GEMEENTERAAD VAN AXEL Bij het Jubileum van Feike Asma Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 3 JUNI 1967 81e Jaargang no. 36 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vergadering van dinsdag 30 mei 1967 Aanwezig het voltallige College van B. en W. B. en W. en Leden A. Bouman, P. Dekker, J. Dieleman, J. den Doelder, M. 't Gilde, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk, E. Maas, A. de Waard en J. Vink, afwezig met kennisgeving de heer D. J. Oggel. De Voorzitter opent de vergadering met het ambtsgebed. Notulen de notulen van de vergadering van 25 april 1967 worden onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken en mededelingen Naar aanleiding van een ingekomen stuk betreffende de motie van de gemeenteraad Goes van 17 mei j.l. inzake een eventuele fusie van de N.V. Zegam en de N.V. PZEM had de heer A. de Waard nog een vraag. De heer De Waard zei zich af te vragen in hoeverre de betrokken gemeenteraden in deze kwestie verantwoordelijk waren. De voorzitter hielp hem uit de droom door te zeggen, dat geen van de gemeenteraden bevoegd is een beslissing te nemen in een dergelijk geval, maar dat alleen de raad van aandeelhouders een beslissing kan nemen. De N.V. Zegam is zo zei hij, een zelfstandig lichaam. Wel kan elke raad zijn vertegenwoordiger in die raad ter verantwoording roepen. Wijziging van de Intercommunale I.Z.A.- regeling Zeeland. Het Bestuur van het Instituut Ziektekosten voorziening Ambtenaren in Zeeland stelt voor om enkele wijzigingen aan te brengen in de intercommunale I.Z.A.-regeling. De wijzigingen beogen in de eerste plaats ver vanging van het begrip „pensioensgrondslag" door het begrip „bijdragegrondslag" als ge volg van de inwerkingtreding per 1 jaunari 1966 van de Algemene Burgerlijke Pensioen wet vervolgens hebben zij betrekking op de verhiging van 15.000,- tot 18.000,— van bet maximumbedrag, waarover de bij drage wordt ingehouden, onder gelijktijdige koppeling van dit maximumbedrag aan de al gemene loon- en salarisontwikkelingen. In de derde plaats beogen zij aan het overleg tussen de I.Z.A.-instituten onderling en het gemeenschappelijk optreden naar buiten een rechtsbasis te geven. In het Centraal Overleg is daarover reeds overeenstemming bereikt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten aan de gewenste wijzigingen mede te werken door het bij de stukken ter in zage gelegde ontwerp-besluit vast te stellen. Besloten werd tot het delegeren van de be voegdheid tot het plaatsen en verwijderen van verkeerstekens, alsmede tot het verlenen van ontheffingen van verkeersmaatregelen, aan het college van burgemeester en wethouders. Bij besluit van 6 maart 1951 werd aan het col lege overgedragen de bevoegdheid tot het ne men van verkeersmaatregelen, gegrond op artikel 5 van het Wegenverkeersreglement. Door de inwerkingtreding van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens per 1 januari 1967 is genoemd artikel van het Wegenver keersreglement vervallen, zodat een nieuw be sluit moest worden genomen. GROND VERKOPEN Aan de heer H. de Groot te Axel wordt ver kocht een perceel bouwgrond, groot ongeveer 500 m2, gelegen aan de Eisenhowerlaan. Aan de heer G. Hughes te Terneuzen wordt verkocht een perceel bouwgrond, groot onge veer 910 m2, gelegen aan de van Middelho- venstraat. En aan de heer W. A. Mieras te Axel wordt verkocht een perceel bouwgrond, groot onge veer 720 m2, gelegen aan de van Middelho- venstraat. NIEUW BESTEMMINGSPLAN SPUI. In het bestaande uitbreidingsplan Spui, da terende van 1960, is een weg geprojecteerd van de Sparksstraat naar de Pootersdijk, gaan de tussen de molen en het kerkgebouw. Deze weg kan echter door het niveau-verschil van de omliggende terreinen niet worden gereali seerd, zodat het plan Spui dient te worden gewijzigd. B. en W. achten het gewenst dat van deze gelegenheid gebruik wordt gemaakt om dit uitbreidingsplan aan een algehele reconstruc tie te onderwerpen en te vervangen door een geheel nieuw plan, dat voldoet aan de bepa lingen van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. Het ontwerp van het nieuwe bestemmings plan met bebouwingsvoorschriften heeft van 7 maart 1967 gedurende een maand voor een ieder ter inzage gelegen. Hierop zijn twee bezwaarschriften ingekomen, die evenwel on gegrond kunnen worden verklaard. Aldus wordt besloten. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van Artikel 72 der Lager Onderwijs wet 1920 Het bestuur van de Hulpvereniging voor Ge reformeerd Schoolonderwijs ,te Spui, heeft onder dagtekening van 21 maart 1967 tot de raad het verzoek gericht om op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 me dewerking te verlenen tot het aankopen van een vloeistofduplicator met toebehoren. Het voorgeschreven onderhoud met het schoolbestuur heeft op 27 april 1967 plaats gevonden. Aangezien aan de wettelijke bepalingen is voldaan, wordt besloten de Commissie voor Onderwijs en Culturele Zaken gehoord, de gevraagde medewerking te verlenen. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van Artikel 50 der Kleuteronder wijswet. Het bestuur van de R.K. Kleuterschool ver zoekt de raad bij schrijven van 24 maart 1967 op grond van artikel 50 der Kleuteronder wijswet medewerking te verlenen tot het aanbrengen van een lambrizering tegen de buitengevels in twee leslokalen, alsmede tot. het plaatsen van een brievenbus in één lokaal van de Kleuterschool aan de Walstraat. Het verzoek is met de bijlagen bij de stukken gevoegd. Het voorgeschreven onderhoud met het schoolbestuur heeft op 21 april j.l. plaats ge had. Aangezien aan de wettelijke bepalingen is vol daan wordt besloten de Commissie voor On derwijs en Culturele Zaken gehoord de ge vraagde medewerking te verlenen. Het bestuur van de R.K. Kleuterschool ver zoekt verder bij schrijven van 29 april 1967 op grond van artikel 50 van de Kleuteronder wijswet medewerking te verlenen tot het her stellen en verbeteren van een klaslokaal en een speellokaal en tot het aanschaffen van overgordijnen ten behoeve van de kleuter school aan de Walstraat. Besloten de Commissie voor Onderwijs en Culturele Zaken gehoord de gevraagde mede werking te verlenen. Vastgesteld worden de 4e Wijziging van de Gemeentebegroting en de le Wijziging van de Begrotingen van het Grond- en het Sport- bedrijf voor het Dienstjaar 1967. Dit voorstel om de begroting 1967 door wij zigingen (bezuinigingen) sluitend te maken lokte opmerkingen uit van de Prot. Chr. fractie. De heer P. Dekker zeide dat zijn fractie het blijkbaar toch destijds wel goed gezien heeft, toen zij bij de begrotingsbehandeling op be zuiniging aandrong. Toen kon het niet en nu komen B. en W. er zelf mee. Tevens informeerde hij of de Gemeente nu ook eenden gaat fokken. De heer van Luijk zegt aan te nemen dat nu B. en W. zelf met bezuinigingen aankomen dit gebeurd op gezag van G.S. Heeft men nu ook de zekerheid nu er geen belastingverhoging bij is dat de begroting zal worden goedgekeurd. Wethouder IJsebaert antwoordde, dat de post voor de eendenhokken ook inhoudt de omheining welke rond de vijver is geplaatst. Of de begroting nu zal worden goedgekeurd kan hij niet zeggen omdat het laatste woord hier aan G.S. is. Onze begroting wordt on gunstig beïnvloed door de uitgaven bij Sociale Zaken. Wij hebben bezuinigd bij hoofdstukken waar wij kunnen en over belastingverhoging zullen wij ons moeten beraden bij de begroting 1968. De minister heeft hiervoor bepaalde richt lijnen gegeven. Hierna wordt dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Rondvraag niemand van de leden maakt hiervan gebruik, waarna de voorzitter de ver gadering sluit met het dankgebed. 40 Jaar geleden op 22 mei 1967 werd Feike Asma (55) op 15-jarige leeftijd, benoemd tot organist van de Geref. kerk te Den Helder. Voor die tijd had hij al menig concert ge geven. Vanaf zijn negende jaar trad hij reeds op als solist en speelde o.a. Marche Triom- phale van Lemmens en de Toccata en Fuga in d van J. S. Bach. Het was een belevenis deze jonge organist te beluisteren. Feike Asma was al vroeg ge fascineerd door het levendige, intens muzikale spel van Jan Zwart, wiens leerling hij was. Al op 24 maart 1930 verving hij zijn leer meester bij een radio-orgelconcert, vanuit de Lutherse Kerk aan de Kloveniersburgwal te Amsterdam. Hij speelde toen o.a. de eerste Symphonie van Guilmant. Paul Chr. van Westering (56), de bekende componist en toonkunstenaar te Vogelenzang schreef ter gelegenheid van het jubileum een uitgebreide biografie „FEIKE ASMA". Hierin komen veertig nog nooit gepubliceerde foto's voor van Hans Burggeman. Het unieke boekwerk wordt op kunstdrukpapier uitge voerd en verschijnt bij J. C. Willemsen te Amersfoort. In dit artikel geven we enkele treffende iden- tieken van Van Westering over Feike Asma. Invloed De invloed van Jan Zwart (ook diens wijze van componeren, vaak eenvoudig, maar altijd doorleefd) is vele jaren duidelijk aanwijsbaar geweest in het spel, de improvisaties en de uitgegeven koraalbewerkingen van Feike Asma. Evenals bij Zwart was voor Asma de inhoud van psalm of gezang minstens zo be langrijk als de melodie, hoezeer hij deze ook liefhad. Lyrisch Want Asma treft zijn uitgebreide publiek niet slechts door zijn levendige voordracht, zijn re gistratiekunst en zijn, in onze tijd zeldzame liefde voor de melodie en het lyrische, hij wéét ook wat hij speelt. Dat hij voor dit ju bileumconcert uit het oeuvre van Jan Zwart twee gebeden koos, het „Onze Vader" en dat van David uit Psalm 51, doet vermoeden, dat Asma bij de terugblik op 40 jaar van zo suc cesvolle arbeid, ook het hoofd deemoedig wil buigen voor de Allerhoogste, die hem kracht geschonken heeft. Het jubileumconcert is gegeven op zaterdag 27 mei j.l. des avonds om 8 uur in de Grote Kerk te Maassluis, 's Middags daaraan voor af heeft de kerkvoogdij een receptie aange boden in de aula van de „Caland Lagere Technische School", Mesdaglaan 1, Maas sluis. Zingen Het is ondoenlijk in dit korte bestek ook maar enigszins een volledig beeld te geven van alles wat Feike Asma in de afgelopen 40 jaar voor het Nederlandse muziekleven heeft betekend. Als kerkorganist en tijdens vele speciale diensten, heeft hij de aanwezigen laten ZIN GEN. Voor velen een onvergetelijke bele venis. Als concertorganist is hij na de dood van Jan Zwart in 1937 steeds meer naar voren gekomen. Kort na de oorlog begonnen zijn concerten op het orgel van de Oude Kerk te Amsterdam, die hij, tot de huidige restauratie, meer dan 25 jaar heeft voortgezet. Actieradius Zijn actieradius werd steeds groter. Dank zij de medewerking van vele trouwe vrienden, gaf hij concerten door heel Nederland, en hij doet dit nog steeds. Hij is de enige organist in Nederland, misschien wel in Europa, die uitsluitend van zijn concerten leeft, en een zo talrijk publiek bereikt. Hij maakte tournee's door Frankrijk, Canada en de Verenigde Sta ten. Een nieuwe Amerikaanse concertreis is in voorbereiding. Talrijke grammofoonplaten verschenen met zijn vertolkingen van de wer ken der grote meesters. Hij gaf speciale aan dacht aan die Nederlandse orgelwerken, waarin hij een oprechte zuivere muzikaliteit bespeurde en vooral een mentaliteit waaraan schaamte voor het emotionele, het hartstoch telijke, het belijdend religieuze, totaal vreemd is. Onderscheiding Wegens zijn verdiensten voor de Franse orgel muziek kreeg hij een onderscheiding van de Parijse Academie voor Kunsten en Weten schappen. De laatste jaren kwam hij in nauw contact met Prof. Hendrik Andriessen, die hij als zijn tweede leermeester beschouwt en wiens 2e Choral dan ook terecht op het ju bileum-programma prijkt. Met de N.C.R.V. legde hij opnieuw nauwe banden en overal oogstte hij bewondering door o.a. de Sublieme Vertolkingen Van De Werken Vam Max Reger. „Open armen" Na vele jaren organist te zijn geweest in de Hooglandse Kerk te Leiden en bijna 25 jaar in de Evang. Lutherse Kerk te Den Haag, werd Feike Asma op 1 oktober 1965 benoemd aan de Grote Kerk te Maassluis, waar hij met open armen werd ontvangen, de „zingende gemeente" vond, waar hij naar zocht, het or gel onder handen kreeg, dat door Jan Zwart eens als een „deftig orgel" werd beschreven, en waar hij nu luisterrijk zijn jubileum heeft gevierd. Onvervangbaar Over het orgel in de Oude Kerk te Amster dam, nu in restauratie was Asma zo veel con certen gegeven heeft, is de laatste jaren nog al wat te doen geweest. Vooral de aanhangers van de Neo-Barok meenden dat de klank van dit orgel te week zou zijn. Het is interessant de mening van Asma over dit orgel te horen. Hij zegt er het volgende van Dit orgel is het meest monumentale van ons land en om dat ik het regelmatig bespeelde, spreek ik uit ervaring wanneer ik zeg, dat dit kostelijk en kostbaar instrument onvergelijkbaar en onver vangbaar is. Het heeft nu eenmaal qua klank en zijn zeldzame dispositie iets geheel eigens dat met geen ander orgel is te vergelijken. Noch in Nederland, noch buiten onze gren zen..." z Weelderig Asma gaat verder „Ik weet dat de aan hangers van de neo-barok en van eigentijdse orgelklanken een totaal andere mening heb ben over het orgel in de Oude Kerk te A'dam. Uit hun eigen mond vernam ik dat zijn klank te week(?!) zou zijn en de vulstemming te wei nig kernachtig Natuurlijk zijn hun oren on wennig geraakt aan Prestanten met een zin gende en ronde toon; aan Fluiten met een fluweelachtig timbre; aan werkelijk karakte ristieke en glanzende vulstemmen en briljante tongwerken. De weelderige toon van de ver schillende solostemmen, waaraan dit orgel rijk is als geen ander, en zijn ruige, volle, en in drukwekkende plenumklank passen niet lan ger in hun orgelklankidioom..." - o - Meningen Ter gelegenheid van dit jubileum namen wij van diverse prominente figuren, korte, tele fonische intervieuws af, spontaanweg een har telijk gemeend. We meenden dat het de lezers zal plezieren hen deze ontboezemingen ter kennis te brengen. Hieruit blijkt namelijk de plaats welke de jubilaris zich in ons land heeft verworven. We starten met de voorzitter van de N.C.R.V. „Wij bij de N.C.R.V. zijn bijzonder gesteld op de medewerking van organisten als Feike Asma en Piet van Egmond e.d. Hier komt nog bij dat ik persoonlijk erg ge steld ben op de manier, waarop Feike Asma het kerklied brengt. Je kunt bij hem ZIN GEN. Wat dat betreft kan ik me aansluiten bij de ontboezeming van de kerkredacteur van „Trouw", de heer A. J. Kley; evenals hij heb ook ik de beste herinneringen aan orgelavon den en samenzang bij Feike Asma. Dat de gewone kerkmens, als orgelliefhebber, in het algemeen erg op deze bespelingen gesteld is blijkt wel uit de opkomst bij de talloos vele concerten in Nederland en ook in onze om geving, als Ede en Veenendaal. Wat uiter aard niet wegneemt dat de N.C.R.V. ook met andere, te respecteren meningen te maken heeft en daar in haar programmakeus aan dacht aan dient te besteden en dat ook daad- Vervolg zie pagina 3) AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1