Voor een goede VULPEN naar Fa. J. C. VINK Uitbreiding produktie Zuid-Chemie Het Franse concern Péchiney-St. Gobain bouwt momenteel in Sas van Gent een aluminiumsulfaatfabriek. De produktieruimte beslaat bijna 3500 m2 oppervlak en wordt gebouwd achter de kantoren van de N.V. Zuid-Chemie, dat deel uitmaakt van het Franse concern. De produktie van aluminium sulfaat is een chemisch proces, waarbij alu- miniumoxyde met zwavelzuur wordt behan deld. Men hoopt begin 1968 met de produktie in Sas van Gent te kunnen beginnen, waar voor de personeelssterkte met vijftien man wordt uitgebreid. De N.V. Zuid-Chemie heeft zich tot nu toe uitsluitend met de fabricage van meststoffen bezig gehouden, voornamelijk mengmest en korrelsuper. De Zuid-Chemie zal zich met deze alumi- niumsulfaatfabricage werpen op een andere tak van de chemische industrie en krijgt hier door een groter werkterrein en een steviger positie in de markt. De fabricage van aluminiumsulfaat, die voor heen geschiedde in Wasquehal (Fr.) zal in het begin 20.000 ton bedragen, maar spoedig zal dit 40.000 worden. Het afzetgebied van het nieuwe produkt, dat vooral voor de pa pierindustrie wordt gebruikt, is Nederland, België en Noord-Frankrijk. De investering voor de nieuwe produktie-eenheid bedraagt ruim 2 miljoen gulden. Vergroting van de opslagruimte voor mengmest alsmede een uit breiding van de mengmestfabriek staat voorts nog op het programma, waarschijnlijk voor dit jaar, van de Zuid-Chemie. SPORT LEEN POORTVLIET winnaar Ronde van Axel Dinsdagmiddag te 3 uur gaf Kees Verkerk het startschot aan 47 amateurs voor een wed strijd over 55 ronden, 110 km. Reeds vanaf het begin van de wedstrijd werd er hard gereden en na 10 ronden had zich een kopgroepje van 3 renners gevormt dat wist uit te lopen tot 150 meter. Deze renners Velthuizen, Le Gierse en Verket wisten ge ruime tijd voorop te blijven maar moesten later toch het hoofd buigen voor het fel ja gende peloton. In de 30e ronde namen Poortvliet, Rent meester, de Wilde en Koeken de benen en wisten een kleine voorsprong te nemen maar het was alleen Poortvliet die buiten bereik kon blijven van de achtervolgers. De 3 anderen werden terug ingelopen, even leek het er op dat ook Poortvliet niet in zijn poging zou slagen maar later wist deze sterk rijdende renner iedere ronde zijn voorsprong te vergroten en zegevierde met 1 min. 25 sec. voorsprong op nummer 2 B. Broere. UITSLAG 1. L. Poortvliet in 2 uur 37 min.; 2. op 1 min. 25 sec. B. Broere; 3. op 1 min. 30 sec. W. Evertse; 4. A. van Heers; 5. B. Solaro; 6. P. Vonck; 7. J. de Vrieze; 8. G. Verket; 9. J. de Schipper; 10. P. Barten; 11. C. Koe ken; 12. W. de Wilde; 13. G. Velthuizen; 14. B. Kroonder; 15. A. Naaktgeboren; 16. P. Le Gierse; 17. C. Rentmeester; 18. C. Stultjens; 19. P. Heynig; 20. P. van de Weege. VOETBAL AXEL - DESK 2 - 1 Maandag speeld Axel een vriendschappelijke wedstrijd tegen de eerste klasser DESK. Speel de Desk technisch een aardig partijtje voet bal, voor doel gkeomen vervielen ze in een eindeloos gebrei en de werkelijk gevaarlijke momenten waren op de vingers van een hand te tellen. Daarentegen was Axel veel directer in de aanval en stichtten bij herhaling paniek in de Desk-achterhoede. Ook doelman Lugters had niet zijn beste dag en greep nogal eens mis. Schoten van Herman en Sheilds gingen over of naast en zo duurde het tot de 29e minuut voor wij het eerste doelpunt konden aantekenen. Verstraeten gaf een prachtige voorzet, Verbunt kopte in, een verdediger redde voorbij de doellijn en het was 1-0. In de 38ste minuut brak Herman door maar zijn schot werd door de doelman tot corner verwerkt. Ook Sheilds en Lensen zagen enkele schoten in corners veranderen. Twee minu ten voor rust weer Herman aan de haal maar nu redde een verdediger voor de doellijn. Aan de andere kant wist Verberkmoes in laatste instantie redding te brengen. Na rust schiet Sheilds in de 10e minuut op de staander. In de 20e minuut kreeg de rechtsbuiten van de gasten een mooie kans, maar Verpoorten redde stijlvol. In de 38e minuut achtte Ver berkmoes het nodig de bal onnodig met de hand te spelen. Van der Schans belastte zich hiermee en via de vuitsen van Verpoorten verdween de bal in het doel 1-1. Twee mi nuten later was het 2 - 1 na een combinatie Sheilds Lensen die door de laatste werd af gerond. Verschillende kansen kreeg Axel nog om de Score op te voeren maar verder dan een schot van Verstraeten op de paal kwamen ze niet. Een verdiende overwinning na een zeer spor tieve wedstrijd. A.Z.V.V. - HOEK 2-2 Zaterdagmdidag speelden A.Z.V.V. en Hoek een vriendschappelijke voetbalwedstrijd met als eindresultaat een 2-2 gelijkspel. A.Z.V.V. had voor deze oefenpartij een 4-tal A-junioren in haar elftal opgenomen. Voor rust speelde de thuisclub bijzonder, traag, het geen voor de bezoekers aanleiding gaf bij de rust een verdiende 0 2 voorsprong te ne men. Peter 't Gilde nam na 14 minuten spelen de eerste treffer voor z'n rekening terwijl Piet de Koeijer kort daarop het tweede Hoek doel punt scoorde. Na rust gaf A.Z.V.V. overwegend de toon aan doch verder dan 2 doelpunten via de voet van Schieman kwamen zij niet. Toen t Gilde Hoek op 2 3 bracht had de scheidsrechter reeds het einde gefloten van deze matige vertoning. JUNIOREN-TOURNOOI V.V.-SPUI Voor het eerst in haar bestaan had de jeugd commissie van de Voetbalvereniging Spui za terdag een junioren-tournooi georganiseerd. Bij aankomst werd de jeugd verwelkomd door de voorzitter van de vereniging de heer C. J. Weltevrede. Aan dit in alle opzichten geslaag de tournooi werd deelgenomen door FC. Sluis B 1, Terneuzen B 1, Tern. Boys B 1, AZVV B 1, Axel B 2 en het junioren-elftal van de organiserende vereniging. De ploegen waren ingedeeld in 2 poul's. Uitslagen poule 1 Spui - A.Z.V.V. 2-3 Terneuzen - Spui 2-0 A.Z.V.V. - Tem. 0-4 Uitslagen poule 2 Tem. Boys - Axel 0-3 Sluis - Tem. Boys 6-0 Axel - Sluis 0-1 Uitslagen voor 5e en 6e plaats Spui - Tem. Boys 11-0 3e en 4e plaats A.Z.V.V. - Axel 3-1 le en 2e plaats Terneuzen - Sluis 3-0 Terneuzen kwam hierdoor in het bezit van de door de ,,OASE"-bar beschikbaar gestelde „cupbeker". De overige elftallen ontvingen eveneens een fraaie prijs. De scheidsrechters de heren Provoost en de Bruyne mochten een lepeltje met v.v.-Spui inscriptie in ontvangst nemen. Zaterdag 27 mei organiseert v.v.-Spui een jeugdtournooi voor pupillen waaraan dezelfde verenigingen zullen deelnemen. DUIVENSPORT „DE VERWACHTING" AXEL VLUCHT OP BEAUMETZ 1-2-3-5 Ch. Tieleman; 4. J. Giele; 6. P. Bak ker; 7. J. Vasseur; 8. A. Peersman; 9. J. Vinke; 10. J. Engels. Enelheid eerste duif 1210,2 meter Snelheid laatst prijswinnende duif 1099,8 m. VLUCHT OP ORLEANS Snelheid eerste duif 1082,6 meter Snelheid laatst prijswinnende duif 941,2 mtr. 1, 7 F. Verschelden; 2-8-9 A. Peersman; 3. Ch. v. Ecke; 4. R. Herman; 5. C. Verstraete; 6. A. Blommaert; 10. E. v. Dorsselaer. SCHIETINGEN georganiseerd door „Ons Vermaak" te Axel Zaterdag 13 mei WIP I le Hoogvogel R. Roels, Axel; 2e Hoogvogel A. v. d. Poel, Terneuzen; le Zijvogel A. Jansen, Stekene; 2e zijvogel J. v. Driesse, 4Eksaarde; 3e zijvogel J. Waterschoot, Kloosterzande; 4e zijvogel P. v. Esbroeck, Sluiskil; le Kal A. de Muijnck, Zuiddorpe; 2e kal A. Seghers, Stekene; 3e kal J. v. Driesse, Eksaarde; 4e kal T. Staal, Graauw. WIP II le Hoogvogel J. Brugman, Westdorpe; 2e hoogvogel R. Duerinck, Kloosterzande; le Zijvogel W. Toen, Koewacht; 2e zijvogel J. Smet, Koewacht; 3e zijvogel J. v. Driesse, Eksaarde; 4e zijvogel J. Jonkheim, Klooster zande; le Kal A. Roose, Axel; 2e kal W. v. Overloop, Stekene; 3e kal A. Mattheeuws, Axel; 4e kal A. Hoogstraete, Axel. Maandag 15 mei WIPI le Hoogvogel L. Verschueren, Axel (loting); 2e hoogvogel P. Rentmeester, Ovezande (lo ting); le Zijvogel L. Verschueren, Axel; 2e zijvogel R. de Muijnck, Zuiddorpe; 3e zij vogel J. Caessen, Axel; 4e zijvogel F. Poucke, Koewacht; le Kal A. Jansen, Koewacht; 2e kal A. Suij, Koewacht; 3e kal P. Rentmeester, Ovezande; 4e kal A. Hoogstraete, Axel. WIP II le Hoogvogel F. Poecke, Koewacht; 2e hoog vogel F. Poecke, Koewacht; le Zijvogel R. v. Haelst, Zuiddorpe; 2e zij vogel E. de Nijs, Koewacht; 3e zijvogel P. v. Remortel, Koe wacht; 4e zijvogel A. Roose, Axel; le Kal H. v. Haelst, Zuiddorpe; 2e kal E. de Nijs, Koewacht; 3e kal J. Buijsse, Hulst; 4e kal A. Hoogstraete, Axel. KONINGSCHIETING DINSDAG 16 MEI Koning B. Celie, Axel le Minister B. de Haan, Terneuzen 2e Minister J. de Visser, Axel. TOERISTISCH NIEUWS Route door de Noordoostpolder 25 jaar geleden viel de Noordoostpolder droog. Het water werd toen voor goed terug geduwd achter de dijken die sindsdien het jonge land hebben behoed. Het is er wijd en eenzaam. De toerist, die de Noordoostpolder als zijn ontdekkingsgebied kiest, zal zich soms verlaten voelen en wat reddeloos in de stille uitgestrektheid van rechte wegen, grauw- groene landerijen, boerderijen en nieuwe plaatsen. Maar hij zal er ook de tijd van wel eer proeven, zoals bij het kleine kerkje van Ens, dat al lang voor de drooglegging, hoog op een heuvel gelegen, het water trotseerde. Vlak bij het krekje loopt - kaarsrecht - de smalle Palenweg en het is hier dat het begin punt ligt van een route, die de VVV van de Noordoostpolder in Emmeloord voor de lezers van deze rubriek heeft ontworpen. De Palenweg loopt van Ens naar de einder in de verte. Daar heeft een dijk postgevat en enkele honderden meters ervoor, leidt een landweg (links) naar een heuvel, waarop lange magere elzen bijeen staan geklit. Ervoor ligt de zware aarde van de polder. De elzen staan op oude grond. De heuvel die zij bevolken maakt deel uit van het oude eiland Schokland, dat eeuwen lang bewoond is geweest door vissers en hun gezinnen. Nu verhaalt alleen het fundament van een kerkje, hoog boven op de heuvel, nog van die tijd. Het ligt gebed in een krans van bomen en weilanden en doet nu dienst als toeristische attractie. Het is gemakkelijk bereikbaar. Het eiland Schokland en de kerkfundamenten vormen tezamen de eerste halte van de route. Een tweede ligt bij het kerkje van Ens, dat in 1947 als oudheidkundig museum werd in gericht en waar de zware borstwering getuigt van andere tijden toen hoog opgejaagde gol ven tevergeefs trachtten hier terrein te win nen. In het museum ligt een unieke collectie van vondsten van de Zuiderzeebodem. Buiten het gebouw begint een wandelroute die dwars over het vroegere Schokland voert. De route gaat nu als volgt verder Nagele (één van de modernste dorpen van Europa), Emmeloord (met uitkijktoren), Bant, rechtsaf de brug over en direct weer linksaf langs het kanaal tot de eerste weg rechts. Daarna Schoterzijl en de bossen van Kuinre, waar veel wordt gewandeld, Luttelgeest, Marknesse en Kraggenburg, met het recreatiepark De Voorst en omliggende bossen. Van hier voert de weg weer terug naar EnS. De hele route, met in begrip van het nabije wondermooie stadje Kampen aan de IJssel (één van de invals poorten van de Noordoostpolder) is ruim tach tig kilometer lang. Het traject kan worden uitgebreid met een bezoek aan Urk. Alle verdere inlichtingen de VVV van de Noordoostpolder in Emmel oord, telefoon 05270 - 2000. Jubileum wedstrijd van Corn Boys tegen Terneuzen Zaterdagavond speelt de voetbalvereniging Corn Boys ter gelegenheid van haar vijf-en- dertigjarig bestaan een jubileumwedstrijd te gen de tweede klasser Terneuzen. Door de overwinning van het elftal van Corn Boys op de tweede klasser Axel, zaterdag jongstleden, in het kader van het KNVB-bekertoernooi, dient de jubileumwedstrijd tevens als tweede ronde voor de beker. Corn Boys heeft een ware come-back gemaakt in de laatste wed strijden van de compdtitie en tegen Axel waren de spelers uit Sas van Gent in een uit stekende vorm. Het jonge elftal zal het welis waar niet gemakkelijk krijgen tegen Terneu zen, maar de morele kracht van de laatste overwinningen en de steun van de supporters langs de lijn zal Corn Boys toch doen pro beren de bezoekers met een nederlaag naar husi te sturen. WEG VRIJ? DAN PAS VOORBIJ Een automobilist die gaat inhalen stelt zich zelf en in niet mindere mate zijn medeweg gebruikers aan grote risico's bloot. De in haalmanoeuvre omvat een complex van han delingen, die alle maal op foutieve wijze kun nen worden uitgevoerd. Uit de ongevallen registratie van Rijks- en Gemeentepolitie over 1966 is gebleken, dat alle inhaalfouten sa men genomen 11,8% van 2,862 ongelukken op de autosnelwegen hebben veroorzaakt. (Uit Zwitserse en Duitse statistieken blijkt dit type ongeval 12% te bedragen op een totaal van 375.979 ongelukken). Wordt on derscheiden naar de soort fout, dan blijkt in 5,7% van de ongevallen de oorzaak te zijn dat naar links wordt uitgeweken om te gaan inhalen op het moment dat de inhaler zelf wordt ingehaald. De gevaarlijke situaties die hierdoor ontstaan, kunnen zonder meer voor komen worden wanneer men juist gebruik maakt van de op en in de auto aanwezige spiegels. Eerste zorg is daarbij dat deze goed gesteld zijn en wel zodanig dat binnen- en buitenspiegel elkaar aanvullen. In de buiten spiegel moet tevens te zien zijn of er zich verkeer naast de auto bevindt. Aan de hand van de „spiegelbeelden" kan de automobilist zich ervan overtuigen of hij zonder gevaar of hinder voor andere weggebruikers kan gaan inhalen. Is de weg voor, opzij en achter vrij, dan moet sinds 1 januari de bestuurder een teken met zijn richtingaanwijzer geven. Is de zijdelingse plaatsing voltooid - dus is men naast de in te halen auto gekomen - dan dient de richtingaanwijzer uitgeschakeld te worden, ook al blijft men links rijden voor het inhalen van meerdere auto's. Bij het weer naar rechts gaan geldt de verplichting van richting aangeven niet. Overigens mag het richting aangeven op zich nooit als garantie voor veilig inhalen worden beschouwd. Het snelheidsverschil tussen inhaler en voorligger moet op zijn minst 20 km zijn, wil de lengte van de inhaalweg redelijk blijven. Een bestuurder die ingehaald wordt, moet in staat zijn alles wat achter hem gebeurd dus inhaalmanoeuvres waar te nemen. Dat geldt ook voor beladen vrachtwagens, waar van de berijders volledig zijn aangewezen op het uitzicht in de buitenspiegels. Om méér Uitzicht te verkrijgen op het links achter hen gelegen weggedeelte, willen vrachtwagen chauffeurs die een brede lading hebben, nogal eens even naar links sturen. Het linker voorwiel van de vrachtauto's in het oog houden is een belangrijk punt voor bestuurders van personenauto's. Temeer, om dat zij er altijd op bedacht moeten zijn dat een voertuig dat wordt ingehaald, toch naar links kan uitwijken. Het inhalen van een auto die op de rechter rijstrook met een hoge snelheid op een aan zienlijk langzamer rijdende auto inloopt, kan een gevaarlijke situatie doen ontstaan. De be stuurder van dit laatste voertuig kan hierdoor in een bijzonder moeilijke situatie gebracht worden - hij rijdt in een fuik - waaruit hij zich slechts door een „noodremming" kan redden. Wat men dus nooit moet doen is plotseling uit een file breken. Bovendien is het ook voor het invoegen van inhalende auto s van belang om voldoende afstand te houden op de autosnelweg. Daar door is het ook mogelijk plotseling af te rem men of te stoppen zonder het gevaar van slippen, kettingbotsingen, etc. Een vuistregel voor afstand houden is de minimum veilige afstand in meters is gelijk aan de helft van de snelheid. Bij 80 km dus minstens 40 m. vrijhouden. Bij druk vakantie- en weekendverkeer ver liezen autosnelwegen hun eigenlijke karakter en lenen deze zich niet meer voor snel rijden. De verstandige automobilist zal zijn snelheid en de afstand tot de voorligger dan aanpassen aan de verhoogde verkeersintensiteit. Domweg inhalen is in zo'n situatie onverantwoord. Onbekendheid bij verkeerspleinen en -roton des maakt dat vele vakantiegangers pas op het laatste moment naar links uitwijken om voor te sorteren. Met een dergelijke situatie dient voortdurend rekening te worden gehouden. Dr. D. Dorrepaal is AFWEZIG van 22 mei tot 26 juni Volledige praktij kwaarne- ming door mej. P. Timmer man, Intemiste. De spreekuren in het Juliana- ziekenhuis, Terneuzen, wor-1 den in die tijd als volgt Dinsdag 15.15—16.30 uur; woensdag 14.00—16.00 uur. Spreekuren aan huis verval len. Spreekuren St. Elisabeth- ziekenhuis Sluiskil ongewij zigd. Op maandag 22 mei geen spreekuur.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 3