In Salzkammergut... Salzkammergut lustig sein m m 1 Een ideaal vakantieoord gezien door een fotobril Toeristische Agenda in België Oostenrijk kent een ideaal vakantieoord dat vrijwel vlak aan de ingang ligt, wanneer u vanuit ons land over de autobahn via Mün- chen rijdt en dan meteen de grens bij Salzburg overwipt. Vanuit München is het nog een dikke honderd kilometer naar de grens van Oostenrijk. Wanneer u uw tenten opslaat in de onmid dellijke omgeving van de stad Salzburg hebt u een goed uitgangspunt voor talloze tochten. Maar u kunt natuurlijk ook domicilie kiezen in een van de vele kleine plaatsen in het be roemde mergengebied wat het Salzkammergut in feite is. Het is waarachtig geen toeval dat de beroem de operette „lm Weissen Rössl" zich afspeelt tegen de achtergrond van dit gebied. Wanneer u de kleine en grotere dorpen aan de meren bezoekt waant u zich inderdaad in een operettedecor. De romantiek ligt er voor het opscheppen. Amateurfotografen en filmers lopen er vrij wel doorlopend met de zoeker aan het oog. Elke straathoek en elk pleintje is fotogeniek en schreeuwt om een opname. WOLFGANGSEE Als u uit Salzburg rijdt in de richting van St. Gilgen, daarvoor behoeft u allerminst uw auto te nemen (de postbus doet de hele route voor weinig geld) passeert u al vrij gauw de fraaie Fuschlsee. Verder rijdend langs een landschappelijk uniek gebied komt u tenslotte in St. Gilgen. U kunt hier bus of auto ver laten en met de boot over de Wolfgangsee verdwenen. Vriendelijke heuvels met bos- sage's, weiden en kleine dorpen geven er het aanzien van een ietwat Deens landschap. Toch is dit gebied de moeite waard om door te trekken, hetzij per postautobus, hetzij per eigen vervoer. Een mooie rondtrip is b.v. vanuit Salzburg naar het noorden via Berg- heim naar Oberdorf, dan van Oberdorf naar Obertrum. Hier vandaan naar Seebam en langs de fraaie Mattsee naar het gelijknamige plaatsje. Vanuit Mattsee naar het zuiden rij dend komt u weer in Obertrum en dan via Elixhausen weer naar Salzburg. Een trip van slechts enkele tientallen kilometers, doch rijk aan schoonheid. U komt met tientallen kleu rendia's terug Wilt u een meer bergachtige rit maken Rijdt u dan vanuit Salzburg langs de Gais- berg, naar het kleine, maar heel mooie plaats je Ebenau, dat tussen prachtige dennewouden ligt. Van hieruit naar Faistenau komt u langs het kleine dorpje Krispl tenslotte in Hallein. Van Hallein is het via Puch en Elsbethen een betrekkelijk korte terugrit naar Salzburg, dat u ditmaal vanuit het zuiden nadert. Wanneer u op een van de vele prachtige kampeerterreinen rond of in dit merengebied staat, hebt u tientallen van dit soort minitrips onder handbereik. Misschien vindt u het vol doende te gaan zonnebaden of zwemmen in een van de meren. Amateurfilmers kunnen hun hart ophalen aan de vele bewegelijke waterskieërs, zeilers, boten en de dansgroepen die op speciale avonden optreden. Neem uw halogeenlamp mee Fotografen vergeet uw flitser niet lÈÉÉliB naar St. Wolfgang varen. Links en rechts langs het meer rijzen de hoge blauwe bergen op. Rechts van u kunt u de Zwolferhorn zien, waarlangs een kabelbaan vele kleurige gondels omhoog voert. Aan de linkerkant is de hoge Schafberg waar u eveneens per berg spoor de top kunt bereiken. Op de top van deze Schafberg is een hotel, waar u desnoods een keer kunt overnachten. De zonsopgang vanaf dit punt is onvergetelijk. Zo varend, bereikt u St. Wolfgang waar het beroemde Weissen Rössl midden in het dorp staat en de eeuwenoude kerk waar het beroemde vleu gelaltaar staat van Michael Pacher, één van Europa's oudste kunstschatten. U kunt verder eens een kleine electroboot huren en zelf het meer bevaren. Tracteer u zelf eens op verse forel, welke u hier voor betrekkelijk weinig geld wordt gereserveerd en ze is inderdaad vers. MEER MEREN Het hele gebied in het Oosten en Noord oosten van Salzburg is met meren bezet. Ty pische bergmeren, zoals de reeds genoemde Wolfgangsee, maar ook meren die wat meer herinneren aan de meren in lager streken, zo als Mattsee, Trumersee e.a. kleine en bijna knusse meren, die in een betrekkelijk klein dalkom liggen. Meren, die u opzij van de autoweg tussen Salzburg en Bad Ischl vindt. Grote en uitgestrekte meren als b.v. de Atter- see. Wanneer we u een karakteristiek van dit ge bied zouden geven, het volgende De bergen zijn minder hoog en imposant (bijna drei gend) als die in het Berner Oberland, de hel lingen glooien wat geleidelijker. Het voordeel hiervan is dat de lange hellingen zijsprongen mogelijk maken. Vele B.-wegen leiden naar kleine dorpen, welke tegen de bergen liggen. Dorpen, die u in andere Alpengebieden vaak alleen per bergspoor kunt bereiken. Pick nicken is er heel goed mogelijk. Als u de kleine wegen opzoekt, zult u ook in het druk ke hoogseizoen vele rustige plekjes kunnen vinden, waar u niets anders hoort dan het kabbelen van een kleine bergbeek. De vele kleine wegen, welke wij u van harte aanbevelen, geven amateurfotografen telkens een nieuwe en verrassende doorkijk. Ten noor den van Salzburg rond de reeds genoemde Mattsee, is het bergachtige vrijwel geheel PRIJZEN DE KEUKEN Oostenrijk is niet meer zo goedkoop als tien, vijftien jaar geleden. De prijzen van levens middelen liggen ongeveer gelijk aan die van ons land. Wat we u aanraden is het proeven van de vele soorten Oostenrijksgebak. Wie eens uit eten gaat heeft overigens keus ge noeg uit menu's met redelijke prijzen. Voor 3,50 - 5, - kunt u best een goed menutje hebben. De keuken in de meeste restaurants serveren u een uitstekend diner. Als u iets mee wilt nemen, denk dan aan koffie, desnoods een pot poederkoffie. REISTIPS Met welk vervoermiddel u ook gaat, een stel papieren servetjes is altijd handig. De beken de eau de colognezakdoekjes in staniofolie verfrissen u op een warme reis en kunnen goed dienen om uw handen schoon te maken als u fruit hebt gegeten. Geef kinderen op een lange reis iets te doen. Neem wat spel letjes mee. Houdt uw camera bij de hand. Vaak treft u ineens een aardig motief aan. Neem voldoen de films mee op reis, u komt meestal mate riaal te kort. Zorg voor eigen vertrouwde merk. Handig om bij u te hebben een klemstatief dat overal te bevestigen is. Filmers raden wij Annevoie 1 Juni tot eind juli Rozententoonstelling in de Tuinen van Annevoie. Brugge van 1 juni tot 30 september Klank- en Lichtspel in het Gruuthusepaleis. Antwerpen van 11 juni tot 30 september Negende Biennale voor Beeldhouwkunst in het Mid- delheimpark. Tongeren van 3 juni tot 4 juli Basilicaconcerten in het kader van het Festival van Vlaanderen. Oostende van 3 juni tot 30 september Tentoonstelling „Europa 1900" - La Bel le Epoque - naar aanleiding van de 700e verjaring van de verheffing van Oostende tot de rang van stad. Op 10, 11, 17, 18, 24 en 25 juni alsook op 1 en 2 juli, telkens te 21 uur, wordt in het Sportcentrum het spektakel „Oosten de 1900" opgevoerd. Dit belangrijkste feest van het seizoen 1967 omvat de uitvoering van dansen, pantomines en muziek, alsook de projektie van lichtbeelden, die een as pect zullen geven van het leven in Oostende gedurende de eerste jaren van deze eeuw. Het Casino-Kursaal heeft een programma samengesteld, bestaande uit drie delen - Eerste deel (tot 19 juli) concerten, folkloristische vertoningen, balletten en variétés. - Tweede deel (van 20 juli tot 15 augus tus Noordzee-festival, georganiseerd door de Belgische Radio - T.V. en het Casino. Historische evocatie van het jaar 1900 onder Leopold II. - Derde deel (van 20 juli tot 15 augustus): cabaret, lichte muziek ,jazz. Blankenberge 18 juni Folkloristisch Havenfeest. Fiancorchamps 18 juni Grote prijs van België (Automo bilisme). Oostduinkerke 18 juni Garnaalfeest Nieuwpoort 25 juni Historische St. Jansprocessie. aan eens te denken over een uitschuifbaar eenpootstatief. Het is licht om mee te nemen en het geeft u sabiele opnamen. De zonnekap houdt ook wel eens regendruppels uit de lens. In het gebergte is een U.V.-filter welhaast de standaarduitrusting voor filmers en foto grafen. HOE KOMT U ER U kunt reizen per trein, per vliegtuig of met eigen vervoermiddel. Tegenwoordig kunt u per vliegtuig via het vliegveld Riem naar München, vanwaar u per trein naar Salzburg reist. Inlichting enkunt u verkrijgen bij het Oosten rijks Verkeersbureau, Herengracht 437 te Amsterdam tel. 62188-020. Per auto kunt u rijden, vanaf Arnhem over de Autobahn naar Frankfurt, dan afslaan in de richting Wurzburg, Neurenberg en via München naar Salzburg. Afstand Arnhem - Salzburg is 955 km. Gaat u liever niet via Karlsruhe, dat is de oude (en slechte brok- kenbaan) weg over Ulm Denk om een Internationale Reis- en Krediet brief van de ANWB, een extra veiligheid in uw bagage. Jan A. Kleyn SMAKELIJK ETEN KENT GEEN GRENZEN Wie van een buitenlandse reis terugkomt, zal ongetwijfeld prettige herinneringen bewaren aan allerlei lekkernijen en maaltijden, die hij over de grenzen genoten heeft. Het wordt steeds gewoner, dat wij in eigen land nog eens nagenieten en uitheemse schotels op tafel brengen. Wij hebben enkele recepten van buitenlandse lekkernijen voor u verzameld. De pilav en de paella zijn niet duurder dan een gemiddeld Nederlands maal en doen er in voedingswaar de niet voor onder. - 3:5 Recepten voor 4 personen Pilav (Turkije) 400 g (snelkokende) rijst, 500 g lamspoelet, 100 g boter of margarine, dl bouillon, 1 kg tomaten of 3 tomaten en 1 klein blikje tomatenpuree, 2 uien, 50 g amandelen, 50 g rozijnen, Vl theelepel kaneel, Vz theelepel zwarte peper, zout. Het lamspoelet met zout bestrooien. De uien fijnsnipperen en in de helft- van de boter of margarine luichtbruin fruiten. Het poelet meebakken. De tomaten ontvellen, kleinsnijden en met de tomatenpuree door het vlees-uienmengsel roeren. De bouillon erbij schenken. De amandelen laten wellen, ze ont vellen, fijnhakken en met de rozijnen aan het mengsel toevoegen. Met de zwarte peper, kaneel en zout deze Turkse combinatie op smaak afmaken. De rijst apart gaarkoken en erbij geven. Paella (Spanje) 500 g kippepoelet, H 1 water, Yz eetlepel zout, 2 uien, 2 teentjes knoflook, 75 g boter of margarine of 5 eetlepels olie, 500 g droog kokende riLt, 1 groene of rode paprika, 3 to maten, 100 g garnalen, Vz blik doperwten. Het kippepoelet wassen en zachtjes gaar koken in het water met zout in 1 uur. Het vlees van de botjes halen en in stukjes snij den. De bouillon meten en zonodig tot 1 aanvullen. De uien en knoflook schoonmaken en kleinsnijden. De boter of margarine of olie heet laten worden en de uien en knoflook in een grote braadpan goudgeel fruiten. De rijst toevoegen en onder goed omscheppen even meebakken tot ze geel ziet. De paprika was sen, van steel en zaadlijsten ontdoen en in kleine, smalle reepjes snijden. De tomaten wassen en in plakjes snijden. De paprika, to maten en stukjes kip op de rijst leggen, de bouillon toevoegen en het geheel met wat zout en peper aan de kook brengen. De rijst op een heel zacht vuur in Vz uur gaar laten worden zonder erin te roeren. De gar nalen wassen en met de doperwten bij de rijst voegen. Het geheel onder omscheppen goed heet laten worden. Smörrebröd (Skandinavië) roggebrood, knackebröd en witbrood beleggen met de volgende combinaties - noten-kaasboter en sardines - plakjes hardgekookt ei en augurk - plakjes tomaat, hardgekookt ei en ham - blaadjes sla, tomaat en hardgekookt ei - smeerkaas en hardgekookt ei - schelvislever en plakjes komkommer - gespoten eiboter en plakjes augurk - gespoten eiboter en garnalen - zalm met hardgekookt ei. Albino-shake (Amerika) 3A 1 yoghurt of karnemelk, *200 g verse of een blikje aardbeien, suiker naar smaak. De aardbeien wassen en door een zeef wrijven of met een mixer fijnmaken. Vruchtenmoes, suiker en yoghurt of karnemelk goed door elkaar mengen. De drank (koud laten worden) met een garde of mixer luchtig kloppen en in glazen overdoen. "lillillf nm In plaats van verse aardbeien kunnen ook frambozen of rode bessen worden gebruikt. VOORKOM DE SlIPH! W- pi 1 op de 5 ongelukken op autosnelwegen ontstaat door slippen. Voorkom de slip door u aan te passen aan weersomstandighe den enwegsituatie. VERMINDER SNELHEID maak geen scherpe stuurbewegingen en voorkom datukrach. tig moet remmen. m* gebruik hoofd, voet en hand met verstand I

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 3