ISRAëL RECHT OP HET BELOOFDE LAND? Zeeland in het jaar 2000 29SfeBSNÈLT Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 17 JUNI 1967 81e Jaargang no. 38 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Bij de beoordeling van de situatie in het con flict tussen Israël en de Arabische wereld is er een complex van factoren, dat de meesten onzer zonder meer partij doet kiezen voor de Joodse staat. De ongenuanceerde haatcampagne van de Arabieren, de afwijzing van ieder compromis, draagt er niet toe bij, het Arabische stand punt te doen waarderep. Toch zit er ook in hun verontwaardiging een element van recht Een Arabische leidsman heeft gezegd „Het westen heeft de Arabische wereld opgeknapt met zijn eigen slechte geweten ten aanzien van de Joden". Daar zit iets in. Wanneer de Joden in Europa niet zo waren vervolgd, was de drang naar een „nationaal tehuis" en een eigen staat niet zo sterk geweest. Vooral de uitroeiïngscam- pagne van het nationaal-socialisme heeft de overblijvenden naar Israël gedreven. Het oude Israël, de Joodse staat van voor heen, is reeds in het begin onzer jaartelling verdwenen toen de Romeinen 70 jaren na Christus Jeruzalem met de grond gelijk maak ten en de puinhopen met zout bestrooiden. ENGELAND ZIGZAGT. Sinds die tijd hebben afwisselend Egyptenaren kruisvaarders en Turken er geheerst. Met na me onder het Turkse bewind is het land ver kommerd. De Arabische wereld heeft eeuwen lang het patroon gekend van een dunne bo venlaag van schatrijken en een zeer brede onderlaag van ongeletterde armen. De Engelse politiek is grotendeels aansprake lijk voor de narigheid, want die was uitermate dubbelzinnig. Zij beloofde de Joden in 1917 (Balfourdeclaratie) een nationaal tehuis en bevorderde tegelijk het Arabische nationalis me. Het zijn de Britten geweest, die hebben geholpen, Jordanië tot een militaire bedrei ging voor Israël te maken. Na Wereldoorlog II was er geen houden meer aan; de overgebleven Joden stroomden Palestina binnen en het waren de Britten, die probeerden hen er uit te houden. Toen ze tenslotte bestookt werden door Arabieren en Joden beiden, gaven ze het op en trokken zich uit hun „mandaatgebied" terug. Toen greep Ben Goerión zijn kans en proclameerde de staat Israël. ANTISEMITISME Het merkwaardige is, dat het mohammeda nisme veel minder intolerant tegenover de Joden geweest is dan het christendom. Tal van Joden hebben eeuwenlang tussen de Mo hammedanen geleefd. Maar toen Israël zich vestigde op de bodem, die de Arabieren als hun eigendom beschouw den, ontstond ook de jodenhaat, als gevolg waarvan nog meer Joden uit het Midden- Oosten naar Israël trokken. Tegelijk liet men de vluchtelingen, die voor de diverse gewapende conflicten van huis en haard waren verdreven, bijna twintig jaren een uitzichtloos leven leiden in kampen, om de haat levendig te houden, om duidelijk te maken dat men Israëls recht niet erkende. Ondanks alle politieke tegenstellingen vinden de Arabieren elkaar in dit opzicht in een meer religieuze dan politieke solidariteit. VULKAAN BLIJFT. Daarom is de zaak met het staken van het vuren niet uit. De problemen zijn niet opgelost nu de drei ging voor Israël weer eens verdwenen is. Zolang de omringende Arabische staten het bestaansrecht van Israël niet wensen te erken nen blijft men leven op een vulkaan. De sociale en economische verhoudingen (of liever gezegd wantoestanden) in deze staten dragen daartoe bij. De dunne bovenlaag wil de macht behouden en gebruikt de haatcam pagne tegen Israël als bliksemafleider voor het ongeletterde volk. Groot is het wantrouwen in de westerse mo gendheden, die te veel boter op het hoofd hebben. Rusland heeft getracht daarvan te profiteren, maar op het verkeerde paard (Nasser) gewed. ZWAARDEN TOT SIKKELS. Er is maar één mogelijkheid om daar metter tijd een normale situatie te krijgen. De grote mogendheden zullen, inplaats van het Nabije Oosten te zien als een schaakbord voor hun politiek spel, het moeten gaan zien als een wildernis, die zij tezamen tot bloei moeten brengen. Niets bevordert de vrede meer dan dat deze scherpe tegenstellingen tus sen arm en rijk, tussen overvloed en ellende verdwijnen. Inderdaad zullen „de zwaarden moeten worden omgesmeed tot sikkels". En dan zullen wellicht satatslieden, uit ander hout gesneden dan Nasser, hun kans krijgen, zoals de gematigde Bourguiba van Tunesië, zoals koning Hoessein die, hoewel meege sleept in het avontuur, bepaald niet een der meest agressieve leiders is geweest. De grootste opgave wacht nog het winnen van de vrede. voor chemische industrieën 3400 ha. terrein Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de provinciale staten een ontwikkelingsschets toegezonden, waarin ze de door hen ver wachte ontwikkeling van Zeeland tot om streeks het jaar 2000 weergeven. Volgens de getallen die G.S. in deze schets laten zien, zal Zeeland enorm veranderen. Tot en met 1965 heeft Zeeland wat zijn be volking betreft jaarlijks een vertrekoverschot moeten constateren. 1966 was het eerste jaar waarin een vestigingsoverschot was. G.S. ver wachten dat dit vestigingsoverschot jaarlijks zó zal toenemen, dat de bevolking van Zee land in het jaar 2.000 verdubbeld zal zijn. In plaats van de nog geen 300.000 inwoners van nu worden er in het jaar tweeduizend 600.000 verwacht. PETROCHEMISCHE INDUSTRIE Wat betreft de werkgelegenheid zien G.S. in de toekomst ook een geweldige vooruitgang. Waren er in 1965 81.750 arbeidsplaatsen voor mannen in deze provincie, in 2000 wor den er 149.000 verwacht. Deze stijging van het aantal arbeidsplaatsen zal volgens G.S. vooral komen door de industriële ontwikke ling. Speciaal langs de Westerschelde verwachten G.S. een grote uitbreiding van de petro chemische industrie. Buiten de reeds bestaan de chemische industrieën in Zeeland zien G.S. voor het jaar 2000 nog zes grote che mische industrieën in Zeeland komen. Ook zal volgens de verwachtingen een aantal kleine chemische bedrijven vestigen. De che mische bedrijven die in Zeeland komen, zul len volgens de ontwikkelingsschets niet min der dan 3.400 ha industrieterrein nodig heb ben. Ook andere takken van industrie zoals de metaalnijverheid zullen zich enorm uitbrei den. Het aantal arbeidsplaatsen in de diens tensector zal meer dan tweemaal zo groot worden. Van 31.700 in 1965 ziet het pro vinciaal bestuur dit stijgen tot 70.000 in het jaar 2000. VASTE OEVERVERBINDING Wat het wegennet in Zeeland betreft schrij ven G.S. in hun ontwikkelingsschets het nood zakelijk te vinden, dat er een vaste oeverver binding over de Westerschelde komt. Bovendien ziet het provinciaal bestuur in de toekomst een spoorlijn, die Zeeland van noord naar zuid zal doorkruisen. Deze spoorlijn zal van Rotterdam naar Gent en verder naar noord-Frankrijk moeten lopen. Hoewel de landbouw achteruit zal gaan in verband met de industrialisatie, blijft deze naar de ver wachting van G.S. toch een belangrijke be- staansbrond voor Zeeland. RECREATIE De recreatieve sector zal met grote sprongen vooruit gaan. Was het aantal toeristische overnachtingen in 1960 1,75 min. in het jaar 2000 worden er niet minder dan 20 tot 25 min verwacht. In een brief die de ontwikkelingsschets bege leidt, zeggen G.S. dat de verwezenlijking van de vele plannen, waarop deze toekomstver wachtingen zijn gebaseerd, afhankelijk is van een vérgaande financiële steun van de rijks overheid. Kanaal Gent-Terneuzen wordt nog 1 meter dieper Nederland en België zullen op regeringsniveau overleg plegen over een gezonde zeehavenont wikkeling in beide landen. De Nederlandse minister van verkeer en wa terstaat, drs. J. A. Bakker, en zijn Belgische collega's De Saeger (openbare werken) en Van Elslande (Europese zaken) hebben dit dinsdag verklaard in een gezamenlijk com muniqué, dat ze hebben uitgegeven na twee dagen besprekingen over de ontwikkeling van de waterwegen en wegverbindingen tussen Nederland en België. Een doelgericht nader overleg op regerings niveau achten de bewindslieden zeer gewenst. In dit kader zal een van Belgische zijde ge wenste uitbreiding van het Antwerpse haven gebied op de linker Scheldeoever en de ver binding ervan met de Schelde in breed ver band nader worden bezien. 13,5 METER BENEDEN N.A.P. De ministers hebben kunnen vaststellen dat de werken aan het kanaal Gent - Terneuzen goede voortgang maken. Het kanaal zal on voorziene omstandigheden voorbehouden, eind 1968 voor grote zeeschepen toegankelijk zijn. De ministers bereikten voorts overeenstem ming over een door België gewenste verdie ping van het kanaal met een meter (tot 13,5 meter beneden N.A.P.). Eerst zullen echter de daarmee samenhangen de verziltingspreblemen van belang voor de Nederlandse bedrijven in de buurt van het kanaal - moeten worden bestudeerd. Als de modaliteiten hiervan zijn vastgelegd, zal op Nederlands gebied met de verdieping van het kanaal kunnen worden begonnen. ZEEHAVEN TERNEUZEN kwam in het water Naast deze officiële aktiviteiten kwam ook in de praktijk de kanaalverbreding weer een stap verder tot haar voltooiing. Woensdag morgen om half zes hapte de cutterzuiger H.A.M. 210 een kolos, met een motorver mogen van 4500 paardekrachten rustig een gat uit de Zeedijk bij Terneuzen en de was sende vloed stortte zich toen met volle kracht in de uitgegraven nieuwe haven. Met een enorme waterval stortte de Schelde zich in het bassin, terwijl de zuiger rustig verder ging met het wegzuigen van de dijk. Het duurde niet zo heel lang of het stuk dijk dat moets verdwijnen was weg, en het water stond even rustig langs de nieuwe dijk alsof het al altijd zo geweest was. Nu gaat het grote ontgravingswerk eigenlijk nog maar beginnen. Er zal nog zo'n zeven miljoen m3 grond moeten worden weggezogen voordat de nieuwe Zeevaarthaven dienst kan gaan doen. De haven hoopt men in januari 1969 scheepvaart-gereed te hebben. Bouw brug Sluiskil in volgende fase Volgende week zullen de hoofdliggers worden geplaatst op de draaipeilers van de in aan bouw zijnde brug over het kanaal van Ter- neuzen. Met een twee-tal bokken zullen de liggers worden geplaatst op de nieuwe peiler bij Sluiskil. In verband hiermee zal het scheepvaartverkeer ter plaatse volledig zijn gestremd op de volgende dagen woensdag 21 juni van 4.00 tot 11.00 uur en van 13.00 tot 22.00 uur; donderdag 22 juni op dezelfde tijden en vrijdag 23 juni van 6.00 tot 11.00 Achttien maanden geëist tegen Hulstenaar die douanier in gevaar bracht Achttien maanden gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de Bredase rechtbank geëist tegen de 27-jarige J. F. uit Hulst we gens poging tot doodslag. F. wordt ervan beschuldigd om 10 februari in Goirle een douaneambtenaar aan zijn auto te hebben meegesleurd en de man te hebben wil len afschudden door langs de ijzeren staander van de slagboom te rijden. In de auto van F., die uit België kwam, wer- den rookbommen en kraaiepoten aangetrof fen in de achterbak. Toen hij mee moest voor verhoor, ging hij er van door met zijn auto waarvan de motor nog draaide. Een douanier, C. van Nijnatten, greep de auto vast bij de stijl van het linkervoorportier dat open was gebleven tijdens het wegrijden. Hij kwam met zijn rechterhand klem te zit ten tussen de stijl en de deur. Bij de staander van de slagboom trok de douanier zijn benen in waardoor hij niet in de knel kwam. Een aantal meters verder kon hij zich losmaken en viel hij ongedeerd op de grond. De officier van justitie meende dat F. de opzet had ge had te doden of zwaar te verwonden. De ver dachte ontkende elke opzet en zei niet te hebben gemerkt dat de douanier zijn auto had vastgepakt. Volgens de raadsman, mr. B. Drion uit Breda, kon geen veroordeling vol gen, omdat de douanier zichzelf in gevaar had gebracht en de verdachte geen opzet had ge had om iets te doen. De uitspraak is op 26 juni. Brand verwoest ververij in Sas van Gent Bij een brand in de ververij „Het Spectrum" N.V. aan de Driekwartweg te Sas van Gent, is een schade aangericht tussen de vijftigdui zend en honderdduizend gulden. De brand weer, die snel ter plaatse was, slaagde er in het vuur te beperken tot de fabriekshal. De vermoedelijke oorzaak van de brand is over verhitting van een droogmachine. Ir Horstmann gaat weg bij Vredestein Ir C. A. L. Horstmann, direkteur van de N.V. Nederlandsch-Amerikaansche Autoban denfabriek Vredestein te Enschede, zal op zijn verzoek zijn functie per 31 december 1967 neerleggen, aldus wordt van de zijde van het bedrijf meegedeeld. Ir Horstmann was van maart 1947 tot april 1961 directeur van de N.V. Nieuwe Neder landse Maatschappij tot vervaardiging van spiegelglas, glazen voorwerpen en chemische producten te Sas van Gent. Voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen was hij gedurende een tienjarige periode 1951-1961. ELKE MINUUT 56 Bloemengroeten om de aarde AI heeft het er hier en daar in de wereld alle schijn van, dat de mensen elkaar niet zo erg mogen, toch blijkt het tegendeel waar te zijn. De bewijzen daarvan dragen de 34.000 bloe misten van Fleurop-Interflora aan, die met hun allen over heel de wereld in het afgelopen jaar elke minuut 56 bloemengroeten tussen de volkeren hebben uitgewisseld. Het jaarverslag van deze organisatie meldt namelijk over 1966 een totaal-aantal ver werkte orders van 24 miljoen (in '65 22,9 miljoen) met een waarde van 596 miljoen fleurins* (in '65 545 miljoen). Nederland op de derde plaats Het aandeel van Fleurop-Interflora-Neder- land in het wereldcijfer bedraagt 776.397 orders met een waarde van 91/2 miljoen fleu- rin. Hiervan zijn ruim 700.000 orders tussen de ruim 1400 collega-bloemisten in ons eigen land uitgewisseld, wat een record-aantal be tekent. In Europees verband neemt Nederland hier mee een respectabele derde plaalts in, na Duitsland en Zweden. In de landen Zweden, Denemarken, Duitsland en Noorwegen zendt men elkaar veelvuldiger bloemen per Fleurop-Interflora dan in ons land, waar 64 van de 1000 inwoners in '66 gebruik van deze dienst maakten. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Nadruk, verboden ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. BESCHERMT een fleurin is de verrekeneenheid, t.w.v. de Zwitserse franc (plm. 0,80).

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1