AGENDA OPREIS Uit onze omgeving Axel AUTO IN SLOOT Donderdagmorgen omstreeks 11.30 uur reed M. de K. uit Axel met een bromfiets over het rijwielpad langs de provincialeweg Axel - Terneuzen. Ter hoogte van de Buthstraat draaide de K. links de rijweg op om de Buth straat in te rijden. Hierbij verleende hij geen voorrang aan de achterop komende personen auto bestuurd door G. van V. uit Zelzaete (B) waardoor een botsing ontstond. Van V. had geprobeerd de aanrijding te voor komen door naar links uit te wijken waar door de auto in de sloot terecht kwam. Beide voertuigen werden beschadigd. VOORZITTER M. BRANDES SLAAT EERSTE PAAL VOOR NIEUWE CHR. SCHOOL TE AXEL Eindelijk was het dan zo ver, dat de bouw van een nieuwe Chr. School aan de Burcht laan te Axel kon beginnen. Zeer velen waren gisteren bijeengekomen op het terrein waar straks het nieuwe gebouw zal verrijzen. De leerlingen van de school in de Nieuwstraat hadden zich in carré opgesteld rondom het terrein om getuige te kunnen zijn van deze heuglijke gebeurtenis. Aanwezig waren o.m. het college van B. en W. van Axel; leden van het schoolbestuur; de directie van de K.B.M. welke de bouw als aannemer zal verzorgen; verder vertegen woordigers van het architectenbureau Kam men uit Rotterdam, het oud-hoofd der school de heer J. J. de Ridder en oud-wethouder C. de Putter. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer M. Brandes, in blinkende oliejas met helm op 't hoofd, liet nadat hij door de heibaas was geïnstrueerd, het heiblok met zware dreu nen op de paal neerkomen, die langzaam in de grond verdween. Daarna besteeg de heer Brandes de rupsband van de hijskraan en hield een toespraak, waar in hij dank bracht aan allen die aan de voor bereiding van deze bouw hadden meegewerkt. De heer Brandes herinnerde er aan, dat de Chr. School onlangs het 100-jarig bestaan had gevierd en dat de tegenwoordige nu ver ouderde school 60 jaar dienst heeft gedaan. Spreker liet daarbij uitkomen, dat alles ge schiedt in dienst van God en dat zoals in psalm 78 staat, gebouwd wordt als Zijn Heiligdom op de aarde, die Hij gegrond heeft in Eeuwigheid. VOORLICHTINGSBIJEENKOMST CHR. M.A.V.O.-SCHOOL AXEL Op woensdag 14 juni 1967 werd er voor de ouders van de nieuwe leerlingen een voor lichtingsbijeenkomst gehouden in de Chr. Mavo-school. De direkteur de heer Klein hield na een wel komstwoord een uitvoerige inleiding over de nieuwe mammoetwet en het onderwijs in de brugklas. Er werd gesproken over brugklas, roosters, studieuren, boeken, aanschaf mate rialen enz. Het werd duidelijk, dat de overgang naar Mavo veel meer inhoudt dan alleen maar een naamsverandering. Er komt een heel andere methodiek, waarbij vooral bij de talen veel aandacht aan het spreken zal worden besteedt. Ook komt er een nieuw vak bij, n.l. expressie vakken, waarbij o.m. handenarbeid voor jon gens zal worden gedaan. Tijdens de studieuren zal de kinderen ge leerd worden hoe ze in het algemeen hun les sen moeten leren en hoe dat voor elk vak afzonderlijk moet gebeuren. Bovendien kan in deze uren, waarbij het klasseverband ver broken wordt een zwakke leerling worden bij gewerkt, een overgang naar een ander school type worden bevorderd etc. Ook de doorstroming naar andere school typen kwam deze avond aan de orde. Een belangrijk punt was, dat er bij die doorstro ming geen verliesjaar meer behoeft op te tre den. Bovendien is er voor een aantal kinderen de mogelijkheid om naar de driejarige afdeling te gaan. Na een korte pauze, waarin de ouders gele genheid hadden om eens in de school rond te kijken kwamen er nog een aantal vragen, die zo goed mogelijk werden beantwoord. Daarna werd de avond gesloten, waarbij de heer Klein de hoop uitsprak dat dit nieuwe onderwijs veel kinderen tot zegen mag zijn. Er - is al veel werk verzet en er zal nog veel werk verzet moeten worden. We doen wat we kunnen om het experiment te laten slagen. „HOSANNA" Bij gunstig weer zal „Hosanna" dinsdag 27 juni a.s. om half acht haar jaarlijks bezoek brengen aan Zoute-Spui. GESLAAGD Aan het Petrus Hondius Lyceum te Terneu zen slaagden voor het eindexamen Gymna sium B de heren A. van Asperen en Ko van Ham, beiden te Axel. GEZELLIGE AVOND „V.V.-AXEL" Zaterdagavond heeft de „V.V.-Axel" in „Het Centrum" een bal-avond georganiseerd ter af sluiting van het suksesvolle seizoen voor haar verschillende elftallen. De voorzitter van de vereniging de heer J. Dieleman gaf een kort overzicht van de be reikte resultaten. Axel II, Axel III kampioen in hun afdeling. De B-junioren afdelingskampioen en een tweede plaats in wedstrijden om het kam pioenschap van Zeeland bij de vandaag ge houden wedstrijd. De A-junioren kampioen van Oost Zeeuwsch-VIaanderen, waarna zij in Biervliet de kampioenen van het westen, Schoondijke met grote cijfers wisten te slaan. En vandaag wisten zij de mede-finalisten in Vlissingen de junioren van Middelburg en Krabbendijke de baas te blijven en de ere penning voor het Zeeuws kampioenschap in ontvangst mochten nemen. De voorzitter verzocht het elftal op het po dium te komen om gehuldigd te worden, ook jeugdleider de heer J. Jansen werd in de hulde betrokken. Op de muziek van „The Williams" konden de vele aanwezigen zich gezellig vermaken ter wijl onder leiding van de heer P. Peeters voor spelers van diverse elftallen een interes sante quiz werd gehouden. Het was een mooie afsluiting van het seizoen. HANS HERMAN NAAR „SPORTKRING ST. NIKLAAS" Dinsdagavond heeft de Axelse voorhoede speler Hans Herman een contract getekend als betaalde voetballer bij de voetbalvereniging „Sportkring St. Niklaas". Aan deze verbin tenis was naar nu eerst bekend werd al heel wat voorafgegaan. Het bestuur van „Sportkring" had Herman reeds bij enkele wedstrijden gade geslagen en bekeken of hij paste in het nieuw te for meren elftal. Gezien zijn spel, waarin hij steeds als vooruitgeschoven speerpunt speelt paste volkomen in haar doel. Hans werd hierna benadert en bracht zelf enkele bezoeken aan St. Niklaas om aan enige trainingen deel te nemen. Over en weer wer den voorwaarden gesteld en dinsdagavond was het dan zover dat beide partijen accoord kon den gaan met het opgestelde contract en werd dit ondertekend. Het vertrek van Herman zal zeker voor de V.V.-Axel een gevoelig verlies betekenen, maar men kan verheugd zijn dat men speler materiaal heeft opgeleid dat geschikt is voor het betaald voetbal. SCHOOLHENGEL WEDSTRIJD Zaterdagmorgen is op de ijsbaanvijver weer een schoolhengelwedstrijd gehouden welke ge organiseerd was door de jeugdcommissie van de Heneglsportvereniging „Geduld Overwint Alles". Door een honderdtal leerlingen van de R.K.- school, Chr. School Spui, Prinses Marijke- school en Chr. Nat. School werden om 8 uur de lijnen in het water geworpen. Zij wisten samen 36 vissen op het droge te brengen, maar hierbij was slechts een vis die de voor geschreven maat haalde en een gewicht had van 40 gram. Het was de leerling van de Chr. Nat. School Fr. Dieleman die met deze vis 45 punten voor zijn school wist te verzamelen, wat bij droeg voor de overwinning. Met nog 6 andere vissen behaalde de Chr. Nat. School 75 punten en werd winnaar van deze wedstrijd en nam de wisselbeker over van de Chr. School Spui. De Chr. School Spui en Prinses Marijkeschool vingen ieder 12 vissen wat hun 60 punten opleverde. Gezien het aantal deelnemers van de School Spui groter was dan de Prinses Marijkeschool kreeg laatstgenoemde school de 2e prijs en Spui de 3e prijs. De leerlingen van de R.K. School vingen 6 vissen wat hun puntentotaal op 30 bracht en de 4e plaats bezette. Het was een prachtig gezicht de jeugdige hengelaars bezig te zien om het haakje te beazen en wanneer men een vis op het droge had deze van de lijn te halen. Het bleek dat de jeugd op de vrije zaterdag beter uit de veren kan dan vele leerkrachten en het was voor de organisatoren dan ook wel een tegenvaller dat van enkele scholen niet één van de onderwijzers aanwezig was om de jeugd een morele steun te geven. Na afloop van de wedstrijd werden in het clublokaal „De Witte Leeuw" met passende woorden door de wedstrijdleider de heer A. van Riel de prijzen uitgereikt. Ook werd hier aan elke deelnemer een ijsje verstrekt. De organisatoren kunnen zeker weer tevreden zijn met deze mooie wedstrijd voor de school jeugd. BEIAARDCONCERT TE AXEL OP ZATERDAG 24 JUNI 1967 van 15.00 - 16.00 uur door Mevr. M. J. Moerdijk-Vanderswalm 1. Tune „dan zal de beiaard spelen" 2. Prelude in re kl. Staf Nees 3. Turkse Marche Beethoven 4. Allegro Pleyel 5. Irisch volkslied H. Reimann 6. Scotisch ballad H. Reimann 7. Norw. volkslied H. Reimann 8. Do fa do la M. J. Moerdijk 9. Impromptu in F. L. Henry 10. Slape zacht E. Hullebroek 11Menuet Banstitus 12. Toccatine A. van Ooik 13. Le Tambourin - Staf Nees 14. Tune SPEELGOED IN DE VAKANTIE Het vakantiespel: een feest voor het gehele gezin Nu de Nederlandse ouders, met hun kinderen, voor de vakantie staan, is het zinvol om aan het speelgoed dat mee kan en aan het spel dat gespeeld kan worden, wat extra aandacht te schenken. Tijdens een bijeenkomst in Amsterdam sprak Mevrouw Wilhelmina E. Nooteboom, wetenschappelijk medewerkster afdeling Kinderpsychologie van de Rijksuni versiteit te Groningen, over dat onderwerp. Uit wat zij vertelde - ter gelegenheid van de eerste Nederlandse Speelgoedweek - hebben wij een aantal waardevolle tips kunnen no teren. Passende bezigheden «Voor de kinderen het leukst en daardoor voor de ouders het gemakkelijkst, is een omgeving met levend water en zand. De kinderen kun nen daar een bootje laten varen, een dijkje bouwen; ze kunnen zich daar het beste uit leven met schep, emmertje, visnet en vorm pjes. Zij kunnen zich daar meteen met een natuur lijke omgeving, met de uitdaging van de vier elementen lucht, water, vuur en aarde. Zelfs de ruimte kan verkend worden de vlieger, het spelen met de bal (in Nederland heeft men tegenwoordig ook Jeu de Boules) ring- werpen, badminton, het zijn alle spelen waar aan het gehele gezin plezier kan beleven. Vader kan laten zien in zo'n fijne vakantie periode dat hij niet alleen voor de centjes zorgt. Hij kan opdoemen uit de mist van zijn dagelijkse „onzichtbaarheid". Leeftijd en liefhebberij Voor de kleine kinderen is het van belang dat Teddybeer, konijn of lievelingspop mee genomen wordt. Ze bewaren dan een stukje van hun dagelijkse steunpunten. Het ontne men van het eigene kan bij kleine kinderen vervreemding en daardoor angst doen ont staan, met alle nare gevolgen van dien. Ver moeidheid wordt vaak toegeschreven aan de „frisse buitenlucht". Maar deze kan ook een heel andere oorzaak hebben het niet kun nen verwerken van veel vreemde prikkels. Ver weg in de vakantie Tegenwoordig gaan de meeste mensen ver weg tijdens hun vakantie. Tijdens de lange reis is het zinvol bezighouden van de kin deren ongelooflijk belangrijk. Wanneer we met de auto gaan dan kunnen kleine spelen als puzzlespelletjes, inlegmozaïeken, platen boeken en zelfplakkende sprookjesfiguurtjes (voor op de zijruiten van de auto) goede af leiding geven. Geef de kinderen tijdens de reis ook afleiding door geregeld te stoppen, zodat zij zich kunnen vertreden en bewegen. Tijdens de vakantie zijn plastic bouwstenen fantastisch. En dit is een leuke tip voor de jongste, die zo graag een auto zou willen besturen, be staan speelgoed-stuurstoeltjes. En daarmee kan hij „vader helpen rijden op de lange reis". De grotere kinderen kunnen al heel goed hel pen kaartlezen. Het geven van die verant woordelijkheid stimuleert enorm. De dingeft die kinderen thuis prettig vinden om te gebruiken, nemen we zoveel mogelijk mee. Leeftijdstabel Misschien is een leeftijdstabel nuttig. We ge ven die hier in zeer kort bestek aan de hand van het boekje van Professor W. J. Blader groen „Speel goed met Speelgoed" (uitg. Van Stockum, Den Haag), le levensjaar glinsterend, kleurig, bewegend, lawaaima kend materiaal 2e levensjaar inpaskubussen, rijdend speelgoed trek- karretje, trekeendje, hoepel met belletjes, grote bal; 3e levensjaar blokken, inlegfiguren, beertjes, poppen, kleertjes, klimrek en glijplank; 4e levensjaar kleurpotloden, papier, plasticine, bromtol, bouwdoos, zakken met bouwstenen e.d. constructiedozen, groepsspelen. Voör de grotere kinderen zijn gezelschaps spelen in allerlei vorm welkom. Het belangrijkste principe is „met de kin deren zijn", samen zijn en samen doen naast ruimte laten voor ontplooiing van eigen ini tiatief van de kinderen. Vakantie hebben betekent, dat het hele gezin tijd heeft, om samen te genieten van vrijheid en spel. Dubbeldeksveerboot zal „Prinses Christina" heten De nieuwe dubbeldeksveerboot, die om streeks 1 maart 1968 door de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland op het veer Kruiningen - Perkpolder in de vaart zal wor den gebracht, zal de naam Prinses Christina' dragen. Eeen daartoe strekkend verzoek van de Commissaris der Koningin, mr. J. van Aartsen, namens het Provinciaal Bestuur van Zeeland, hebben koningin Juliana en prins Bernhard ingewilligd. Aan de directie van de werf, waar deze eerste dubbeldekker wordt gebouwd, de N.V. „De Merwede" te Hardinxveld-Giessendam, is ver zocht de naam „Prinses Christina" op het schip aan te brengen. De tewaterlating zal in september of oktober a.s. plaatsvinden. De nieuwe boot zal een vervoerscapaciteit van ruim 200 auto's hebben. CARBOViT tegen maag- DODELIJK ONGEVAL op Westerschelde Zaterdagmiddag is de 33-jarige A. de Rijbel uit St.-Gilliswaas (B.) op zijn boot op de Westerschelde om het leven gekomen, toen zijn trui tussen de koppeling van zijn onbe schermde motor draaide, waardoor hij met zijn hoofd tegen de stalen bodem van zijn boot werd geslagen. Het slachtoffer was met twee vrienden aan het vissen. Zij brachten de boot naar de wal, waar onmiddellijk dokter R. Buwalda uit Kloosterzande werd gewaarschuwd. Deze kon slechts de dood constateren. Het slachtoffer is overgebracht naar het r.-k. St.-Liduina- ziekenhuis te Hulst. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. TEKORT VAN VEERDIENSTEN EEN MILJOEN HOGER Het exploitatietekort van de veerdiensten over de Westerschelde was in 1966 circa 1 miljoen gulden groter dan aanvankelijk was geraamd. Op de rijksbegroting voor dat jaar was een bedrag van 6.500.000 gevoteerd voor het tekort dat geheel ten laste van het rijk komt. Thans is aan de leden van de tweede kamer een ontwerp van wet tot wijzigingen van de rijksbegroting (vier keer en waterstaat) aan geboden. Hieruit blijkt dat het tekort over 1966 globaal 7.500.000 bedraagt. Ook werd aan de begroting van verkeer en waterstaat een uitgavenbedrag van f 3.800.000 toegevoegd. Dit bedrag was nodig voor het inkorten van hte zogenaamde „Oude Hoofd" bij Walsoorden waardoor de bevaarbaarheid van de Westerschelde op Antwerpen beter werd. Voor de voltooiing van dat werk is op de begroting van 1967 een bedrag van 200.000 uitgetrokken. Overigens wordt het gehele bedrag (vier miljoen) terugbetaald door België. 24 juni 14.30 uur Wandeltocht Ned. Rode Kruis afd. Axel. Start Jeugdherberg. 14.45 uur défilé op de Markt. 15.00 uur carillonconcert, zie elders in dit blad. 27 juni 19.30 uur Spui Taptoe muziekver. „Hosanna" 29 juni 21.30 uur t.e.v. de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard Taptoe op de Markt Hieraan werken mee Fanfare „Hosanna" Drumband „Thalia-Tremola" Drumband „Axel" Folders van het Festival van Vlaanderen zijn verkrijgbaar op het Informatiebureau Zondagsdiensten ZONDAG 25 JUNI 1967 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.90 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. K. Kuiper te Campinas (Brazilië) thans met verlof in Nederland. Geref. Gemeente 10.00 en 3.00 uur Lees- dienst. 7 uur ds G. Zijderveld uit Middelburg. DONDERDAG 29 JUNI 7.30 uur Ds. Weststrate. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 24 - 25 JUNI Dokter Kok. en darmstoornissen. MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 2