HONDERD JAREN RODE KRUIS Openbare Vergadering Geen vermindering van Werkgelegenheid door Mammouth Apparatuur Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 27 MEI 1967 81e Jaargang no 35 M5EUW5- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG De Bejaarden en het Welfarewerk Hoezeer het Rode Kruis, als het ware op het slagveld geboren, zijn taak is gaan vinden in het gewone leven van alle dag, wordt wellicht nergens zo duidelijk geïllustreerd als bij het welfare-werk. Een van de meest actuele vraagstukken van heden is het „probleem" der bejaarden, en hier juist levert het Rode Kruis een waarde volle inbreng. Dokter Rot, hoofd van de Welfare-afdeling van het Rode Kruis, is met de naam „Wel fare" niet erg gelukkig. „Maar verzin maar eens iets beters", zegt ze berustend. Die naam stamt uit Wereldoorlog II, toen hier mee werd aangeduid het streven om bezigheid te verschaffen aan oorlogsgewonden. In de loop der jaren is deze activiteit vooral gericht geweest op de zieken. Vooral voor de thuis verblijvende chronische patiënten is het welfarewerk een waardevolle tijdsbesteding gebleken. Maar er liggen nog veel meer mogelijkheden en hier komt men op het terrein van de be jaardenzorg, van de geriatrie, de bezigheids therapie. DIT IS VAKWERK Er zijn bejaarden, voor wie het „met lege tijd geen raad weten" niet bestaat. Zij hebben of vinden altijd wel wat te doen. Maar er zijn er ook - en met name in de bejaardente huizen die als in een vacuum belanden wanneer de dagtaak is weggevallen. En hier door versnelt het verouderingsproces. De ervaring, die het Rode Kruis heeft opge daan bij het welfarewerk onder de zieken, het inmiddels opgebouwde apparaat met de vele vaste en vrijwillige medewerkers(sters) het komt hier allemaal uitstekend te pas. Wie echter zou denken, dat men voor het vol brengen van deze taak met amateurs kan vol staan, leert wel anders. De beroepskrachten hebben een 2-jarige opleiding nodig en moe ten nog regelmatig worden bijgeschoold. Dit is geen lekenwerk, al kunnen leken, voorge licht door de gediplomeerden, zich hierbij uitermate verdienstelijk maken. Ook op dit gebied kunnen zij, die vrijwillig hun krachten willen geven ten bate van de medemens, bij het Rode Kruis terecht. HANDEN TE KORT Momenteel, vertelt dokter Rot, hebben we Een van de belangrijkste mededelingen die de directeur van de Nederlandse Stikstof Maatschappij vorige week vrijdag deed tijdens een bezoek van het Axelse gemeentebestuur en de pers aan dit enorme chemische bedrijf in onze gemeente, was wel dat bij de N.S.M. niettegenstaande verregaande modernisering en automatisering geen ontslagen zullen val len. Reden tot dit bezoek was de bezichtiging van de in de laatste jaren tot stand gekomen uit breidingen en moderniseringen, waardoor de produktie-capaciteit op verschillende gebied verdubbeld, zo niet verveelvoudigd is. In de nieuwe ontvangstzaal ontving ir Gena met enkele leden van zijn staf het gezelschap en zette de voortdurende noodzaak tot mo dernisering uiteen. De fabriek moet zeer snel afschrijven en wij moeten steeds zorgen de modernste apparatuur en procédés ter be schikking te hebben, wil een bedrijf als het onze gezond blijven en een goede concurren tiepositie op de wereldmarkt behouden, aldus ir Gena. Hij gaf enkele voorbeelden van de enorme ontwikkeling in de techniek waardoor nieuwe installaties thans met minder mensen, op een kleinere plaatsruimte een veel grotere produktie geven dan voorheen. Gebruikte men aanvankelijk het cokesovengas als grondstof, later ging men gedeeltelijk over op zware olie die „gekraakt" werd, doch thans wordt het aardgas de belangrijkste grondstoffenbron. Niet alleen economischer, maar wat voor de streek ook bijzonder plezierig is ook veel schoner. De zwavelverbindingen die vroeger met de afgewerkte gassen de lucht verontrei nigden zullen binnen afzienbare tijd, wan- 258 gediplomeerde welfarewerkers in dienst. Over vijf jaren moeten dit er 500, over 10 ja ren 1000 zijn. Er zijn nu al handen te kort, verscheidene inrichtingen staan op de wachtlijst. Vooral de bejaardentehuizen tonen grote belangstel ling. De opleiding geschiedt vanwege het Rode Kruis en zij, die aldus opgeleid zijn, komen niet „op de vrije markt" maar treden ook in dienst van het Rode Kruis. Daardoor toch heeft men de garantie, dat deze krachten al tijd „up to date" zijn. Er zijn plannen om te komen tot een legertje van 4500 vrijwillige welfare-werkers, die op districtscursussen voor deze taak worden op geleid. Ook hier zal men, via bijscholings cursussen, voortdurend „bij" moeten blijven. De nadruk valt vooral op het bewerken van hout en metaal, emailleren, tapijtenknopen enz. Het is werk, niet alleen voor vrouwen, maar ook voor mannen. HELP HELPEN En daarmee overspant dan het Rode Kruis de ganse levensgang van de mens. Het be gint bij de moedermelkcentrale, het eindigt bij de bejaarde. Voor dit alles is geld nodig, veel geld, en daartoe zal in dit jubileumjaar een beroep op de burgerij worden gedaan. Maar minstens zo noodzakelijk is de mede werking van vrijwilligers op allerlei gebied en juist dit welfare-werk biedt daartoe zo vele en zelfs bijzonder interessante mogelijk heden. Zij, die hiermee eenmaal zijn begonnen, be merken niet alleen hoezeer dit werk wordt gewaardeerd, maar dat het ook hun eigen leven meer inhoud geeft. Wanneer dokter Rot, energiek, geanimeerd, de plannen voor de toekomst ontvouwt, dan is het wel duidelijk, dat in de nieuwe eeuw, die voor het Rode Kruis aanbreekt, de taken niet af-, maar wel toenemen, niet inkrimpen, maar zich wel uitbreiden. En dan gaat het niet alleen om financiële bijdragen, maar wordt er vooral een beroep gedaan op de mens, als medemens, in de oproep „Helpt Uw Rode Kruis helpen neer in zijn geheel op aardgas is overgescha keld, geheel verdwijnen, en daarmee een wellicht niet ongezonde, maar toch wel bij zonder onwelriekende bron van luchtver vuiling. Wanneer de tweede „reforming-installatie", zoals de aardgas-apparatuur in het bedrijf wordt aangeduid, in bedrijf is men ver wacht in oktober a.s. zal de dagproduktie aan ammoniak 1060 ton bedragen. Bijzonder verblijdend is dus wel dat deze moderniseringen de luchtverontreiniging be perken terwijl bovendien de vergrote produk tie het mogelijk maakt het voltallige personeel van ca. 1500 mensen in dienst te houden. Er zijn wel wat minder mensen nodig, maar door het afkondigen van een personeels-aan- name-stop gekoppeld aan de natuurlijke af vloeiing door pensionering en vertrek, kan men deze vermindering realiseren zonder mensen te moeten ontslaan. Bovendien geeft het bedrijf zich zeer veel moeite voor een goede opleiding van zijn personeel, waardoor dit een bijzonder goede naam heeft in de chemische wereld, en die genen die elders willen gaan werken daar gemakkelijk een goede positie kunnen vinden. Opleiding van eigen mensen voor de streek van veel belang. Deze opleiding van mensen tot vakbekwamen voor de chemische industrie is steeds een punt geweest dat zeer veel interesse gehad heeft bij de direktie, en de resultaten zijn daar ook naar Toen een Amerikaans bureau een van de nieuwe installaties leverde en monteer de, was men daar zeer bezorgd over de be diening door naar de zienswijze van deze Amerikanen onvoldoend opgeleid personeel. De Direktie verklaarde volledig vertrouwen te hebben in de eigen mensen, de proef werd gewaagd, en de Amerikanen moesten tot slot erkennen, dat de in bedrijfstelling en over name door het personeel nog nergens zo vlot was verlopen als hier in Sluiskil, met eigen Zeeuwsch-Vlaamse mensen, opgeleid in eigen streek. Van hoeveel belang dit is beseft men, wanneer men bedenkt dat zonder deze op leiding de werkgelegenheid voor streekbe- woners minder zou zijn, terwijl bovendien personeel van elders zou moeten worden aan getrokken en gehuisvest om de produktie in het bedrijf op gang te houden. Bij een rondgang over het enorme terrein werd het de bezoekers duidelijk dat het ver telde voor 10096 waarheid is. Alhoewel een leek uit de wirwar van leidingen gekoppeld aan enorme compressoren en ketels, en waar bij de begeleiders nog goochelden met enorme cijfers van drukken en temperaturen, nauwe lijks iets begrijpt, kon men wanneer naast een oude een nieuwe installatie was gebouwd toch wel zeer duidelijk zien hoeveel minder Goed voor de huid het gehete jaar door plaatsruimte deze vroeg, hoeveel minder on derhoudt hieraan nodig was, terwijl daarbij dan een veel hogere produktie komt in een betere werksfeer. Bovendien zijn uiteraard ook de beveiliging voor de mensen bij deze nieuwe aparatuur weer beter. Ook de in aanbouw zijnde nieuwe cantine getuigt van de wijze waarop men de verzor ging van het personeel bij de N.S.M. wenst te zien. Burgemeester van Dijke was de tolk van de bezoekers toen hij na afloop in het Groot- Casino zijn dank betuigde aan de direktie voor deze rondleiding, en voor de manier waarop men thans heeft kunnen zien wat er wordt tot stand gebracht aan de hand van de diverse vergunningen die regelmatig door het bedrijf worden gevraagd. Dat hier een modern bedrijf staat, waarin enorme kapitalen van tieritallen miljoenen en wellicht nog meer wordt geïnvesteerd, en waarmee de sociale zekerheid van enige duizenden gezinnen in onze streek is gemoeid, was bij deze excursie ook voor een leek zonder kennis van techniek en chemie zichtbaar. Het is stellig voor de hele streek te hopen dat tot in de verre toe komst de ontwikkeling van deze grootste werkgever in de Kanaalzone even voorspoe dig blijft als thans het geval is. Het verdere excursieprogramma van de ge meenteraad kon door tijdnood van deze vrij langdurige excursie niet meer geheel worden uitgevoerd. Alleen aan de werkplaats van ge meentewerken en brandweer in de Singelweg werd nog een bezoek gebracht. Minister achter herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen De nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. Beernink, heeft het wetsontwerp voor de herindeling van de gemeenten op Zeeuws- Vlaanderen volledig overgenomen. Dit wets ontwerp is vorig jaar juni door de toenmalige staatssecretaris drs. Th. Westerhout inge diend. De vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer zal eind juni naar Zeeuwsch-Vlaanderen komen voor de hearing van de gemeenteraden. Deze hearing zal 30 juni en zo nodig ook nog in juli plaats vinden. Aangezien de Kamer vrijwel onmiddellijk daarna met vakantie gaat zal het voorlopig verslag van de Kamercommissie op zijn vroegst in september gereed kunnen zijn. Mo gelijk zal de minister dan nog tijdens de herfst met zijn memorie van antwoord ko men. Wanneer alles vlot verloopt, en op dit laatste moet wel de nadruk worden gelegd, zou het wetsontwerp begin 1968 door de Eerste Kamer behandeld kunnen worden en per 1 januari 1969 de wet in werking treden. van de Gemeenteraad van Axel op dinsdag 30 mei '67 des n.m. om 7.00 uur ten Stadhuize. AGENDA 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot wijziging van de Intercom munale I.Z.A.-regeling Zeeland 5. Voorstel tot het delegeren van de be voegdheid tot het plaatsen en verwijderen van verkeerstekens, alsmede tot het ver lenen van ontheffingen van verkeers maatregelen, aan het college van Burge meester en Wethouders 6. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Eisenhower- laan, aan de heer H. de Groot te Axel 7. Voor stel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de van Middel- hovenstraat, aan de heer G. Hughes te Terneuzen 8. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de van Middel- hovenstraat, aan de heer W. A. Mieras te Axel 9. Voorstel tot vaststelling van een nieuw bestemmingsplan Spui. 10. Voorstel tot het verlenen van medewer king op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot het aanschaffen van een vloeistofduplicator met toebe horen 11. Voorstel tot het verlenen van medewer king op grond van artikel 50 der Kleu teronderwijswet aan het bestuur van de R.K. Kleuterschool 12. Voorstel tot het vaststellen van de 4e wijziging van de gemeentebegroting en de le wijziging van de begrotingen van het grond- en sportbedrijf voor het dienstjaar 1967 13. Rondvraag 14. Sluiting. NIEUW BESTEMMINGSPLAN SPUI In het bestaande uitbreidingsplan Spui, da terende van 1960, is een weg geprojecteerd van de Sparksstraat naar de Pootersdijk, gaande tussen de molen en het kerkgebouw. Deze weg kan echter door het niveau-verschil van de omliggende terreinen niet worden ge realiseerd, zodat het plan Spui dient te wor den gewijzigd. B. en W. achten het gewenst dat van deze gelegenheid gebruik wordt gemaakt om dit uitbreidingsplan aan een algehele reconstruc tie te onderwerpen en te vervangen door een geheel nieuw plan, dat voldoet aan de bepa lingen van de Wet op de Ruimtelijke Or dening. Het ontwerp van het nieuwe bestemmings plan met bebouwingsvoorschriften heeft van 7 maart 1967 gedurende een maand voor een ieder ter inzage gelegen. Hierop zijn twee bezwaarschriften ingekomen, die evenwel on gegrond kunnen worden verklaard. Twee doden bij verkeersongeval te Aardenburg Een zeer ernstig autoongeluk heeft woensdag middag op de rijksweg Aardenburg - Eede het leven gekost aan twee inzittenden van een personenauto, de 33-jarige heer Hendrik Brouwer uit Vlissingen, die de auto bestuur- de, en de 35-jarige heer Oscar van Goethem uit Middelburg. Beide slachtoffers waren ge huwd. De derde inzittende, de heer B. Bensnijder uit Middelburg, werd zwaar gewond naar het Sint-Antoniusziekenhuis te Oostburg ver voerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. Het ongeval gebeurde om ongeveer vijf uur. De drie Zeeuwen waren met een stationcar tussen Eede en Aardenburg en vlogen, waar schijnlijk tengevolge van het door de regen glad geworden wegdek, uit de bocht. Via de berm van de weg sloeg de wagen tegen een klamp stenen te pletter. De auto werd totaal vernield. Alle drie inzittenden waren in dienst van de Zeeuwsche Confectie Fabrieken te Middelburg. De heren Brouwer en Van Goethem laten ieder een vrouw en drie kinderen na. De heer Bensnijder is eveneens gehuwd en vader van zes kinderen. AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK (nadruk verboden) ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij konlrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1