Het Landbouwwerktuig" heeft de volle medewerking reeds toege zegd en de expositie zal worden vrijge geven voor de werktuigenhandel uit het gehele land. Nog vóór de inschrijving voor standruim te is opengesteld zijn reeds verzoeken om reservering door belangstellende dealers en handelaren ingediend. De organisato ren verwachten dan ook, dat mede gezien de centrale ligging en de goede verbin dingen met andere delen van het land al le voorgaande Z.L.M.-evenementen zul len worden overtroffen. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1